Stortplaats Schiekade afgedicht Gemeente beloont 'criminele ideeën WÊÊÊ Zwembad Groenoord pas n 1993 klaar m** Het Vrije Volk SCHIEDAM Bewoners vrezen vervuilende bedrijven op Vijfsluizen Afgraven asbest in Rijnstraat begonnen AFSCHEID VAN BLIJVER HAFKAMP 'Ikkie' nog dit jaar onderdak S'l? m Afsluitlaag van 300.000 gulden nodig om opgeslagen verontreinigd havenslib tien jaar te bewaren* BBC zendt programma over Schiedam uit Schiedam lid verenigingen riviergemeenten I—1 Gemeente kiest voor duurste ontwerp (11,3 miljoen) zonder buitenbad r PAGINA4 ffe" j'j. J fc WOENSDAG 27 JUN11990 Spelevarende jongens aangehouden SCHIEDAM Drie speleva rende jongens in de leeftijd van 13 tot 15 jaar zijn gisteravond door de politie opgepakt. Het trio bleek de rubberboot te heb ben gestolen op het volkstuin complex De Vijfsluizen. De jongste werd na verhoor onder de toezicht van zijn ouders ge steld. De twee anderen werden op het hoofdbureau te logeren gelegd. Ze worden nader ver boord. Er bestaat het vermoe den dat ze nog meer op him kerfstok hebben. Greep in etalage SCHIEDAM Door het in gooien van een ruit van het in stallatiebureau Rijnmond in de Van 's-Gravesandestraat hebben inbrekers ach meester kunnen maken van een fax, een boyier en een klokthermostaat met een gezamenlijke waarde van vijfendertighonderd gulden. De schade aan de etalage bedraagt ruim tweeduizend gulden. Brand in lege loods SCHIEDAM Brandstich ting is de vermoelijke oorzaak van een brand gisteravond in een lege loods aan de Nieuw Mathenesserstraat. De brand weer rukte omstreeks elf uur uit en had het vuur snel onder controle. De politie trof geen daders aan. Buitenboordmotor weg SCHIEDAM Een bedrijf aan de Boterstraat mist een bui tenboordmotor. De machine lag op een achtersplaatsje en heeft een waarde van vijftienhon derd gulden. Poespas-bus bezoekt Groenoordschoof SCHIEDAM De Poespas bus, een educatief project van de Nederlandse Vereniging tot Bescherming van Dieren, brengt dinsdag 3 juli een be zoek aan de Groenoordschool. In de bus bevinden zich allerlei informatie- en doehoeken over de verzorging van dieren. Zo vlak voor de zomervakantie, waarin nogal eens wegwerp praktijken met huisdieren wor den toegepast, leek het de schoolleiding,.een prima zaak de bus op bezoek te vragen. Asvioo werkt weer aan SSN-tpornooi SCHIEDAM 'De hockey- vereniging Asvion houdt op 10, 11 en 12 augustus weer het be kende SSN-hockeytoernooi. De verenigingen Victoria, Rotter dam, leonidas, Ring Pass en HCKZ hebben hun medewer king al toegezegd. Door Rein Wolters SCHIEDAM Pas over tien jaar valt een besluit over de ver werking van achtduizend kubieke meter aanzienlijk vervuild slib uit de Schiedamse havens. Tot die tijd blijft de grond opgeslagen in een speciaal depot aan de Schiekade. Aan de gemeenteraad is een be drag van 330.000 gulden gevraagd om de grond af te dekken en ande re maatregelen die ervoor moeten zorgen dat de zware metalen, ar omaten en andere schadelijke stof fen niet doordringen tot het mi lieu. P. Hendriks, chef van de hoofd afdeling van het Reinigingsbedrijf van de Openbare Nutsbedrijven Schiedam bevestigt dat de veront reiniging van de baggerspecie aan zienlek is. „Voor het milieu of de volksgezondheid bestaat geen en kel gevaar," geeft hij desgevraagd als antwoord. Het depot is een aantal jaren achtereen gebruikt voor de stort. „Er kan tienduizend kubieke me ter in, maar we zijn niet verder gegaan dan achtduizend. Met de eigen opslag is al twee jaar gestopt. Sindsdien voeren we ons haven- slib af naar de Maasvlakte," legt Hendriks uit. „Dat gebeurt in sche pen en in vloeibare vorm. Het slib uit ons depot kunnen we niet af voeren. Het is ingedikt en dus on geschikt voor transport naar de Maasvlakte." Hij benadrukt nogmaals dat er geen gevaar voor de omgeving van de Schiekade bestaat. „De onder grond van het depot bestaat uit een zeer zware kleilaag. Hierdoor kan geen verontreiniging door dringen naar het grondwater. On derzoeken naar de bodemkwaliteit hebben dat intussen bevestigd. Er is een aantal