Brandweercommandant Metaal crisischef in Stedelijk Museum Gat n 'Chinese Muur geschopt Het Vrije Volk SCHIEDAM Sportieve ontmoeting met Esslingen eindigt onbeslist mm Molen wiektoernooi: brengt 35.000 op voor kinderziekenhuis s Gewonden bij ongeluk PAGINA4 ws DINSDAG 5 JUN11990 SCHIEDAM ,Mnd die en- dergebnis ist unentschieden!" Met deze woorden confronteer de Jan Tjassens, mede-organisa tor van het Internationaal Pinkster Jeugdsportfeest, de Nederlandse en de Westduitse sportievelingen met een anti climax, maar voor hemzelf kwam de totaaluitslag als een geschenk uit de hemel. „Vorig jaar," vertelt hij, „was deze sportieve uitwisse ling in Velenje in Joegoslavië. Onze gastheren van toen wisten de grote wisselbeker in hun stad te houden. Dit jaar konden zij die titel echter niet verdedi gen, door de ingrijpende her vormingen, die ook Joegoslavië in zijn greep hebben. Door die hervormingen is de burgemees ter waar wij vorig jaar nog mee te maken hadden, inmiddels af getreden en vervangen door een nieuwe, waarschijnlijk dus een meer hervormingsgezinde burgemeester. Die op zijn beurt beeft ons te kennen "gegeven dat de beurs wat de uitwisse ling betreft dichtgetrokken zou gaan worden. Geen Joegoslaven dus, maar ook geen wisselbo kaal en daar zaten we toch wel aardig over in de rats. Tjassens, waarnemend direc teur van de Dienst Sport en Re creatie van Schiedam, onder wiens auspiciën de gemeente Schiedam weer als gestheer op trad voor een groep Westduitse jongeren in de leeftijd van zes tien tot en met achttien jaar uit de partnerstad Esslingen, gaat er prat op dat voor de uiteinde lijke totstandkoming van het hele programma meer nodig is dan alleen zijn eigen inbreng. Tjassens: „Het meeste werk is verricht door Ferdinand van Helden. Omdat ik een hele poos in de ziektewet heb gelopen vanwege een voetblessure, heeft hij heel veel werk van me overgenomen. Om de twee da gen kwam hij dan bij mij langs en dan namen we de stand van zaken weer door. Dan is er ook nog meneer Rens, die we wel zo'n beetje als de geestelijke vader van dit he- - Ier igebeureibokunnen - beschou wen, want hij is het, die vijf tien jaar geleden de uitwisse ling is opgestart als toenmalig hoofd van de Dienst Sport en •Recreatie4. Een'irian met zijn er varing is onmisbaar."1 viHet lijdend- voorwerp lijkt nog het meest te genieten van alle jongeren om hem heen. Of ficieel is hij al in de VUT, maar het is duidelijk dat deze man achter de schermen terecht nog steeds een forse rol van beteke nis speelt. Ook het afgelopen weekeinde was hij weer trouw van de partij en hij doet uit de doeken wat het hele program ma zo ongeveer heeft ingehou den: „Vrijdag zijn onze West duitse gasten aangekomen. Za terdagmorgen zijn ze eerst de stad in geweest en daarna zijn ze door het raadslid Luub Haf kamp officieel in het stadhuis ontvangen, 's Middags hebben ze een strandwandeling ge maakt van Wassenaar naar Scheveningen en 's avonds was er hier in scholengemeenschap Brandersstad, waar de gasten ook overnachten, een gemütli- che disco. Zondag hadden we het in door programma in sporthal Margriet met handbal, volley bal en tafeltennis. Na deze eer ste dag leek Schiedam op een gemakkelijke overwinning af te gaan stevenen, maar daar heeft Esslingen maandag toch een flink stokje voor gestoken, want zij wisten zowel het voet ballen en het atletiek te win nen op het sportpark Vijfslui zen, waardoor de einduitslag onbeslist werd." Dat Westduitsers enorm fa natiek zijn, heeft Alex Overheul aan den lijve moeten ondervin den. „Balen man, we hebben twee keer verloren van ze," vertelt hij. „Die gasten zijn zo verschrikkelijk sterk, vooral verdedigend, dat