P rovincie: 'Alles regelen naar behoefte van oudere' w 1 Schapen in de houdgreep Werkloosheid blijft het hoogst in Schiedam Svóötvöeibai BEVEILIGINGS BEAMBTE Terug naar de natuur op het zomerfeest in Prinses Beatrixpark Het Vrije Volk SCHIEDAM Wadlope iv wijkt Dierenleed B BEVEILIGING BEWAKING fc/ALARMERING CBB BEWAKING SOMS ontkent uittocht Sportdag voor schoolverlaters g&\ Jfc*- #5 PAGINA 4 MAANDAG 25 JUN11990 SCHIEDAM Ouderen moeten zo lang als mogelijk zelfstandig thuis blijven wonen. In Schiedam en Vlaardingen moeten daarom te huizen komen, waarin verzorging en verpleging worden samenge voegd. Zo kan de situatie ontstaan dat nog zelfstandig wonende oude ren gebruik maken van bepaalde verzorgingsfaciliteiten van tehui zen,, 'i Dat staat in de zogenaamde con tourennota ouderenbeleid, die het college van Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland heeft vastgesteld. De t nota roept gemeenten op een duidelijke visie op het ouderenbe leid te ontwikkelen. Uiteindelijk moeten de gemeentelijke instanties het ouderenbeleid overnemen van de provincie. Vooral Schiedam en Vlaardin gen komen in de nota uitvoerig aan de orde. „Geen toeval," zegt een woordvoerder. Hij meldt dat de nota op dit moment zeer aktu- eel is voor Schiedam en Vlaardin gen, omdat in Vlaardingen een nieuw verzorgingstehuis wordt ge bouwd en in Schiedam in een zes tal tehuizen renovaties zal plaats vinden. In een pas opgerichte stuur groep, die moet toezien op het ge meentelijk ouderenbeleid, is slechts één vertegenwoordiger van de provincie aanwezig. De groep bestaat verder uit gemeentebe stuurders en vertegenwoordigers uit de verzorgingssector.De provin cie geeft in de nota aan dat zij het ouderenbeleid niet langer wil toe spitsen op de traditionele verzor gingstehuizen. Gepleit wordt voor meer invloed van ouderen op hun eigen leefsituatie. Ouderen moeten volgens de nota actief deelnemen in het maatschappelijk leven en ook móet worden gedacht aan het aanpassen van de woningen. Dat moet tot gevolg hebben dat ouderen langer zelfstandig thuis blijven wonen en in bepaalde ge vallen voor noodzakelijke verzor gingsfaciliteiten een beroep kun nen doen op de verzorgingstehui zen. Daarvoor is^ volgens de pro vincie een goede samenwerking nodig tussen het kruiswerk en an dere verzorgende instanties. Contact tussen verplegings- en verzorgingstehuizen is ook belang rijk, meldt de nota. In Vlaardin gen en Schiedam moeten uiteinde lijk bepaalde dependances ont staan, die zowel over verzorgende als over verplegende faciliteiten beschikken. Nog thuiswonende ou deren zouden dan regelmatig van die voorzieningen gebruik kunnen maken. Een provincie woordvoerder: „Alles naar behoef te van de ouderen. Misschien kan een tehuis bijvoorbeeld het 'tafel- tje-dekje' regelen. Een creatieve oplossing zoeken dus." SCHIEDAM De werkloosheid in „het Nieuwe Waterweggebied blijft in Schiedam het hoogst. Min- der.snel dan in Hoek van Holland, Maassluis, Maasland, Rozenburg (en .Vlaardingen daalt in de Bran- dersstad het aantal geregistreerde werkzoekenden. Het daalde vorige maand opnieuw, nu met 37 perso nen tot 7192 (4428 mannen en 2764 vrouwen). Dit blijkt uit statistische gege vens van het Arbeidsbureau Nieu we Waterweg-Noord. Schiedam telt 3234 (2110 mannen en 1124 vrouwen) werklozen, tegen Vlaar dingen 2465 (1421 mannen en 1124 vrouwen). Maassluis 862 (559 mannen en 302 vrouwen), Rozen- btlig 428 (218 mannen en 210 vrouwen), Hoek van Holland 157 (94> mannen en 63 vrouwen) en Maasland 47 (26 mannen 21 vrou wen). >Ten opzichte van dezelfde pe riode in 1988 