Negatieve publiciteit teisterde het Stedelijk' Campagne ophalen GFT-afval in Woudhoek-Noord nu al gestart Kinderen hakken hout in Uzertijddorp Har Gehandicapten willen meedenken bij nieuwbouw over aanpassingen Het Vrije Volk SCHIEDAM Zijdeveld legt schuld 'museum-toestanden' bij media NAUTIK WATERSPORT Fietsen met TC Rijnmond OPROEPKRACHTEN/ VAKANTIEKRACHTEN hsd 3"-x Groei naar 70.000 '".-V*s- j PAG1NA4 DONDERDAG 14 JUN11990 Audio-apparatuur weg SCHIEDAM Terwijl de bewoners van een woning aan de Vlasakker lagen te slapen hebben inbrekers zich hun cd- speler en een groot aantal cd- plaatjes toegeëigend. Ze ver schaften zich de toegang na het vernielen van een keukenraam. SCHIEDAM Drie Schie dammers van twintig jaar zijn vannacht omstreeks drie uur ingerekend door de politie. De mannen werden op heterdaad betrapt bij een inbraak in de Buurtsuper aan de Westfranke- landsestraat. Buren hadden ge stommel gehoord en waar schuwden de politie. Gewond bij leggen zeil SCHIEDAM Met een fikse bloeding aan een pols is giste ren een 28-jarige man overge bracht naar het Schieland-Zie- kenhuis. Hij was zeil aan het leggen in een woning aan het Bachplein, waarbij zijn mes uit schoot en een fikse jaap veroor zaakte. De vrees voor een slaga derlijke bloeding bleek onge grond. Optreden popworkshops in centrum De Erker SCHIEDAM In wijkcen trum De Erker treden zondag deelnemers van de popworks hops op. De gelegenheidsband jes Mortaiagony, Bull Frogs, Dental Floss, Basement, Cesar en Band zonder End geven op het podium van het wijkcen trum een blijk van hun kun nen. De serie optredens begint om 19.00 uur. De popworks- hops zijn cursussen voor jonge ren, die met elkaar in een band willen spelen. Ze krijgen les van een vakleerkracht in het bespelen van instrumenten als drums, (bas)gitaar, keyboard en leren bovendien ook nog zin gen. Na een jaar of twee les kunnen ze zelfstandig als band verder gaan. Buitenhavenweg twee weken afgesloten SCHIEDAM Met ingang van maandag 18 juni is voor tenmiste twee weken het ge deelte Buitenhavenweg afgeslo ten tussen de Koemarkt en het Nieuwsticht. Sedert april wer ken de Openbare Nutsbedrijven Schiedam (ONS) en de Dienst Gemeentewerken op de Buiten havenweg aan kabels, leidingen en riolering. Tot nu toe was een volledige afsluiting voor het verkeer niet'nodig. Er bleef steeds een gedeelte van het wegdek berijdbaar. In de ko mende weken verplaatsen de werkzaamheden zich meer naar het midden van de weg. Daardoor is aan een volledige afsluiting niet meer te ontko men. De bedrijfspanden aan de Buitenhavenweg blijven overi gens wel bereikbaar. De omlei dingsroute wordt aangegeven door borden. Jamsessie in Podium SCHIEDAM Vanavond is het weer tijd voor de weke lijkse Jamsessie in het Podium Café; de avond waarbij de meest uiteenlopende muzikale gebeurtenissen plaatsvinden. De sessie staat onder leiding van gitarist Peter van Gennip. Zaterdag treedt The Squad op, de formatie rond zanger Thom Borsboom (ex-Djamilla, Switch Bitch en Go For It). Het repertoire bestaat uit rhytm Blues covers en eigen composi ties. De toegang is op beide avonden gratis. Aanvang om 22.30 uur. Het Podium café is te vinden aan de Lange Haven 28. Stadhuis in steigers SCHIEDAM Het stadhuis op de Grote Markt gaat volgen de maand voor een periode van drie maanden in de steigers. Dit is noodzakelijk voor het uit voeren van reparatie- en onder houdswerkzaamheden aan de zolder en het dak van het mo numentale gebouw. De twee schoorstenen worden hersteld en opnieuw gevoegd. De trek- stangen die Vrouwe Justitia op haar plaats houden worden ver vangen. Bovendien wordt de de houtwormaantasting in de ei kenhouten binten bestreden. Het omvangrijkste deel van het werk bestaat uit het ver nieuwen van de