maatregelen in voor bereiding die het bewaren tot een verantwoorde zaak maken," aldus vanmorgen Hendriks. Hij zegt verder dat Schiedam uiterst omzichtig omspringt bij het uitbaggeren van de binnenhavens. „Voordat de baggeraars aan de slag gaan, worden eerst bodemm onsters getrokken. Aan de hand van de analyse wordt vastgesteld van welke vervuilingsgraad het slib is. Pas dan valt het besluit of baggerspecie wordt afgevoerd naar de Slufter (klasse 3; aanzienlijk verontreinigd slib) of de Papegaai- ebek (klasse 4; sterk verontreinigd slib)." Het bedrag van 330.000 gulden, waarover de gemeenteraad maan dagavond een besluit neemt, is noodzakelijk voor het aanbrengen van een vloeistofdicht membraan. Dit moet voorkomen dat regenwa ter doordringt tot het slib. Voorts wordt de membraan afgedekt met een laag schone grond van één me ter. Deze wordt weer beplant zodat het geheel past in de omgeving. Uit een onderzoek is ook gebleken dat het verontreinigde havenslib binnen de gemeente niet gebruikt kan worden voor andere doelein den. Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland heeft onder strenge voorwaarden toestemming ver leend voor het opslaan gedurende tien jaar. SCHIEDAM BBC 2 besteedt maandagavond om 21.10 uur in het programma 'Where on earth are we going?' aandacht aan ener giebesparingsprojecten in Schie dam. Hierin is ook een interview met wethouder Chris Zijdeveld. Regisseur Paul Simons en zijn cameraploeg bezochten onder, meer het renovatieproject rond de Dr. de Visserlaan in Nieuwland, het Schuttersveld en de windmo-1 len op het terrein van Wilton Fij- enoord. Het programma is onder deel van een serie over milieu-on derwerpen, gepresenteerd door de, in Engeland op dit gebied zeer be kende presentator Jonathan Por- ritt. SCHIEDAM Als het aan de commissie Welzijn, Sport, Volksge zondheid en Milieu ligt, gaat het bedrijvenpark Vijfsluizen door. De bedrijven die zich op het terrein willen vestigen, moeten echter wel aan de voorwaarde voldoen, dat ze geen extra stank- of geluidoverlast veroorzaken. Vijfsluizen zou moe ten verrijzen op een gedeelte van het voormalige Wilton Eijenoord- terrein, tussen de Wiltonhaven en de Vijfslulzenhaven in. Alle partijen in de commissie, op de PvdA na, spraken zich uit te gen zogenaamde categorie vier be drijven. Dit zijn bedrijven waarbij de kans op vervuiling of overlast groot is. Deze bedrijven mogen zich al niet dichtbij de woonbe bouwing vestigen en eigenlijk kun nen ze maar beter helemaal weg blijven, was de opvatting van de meeste commissieleden. Bea Oomens (Groen links): „In Schiedam hebben we al genoeg te kampen met milieuvervuiling. Die moet niet nog groter worden en daarom moeten we niet verder gaan dan categorie drie." Peter Stadhouders van de Partij van de Arbeid was het niet met haar eens. „De bedrijven die bin nen die categorie vier vallen zijn heel verschillend van aard en zor gen dus ook voor verschillende soorten overlast. Bij het ene be drijf zal de aan- en afvoer van goe deren voor problemen zorgen en bij een ander bedrijf de stankover last." Hij gaf daarnaast aan, dat Vijfsluizen zich-zeer'goed leent voor de herhuisvesting van bedrij ven die in het centrum van de stad overlast veroorzaken. Die bedrij ven zouden gestimuleerd moeten worden om naar het nieuwe be drijvenpark te vertrekken. De bewoners waren gisteravond SCHIEDAM Een kapotgesla gen ruit. Zo scherp gefotografeerd en gedrukt op tientallen posters, dat de ruit van de reclamezuilen vernield leek. Daarbij de vraag: ,.'n Crimineel Idee?". Op deze wij ze werd de gehele maand maart door de hele stad iedereen uitgeno digd naar Gemeentewerken te bel len met een goed idee om de klei ne criminaliteit of het vandalisme tegen te gaan. In totaal hebben twintig mensen gereageerd op de oproep. Alle inzendingen werden vervolgens beoordeeld door de stuurgroep criminaliteitspreventie en vanmorgen zijn twee winnaars aangewezen. Volgens de bedenker van de SCHIEDAM Schiedam treedt toe tot de Vereniging van Neder landse Riviergemeenten (VNR), Deze werd in 1988 opgericht