Verontrusting na vondst asbest in grond Volkspark krijgt jonge aanplant Het Vrije Volk SCHIEDAM Haven Rotterdam fraai in woord en beeld Speciale veiligheidsmaatregelen in Rijnstraat moeten risico's bij afgraven uitsluiten Jongerenproject n Dr eMaasStede Krediet voor Startblok m iü SOMS representatief als zend gemachtigde B E Z 0 B G I N GL Belegger Amstelland tekent voor financiering van eerste woningen en winkels aan 'huiskamerplein' Bezwaren tegen opheffen woonwagencentrum ongegrond PAGINA 4 DINSDAG 26 JUNI 1990 Laatste Jamsessie in Podium café SCHIEDAM Donderdag vindt de allerlaatste jamsessie plaats in het Podium café. Het belooft een zeer swingende avond te worden met extra veel muzikanten. De groep Solid Soul sluit het seizoen in het ca fé definitief af. Zangeres van de band is de Schiedamse Ria Kra mer. Een andere bekende muzi kant in deze groep is gitarist Jasper de Koster, die eerder speelde in Impasso Doble en Djamilla. Ria Kramer wordt, naast Jasper, bijgestaan door twee achtergrondzangeressen en een stevige ritme en blazers sectie. De toegang op beide avonden is gratis en de concer ten beginnen om 22.30 uur. Het Podium café is te vinden op de Lange Haven. Jeugdkoren concerteren SCHIEDAM Het B-orkest van Harpe Davids is een van de medewerkenden aan het con cert van alle Schiedamse jeugd orkesten. Dit gebeurt onder lei ding van dirigent Piet van Vliet, in het dagelijks leven consulent van de Streekmuziek- school Nieuwe Waterweg-Noord en vindt morgen juni plaats in het Passage Theater. Er worden niet alleen muziekwerkjes ten gehore gebracht, maar ook en kele muziekinstrumenten gede monstreerd. Het concert is een slotmanifestatie van het mu ziekscholenproject 'Harmonie en Fanfare' dat op enkele basis scholen in Schiedam is uitge voerd. Het concert vindt plaats van 19.30 tot 20.30 uur. De toe gang is gratis. Dames Excelsior in het nieuw SCHIEDAM De damesle den van de gemengde zangver eniging Excelsior beschikken dankzij een financiële bijdrage van het Anjerfonds over nieu we kleding. Voor 8 maart 1991 heeft de vereniging een opera/operetteconcert in voor bereiding. Het wordt gegeven in gebouw De Ark. Naast het koor verlenen medewerking de Harmonie van Wilton Fij- enoord, het Albrandswaards Mannenkoor en-enkele solisten. Het koor repeteert in de Mag nolia Deikerk aan de Albarda- straat en kan nog nieuwe leden gebruiken. Inlichtingen zijn verkrijgbaar bij het secretari aat, mevrouw M. Wijnands-Bol, Muiderslotstraat 2, telefoon nummer 4706388. Bingo in Nieuwland SCHIEDAM Bingoliefheb bers kunnen donderdagavond him hart ophalen in het buurt huis Nieuwland aan de Albar- dastraat 65. De opbrengst is be stemd als bijdrage voor het kin- der-zomerkamp. Er zijn prach tige prijzen te winnen. De eer ste ballen rollen om 20.00 uur, terwijl de zaal al om 19.30 uur open is. SCHIEDAM Het college van b w is tevreden over de ontwik keling van de Stichting Stads Om roep Schiedam (SOMS). Dit komt tot uiting in een voorstel aan de gemeenteraad om de lokale om roep bij het Commissariaat voor de Media als representatief zend gemachtigde voor Schiedam aan te melden. Dit is een formele hande ling, verplicht door de wet. „Naast de formele aspecten con stateren wij," zo meldt het college aan de raad, „dat de Stadsomroep zich positief ontwikkelt en haar draagvlak in de samenleving ver groot. Dit blijkt niet alleen uit de samenstelling van het algemeen bestuur, maar ook