Verzet tegen gouden' Noordrand-adviseurs WINDMOLEN DONALD DRAAIT WEER Lüjn 6. Dat os wennen 'Diergaarde Blijdorp aapt niét na' Het Vrije Volk SCHIEDAM Hoekse duinen; zwembroek aan Zomerfeest op kinderboerderij Rotterdamse raad zoekt meer-objectieve adviseurs dan aangetrokken professoren-trio PAGINA 4 ws ZATERDAG 16 JUNI 1990 HOEK VAN HOLLAND De duinstrook achter het naaktstrand tussen Hoek van Holland en 's-Gra- venzande is deze zomer niet meer toegankelijk voor naaktrecreanten. Dat is volgens de politie de enige mogelijkheid een einde te maken aan 'dubieuze praktijken' van ho moseksuelen in de duinen. De af gelopen zomers kwamen veel klachten binnen van mensen die zich stoorden aan openlijke homo seks in de duinen. De politie kon daartegen nau welijks optreden. De politie spreekt over een 'erg onoverzichte lijk terrein, begroeid met bossages en struikgewas'. De vaste groep mannelijke bezoekers van de naakt-duinen heeft er bovendien een onderling alarmeringssysteem ontwikkeld, en paste dat conse quent toe. Als de Hoekse politie al agenten beschikbaar had om in de zomer eens in de duinen te gaan surveilleren, vingen die dus altijd bot. Geen schennis aan de eerbaar heid meer te constateren. Maar onschuldige strand- en duinbezoe- kers voelden zich kennelijk wel vele malen gekwetst. „Een fascinerend voorstel," vindt burgemeester Peper het om het betreffende duingebied voort aan nu maar gesloten te verklaren voor naakt-recreatie. Een debat hierover volgt pas over veertien dagen. Gezien het huidige weerty pe kan twee weken uitstel voor de beoogde maatregel geen kwaad, vindt de burgemeester. SCHIEDAM De zomer wordt op zaterdag 23 juni feestelijk inge luid op de kinderboerderij in het Prinses Beatrixpark. Jong en oud kunnen tussen 12.00 en 16.00 uur gratis genieten van demonstraties die te maken hebben met het boer derijleven. Kinderen kunnen deel nemen aan het beschilderen van eieren en het boetseren van kleifi- guren. Ook kunnen ze meedoen aan de kinderboerderij-kleurwed- strijd; waarmee leuke prijzen zijn te winnen. Een vast onderdeel van het zo merfeest is het scheren van de boerderij schapen. Nadat ze vak kundig van him vacht zijn afgehol pen zal van de wol draden worden gesponnen. De imker is present met bijen": en honingprodukten en ditmaal is er ook een-molenaar die vertelt hoe het graan tot meel wordt verwerkt en hoe de bakker daarvan allerlei heerlijkheden bakt. Het resultaat mag worden ge proefd. Het dak van een van de stallen op de .kinderboerderij wordt door een rietdekker gerepareerd. Dit is een mooie gelegenheid om dit oude beroep eens van nabij te aanschou wen. Leden van de Koninklijk Ne derlandse Natuurhistorische Ver eniging (KNNV) en medewerkers van de groep natuur en milieuza ken van de Dienst Gemeentewer ken zijn aanwezig met een infor- matiekraam. Zij geven desge vraagd antwoorden op vragen over de dieren- en plantenwereld rond om de boerderij en in de vrije na tuur. SCHIEDAM De aanleg van het nieuwe vliegveld Zestienhoven ondervindt niet alleen verzet in Schiedam. Ook de Rotterdamse ge meenteraad lag deze week dwars toen de namen bekend werden van enkele hooggeplaatste advi seurs, die onlangs zijn aangetrok ken. Hoogleraren die kijk hebben op de economische belangen van mensen en niet aan denken aan het nu van een nieuw vliegveld kunnen alsnog een uitnodiging verwachten