erdwtjnen Gusto-werf in unstdoos vastgelegd Het Vrije Volk SCHIEDAM Bonnie Onderwaater en Bram Uil vinden inspiratie in verval van Gustoterrein KUNST TE KIJK Avonturen Sue nu ook in boekvorm Janssen 'ik winie\ praten over Schiedam3 maar Voor wie nu een Vaillant badgeyser of gasboiler laat installeren. mmy, m PAGINA 4 /ws/ WOENSDAG 6 JUN11990 SCHIEDAM Een verroest, ge deukt olievat, een omgevallen kraan... overblijfselen van de oude Gusto-werf. „Voor mij is zo'n om gevallen kraan een symbool voor wat er met de werf is gebeurd. Zo'n beeld zegt veel meer dan je ooit met woorden kunt beschrii- ven." Aan het woord is Bonnie On derwaater, Schiedams kunstena res. Vanaf volgende week ligt bij de artotheek aan het Bachplein een 'kunstdoos', met daarin een se lectie foto's van de werf. „Een paar jaar geleden kwam ik vast te zitten met mijn onder werpen," vertelt ze. „Af en toe kreeg ik nog wel eens een op dracht, maar ik wilde iets maken dat meer kracht uitstraalde. Toen ondekte ik het terrein van de voormalige Gusto-werf. Echt prachtig wat daar nog lag. Grote stalen platen in een compositie, die in museum Boymans-van Beu- ningen niet zou misstaan. Een enorm ponton, in grote stukken ge zaagd. Prachtig!" Bonnie Onderwaater raakt in vervoering als ze er over praat: f „De eerste keer dat ik op het voor malige Gusto-terrein kwam, vond ik een heel mooie oliedram. Die heb ik achterop mijn fiets mee naar huis genomen om te schilde ren. Eigenlijk ben ik een veredelde strandjutter," lacht ze. „Omdat ik steeds maar niet aan het verven toe kwam, heb ik er een foto van Bonnie Onder waater en Bram Uil pre senteerden gis teren hun kunstdoos over het verdwenen Gusto-terrein. genomen en zo is het eigenlijk alle maal begonnen. Het is heel erg moeilijk om de neergang van zo'n werf met woor den te beschrijven. Ik heb het wel geprobeerd, maar ik was er toch niet tevreden over. Met een foto kun je veel meer zeggen. Een foto van een vervallen gebouw zegt voor mij alles. Toen ik heel veel foto's had ge maakt, kreeg ik het ambitieuze plan om een boek te maken over Gusto. Hoe het kon gebeuren dat zo'n werf failliet gaat. Waarom het terrein zolang braak heeft gelegen. Een boek bleek echter te duur en daarom heb ik uit de honderden foto's de twintig mooiste geselec teerd. Die foto's gaan nu vergezeld van gedichten van kunstenaar Bram Uil. Ik ben een poëet in beelden en Bram een poëet in woorden." Bram Uil: „Ik zag de foto's en vond ze gelijk erg mooi. Ik kon me aan de hand van de foto's goed voorstellen, wat zich op de werf had afgespeeld. Door de gedichten kun je een extra dimensie toevoe gen aan de foto's, niet alleen beel den, maar ook tekst." „De foto's van de werf zijn voor mij een nieuwe inspiratiebron," gaat de kunstenares zelf verder. „Ik ben nu bezig met het maken van collages. Felle kleuren op Ja pans papier, geïnspireerd op een roestig ponton dat lange tijd op het terrein heeft gelegen. Ik heb ook aquarellen gemaakt van de foto's die ik heb genomen." Het Gusto-terrein is niet meer herkenbaar. Bonnie: „Het is opge kocht door een projectontwikke laar en nu staat er een vestiging van de Verenigde Glasfabrieken. Alles wat ik heb gefotografeerd is dus inmiddels verdwenen." De kunstdoos is vanaf volgende week te zien in de artotheek. De twintig foto's en handgeschreven gedichten