Nog steeds wachtlijst Schuldhulpverlening Kinderen dag te gast On IJzertS[jd-dorp Harg Het Vrije Volk SCHIEDAM Project in eerste 'turbulente' jaar geconfronteerd met grote toeloop Misbruik van sociale uitkeringen neemt iets af Politie in nieuw hoofdbureau 4 ft u*. Uk m rx Kredietbank leent in eerste jaar anderhalf miljoen gulden Buiten dé Veste krijgt een aulai en lokaal handarbeid Concert Jong Begin ws PAGINA 4 DINSDAG 19 JUN11990 Door Rein Wolters SCHIEDAM Hog altijd is het niet mogelijk om direct te worden geholpen door het Project Schuld hulpverlening (PS) van de gemeen te. Aan het eind van het laatste kwartaal van 1989 was er een wachtlijst van 141 cliënten. In het eerste kwartaal van dit jaar bleek de wachtlijst nog maar met slechts drie te zijn ingekrompen. Het aan tal cliënten was op dat moment, ten opzichte van 31 december 1989, met 78 toegenomen tot 553. Van de 475 aanvragen heeft het PS er vorig jaar 197 kunnen afslui ten. In 45 percent van de gevallen kon dit in een tijdsbestek van kor ter dan één maand. Maar er deden zich ook gecompliceerde aanvra gen voor en dat leidde in 17 per cent van de gevallen tot een be- handelperiode van langer dan zes maanden. De Gemeentelijke Socia le Dienst (GSD) heeft zich opge worpen als de grootste (53 percent) verwijzende instantie naar het PS. De groep die financieel het meest in de problemen is geraakt, heeft een leeftijd van tussen de 31 en 40 jaar en is omgerekend 35 percent van het aantal aanvragen. Overi gens is het grootste deel van de aanvragen afkomstig van Neder landers (412; 87 percent). Van de Turkse en Marokkaanse nationali teit meldden zich respectieve 42 en 2 mensen (9 en 0,5 percent). De meeste vragen om hulp kwa men van bewoners uit de wijken Oost (128, 28 percent) en Nieuw- land (124, 27 percent). Het grootste deel (37 percent) is weer afkomstig van mensen die moeten rondko men van een RWW-uitkering. Het ontstaan van de schulden is in 36 percent van de gevallen veroor zaakt door overbesteding. De cliën ten van het PS hebben gemiddeld vijf schuldeisers en een gemiddeld schuldenlast van ruim zesduizend gulden. In één geval was er sprake van 23 schuldeisers. De afgehan delde schuldgevallen betreffen een bedrag van ruim drie miljoen gul den. Met ruim een half gulden scoort de Belastingdienst het hoogst. Banken en financierings maatschappijen hebben vorderin gen van 1,1 miljoen gulden, de Be lastingsdienst krijgt hiervan bijna zes ton en de twee grootste wo ningverhuurders in Schiedam heb ben onder cliënten van het PS ook drie ton te vorderen. Coördinator R Lefel van het Project Schuldhulpverlening spreekt van een turbulent eerste jaar. „Vanaf de eerste dag zijn we geconfronteerd met een onver wachte grote toeloop van cliënten. Hierop werd niet meteen de juiste reactie gevonden. Naast het over winnen van de kinderziekten en het ontwikkelen van een geauto matiseerde gegevensverwerking, stond de wachtlijst in het eerste jaar in het middelpunt van de be langstelling. Maar de cijfers dui den er nu op: „Het PS staat op de rails en voldoet aan de behoeften van de reizigers. Voor alle betrok kenen is het nu zaak dat de trein het eerste station binnen dendert." Eén van de voornaamste aspec ten van het Project Schuldhulpver lening is het bewerkstelligen van een gedragsverandering bij de mensen die aankloppen om hulp. „In het algemeen melden zich Schiedammers met problematische schulden. Dit houdt m dat het huishouden niet meer aan de aan gegane verplichtingen kan voldoen en niet in staat is de fianciéle pro blemen zelf op te lossen," aldus een uitleg in de eerste schriftelijke jaarverantwoording aan de ge meenteraad. Het PS heeft m het hulppakket verscheidene werkwijzen. Ener zijds wordt gepoogd te komen tot een schuldsanering, waarbij alle uitstaande schulden in één keer worden betaald. Dat gebeurt dan middels het verstrekken van een lening door de Gemeentelijke Kre diet Bank. Maar niet altijd blijkt deze werkwijze in de praktijk uit voerbaar. Het kan alleen als de cliënt voldoende aflossingscapaci- teit heeft. Is dat niet het geval, dan probeert het PS een schuldbe middeling in gang te zetten. Doel hiervan is met name de aflossing te spreiden tot