Zu ini g energiebeleid en zachte winters kost Schiedam veel geld Scheeres: 'Samen het plegen van een misdrijf m nder gemakkelik maken' Wiegman: Vijfslu zen geschikt voor vervuilende bedrijven Muzükale waterval van jeugdorkesten ONS zoekt nieuwe schillenboer Het Vrije Volk SCHIEDAM Wethouder waarschuwt: Kans op verdere verhoging gasprijs 'Jeugdland, grootste w jkfeest van Nederland1 Team Startblok tevreden over verbeter ngsplan w PAGINA 4 DONDERDAG 28 JUN11990 Discriminerende taal aanleiding vechtpartij SCHIEDAM Een 47-jarige Schiedammer is gisteravond ge wond geraakt nadat hij het had opgenomen voor enkele Turkse en Marokkaanse jongeren. Op het Broersvest liet, zo zegt de politie, een 67-jarige Schiedam mer zich discriminerend uit te gen de jongens. Het slachtoffer ivond dat de man daarmee te ver ging en verzocht hem er mee op te houden. Op dat mo ment beukte de oudere man op de ander in. Deze belandde in het ziekenhuis en zijn aanvaller op het politiebureau. De jon gens hebben tegen de laatste een aanklacht wegens discrimi nerende opmerkingen inge diend. Oog in oog met inbreker SCHIEDAM Een 25-jarige bewoonster van de Westfranke- landsestraat kreeg in de vroege morgen de schrik van haar le ven. Aan de voordeur hoorde ze gerucht en even later zag ze het schijnsel van een zaklantaarn in de gang en woonkamer. Na aandoen vond het licht stond ze oog en in oog met een ongeveer dertigjarige inbreker. Deze sloeg op de vlucht maar zag nog wel kans om van de kapstok een lammy coat en een lederen jack mee te nemen. De waarde van de buit is elfhonderd gul den. Auto uit bocht op Ketbelplein SCHIEDAM Een 27-jarige man uit Amsterdam is gister avond op het Kethelplein met hoge snelheid tut de bocht ge- vlogen. Zijn wagen liep aan de 1 voorrijde aanzienlijke schade .op, evenals de vangrail. Per soonlijke ongelukken deden irich niet voor. Onderzoek naar automatisering SCHIEDAM Een werk groep van ambtenaren en poli tici gaat onderzoeken in hoe verre een geautomatiseerd raadsinformatiesysteem kan worden ingevoerd. Hiermee wil men de enorme 'papierwinkel' gaan bestrijden waarmee amb tenaren en raadsleden dagelijks te maken hebben. Er zal bij voorbeeld gekeken worden hoe dergelijke systemen in andere steden functoneren. Denkbaar is dat raadsleden in de toe komst hun raadsstukken thuis via een beeldscherm kunnen oproepen. PPSC promoot vrouwenvoetbal SCHIEDAM 'Waarom zou je alleen mannen laten voetbal len' is een van de slogans waar mee de zaterdagvoetbalclub PPSC een promotiecampagne is begonnen voor dames- en meis jesvoetbal Al vijf jaar nemen vrouwen van PPSC deel aan .voetbal in competitieverband. Voor het nieuwe seizoen zijn twee dames- en een meisjeself tal aangemeld bij de KNVB. In het kader van de promotiecam pagne krijgen op 22 augustus op het PPSC-terrein voetbalsters de kans deel te nemen aan een wedstrijd strafschoppen schie ten om de Schiedamse Penalty bokaal. Nadere informatie is in te winnen bij W.J. Meijboom (tel.474 78 58) of bij Sylvia Fa- ber (tel.426 18 97}. Bij PPSC heeft Nico Klaassen zich bereid verklaard de door het overlij den van Eef Colle vacant ge worden functie van voorzitter te vervullen. Excursie naar dorp Harg in Beatrixpark SCHIEDAM Zondag krijgt iedere Schiedammer de kans een kijkje te nemen in het IJ- zertijd-dorp 'Harg' dat zich mo menteel in het Prinses Beatrix park bevindt. Dit dorp wordt deze maand door een groot aan tal Schiedamse schoolklassen om beurten 'bewoond' in het kader van het prehistorisch on derwijsproject '2000 stappen te rug'. De heer en mevrouw Tijse, twee vrijwilligers van de Heemtuin verzorgen de rondlei ding. De wandeling begint om 14.00 uur bij de ingang van de heemtuin, deze ligt in het ver lende van het Duivenpad in Ke- thel-Oost, Ook bereikbaar met het openbaar vervoer: buslijn 53. In de heemtuin kunnei og heel wat