kosten bij elkaar 550,-. Op verzoek kan een nieuwe selectie foto's worden samengesteld. Ook de aquarellen, met als thema de oude Gusto-werf, zijn te koop. Belangstellenden kunnen informatie inwinnen bij Bonnie Onderwaater, Havendijk 176a. ONDERSTEBOVEN In de schilderijen van Peter van Gameren is het detail onder geschikt aan het geheel. Zijn meer en meer abstracte werken worden vaak op hun kant of on dersteboven gedraaid. Expressief, krachtig kleurgebruik vormt zijn belangrijkste kenmerk. Van Ga meren legt zich niet vast op één teken- of schildertechniek, De Schieland galerie in de Polikli niek aan de B.K.-laan in Schie dam toont tot en met 29 juni werk van deze Rotterdamse onderwijzer/kunstenaar. JUBILEUM 'Stedelijk Museum Schiedam 90 jaar' is de eerste expositie, die na de verbouwing in het Schie dams museum:te zien is. De jubi leum-tentoonstelling is verdeeld over de Grote Kerk en het opge knapte museum. Ze gaat over de, kleine oudheidkamer die uit groeide tot. een museum van ei gentijdse kunst, het Schiedams Stedelijk. De expositie geeft een beeld van de collectie op het ge bied van de oude en hedendaagse kunst, Bovendien wordt er een overzicht getoond van de Schie- damse sierkunstenaar A.F, Gips (1841-1943). De expositie is tot en met 26 augustus te zien in het Stedelijk Museum, Hoogstraat 112 en in de Grote Kerk te Schie dam. VANGOGH De tentoonstelling 'Met pen en penseel' in de Centrale Biblio theek aan de Waalstraat, geeft een overzicht van het schilders- en schrijversleven van Vincent van Gogh. Er zijn foto's en repro ducties en er is een videopresen tatie. Het belangrijkste deel van de tentoonstelling beschrijft de periode na 1880, toen hij zich volledig op het tekenen en schil deren stortte: zijn Hollandse tijd in Nuenen en zijn Franse tijd in Parijs, Arles, St.-Rémy en Au- ers-sur-Oise. In de tien jaar dat Van Gogh schilderde zijn grote veranderingen in stijl en kleurge bruik waar te nemen. Vincent schreef veel brieven aan zijn broer Theo. De brieffragmenten geven veel achtergrondinforma tie over zijn werk en leven. De tentoonstelling is te zien tot eind juni. BOEKET De Vlaardingse kunstenaar Dik Kats schildert voornamelijk bloemen. Maar zijn aquarellen, gouaches sn pasteltekeningen zijn meer dan dat. Door zijn ge degen vakkennis is hij in staat veel persoonlijkheid in zijn werk te leggen. Kats maak» ook land schappen met zware luchten en tekeningen van de natuur in de winter. De expositie is te zien tot en "met 30 juni in galerie De Duig, Laüdstraat 29 in Vlaardin- gen DOCENTEN In- het Hollandiagebouw aan de Oosthaverikadel42 Vordt van' 9 juni tot juli een overzichts tentoonstelling gehouden. Deze expostie bevat werken van circa dertig docenten die in de afgelo pen vijfentwintig jaar verbonden waren aan de Vrije Academie. Het' Hollandiagebouw is van dinsdag tot en met vrijdag geo pend van 9.00 tot 12.30 uur en van 13.00 tot 17.00 uur (vrijdag tot 18.00 uur) en op vrijdagavond van 19.00 tot 21.00 uur en zater dag van 12.00 tot 17.00 uur. VUT De aquarellen van Cor Hoog- endijk bestaan uit landschappen, zeegezichten en bloemen. Hij werkt buiten om de juiste sfeer en compositie op papier te krij gen. In zijn atelier werkt hij de tails uit. Zijn hobby, onstaai uit het maken van schetsjes tijdens de vakantie, is uitgegroeid tot een 