er voor ons geen doorkomen aan was. De meesten waren een stuk groter en ze speelden flink hard en daarom hebben ze toch wel verdiend gewonnen." Ook bij het atletiek waren de gasten heer en meester. Drie Westduitse atletes, Daniëla, Ni cole en Regina, verklaarden dat het sporten niet als het hoogte punt werd beschouwd. Wat dat hoogtepunt dan wel geweest moet zijn, daar laten de dames zich niet over uit, maar uit het veelbetekenende gegiechel dat plotsklaps volgt op het schijn baar magische woord Jungens, valt wel het één en ander af te leiden. Ergens in Schiedam moet nu een jongen rondlopen die deze dames aardig van streek heeft doen geraken. Terug naar de prijsuitrei king. Daar bleken hier en daar toch wat chauvinistische gevoe lens naar boven te komen drij ven. Bij elk onderdeel dat door Schiedam- werd gewonnen^ kon-s den velen het niet nalaten om met een luid 'Schade Deutsch- land, alles ist vorbeit' van hun vaderlandse .gevoelens b$k geven. Mèar tijdens -liet-op -de- prijsuitreiking volgende slot- feest bleken diezelfde chauvi nisten toch niet te beroerd om samen met hun Westduitse 'vrienden' uit de bol te gaan, waaruit valt op te maken dat het gehele weekeind toch in een opperbeste sfeer is verlo pen. Dat dit door de gasten uit Esslingen ook als zodanig erva ren is, blijkt wel uit het feit dat de uitnodiging om volgend jaar in Zuid-Duitsland acte de pré- sence te komen geven al weer binnen is. SCHIEDAM Vanmorgen al was brandweercommandant Arie Metaal druk in de weer in het Ste delijk Museum, waar hij geheel onverwacht is neergezet als cri sischef. De keuze viel op Metaal nadat Pierre Janssen definitief had laten weten niet naar Schie dam te komen om als interim-ma nager de plaats in te nemen, die door het vertrek van Hans Paal man was opengevallen. Burge meester en wethouders namen een snelle beslissing om zich ervan te verzekeren, dat de organisatie van het museum weer goed kan gaan functioneren. In een brief aan de leden van de raadscommissie voor Cultuur, Gemeentewerken, Stadsontwikke ling en Verkeer heeft wethouder Chris Zijdeveld vlak voor het weekeinde de noodzaak voor deze beslissing uitgelegd. Behalve dat Pierre Janssen zijn toezegging in trok om als interim-directeur een halfjaar in het Stedelijk Museum te komen werken, liet ook waarne mend-directeur Clara Stroman we ten niet meer in te zijn voor dat waarnemerschap. Zij was kort na het bekend worden van Janssens tijdelijke benoeming ziek gewor den. Op 28 mei heeft ze haar werk hervat, maar tegelijk heeft ze toen gemeld niet langer meer te willen optreden als waarnemer van de di recteur. Zij is inmiddels in het mu seum teruggekeerd in haar vroege re functie van directie-assistente. „Wij bevonden ons dus in een positie dat in zeer korte tijd een oplossing moest worden gevonden voor de dagelijkse leiding van het museum. Gezien alle eerdere peri kelen en de tijdsdruk kwam een externe oplossing niet meer in aanmerking," schrijft Zijdeveld aan de commissieleden. „Wij heb ben daarom intern gezocht naar iemand die in staat zou zijn het waarnemend directeurschap als manager op zich te nemen. Im mers pas als verzekerd is dat het museum als organisatie goed func tioneert, kan weer gedacht worden aan invulling van inhoudelijke za ken." Brandweercommandant Arie Metaal, die op cultuurterrein in Schiedam bekend is als organist en organisator van concerten, die hij samen met familieleden geeft, heeft al eerder getoond kwaliteiten te hebben op het gebied van crisis management. Hij heeft bij andere gemeenten adviezen gegeven op het gebied van reorganisatie van de brandweerkorpsen. De 46-jarige Metaal werd in 1968 in zijn ge