Molenst chting beleeft topjaar in '89 Speciale sportdag voor verlaters basisschool warm en rumoerig Bas stapt van de tr bune x' UW riAATSEF pi 1 |Spgjip Het Vrije Volk SCHIEDAM 'irecteur Gunneweg: Steun van sponsors, donateurs en vrijwilligers blijft nodig' Mahorokan morgen toch in kwartfinale Europa Cup tegen Roma fier ton voor opknappen historische Korte Havenbrug Vanaf de tribune gezien Stadskantoor straks telefonisch beter bereikbaar Gobymoet wennen #P AGIN A 4 VRIJDAG 29 JUN11990 Door Rein Wolters SCHIEDAM De Stichting De Schiedamse Molens heeft vorig- jaar een topjaar beleefd. Dit schrijft stichtings-voorzdtter, bur gemeester Reinier Scheeres in het voorwoord van het jaarverslag over 1989, De omvang van de werkzaamheden en de andere acti viteiten rond de vijf stedelijke mo lens waren in de voorliggende ne gen jaren nog nooit zo groot. Aan restauratie-, onderhouds- en ande re werkzaamheden werd vorig jaar een recordbedrag van 1,4 mil joen gulden uitgegeven, in 1988 bedroegen de uitgaven nog maar 428.000 gulden. Scheeres verder: „Het stemt mij verheugd dat het bedrijfsleven royaal op de sponsorwerving voor de herbouw van De Nieuwe Palm boom heeft ingehaakt en overigens ook lokale fondsen een inbreng hebben geleverd die alle verwach tingen te boven gingen." Een aparte pluim steekt Scheer es op de hoed van de gezamenlijke Schiedamse serviceclubs. Zij orga niseerden vorig jaar december een kerstmarkt in de Korenbeurs. Deze bracht ruim vijftigduizend gulden op voor de herbouw van De Nieu we Palmboom. "Een woord van dank is op zijn plaats zeker ook aan de heer Frans van Krugten, die als coördinator dit evenement met veel elan tot een succes maak te." De Stichting De Schiedamse Molens gaat onverdroten door met het zoeken naar sponsors en dona teurs voor het instandhouden van de vijf korenmolens, die de groot ste ter wereld zijn. Directeur Jos Gunneweg van de Molenstichting: „Van de kleine twintig molens die omstreeks 1800 in Schiedam ston den, resteerden er in de jaren der tig nog maar drie complete en daarnaast een 'peperbus' (kale romp van de Noordmolen) en voorts een stompje van De Palm boom. Een schamel overschot van het eens zo fiere molenbestand van Schiedam." Gunneweg verder: „Er is in die situatie een ommekeer gekomen en thans hebben wij bijna weer vijf complete molens terug in het stadsbeeld. Die molens moeten wel puntgaaf blijven, dat is vanzelf sprekend. Maar of dat ook zal ge beuren is allerminst vanzelfspre kend. Daar moet hard aan worden gewerkt en is veel geld voor no dig" Men kan op vier manieren mee doen, 2» wordt in de actie 'Vrien den gezocht' onder de aandacht ge bracht. Het is mogelijk om dona teur te worden (minimaal 25 gul den per jaar; jongeren tot en met zeventien jaar 15 gulden). Wie vijf tienhonderd gulden bijdraagt is te gelijkertijd donateur voor het le ven. Voorts is het mogelijk om de Stichting te steunen door het aan kopen van souvenirs en andere ar tikelen uit de molenwinkel. Een groot deel van het werk drijft op vrijwilligers. Ook deze kunnen zich aanmelden en dat geldt ook voor bedrijven dit willen meebeta len aan de afbouw van molen De Nieuwe Palmboom. Inlichtingen over steunverlening aan de instandhouding van de molens zijn verkrijgbaar by de Stichting De Schiedamse Molens, Ketheistraat 16, Schiedam, telefoonnummer 0104261291. SCHIEDAM Lange wachttij den voordat een verbinding tot stand komt of de tussenkomst van een telefoniste behoort in het Stadskantoor vanaf 1 januari tot het verleden. De sterk verouderde en ook versleten telefooncentrale wordt vervangen