sporen uit de Ijzertijd ontdekt worden. De griend met de wilgetenen, waarmee de IJ- zertijdbewoner zijn huis bouw de, de terp, de akker. Ook groeien er heel wat planten die al in de Ijzertijd voor con- spumtie werden gebruikt, zoals pastinaak, zilverschoon en wil de peen. Belangstellenden die even terug in de tijd willen zijn welkom op de excursie. Deelna me is gratis. Door Rein Wolters SCHIEDAM De tarieven voor gas en elektra gaan in Schie dam waarschijnlijk extra omhoog. Dit is de prijs voor de warme win ters van de afgelopen paar jaar. Deze blijken een nekslag in de in komsten van de gemeente. Niet al leen de warme winters dragen schuld, maar ook het energiezuini ge beleid van Schiedam zelf is hieraan niet vreemd. Als gevolg van vergaande maat regelen in de milieu- en energies feer is vorig jaar het totale ver bruik in Schiedam van gas gedaald met vier miljoen kubieke meter naar 81 miljoen kubieke meter. Het verbruik van elektriciteit is iets gestegen, maar dat komt door een grotere afname door het be drijfsleven. Voor de Openbare Nutsbedrijven Schiedam (ONS) be tekent deze dalende gasomzet ook een forse derving aan inkomsten. Met deze ontwikkeling is door de jaren heen in de begroting enigs- rins rekening gehouden. Maar een totaal andere, en niet voorziene ontwikkeling, rijn de plotseling buitengewoon warme winters. De laatste echte winter dateert al van 1986. De hogere buitentemperatuur komt tot uiting in een aanzienlijk lager stookgedrag en dus gasver bruik. Daarbij komt ook nog dat door middel van voorlichting het grote publiek een energiezuinig stookgedrag is aangeleerd. De belo ning voor dit gedrag zullen waar schijnlijk hogere gas- en elektrata- neven op de energienota zijn. Dat is dan weer het directe gevolg van de dalende inkomsten bij de ge meente. Die zullen met name Ie begroting voor het volgend jaar da nig parten gaan spelen. Wethouder Aad Wiegman (Fi nanciën) liet dit gisteren doorsche meren bij de behandeling van de verhoging per 1 juli vai de gas prijs met 2,1 cent. Op deze verho ging heeft Schiedam geen invloed De stad berekent daarmee een door de Gasunie opgelegde prijs verhoging door. Wiegman zei dit op vragen van Joly Hakkert van Groen Links en Marcel Houtkamp van D66, Binnen de wettelijk vast gelegde regelingen heeft Schiedam echter nog ruimte voor een verho ging van 1,7 cent per kubieke me ter aardgas. Hierbij blijft het waarschijnlijk niet, want er is nog een nieuwe maximum-prijsstelling van de Vegin onderweg. Hierdoor ontstaat mogelijkerwijs nog iets meer ruimte voor het verhogen van de gemeentelijke tarieven Wiegman zei zorgelijk te zijn over de dalende inkomsten van het energiebedrijf. Hij benadrukte dat hierover tijdens de begrotings behandeling 1991 in het najaar diepgaand gesproken zal moeten worden om uit de zorgen te ko men. De inkomsten uit energie zijn voor Schiedam een belangrij ke voedingsbron voor de stedelijke portemonnee. Een tariefstijging lijkt daarom voor de hand te lig gen. Elke cent die de gemeente per kubieke meter legt op het stedelij ke gasverbruik levert thans onge veer zeshonderdduizend gulden op. SCHIEDAM „Dit is de eerste keer van mijn leven, dat ik een prijs krijg," riep mevrouw Wage naar gisteren uit. Ze kreeg van burgemeester Scheeres een reisje naar het buitenland aangeboden, omdat ze de eerste prijs heeft ge wonnen in de westrijd 'n Crimi neel idee. De tweede prijs was voor H. Hendrichs. Hij kreeg een cheque voor een etentje in een Schiedams restaurant. „Met deze wedstrijd hebben we geprobeerd de bevolking meer bij de criminaliteitsbestrijding te be trekken," zei burgemeester Scheer es. „In totaal hebben twintig men sen gereageerd. Dit lijkt niet veel, maar als het twintig goede ideeëa zijn, is dat toch heel waardevol. „De laatste jaren is de overlast door de kleine criminaliteit steeds groter