Tweede Beneluxtunnel nódig voor nieuw bedrijvenpark' Burgemeester Scheeres hoopt op wijziging van visie Rijkswaterstaat Installatie Schiedamse raadsleden ondemocratisch9 Fonoteek verkoopt grammofoonplaten m Vrouw aan leiding van katholiek onderwijs Gemeente geeft premie voor oud papier Eis twee jaar cel voor overval en inbraken n. Vestiging Mineral Services onder strenge voorwaarden Overzicht van vervuilde grond Nieuwbouw zuidkant Hoofdstraat misschien in fasen Rectificatie Door Rein Wolters 1 SCHIEDAM -Alleen als de ge meente Schiedam instemt met de houw van een tweede Beneluxtun- nel is een directe ontsluiting naar de zuidelijke rivieroever mogelijk van het te bouwen bedrijvenpark ..Vijfsluizen (op het Wilton-terrein), i Rijkswaterstaat heeft de gemeente laten weten, dat pas né aanleg van ueen nieuwe tunnel het technisch mogelijk is op die plek een aan- 3 sluiting te realiseren. Chef Stedebouw Flip Bohré van de dienst Gemeentewerken zei dit deze week in een uitleg over de mogelijke wegenstructuur naar het nieuwe bedrijventerrein op de nog vrij te geven delen van de scheeps werf Wilton Fijenoord. In die bij eenkomst boog de raadscommissie voor Wonen, Wijk- en Buurtbeheer en Voorlichting zich als eerste over de herinrichting van het ruim 25 hectare omvattende ge- <- bied. Gisteren ging tijdens de verga- dering van de commissie voor Eco nomische Zaken burgemeester drs. B. Scheeres in op de wens tot het vervangen van de bestaande halve 'ooitjes'. „Rijkswaterstaat zegt dat het in .de huidige situatie tech- ~nisch niet mogelijk is een directe aansluiting van en naar de Bene- luxtuimel te realiseren," sprak hij. „Misschien komt men op deze vi sie in de toekomst terug." Duidelijk werd in beide com missies in elk geval dat iedereen er in hoofdzaak een milieuvriende lijk bedrijfsterrein van wil maken. Bedryven uit de categorie 4 (ver vuilend) ziet men liever helemaal niet en daarvoor komt alleen ruimte in de strook langs het wa ter beschikbaar. Raadslid J, Prins (CDA) sprak het duidelijk uit. „Mi- lieuverpestende bedrijven zijn niet welkom. We moeten genuanceerd kijken naar hetgeen we wel en niet toelaten." D66'er V. Broeke zei het Wil ton-terrein een perfect stuk grond te vinden waar een prima stuk werkgelegenheid kan worden ge realiseerd. Hij gaf zijn partijgenoot en verantwoordelijk wethouder A. Reijnhout in overweging om het nieuwe stadion van SVV op het park te bouwen. „Doe het naar voorbeeld van De Galgenwaard in Utrecht. Onder de tribunes kun nen dan ook bedrijven wordeu ge vestigd." Reijnhout erkende dat hieraan nog niet is gedacht, maar dat het waarschijnlijk ook niet haalbaar is. „De gangbare gedachte is dat voetbalstadions zo dicht als het maar kan bij een spoorwegstation moeten liggen. Ik zie op Vijfslui zen niet direct zo'n voorziening. Overstappunten in bet openbaar vervoer geven in het geval van supporters extra risico's." Burge meester Scheeres sprak in de an dere commissie, waar ook het D66 raadslid Van der Akker-de Jager het stadion ter discussie stelde, de woorden van Reijnhout tegen. „In de overwegingen is ook gedacht aan de bouw bij Wilton." Broeke zei op grond van een stuk sociale veiligheid voorstander te zijn van een soepele regeling voor het bouwen van bedrijfswo ningen op Vijfsluizen. Andere in sprekers, waaronder vertegen woordigers van de bewonersver enigingen van de Vijfsluizenflat, Wilhelminaflat en Veeartsflat en de Bewoners Vereniging Schiedam West, spraken hun angst uit voor vervuilend bedrijven en extreme bouwhoogten van bijvoorbeeld kantoren. „We willen geen kan toorpanden van zes tot twaalf ver diepingen hoog," vertolkte woord voerster H. Hage. PvdA-raadslid C. Huijken van de PvdA zei blij te zijn met de plannen, maar hij waarschuwde nadrukkelijk de vinger aan de pols te houden by de inrichting van het zuidelijk deel van het complex. Het ligt aan het open water van de Nieuwe Waterweg en dat zou ge liefd zijn voor met name vervui lende bedrijven. Wethouder Reijn hout zei zich te kunnen vinden in alle op- en