door een nieuwe. Hierdoor wordt het mogelijk om via een doorkiessysteem en zonder de tussenkomst van een telefoniste direct met betrokkenen te telefo neren. De nieuwe centrale kost 450.000 duizend gulden. De oude centrale werd in 1973 bij de opening van het Stadskan toor in gebruik genomen. Twee jaar geleden was de regelmatig overbezette en ook storingen ver oorzakende centrale financieel af geschreven. De PTT waarschuwde toen niet langer garant te kunnen staan voor een optimaal gebruik van de centrale» Bovendien werd geen. enkele garantie meer gegeven dat nog onderdelen verkrijgbaar zouden zijn. Ook het gemeentelijke kantoor pand *s-Graveland aan de 's-Grave- landseweg wordt op een later tijd stip op de nieuwe doorkiescentrale aangesloten. Nu zijn dat nog ge scheiden systemen. Door de cen trales te koppelen bespaart de ge- me^ntaopjpersoneels- nngespreks- kostem SCHIEDAM Deze week ver gaderde voor de eerste keer in de nieuwe samenstelling de raads commissie voor Financiën, Bedrij ven, Personeel en Organisatie. „Het is een traditie in deze com missie kort te discussiëren» Dat is needs goed bevallen en daar wil ik graag aan vasthouden," maakte wethouder Aad Wiegman (PvdA) in zijn inleiding vriendelijk doch beslist duidelijk. Coby de la Rie van D66, die soms wijds kan uit pakken, reageerde met een zucht en een knipoog: „Dat zal voor mij dan even wennen zijn." Sik7- v SCHIEDAM De Korte Haven burg wordt gerestaureerd. De schilderachtige ophaalbrug ligt over de Korte Haven bij de Koren beurs. Juist om zijn schilderachtig heid is de brug opgenomen op de monumentenlijst, maar verkeert allerminst in optimale staat. Daar om zal onder meer het houten wegdek, dat voor het laatst in 1920 is vernieuwd, worden ver vangen. De restauratie kost ruim vierhonderdduizend gulden. De gemeente acht de opknap beurt mede noodzakelijk doordat zich weer enige bedrijvigheid in Binnenkort krygt de Korte Havenbrug een opknapbeurt. Links de Ko renbeurs en rechtvoor molen De Drie Koornbloemen. n&v awnts Door Loet van Schelleheek MAASSLUIS In de boezem van Budo Sport Mahorokan is vo rige week even serieus overwogen zich terug te trekken uit het toer nooi om de Europa Cup voor club teams, waarin de Maassluise ploeg inmiddels tot de kwartfinales is doorgedrongen. Organisatorische problemen van vooral financiële aard vorm den de voedingsbodem voor de ge dachte het Italiaanse Carabinieri Roma de plaats bij de laatste vier in hemelsnaam maar cadeau te doen. „Maar ieder weldenkend mens begrijpt, dat dat wel het laat ste is waar een sportman of -vrouw toe overgaat," vertelt Coos Henneveld namens het organisa tiecomité. „Zeker als je, zoals wij, al twee wedstrijden hebt gewon nen en naar Portugal bent geweest om je voor de volgende ronde te kwalificeren." Stad en land werden afgebeld, hemel en aarde bewogen om alles in korte tijd (tussen de met 51 gewonnen achtste finale in Lissa bon en de kwartfinale van mor genmiddag in de Qlympiahal zaten welgeteld tien dagen) toch nog van de grond te krijgen. „De Portuge zen waren aan de reiskosten van de Franse arbiters alleen al 3000 gulden kwijt," weet Coos Henne veld, „en daar kwamen dan de verblijfkosten nog bij. Ik heb de EJU gevraagd Belgische scheids rechters aan te wijzen, of anders Duitsers, maar dat bleek door va kanties e.d. niet mogelijk. We krij gen, net als in de eerste ronde te gen Spartak Praag, drie Fransen, maar afgesproken is dat ze mor genochtend komen en na de wed strijd meteen weer terugvliegen. Dat scheelt in elk geval drie over nachtingen." Mahorokan moet op de kleintjes