Harpe Davids wint drumconcours Corso stoort zich niet aan het slechte weer Juijn winnaar van Gorzen Volksfeest Muziekwedstrijd na 'pauze van een jaar opnieuw een groot succes Fikse buit bij inbraken Het Vrije Volk SCHIEDAM Rentevoordeel doet reserve van WRS bijna verdubbelen Recordopbrengst in Maasland voor projecten Derde Wereld PAGINA 4 MAANDAG 11 JUNI 1990 Hond sloopt woning SCHIEDAM Een bevuilde en deels gesloopte woning heeft een bewoner van de J. C. van Markenstraat overgehouden aan het alleen thuislaten van zijn dobermann-pincher. Het dier blafte onophoudelijk van zaterdagmiddag half zes tot vier uur in de ochtend. Op verzoek van buren greep de politie in en haalde het eenzame en schuimbekkende dier uit de woning. Tegen de eigenaar, die op dat moment kwam aanlo pen, is waarschuwend opgetre den. Auto uitgebrand SCHIEDAM Door nog on bekende oorzaak is zaterdag morgen op het parkeerterrein tegenover Hermes-DVS een per sonenauto uitgebrand. De brandweer kon slechts het wrak nablussen. Gestolen auto van huisarts terecht SCHIEDAM De Mazda van huisarts W.F. Scheepe is weer terecht. De politie van Rotterdam trof de auto gister avond aan op het Schieplein in die plaats. De auto werd dins dagnacht gestolen voor de wo ning van de arts aan het Harg- plein. Daarin bevonden zich onder meer twee koffers met gevaarlijke medicijnen. Of deze zijn aangetroffen, kon de politie vanmorgen niet zepen. De auto wordt vandaag uitgebreid on derzocht op sporen. Baldadige jongeren steken luifels in brand SCHIEDAM Een -groep baldadige jongeren heeft aan zienlijke brandschade veroor zaakt aan luifels en andere zon weringen van een boekwinkel, café en een groentezaak aan de Hoogstraat, Dam en Vlaardin- gerstraat. Ze staken de jalouzie- ën in de brand en namen daar op de vlucht. Het ergst getrof fen werd de groentezaak. Daar sneuvelden twee etalageruiten terwijl de zonwering een scha de opliep van ruim tweedui zend gulden. Het vuur werd ge doofd door omwonenden en een taxichauffeur. Onbekende geldbuil bij overval op wedkantoor SCHIEDAM Bij een over val op het Ladbroke- wedkantoor aan -derRotterdam- sedijk is vrijdagavond een on bekende hoeveelheid geld buit gemaakt. Omstreeks elf uur 's avonds stapte een man binnen. Hij dreigde vanuit zijn zak met een voorwerp en eiste in ge brekkig Engels om geld. Dit werd hem gegeven door de 26- jarige bediende. Omdat de over valler de buit kennelijk onvol doende vond, werd onder zijn dreiging ook de kluis geopend. De dader heeft een kalend hoofd met een krans van kroes haar en is volgens de politie af komstig uit Spanje of Portugal. SCHIEDAM Financieel gaat het de Woningbouwvereniging Schiedam WBS ogenschijnlijk voor de wind. Vorig jaar steeg de alge mene bedrijfsreserve (ABR) met bijna tien miljoen gulden naar 22,2 miljoen gulden. Deze finan ciële versteviging is het gevolg van het tegen een lager rentepercenta ge hernieuwd afsluiten van lenin gen. Anderzijds zijn in de boek houding nagekomen baten opgeno men. Net zoals veel andere woning bouwcorporaties heeft de WBS met succes dure leningen versneld afbetaald door het afsluiten van nieuwe leningen. Om die leningen te kunnen afbetalen, moesten nieu we leningen worden afgesloten. Het rentepercentage voor de nieu we verplichtingen is echter aan zienlijk lager en levert ondanks boetes wegens vervroegde aflos sing winst op. Op een bezit van 378 miljoen gulden, loopt deze aanzienlijk op. Vandaar de explo sieve toename van de bedrijfsre serve. WBS-directeur F. de Graaf voor spelde vorig jaar deze toename al, maar waarschuwde tegelijkertijd voor al te veel cptimisme. In de meerjarenplanning staat de WBS bij ongewijzigd buleid op den duur aan de verkeerde zijde van de rode lijn. Om die reden is een koerswij ziging ingezet, zodat ook op lange re termijn de rode