een aanvaardbaar niveau. Maar er wordt ook getracht om te komen tot een 'budgettering'. Middels intensieve begeleiding wordt geprobeerd het evenwicht te herstellen in de organisatie en be heer van de financiële huishou ding. Door Rein Wolters SCHIEDAM In honderdtach tig gevallen heeft de gemeentelijke Sociale Dienst (GSD) in 1989 uitke ringsfraude vastgesteld. Voor pre cies honderd cliënten betekende dat het direct stopzetten van de uitkering en voor een aantal van hen een verzoek tot vervolging bij de officier van Justitie. Op die wij ze is vorig jaar ruim twee miljoen gulden aan gemeenschapsgeld 'be spaard'. Uit de gisteren gepubli ceerde cijfers blijkt dat het aantal onderzoeken in die periode naar mogelijk misbruik met 27 is ge daald. Verzwegen inkomsten (57 gevallen) en samenwonen (62 keer) staan als voornaamste overtredin gen genoteerd. De controles vinden plaats on der het motto 'Wel goed, maar niet gek'. Behalve steekproefsgewijs, worden onderzoeken ook gehou den op aangeven van bijvoorbeeld de Belastingdienst. In 1989 ont ving de GSD van de Belasting dienst 72 gerichte 'signalen'. De GSD stelt dat de controle op de uit keringen is ontwikkeld tot 'een doelmatig instrument'. De gevol gen van een overtreding zijn het stoppen van de uitkering en het verhalen van het uitgekeerde be drag via de - kantonrechter.In de praktijk zorgt het incasseren van de vordering voor grote proble men. Intussen is daarom een on derzoek gestart.naar de reden van het slechte incasso-resultaat en welke maatregelen noodzakelijk zijn Vorig jaar is aan ruim driedui zend Schiedamse uitkeringsgerech- tenden negentig miljoen gulden uitbetaald. Er stonden op 1 januari van dit jaar precies 3492 personen als uitkeringsgerechtigd ingeschre ven. Dat zijn er 26 méér dan één jaar eerder en een toename van één percent. Schiedam loopt met deze stijging uit de landelijke pas, die een daling met vijf percent geeft te zien. Het aantal mensen dat langdurig op een uitkering is aangewezen is aanmerkelijk toege nomen. Ook de werkloosheidscij fers in Schiedam steken ongunstig af tegen de landelijke ontwikke ling. Alleen onder jeugdige school verlaters neemt de werkloosheid duidelijk af. Het aantal mensen dat langer dan vijf jaar zonder werk is be droeg vorig jaar 599. Dat zijn er precies honderd meer dan het jaar ervoor en betekent een stijging van twintig percent tegen lande lijk slechts negen. Juist met de ge volgen van de langdurige werk loosheid worden de GSD-rnedewer- kers steeds meer geconfronteerd. „De problemen van deze groep worden steeds groter naarmate men langer werkloos is," meldt het jaarverslag. „Om te beginnen wordt elke werkloze direct geconfronteerd met een inkomensdaling. Daar naast nemen de cowicten, die men door werk had, snel af T" het begin van werkloosheid is er vaak nog sprake van optimisme om aan de slag'teTcÖmen. Wanneer" werk loosheid echter langer duurt, ne men jd§ problpmen tQe,vomdaj 0ok de financiële reserves opraken. Bo vendien daalt het inkomen verder, waardoor er financiële problemen ontstaan zoals schulden en over- kreditering. Men heeft geen dagin deling meer en een sociaal isole ment dreigt door het verlies van contacten. Deze neerwaartse spi raal leidt bij veel langdurig werk lozen tot apatisch gedrag." nri.-v-- w Dossiers gaan in genummerd^ verhuisdozen om in de nieuwe vestiging aamhe t Bijdorpplein «nel teruggevonden-te kunnen.voorden. nsfv 'üxsi* ïïs«wi-Cki zware meubilair bleef achter'a&n ïe*Baiigë%ifeuwstrlat.- - *K* -- s Het oude, SCHIEDAM Sinds vanmid dag twee uur is het nieuwe hoofd bureau van politie aan het Bijdoip- plein (bij NS-staüon Nieuwland) operationeel. Gisteren en ook van daag nog zijn de laatste bezittingen van het gemeentelijke korps met speciale verhuiswagens overge bracht van het oude bureau aan de Lange Nieuwstraat naar de nieuwe behuizing. In meer dan tweedui-' zend dozen zijn de archieven, wa pens en andere dossiers vervoerd. De operatie werd nauwkeurig be geleid door enkele politiemensen. Gistermorgen begon de verhui zing met onder meer het vervoe ren van het wapenarsenaal en de munitie. Gedurende de gehele dag sjouwden 25 verhuizers met de do zen. Tot hun geluk hoefden