is in het Waterweg gebied het aantal ingeschrevenen zonder baan gedaald met 1322 per sonen. Verdeeld over de verschil lende plaatsen was de daling: Vlaardingen 532, Schiedam 460, Maassluis 210, Rozenburg 120, Hoek van Holland 32 en Maasland 17. Bij de mannen blijft de lijn SCHIEDAM De tweedaagse wadlooptocht die de jongeren van Wïjkflentrpin, De nEfkfrr, ,dit week einde zoudem, ondernemen is niet kanipioenschap voetbal. De animo om naar het noorden af te reizen nam de afgelopen week met de dag af. De meeste jongeren hadden zich ruim van te voren opgegeven en kennelijk niet beseft, wat er op 23 en 24 juni in Italië op het pro gramma zou staan. De Erker heeft daarom maar besloten om het uitje te verschui ven naar het wpckemae van 22 en 23 september. Er zijn nog zes plaatsen vrij voor jongeren van 15-24 jaai die de tocht van Wie rum naar Engelmanspleat willen meemaken. Het is de bedoeling za terdagochtend te vertrekken en in dé1 loop van de zondag terug te ke ren. Overnacht wordt op een cam ping in Moddergat. De kosten be dragen 25 gulden per persoor, all- in. Opgeven kan via tel. 4263161, vragen naar Piet Penning. .-SCHIEDAM De eerste teke nen van de naderende vakantie en het op straat zetten van huisdieren zijn door de politie van Schiedam gesignaleerd. Gisteravond werd door een inwoner van Vlaardingen op het hoofdbureau aan het Bij dorpplein een jonge hond aan een touw afgeleverd. Hij 2ei het dier vastgebonden te hebben gevonden aan een paal bij het nabij gelegen NS-station Nieuwland. De hond is door de politie overgedragen aan het dierenasiel. van een gestage terugloop zich voort te zetten. Het aantal manne lijke werkzoekenden liep vorige maand met 0,6 percent terug. Verheugend noemt het Arbeids bureau de positieve trend in de ontwikkeling van werk in de me taalsector. Het aantal ingeschreve nen in deze bedrijfstak daalde vo rige maand met 56 naar 735 perso nen, hetgeen een daling is van ze ven percent. In de metaalsector is zeker re den tot optimisme als ter vergelij king de werkloosheidsgegevens van twee jaar terug in acht wor den genomen. Sinds mei 1988 is het aantal werkzoekenden met bij na de helft verminderd van 1406 toen naar nu 735. Zorgelijk blijft in deze bedrijfstak wel het aantal langdurig ingeschrevenen. De stij ging van het aantal werkloze vrou wen komt vooral door gebrek aan vacatures in de sector kantoor- en handelspersoneel. Het aantal ingediende vacatures lag vorige maand op 175. Dit komt overeen met het jaargemiddelde van 1990 dat ligt op 177 vacatures per maand. Opvallend is de vraag naar elf krachten in de aardolie sector en veertien in de transport branche. In 136 gevallen bemid delde het Arbeidsbureau vorige maand positief, hetgeen 25 keer méér was dan in april. Tot en met demaandjmd.^ndcn^gëmddeld^ 146 mensen, p^rpaapd,^ het .Ar», beidsbureau eeajaieuwe baan-, -,,fi Opvallend in de tabellen is dat de inschrijfduur bij het Arbeidsbu reau bij vrouwelijke schoolverla ters hoger ligt dan bij mannelijke. Vooral vrouwen tot' aan'een MBO'1 opleiding1 °ko'merf''hhóeilijker1 dèir een vaste'baan'dan mdnnen met een soortgelijke opleiding. Vooral bij mensen met een lagere be roepsopleiding bestaat een behoor lijke ongelijkheid. Het percentage schoolverlaters zonders baan is 9,1 percent. Hiervan heeft 66 percent een LBO-opleiding of lager. Vrou wen blijken gemiddeld zes maan den langer ingeschreven te staan dan mannen. Het aantal niet-Nederlandse werkzoekenden ligt op 21,6 per cent. Voorts blijkt dat mensen die in Nederland geboren en getogen zijn gemiddeld bij het Arbeidsbu reau bijna 26 