Zorgen om meer hotels in de reg o Hennie Hagestein kwart eeuw agent in Schiedam Paus maakt van verkeerde kerk basiliek 10 t/m 15 juli 1990 Het Vrije Volk SCHIEDAM s Leerlingen liepen voor speelgoed ziekenhuis de..DoeMn, Rotterdam i r Directeur Delta-hotel: Gemeenten verlenen veel te snel vergunningen ws l#* PAGINA 4 ZATERDAG 7 JUL11990 (Jf. !F, ïf 1 VLAARDINGEN Is er wel of niet voldoende ruimte op de markt voor de bouw van nieuwe hotels? Deze vraag zal de komende jaren de gemoederen in de hotelsector bezighouden. Directeur R. Rol van het Delta-hotel in Vlaardingen maakt zich ernstige zorgen over de grote vlucht die de bouw van nieu we hotels in de regio Rotterdam en speciaal in Vlaardingen heeft genomen. „Ik vind dat geen goede ontwik keling. De gemeenten in de regio verlenen veel te snel vergunningen voor nieuwe hotels zodat er te snel te veel aanbod komt. Dat zal in de nabije toekomst leiden tot proble men bij bestaande hotels," aldus Rol, Het Delta-hotel al 35 jaar het enige hotel in Vlaardingen krijgt binnen afzienbare tijd te maken met de komst van de twee nieuwe hotels Ibis en Campanile in de gemeente. Ibis, waarvan de eerste paal donderdag werd gesla gen, zal volgend vooxjaar in ge bruik worden genomen. Voor Campanile geldt dat de vergun ningsprocedure nog niet is afgelo pen. Schiedam 'doet' het nog steeds met Novotel en het Rijnmondhotel (beide van de Ibis-keten). De nu vier jaar oude plannen van de ge meente om een hotel aan te trek ken in Schiedam-Noord zijn echter nog steeds niet in een stoffige la verdwenen. De bestaande hotels in de regio Nieuwe Waterweg-Noord kunnen voor de toekomst dus de nodige vergroting van aanbod verwachten en het is logisch dat de eigenaren van bijvoorbeeld een Delta-hotel daar niet blij mee zijn. Niet alleen de angst voor nieuwe concurrentie echter speelt bij de visie van de di recteur van het (vier sterren) Del ta-hotel een rol. Hij refereert zijn mening aan een onderzoek, dat in opdracht van de hoteliers in de regio in 1988 door de Stichting Bedrijfsad- viezen Horecaf werd uitgevoerd. De conclusie van dat onderzoek was dat er voor nieuwe hotels in Rotterdam en omgeving geen plaats is. Bij het toenmalige be stand drie, vier en vijsterren-ho- tels lag de kamerbezetting tussen de vijftg en zestig percent en was er dus sprake van een toch wel verontrustende overcapaciteit. Volgens manager A. Roebersen van Ibis-Nederland zal het met toekomstige marktproblemen na de ingebruikname van de Ibis-ves tiging in Vlaardingen en Schiedam echter wel meevallen, „De markt verschilt echt van maand tot maand. De uitkomst van dat on derzoek door Horecaf gaat momen teel niet meer op. We zetten niet zomaar ergens een hotel neer. Daar gaat een gedegen marktana lyse aan vooraf." Over de bedenkingen van de leiding van het Delta-hotel: „Het Delta-hotel en een vestiging van Ibis zijn per definitie niet eikaars concurrenten. Wij zijn een simpel 'low-budget' hotel terwijl het Del tahotel meer klasse heeft," ver volgt Roebersen. „Ieder heeft dus zijn eigen markt, we bieden ver schillende producten. Maar na tuurlijk is de angst bij bestaande hoteliers wel begrijpelijk." Het waarde-oordeel dat de Ibis manager geeft, stemt echter niet overheen met het oordeel van de directeur van het Delta-hotel. „Ibis is een prima hotel en ik ver moedt dat het zich zeker niet zal gaan presenteren als een bedrijf uit de middenklasse," aldus Rol. Als hij daar gelijk in krijgt, zal het Delta-hotel toch de nodige klandizie verliezen. De prijzen van de kamers in het Ibis liggen be hoorlijk lager dan in het Delta-ho tel. Als de kwaliteit gelijk is, is de keuze tussen 120,- per nacht voor een éénpersoonskamer en 4185,- immers snel gemaakt. Voor vijfentwintighon derd gulden mag de kin derafdeling van het Schieland-Ziekenhuis aan nieuw speelgoed ko pen. Het bedrag hebben «ie 145 leerlingen van de openbare basisschool Sauer/Bekkers(Eduard van Beinunlaan in Groe- noord) met een sponsor loop ingezameld tijdens hun feestweek rond het vyQarig bestaan van de school. Op de laatste laatste schooldag heb ben de leerlingen gister morgen het geld over handigd aan Liesbeth de Zwart, het hoofd van de kinderafdeling van het