uit de program mering." En verder: „De beschik bare zendtijd wordt in toenemen de mate benut en gebruikt door Schiedamse groeperingen. De sa menwerking met de Stichting Zie kenomroep Schiedam (ZOS) is weer hersteld." Sinds enige tijd verzorgt de SOMS via het Schiedamse kabel net de uitzendingen van de Stads TV Rotterdam. Het college: „Con cluderend zijn wij van oordeel, dat de Stichting Stads Omroep Schie dam als de representatieve, lokale omroepinstelling kan worden aan gemerkt." Door Rein Wolters SCHIEDAM Voor de bouw van het zuidoostelijk deel van het Stadserf heeft de gemeente over eenstemming bereikt met Amstel land Vastgoed uit Rotterdam. Op basis van de gemeentelijke gege vens en randvoorwaarden voor de bebouwing rondom het toekomsti ge 'huiskamerplein van het cen trum' heeft de projectontwikkelaar het plan als uiterst positief en haalbaar bestempeld. Hoeveel geld de bouw van de eerste fase kost is nog niet bekend, maar dat is zeker vele tientallen miljoenen. Al op 28 maart heeft directeur ir. G.A. Beijer van Amstelland de medewerking van zijn bedrijf schriftelijk bevestigd aan het ge meentebestuur. Dit bleek gister avond in de raadscommissie voor Stadsontwikkeling, waar de grote lijnen van het plan eerst werden toegelicht door stadsarchitect Han de Kluyver en vervolgens doorge sproken. Zonder al te grote bezwa ren konden de commissieleden zich hierin vinden. Het zuidoostelijke deel van het Stadserf loopt van de Singelkerk, langs de Singel tot aan het Emma- plein en beslaat een deel van het huidige parkeer/kermisterrein. De eerste fase omvat de bouw in twee blokken van 53 koopwoningen en 82 huurwoningen in de vrije sec tor, duizend vierkante meter win kelruimte, duizend vierkante me ter kantoorruimte met onder gronds en op een binnenterrein 210 parkeerplaatsen. De bebouwing komt langs een half rond plein en krijgt langs dat plein en aan de zijde van het Broersvest een arcade. Op de bega ne grond komen de winkels. Daar boven de kantoren en een deel van de woningen. De bouwhoogte wordt maximaal vijf verdiepingen. In meters is dat evenhoog als de aangrenzende bestaande bebou wing van Emmaplein en Broers- vest. Direct vóór de Singelkerk komt het kleinste blok met 26 ap partementen met een eigen onder grondse parkeergarage. Aan de noordkant van het plein (rondom het stadskantoor) is de bouw ge pland van een nieuw bestuurscen trum, theater en de centrale bi bliotheek. Voor de uitwerking van dit deelplan zegt men nog geen fi nancier te hebben gevonden. Dat geldt ook voor de verdere bebou wing, die in het kader van het Stadserfplan moet gaan komen aan de andere zijde van de Broersvest, waar nu nog het winkelpand van de Hema is. Het plan is zodanig opgesteld dat vanuit het 'arcadeplein* in alle richtingen gelopen kan worden. Ook is bepaald dat er een goede zichtlijn moet blijven voortbestaan tussen de Singelkerk en de St. Janskerk. Jo Prins (CDA) bena drukte in dit verband dat hij lie ver een lagere bouwhoogte ziet van het blok dat pal voor de kerk is geprojecteerd. Gerard Verhuls- donk (VVD) gaf daarentegen als vi sie dat aan de zichtlijn geen heilig verklaring moet worden verbon den. „Niet ondenkbaar is dat de Singelkerk er binnen een aantal jaren niet meer staat." Hans Bakker (PvdA) verzocht bij het uitwerken van de plannen vooral aandacht te schenken aan de sociale veiligheid. Dus bijvoor beeld geen bergingen op plekken waar deze extra gevoelig