geworden. We spreken daarom in veel gevallen niet meer van kleine, maar van veel voorko mende criminaliteit. Door die toe name krijgt ook de preventie steeds meer aandacht. De gemeen te heeft een duidelijke taak in het voorkomen van kleine criminali teit. Zij moet een klimaat schep pen, waarin het minder gemakke lijk wordt een misdrijf te plegen. Het verlichten van dondere steeg jes en het vervangen van glas door onbreekbaar plastic in de abri's maakt hier deel van uit." Het idee van mevrouw Wage naar was een koppeling te maken tussen het openen of openbreken van een buitendeur en een lamp. Zodat eventuele dieven in het volle licht komen te staan. H. Hendrichs stelde voor de keitjes tussen de Mevrouw M. Wagenaar en H. Hendrichs (links) krijgen van burgemeester Scheeres een prijs voor hun aandeel in de wedstrijd 'n Crimineel Idee. Coördinator Wil Boonstra kijkt tevreden toe. Door Marcel de Klerk SCHIEDAM Aan Joop van Broekhoven zal het niet liggen. Voor de veertiende maal in succes sie zal van maandag 9 juli tot en met vrijdag 27 juli Jeugdland ge vierd, gespeeld, gecreëerd worden. Met 25 vrijwilligers als extra steun die allemaal opvallen door enorme inzet en creativiteit, moet het die drie weken gaan lukken. Kinderen die om wat voor reden dan ook niet m staat zijn met va kantie te gaan, kunnen van een schitterend alternatief gebruik ma ken. Maar natuurlijk zijn alle an dere geïnteresseerden ook welkom, op wat Broekhoven noemt 'het grootste wijkfeest van Nederland': Jeugdland in Schiedam. Waar men in de beginjaren voorzichtig begon op het plein voor het stadskantoor, begon men later in te zien dat een feest dat verspreid over de verschillende wijken gehouden zou worden veel beter aansloeg. Zo gezegd zo ge daan. Bovendien merkte de orga nisatie dat de gemeente Schiedam zeer welwillend stond tegenover de plannen om groepen kinderen uit de samenleving meer vakantie- plezier te geven. Voldoende finan ciële middelen dus. Dat plezier wordt voor het grootste gedeelte overgebracht door de medewerkers. Daarnaast is natuurlijk de invulling van een dne weken durend programma be langrijk bij het beleven van het plezier. Als iedereen van de orga nisatie het enthousiasme van Joop van Broekhoven op kan brengen kan het met anders zijn dan dat het gaat bruisen Het woord creati viteit staat bij hem hoog in het vaandel. „Ik geloof niet in de visie dat creactiviteit zo maar uit een kin derzieltje ontstaat. Als we kinde ren daar alleen maar met materi aal neer zouden zetten gebeurt er weinig. Natuurlijk moet je als or ganisatie wel actief sturen en in voorgaande jaren hebben we ge merkt dat de kinderen dat ook enorm waarderen. Ze vinden het fijn om wat mensen te hebben die tijdeljk de baas rijn en die dingen voordoen en met ideeën komen. Hierop hebben we ook de vrijwil ligers geselecteerd." Een greep uit het enorme aan bod leert dat er ook dit jaar weer voldoende kwaliteit tussen de op tredende artiesten is. Want naast het zelf knutselen en sporten zal er ruimte zijn voor theater. „Mensen die alleen maar een gek gericht kunnen trekken zijn hier niet op hun plaats Je moet meer kun nen," meent Van Broekhoven. Na men als theater Narcis en Ton La- ros stijgen uit hoven het gemiddel de en zullen ook van de partij zijn Verder natuurlijk op alle dagen aandacht voor o.a. kleien en schminken. En op zaterdag 14 juli een grandioze viswedstrijd in de Poldervaart Vrijwel alle evene menten rijn gratis. Waar betaald moet worden is het bedrag redu- ceerd tot een luttele piek. Op vrij dag 27 juli vindt het slotfeest plaats in Thaise sferen met onder andere een rit per olifant. Het startschot voor Jeugdland valt rond elf uur maandag de negende op het stadserf bij het stadskan toor. tramrails vast te lijmen, zodat ze niet meer gebruikt kunnen wor den om het glas van de bus- en tramhokjes kapot te