'VUT-vullende' activiteit. Hoogendijk begon op zijn vijf tiende als krullenjongen in de modelmakerij van de Koninklij ke Rotterdamse Lloyd, werkte bij enkele technische bureaus en heeft in de avonduren HTS-werk- tuigbouw en MQ-pedagogiek ge studeerd. Hij was onderwijsbege- leider bij een Pedagogisch Cen trum in Amsterdam. Hoogendijk exposeert tot en met 21 juni in de Centrale Bibliotheek. VENETIË Riflessione locale Weer spiegeling van een stad. Het Itali aanse woord 'riflessione' bete kent weerspiegeling. Onder deze titel laten Kees Lesuis en Annette Braad tijdens de zomermaanden tekeningen zien in de Bondspaar- bank aan de Schiedamseweg 12 in Vlaardingen. Ze zijn gemaakt naar aanleiding van een reis naar Venetië. Lesuis en Braad troffen in deze Italiaanse stad een stemming van vergane glo rie. Het geluid van een plotseling opdoemend pleintje, kwebbelen de dames, de kleuren oker en warmrood. De indrukken lieten zich volgens de kunstenaars niet vangen door een fototoestel. De expositie duurt tot en met 31 au gustus. EXOTISCH Marion Ramsaran werd 'in 1962 geboren in Vlaardingen en behaalde haar diploma' als grafs cüs hén de KoHiiiKlijlc'ë AIè"addrü'fêw voor beeldende Kunsten in Den Haag.-- Haar --eindexamenwerk- met het thema Exotisch e - vrucln- ten' exposeerde zij op het Minis1'w terie van Fianciën en tal van an dere lokaties, Haar werk ken merkt zich door het gebruik van verschillende technieken en door materialen in realistische en sur- reaistische vorm. Ramsaran ex poseert tot en met 21 juni etsen, litho's, zeefdrukken en tekenin gen in de Centrale Bibliotheek aan de Waalstraat in Vlaardin gen. DERWISH In het werk van Anneke van der Meer komt haar spirituele belangstelling tot uiting. Zij maakte een serie conté schilde rijen met als thema de Derwish- dans; deze wordt vooral in het Islamitische Turkije beoefend. Bedoeling van de dans is om in een soort goddelijke extase te ra ken. Van der Meer heeft er een draaiend lijnenspel van gemaakt; sprankelend en lichtvoetig. Ook maakte zij acrylschilderijen over de herfst en lente en collages die het thema 'Apartheid' dragen. De kunstenaresse exposeert tot en met 17 juni in sociëteit Maarten, Schiedamseweg 49 in Vlaardin gen De openingstijden zijn op vrijdag, zaterdag en zondag van 21.30 tot 01.00 uur KLEI In de Maassluisse Koningshof loopt tot en met 31 juni de expo sitie met aquarellen en olieverf- schildeijen van Nel Warnaar-van Dijk. De Koningshof is te vinden aan de Uiverlaan 20 in Maasluis. Door Marjan Meijer VLAARDINGEN Burgemees ter Van Lier van Vlaardingen was ook al 'helemaal weg' van de Vlaardingse kampioensteckel Sue er haar beeldschone nakomeling Calla. Samen met de baasjes, het echtpaar Jaap en Carolien en dochter Carolien Vink, kwamen de reebruine kortharige dwergteckels hem onlangs een boekje aanbie den. Grote animator Jaap Vink achter de Vlaardingse kennel de Teckels van de Rode Rebel over handigde hem het eerste exem plaar van 'Met teckel Sue van Bar- neveld naar Peru'. De avonturen ,yan wat eigenlijk een gewoon 'hobbyhondje' had moeten zijn, maar wat een beeldschone kampi- "oènsteckel bleek, viel in goedëjpa^- ,de. u „Ik ben gek op honden," beken de Van Lier volmondig. Het was net of de roodbruine beestjes.hem gehoord hadden. Ze rolden heerlijk over het rulle tapijt van de hoge statige burgemeesterskamer