Fast-bowler 'Flap' van Troost nu al naar cricket-walhalla 'Ik wil als het even kan mijn brood gaan verdienen met deze sport' 'We moeten hard werken, maar gaan veel liever naar school' Eerste huwelijk In aula museum 'i Het Vrije Volk SCHIEDAM I KUNST TE KIJK Pasfoto's met kwaliteits garantie 3Elk raadslid moet zijn plicht doen Studio Express PAGINA 4 DONDERDAG 5 JUL11990 i Door Robert van 't Zelfde SCHIEDAM André van Troost, fast-bowler van Excelsior' 20 en het Nederlands elftal, is maandag voor de duur van twee maanden vertrokken naar het Zuidengelse Somerset. Naar de plaats Taunton om precies te zijn. ,De zeventienjarige, ruim twee me- cter lange Schiedamse international hoopt bij deze top-cricketclub, die 'trouwens ook al de werkgever is van de Rotterdammer Roland Le- febvre, een prof-contract aangebo den te krijgen voor het volgend seizoen. 'Flappie', zoals hij in cricket- iland genoemd wordt (en als wij de hond van de familie Van Troost voor het eerst zien valt meteen op waarom het lieve beest 'Flappie 2' heet) speelt het Engelse herenspel al vanaf zijn zevende levensjaar. Op zijn vijftiende debuteerde hij reeds in de hoofdmacht van Excel- 'sior waarin hij sindsdien, evenals broer Luuk, immer een hoofdrol vertolkt. - Vorig jaar tijdens een toernooi ih Engeland met het Colts-team (voor spelers jonger dan 19) werd fAndré voor het eerst benaderd "door Somerset. Jack Birkenshaw, de manager van de club, waar re centelijk nog grootheden als lan Botham en de huidige captain van West-Indië Vivian Richards speel den, was zo onder de indruk van 'Flap' dat hij hem prompt uitno digde voor een weekje trainen en spelen om hem zodoende nog eens nader onder de loep te nemen. Het eerste verblijf in het cricket-wal halla wierp gelijk zijn vruchten af want bijna direct werd binnen So merset County Cricket Club over gegaan tot het aanbieden van een zomercontract. Mede door de goede prestaties van Van Troost tijdens het ICC WK voor B-landen, vorige maand in ons land waar Nederland boven verwachting als tweede eindigde (na een verpletterende nederlaag in de finale tegen Zimbabwe), raakte de gebeurtenissen rondom de HAVO-4 scholier in een stroom versnelling. De andere County- teams in Engeland, die gedurende de WK in Nederland goed verte genwoordigd waren en die boven dien van de heren Lefebvre en Bakker (spelend bij Hampshire) niets dan goede berichten hadden gekregen over de jonge Schiedam se geweldenaar, zaten zoals dat in het ruwe Engelse prof milieu eigen is natuurlijk ook niet stil. Zou Van Troost eerst pas in au gustus de oversteek maken, nog voor de halve finale tegen Kenya deed Somerset in een brief, die Roland Leiebvre persoonlijk aan 'Flap' kwam overhandigen, het voorstel om een maand eerder en dus langer te komen. Dit had zo wel consequenties voor de andere serieuze gegadigden (Sussex en Lancashire) die in de slag waren om Van Troost in te lijven als voor het Schiedamse Excelsior'20 dat nu onverwachts zijn spil van de attack zag vertrekken. „Voor mij was de keuze gemak kelijk," aldus Van Troost. „Ik wil als het even kan mijn brood gaan verdienen met cricket. Somerset heeft mij een goed bod gedaan om mezelf in de kijker te spelen. Ver loopt dat naar wens, en daar ben ik nagenoeg zeker van, dan kan ik voor volgend jaar een contract van zeven maanden krijgen." Het enige wat Somerset er kan van weerhouden om dat te doen is volgens Flap een blessure. „En daar ben ik inderdaad wel bang mSi Andre Tlap' van Troost (links) met broer Luuk: immer hoofdrol voor. Ik denk dat ik alles bij el kaar in zo'n tien weken waaron der twee 'tours' naar Namibië en de Verenigde Arabische Emiraten zeker veertig wedstrijden heb ge speeld. Vooral tijdens de WK voel de ik mij niet lekker en kreeg ik last van mijn linker scheenbeen." Een blessure die gek genoeg in herent aan de cricket-sport is. „Dat komt namelijk zo," licht de fervent liefhebber van de snack bar-cuisine ons gelijk toe. „Als ik een bowling-actie af maak en de bal dus net mijn rechterhand ver laten heeft, komt alle kracht op mijn linker been terecht. Op dat moment krijgt het scheenbeen een druk te verduren die dertien keer zo groot is als het eigen gewicht." Van Troost kijkt met gemengde gevoelens om naar zijn club Excel sior'20. Het team van captain Emerson Trotman staat met vier verliespunten minder dan naaste belagers Kampong en Kon.UD bo venaan de ranglijst. Zondag staat de ontmoeting tegen UD op het programma en kan bij winst het landskampioenschap al een stuk dichter bij komen. J „Het is vrij simpel," licht 'Flap', nu inmiddels al verveeld door het interview en het poseren met broer Luuk voor de fotograaf, toe. „Die dertig runs per wedstrijd die Excelsior minder te incasseren krijgt als ik bowl moeten nu ver hinderd zien te worden door als team scherper te gaan fielden. Bo vendien verwacht ik dat ervaren cricketers als Emerson Trotman en Tim Zoehrer Excelsior er door heen zullen loodsen. Als ze voor de zekerheid dertig runs meer bijeen slaan dan moeten ze kampioen worden," klinkt al afstandelijker het advies van 'Flap', die zich al helemaal een speler van Somerset voelt. Door Carine Neefjes ROTTERDAM Nauwelijks kleren aan het.lijf en uen,-vermoei de blik in haar ogen.*.,Fatimah (9) uit Indonesië heeft de hele dag in de rijstvelden gewerkt.J Onkruid wieden, oogsten en planten is haar dagelijkse bezigheid. Ze heeft twee jaar op Java een lagere school be zocht. Die schooltijd was van zo korte duur omdat ze thuis haar ou ders moest helpen. Dolgraag zou ze weer naar school gaan. Fatimah is een van de kinderen die op de expositie 'Terre des Hommes 25 jaar' over haar leven in een Derde-Wereldland vertelt. Op grote witte zuilen zijn posters van zwarte kindertjes geplakt. Al lemaal vertellen ze hetzelfde tries te verhaal: ze werken hard op het land, maar gaan veel liever naar school. „Ik wil leren lassen," zegt een jongetje, „dat kan de concur rent van mijn vader ook." Uit landen waar onderwijs geen schijn van kans heeft, komen uit sluitend leergierige kinderen aan jhgt woord. Een ietwat ongeloof waardige vertoning. Toch heeft ®erre des Hommes Nederland heel 'Bewust voor het thema onderwijs gekozen. Na 25 jaar wil de organi satie van koers veranderen. Meer aandacht voor structurele proble- -men in Derde-Wereldlanden. On derwijs past hier goed. |In 1965 is Terre des Hommes opgericht. Er woedde een gruwelij ke oorlog in Vietnam waarvan veel kinderen het slachtoffer wer den. Directeur Frans van Dijk: „Terre des Hommes bood toen slechts noodhulp. Vrijwilligers ga- •ven uitgehongerde kinderen te eten en verzorgden gewonden." -Maa- het grootste probleem werd niet opgelost want de oorlog duurde voort. Dat gold niet alleen -voor Vietnam. Ook in Ethiopië, •Angola en Chili waar Terre des Hommes een helpende hand bood, was het aanvoeren van medicijnen en voedsel vaak water naar de zee dragen. Dat humanitaire hulp niet di rect zoden aan de dijk zet, is niet verwonderlijk, meent Jan