gooien. De ideeën van de prijswii naars wor den aan de praktijk getoetst. Door Rein Wolters SCHIEDAM Het team van de openbare basisschool Het Startblok is tt /reden met het verbeterings plan voor een beter binnenklimaat in het schoolgebouw. Het PvdA- raadslid Peter Stadhouders zei dit gisteravond in de raadscommissie vnor Onderwijs, waar het verbete ringsplan ter tafel kwam. Direc teur Gelvoet bevestigde het van morgen, maar vraagt zich wel af of voor hetzelfde geld geen nieuwe school gebouwd had kunnen wor den. Gisteren was het weer niet te harden in het schoolgebouw. Het Startblok is enige jaren ge leden energetisch gerenoveerd voor een bedrag van 1,3 miljoen gulden. Het aanvankelijk plan om het binnenklimaat in de school via speciale technieken te regelen te gen een minimale energieprijs, kostte een half miljoen gulden meer. „Dus is daarin gesneden om dat men het te duur vond en ook omdat een warmteterugwininstal- latie teveel herrie voor de buurt zou veroorzaken," aldus school hoofd Gelvoet vanmorgen. „Waar schijnlijk had men dat beter niet kunnen doen" Vanaf het begin heeft het lucht verversingssysteem niet of nauwe lijks gefunctioneerd Vooral op ex treem warme dagen is het binnen klimaat ondraaglijk. „Bijvoorbeeld zoals gisteren. Het was toen weer onhoudnaar. Ik was zo ontzettend moe dat ik geen fut meer had om gisteravond de vergadering van de raadscommissie hij te wonen," legt Gelvoet uit. Sinds de renovatie zijn diverse werkzaamheden ter verbe tering van het binnenklimaat uit gevoerd. „Dit heeft ook geld ge kost, al zegt niemand hoeveel," be nadrukt Gelvoet. „Het is wegge werkt onder het motto van onder houd." De raadscommissie stemde in met de aanvullende werkzaamhe den, die 280 000 gulden kosten. Gelvoet; „Daar ben ik blij mee. In het plan zoals dat nu op papier staat heb ik vertrouwen. Maar als je alle bedragen bij elkaar optelt, dan had voor dat geld een nieuwe school gebouwd kunnen worden.* Door Rein Wolters SCHIEDAM Ook vervuilende bedrijven uit de categorie 4 kun nen zich heel goed vestigen op het te bouwen bedrijvenpark Vijfslui zen, „Deze kunnen in de toekomst zelfs een goed draagvlak geven aan de stad en de werkgelegenheid," verdedigde de PvdA-wethouder Aad Wiegman gistermiddag als zijn standpunt in de raadscommis sie voor Financiën en Bedrijven. Als vijfde en laatste werd ook in deze commissie de ontwikkeling van het bedrijventerrein op een deel van de scheepswerf Wilton Fijenoord besproken. Ook nu was een delegatie van bewoners van de aangrenzende woonbuurten aanwezig.Woordvoerster Hennie Hagen bracht opnieuw onder de aandacht dat de buurt geen vervui lende bedrijven op het terrein wenst. Cor Huijken (PvdA) hield de bewoners voor dat er een dui delijk verschil bestaat tussen de bedrijven die vallen onder de zoge naamde categorie 4. Dit zijn be drijven, zo staat in de hinderwet, die door hun aard behoorlijk ge scheiden dienen te zijn van woon wijken door middel van brede groenstroken, plantsoenen, wegen en /of water. Huijken: „Op het bedrijventer rein 's-Graveland valt een bedrijf als Coca Cola ook onder categorie 4. Ik zou dat bedrijf voor geen geld in Schiedam willen missen. Er is niemand die er enige last van on dervindt." Het commissielid be loofde voorts de vinger strak aan de pols te gaan houden als er straks vergunningen uitgegeven gaan worden. De gemeente is voor nemens om categorie 4 bedrijven uitsluitend te vestiging in een deel gebied, grenzend aan de Nieuwe Maas. Overigens worden voor Vijf sluizen dezelfde randvoorwaarden gehanteerd als destijds bij de ont wikkeling van 's-Graveland. Dat gaf toen geen problemen. Dezelfde richtlijnen hanteert ook het pro vinciaal bestuur. Hennie Hagen had ook veel lof voor het nieuwe bedrijventerrein. „Het is een pracht van een plan. Prima voor de werkgelegenheid en voor de gemeente zal het