en kent als leden onder meer de ge meenten Arnhem, Deventer, Rot terdam en Venlo. Doel van de sa menwerking is het terugdringen van de vervuiling van de rivieren in het Rijn- en Maasstroomgebied. De stuurgroep is ontstaan nadat de gemeente Arnhem in 1987 een themadag over de riviervervuiling heeft georganiseerd. Dit initiatief werd genomen vanwege de schade en hinder die ondervonden wordt van het vervuilde oppervlaktewa ter en de bezinking daaruit in de waterbodem. Schiedam onderschrijft de doel stellingen van de VNR en ziet in de contributie van drie cent per inwoner per jaar (ruim tweedui zend gulden) geen onoverkomen- lijk bezwaar. Het lidmaatschap biedt Schiedam de mogelijkheid om in internationaal verband in vloed uit te oefenen op lozingen op het oppervlaktewater. wedstrijd, W. Boonstra, de coördi nator criminaliteitspreventie die met burgemeester Scheeres, wet houder De Leede, politiechef Van de Hengel, een Officier van Justi tie en een topambtenaar de keuze maakte, sprongen twee ideeën er echt uit. Die winnaars kregen van morgen uit handen van burge meester Scheeres hun prijs. De eerste prijs, een weekend naar Brussel of Parijs, gaat naar mevrouw M. Wagenaar, die de raad gaf een koppeling te maken tussen de toegangsdeur van een winkel en de lichtschakelaar. Als een dief dan probeert in te breken, staat hij opeens in het volle licht. Boonstra zegt: „Het is geen specta culair idee, maar we vonden het toch goed genoeg voor een eerste prijs. De verdienste is vooral dat iedereen het zelf kan aanleggen". De tweede prijs, een etentje voor twee personen in een Schie dams restaurant, gaat naar H. Hendriks die voorstelde om de kei tjes die vaak tussen de tramrails liggen, vast te lijmen. „Op die ma nier kunnen ze niet meer opgepakt worden om bijvoorbeeld het glas in de abri's kapot te gooien. Dit idee was op zich niet nieuw. De RET was er zelf al mee aan de slag gegaan. Op dit moment wordt er geëxperimenteerd met gras. Het vastlijmen van de bovenlaag is goed uitvoerbaar, maar op de lan gere termijn komt daar wel weer allerlei chemisch afval bij vrij," noemt Boonstra als bezwaar. „Tussen de inzendingen zaten ook ideeën die niet uitvoerbaar zijn omdat er gewoon te veel bij komt kijken. We kregen bijvoor beeld de suggestie voor een soort stadswacht, maar daar zit zo'n enorme organisatie aan vast, dat die niet uitvoerbaar is. Boonstra toont zich tevreden over de actie, hoewel ham maar weinig nieuwe ideeën aan de hand werden gedaan. „Iemand belde met het idee om jongens en meis jes die vernielingen aanbrengen zelf de rommel te laten opruimen. Die mensen weten niet, dat we al een bureau HALT hebben." ook gekomen om hun bezorgdheid te uiten. Hennie Hagen (Bewoners- vereniging Vijfsluizenflat) zei: „Van buiten de stad, komt al heel veel vervuiling af op Schiedam. In het jaarverslag van de Dienst Cen traal Milieubeheer Rijnmond ko men we er heel slecht af. Er zijn hier het hele jaar door hoge con centraties vuile lucht te vinden. De stad hoeft niet nog vuiler te worden en daarom vinden we als bewoners dat zich hier geen be drijven uit categorie vier mogen vestigen." Ook de bewoners van Sehie- dam-Zuid, de volkstuinders op het park Vijfsluizen en mensen uit de Prinses Wilhelminaflat waren ver tegenwoordigd. Eén van de volks tuinders vroeg zich hardop af of hij de groenten uit zijn tuin nog wel zou kunnen eten als zich cate gorie vier bedrijven op het voor malige Wilton terrein zouden ves tigen. Wethouder Bart de Leede kon maar weinig begrip opbrengen voor de bezorgdheid van de raads leden en de bewoners. De Leede: „Ook al vestigt een bedrijf uit cate gorie vier zich op het terrein, dan moet toch voldaan worden aan de randvoorwaarden die we hebben opgesteld. En die houden juist in dat/ 'de' huidige -milieubelasting voor de aangrenzende woongebie den niet mag worden overschre den." Vervolgens richtte hij zich tot de volkstuinder. „Als op de groenten in uw-tuintje een laagje stof zou 'komen te-liggen 'dan is er ietSt fout, want dan voldoet het nieuwe bedrijf niet aan de