cijfers uit zicht blijven. De stijging van de ABR is daarin mede opgenomen. Aan huurpenningen ontving de WBR vorig jaar ruim één miljoen gulden méér dan in 1988. De ruim vierduizend huurders brachten bij na 22 miljoen gulden in. De huur achterstand nam met twintigdui zend gulden af tot bijna 744.000 gulden. Door Benol Vestergaard SCHIEDAM Het valt niet mee om als leek een drumband- en majoretteconcours te doorgronden. Allereerst word je geconfronteerd met specialistische termen als mallet, 'Engelse counter' en lyra- korps waarna de concoursjury er een geheel eigen puntentelling op na blijkt te houden die tot in de honderdsten reikt. Maar als je een maal een paar uur naar zo'n wed strijd kijkt, wordt het toch span nend. Zaterdag hield het Algemeen Muziek Overleg Schiedam (AMOS) na een 'pauze' van een jaar weer een concours in de Sporthal Mar griet aan de Nieuwe Damlaan. Twaalf drumbands en majoretten- korpsen uit de regio namen deel aan de wedstrijd. Onder de deelne mers vier Schiedamse verenigin gen: Harpe Davids, de Rijnmond band, Juliana en Ambrosius. Alle deelnemers maakten een toer door Noord en bij het Bachplein nam burgemeester Scheeres een défilé af. Schiedammer Harry de Groot (61) is al zeker dertig jaar lid van de vereniging Ambrosius, die be staat uit een harmonie en een ly- ra-korps een drumband die met behulp van het melodieuse slagin strument marimba voor meer lyri sche sfeer zorgt dan een 'gewone' drumband pleegt te doen. Terwijl op het plein voor de sporthal de meisjes van 'Harpe Davids' in blauwe danspakken een stilstaan de oefening doen, drinkt De Groot in afwachting van de grote finale in de kantine een kopje koffie. De keuken doet goede zaken. De ene na de andere patatbak schuift over de bar. Al het marcheren, musice ren en dansen maakt blijkbaar hongerig. Op de vraag wat hem toch zo boeit aan drumbands heeft De Groot geen pasklaar antwoord. Hij: „Ik ben er op mijn 28-ste aan be gonnen omdat het verenigingsle ven me wel trok. Als je al zo lang bezig bent, stap je niet meer zo maar op. Ik ben begonnen als bla zer, maar nu ik wat ouder ben, sla ik de tenortrom. Van dat blazen raak ik te snel uitgeput." Eén van de 'mini-majorettes' die buiten aan het oefenen zijn, heeft ook maar een patatje aan haar ouders gevraagd. Terwijl ze m'f De meisjes van Harpe Davids in hun blauwe pakken tijdens het défilé by het Bachplein. Het Schiedamse korps veroverde een eerste prys. eet vertelt ze dat ai haar collega- majorettes lid zijn geworden om dat him nicht, oom of vader dat ook was. „Ik vind het dansen erg leuk, maar ik doe het vooral voor de gezelligheid. En voor de prijzen natuurlijk. Ik hoop dat we in ieder geval nog een vaantje krijgen," verzucht ze tussen twee patatjes door. De derde, tweede en jeugddivi- sie hebben zich 's ochtends aan de jury gepresenteerd en nu staan de majorettes uit de kwalitatief be tere eerste en eredivisie zich in de zaal op te'jwarmen voor de,wed strijd. De zo kenmerkende stokken draaien als propellers door de lucht waarna de (meeste) meisjes ze weer achteloos opgevangen. Dan is het uur van de waarheid aangebroken. Op het groere linoleum voeren de majorettes van de Blue Angels uit Utrecht een mallet uit, een nieuwe stijl van dansen, die me doet denken aan jazzballet. Af en toe valt er een stok, maar de volle tribune klapt massaal als de meis jes klaar zijn. Dan is de Schiedamse drum band Harpe Davids aan de beurt. De voorman steekt zijn hand bijna bezwerend voor zich uit, alsof hij de horizon aftast, wijst dan achter eenvolgens naar rechts en links waarop de drumband als een rits 'opengaat', de blazers en slagers om hun assen draaien om vervol gens weer precies naast elkaar te recht te komen. Deze manoeuvre wordt Engelse counter genoemd. Terwijl de hand voortmarcheert, loopt een jurylid