of la gen volkomen op hun gemak te soezen. Burgemeester Van Lier en zijn echtgenote kunnen door de drukke bezigheden geen hond hou den. Zij hebben zichzelf getrak teerd op een poes. Masseur Vink, de trotse mede-eigenaar van Xirka van den Hen's Bergen (de officiële naam van Sue! is door de bezighe den met zijn 'meutebolletje en tie- temarie' Sue bijna genoodzaakt zijn praktijk en werk in de sport zaal eraan te geven. Wat wil het geval? Teckel Sue, op 5 december 1984 geboren, werd in huis genomen, omdat het teefje sprekend leek op de vorige teckel van de familie. De aankoop bleek een schot in de roos. Voor het leu ke deed de familie mee aan een kampioenschap voor honden in Barneveld. Sue kwam als aller mooiste uit de bus. De eerste eerste prijs was binnen. Het bleek versla vend. Baas Vink, die eigengereide ideeën bleek te bezitten over het verzorgen, vertroetelen én showen van de 'worst op pootjes', kreeg de smaak te pakken. Teckel Sue niet minder en gezamenlijk, in het be gin vergezeld van 'hofdame en maatje' teckel Amy, toog het stel langs tentoonstellingen en kampi oenschappen over de gehele we reld. Jaap Vink gaf het roken ervoor op, deed een cursus om van zijn ■•vr-r;..1; Door Carolien van Eykelen VLAARDINGEN Pierre Janssen, even in Vlaardingen voor een lezing over schilder Vincent van Gogh. Zo dichtbij Schiedam kon Janssen het niet laten enkele keren uit te halen naar het Stedelijk Museum. Twee weken geleden liet hij on verwacht weten af te zien van zijn benoeming als interim-direc teur, vanwege kritiek aan zijn adres van scheidend directeur Paalman, Veel wilde hij echter niet kwijt over de hele affaire. Ik wil niet praten over Schiedam," vertrouwde hij de volle zaal toe. „Maar geloof me, dat is moeilijk!" Ook toen de af standsbediening van de dia-pro jector het begaf, kwam opnieuw een verwijzing: „Met dia-projec tors heb ik alles al meegemaakt. Ik heb dia-projectors spontaan in brand zien vliegerr en u raadt nooit waar dat wasin een museum in Schiedam, dat ik hier verder niet nader zal noemen." Janssen hield zijn lezing 'Een schilder die durfe weg te gaan', in het kader van het vijfentwin tigjarig jubileum van ie Vrije Academie in Vlaardingen, Hij be gon cp zijn eigen onnavolgbare wijze: ,,Ik hoop dat u niet voor de verkeerde Janssen bent geko men. Op de uitnodiging staat im mers, dat ik kunsthistoricus ben maar dat klopt niet. Bovendien staat er dat ik Van Gogh-kenner bij uitstek ben en ook dat is niet juist. En dat weet ik heel zeker, imdat ik een kenner bij uitstek ben van Van Gogh-kenners!" Zonder zijn bewondering voor de negentiende eeuwse schilder onder stoelen of banken te ste ken, wist Janssen het publiek in de Stadsghoorzaal enthousiast te maken. Niet alleen voor het werk van de schilder, maar ook Van Gogh zelf. Aan de hand van fragmenten uit brieven van Vin cent aan zijn broer Theo en dia's van zijn werk, probeerde Jans sen het leven van de schilder te schetsen. Janssen: „Vincent had er echt illes voor over om een goede kunstenaar te worden. Hij werk te ook verschrikkelijk bard en lat kan ook niet anders. Als je oedenkt dat hij alles bij elkaar krap zeven jaar geschilderd heeft en in die korte tijd ruim negen honderd schilderijen en daar naast nog eens elfhonderd teke ningen heeft gemaakt. Zijn be reidheid keihard te werken en alles