rand voorwaarden. En dan zou het zich dus ook niet op het bedrijvenpark mogen vestigen." Het rapport Vijfsluizen is al in alle raadscommissies besproken en het college van b en w was daar om van plan het niet meer in de gemeenteraad brengen. Daar werd vooral door de bewoners fel tégen geprotesteerd. Frans Klijzen van de bewonersvereniging Schiedam- West noemde de wethouder zelfs 'ondemocratisch' „De Partij van de Arbeid is niet bij voorbaat te gen de vestiging van categorie vier bedrijven aan de zuidkant van Vijfsluizen," legde hij naderhand uit. „In het college van b en w hebben zij de absolute meerder heid. In de raad liggen de stemver houdingen echter heel anders. Nu het toch in de raad komt, hopen we dat een grote meerderheid zich uitspreekt tegen de vestiging van categorie vier bedrijven op het nieuwe bedrijvenpark." '-V,; Personeel van Bony Clean, dat wroet in de grond naast de Heilig Hartkerk zoekt naar asbest, draagt speciale kleding en maskers om inademing van de schadelijke asbestdeeltjes te voorkomen. De heer Stikkens, toezichthouder, houdt niëuwsgierigen",düsöok onze foto-, graaf, zorgvuldig op afstand kent dat er een serie onderzoeken SCHIEDAM Als 'maanman netjes' aangeklede werknemers van Booy Clean zijn gisteren be gonnen met het afgraven van de eerste grond in de Rijnstraat, waar asbest is gevonden. Op deze plaats zijn eerder dit jaar woningen afge broken ten behoeve van nieuw bouw. Bij het karwei wordt de grootste voorzichtigheid in acht ge nomen. Het terrein is hijvoorbeeld afgesloten met hekken met zeil doek, die ter voorkoming van stof- verspreiding worden natgehouden. En alleen werknemers met mas kers op en in speciale pakken ge kleed mogen dichtbij de gravende machine komen. Een totale afgraving zal volgens een voorlopige raming één miljoen gulden kosten. Milieuwethouder Bart de Leede verwacht, dat Schie dam hierin zelf tweehonderddui zend gulden moet bijdragen. De vondst van asbest in de achtertui nen aan de Rijnstraat wordt waar schijnlijk aangemeld bij de Inter- imwet Bodemsanering. Dat bete- komt, wat geruime tijd in beslag kan nemen. Het project zal vervol gens geplaatst worden op de lange provinciale lijst van plekken voor bodemsanering na vaststelling van een 'plan van aanpak'. Wel houdt behandeling in het kader van de IBS is, dat het rijk negentig per cent van de saneringskosten voor zijn rekening neemt. Asbest werd in het verleden veel toegepast in de bouw. De stof wordt nu veel mindei gebruikt omdat inmiddels bekend is hoe schadelijk asbestdeeltjes zijn voor de gezondheid. De asbest in de Rijnstraat levert volgens De Leede geen gevaar op zolang het onder de grond zit. Het terrein is inmiddels afgeslo ten en de bewoners is verzocht vooral niet op zoek te gaan naar nog meer asbestplaatjes, in af wachting van het onderzoek. Dit om te voorkomen dat de asbest wordt blootgesteld aan de buiten lucht en er stof vrijkomt. Zo'n driehonderd vertegenwoordigers uit politieke hoek, het sport- en ander verenigingsleven, de wij ken en cultuur-organisaties waren gistermiddag in de aula van het Stedelijk Museum om afscheid te nemen van wethouder Luub Hafkamp. Onder hen ook Hans Paalman, de op non-actief gezette muse umdirecteur. Het was een gezellige bijeenkomst met onder meer muziek op het museumpleintje maar ook een merkwaardige bijeenkomst omdat de VVD-er Hafkamp weliswaar na acht jaar buiten het college van burgemeester en wethouders te recht is gekomen maar hij niet echt afscheid neemt van het openbare leven in Schiedam. Hy werd het slachtoffer van het gevoelige verlies van zijn partij en de keuze van de PvdA voor samenwerking met de winnaars D66 en Groen Links. Hafkamp blijft voorlopig nog actief als raadslid, maar hy maakt er geen geheim van dat hy best een baan als burge meester zou willen hebben. Vooralsnog is Hafkamp onder supervisie van Jan Schaefer door het gehele land actief met het voeren van vele gesprekken en verzamelen van gegevens voor het zo eerlijk moge lijk verdelen van de rijksgelden voor de zoveel ver wachtingen wekkende