aanmerkingen en ze na der te bespreken in het college. Door Rein Wolfers SCHIEDAM De installatie van de nieuwe gemeenteraad van Schiedam op 1 mei is niet democratisch verlopen. Dit vindt inwoonster Barbara van Veen. De wijze waarop de twee Centrumdemocraten (CD) door de andere 31 raadsleden 'in de ban' werden gedaan, waren voor haar aanleiding voor het schriftelijke stellen van vragen aan de gemeenteraad. De 21-ja rige studente in internationale betrekkingen en politieke ge schiedenis te Utrecht vindt dat de raad door een 'boycot' van de twee CD-leden het recht van een ander niet eerbiedigt. Dit acht ze in strijd met het demo cratisch recht. Daarnaast meent ze dat de raad door zo te handelen 'op de man' heeft ge speeld en niet 'op de partij'. „Misschien hebben die twee werkelijk iets interessants te vertellen. Hun recht dit uit te dragen is nu ontnomen," stelde ze gistermiddag tijdens de ver gadering van de Schiedamse raadscommissie voor Algemene Zaken. Tegelijkertijd gaf ze met nadruk aan niet in andere (ra- v efta fegystische doel stellingen, R. W.) onderdelen van het CD-programma geïnte resseerd te zijn en dat ze daar volstrelft'aretlachter staat. „Wil je er.de strijd tegen aangaan, dan betekent dat niet dat je ie mand op voorhand in de grond moet boren," hield ze de com missieleden voor. Fractievoorzitter H. Bakker van de PvdA benadrukte dat er - geen sprake is van hekel jegens de personen van de CD. „Maar wel een grote hekel aan het geen die personen prediken," sprak Bakker. „Er wordt door hen een negatief oordeel over groepen uit de samenleving naar voren gebracht. Dat vin den we verwerpelijk en dat hebben we in de raad willen demonstreren." Bakker doelt onder meer op het dragen van rouwbanden, het gaan zitten tijdens het af leggen van de eed door de CD' ers en het door een aantal raadsleden verlaten van de zaal toen CD-fractieleider Alfred Vierling het woord voerde. Commissie-voorzitter burge meester drs. R. Scheeres ver klaarde nadrukkelijk dat de twee vertegenwoordigers van ultra-rechts in de gemeenteraad voldoende gelegenheid hebben hun zegje te doen. D66'er M. Houtkamp onderstreepte nog- eens zijn bij de installatie geda ne uitspraak dat er geen plaats mag zijn voor haatgevoelens je gens anderen. Houtkamp: „Maar ze doen zelf niet anders dan het kweken van haatgevoe lens en daar verzetten wij ons tegen." De brief van Barbara van Veen krijgt een verdere afhan deling in de gemeenteraad., In een vraaggesprek met HVV ver klaart ze nogmaals nadrukke lijk geen sympathie te hebben voor de doelstellingen van de CD. „Ik ben in mijn reactie uit gegaan van normaar gebruike lijke demociè'tischeprincipes','" zegt Barbara van'"Veen. „Die gelden ook voor de CD. Op die partij zou ik zelt nóóit mijn stem ,"-uidhrêirgëir:5! Ik 'befr"dan- hanger van de PvdA en dat breng ik in het stemhokje ook dat uitdrukking." Barbara van Veen zegt zich te realiseren dat ze met Jiet uit steken van haar nek op zijn minst de schijn op zich heeft geladen, dat ze met de CD sym pathiseert, „Klopt," zegt ze, „maar dat is uitsluitend schijn. De enige reden is dat ik me heb geërgerd aan de wijze waarop de gemeenteraad te werk is ge gaan. Ik acht dat niet democra tisch in de richting van die par tij. Het was slechts mijn inten tie om aan te geven dat ook dit met kan." Imelda van den Broek brengt in de bibliotheek aan het Bach- plein de over bodig gewor den zwarte schijven in de uitverkoop. '«iMHflti iffiammmmmmk iiill""-kM SCHIEDAM was theek van het bibliotheekfiliaal Noord wordt deze maand het tijdperk van de grammofoonplaat afgesloten. Het zwarte schijf legt het af tegen de compact disc. Te gen twee gulden per exemplaar hoopt directeur Mies van Helden alle ruim zevenduizend lp's van de hand te kunnen doen. Dat ge beurt met toch wel met een ge voel van spijt. „Maar," zegt ze, „de uitleen liep van geen kant meer. Na overleg is daarom be sloten de collectie op te doeken." Mies van Helden verder: „De klad zit ook al geruime tijd in de reguliere platenverkoop. Die heeft door de