financi eel ook aantrekkelijk zijn." Haar kritiek geldt overigens ook de volg orde van inrichten van het ter rein. De gemeente wil beginnen met het uitgeven van vergunnin gen in het deelplan waar de ge wraakte categorie 4 bedrijven zich zouden mogen gaan vestigen. „Die volgorde is weinig representatief. Daarmee stoot je goede bedrijven af." In de omliggende woonbuurten wordt gevreesd dat door het niet komen van schone bedrijven, de weg voor vervuilende bedrijven aanmerkelijk wordt vergemakke lijkt. Om de een winstgevende ex ploitatie van de Vijfsluizen te ko men is het noodzakelijk dat het be drijvenpark ook wordt volge bouwd. Op aandringen van Groen Links en 1)66 zullen de definitieve voor stellen misschien toch de gemeen teraad gaan passeren. Daarvan was aanvankelijk geen sprake. De behandeling van de plannen in de commissies is niet bedoeld in be sluitende zin, maar als advies naar het college voor het bepalen van verdere stappen in de route. Door behandeling in de gemeenteraad hopen c!e twee fracties dat bij een stemming een besluit valt tegen de komst van categorie 4 bedrijven. 'Mi A De leden van alle Schiedamse jeugdorkesten hebben gister avond in het Passage Theater een gezamenlijke demonstratie gege ven van hun muzikale kunnen. Ze speelden enkele werken onder leiding van dirigent Piet van Vliet, de consulent van de streek- muziekschool Nieuwe Waterweg- Noord. Het concert was tevens de slotmanifestatie van het mu ziekschoolproject 'Muziek en Fanfare', dat is gehouden op Schiedamse scholen. SCHIEDAM Wie aan de slag wil als schillenboer, kan morgen solliciteren Al enige tijd haalt de op 19 februari met open armen in gehaalde Jan van Vliet geen schil len meer op. Als gevolg van per soonlijke omstandigheden is de en thousiast gestarte inzamelaar ge stopt. Voor het ophalen heeft dat geen verschil gemaakt Het werk is tot een nieuwe schillenboer is gevonden tijdelijk overgeno men door een werknemer van de Openbare Nutsbedrijven Schiedam (ONS). „Het ophalen van schillen is in Schiedam-Zuid en in een deel van Schiedam-Oost goed ontvangen. Het zou doodzonde zijn geweest om het goed lopende project te sta ken. Het gescheiden ophalen aan de basis van deze afvalbron ver loopt prima,' vertelt ONS-voor- lichter Mari Dingenouts. „In Zuid werd tot op heden twintig ton schillen ingezameld en in Oost vijf Deze 25 ton zijn afgeleverd hij een agrarisch bedrijf, waar de schillen dienen als veevoeder. Dit is een prima voorbeeld van herge bruik van afvalstoffen." Volgens Dingenouts hoeft het werk van de schillenboer niet te lijden onder het gescheiden opha len van groente-, fruit- en tuinaf val (GFT-afval), waarmee de ge meente vanaf oktober wekelijks in de wijk Woudhoek start. Het is de bedoeling dat later in alle wijken deze natte afvalsoort door de vuil- nisdienst apart afgevoerd gaat worden. Dus ook in Zuid en Oost, waar nu de schillenboer actief is. „Het hoeft elkaar niet te bijten," meent Dingenouts. „Schillen kun nen dienen als veevoeder, terwijl hel GFT-afval in zijn geheel tot compost wordt verwerkt. In feite is de consument een keuze rijker. Wil men schillen en oud brood be stemmen voor veevoeder, dan geeft men het aan de schillenboer mee. In het andere geval is even eens een nuttig hergebruik moge lijk, Naar deze varianten is overi gens nog geen studie verricht," be nadrukt de voorlichter. Overigens kan een nieuwe schillenboer pas op 10 augustus met een door de ONS beschikbaar gestelde elektrowagen zijn werk gaan doen. Vanaf 2 juli tot aan die datum moeten schillen met het an dere huisvuil weer gewoon aan de vuilnisman worden gegeven. Din genouts: „Uit ervaring weten wij (jat de schillenopbrengst in de va kantieperiode zeer gering is. Daar om rijdt de fchillenboer in die pe riode niet uit." .<1—II ■■■■■■II -Jgés spfli r,(j vin-

Het Vrije volk | 1990 | | pagina 1