leien en het loodwerk van het linker dak schild en het torentje. Deze am bachtelijke klus begint eind au gustus en duurt ongeveer zes weken. Hoewel de werkzaam heden omvangrijk zijn, valt het met de kosten mee. Die bedra gen ongeveer tweehonderddui zend gulden. Tijdens de uitvoe ring van het werk kunnen in het het oude stadhuis geen hu welijken worden gesloten. De ongeveer honderd geplande hu welijksplechtigheden worden in deze periode afgesloten in de aula van het Stedelijk Museum. Door Rein Wolters SCHIEDAM De media zijn volgens wethouder Chris Zijdeveld er de schuld van, dat Pierre Jans sen zijn toezegging voor een tijde lijk conservatorschap voor het Ste delijk Museum heeft ingetrokken. „Onder druk van publiciteit, die niet echt leuk was, heeft Pierre Janssen afgehaakt," zei de PvdA- wethouder gisteravond in een door het CDA afgedwongen extra verga dering van de raadscommissie voor Cultuur. Later in de discussie over de toekomst van het Stedelijk Museum benadrukte Zijdeveld nog eens dat de museum-organisatie 'zwaar is geteisterd door negatieve publiciteit'. Het museum kwam in het nieuws na allerlei geharrewar. Eén en ander leidde tot het opstap pen van directeur Hans Paalman, die op zijn beurt in de media zijn hart luchtte over de problemen die hij in 27 jaar op het politieke front heeft doorgemaakt. Bij Pierre Janssen, die van 1956 tot 1962 de voorganger van Hans Paalman was, riepen de publicaties weer standen op. Die strookte niet met zijn voornemen om 'op onbevan gen en vriendelijke wijze het ge meentebestuur te adviseren over de toekomst van het museum'. Om die reden bedankte hij op 17 mei schriftelijk voor de eer. In een op Hemelvaartsdag gevoerd gesprek met wethouder Zijdeveld bevestig de Janssen nogmaals zijn beslis sing. Voor het CDA in de gemeente raad was de ontstane situatie re den voor het aanvragen van een spoedvergadering op 30 mei. In eerste instantie werd het verzoek twee keer afgewezen op formele gronden. Voor met name CDA- raadsleden Bert Kaptein en Els Hellwig-Kuipers was dat reden ste vig de procedure te bekritiseren, die het college heeft gevolgd voor een snelle oplossing van de impas se. Bij wijze van noodverband is voor een duur van zes maanden brandweercommandant Arie Me taal benoemd tot ad-interim direc teur van het Stedelijk Museum. Ook dit besluit viel verkeerd bij het CDA. Het droeg bij tot op nieuw een verzoek voor een spoed vergadering van de commissie Cul tuur, die gisteravond plaatsvond. Hellwig-Kuipers en Kaptein be loofden op voorhand felle opposi tie. Maar hiervan bleef gister avond weinig meer over dan een stormpje in glas water. „Ik had tenminste enige zinnige voorstellen verwacht," riep PvdA- fraetieleider Hans Bakker vertwij feld uit. „Ik ben nieuwsgierig naar de reden waarom we met spoed moesten vergaderen en hiervoor on2e agenda hebben moeten leeg maken. De vragen die mevrouw Hellwig-Kuipers stelt bestaan al ja ren en de antwoorden zullen mis schien nog wel een aantal maan den vergen." CDA'er Ton Seis verduidelijkte dat zijn fractie zich beslist niet kan verenigen met de wijze waar op de besluitvorming tot stand is gekomen. Hij hield staande dat te allen tijde de vakcommissie vooraf geïnformeerd dient te worden over besluiten en benoemingen rond het Stedelijk Museum. VVD'er Gerard Verhulsdonk brak een positieve lans voor de werkwijze van Zijdeveld. „Ik heb niet de indruk dat hij de democra tie in de houdgreep heeft geno men." Coby de la Bie van D66 zei begrip te hebben voor de zorgen van het CDA. Zij bepleitte en kreeg toegezegd dat er een uit gebreide informatiestroom over de toekomst van het Stedelijk Muse um op gang wordt gebracht. Dat was ook een van de vragen van CDA. De anderen hadden be trekking op Zijdevelds beleidsvoor