ze het meubilair niet over te brengen. Dat is verkocht aan een opkoper. Het hoofdbureau is voorzien van nieuwe meubels en kasten. Met ingang van vandaag is het alarmnummer van de politie 06-11 of 4264666. Het algemene telefoonnummer is nu 4494499. SCHIEDAM Hoe leefden de Schiedammers tweeduizend jaar geleden? Om daar achter te komen is in het Beatrixpark een echte ne- - derzetting nagebouwd. Compleet met woonhuis, broodoven, vee- kraal en keuken. De hele maand juni verblijven Schiedamse school kinderen één dag, en soms een nacht, in het mini-dorpje: Harg. Als ze 's morgens vroeg bij de ingang van het dorp komen moe ten ze met Harga-Rix (Pim Schen kelaars van het Stedelijk Museum) onderhandelen of ze wel naar bin nen mogen. Dat mag. Op voor waarde dat ze goed voor het dorp zorgen in de tijd dat de andere fa milie op zoek is naar betere land bouwgrond. De kinderen doen in middels druk hun best de indruk te wekken dat ze echt uit de Ijzer tijd komen: kleren van jute, pijl en boog en sieraden en horloges heb ben ze thuis gelaten. Bovendien wordt het geluid van de rijksweg voor één dag beschouwd als het ruisen van de zee en overvliegende vliegtuigen worden voor het ge mak genegeerd. Zelfs voor een verblijf van één dag moet veel gebeuren, want als er niet wordt gewerkt is er in de namiddag ook geen eten. Alle kin deren horen bij een familiehoofd en iedere familie krijgt een taak opgedragen van opper-Harger Roel van Raaij (in het dagelijks leven werkzaam in het Stadskantoor bij de afdeling Onderwijs). Als Roel de kinderen opdraagt voor het vee te zorgen of het vuur brandend te houden, klinkt er een gejuich op, waarna sommige kinderen onmid dellijk enthousiast achter de scha pen aanrennen om ze bijeen te drijven. Eén familie krijgt de opdracht voor het vuur te zorgen. Het vuur dat al aardig rookt wordt opge stookt en er wordt een ketel boven gehangen voor de soep. Een andere familie moet brood hakken. Graan korrels worden vermalen tot bloem en met gist en eieren wor den er broodjes van gekneed. Ver volgens wordt het brood in de oven geschoven om twee uur te bakken. Ook het schoonmaken van Voor één dag doen school kinderen van De Klinker alsof ze echt in de Ijzer tijd wonen. De meeste hebben weinig moeite om tweeduizend stappen te rug te doen in de geschie denis. ft» Harga-Rix (alias Pim Schenkelaars van het Ste delijk Museum) ontvangt een maand lang kinderen van een tiental Schiedam se scholen in zijn dorp. Het dorp is eenexacte re plica van de oude neder zettingen die in het verle den in Schiedam zijn op gegraven; inclusief hoofd gebouw, broodoven en stal voor het vee. de prei, ui, wortel, knolselderij en het vlees wordt opgedragen aan een familie. Verder is er hout nodig voor de vuren, de stal moet uitgemest wor den en natuurlijk moet de koe worden gemolken Dat laatste lijkt heel wat géSnakkelijker dan het is. Het beest beweegt voortdurend, van de ene graspol naar de andere. En als bij het melken iets gebeurt wat haar niet bevalt, draait ze met haar kont zodat de koeiemelker ondersteboven rolt. Naast eten is ook het onderhoud aan het dorp zelf heel belangrijk. Het hooi waarmee de muren zijn dichtgestopt verwaait of wordt op gevreten door de schapen. De ga ten moeten met vers hooi worden gedicht. En natuurlijk de verdedi- ging van het dorp. 's Middags neemt Harga-Rix enkele kinderen mee voor een verkenningstocht. De hekken worden geïnspecteerd en uitgekeken wordt naar indrin gers. De inspectietocht voert over smalle paden in het Beatrixpark, door dicht struikgewas waarbij de brandnetels tot het middel reiken. Tijdens de inspectietocht laat Harga-Rix zijn vier magische ste nen zien. Harga-Rix: „De stenen kunnen me vertellen of er indrin gers zijn en wat voor weer het wordt." De schoolkinderen doen geen moeite hun ongeloof te ver bergen. Totdat Harga-Rix op een gladde bruine steen wijst en zegt: „Kijk, toen ik de steen liet vallen kwam de donkere kant boven te liggen. Dat betekent dat het slecht weer wordt." Waarop een leerling uitroept: „Meester, meester, het klopt. Er zijn hartstikke veel wol ken." Het duurt lang voordat de soep en het brood klaar zijn. Pas na het middaguur kunnen alle families zich rond