van Berkel, hoofd-educatie bij de No- -vib, een grote overkoepelende or ganisatie die zich intensief bezig houdt met hulp aan landen in de Derde Wereld. Terre des Hommes .Bemoeit zich absoluut niet met de politiek in een land. Toch gaan noodhulp en politieke steun \aak samen, vindt de Novib-medewer- ker. Volgens Van Berkel ben je soms verplicht om „politiek partij te kiezen". Als voorbeeld noemt hij de situatie in Maleisië: „Wij steu nen de acties van bewoners die hier strijden voor het behoud van het tropisch regenwoud. Anders blijven deze mensen niet in leven. En dat is het belangrijkste doel van onze hulp. De Novib doet bij voorbeeld mee aan wegblokkades. Op die manier proberen wij het beleid van de regering te beïnvloe den. De Maleisische overheid is hier niet gelukkig mee." Terre des Hommes wil in tegen stelling tot de Novib geen politieke keuzes maken. Directeur Frans van Dijk: „We zijn bang voor druk van de regering,, Wy willea,ons ei gen gang kunnen gaan." ,97i®SnVS.f Om de situatie in een-l&hd-blij- vend te verbeteren, des Hommes soms tocli^enifuffis uitoefenen op de regering van een land. Daarom onderhoudt Terre des Hommes contacten met onder wijsorganisaties. Die moeten er voor zorgen dat kinderen niet als 'vechtersbazen' worden opgevoed. Als voorbeeld beschrijft Van Dijk de situatie in Cambodja. „Daar is ontzettend veel haat en nijd tussen mensen op het platte land en de bergbevolking. Kinde ren in de bergen wordt voorgehou den dat bewoners in de dalen niet deugen en als mens minder waard zijn. De Rode Khmer wakkert de tegenstellingen tussen de beide be volkingsgroepen aan. Onderwijzers moeten proberen daarin verande ring te brengen." In de toekomst wil de organisa tie zich meer op vrouwen richten. Die moeten zoveel mogelijk be taald werk krijgen. Van Dijk: „Als de vrouw meer verdient, krijgt een kind beter te eten. Mannen beste den hun geld nauwelijks aan hun kinderen. Die kopen er zelf siga retten en drank voor." In 25 jaar heeft Terre des Hom mes 300.000 kinderen uit 45 ver schillende landen geholpen. Van de 2.500 projecten waren de mees ten in Zuid-Oost Azië, Indië, Bang ladesh, Sri Lanka en Latijns-Ame- „rika. in totaal heeft de organisatie 150 miljoen gulden aan hulp uitge geven. Een groot deel van de inkom sten is afkomstig van vaste dona teurs. Verder haalt de organisatie veel geld binnen via acties op tele visie. Ook scholen dragen hun steentje bij door geld in te zamelen voor Derde Wereldlanden. Van de 12 miljoen gulden die Terre des Hommes elk jaar ont vangt, gaat negentig percent on middellijk naar de Derde Wereld. De overige 1,2 miljoen gulden wordt besteed aan de 13 betaalde krachten en aan de 1.000 vrijwilli gers die voor Terre des Hommes werken. Hoewel Oosteuropese landen ook schreeuwen om hulp kan Ter re des Hommes geen hulp aan het Oostblok bieden. Daar is gewoon weg geen geld voor. Bovendien ke ren problemen in de Derde Wereld ieder jaar terug. Dat blijkt heel duidelijk uit het verhaal van Sano- ko (10) die in Bangladesh woont. „Ik ben geboren in september, het jaargetijde van de razende moessons. Elk jaar weer overspoelt het water ons land. Duizenden huizen worden vernietigd, hon derdduizenden mensen raken dak loos. Landbouwgronden worden verwoest. Bij ons is het dan koud en nat en we lijden honger". De expositie '25 jaar Terre des Hommes Nederland' is tot 30 juli van dinsdag tot en met zaterdag van 10.00 tot 16.00 uur te zien in de Laurenskerk in Rotterdam. IJJgpg