er vlak naast om een mars-analyse te maken. Vooral het voetenwerk lijkt belangrijk te zijn: de jury loopt constant keu rend met het hoofd gebogen. Bij de prijsuitreiking blijkt dat het Schiedamse Harpe Davids (82,7 punten) samen met de drum fanfare Jonge Kracht uit Kapelle- Biezelinge (83,60) en fanfare Con cordia uit Nijkerkerveen (80,60) de eerste prijs in hun categorie heb ben gewonnen. Ambrosius uit Schiedam ging er met de eerste prijs in de eerste divisie van door. De enige deelnemer uit de eredivi sie, de majorette- en showgroep The Blue Angels uit Utrecht, kreeg in zijn categorie vanzelfsprekend de eerste plaats De organisatoren waren dermate tevreden met de publieke belangstelling dat er vol gend jaar zeker weer een concours wordt gehouden. MAASLAND Een ongeloof lijk hoog bedrag van zestigduizend gulden is de opbrengst van de jaar lijkse Sport- en Spel-activiteiten in Maasland. Drie Derde Wereld-pro jecten (in Lesotho, Centraal-Afrika en Brazilië) zuilen het geld binnen kort ontvangen. Met dank aan de zesduizend inwoners van Maas land. Wim Gille, één van de organisa toren van de markt die van don derdag tot zaterdag duurde, was gistermiddag nog onder de indruk. „Ik ben er nog stil van," reageerde hij. „Fantastisch, wat in zo'n dorp kan plaatsvinden." En hij rekent voor: „Zesduizend Maaslanders, van jong tot oud, hebben dus alle maal gemiddeld een tientje uitge geven. Ik ben meer dan tevreden." De zestigduizend gulden gaan naar een drietal gebieden in de Derde Wereld waar Maaslanders ontwikkelingswerk verrichten. Zo zijn de contacten met die gebieden gelegd via een pater in Brazilië, een zuster in Centraal-Afrika en een oud-Maaslandse vrouw in Le sotho. Donderdagavond waren de acti viteiten begonnen met een klaver- jastoernooi in de tenten, die als al le andere jaren waren opgesteld op het parkeerterrein van de Maas- landse Voetbalvereniging. Direct gaven al honderdzestig klaverja- sliefhebbers „zeker niet alleen van MVV" acte de présence. Veel mensen kwamen de volgende dagen ook af op de bingomiddag voor zestigplussers en de jeugddis- co. Gille: „Hoewel we wat die laat ste groep betreft, wel last heben gehad van de examenuitslag en de daarop volgende feesten. Waar schijnlijk verkozen veel jongeren de feesten in huiselijke kring." Ook tijdens de activiteiten van de zaterdag (de mini-playbacks- how, het mini-voetbaltoernooi, de jeugdbrandweerwedstrijden en de barbecue tijdens de afsluitende feestavond) was het druk op het parkeerterrein van MVV. „Opval lend was dat veel inwoners van omliggende dorpen naar Maasland kwamen. En zo zijn de Sport en Spel-dagen meer dan een dorps feest geworden," zegt Gille. Door Marjan Meyer ROTTERDAM De hele zater dag hing er zo'n echte 'hoera'- stemming in de stad. Kinderen huppelden rond hun ouders en gin gen massaal uit de bol bij de oran je 'limonade' spuitende fontein op het Hofplein. Dat echte veijaar- dagsgevoel was er, maar de weer goden werkten zaterdag niet al door mee om van de 650ste ver jaardag een compleet feest te ma ken. Duizenden Rotterdammers had den zich ondanks de nattigheid verzameld langs de route van het voor Rotterdam én Nederland unieke bloemen-, fruit- en groen- tencorso. Aan het corso, een idee van de Provinciale Veilingorgani satie Zuid-Holland, de dienst Re creatie Rotterdam en de Kamer van Koophandel, werd door hon derden mensen meegewerkt. Tijdens de tocht van Schiedam, waar de wagens werden opge bouwd, naar de eerste optocht op Zuid 's ochtends brachten vreselij ke plensbuien de deelnemers in verlegenheid. Maar stug bleven ze staan: de dames in de historische kostuums van de Vrije Academie Rotterdam, de 1-april poortbeu kers uit Brielle en de kleine voet ballertjes op de kar van de stich ting Centraal Bureau Rotterdamse Melkhandel in oranje 