komst van de com pact' disc een forse klap gehad. - De grammofoonplaat was voor ons een stuk dood materiaal ge worden. We zaten trouwens al ja ren aan te hikken tegen de steeds verdere en nu tot een minimum gedaalde uitleen." Vorige week bracht filiaalbe heerster Imelda van den Broek met een groot bord de uitverkoop van de platencollectie onder de aandacht van de bieb-bezoekers. „Al een behoorlijk aantal platen is verkocht," vertelt ze. „De be langstelling is best aardig." Juist door de dalende belangstelling is de collectie niet meer actueel ge houden. „Al twee jaar zijn geen nieuwe platen meer ingekocht. gehad. Natuurlijk zijn we wel he lemaal actueel met de compact disc. We beheren er zo'n vierdui zend stuks van," vertolkt Imelda van den Broek. Mies van Helden verwacht op grond van cijfers dat ook de compact disc als uitleenpro- dukt zijn langste tijd al heeft ge had. „De belangstelling voor deze muziekvoortbrenger is nu al ta nende. Dat is beslist niet vreemd gezien de nog steeds zakkende aanschafprijzen voor de compact disc De2e is in feite nu al zo goedkoop dat de aankoop voor niemand meer een probleem hoeft te zijn. Ons beleid is dus itSriaË'é3*3* *7- De bieb-direeteur is voorne mens de elpees tot op het laatste exemplaar de deur uit te doen. Wie ze wil kopen kan terecht, tot 30 juni, in de fonotheek (onder deel van het wijkcentrum De Blauwe Brug aaxi;het.Bachpleinj op dinsdag- en donderdagavond van 18.30 tot 21. 00 uur en op za terdag van 10.00 tot 13.00 uur. De platen die daarna nog over zijn, wil Van Helden verdelen over de Ziekenomroep Schiedam en de Stichting Stadsomroep Schiedam. SCHIEDAM De mineralen maalderij Mineral Services krijgt alleen onder strenge voorwaarden een vestigingsvergunning voor het bedrijvenpark Vijfsluizen. „Als blijkt dat het bedrijf hieraan niet wil of kan voldoen, dat gaat het niet door. Dan scheiden zich onze wegen." Met nadruk zei burgemeester drs. R. Scheeres dit gistermiddag tot een tiental bewoners van de Vlaardingerdijk en omgeving. Zij spraken in de raadscommissie voor Economische Zaken hun ver ontrusting uit over de komst van het bedrijf, dat onder meer mine ralen gaat vermalen. Volgens de bewoners zal het bedrijf voor de volksgezondheid gevaarlijke stof fen als talk, mica, chromiet en zir koon gaan verwerken. Scheeres zei dat er sprake is van een vooroordeel en dat hele maal nog niet is aangetoond dat Mineral Services milieuvervuilend gaat opereren. „Het is niet uitge sloten dat het bedrijf op een aan vaardbare wijze zich daar kan ves tigen. Er zijn tal van mogelijkheden zoals het filteren om vervuiling te voorkomen." Scheeres gaf verder aan: „Als gemeente zouden we wel gek zijn om een vervuilend en. ge- luidsoverlastgevend bedrijf toe pe laten." Bewonerswoordvoorster Bennie Hage vroeg om ook in Schiedam een vast punt in te stellen voor het meten van concentraties stof en metalen in de atmosfeer, zoals dat ook in Vlaardingen en Rotterdam wordt toegepast. SCHIEDAM Oud papier inza melende verenigingen, scholen en instellingen krijgen van de ge meente Schiedam met terugwer kende kracht een geldpremie bo venop de marktwaarde van oud papier. Afhankelijk van de jaar lijks ingezamelde hoeveelheid va rieert de bijdrage van 250 tot 1.250 gulden per ton. Dit besluit heeft de gemeente genomen na klachten over de uiterst lage op brengst van oud papier. Voor de Goeman Borgesiusschool was dat onlangs reden het inzamelen te stoppen. Bovendien werd toen het advies gegeven het oud papier aan de vuilnisman mee te geven. Voor de wethouders Bart de Leede (Mi lieu) en Aad Wiegman was dat re den tot ingrijpen en het instellen van de milieupremie. De gemeente erkent dat de inza melaars van oud papier een be langrijke bijdrage leveren aan het gescheiden inzamelen van nuttige afvalstoffen en het beperken van afvalstromen. „De prijs per kilo gram ingezameld oud papier schommelt dusdanig dat vaak de lasten de lusten overtreffen. Schie damse verenigingen, scholen en instellingen komen daardoor in een positie, waarbij