om advies te geven over de Rotterdamse plannen voor een nieuwe luchthaven. De menselijke aspecten van de Noordrand-plannen dreigen nog steeds ondergesneeuwd te blijven door de grootschalige aanpak en het nieuwe vliegveld, vindt een groot deel van de Rotterdamse ge meenteraad. PvdA, VVD en D66 zijn uiterst ongelukkig met het professoren- trio Albeda-Klaassen-Kohnstamm dat het Rotterdamse gemeentebe stuur heeft aangetrokken. Zij moe ten adviseren over de sociaal-eco nomische, regionaal-economische, werkgelegenheids- en vastgoed aspecten van het plan Noordrand. Allemaal best, vindt de gemeente raad, maar die namen zinnen ons toch niet zo. PvdA'er R. van Middelkoop: „Is een man als Klaassen wel echt ob jectief? Als vaste adviseur van de gemeente Rotterdam staat hij te weinig op afstand. Hij heeft zich bovendien wel eens iets laten ont vallen in de trant van 'geen gedon der, dat vliegveld moet er gewoon komen'. En die twee andere hoog leraren staan ook bekend als pre vliegveld. Ik pleit dus voor een paar professoren erbij die niet on middellijk vóór een nieuw vlieg veld zijn." En VVD'er Van den Muijsen- berg: „De begeleidingscommissie moet vooral uit deskundigen be staan die geen enkele verstrenge ling met de belangen van gemeen te en provincie hebben." D66'ster Ravestein sloot zich bij deze twee aan. Wethouder Linthorst toonde zich nogal verontwaardigd dat de gemeenteraadsledende kwaliteiten van de professoren in een openba re vergadering m twijfel durfden trekken. Ravestein gepikeerd: „Het gaat met om hun kwaliteiten, maar om hun onafhankelijkheid!" Linthorst: „Het doet er niet toe of deze adviseurs pro- of anti-vlieg veld zijn. We vragen van hen al leen een wetenschappelijk verant woorde toets van onze Noordrand- aanpak. Maar als de gemeenteraad nog een of twee andere adviseurs extra wil aanbrengen, vind ik dat prima." Hoewel de wethouder even eerder had toegegeven dat al die adviseurs natuurlijk de ge meente wel 'goud' kosten. Van Middelkoop zei daarop dat hij wel een paar namen weet van deskundigen die bij de gemeente raad beter in de smaak zullen val len. Hij zal ze aanzoeken. X mM De grootste windmolen van het Rotterdamse GEB op de Maasvlakte, bijgenaamd 'Donald' (de meest linkse van de vyf op de foto), draait weer en levert stroom. De gondel met de twee wieken moest in januari dit jaar terug naar de fabriek omdat de remmen hadden gefaald. Tijdens een storm draaide Donald 37 uur lang ongecontroleerd; de remsystemen rijn nu aangepast. Het GEB gaat zestien windmolens van het type Donald bouwen. De eerste negen komen langs de kust van de Maasvlakte te staan, de zeven andere krijgen waarschijnlijk een plaats op de Slufterdam. ROTTERDAM „De nieuwe identiteit van Diergaarde Blijdorp wordt er wel degelijk een van grootse allure," zegt voorlichter J. Klapwijk. Hij is het niet eens met sociaal geograaf J. J. Cats die, in zijn deze week gepubliceerde on derzoek naar de plaats van dieren tuinen in de maatschappij, Blij dorp ervan beticht het Noorder Dierenpark in Emmen na te apen. Méér van hetzelfde leidt volgens Cats tot afname van het aantal be- v>ekers. Diergaarde Blijdorp hoopt in het jaar 2000 juist anderhalf miljoen bezoekers te trekken, dat zijn er zeshonderdduizend meer dan dit jaar. Klapwijk begrijpt wel waarom Cats denkt dat de Nederlandse die rentuinen -teeds meer op elkaar 'gaan lijken: „Iedereen heeft de ou derwetse dierentuin achter zich gelaten en zich overgegeven aan een moderne dierentuin-filosofie. Maar dat betekent niet dat we al lemaal hetzelfde gaan doen. Ieder geeft zijn eigen invulling aan de nieuwe filosofie en gaat daar op een creatieve manier mee om. On ze plannen zijn niet te vergelijken met de veranderingen van het Noorder Dierenpark." Blijdorp is volgens Klapwijk tot nu toe altijd een 'gezellig stads park' geweest en dat is te ouder wets geworden. „In de toekomst zullen we niet meer die typische stadsdierentuin zijn, maar een spannende diergaarde met allure." Tot de plannen van de dierentuin behoren onder meer een onderver deling naar werelddeel en een 'oceanium' waar de evolutie van het leven op aarde in beeld ge bracht wordt. „We blijven een 'groene' die rentuin," belooft Klapwijk „want het natuurverhaal is de laatste tijd erg belangrijk geworden De bo men blijven daarom, die zijn weer 'in'." Door Han van der Horst SCHIEDAM - De RET heeft het nodige voorlichtingsmateriaal verspreid, maar toch weet ik ze ker, dat menig Schiedammer be gin deze week verkeerd terecht is gekomen. Eerst passeert daar tramlijn 6, die in onze stad hele maal niets te zoeken heeft. En als je dan in arren moede toch maar opstapt, volgt hij een bizarre rou te. Is er een nieuw tijdperk be gonnen in de railverbinding naar Rotterdam, die trouwens al meer dan honderd jaar oud is? Sinds de jaren tachtig van de vorige eeuw kunnen Schiedam mer met de tram van de Koe markt naar het centrum van Rot terdam. Aanvankelijk gebeurde dat met stoomtractie. Een puf fend locomotiefje trok de wagons de dijk af naar het centrum van de maasstad. Een enkeltje kostte tien cent. Dat was voor die dagen waarin brandersknechts een tientje per week verdienden een ontzettend bedrag, naar ver houding nog duurder dan de hui dige strippenkaarten. Gewone mensen gingen dan ook net als vroeger te voet als zij Schie dam al verlieten. Want er ston den ook nog eens tollen op de uit- vals weggetjes van de stad. De stroomtram was een ge vaarlijk vervoermiddel. De lok stootte niet alleen rook, maar ook vonken uit. Erg stabiel was de tram niet, want hij sloeg wel eens oms. Dan kwamen alle wagons beneden aan de dijk terecht. Daarom nam de gemeente Rotter dam na 1900 een verordening aan, die de stoomtram verbood binnen de bebouwde kom te ko men. Daarom werd de lijn inge kort tot ongeveer Delfshaven. Passagiers dienden daar over te stappen op de paardetram. In 1909 bereikte een nieuw technisch wonder de Koemarkt. Langs de rails waren hoge palen verrezen die onderling verbonden waren door een draad. Voortaan zou de electrische tram de Koe markt aandoen. En dat is sinds dien zo gebleven. Op de toenmali ge rotonde verscheen een aardig wachthuisje, dat helaas de jaren dertig niet heeft overleefd. Sinds de jaren dertig deden twee tramlijnen Schiedam aan. Lijn vier reed via de Midelland- straat naar het eindpunt Station Maas. Daar vertrokken de treinen naar Utrecht. Het lag tegenover het Beursstation (tegenwoordig Blaak) aan de lijn van Am .ter- dam naar Dordrecht. De NS be stond nog niet. Station Maas viel onder de Maatschappij tot Exploi tatie van Staatsspoorwegen en Beurs was van de Hollandsche IJ zeren Spoorweg Maatschappij. Net als station Schiedam trou wens en wie naar het oosten wil de sporen, moest dus wel eerst met