voor in braak zouden zijn. Joly Hakkert van Groen Links zei het principi eel onjuist te vinden dat in de Stadserfbebouwing kantoren zijn opgenomen. Zij meent dat hierdoor met name in de avonduren de so ciale veiligheid in gevaar komt. D66'er Vincent Broeke wilde we ten of er ruimte was voor een ho tel- en congrescentrum. Al eerder is afgesproken, dat indien de mart- kontwikkeling het - toestaat, een dergelijk centrum gebouwd kan worden in de keerlus van (tramlijn 6. Deze blijft in de plannen ge handhaafd Overigens bleek uit een uitleg van ambtenaar Frans Griffioen dat het begrip winkels en kantoren in het geval van het Stadserf soepel zal worden opgevat. Er wondt bij voorbeeld gestreefd naar kantoren van banken, makelaars, reisbu- reau's en dergelijke met op de be gane grond een baliefunctie. Maar ook horecabedrijven kunnen een plaatsje krijgen. 010-4004.444 Voor nabezorging bellen maandag t/m vrijdag 18.00-19.00 uur Zaterdag tot 16.00 uur. pea Bewonerswoordvoerder Joop den TJijl: „Zo snel mogelijk volledige maatregelen tegen de bodemvervuiling. Alleen dat neemt de onrust Door Rein Wolters SCHIEDAM In de Rijn straat heerst onrust sinds door het Vlaardingse onderzoeksbe- drijf Ramil is vastgesteld dat de bodem onder en naast de huizen ernstig is vervuild met asbest houdende eternitplaatjes. De verontreiniging kwam aan het licht op een plaats waar aan het begin van dit jaar (naast de Hei lig Hartkerk) enkele woningen waren afgebroken. Wind en re gen legden de plaatjes bloot. As best bevat zeer fijne vezels, die vrijkomen bij breken, schuren of bewerken. Ingeademde vezels zijn schadelijk voor de gezond heid en kunnen onder meer kanker veroorzaken. „De architect die de renova tie van onze woningen voorbe reidt zag kinderen met het spul spelen. Hij nam direct maatrege len," vertelt straatbewoner en woordvoerder Joop den üijl. Hij is ook bestuurslid van de Bewo ners Vereniging Schiedam Zuid (BVSZ). De situatie die Den TJijl schetst dateert van zeven weken terug. Sindsdien heeft de ge meente niet stilgezeten en is de zaak voortvarend aangepakt, geeft hij volmondig toe De plaat1» waar de huizen zijn afge broken is afgezet met ondoor zichtige hekken. De achtertui nen van zestien panden aan de oostkant van de straat zijn intus sen ook onderzocht. Ook hier werden direct onder de opper vlakte de asbest plaatjes gevon den. Op korte termijn worden ook die tuinen afgegraven en op gehoogd met schone grond. „Wat een geheimzinnige be doening," wees gistermiddag de 93-jarige Andries Bouman naar de afzetting, waarachter nog niet werd gewerkt. Hij staat in de straat beter bekend staat als 'opa' en was 65 jaar geleden de eerste bewoner van de toen nieuwe woningen. „Volgens mij steekt er meer achter dan alleen die plaatjes asbest. Het zou me niks verwonderen met dat mys terieuze gedoe," vertelde hij met wantrouwen in zijn stem. En: „Ik heb net de tuinman aan huis gehad. Hij kwam mijn tuin opmeten en fotograferen. Kunnen ze hem straks weer in de oude staat terugbrengen. Eerst halen ze alle planten en bloemen eruit en die slaan ze er gens op. Als ze klaar zijn met af graven en ophogen zet de tuin man ze weer op hun plaats. Voor mij hoeft het allemaal niet, hóór. Mijn tuin staat er prachtig bij. Misschien komt dat juist wel door dat vergif in de grond. Wie weet," lacht de ex- baas bij Gusto. Voor zover woordvoerder Den Uijl heeft kunnen nagaan, is het asbest niet afkomstig