boorteplaats Utrecht beroeps brandweerman, kwam in 1974 naar Schiedam en werd hier in 1977 commandant. Binnen het gemeentebestuur leeft de gedachte om in een later stadium te komen tot de benoe ming van een artistiek leider voor het museum, die zich meer zal kunnen bezighouden met de orga nisatie van exposities en het doen van aankopen. Voorlopig beperkt men zich tot het op orde stellen van de financiële en administra tieve gang van zaken binnen het museum. Met oud-directeur Hans Paal man is de breuk inmiddels com pleet. Na 27 jaar directievoering is Paalman nu naar huis gestuurd en hoeft hij zelfs niet meer in de laat ste twee jaar voor zijn vervroegde uittreding via de VUT de collectie van het museum te beschrijven, zoals aanvankelijk was afgespro ken. De kritiek, die Paalman bij zijn vertrek op de stadsbestuurders heeft geleverd, zou van de reden zijn voor deze beslissing. Matige belangstelling voor Amnesty-fietstocht; Chinese spreekster blijft weg uit angst voor represailles Wethouder Ton van der Steen schopte vol overtuiging de Chinese muur om waarop de namen van slachtoffers van het communis tische regiem stonden ge schreven. SCHIEDAM Terwijl de ham- burgertent naast de Hema zater dagochtend goede zaken deed, had den zich vlak daarnaast slechts tien belangstellenden rond de stand van de Schiedamse Amnes- ty-groep verzameld. Vijf van hen zouden die morgen de fiets bestij gen en zich aansluiten hij actie voerders uit Vlaardingen en Maas sluis voor een demonstratieve rit naar Spijkenisse. De fietstocht, precies een jaar na het bloedbad op het Plein van de Hemelse Vrede in Peking, stond in het teken van de schending van de mensenrechten in China. Bur gemeester drs. R. Scheeres van Schiedam, zelf actief Amnesty- lid.wond er in zijn toespraak aan SCHIEDAM „Het is eigenlijk begonnen met een ruzietje op een ander toernooi. Daar zei iemand tegen me dat ik nooit een voetbal toernooi zou kunnen organiseren. Toen ben ik begonnen met de Mo- lenwiektoernooien," verklaart Ton Akveld van café De Molenwiek. Gisteren, tijdens de finale van het derde Molenwiektoernooi op het SVV-terrein bewees de café-eige naar wel degelijk over organisato rische talenten te beschikken. Was het tegendeel het geval geweest, dan had hij met het toernooi nooit de 35.000 gulden, bestemd voor het Sophia Kinderziekenhuis, bij eikaar kunnen brengen. Verpleegkundig directrice Breu- gem van het kinderziekenhuis toonde zich uiterst verheugd over de opbrengst van het toernooi. „Ik wil jullie allemaal ontzettend be danken voor jullie steun," ver klaarde ze in de bstuurskamer van SVV. „We willen van het eindbe drag, dat veel hoger is dan was verwacht, een speciaal type in fuuspompen kopen. De kinderen kunnen met die pompen, ondanks dat j ze zo ziek zijn, blijven lopen. Er zit een accu in, dus ze hoeven niet in bed te blijven. En dat is voor de patiëntjes heel belang rijk." Nu ongeveer een jaar geleden ontmoette directrice Breugem Ak veld en zijn companen van Stich ting De Molenwiek een speciaal voor benefiet-acties opgerichte in stelling voor het eerst. „Jullie vroegen me naar een goed doel en ik heb jullie meegenomen naar de verpleegafdeling. Ik zag aan jullie gezichten, dat het aansloeg, toen jullie die kinderen daar zagen." De directrice kon eerder al een som van 24.000 gulden tegemoet zien, bij elkaar gebracht tijdens de darts-marathon van Stichting De Molenwiek eind vorig jaar. Bas Huiskend, die tijdens de marathon als 'caller' fungeerde, schreef over De spelers van Café het Plein tje vieren feest nadat ze in de finale van het Molenwiektoer nooi het team van Café Rot terdam met 1-0 versloegen. deze happening het boekje 