'aanvallen'- shirts. Of lopen: de muzikanten en pikante 'bijna blote' majorettes van de tien show- en muziekkorp sen. Op de Coolsingel aangekomen, kwam zowaar een mager zonnetje achter de wolken vandaan. Het door de combinatie van bloemen-, fruit en groenten uniek genoemde corso marcheerde daar met de fleurige felicitatiegroet aan de jari ge stad langs het volle bordes van het stadhuis. Door de regen had de stoet een vertraging van een uur opgelopen. Sommigen kregen door het vocht problemen met de karren, waar aan voor velen toch gauw een jaar tje werk en voorbereidingen had gezeten. De prima musicerende muziekkorpsen ontvingen spon taan applaus e i maakten spreek koren langs de route los. Het lijkt wel of alle deelnemende corpsen mét prachtige majorettes zich in het nieuw hadden gestoken. Ad- vendo uit Sneek oogstte hilariteit en bewondering. Zij bespeelden hun instrumenten af en toe ren nend. De 'professoren' van de Erasmus Universteit-wagen moes ten er spoorslag voor achteruit deinzen. Het corps keerde diverse malen en kwam dan hardlopend op de, met veel groene appels en paprika's versierde, Erasmuswa- gen af. Het corso kreeg het thema he den en verleden van Rotterdam mee met als belangrijkste punt de uitstraling van het Nieuwe Rotter dam. De wagen van de stichting Rotterdam 1990, opgetuigd door het Rotterdamse bloemencentrum Paul van Bekkum kreeg de pu blieksprijs. Tijdens de jurering, vrijdagavond, en zaterdag langs de route werd de mening van het pu bliek gepeild. Troetelkind van het publiek werd de 'veijaardagskar'. Maar de eerste prijs ging naar de grootste sponsor achter het corso: de Pro vinciale Veiling Organisatie Zuid- Holland. Zij wonnen met een wa gen over scholing en opleiding op gemaakt door de Christelijke Land en tuinbowschool Maasland. De tweede prijs ging naar één van de wagens van de Vrije Academie Rotterdam. De beeldhouwgroep van de school had onder leiding van de Rotterdamse kunstenaar Bob Kemper een meer dan zeven meter lange ledenpop gemaakt van papier maché. Het beeld op de kunstzinnige kar lag er prachtig bij in 'het groen' van Bloemisterij David Nieuwenburg uit Leiden. De derde prijs werd gewonnen door Hairstyling met een wagen over de Wereldkapioenschap Hair- stylen, die in september plaats yindt in Ahoy', De bloemen pracht, die opstak uit enorme hoofden zonder haar, was van Bloemisterij Multi Flora uit Rot terdam. De Rotterdam-prijs voor de meest Rotterdamse wagen ging naar de Erasmus Universiteit, met versiering van Bloemisterij Plan/- aardig uit De Lier. De creativiteits- prijs was voor de samenwerkende Rotterdamse verzekeringsmaat schappijen, die een prachtig dorpje hadden gebouwd met kubuswonin gen en de Maasbruggen. Echte Gorzenees en oud-SVV-er Jan Schrumpf verricht de aftrap voor het toernooi van het Gorzen Volks feest. SCHIEDAM „Hé joh, je moet je veters strikken vóór dat je gaat voetballenl" Oud-SVV-speler Jan Schrumpf spreekt de spits van het team van Juijn Café vermanend toe als die tijdens de wedstrijd nog uitgebreid zijn voetbalschoenen dichtrijgt. Even daarvoor had Schrumpf de openingstrap gegeven voor een voetbaltoernooi ter gelegenheid van het Gorzen Volksfeest dat za terdag werd gevierd. Op de gras mat aan de Maasboulevard speel den zaterdag vijftien teams uit De Gorzen om de eerste prijs. De Be wonersvereniging Schiedam-Zuid en de Vereniging Aktieve Gorzen Evenementen, die het feest hadden georganiseerd, hadden daarvoor het park aan de boulevard met provisorische krijtlijnen in vier kleine speelvelden verdeeld. „Het is al een hele tijd geleden dat ik op het veld stond," vertelt de 68-jarige Schrumpf langs de zij lijn. Ondanks zijn witte sport schoenen en lichtblauw trainings jack is het niet te zien dat je met een oud-voetballer te maken hebt: gedrongen postuur, bril en grijze