KKèfTfli ranb 8tl® É&pfÉ isttis argrrxr De aula van het Stedelijk Museum deed gistermorgen voor de eerste keer dienst als trouwzaal. F. M. de Man uit 's Gravendeel en M. P. van Houte uit Schiedam vormden het eerste van de honderdvijfen- twintig bruidsparen, die hier zul len trouwen. De huwelijken wor den de komende maanden in de aula voltrokken, omdat het oude stadhuis op de Grote Markt on bruikbaar is. Het, staat in de stei gers in verband met restauratie ivamihet data,Me vrouw-Bakker, ambtenaar van de burgerlijke stand; voltrok gisteren om^elf uur (hjMlPprsta auïaThnwe_Ujic. Als eer' ste .wenste ze het.nieuwe bruid- spaar. veel geiuktoe.,De. bruid, tra ditioneel in het wit, en de bruide gom vertrokken daarop naar 's Gravendeel waar de kerkelijke in zegening plaatsvond. De aula van het museum vormde een prachtige omgeving voor de huwelijksplech tigheid. De alleijongste bruidgas- ten hadden bier echter geen aan dacht voor. Zij luisterden naar de prachtige echo die weerklinkt in de aula en deden hun best hun stem te laten weerklinken. De po litie zal de komende maanden al het verkeer dat in verband met de trouwpartijen door de Hoog straat rijdt, begeleiden. SIERAAD In Galerie Alpha is een collectie sieraden te zien van Wim en Si- grid Kok en monoprints van Gwe'- ndle Diascom. De sieraden zijn ge maakt van titanium en zilver. De monoprints bestaan voornamelijk uit portretten en zijn uitgevoerd in kleurige vlakken. Galerie Alpha is gevestigd m juwelier Kok aan het Broersvest 93 te Schiedam. Sinds een half jaar wordt iedere maand een nieuwe tentoonstelling inge richt. HEIFRA Werk van de Schiedammer Frans Jan van der Heide is tot half augustus bij De Zeeman in Vlaardingen te zien. Na zijn stu die- en leertijd bij enkele kunst schilders vestigde Van der Heide SCHIEDAM - Twee raadsle den hebben zich deze week de boosheid van burgemeester Scheeres op de hals gehaald. Het duo (volgens leden van de andere fracties de CD-leden) lapte de voor schriften aan de laars door bij een schriftelijke stemming in de ge meenteraad de briefjes niet in te leveren. Scheeres waarschuwde: „In feite is de stemming nu ongel dig. De 31 aanwezige raadsleden hebben maar 29 stemmen uitge bracht." Omdat twee stemmen méér voor of tegen het voorstel toch geen verschil maakte op de besluitvorming, verklaarde de bur gemeester de uitslag alsnog geldig. „Ik wijs erop dat dit niet meer kan. Elk raadslid dient zijn of haar plicht te doen en bij aanwe zigheid in de raadszaal stembrief jes al of niet geldig ingevuld in te leveren." zich als zelfstandig beeldend kun stenaar. Omdat zijn werk, onder de naam Heifra, al snel bekend werd in het buitenland, besloot hij enkele jaren in Noorwegen, Span je, Portugal en Frankrijk te gaan schilderen. Het werk dat in het theehuis De Zeeman (Hoogstraat 205 in Vlaardingen) hangt is ex- pressionistischer dan zijn vroege werk. De kleuren zijn sterk en diep en de schilderijen zijn meest al uitgevoerd in acryl of olieverf. JUBILEUM 'Stedelijk Museum Schiedam 90 jaar' is de eerste expositie na de verbouwing van het Schiedams museum. De jubileum-tentoonstel ling is verdeeld over de Grote Kerk en het opgeknapte museum. Ze geeft de geschiedenis weer van de kleine oudheidskamer die uit groeide tot een museum van eigen tijdse kunst, het Schiedams Stede lijk. De expositie geeft een beeld van de collectie op het gebied van de oude en hedendaagse kunst. Bo vendien wordt er een overzicht ge toond van de Schiedamse sierkun stenaar