van illegale stort. „Het schijnt des tijds te zijn gebruikt als water werend materiaal in de kelders die behoorlijk beneden het straatniveau liggen. De bewo ners is aangeraden niet meer m de tuinen te spitten. Ook niet in hun voortuin." Juist de hoger gelegen tuinen aan de voorzijde geven de bewoners extra zorgen- rimpels. Niet bekend is of deze ook worden afgegraven. „Daar voor moeten eerst via Den Haag de nodige grondonderzoeken worden aangevraagd. Het kan dus nog geruime tijd gaan duren voordat de straat daarover ze kerheid heeft." Volgens Den Uijl is het denk baar dat door de vondst de reno vatie van de 32 woningen nu in gevaar komt. „Er moet een fun- deringsonderzoek worden ver richt. De architect heeft al laten weten dat hij zijn mensen niet in de grond laat wroeten zolang daar asbest inzit. Aan de ge meente hebben wij een garantie gevraagd, maar deze hebben we nog niet gekregen. Natuurlijk is het prima dat de saneringswerk zaamheden al zo snel sp gang zijn gekomen. Maar wij willen zekerheid, oók over de troep die mogelijk onder de rijstraat ligt." Landschapsarchitect Pieter de Jong van Mostert en De Win ter uit Sliedreeht heeft los van zijn opdracht van de gemeente om de bestaande achtertuinen in kaart te brengen, op eigen initiatief ook de voortuinen al vast geschouwd. „Je weet maar nooit. Dan is dat alvast gereed, lachte hij gistermiddag bij zijn onderzoek. „Er zit behoorlijk veel troep in de grond," was ook zijn conclusie na een onderzoek in de achtertuinen. „De bewo ners hebben allemaal prima meegewerkt. Ik heb geen enkele wanklank of verwijt gehoord." De sanering van de vervuilde grond wordt uitgevoerd door Booy Clean. Volgens woordvoer der Jan Langstraat van de ge meente heeft dit bedrijf al vaker asbest verwijderd en is het in bezit van alle voor de sanering vereiste vergunningen. De con trole over het werk berust bij het onafhankelijk milieubureau Ramil. De wijze van uitvoering van het werk en de getroffen voorzieningen zijn goedgekeurd door de Arbeidsinspectie. Het zeildoek op de afschermende hekken wordt tijdens het werk constant natgehouden om stof vorming zoveel mogelijk te voor komen Het personeel betreedt het werk via een decontamina- tie-unit. Deze bestaat uit een vuile ruimte, een douchegelegen heid en een schone ruimte. De unit staat onder onderdruk zo dat er geen asbestvezels van bin nen naar buiten kunnen komen. Alle werkzaamheden, ver richt door asbestweikers en laadschopchauffeurs vinden plaats in speciale luchtdichte 'maanpakken' met zuurstofkap- pen. De eigenlijke afgraafwerk- zaarnheden zijn vandaag begon nen en duren ongeveer één week Asbest werd vooral kort na de Tweede Wereldoorlog op gro te schaal gebruikt voor dakbe dekking en onderzetplaatjes op het gasstel, maar het werd ook verwerkt m linoleum en in pla fonds. Het is een goedkoop, licht en warmte-isolerend materiaal. Van de gevaren die het mee bracht voor de volksgezondheid, was men zich aanvankelijk niet bewust. Door Rein Wolters ROTTERDAM Onder de titel 'De Rotterdamse haven, 650 jaar' is zaterdag door de Amsterdamse uitgeverij De Bataafsche Leeuw een fraai (foto-) boek uitgebracht. Havenwethouder drs. R.M. Smit kreeg het eerste exemplaar over handigd door de auteur T. van Dam Onder ruime belangstelling vond de plechtigheid plaats in boekhandel Van Rietschoten in het winkelcentrum Keizerswaard. „Op het gebied van dit soort lec tuur bestaat een enorme honger