letten, want de twee sponsors, die bereid zijn alle kosten voor hun rekening te nemen indien de tele visie opnamen maakt, zullen het wel laten afweten, nu de NOS en andere zendgemachtigden tijd te kort komen om het WK voetbal, de start van de Tour de France, de TT in Assen en Wimbledon bij de mensen thuis te brengen. „We ho pen op steun van de bond en van de 'NSF-en-ool;: de - gemeente heeft toege2égcf hari'd^en •'spandiensten te verlenen. Maar deVorige keer konden we nog op een flink be drag rekenen," herinnert Henne veld zich met spijt. i nat gflfagni j.wï uaftil n Wie uit het bovenstaande af leidt dat wat Mahorokan betreft het Europese avontuur morgen mag eindigen, die vergist zich schromelijk. Carabinieri is één van de sterkste clubs van Europa, een elitegezelschap van zeg maar staatsamateurs die zich, maatschappelijk veilig gesteld, puur met topsport kunnen bezig houden, maar de Maassluizers dichten zichzelf wel degelijk kan sen toe. Omdat de kracht van de Italia nen (die eerder het Belgische Sa moerai en bet Griekse Pannelinios uitschakelden) met name in de zwaardere gewichtsklassen moet worden gezocht, dient Mahorokan niet alleen buiten, maar ook óp de mat op de kleintjes te letten. „We zullen in de lichtere gewichten in de aanval moeten,' klinkt het strijdlustig uit de mond van Hen neveld sr. Daarom twijfelt hij in de klasse tot 71 kg nog tussen Lau rens van As en Hans Kegel en in de categorie tot 78 kg tussen Nico Boelrijk en Anthonie Wurth. De laatste lijkt volledig hersteld van rijn rugblessure. „Toon heeft in Lissabon honderd procent ge draaid," weet Mahorokans opper hoofd. In de zwaarste klasse ont breekt René van Ooyen wegens va kantie; Richard Popiolek is zijn lo gische vervanger. Voorts komen voor Mahorokan Jan van Buren (tot 60), Jacco Quist (tot 65), Rob Henneveld (tot 86) en Anne ten Hoeve (tot 95 kg) op de mat. Carabinieri Roma arriveert vandaag met tien man, maar stuurde een lijst met dertig namen op. Daarbij Europese toppers als Giorgio Vismara (brons bij de EK' 89 in Helsinki in de klasse tot 86 kg), Alessandro Geri (boven 95 kg) en Stefano Venturelli (vijfde bij de WK van vorig jaar in Belgrado en daar te sterk voor o.a, de Neder lands kampioen in het zwaarge wicht Hans Buiting). In verband met de WK voetbal wordt morgen middag om 14.00 uur begonnen. De wedstrijden duren tot om streeks 15.30 uur. Voor nabezorging bellen maandag t/numjdagfoi 18.00-19.00 uürr f' Zaterdag tot 16.00 üur. 1 Adressen en overige tel. nrs. ziei servicepagina. nr. - de oude havens is gaan afspelen. Onder meer door de komst en het afmeren van historische zeilende bedrijfsvaartuigen dienen de brug gen en met name de Korte Haven brug weer goed te kunnen functio neren. Naast het wegdek en de houten liggers wordt ook de bo venbouw met bewegingsinrichting gerestaureerd. De werkzaamheden zullen onge veer zes weken gaan duren. In die periode zal de brug voor alle ver keer zijn afgesloten. Voor de voet gangers zal naast de burg aan de Korte Havenzijde een oversteek- voorzieningen worden aange bracht, Overigens krijgt de Kippe- brug, de voetgangersbrug over de Nieuwe Haven tussen de St. Lidui- nastraat en de Branderssteeg, ook sen opknapbeurt. Tussen 2 en 13 juli is het voor voetgangers niet mogelijk de brug te gebruiken. Door Ben van Haren Bas van Bochove is met VUT. "Na een dienstvzrband van tien ...jaar heeft zijn laatste werkgever, de gemeente, hem een feestelijke afscheidsreceptie aangeboden met een gouden randje. Daarmee eindigde het afwisselend arbeids leven van een bekerde Schie dammer. Want dat is