nemen voor de korte- en middel lange termijn. Overigens verklaarden alle par tijen zich bijzonder tevreden over de tijdelijke benoeming van Arie Metaal. Zijdeveld zei door de weigering van Pierre Janssen en onder tijds druk te zijn gekomen tot de aan stelling van de brandweercom mandant. „De tijd was tekort om naar een andere kandidaat uit te zien en gezien de voorgeschiedenis was dat ook te riskant. Uit kunst kringen heb ik begrepen dat ons museum nog altijd een goeie naam heeft. Er is wel gelachen over de aanstelling van een brandweer commandant. Tegelijkertijd is men over die maatregel te spreken, want het betekent dat er wordt ge werkt aan een oplossing van de problemen. Als die opgelost zijn* is dat gunstig voor een toekomstige directeur." Problemen zijn er nogal wat op te lossen. Het is bijvoorbeeld on duidelijk hoe hard afspraken voor geplande exposities zijn. Daarnaast ontbreekt een gedegen, administra tie en beschrijving van de eigen dommen van het museum. Het is de taak van Arie Metaal via, zoals Zijdeveld het noemt, crisis-mana gement hierin opheldering te ver schaffen. De interim-directeur ge niet het volle vertrouwen. Los van zijn werkzaamheden wordt onder de titel 'Waarheen met ons muse um' een nota geschreven met voor stellen voor de richting die het museum moet inslaan en een nieuw management. Vanaf de publieke tribune zei bezoekster Truus Verweij, tevens lid van de Vrienden van het Muse um, na alle dreigende woorden in de media te hebben gerekend op vuurwerk van het CDA. „Ik zie het spoedeisende van deze verga dering niet in. Het komt mij alle maal als huichelachtig voor." PvdA'er Bakker formuleerde het anders: „Ik vind deze nieuwe op positie van het CDA prachtig. Het is alleen jammer dat door hen wel allerlei acties worden onderno men, maar dat daaraan geen voor stellen zijn gekoppeld." SCHIEDAM Huis-aan-huis is gisteren in de wijk Woudhoek- Noord een brief van de gemeente bezorgd waarin het gescheiden op halen van groente- fruit- en tuinaf val (GFT-afval) wordt aangekon digd. Dit stadsdeel is aangewezen als startgebied, waar het geschei den inzamelen in oktober van dit jaar zal beginnen. Het GFT-afval wordt door het Reinigingsbedxijf apart van het gewone huisvuil op gehaald. Volgend jaar volgt invoe ring in andere delen van de stad. In veel gemeenten wordt deze mi lieubewuste werkwijze al toege past. In de brief legt wethouder A. G. Wiegman (Openbare Nutsbedrijven Schiedam) uit dat de hoeveelheid afval, die we met zijn allen produ ceren, de laatste jaren steeds gro ter wordt. „Dat vraagt om een op lossing en daar wordt al gedeelte lijk aan gewerkt. Denk maar aan het apart inzamelen van glas, pa pier en klein chemisch afval," schrijft Wiegman. En verder: „Maar de gemeente wil nog een stap verder gaan met het geschei den inzamelen van zogenaamd na tuurlijk afval. Als bewoner/Vragen wij u met ons samen te werken om van het apart inzamelen een succes te maken. U kunt het goede voorbeeld geven voor heel Schie dam." Als de gescheiden inzameling start dan haalt de vuilnisman in Woudhoek-Noord voortaan op maandag het gewone huisvuil op. Op donderdag komt hij terug, maar nu uitsluitend voor het ledi gen van GFT-afvalemmers en -con tainers, De bewoners krijgen, af hankelijk of ze in hoog- of laag bouw wonen, de beschikking, over een minicontainer of een emmer. Bovendien ontvangt iedereen een handzaam keukenemmertje, waar mee in de keuken het GFT-afval gescheiden kan worden van de ge wone vuilniszak. In nauwe samenwerking met de besturen van de wijk- en bewo- nersvereniging Woudhoek en de Vereniging van Huiseigenaren De Ambachten zal nog een nadere in troductie van het nieuwe ophaal- systeem worden gegeven. De ge scheiden inzameling van GFT heeft als doel