A.F. Gips (1841-1943). De expositie is tot en met 26 augustus te zien in het Stedelijk Museum, Hoogstraat 112 en in de Grote Kerk te Schiedam. COÖPERATIE De Verbruikerscoöperatie Rot terdam heeft meer dan een eeuw bestaan. In 1860 werd de eerste coöperatieve winkelvereniging Neerlands Werkman opgericht en kort daarna volgde de Rotterdam se Verbruikersvereniging, de Amb- tenarencooperatie, De Vooruitgang en de socialistische coöperatie Voorwaarts. Na de oorlog fuseerde de Vooruitgang met de in 1920 op- gerichtte Rooms Katholieke coöpe ratie De Ster. In het Nationaal Co öperatie museum aan de Lange Haven/hoek Appelmarkt in Schie dam is een tentoonstelling te zien over de geschiedenis van deze coö peraties, geïllustreerd met ge schriften, foto's, contracten en ou de gebruiksvoorwerpen. De ope ningstijden zijn beperkt: op don derdag is het museum open van 12 30 tot 17.00 uur en van 19.00 tot 21.00 uur en op vrijdag van 12,30 tot 17.00 uur. Op zaterdag opent het museum haar deuren van 11.00 tot 17.00 uur. De toe gang is gratis. DE DUIG In Galerie De Duig wordt van 7 juli tot 1 september werk gepre senteerd van mensen die het afge lopen seizoen bij de galerie een te ken- of schildercursus hebben ge volgd. De tentoonstelling bestaat uit een selectie van olieverven, aquarellen en tekeningen van ver schillende cursisten. Zij hebben van Dik Kats en Aad Hofman ge leerd exact naar de natuur te wer ken. De expositie wordt 7 juli geo pend en is iedere zaterdagmiddag te bezichtigen van 13.30 tot 16.30. VENETIË Riflessione locale Weerspie geling van een stad. Het Italiaanse woord 'riflessione' betekent weer spiegeling. Onder deze titel laten Kees Lesuis en Annette Braad tij dens de zomermaanden tekenin gen zien in de Bondspaarbank aan de Sehiedamseweg 12 in Vlaardin gen. Ze zijn gemaakt naar aanlei ding van een reis naar Venetië. Het paar Lesuis en Braad trof in deze Italiaanse stad een stemming van vergane glorie: het geluid van een plotseling opdoemend pleintje, kwebbelende dames, de kleuren oker en warmrood. De indrukken lieten zich volgens de Vunstenaars niet vangen door een fototoestel. De expositie duurt tot en met 31 augustus. ACADEMIE In het Hollandiagebouw aan de Oosthavenkade 42 is nog tot zater dag de jubileum-overzichtstentoon stelling te zien. Deze expositie be vat werken van circa dertig docen ten die in de afgelopen vijfentwin tig jaar verbonden waren aan de Vnje Academie. Het Holiandiage- bouw is van dinsdag tot en met vrijdag geopend van 9.00 tot 12.30 uur en van 13.00 tot 17.00 uur (vrijdag tot 18.00 uur) en vrijdag avond van 19 00 tot 21.00 uur en zaterdag van 12.00 tot 17 00 uur. BONDSCOLLICTIE Bondsmeester is een kwahteits- predikaat voor foto's. Dit predi kaat valt ten deel aan vergevorder de leden van fotoclubs die aange sloten zijn bij de Bond van Neder landse Amateur Fotografen Ver enigingen (BNAFV). Vijfenveertig foto's van deze 'amateurs' zijn tot 19 juli te zien in Vlaardingen, in de Centrale bibliotheek aan de Waalstraat op de le en 2e verdie ping- POLICE-ART Bij Monsieur Paul, de croissan- terie aan de Noordvliet 5 in Maas sluis, hangen vanaf maandag acryl schilderijen van Nicolaas. Dat is de vaste ondertekening van de 55- jarige Maassluizer N. van de Berg, hoofd van de heheersdienst van de gemeentepolitie en voorzitter van de Vrienden van het Gemeentemu seum, die zich al van jongsaf aan met schilderkunst bezighoudt. Op dit moment hangen ook werken van hem in de Police Art Galery in