'Eensge zind'. Tijdens het toernooi over handigde hij exemplaren aan bur gemeester Scheeres (die verklaarde nog nooit zo veel in de kroeg te hebben gezeten als het afgelopen jaar tijdens de acties van Ton Ak veld en aanhang), aan Breugem en aan John van Dijk, voorzitter van SVV. De echte actie vond echter plaats op de voetbalvelden. In to taal vijftien ploegen het team van café Thalia kwam niet opda gen speelden daar om de fel be geerde eerste plaats. Zij waren de besten van de veertig ploegen, die op vier eerdere toernooidagen hun wedstrijden speelden. Rond een uur of drie konden de twee beste ploegen aan de finale beginnen. Dat het eigenlijk niet om het goede voetbal ging maar om het goede doel, bleek wel uit het feit dat de vele (vaak friet etende) toe schouwers meestal niet wisten welke teams op het veld stonden. Café het Pleintje en Café Rotter dam streden om de eer terwijl las- bedrijf Alan en Café de Zon op het veld ernaast een wedstrijd om de derde en vierde plaats speelden. In het stadion zelf speelde op datzelf de moment oud-SVV tegen oud- Xerxes een demonstratiewedstrijd. Deze werd met met 42 door het eerste team gewonnen. De resultaten van SVV telden natuurlijk niet mee voor het klas sement. Uiteindelijk mochten de spelers van Het Pleintje zich de trotse winnaars noemen; Café Rot terdam, Alan en Café de Zon wer den respectievelijk tweede, derde en vierde. Naast de uitreiking van de prijzen was er ook nog de ver kiezing van de beste keeper (de doelman van Alan), de verkiezing van de beste speler (Marcel Ooster- dijk van Café de Zon) en het netst geklede team (J. J. Lam Trucks). Ton Akveld kondigde tijdens de prijsuitreiking alvast zijn plannen voor het volgend jaar aan. Het vierde Molenwiektoernooi (het derde voor een goed doel) staat in het teken van het gehandicapte kind. John van Dijk stelt dan het SVV-terrein weer beschikbaar. „Ik ben zo'n beetje beschermheer van het Sophia Kinderziekenhuis, de Stichting Molenwiek was dus van harte welkom," vertelde de voor zitter van SVV. „Ik heb een zwak voor kinderen. Volgend jaar wordt er gevoetbald voor het gehandicap te kind. En als het maar met kin deren te maken heeft, dan kan de Stichting hier weer aankloppen," De dames van het kinderzieken huis, die vlak bij de ingang van de velden een kraampje met boeken, paraplu's en truien hadden inge richt, pakten aan het einde van de dag opgelucht hun spullen. Ze za ten gedurende de wedstrijden voortdurend in de herrie omdat het alarm van de auto van Van Dijk om de haverklap afging. „Hij blijft maar loeien hè, die wagen. Vanmorgen heeft Van Dijk hem hier neer gezet en sindsdien is hij niet meer stil geweest," mopperde één van de dames. de Lange Kerkstraat geen doekjes om. „Het China dat voor onze jaar telling het hoogste culturele niveau ter wereld had, is in de loop van de eeuwen verworden tot een land met afgezakte normen en waar den." Na zijn toespraak probeerde Scheeres een toorts aan te steken als startteken voor de fietsers. Door de stevige bries lukte dat niet zo best. Een omstander moest zijn jas voor de aansteker houden waarna de fakkel vlam vatte en de fietsers eindelijk konden vertrek ken. Naast het verzamelen van hand tekeningen en het schrijven van brieven aan ambassades van lan den die het niet zo nauw met de mensenrechten nemen, zijn sym bolische en ludieke acties Amnes ty's belangrijkste wapens in de strijd tegen onrecht. Dat bleek ook zaterdag weer. De groep uit Schie dam had van lege kartonnen melk pakken 'stenen' van de Chinese Muur gemaakt met daarop de na men van slachtoffers van de Chi nese machthebbers. Aanvankelijk zouden de namen en beroepen van de slachtoffers in