haren In 1949 speelde Schrumpfs elftal SVV, dat in De Gorzen werd opgericht, naar het Nederlands kampioenschap. „We zaten toen met Sparta, Ajax en Noad in dezelfde poule," herinnert hij zich nog. „Feyenoord deed nog niet mee. Het lijkt mij dat het in die tijd gezelliger was, want je trok voor langere tijd met dezelfde mensen op. Nu is het ver loop te groot. Door het grote geld dat met professioneel voetbal ge moeid is, schuiven de spelers van de ene naar de andere club. In mijn voetbalperiode hadden vrij wel alle clubs de amateurstatus. Alleen in Limburg kon je voor een bescheiden salaris gaan voethal len, maar daar wilde ik niet naar toe. Ik ben Schiedammer in hart en nieren en dan ga je niet zomaar weg." Schrumpf en zijn vrouw wonen al jaren aan de Oude Maasstraat, midden in De Gorzen. Hij vindt het een fijne buurt. Het voetballen heeft de Schiedammer verruild voor varen, duivenhouden en tui nieren. „Je moet op mijn leeftijd echt een hobby hebben, anders telt elk jaar voor twee," meent Schrumpf. Ondertussen hebben zich flink wat toeschouwers rond de velden verzameld. Aanmoedigingen en kritiek worden op de in felle tenu es geklede Gorzenaren afgevuurd: 'Kom op Harry, niet zo treuzelen, naar voren!' Over een winnend team durft Schrumpf nog niet echt te speculeren: „Het zal wel weer een kroeg zijn," merkt hij scham per op. Schrumpf blijkt nog genoeg in zicht te hebben op het gebied van voetbal. Wat later op de dag werd bekend dat de ploeg van 'Juijn Ca fe' de eerste prijs in de wacht had gesleept op het gezellige toernooi. Het team 'De Schiedamse Turkse Krachten' behaalde de tweede prijs en de stamgasten van een an der etablissement, 'De Buitensluis', gingen er met de derde prijs van door. SCHIEDAM Bij verscheidene inbraken is het afgelopen weekein de een fikse buit gemaakt en werd ook een behoorlijke schade aange richt. Het buurthuis Hof van Cyre- ne op het woonwagencentrum aan de Schiekade kreeg via een inge gooide ruit ongewenst bezoek. Bier, limonade en snoepgoed met een waarde van honderd gulden wordt vermist. Voor ruim vierdui zend gulden aan tabaksgoederen, batterijen en zegelsboekjes werd meegenomen uit de Extramarkt Burggraaf aan de Mesdaglaan, Om binnen de komen werd aan de zij kant van het pand een deur gefor ceerd. Uit een kelderbox aan de Prof. Keesomstraat werd een fiets gesto len en een vuilniszak met veertig barbiepoppen. Bankpassen en een radio-cassetterecorder zijn verdwe nen bij een inbraak uit een wo ning aan het Boerhaaveplein. Men verschafte zich de toegang via een raam. Een woonhuis aan de Anna van Burenstraat werd volledig over hoop gehaald. Er worden postzege lalbums, eerste dagenveloppen, persoonlijke bescheiden en een ra dio-cassetterecorder vermist. Om binnen te komen moest de ruit van een achterdeur het ontgelden. Meer geluk had een bewoner van de Munterstraat. Verder dan een poging om zijn keukenraam te kra ken kwamen onverlaten niet. Vrouw gewond bij dubbele botsing ROTTERDAM Een 51-jarige Rotterdamse vrouw heeft zaterdag nacht twee aanrijdingen veroor zaakt. Zij is ernstig gewond opge nomen in het Claraziekenhuis. De vrouw reed rond drie uur 's nachts eerst op het Stieltjesplein een auto aan. Na de hotsing, waarbij de be stuurder van de andere personen auto niet gewond raakte, reed de vrouw door. Even later verloor zij op de Varkenoordsebrug de macht over het stuur, waardoor zij met haar auto frontaal op een tegenlig ger botste. Een inzittende van de geraakte auto moest met lichte verwondingen naar het Clarazie kenhuis gebracht worden. De 51- jarige Rotterdamse, die tijdens de tweede botsing met haar wagen over de kop sloeg, werd door de brandweer uit haar benarde situa tie bevrijd. De politie onderzoekt de reden van het vreemde rijge drag van de vrouw.

Het Vrije volk | 1990 | | pagina 1