Warnsveld en eerder exposeer de hij dit jaar in het Schuurkerkj'e en in Naaldwijk. By Monsieur Paul toont hij recent werk waarin het doorbreken van grenzen tot uitdrukking komt. Nicolaas schil dert sinds 1960 bijna uitsluitend non-figuratief. De schilderijen hangen tot begin september "by Monsieur Paul. Openingstijden maandag tot en met zaterdag van 9.00 tot 18.00 uur. Jeugdige winkeldief nacht in cel VLAARDINGEN Een 14- jarige Schiedammer, die giste ren is aangehouden wegens winkeldiefstal, is vannacht op het politiebureau blijven 'loge ren'. De jongen werd opgepakt wegens het stelen van twee pennen en een pakje sigaretten met een gezamelijke waarde van ƒ28,-, waarbij het niet dui delijk was of hij ze had wegge nomen bij een boekhandel of bij de Edah aan de Mgr. No- lenslaan. Tijdens de verhoren bleek dat hij nog meer diefstal len op zijn kerfstok had, wat voor de politie aanleiding was hem een nachtje vast te hou den. De ouders van de jeugdige winkeldief konden niet worden ingelicht over het wegblijven van hun zoon omdat zij niet thuis waren. Dronken automobilist direct door naar cel SCHIEDAM Een 33-jarige Schiedammer, die vanmorgen vroeg werd aangehouden we; gens rijden onder invloed, is door de politie direct doorge stuurd naar het Huis van Bewa: ring. De man bieek nog zestig dagen te goed te hebben. Hij werd in het verleden meerdere malen opgepakt voor het zelfde vergrijp. De politie vorderde het rijbewijs van de Schiedam mer in. Twee uur file door op weg gevallen lading SCHIEDAM Een rijbaan in de bocht van 'de A4 naar de A20 richting'Hoek van Holland is gistermiddag twee uur afge sloten geweest door op de weg gevallen plaatstaal. Het plaat staal was afkomstig van een vrachtwagen, die te maken kreeg met een schuivende la ding. Er werden geen andere auto's geraakt door de stalen platen. Auto leeggeroofd; buit/1.150,- SCHIEDAM Een perso nenauto, die geparkeerd stond aan de Buitenhavenweg, is dinsdagnacht een vruchtbaar ruitje hadden t ingeslagen,w eep attaché-koffer, 'Bet kentekenbe wijs, een radio-casetterecorder en een fototoestel mee-,De tota le waarde van-de- bntvreéfrfdè goederen is/fe|gfyjpC3 Nieuwiand-zomerkamp naar Westmaas SCHIEDAM Tieners van negen tot en met vijftien jaar kunnen met het buurthuis Nieuwland mee op zomerkamp. Van 4 tot en met 11 augustus wordt het gehouden in West maas. Het betreft een actieve vakantie. Op het programma biedt onder meer zeilen, roeien en diverse zomerspelen. De kampleiding bestaat uit ervaren zeiliers en roeiers. De rit van en naar Westmaas, bij Heinen- oord in de Hoekse Waard, wordt gemaakt op de flets. De bagage wordt met een auto ver voerd. Deelnemen kost per kind honderd guiden. Inschrij ven is mogelyk tot 18 juli hij Maija de Graaf in het buurt huis aan de Albardastraat 65. Inlichtingen zyn verkrijgbaar via telefoonnummer 4738671. Verontreinigingsheffing Schieland omhoog ROTTERDAM Ondanks het feit dat het Hoogheemraad schap van Schieland de komen de periode fikse investeringen moet doen, wordt het tarief voor de verontreinigingsheffing voor 1991 met niet meer dan de voorgenomen 2i4 percent verhoogd. Het tarief is voor het jaar 1991 vastgesteld op 75,36 per vervuilingseenheid. Inge volge provinciale voorschriften worden huishoudens, bestaande uit meer dan één persoon, aan geslagen voor drie vervuilings- eenheden. Polaroidv f i i i i t H -VI -Jt. -iS (INGEZONDEN MEDEDELING) "V Hoogsvaal 104-106. Schiedam Tel 010 4266720

Het Vrije volk | 1990 | | pagina 1