milieu-over wegingen en financiële aantrekke lijkheid tegenover elkaar staan. Het gemeentebestuur wil daar met de milieupremie een bepaald even wicht in brengen," verduidelijkt woordvoerder Mari Dingenouts van de Openbare Nutsbedrijven Schiedam. Aan het verkrijgen van de pre mie zijn wel voorwaarden verbon den. Dingenouts: „Milieupremies worden slechts toegekend aan plaatselijke verenigingen en instel lingen die werkzaam zijn in de so ciale-, culturele- of sportieve sec tor. Ook organisaties die een speci fieke doelstelling hebben zon der winstoogmerk komen hier voor in principe ook in aanmer king." De afrekening van de premie vindt plaats jaarlijks op grond van officiële weegbriefjes. De regeling gaat met terugwerkende kracht in per 1 januari. Voor de premietoe kenning voor het jaar 1990 kan men een verzoek richting tot de Openbare Nutsbedrijven Schie dam, Postbus 79, 3100 AB Schie dam. De aanvraag dient uiterlijk in december te zijn gedaan. De komende vrouw en de gaande man, mevrouw Tomesen-Falm en Dries, stonden gisteren naast elkaar in de aula van Spieringshoek om veel handjes te schudden. SCHIEDAM Na een dienst verband van zeventien jaar heeft gisteren drs. J. L. J. Dries officieel afscheid genomen als directeur van de Sint Willibrordusstichting, die een tiental katholieke scholen in Schiedam onder haar hoede heeft. Eerder was hij bestuurslid van deze .stichting. In de aula van de scholenge meenschap Spieringshoek was het gistermiddag een drukte van be lang. Vertegenwoordigers van al lerlei scholen, van het openbaar onderwijs en andere onderwijsin- stanties kwamen afscheid nemen van Dries. Leerkrachten van de scholen zongen hun oud-directeur op speelse wijze toe. Van het stich tingsbestuur ontving de vertrek kende directeur een aantal publi- katies en een golfstick, die hem werd overhandigd door zijn op- yolgster drs. W. J. C. M. Tomesen- Palm. Zij voldeed daarmee aan het verzoek van voorzitter Geerdts van de stichting, die haar vroeg in dit geval in omgekeerde volgorde het estafette-stickje door te willen ge ven. De offciéle functie-overdracht vindt plaats op 1 augustus. Het is de eerste keer, dat een vrouw de leiding krijgt over het katholieke onderwijs in Schiedam. Door Rein Wolters ROTTERDAM Twee jaar ge vangenisstraf hangt een achttienja rige Schiedammer boven het hoofd. Hij wordt verdacht van me deplichtigheid aan een overval en vier woninginbraken. De eis hoor de hij gisteren tijdesn de zitting van de meervoudige strafkamer van de Rotterdamse rechtbank uit de mond van officier van Justitie mr. R. van Wijk. Los van de uit spraak van de rechtbank over twee weken, wordt de jeugdige verdachte binnen vier maanden opgenomen in de psychiatrische inrichting Groot Batelaar in Lunte- ren. Hij zal hier worden behan deld aan zijn dwang te stelen. Rechtbank-president mr. R. C. Lensink-Bosman zei dit een goede oplossing te vinden. Op 3 mei stond de jonge delin quent al voor het hekje. Met een gabber had hij op 15 januari van dit jaar een overval gepleegd op Bristol-City in Rotterdam. Dat ging gepaard met geweld, bedreiging en opsluiten van het personeel op een toilet. Geld en cheques waren de buit. De verdachte stond tevens te recht voor twee woninginbraken in de Groenelaan in Schiedam en eveneens voor een inbraak in de Lekstraat in die stad. Als buit nam hij video-recorders, sieraden en geld mee. Zijn advocaat, mr. A. P, van Els- wijk, beaamde de tenlastelegging, maar bestreed dat zijn cliënt bij de overval een mes op de keel van een van de slachtoffers had gezet. Dat zou het maatje hebben gedaan, die bovendien het brein achter de overval zou zijn geweest. De verdachte verklaarde blij te zijn met het opvolgen van het ad vies van de reclassering om hem onder behandeling te stellen. „Ik ben er klaar en ook gemotiveerd voor," verklaarde hij. In het ge dragsonderzoek is vastgesteld dat de kans op het terugvallen in zijn oude patroon denkbaar is. Mede om die reden toonde de rechtbank president zich voorstander van een psychiatrische behandeling. Probleem