in het werk te stellen om een goede schilder te worden is nog steeds indrukwekkend." Janssen besloot zijn lezing met opnieuw een verwijzing naar Schiedam. „Toen ik nog conservator was, hebben we ook een keer een Van Gogh-tentoon- stelling gehad. Er waren toen verschillende schilderijen waar van Vincent zelf in een van de brieven had geschreven dat ze naast elkaar hoorden: de Zonne bloemen en een portret van een vrouw, Augustine Roulin. Na tuurlijk mochten we niet zomaar met die schilderijen gaan sjou wen om ze naast elkaar te leg gen, maar 's avonds toen ieder een weg was, heb ik het toch ge daan. En Vincent had gelijk, iet was echt een prachtig gezicht." Jaap Vink (r) en Vlaardings burgemeester Van Lier poseerden met de teckels dochter Calla en ipeder Sue by de presentatie van het boekje 518 S*Mët "teckel Sue van Barneveld naar Peru". vliegangst af te komen en stak zijn vrije tijd in de 'hond met een por temonnee' Sue. Hij vertrouwde de beslommeringen, avonturen, de verdrietjes, maar vooral het geluk dat de familie beleeft aan de tem peramentvolle lieve Sue, aan het papier toe. Hij gaf het geinige boekwerkje 'Met teckel Sue van Barneveld naar Peru' in eigen be heer uit. Jaap Vink: „Er is veel ge schreven over honden, maar wei nig is genoteerd uit de bek van een hond. Dit boekje is een ware ge beurtenis van een gladharige te ckel op haar tocht langs tentoon stellingen en wedstrijden. Ik denk dat het leesbaar is voor de leeftij den van acht tot tachtig jaar en ouder. Voor iedereen eigenlijk." In het verhaal over de ware be levenissen van Sue, die met het herwinnen van de Wereldtitel en andere kampioenschappen in Peru haar grootste triomfen vierde, spe len allen een rol die Sue tot nu toe tegenkwam. Het is bijzonder stre lend om je eigen naam te lezen en gecomplimenteerd te worden door een hond in een boek. De avontu ren van Sue zijn beëindigd. Al thans, zo goed als. Zij krijgt bin nenkort weer kleintjes en mag nog een keer mee naar de Wereld- strijd. Uit het eerste en tweede nest van Sue stammen zulke mooie nakomelingen, dat Jaap Vink in middels een langgekoesterde wens in vervulling zag gaan: een eigen kennel. De teckels van de Rode Rebel uit Vlaardingen doen het prima. Over enkele weken reizen de veertien maanden oude Calla, dochter uit het tweede nest en sprekend haar moeder, de black- an-tan reu met allure Bandiet ver gezeld door moeder Sue af naar Brno in Tsjecho-Slowakije. Daar vinden de wereldkampioenschap pen voor honden van alle rassen plaats. „Het wordt spannend dit keer. De hondenbezitters uit de Oost bloklanden doen namelijk voor de eerste keer in de geschiedenis mee aan de wedstrijden. De vraag is met wat voor honden zij voor de keurmeesters verschijnen. Maar wij hebben wel voor hetere vuren gestaan met onze schatten. Wat één zo'n hobbyhondje al niet te weeg kan brengen, hè," zegt Jaap Vink optimistisch. Het boekje „uit de bek van Sue genoteerd" is gelardeerd met teke ningen van Helen Resmann uit Voorburg. De heer A. P. van Tole do, zetter uit Schiedam, deed het zetwerk en de heer A. van Ewijk, boekbinder uit Rotterdam, bond de boekwerken tesamen. 