Bas in die 45 jaar werken voor verschillen de bazen wel geworden. Wie kent in Schiedam Bas van Bochove niet? Maar nog meer: Wie kent Bas van Bochove niet in Schiedam? Want, dat heeft het toenmalige gemeentebe stuur van Schiedam onder lei ding van burgemeester John te Loo in 1980 goed bekeken. Uit breiding van het voorlicbtingsap- paraat met de toenmalige redac tie-chef van Het Vrije Volk in Schiedam betekende een sterke toename van het aantal lijntjes naar de burgerij. Mensen, die jaren met Bas hebben samengewerkt, herinne ren zich nog hoe hij altijd alles wist wat er in zijn woonplaats gebeurde. In 't Vierkantje gaf hij aan mensen als Alex Snelleman tips door en met Loet van Schel- lebeek en Pietje Ocks maakte hij de Schiedamse pagina's voor de bekende Voetbalkrant van Het Vrije Volk. Dat gebeurde thuis bij Bas in de B. van Haarenlaan. Zelf ken ik Bas eigenlijk voor al van de tribune. Onze eerste ontmoeting vond ruim 25 jaar geleden plaats op de tribune van een van drie betaald voetbal clubs, die Vlaardingen en Schie dam toen telden. Ik ben er niet helemaal zeker van, maar neem aan dat het op de persrij van de hoge Mauw-wit geverfde tribune Uit de Schie damse Courant, onafhankelijk dagblad voor Schiedam en Kethel, van 5 september 1969. door Basvan Bochvra van Hennes DVS was. Bas, tien jaar ouder en toen al jaren Schie dams sportmedewerker van Het- Vrije Volk, kwam graag bij die club. Ook buiten het voetbalsei zoen als er cricket gespeeld werd. Ik was in die tijd sportme dewerker van Het Nieuwe Dagblad/De Tijd-Maasbode en la ter van het toen pas in deze regio verschijnende huis-aan-huisblad De Havenloods. Dat waren toen voorlopers in de vernieuwing van de regionale (sportjournalistiek. Er gebeurde heel wat op media-gebied in die tijd. Krantenuitgevers waren druk doende met plaatselijke en regionale bladen. De populaire 'Mieke' bijvoorbeeld kwam i*i die tijd ook in stelling bij B.» Stadsblad van Van de Klink. Bas werd er ook persoonlijk nauw bij betrokken. Sijthoff investeerde miljoenen guldens in de hoop de alleenheer schappij te verwerven op de re gionale markt. Overal werden plaatselijke dagbladen nieuw le ven ingeblazen of -als het niet anders kon- opgericht. De Neder landse Dagblad Unie pikte bij voorbeeld in Vlaardingen net de Nieuwe Vlaardingsche Courant weg voor de neus van Sijthoff, dat daarom met al aangetrokken NVC-redacteuren het Vlaardings Dagblad liet verschijnen. Het Vrije Volk, toen juist in handen gekomen van de Nederlandse Dagblad Unie en de Perscombi natie, kreeg het ook zwaar te verduren, want vrijwel alle re dacteuren en medewerkers wer den door de redactionele project leider van Sijthoff (Daan Sprong) benaderd met prachtige aanbie dingen. Zo ook Bas, die zijn kans greep om van zijn hobby journa listiek zijn vak te gaan maken. Hij werd sportredacteur van de na 26 jaar teruggekeerde Schie- damsche Courant. Het duurde niet lang, maar juist in die paar jaar kwam ik Bas nog vaker tegen op de trü\ nes van SVV, Hermes-DVS en Fortuna VI. omdat ik, inmiddels algemeen redacteur bij De Ha venloods, op verzoek van de sportredactie van Het Vrije Volk incidenteel de door Bas vertrek in Schiedam opengevallen plek innam. Bas schreef in het splin ternieuwe kantoor van de Schie- damsche Courant aan het Broers- vest allerlei sportverhalen en zijn rubriek 'Vanaf de tribune [gezien'. Tot hij terugkeerde -nu als sportredacteur in vaste dienst- bij Het Vrije Volk, waar ik in 1975 editie-redacteur werd. Sindsdien heb ik sporttribune., niet meer beroepsmatig betreden en sprak Bas niet meer zo vaak. Tot drie jaar geleden, toen ik in deze regio terugkeerde en Bas tegenkwam in de raadszaal, als persvoorlichter... op de tribune. Hij is daar nu ook vanaf gestapt. Met eindelyk en dik verdiend een onderscheiding. Voor de grap kreeg hij begelei ding van ME-ers uit het hem be vriende politiekorps. Er is veel veranderd, Bas. Je zal zien dat straks nog Sijthoff en de Dagblad Unie samen een krant gaan ma ken voor Schiedam en Kethel. 