Chinese karak ters op de dozen worden geschre ven. Maar coördinatrice Bep Dela- haye vond dat te riskant: „Bij die karakters (Chinese woordtekens, red.) komt het erg nauw. Als je één streepje te veel naar heneden te kent, kan er in plaats van een naam een scheldwoord staan." Vandaar dat de actievoerders de namen maar in het Nederlands schreven. Zoals van de journalist Chen Bu en de student Ken Tao, van wie na hun verdwijning nooit meer iets is vernomen. De organisatoren hadden be dacht om in Vlaardingen en Spij kenisse een muur van dozen te sta pelen die de onderdrukking in Chi na moest symboliseren. De nieuwe wethouder T. van der Steen mocht het bouwwerk in Vlaardingen om trappen. Maar waarom koos Am nesty voor een bouwwerk uit de vijftiende eeuwse Ming-dynastie als symbool voor de repressie in China? Organisatrice Nienke Kool: „We hebben voor het idee van de muur gekozen vanwege de gebeur tenissen in Berlijn, niet zozeer om dat de Chinese Muur voor onder drukking en staatsterreur staat." Viel de Beriijnse muur werke lijk, bij de Chinese ging het voor alsnog alleen om een replica en wel een op het Vlaardingse Lies veld. Daar genieten de actievoer ders opmerkelijk meer belangstel ling van het publiek dan in Schie dam. Van der Steens boodschap komt er in het kort op neer dat er wordt 'gevecht tot de muren zijn geslecht'. Daarna voegt het college lid de daad bij het woord en springt als een vechtsporter naar de kartonnen muur. Na enkele schoppen zitten er flinke bressen in de kartonnen wal. Ondanks het geweld bleven er nog genoeg dozen voor de fietsers over om mee te nemen naar Spij kenisse. De symbolische stenen on der de inmiddels zo'n vijftig snel binders moesten daar immers nog 'ter adoptie' worden aangeboden om geld voor Amnesty bijeen te krijgen. Denken de organisatoren niet dat het publiek de buik vol krijgt van al die ludieke en symbo- lieke acties? De opkomst in Schie dam was immers niet bepaald groot te noemen. Nienke Kool, die zelf ook meefietst, meent van niet: „Het is voor ons de enige manier om aandacht te krijgen. Je redt het nou eenmaal niet met pamflet ten alleen." Na een door tegenwind wat uit gelopen fietstocht door Femis en Maassluis kwam het peloton bij het eindpunt in Spijkenisse aan. De 'Sea Sound Big Band' zorgde in het amphitheater De Stoep voor de muziek. Die was, in contrast met het eigenlijke doel van de bijeen komst, vrolijk. 'Vorig jaar was het lente', melden spandoeken her en der in het publiek. Krijsende meeuwen zweven op de wind. Op het geïmproviseerde podium moest een Amnesty-woordvoerder de toe hoorders teleurstellen. De eerder aangekondigde toespraak van een uit Peking afkomstige Chinese gaat niet door. Ze besloot er op het laat ste moment van af te zien, bang als ze is voor represailles tegen fa milieleden thuis. In haar plaats sprak nu een (Nederlandse) kennis die de bedachtzaamheid van de Chinese verklaart. Er Wijken in China zelfs totaal onwetende men sen opgepakt en gemarteld te wor den omdat de karakters van hun naam enigszins lijken op die van een naam op de opsporingslijst. De angst van de Schiedamse Bep Dela- haye voor een verkeerde interpre tatie van een karakter blijkt niet ongegrond. Het voorbeeld van de persoonsverwisseling vat eigenlijk de hele situatie in China en daar mee de reden van de fietstocht sa men. Inbraak tijdens vakantie SCHIEDAM Terwijl de bewoners met vakantie waren, hebben dieven zondag ingebro ken iji een huis aan „de Kerk- laan. "Het huis werd helemaal doorzocht en de dieven gingen er vandoor met twee heren-., fietsen. Of er verder nog iets ontbreekt, zal blijken als de be woners terug zijn van vakantie. De dieven