maanden staan inge schreven. Voor mensen uit andere EG-landen is dat in het gewest Nieuwe Waterweg-Noord 23,3 maanden, van Turkse afkomst 23,2 maanden en van Marokkaan se afkomst 35,5 maanden. In de sector 'Personeel in alge mene dienst' scoort met 1444 men sen zonder baan het hoogst. Hier na volgt 'kantoor- en onderwijzend personeel' met 1386 werkzoeken den. Met 805 en 735 mensen zon der baan volgen de sectoren han delspersoneel en metaalbewerkers. Geen werkloosheid heerst er onder diamantbewerkers, maar wel on der visserijpersoneel (2), papierbe- reiders (3), textielarbeiders en mijnwerkers en veenarbeiders (4) en onder baksteen- en aardewerk- arbeiders (6). Dit jaar zijn tot en met mei 885 verzoeken om personeel bij het ar beidsbureau ingediend. Hieraan kon in 732 gevallen worden vol daan. (part-time) «K** m hrm nu(\ «n.rii, xon ni.ti jm.nb/tg jvüu eywtuunw eueu<t tt r „Demonstraties rn alle,.vormen,.zpals het spinnen van scha?ewolf tfP,kken(ppd4Hs.het,mat1g? weerJ^e^anjjst#^,, an T Door Renol Vestergaard SCHIEDAM „Laat de kraam maar staan, mijn molen waait toch niet om." Ondanks de harde wind die even tevoren de uitstalling van zijn buurman vel de, had de Schiedammer J. Poot volop vertrouwen in de construc tie van zijn bouwwerk, een exac te replica van de Schiedamse stellingmolen 'De Palmboom'. Samen met een vijftal andere ambachtslieden was de timmer man Poot zaterdag present op het zomerfeest in het Prinses Be atrixpark om de vervaardiging van de natuurprodukten honing, meel en wol aan kinderen te to nen. En voor meel zijn molens nodig. Als een onderwijzer, ge wapend met een aanwijsstok richt Poot op de eikenhouten 'tanden' en de 'kam' die voor de overbrenging van de wieken naar de maalstenen zorgen. Elk detail van de brandersmolen De Palmboom heeft hij in een schaal van een op twintig nage bouwd. Van de tandwieltjes tot het hamerrek op de maalzolder, het klopt allemaal. Aangezien De Palmboom momenteel nog geres taureerd wordt, en de kap en de wieken er nog niet opzitten, heeft Poot deze onderdelen nood gedwongen weggelaten in de ma quette. „Ik heb het hele model aan de hand van bouwtekeningen van de Stichting De Schiedamse Mo lens gemaakt. En die zijn nu be zig met de bovenkant van de ech te molen. Daardoor zijn de tech nische tekeningen van de kap en de wieken niet beschikbaar zodat ik daar even mee moet wach ten." Als de stichting (naar ver wachting) over een jaar klaar is met de restauratie zal Poots vol tooide maquette te zien zijn in het 'molen-museum' dat op de onderste twee verdiepingen van De Nieuwe Palmboom zal wor den ondergebracht. Is een flinke bries onontbeer lijk voor de molenaar, een bijen houder kan harde wind missen als kiespijn. Een paar kramen verder, zit een imker uit de Broekpolder raten te vlechten voor zijn bijenvolken. Hij heeft de bijen vanwege de harde zuid wester maar thuis gelaten: „Ik ga die beestjes niet in de kou naar Schiedam brengen alleen voor het plezier van mensen." Op de 'toonplank' wachten tientallen potten koolzaadhoning op zoete kauwen. „Sinds de akkerbouwers zoveel koolzaad verbouwen krijg ik van de bijen nog maar twintig procent klaverof lindenhonig. Als de auto's werkelijk op kool zaadolie gaan rijden zal dat aan deel alleen nog maar minder worden," blikt de imker vooruit op de honingmarkt. Van de be kende merken die in de schap pen van supermarkten staan moet hij niets hebben. „Dat is ei genlijk geen honing meer te noe men. Door de warmte waarmee ze dat spul versneld uit de raten slaan zitten er geen enzymen meer in en dat zijn nu juist de bestanddelen