bij het publiek," zei Smit in zijn dankwoord. Over Rotterdam zijn de laatste maanden veel nieuwe boeken ver schenen, maar niet specifiek met de haven als onderwerp. Auteur Van Dam schiet daarom precies in de roos. Niet alleen door het feit dat zijn boek de haven behandelt, maar ook door de wijze waarop hij zijn foto's (waaronder vijftien in kleur) heeft geselecteerd. Slechts achttien van de tweehondervijfen- veertig foto's zijn gemaakt door van Van Dam. De omvang van zijn foto-collectie is niet zo verwonder lijk: tot aan zijn pensionering was de auteur werkzaam als fotograaf van het Havenbedrijf Rotterdam In het royaal uitgevoerde boek is een belangrijk deel van de groei van de Rotterdamse haven tref fend in woord en beeld gebracht. Op boeiende wijze beschrijft de au teur de geschiedenis van de Rot terdamse haven in voor- en tegen spoed. Hij geeft ook een beeld van de mensen die het gezicht van die haven vormden en vormen: de dokwerkers, kraanmachinisten, cargadoors en zeelieden. Op pagina 33 is een fraaie foto te vinden van een in de Coolhaven ijsbrekende Havendienst 2. vastge legd op een middag in februari 1986 vanaf de Pieter de Hooch- brug. Het zien van deze foto bracht in herinnering hoe foto graaf John de Pater en ik die mor gen om 5 uur onder erbarmelijk koude en gladde omstandigheden naar de Parksluizen waren gerigbeden. Over het ijsbreken door de bemanning van de Haven dienst 2 moesten we een reportage maken. Nooit geweten dat het ijs zó sterk was en ook met hoeveel méérkracht het schip het soms de cimeters dikke ijs tot schotsen brak. De tocht ging tot aan de Zweth, waar we pas na vier uren ploeteren arriveerden. De vaar tocht terug over het ongeveer acht kilometer lange traject ging weinig sneller; de vaargeul was door de strenge vorst alweer gedeeltelijk dichtgevroren. De Rotterdamse haven, 650 jaar. Uitgegeven door De Bataaf sche Leeuw te Amsterdam. Au teur T. van Dam. Formaat 22 bij 28 centimeter. Gebonden met 160 bladzijden en 245 foto's. Prijs 39,90. SCHIEDAM De bezwaren van 34 bewoners tegen het ophef fen van hunwoonwagencentrum aan de Schiekade zijn ongegrond. Het besluit dat de gemeente op 5 februari nam om het terrein bin nen vijf jaar te saneren, blijft hier door onverkort gehandhaafd. Het college van b w schaart zich hiermee achter een uitspraak van de Bezwaar- en Beroepschriften commissie. Deze werd gedaan na een zitting waar het bezwaar schrift werd behandeld. De advo caat van de woonwagenbewoners, mr. P. Schulting, maakte geen ge bruik van het recht om.' de stand punten mondeling toe te lichten. 1 Het centrum dient ingevolge het Provinciaal Woonwagenplan Zuid- Hoïland te verdwijnen. De stand plaatsen fin het overigens al dertig jaar. bestaandet centrum zijn geen erkende plaatsen. In de wijk Spa- land heeft Schiedam drie nieuwe, kleinere centra in voorbereiding. De bewoners van de Schiekade weigeren medewerking aan de verhuizing. Zij willen blijven wo nen in één groot centrum. De rijksoverheid staat alleen concen traties van ten hoogste vijftien woonwagens toe. Volgens het college van b en w van Schiedam merken de Schieka- debewoners de door heb bestreden beschikking aan als een eerste stap in de richting van een gedwongen verhuizing en verspreiding. Zij menen dat hun recht om op de Schiekade te blijven wonen dient te worden geëerbiedigd. De ver wachting is dat de gemeenteraad maandagavond het voorstel tot het verwerpen van