het hergebruik van huisvuil te bevorderen. Bijna de helft van het huishoudelijke afval bestaat uit groente-, fruit en tuin afval. Door het apart in te zamelen kan hiervan compost van hoge kwaliteit worden gemaakt. De mmpost kan gebruikt worden als bodemverbeteraar in tuinen, plantsoenen en in de landbouw. Kinderen van basisschool De Kameleon oefe- nen alvast op het hakken van hout voor het centrale vuur. Niet alleen in de Ijzertijd was vuur erg belangrijk, ook nu nog en zeker tijdens een dag in het Harg- dorp. Want géén vuur bete kent géén war me soep. SCHIEDAM Interim-direc teur Arie Metaal van het Stedelijk museum heeft gistermiddag het IJ- zertijddorp Harg in het Beatrix- park officieel voor geopend ver klaard. Kinderen van basisschool De Kameleon hadden zich al eer der in het dorp gevestigd. Gehuld in jute kleren, de officiële Harg- kledij, waren ze vast begonnen hout te hakken en takken te verza melen. Zij hebben vandaag als eer ste schoolklas een hele dag in het ijzertijddorp doorgebracht. In de loop van juni zullen kin- SCHIEDAM Op de laatste dag van april was Schiedam nog 376 inwoners verwijderd van de magische grens van zeventigduizend. Dit blijkt uit een maandoverzicht van de afdeling Burger zaken van de gemeente. In april nam het aantal inwoners toe met 53 tot 69.624. De vermeerdering was vooral te danken aan de vestiging van meer be woners in de stad, vooral door de ople vering van woningen in de nieuwbouw wijk Spaland-West. In april overleden meer Schiedam mers dan er werden geboren. Tegenover het inschrijven van 68 borelingen stond de uitschrijving uit het bevolkingsregis ter van 77 mensen als gevolg van over lijden. In deze maand werden 35 huwe lijken voltrokken en 13 scheidingen uit gesproken. Overigens blijft het aantal mannen in de stad met 33.966 in de minderheid bij de 35.658 vrouwen. Ove rigens was april de eerste maand van dit jaar dat het aantal vrouwen (plus 9) minder toenam dan het aantal mannen (plus 44). Sinds december 1989 is het aantal bewoners toegenomen met 207. Connelly Master O'Brien EP-ski's Oosthavenkade 15 Vlaardingen Tel.: 4354083 deren van een tiental Schiedamse basisscholen één dag, en sommi gen zelfs een nacht, in de minia tuur nederzetting doorbrengen. Al les moeten ze die dag zelf doen: het vee verzorgen, soep koken, brood bakken, eieren rapen, krui den zoeken en het vuur in het kampement van hout voorzien. Harg is een initiatief van het museum en de gemeente. Arie Me taal: „Door alle problemen rond het museum vergeet iedereen dat er toch nog heel hard wordt ge werkt, onder meer aan dit pro ject." Hij toonde zich zeer ingeno men met het resultaat, dat in en kele maanden is opgebouwd. De hele nederzetting bestaat uit een centraal 'huis' waar geslapen kan worden, een kraal voor de koeien en de schapen, een broodoven, een - centrale vuurplaats en een opslag plaats voor voedsel. Eén van de bouwers, Firn Schenkelaars, zelf inmiddels ''ge-* huid in jute en behangen met koei- ehoorns, wijdde de schooljeugd van De Kameleon al een beetje iri: „Denk erom dat jullie horloges en sieraden thuis laten. Die hadden ze toen ook niet! En als jullie een vliegtuig over horen vliegen, moet je maar denken dat het het ruisen van de zee is." Cor Paardekoper van het Schiedams Overleg Revalidatie: „Bewoners worden steeds meer betrokken by renovatie en nieuwbouw. Daarom hebben ze wat meer kennis van zaken nodig, zodat ze niet alleen kun nen meepraten, maar ook meedenken." SCHIEDAM Bij nieuwbouw en renovatie moet meer rekening worden gehouden met gehandicap ten, vindt het Schiedams Overleg Revalidatie (SOR). De SOR organi seert daarom een cursus 'ontwerp teams', waarin de cursisten leren hoe ze kunnen meepraten over voorzieningen voor gehandicapten. „Een