die honing zo ge zond maken. Dan hou je alleen nog maar vloeibare suiker over." Gezonde voeding is een be langrijk onderwerp op het zo merfeest. De molenaar vei koopt muesli-bollen en in het 'prehisto risch dorp' naast de heemtuin rijst het deeg van door kinderen gemalen en gekneed volkoren deeg op de klei-oven. Stamhoofd en coordinator Roel van Raaij heeft ter gelegenheid van het zo merfeest zijn nederzetting open gesteld voor publiek. Het is dras sig in het kanninefaten-dorp langs de A-20. Het heeft de nacht ervoor hard geregend. De koe die speciaal voor deze gelegenheid naar het Prinses Beatrixpark is verhuisd, staat onder een boom in het gras te soppen. Over enke le ogenblikken zal het dier ter demonstratie worden gemolken. Kinderen aaien haar over de kop. „Het is de bedoeling van dit dorp om kinderen wat dichter bij de natuur te brengen, ze te la ten zien waar hun voeding van daan komt," zegt Van Raaij. Om te tonen waar wollen trui en vandaan komen, is een schaapscheerder op de kinder boerderij druk in de weer met de tondeuse. De nog wollige klant laat zijn ongenoegen blatend merken en krijgt volop bijval van andere schapen en geiten. Een meisje vindt al dit dierlijke geluid aanstekelijk en begint ook te blaten Maai jammerlijk bla ten helpt niet voor het schaap. Als een judoka legt de scheerder het dier in de houdgreep en laat de tondeuse in brede banen over het lichaam glijden. De wol valt in lappen op de grond. Mede-or ganisator M. Tijdgat van de groep natuur en milieuzaken biedt de wol ondertussen voor vijfentwintig gulden per zak te koop aan. Veel interesse is er niet voor, wat moet je immers met zo'n arm vol wol? De dames achter het spinnnewiel weten het wel. Ze leiden de pluizen met de hand door het rad waarna er aan de andere kant ruw garen uitrolt. Het enige dier dat niet direct kan tonen wat het produceert, is de kip. Toch krijgt het pluimvee ook genoeg belangstelling. De or ganisatie van de kinderboerderij heeft dit voorjaar de hoender hokken laten opknappen en wat Oudhollandse kippenfamilies aangeschaft. Op de naamplaatjes boven de hokken prijken preten tieuze titels als 'Sebright', 'Gro ninger Meeuw' en 'Welsummer'. Niet alleen de kippen op de kin derboerderij zijn van speciale komaf, een normaal varken of eenvoudige stamboek-koe is er ook niet te vinden. Het is een 'Gelders landvarken' dat er rond- wroet en de koe blijkt een 'witte- rik' te zijn. Vorig jaar ontving de kinderboerderij 35.000 bezoe kers. Door het zomerfeest, de nieuwe dieren en de opknap beurt hoopt Tijdgat dit jaar bo ven dat aantal te komen. Volgens hem zal het Oogstfeest van eind september daar zeker aan bijdra gen. m Met de grootste aandacht bekjkt deze krullebol een van de natuurprodukten die op het zomerfeest werden gepresenteerd. Massale knokpartij in Hoogstraat SCHIEDAM Bij een vechtpartij in de Hoogstraat zijn zaterdagmorgen om vijf uur bij een vechtpartij rake klappen gevallen. Aanvankelijk wist de politie de kemphanen te scheiden, maar deze kwamen elkaar even later weer tegen en begon het handgemeen op nieuw. Voel schade bij brand SCHIEDAM Een omvang rijke schade is zaterdagmiddag ontstaan bij een brand in een bouwloods van de firma Ooster- wijk aan de Scheepvaartweg. Vermoedelijk door brandstich ting ontstond het vuur aan de buitenzijde van de loods, waar na het zich naar binnenvrat. Autokrakers betrapt SCHIEDAM Twee Schie dammers (17 en 24 jaar) zijn za terdagmorgen op heterdaad be trapt bij een auto-inbraak in de Korte Singelstraat. De beman ning van een surveillancewa gen zag het linker portier van de auto