konden binnenko-, men door een ruitje in te slaan. Uit een woning aan de Mees-r terstraat werd tussen vrijdag en zondag ingebroken. De dieven gingen er vandoor met duizend gulden, die de bewoners had den opgeborgen in een kast in de slaapkamer. Hoe de dieven, binnen konden komen, is nog onbekend. Vlees gestolen uit trailer SCHIEDAM Twintig do zen halskarbonades en een half varken is de buit van dieven die hebben ingebroken bij trans- portbedrij De Blauwe Ster aan de Fokkerstraat. De diefstal ge- 1 beurde tussen zaterdag en maan- dag. Het vlees lag opgeslagen in twee trailers. Hoeveel de schade precies bedraagt weet het be- drijf nog niet. SCHIEDAM Zaterdag avond is bij de Mozartlaan een Ford Escort uit de bocht gevlo gen. De auto kwam tegen een paal tot stilstand. De bestuurder, een 22-jarige Schiedammer en zijn passagiere zijn met onbe kend letsel in het Schielandrie- kenhuis opgenomen. Wat de precieze toedracht van het onge-'Y val is, weet de politie nog niet. Waarschijnlijk heeft de bestuur- der te hard gereden. Curiosa en speelgoed op Museumplein SCHIEDAM Het Schie-1 damse mannenkoor Orpheus houdt op zaterdag 9 juni haar jaarlijkse rommelmarkt op het Museumplein aan de Hoogstraat in Schiedam. Op deze markt rijn onder, meer boeken, speel goed, geluidsapparatuur, klein meubilair te vinden. Er is ook een speciale Orpheus-stand met wijn, muziek en lepeltjes. De markt duurt van 10.00 tot 16.00 uur. Filmhuis: Indiana Jones SCHIEDAM De spannende film 'Indiana Jones and the last crusade' draait op 8 en 9 juni in het Filmhuis in Schiedam. Held Indiana gaat op zoek naar de Heilige Graal én naar zijn vader die midden in een archeologisch onderzoek is verdwenen. Jones komt erachter dat zijn vader door de nazi's gevangen is en opgesloten rit in een Duits kas teel. Tijd om een bevrijdings plan uit te denken. Aanvang zo wel 8 als 9 juni om 21.30 uur. Expositie Max Velthuijs SCHIEDAM Tot en met 4 juli is er in filiaal Noord van de I Gemeentebibliotheek Schiedam, Bachplein 589, een tentoonstel ling te bezichtigen van de kin derboekenillustrator Max Vclt- huijs. De expositie omvat een 35-tal originele prenten en gaat r in op het beeldende werk van Velthuijs, niet op de verhalen I uit rijn boeken. Velthuijs begon ooit als grafisch ontwerper in de reclame, maar sinds 1965 houdt hij zich voornamelijk be- - rig met het illustreren van boe-" ken. Hij maakt rijn prenten als schilderijen: ze worden hele maal met verf opgebouwd. IN 1977 en 1986 ontving hij een gouden penseel voor zijn wer ken 'Het goedige monster en de. rovers' en 'Klein mannetje vindt het geluk'. Lambalgen-Brouwer nieuwe voorzitter CDA SCHIEDAM Het CDA in - Schiedam heeft oud-raadslid, M. C. Lambalgen-Brouwer geko zen als nieuwe voorzitter van de plaatselijke afdeling. G. D. Sels- Speijer wordt secretaris en A. F. S. Gunneweg penningmees^ ter. Zij worden verder terzijde gestaan door onder anderen H. C. M. M. Janssen (vice-voor- zitter), J. Valkenburg (2e secre taris) en M. P. van Mansum (2e penningmeester). Lintje voor Van der Raaf SCHIEDAM Schiedammer N. van der Raaf is onderschei den met de ere-medaille in zil ver, verbonden aan de Orde van Oranje Nassau. De medaille en bijbehorende versierselen rijn hem vanmiddag op het Stads kantoor uitgereikt door burge meester drs. R. Scheeres. Van der Raaf (1929) krijgt de onder scheiding ter gelegenheid van zijn 40-jarig bedrijfsjubileum bij J. W. Junius en Zn. BV in Schie dam, Bij dit bedrijf, gespeciali seerd in scheepsonderhoud, ver vult de jubilaris de functie van calculator. ^8^» O.' _»4r V r^/rr - fSJ'iï, 7-*„,<•» - -< .r'te t 1 y V->" V |C - 5 f I '1 f

Het Vrije volk | 1990 | | pagina 1