Ujn 4 naar Station Maas. Lijn 8 verbond de Koemarkt via de Nieuwe Binnenweg met het centrum van Rotterdam. Het eindpunt bevond zich bij het Schielandhuis. Na de oorlog verdween Station Maas door het bombardement trouwens zwaar beschadigd van het toneel. Dankzij een nieu we spoorlijn konden de treinen uit Utrecht voortaan het nieuwe Centraal Station bereiken. Lijn 8 werd opgeheven. Er kwamen twee lijnen 4 voor in de plaats: eentje met een zwart lijn- nummer op een wit veld en een met een wit nummer op een zwart veld. Ze vertrokken allebei van de vertrouwde halteplaats op de Koemarkt. De ene reed via de Middellandsstraat, de Coolsingel en de Nieuwe Binnenweg weer terug, de andere maakte dezelfde lus in de omgekeerde richting. Veertigers denken aan deze tramlijn met gemengde gevoelens terug. Daarin werd je immers door je vader en je moeder ge sleept, als ze op het idee kwamen op zaterdagmiddag vader net thuis van zijn werk, opnieuw ge schoren, nette kleren aan naar Rotterdam te gaan. Dit betekende de aankoop van een nieuwe broek bij een van de grote magazijnen in Rotterdam. Dat was een langdurige en pijnlij ke affaire, want veel geld hadden de meeste mensen nog niet en ze lieten hun kroost lang en veel passen om het sterkste textiel aan te schaffen voor de laagste prijs. En van inspraak was geen spra ke. Daarom hebben de meeste mannen van veertig en ouder nu nog een bloedhekel aan het kopen van een nieuw pak. W.7 De stoomtram, die voor de eerste verbinding tussen Schiedam en Rotterdam zorgde, was niet erg stabiel en sloeg wel eens om. Maar Rotterdam bood ook de wonderen van de roltrap en grote speelgoedafdelingen. Daar «reeg je natuurlijk nooit een cadeautje uit. Die aanschaf immers, ver richtten vader en moeder niet. Sinterklaas misschien wel. als je heel braaf was en al die mogelij ke broeken zonder morren aan paste. Dit kon ook leiden tot bet verkrijgen van een ijsje. Tenslotte ging de hele familie in een afgela den lijn 4 terug. In de achterwa gon mocht men o veranderen de tijden roken. Die tijd, die lijn vier, is in de ogen van echte Schiedammers de ware tijd van de RET. Wat cr sindsdien allemaal gebeurd is, met sneltrams en zo, dat is alle maal meuwe tijd. Maar die nieuwe tijd is dus van de week door een nog nieu were vervangen. Met lijn 6 van de Koemarkt naar de Kleiweg. We zullen er wel aan wennen. Aan de andere kant: het verdwij nen van lijnnummer 4 uit Schie dam bevalt me wel. De herinne ringen aan die kledingaanschaf blijven wat mij betreft vooral ne gatief. Vooral omdat mijn ouders de neiging hadden om na al dat gesleep en gesleur tenslotte toch te slagen bij Smoorenburg. Op de Hoogstraat vlak bij de Lange Ach terweg. Organist Dom Utrecht speelt in Schiedam SCHIEDAM De organist van de Domkerk in Utrecht, Jan Jansen, bespeelt dinsdag het orgel in de Grote Kerk. Het concert is het derde in de serie 1990. Jansen is een van de vooraanstaande organisten van Nederland. In 1971 behaalde hij de Prix d'Excellence voor orgel. Jansen is onder meer be kend van de zaterdagmiddag concerten die hij in samenwer king met de Domcantorij geeft. Jansen is docent aan het Ut rechts Conservatorium. Jansen heeft het concertpro gramma afgestemd op het spe-, cifieke klankkarakter van het orgel in de Grote Kerk. Het om vat composities van barok-com- ponisten als Lübeck, Buxtehude en Bach. Het concert