'Met teckel Sue van Barneveld □aar Peru' is te bestellen door storting van 15,95 12,95 plus 3,- verzendkosten) op gironummer 413446 tnv VUa, Vlaardingen. Vrouw bestolen SCHIEDAM Een 26-jarige Maassluisse is gistermiddag op de Koemarkt bestolen van haar portemonnee. De vrouw stond bij een abri te wachten op de tram. Toen die er aan kwam, kreeg ze plotseling een duw iy haar rug. De vrouw kon" "nog net voorkomen dat ze onder de tram viel. Toen ze vSiic< dè schrik van het bijna-ongelui was bekomen, bleek haar portt monnee met 140,- en persoon lijke bescheiden te zijn-geste? len. Auto met gevaarlijke medicijnen gestolen SCHIEDAM Bij een hub? arts aan het Hargplein is afgelo pen nacht ingebroken. Uit hel woonhuis werd slechts een ge ring bedrag aan geld meegeno men maar de inbrekers gingen er ook van door met de auto van de dokter. In het voertuig, een Mazda 323 met kenteken PK-88-FD, bevonden zich twee tassen met pillen en doktersbe nodigdheden. De medicijnen zijn bij gebruik gevaarlijk voor hart- en astma-patiënten. Grenen panelen gestolen SCHIEDAM In bedrijfsgé meenschap Schieland is gistel- ren ingebroken. MeegenemeA werden honderd grenen pj^nej len ter waarde van/2.800v?; l Vrachtwagen verliest klei en stenen op A 20 i SCHIEDAM Op de A 20 ontstonden gisteravond tijdens de spits files van een kilometer of tien nadat een vrachtwagen een deel van zijn lading had verloren. Het voertuig model kiepwagen verloor klei en stenen op de zuidelijke rijbaan. Inbraak in woning SCHIEDAM In een wo ning aan de Vlaardingerdijk is gisteren ingebroken. De inbre kers kwamen het huis binnen door de deur met behulp van een flipper te openen. Meegeno men werd een aantal giroche ques. In de nacht van maandag op dinsdag waren de bewoners van nog een huis aan de Vlaar- di ge k- het slachtoffer van een' ^elfde^ soort) inbraak. Ook hiefkwamen 'dediibreker-s fcfrii- nert''mci',bfrhulp,tva«,'ëen 'flip per. Ze gingen er van* door met sieraden ttemwdarde' vair-énigte duizenden guldens. Omleiding bus 38 SCHIEDAM —"Met ingang van maandag 11 juni zal buslijn 38 vier weken een omleidings route rijden richting Crooswijk. De bus wordt omgeleid vanwe ge werkzaamheden aan de Spaanseweg. Buslijn 38 rijdt de volgende route: gewone route :ot aan de kop van de Franse- laan, vervolgens Hogebanweg, Horvathweg en verder de nor male route naar Croosweijk. Gedurende de omleidingsroute komt de halte Bilderdijkstraat aan de Spaanseweg te verval len. Meer samenwerking bij ontwikkeling Rijnmond ROTTERDAM De ge meente Rotterdam, de provin cie Zuid-Holland en het minis terie van VROM gaan samen werken bij de verdere ontwik keling van het Rijnmond gebied. De bedoeling is de Rot terdamse haven zo goed moge lijk uit te breiden, zonder dat daardoor het milieu nog verder in het gedrang komt. De over heden zijn dit onlangs overeen gekomen. Binnenkort zullen ook de andere gemeenten in het Rijnmond-gebied, het bedrijfs leven en andere belanghebben den geïnformeerd worden over de plannen. Comfortabel warm water. Kan dat? Ja, met een Vaillant badgeyser of gasboiler. Nu tijdelijk met een speciale actie: gratis met het hele gezin naar Tropicana te Rotterdam. Om alvast te wennen aan het warm-watercomfort Meer weten? Haal bij ons de actiefolder. Doe dat vandaag AXimALL Loodgietersbedrijf Lohmann By Callenburgstraat 32 3134 GE Vlaardingen Tel. 010-4.34.53 12 «•Mm* ■j» x M jb y£0 K-'W^vi 9 i in i (INGEZONDEN MEDEDELING) Gratis naarïropicana! Oca untedrg geldt lot 5$ juk ISSO.

Het Vrije volk | 1990 | | pagina 1