oprit bij een bank of post kantoor, een lift bij het station, ruime toilettenhet zijn vaak hele eenvoudige maatregelen waarmee het de gehandicapten een stuk makkelijker gemaakt kan worden," zegt Cor Paardekoper. Paardekoper is één van de vrij willigers van de SOR. „Daarnaast moet het echter ook nog goed fun- citioneren en daar mankeert nogal eens wat aan. Een bekend voor beeld is natuurlijk de automobilist die zijn wagen voor de rolstoelop rit parkeert." „De cursus is bedoeld voor ge handicapten zelf, mensen van be wonersen huurdersverenigin gen en bewonerscommissies," gaat Paardekoper verder. „Eigenlijk ie dereen die vroeg of laat met nieuwbouw of renovatie te maken kan krijgen. Nu bewoners steeds meer worden betrokken bij de re novatie hebben ze ook wat meer kennis van zaken nodig, zodat ze niet alleen kunnen meepraten, maar ook meedenken. De cursus heeft een aantal doelen: Hoe kan by nieuwbouw rekening worden gehouden met gehandicapten en hoe kan de toegankelijkheid van gebouwen worden verbeterd? „Voor gehandicapten is het be langrijk dat bij nieuwbouw 'aan pasbaar' wordt gebouwd. Dat bete kent dat in een huis al op allerlei manieren rekening wordt gehou den met de mogelijkheid dat de bewoner ,ater gehandicapt raakt: lage drempels, brede deuren, rui mer toilet. Niet alleen gehandicap ten hebben hier overigens profijt van, ook mensen die ouder wor den. Het is wel iets duurder, maar dat verdien je ruim terug. Als het huis ooit aangepast moet worden, kan dat gebeuren zonder dat er al te veel gesloopt moet worden. Bo vendien hoeven mensen dan ook niet meer opeens te verhuizen als er iets mPt ze gebeurt." De cursus is georganiseerd in samenwerking met het Bureau Be wonersondersteuning. De techni sehe kennis wordt geleverd door het Provinciaal overleg gehandi capten (POG). Wie belangstelling heeft kan contact opnemen met Frans Klij- zen (telefoonnummer: 427.07.48) of Cor Paardekoper (415.72.34). SCHIEDAM Van 18 tot 24 juni organi seert de Toerclub Rijn mond verschillende wieleractiviteiten. Eerst wordt van 18 tot 21 ju ni de dertiende Schie damse Avond-fietsvier daagse gehouden. En voor de zondag daarop (de vierentwintigste) is een fietsroute uitgezet naar het Delta-werkei- land Neeltje Jans. Alle activiteiten starten op de wielerbaan in het sportpark Harga. Voor de avond-fiets vierdaagse wordt iedere avond tussen half zeven en zeven uur gestart. Daarna moet een af stand van zo'n vijfen twintig kilometer wor den gefietst. Vooraf kunnen de liefhebbers zich bij de VVV, Rij wielhandel Hans Dam me in Groenoord en de Toerclub zelf, inschrij ven. Dan kost het vier gulden. Bij inschrijving net voor de start moet twee kwartjes meer worden betaald. De iets beter getrain- den worden op zondag 24 juni verwacht. Voor de tocht naar Neeltje Jans is een trim-of race fiets vereist en moet tenminste een gemid delde van 25 kilometer per uur worden ge haald. Daarbij zijn wel twee rustpauzes inge last. De start is 's mor gens om 7 uur. Om mee te fietsen betalen leden ƒ5,50 en niet leden een gulden meer. schoonhouders van gebouwen KSD werkt met moderne schoonmaak- methodes voor bedrijven, overheid en instellingen in de Randstad en daarbuiten. Gevraagd voor schoonmaakwerkzaam- heden te Schiedam voor de ochtend- en middaguren. Telefonisch aanmelden tijdens kantooruren: 010-4585311 of 01807-18044. Postbus 132 2920 AC Krimpen a/d IJssel van Polanenweg 3 3f f* «V, - "J/'- xuPt* --*. h A- t" -ijv> (INGEZONDEN MEDEDELING) uw watersportadre» voor: roei-, vis- en volgboten (Ploner), zeewaardige visbeten (Rana), rubberboten (Bombard/Zodiac) Verkoop en reparatie van Mercury B.B. motoren Div. ski's en onderdelen. Trailers en div. accessoires. [INGEZONDEN MEDEDELING)

Het Vrije volk | 1990 | | pagina 1