begint om kwart over acht. De toegang kost zes gulden. Pashouders be talen 4,50 gulden. Wegen dicht SCHIEDAM Voor werk zaamheden rond het verleggen van een gasrinker in de Schie, zullen de Kommiezenlaan en de Overschieseweg enige tijd voor alle verkeer afgesloten zijn. De Kommiezenlaan, tussen de Overschieseweg en de Bokel- weg is afgesloten van maandag 25 juni tot en met zondag 1 juli. Buslijn 40 rijdt dan tijdelijk via de Strickledeweg en de Betto- weg. De Overschieseweg, tussen de Kommiezenlaan en de Betto- weg, is afgesloten van maandag 2 juli tot en met zondag 15 juli. Omleidingsroutes worden aan gegeven. Doorgaand verkeer van en naar het industriegebied Spaansepolder blijft te allen tij de mogelijk. Spreekuur CNV SCHIEDAM De Schie- damse afdeling van het Christe lijk Nationaal Vakverbond houdt woensdag haar maande lijkse spreekuur. Tijdens dit spreekuur kunnen bezoekers te recht met problemen op het ge bied van ontslag, uitkeringen, studiefinanciering, huisvesting, subsidies en dergelijke. Het spreekuur is in de eerste plaats bedoeld voor CNV-leden,'maar ook niet-leden kunnen gratis hulp krijgen. Mensen met vra gen hoeven overigens niet langs te gaan, maar kunnen ook bel len. Het telefoonnummer is 426,74.86. Het spreekur wordt gehouden in het CSB-zalencen- truxn aan de Lange Haven 73, van 14.00 tot 15.00 uur. Vakaturebank zoekt vrijwilligers SCHIEDAM Het Steun punt Vrijwilligerswerk Schie dam (SVS) zoekt vrijwilligers voor klussen. Er is in Schiedam op diverse fronten een groot aanbod van onbetaald werk. Sinds kort coördineert en on dersteunt het SVS vraag en aan bod. Een van de belangrijkste taken is ook het behartigen van de belangen van de vrijwilli gers. Verder houdt het SVS zich bezig met het project 'Hand en Span'. Dit is een initiatief van hulp aan ouderen, geboden door mensen met een uitkering. De SVS heeft een vakaturebank waarin vraag en aanbod op el kaar worden afgestemd. Ieder een (werkenden, mannen en vrouwen zonder werk, school verlaters enz.) kan hij het Steunpunt terecht voor het vin den van een leuke vrijwilligers- klus. Organisaties die vrijwilli gers willen inschakelen, kun nen zich eveneens bij het SVS vervoegen. Informatie is te ver krijgen op de vijfde etage van het kantoorgebouw aan de 's- Gravelandseweg 567, telefoon nummer 4732111, toestel 290. Gemeente onteigent woning Fabristraat SCHIEDAM De gemeente heeft een procedure in werking gezet, die moet leiden tot de onteigening van een woning aan de Fabristraat 95. De eige naar van het pand staat de nieuwbouw van 29 woningen in de gesubsidieerd koopsector in de weg. De elf andere te slo pen panden aan de Fabristraat, Aleidastraat en Vlaardingerdijk heeft de gemeente reeds ver worven. Tijdens de onderhan delingen met de eigenaar van Fabristraat 95 zegt de gemeente te zijn gebleken dat overeen stemming langs minnelijke weg niet mogelijk is. Er zit een groot verschil tussen de vraag- en aanbodprijs. Het college schrijft aan de gemeenteraad: „De eigenaar van het perceel is in ieder geval niet van zins, maar hoogst waarschijnlijk ook niet bij machte de uitvoering van het ontwikkelde bouwplan zelf ter hand te nemen. Dit ge- geveia dwingt de weg van een formele onteigening in te slaan Als de panden zijn ge sloopt, komen er 25 drie-ka merwoningen en vier vier-ka- merwoningen. lm 7/4 2

Het Vrije volk | 1990 | | pagina 1