is echter dat er thans geen plaats is om hem op te ne men, maar mogelijk pas over vier maanden. Tot zijn overplaatsing verblijft de verdachte in de specia le D-vleugel van het Huis van Be waring aas de Ncordsingel in Rot terdam. Bezwaar tegen extra 'laklaag' op auto SCHIEDAM Een bestuur der van een personenwagen was gisteren weinig te spreken over de niet bestelde extra lak laag op zijn auto. Hij reed op de afrit Schiedam-Noord toen in een voor hem rijdende vracht wagen uit Bodegraven een bus met verf omviel. Zijn auto kwam zag er uit als een gespik kelde beer. Tussen de twee be stuurders is na samenspraak met de politie een schoonmaak beurt afgesproken. Dubbele ruitbreuk SCHIEDAM Twee jongens (13 en 14 jaar) hebben gister avond met het ingooien van ruiten een aanzienlijke schade aangericht. Ze wierpen deze in van het voormalige pand van Nico Nijman aan de Stadhou derslaan. Ze gooiden onder meer met een waterafsluiter. Deze ging ook door een ruit van van het aangrenzende garagebe drijf Vink en vervolgens door de achterruit van een auto. Er werd ook een daklijst bescha digd. Het duo werd door de po litie opgepakt. Wijkbezoeken SCHIEDAM De raadscom missie voor Wonen, Buurt- en Wijkbeheer en Voorlichting brengt dit jaar bezoeken aan minstens twee stadsvernieu- wingswijken Wethouder A. Re ijnhout zei dit deze week tij dens de eerste vergadering van de nieuweraadscommissie. Als reden voor de wijkbezoeken geeft Reijnhout op dat hij de nieuwe leden van de commissie zo snel mogelijk met deze gebie den wil laten kennismaken. SCHIEDAM Wethouder A. Reijnhout (Wonen) gaat een lijst samenstellen van vervuilde en te saneren grond in de stads vernieuwingsgebieden. Hij ho noreert hiermee een verzoek van de PvdA'er C. Huijken. De socialist wvindt een overzicht van groot-belang om zicht te krijgen in de financiële conse quenties, die het opruimen van de vervuilde grond kan hebben voor het stadsvernieuwings fonds. SCHIEDAM De afnemende vraag naar nieuwe koopwoningen speelt een ambitieus nieuwbouw- plan aan de Hoofdstraat parten. Het project omvat 64 vrije sector woningen en 39 in de woningen in de sociale sector. De opdracht voor de uitwerking van het plan is" af komstig van het Bouwfonds Neder landse Gemeenten. Gestreefd wordt om alle woningen in één stroom te bouwen. Maar het is niet uitgesloten dat bij geringe koopbelangstelling de vrije-sec- torwoningen in twee fasen (38 en 26) worde bouwd. Dit bleek de ze week bij de presentatie van het plan in de vergadering van de raadscommissie voor Wonen. De koophuizen komen te staan op het braakliggende teriein ach ter de Rijnstraat en laten het zicht op de Heilig Hartkerk onbelem merd. De huurwoningen komen te gen de Rijnstraat aan en bij de Lekstraat. Onder de woningen komt een hoge poort als doorgang voor het verkeer. Het worden twee, drie, vier en vijfkamer ppr- tiekwoningen met (koophuizen),, of zonder (huurwoningen) lift. 'De prijzen van de koophuizen gaan variëren van honderzeventig- tot ruim tweehonderdduizend gulden. De raadscommissieleden en "de Bewoners Vereniging Schiedam- Zuid (BVSZ) kunnen zich in de plannen vinden. Maar er bestaat wel bezwaar tegen het gefaseerd bouwen van de koopwoningen. „Dat betekent twee keer bouw- overlast," zei een woordvoerder. „Bovendien is het dan ook niet mogelijk het gebied tussen de ach terzijde van de Rijnstraat en de nieuwe woningen opnieuw in te richten." SCHIEDAM Onder de foto bij het artikel, dat gisteren op deze pagina stond in de serie over WK- café's, is per ongeluk het onder schrift weggevallen. Het artikel ging over de drie voetbalcafés The Windmill, De Molenwiek en Café West. Op de foto stond kastelein Wim Molenaar van Café West met zijn zoon Edward, die de beker hooghielden welke zij juist hadden gewennen in een toernooi vooor voetbalcafé's uit het Rijnmondge bied. D' li. mmmmmmmt ff m t M trn m mg f 0 «r* i*. mmmmmt $mrm? ft 9 m M M JP - „gf Sg fr'^rr §m fmmm J I, 4 s t f S - f» mmt r ifW ü-jieviii In de, ïono- i Af

Het Vrije volk | 1990 | | pagina 1