de bezwaren over neemt. SCHIEDAM Het Volkspark langs de Westfrankelandsedijk krijgt een fikse opknap- en verjon gingsbeurt. Dit is noodzakelijk na de grote schade die de storm op 25 januari heeft aangericht. Na het opruimen van de schade is een ge havend bommbestand overgeble ven, dat aan vervanging toe is. Voor een deel van het Volkspark is een vervangingsplan opgesteld, waarvoor de eerste werkzaamhe den binnenkort worden aangevan gen. De uitvoering van het werk kost tachtigduizend gulden. Joly Hakkert van Groen Links verzocht in de raadscommissie voor Openbare Werken aan wet houder Chris Zijdeveld om binnen het plan ook aandacht te besteden aan de 'troepzooi' in het park. Ze bedoelde hiermee het zwerfvuil en het ontbreken van voldoende af valbakken. De wethouder beloofde het 'papierbakken-beleid' in het plan mee te nemen. Coby de la Rie (D66) vroeg aandacht voor het aan brengen van meer parkachtige be planting in de binnenstad. Door haar verhuizing van het Sibelius- plein naar het centrum van de stad is haar in de nieuwe woonom geving een fikse vermindering van het groen opgevallen. SCHIEDAM Het verpleeg- en reactiveringscentrum DrieMaas- Stede organiseert in de zomerva kantie een project om jongeren kennis te laten maken met 'de we reld van zieke ouderen". Tussen 13 en 25 augustus kunnen jongeren vanaf vijftien jaar een paar uur per dag een kijkje achter de scher men van het verpleeghuis nemen. DrieMaasStede hoopt de jongeren zo voor een berorp in een ver pleeghuis te interesseren. Daar naast kunnen de jongeren met „enthousi&mse, aandacht, speels heid en een frisse kijk" iets toe voegen aan het leven van de oude ren, zo verwacht DrieMaasStede. Aan het project kunnen maxi maal twaalf jongeren deelnemen. DrieMaasStede geeft hen niet al leen de kans met de patiënten te praten, te wandelen en spelletjes te doen, maar organiseert ook al lerlei andere activiteiten. Zo kun nen de jongeren helpen in de keu ken en de rolstoelwerkplaats, pof fertjes bakken, rondrijden met de ijscokar of patiënten vervoeren naar fysiotherapie. Het presente ren van het huisradioprogramma of aangepast spelmateriaal maken, horen ook tot de activiteiten. Voor belangstellenden is er op donderdagavond 12 juli van zeven tot half negen een voorlichtingsbij eenkomst in het verpleeghuis. Meer informatie bij Anneke de Jong: 010-4278199. SCHIEDAM Voor het ver krijgen van een juist leefklimaat in de openbare basisschool Het Startblok stelt de gemeenteraad maandagavond een krediet be schikbaar van 280.000 gulden. Het schoolgebouw aan de Burgemees ter van Haarenlaan is in 1987 ge renoveerd volgens de nieuwste energetische technieken. De eerste reacties destijds waren positief, maar weldra ontstonden klachten, die evenals in een soortgelijk wo ningbouwproject aan de Stations straat, betrekking hadden op de luchtkwaliteit. Andere klachten in Het Startblok waren de hoge bin- nentemperatuur op enkele zeer warme en zonnige dagen, de moei lijk bedienbare zonwering en de ingewikkelde bediening van de ventilatie-units. Van het nu beschikbaar komen de geld wordt een verbetering van de ventilatie ingevoerd met een zo genaamde zomer- en winterrege- ling. Voorts wordt de bediening van de zonwering geautomati seerd. Volgens het gemeentebe stuur moeten de klachten na het uitvoeren van het werk tot het verleden behoren. Bouwplannen Stadserf krijgen vaste vorm weg."

Het Vrije volk | 1990 | | pagina 1