regeringsmaatregelen op het gebied van sociale vernieuwing. Gisteren kwamen velen Hafkamp en zyn vrouw (links op de foto) be danken voor wat hij de afgelopen jaren als wethou der in hun en het stadsbelang had gedaan. SCHIEDAM Een nieuw over dekt zwembad naar ontwerp van de architecten Koppert Koenis, gebouwd in de zuidwesthoek van de ligweide van het huidige Bad Groenoord, stijf tegen de rijksweg aan. Bouwkosten 11,3 miljoen gul den, opening vooijaar 1993. Daar voor kiest op voorstel van wethou der Bart de Leede de raadscommis sie voor Welzijn, Sport, Volksge zondheid en Milieu. Het is het duurste van de twee ontwerpen, die architecten op ei gen risico hebben gemaakt, maar krijgt de voorkeur van ambtelijke zijde en sportbeweging. Het ont werp bevat een voor training, re gionale sportwedstrijden en in structie geschikt binnenbad van 25 x 15 meter met beweegbare bo dem, een overdekt recreatiebad met glijbanen en andere voorzie ningen en een ligweide van onge veer 5.000 vierkante meter. Ook in exploitatiekosten gaat het nieuwe bad ver uit boven de kosten van het bestaande bad. Per jaar zal er 1,34 miljoen gulden op toegelegd moeten worden, wat ruim vierhonderdduizend gulden meer is dan waarmee men thans rekening houdt. Over de bouw van een nieuw bad moet snel beslist worden, staat in het collegevoorstel. Indien thans niet op korte termijn met de bouw van een" nieuw bad wordt begonnen is het moment niet ver meer dat of Bad Groenoord moet worden gesloten omdat het niet voldoet aan de wettelijke eisen of dat er miljoenen guldens aan her- stelkosten voor het open bad moe ten worden uitgegeven. Renovatie zou uiteindelijk duurder zijn, stelt het college, omdat daar tegenover geen nieuwe inkomsten staan. Wat met de rest van het terrein gebeurt is nog niet bekend. Wethouder De Leede suggereerde dat er mis schien plaats is voor een hotel. De gemeenteraad wordt ge vraagd voorlopig 170.000 gulden beschikbaar te stellen voor verde re uitwerking van het plan van Koppert Koenis. Met de sloop van het bestaande buitenbad zou eind dit jaar al begonnen moeten worden. De commissie Welzijn, waarin het voorstel gisteravond werd be sproken, sprak zich bijna unaniem uit voor het plan van de twee ar chitecten. Al spraken verschillen de raadsleden hun teleurstelling uit over het verdwijnen van het buitenbad. Vooral Coby de la Rie (D66) oenadrukte dat haar partij het buitenbad toch wel graag wil handhaven. Het is de bedoeling om het bad volgend jaar nog open te houden en in het seizoen '92 te sluiten. In het vooijaar van 1993 zou dan het nieuwe bad open moeten. SCHIEDAM Speel-o-theek Ik kie kan tot begin volgend jaar in de Woudhoekschool blijven. Of er daarna ook nog lokalen vrij zijn, is niet bekend. Door de aanwas van jonge kinderen is het zeer waar schijnlijk dat de school de ruimte die nu door Ikkie wordt gebruikt zelf nodig heeft. Dit maakte wet houder De Leede gisteravond be kend tijdens de commissievergade ring Welzijn. Thelma Kemps van de de speel- o-theek toonde zich blij verrast over deze mededeling. Ze was ei genlijk naar de vergadering geko men om enkele honderden handte keningen te overhandigen aan de wethouder, afkomstig van 'sympa- tisanten' van Ikkie en Pippeloen- tje, om nog eens te benadrukken dat een permanente voorziening voor de speel-o-theek hard nodig is. „Het is de eerste keer dat ik hoor dat we toch in de Woudboek school kunnen blijven en daar zijn we natuurlijk heel erg blij om."Pe- ter Stadhouders (PvdA) vroeg zich af waarom Ikkie in januari niet gewoon kan verhuizen naar het Bachplein. Ikkie zou daar in één gebouw kunnen zitten, samen met de harmonie Harpe Davids. De wethouder achtte de verhuizing echter niet waarschijnlijk. Het op knappen van het gebouwtje kost veel geid en dat is er niet. „Ik wil daarmee niet zeggen dat een ver huizing van Ikkie naar het Bach plein van de baan is, maar het vergt een forse investering. En er is geen gulden voor geraamd.' X?-, feiö' s* -ï it V* v t j-u Jcusitu fJ Ju n" J V - 'llf'fl '"'IOC k

Het Vrije volk | 1990 | | pagina 1