open staan. Een van de mannen vluchtte daarop in de bosjes en verschool zich vervol gens achter een schutting. Maar de politie ontdekte en arresteer de hem. De tweede dader be vond zich ook in de bosjes. Vrouw gewond bij aanrijding SCHIEDAM Met een ge scheurde milt is gisteravond een 33-jarige vrouw uit Rotter dam opgenomen in het Dijkzigt- Ziekenhuis. Ze liep deze op bij een botsing met een 43-jarige, Schiedamse automobilist op de, kruising van de Nieuw-Mathe- nesserstraat en de Rotterdamse- dijk. De Schiedammer verleen de geen voorrang. SCHIEDAM Programmalei der Fred van Aken ontkent dat er sprake is van eenuittocht van mensen i6ij ks3&), ^dso'SSoBp. Slechts enkele mensen zijn drie weken terug uit ongenoegen over het beleid opgestapt, verklaarde hij gistermiddag in het zondagse actualiteiten-programma van ,jde SOMS. Hij weersprafcdaarmeeeen bericht overidrt onderwerp, vorige week in het Rotterdams Nieuw- blad. Van de vijf mensen die zijn opgestapt is technicus Pim Scheen- loop de bekendste. Van Aken gaf als toelichting dat het zaterdagavond-programma van de vijf aanleiding tot het conflict was. Hun verzoekplatenprogram- ma richtte zich, volgens het be stuur van de lokale omroep, teveel op jongeren. Het bestuur wilde dat het uitgroeide tot een familie-pro gramma, maar die verwachting werd niet bewaarheid. Om die» re den was besloten om het program1 ma met twee uur te verminderen naar drie uur. Hierop pakten de vijf hun boeltje en namen ook allé door hen aan de omroep in bruik leen gegeven platen mee. Met an dere geleende platen kon de vol gende dag het zondag-programma gewoon doorgang vinden. Van Aken zei verder dat het op stappen van de vijf geen gevolgen heeft voor de bezetting binnen de omroep. „We hebben voldoende talentvolle mensen in de wachtka mer zitten. Zij krijgen van ons eerst een gedegen opleiding." SCHIEDAM Ruim driehon derd verlaters van het openbaar basis- en speciaal onderwijs kun nen zich donderdag verheugen in een speciale sportdag. Het evene ment is inmiddels uitgegroeid tot een traditie binnen het openbaar onderwijs. De organisatie is in handen van het bureau Gemeente lijke Onderwijseonsulent, de vak krachten gymnastiek en de Dienst Sport en Recreatie. De sportdag vindt plaats in Sporthal Margriet en het Sport- fondsenbad van negen tot twaalf uur en één tot drie uur. Op beide plaatsen is een circuit uitgezet van twaalf spelen. In het zwembad worden afgewerkt een glijbaanra ce, hindernis-estafette en een vlot- tenrace. In de sporthal doen de kinderen mee aan basketbal, mini- handbal, speedplay en badminton. Onder leiding van hun leerkracht gaan de kinderen het circuit langs. „Als deze dag net zo'n succes wordt als vorig jaar, dan kan ook deze groep schoolverlaters terug zien op een weliswaar vermoeiend maar vooral sportief afscheid van de basisschool," voorspelt Th.H.J. van Giezen van het bureau Ge meentelijke Onderwijseonsulent. „Een echt afscheid vormt deze dag nog niet want de meeste leerlingen hebben dan nog hun eigen af scheidsfeestje op school nog voor de boeg." fir - «03 v v X>iT SK v-t"^ i. i i (INGEZONDEN MEDEDELING? OU Ti,* Postbus 207, 3130 AE Vlaardingen Telefoon 010 - 4741600 Ter ondersteuning van ons huidige team zoeken wij voorspoedige indiensttreding een goede kontaktuele eigenschappen in bezit van basisdiploma, of studerend daarvoor wonend in Vlaardingen of direkte omgeving eventueel in bezit van rijbewijs leeftijd vanaf 21 Jaar Sollicitaties sturen naar: Postbus 207,.3130 AE Vlaardingen in] r ku eb snotu i b"ro^v ay üüu1 r v'ii r

Het Vrije volk | 1990 | | pagina 1