11 Het geschreeuw in het zwembad bereikt een hoogtepunt als een meester of juf zich opmaakt om te water te gaan... SCHIEDAM De kinderen in het Sportfondsenbad zijn al op de Burgemeester Knappertiaan te ho ren. Vandaag doen driehonderd Schiedamse schoolkinderen mee aan de sportdag en dat laten ze duidelijk merken ook. De herrie in het zwembad is een veelvoud van wat buiten is te horen. De kinde ren laten geen gelegendheid voor bij gaan elkaar luidkeels aan te moedigen. De activiteiten maken deel uit van de sportdag, georgani seerd door de Dienst Sport en Re creatie van de gemeente. Niet al leen in het sportfondsenbad stor ten de kinderen zich in de sportie ve strijd, ook in de sporthal Mar griet. Onderwijsconsulent Van Giezen verklaart de reden voor de sport dag: „De kinderen die meedoen, zitten allemaal in de laatste groep en gaan volgend schooljaar naar de middelbare school. Zo'n sport-' dag is een leuke manier om af scheid van ze te nemen. Veel scho len organiseren zelf ook een sport dag, maar daarbij zijn de kinderen uit groep 8 vaak betrokken bij de organisatie. Ze helpen de jongere kinderen bij de spelletjes. Natuur lijk is dit wel leuk» maar zo komen ze zelf niet echt aan sporten toe. Vandaag kunnen ze zich echt op de spelletjes concentreren." Ondertussen gaan de kinderen door met de spelleljes. In het zwembad is het een enorm gewrie mel. Honderdtwintig kinderen verdringen zich rond het bad en wachten het signaal van de bad meester af. Op het moment dat bij op zijn fluitje blaast, beginnen de kinderen aan hun opdracht. Die varieert van aan een touwladder over het water klinmmen en pro beren de overkant van het bad te bereiken tot het schieten van be kertjes in een omgekeerde paraplu. Ook zijn er kinderen die vanuit het water zoveel mogelijk ballen door een korf moeten gooien of met een rubber vlot van de ene kant naar de andere moeten roei en. Het doel van alle spelletjes lijkt zo snel mogelijk zo nat mogelijk te worden. In sporthal Margriet is het niet anders. De temperatuur is inmid dels flink opgelopen. Niet alleen door de warmte buiten, ook door de inspanningen binnen. De kin deren spelen afwisselend een par tijtje hockey, lijnbal, badmington en korfbal.Ook het touwtrekken ontbreekt natuurlijk niet. „De sportdag is ook bedoeld om de kinderen kennis te laten maken met allerlei sporten die ze nog niet kennen," vertelt Van Giezen ver der. „Bij sommige spelletjes, zoals badminton, blijkt dat echter niet meer ndÖig. Dat leren veel kinde ren al als ze in het weekend naai de camping gaan." J£r If n<w it tyw i A "f li o andaag viel er een krant In uw brievenbus. Dat gebeurt wel meer, zult u terecht op merken. "„laar een krant met louter en alieer. Schiedams nieuws, met iedere dag een pagina Schiedamse sport, kijk, dat is wat anders, neem aan dot deze rubriek, die alweer vanat 1 augustus regelmatig in deze krant meedraait, alleen gelezen wordt door de sportliefheb bers. Vanaf vandaag vindt u in deze krant iedere dag een hele pagina oport en op de maan dag twee tot drie pagina's oort. Allemaal uit de Schte- -se sportkeuk»" die zich. v

Het Vrije volk | 1990 | | pagina 1