het vuur verzamelen om een kop linzensoep, brood, kaas en thee van bramenbladeren in ont vangst te nemen. Alles gaat op: een grote emmer soep en een halve emmer thee. Sommige kinderen zijn zo hongerig geworden van het werken dat ze drie kommen soep naar binnenwerken. Dat het onge twijfeld anders smaakt dan thuis, lijkt de meeste na een hele dag in de buitenlucht weinig meer te kunnen schelen. SCHIEDAM De Gemeentelij ke Krediet Bank (GKB) is al na één jaar uitgegroeid tot een goed func tionerend bedrijf. „Razendsnel is in korte tijd het verwachte niveau bereikt. De inzet van ervaren me dewerkers, die enthousiast deze nieuwe werksoort tot ontwikke ling brachten, is hieraan niet vreemd." Dit compliment geeft directeur drs. G. A. A. Smits van de gemeen telijke Sociale Dienst zijn mede werkers in een voorwoord in h.et jaarverslag over 1989. Aanvanke lijk werkte Schiedam samen rn'et de GKB van de gemeente Vlaard - gen. Uit kostenoverwegingen be sloot het gemeentebestuur met een eigen bank de kredietverlening tér hand te nemen. In het eerste bestaansjaar wer den 779 verzoeken voor een lening ingediend. Hiervan werd 31 per cent (245 aanvragen) afgewezep. De redenen hiervoor waren het niet of onvoldoende hebben van aflossingscapaciteit, onvoldoende garantie voor de GKB of het ver zwijgen van elders afgesloten le ningen. Met de 494 toegewezen le ningen was een bedrag gemoeid van bijna anderhalf miljoen gul den, hetgeen neerkomt op eén leenbedrag van ƒ2.983,50 per cliënt. In zestig percent van de geval len werd een andere woningin richting als bestedingsdoel opgege ven. Vijftien percent vroeg een le ning voor het afbetalen van schul den en in elf percent van de geval len was er sprake van de aanschaf van huishoudelijke apparaten. Kle ding, vakantie en vervoermiddelen was de reden van veertien percent om een krediet aan te vragen. Van de 494 gehonoreerde aanvragen zijn er 237 (47 percent) afkomstig van mensen van 23 tot en met 39 jaar. Het jaarinkomen van de le ningnemers komt niet boven vijf tigduizend gulden. Het goede functioneren van de GKB komt ook tot uiting in een na delig saldo van ruim twintigdui zend gulden lager dan in het eerste jaar was geraamd. Het bedroeg nu ruim honderdzestigduizend gulden. SCHIEDAM De gemeente wil de scholengemeenschap Buiten de Veste uitbreiden met een aula en een lokaal voor handenarbeid. Nu zijn deze ruimten nog onderge bracht in de fietsenkelder. Dit blijkt een verre van ideale situatie op de hijzonder levensvatbare school voor mavo/leao-opleidin- gen. Er is een plan ontwikkeld dat voorziet in een aanbouw op de huidige speelplaats, een extra ^er- dieping op het hoofdgebouwaan de Burgemeester Van Haarenlaan en een renovatie van het gehqle pand. Volgens een globale berege ning kost het plan bijna vier-mil joen gulden. Het is niet de verwachting dat het ministerie van Onderwijs en Wetenschappen op korte termijn met de financiering instemt. Daar om wil de gemeente alvast een krediet van éen miljoen gulden be schikbaar stellen om in ieder ge val de problemen rond de aula en het handarbeid lokaal op te lossen. De scholengemeenschap Buiten de Veste telt vierhonderd leerlingen. Volgens een prognose zal dit aantal in de komende tien jaar niet afnle- men. 1 PvdA in Schiedam praat over toekomst SCHIEDAM - Morgen avond staat de ledenvergade ring van de Schiedamse afde ling van de PvdA uitgebreid stil bij de toekomst van haar partij na de teleurstellende uitslag van de gemeenteraadsverkie zing op 21 maan. Ter bevorde ring van de discussie verzorgen gewestelijk bestuurder Nico van der Vliet en politiek coör dinator Harm de Block een in leiding. Dat gebeurt in het CBS- zalencomplex aan de Lange Ha ven 73. De vergadering is ook toegankelijk voor niet-leden van de PvdA. Aanvang 20.00 uur. K SCHIEDAM Het Kinder koor 'Jong Begin' geeft vrijdag zijn jaarlijkse zomerconcert in 'De Ark' aan het Hargplein in Schiedam. De kinderen worden gedirigeerd door Martin Stroe- tinga en Elly Meyboom. Pianist Pieter de Ruiter en organist Jan Kooy begeleiden de jonge zangers. Het concert begint om half acht. De toegang is gratis. «r A ov* a i Art SJB» r-ft y» r>a«yf i«-i.

Het Vrije volk | 1990 | | pagina 1