Schielandziekenhuis. Er zal in ieder geval een soort speelgoedwandel- wagen voor buiten wor den aangeschaft. Door Rein Wolters SCHIEDAM „Angst? Wei eens angstig geweest in het werk?" herhaalt Hennie Hagestein de vraag. „Tsja.... inderdaad! Eén was ben ik werkelijk bang," schiet hem te binnen. „Nu kan ik er uit bundig om lachen, maar toen be slist niet," grijnst de 47-jarige ad judant van de Schiedamse politie. „Dat was toen Leo Verhaar, destijds mijn directe werkmaat, en ik 's nachts in de omgeving van de Stadshouderslaan patrouilleerden. We hielden extra "toezicht omdat die buurt te lijden had van een in- braakgolf. In een hoekhuis zag ik een deur open staan. Bingo, zei ik tegen Leo, die pakken we. Wij de woning binnen. In de hal was een open trap. Boven hoorden we ge rucht. Dus in het stikkedonker stiekem naar boven geslopen. Stonden we daar ineens oog in oog met een paard van een hond. Leo en ik schrokken ons te pletter. In onze haast om weg te komen, don- derstraalden we van de trap." Hennie Hagestein verdringt en opkomende schaterlach en ver volgt: „Eenmaal weer op de been kwakten we opnieuw tegen de 5 vlakte. Nu over een kleedje. Het 1 lag op de net geboende parket- vloer. En die hond maar grommen I en dreigen. Met hem op de hielen i raakten we toch buiten. Daar was J ook de bewoner. Hij stond zich te barsten te lachen om ons gestun tel, dat hij allemaal had gezien. De hond bleek achteraf een nog geen vlieg kwaaddoende Sint Bernhard. Zijn baas vertelde dat hij die avond thuis een feest had gevierd en behoorlijk teut was geraakt. Dat had weer tot gevolg dat hij de deur had laten openstaan/'Hennie Hagestein was begin deze week precies 25 jaar in dienst van het gemeentelijke politiekorps. Begon nen als aspirant-agent heeft hij zich opgewerkt tot adjudant. Nu vormt hij samen met zijn collega's Marten Stroetenga en Henk Bak ker het driekoppige managements team van wijkgroep 2. „We heb ben 24 hoofdagenten tot onze be schikking. Ons werkgebied is De Gorzen, het westen van de stad en een deel van de wijk Nieuwland," vertelt hij in zijn woning en intus sen zijn uit de kluiten gewassen bouvier strelend. Adjudant Hagestein zag als een na oudste van vijf kinderen het le venslicht in de Potgieterstraat in Schiedam. „We woonden naast ko lenboer Korengevel. Vader was een oorlogsslachtoffer. In die hoe danigheid kreeg hij een baan aan geboden als magazijnbediende en dat betekende verhuizen naar de garnizoensstad Dordrecht. Daar ben ik getogen." „Thuis hadden we het niet breed. Werken was het parool toen ik veertien werd. Mijn eerste haas Adjudant Hen nie Hagenstein voor het nieu we hoofdbu reau aan het Bijdorpplein: „Graag op straat onder de mensen." was boekdrukker Reidel in Dordt. Dat lag me niet zo. Letterzetter leek me een leuk beroep. Daarom ging ik zes maanden later werken voor drukkerij Stolk, ook in mijn woonplaats. Daar werden me de grondbeginselen van bet handzet- ten bijgebracht. Op kosten van de baas mocht ik bovendien twee da gen per week naar de Grafische School in Roosendaal." Aan de militaire dienstplicht ontkwam Hennie Hagestein niet. Als radio-telegrafist bij de LUA (luchtdoel-artillerie) diende hij zijn tijd uit. Verplicht moest hij vervol gens minstens één jaar terug naar zijn baas. De weinig verdienende zetter („ik kreeg maar zeventig gulden per week") voelde daar niks voor. Omdat zijn werkgever de opleiding had betaald, was voor hem - ook door de vakbond - de weg naar andere grafische werkge vers afgesneden. Hij nam ander werk In kort tijdsbestek volgden twaalf ambachten en dertien onge lukken. „Ik pakte alles aan waar mee ik geld kon verdienen." Een sollicitatie bij de politie van Rotterdam liep op niets uit. „Mijn lichaamslengte was bene- denmaats. Dus moesten ze me niet." In een familiebijeenkomst kwam ter sprake dat jonge Hennie (officieel Hendrik Laurens, volge„o de toen heersende traditie ver- Door Han van der Horst SCHIEDAM Koningen en keizers verheffen mensen in de adelstand, maar Zijne Heiligheid de Paus, wiens tiara uit twaalf kronen bestaat, doet het ook nog met gebouwen. Omdat zij aan de Schiedamse heilige Lidwina is gewijd en bovendien honderd jaar bestaat, verhief hij de Sin gelkerk tot basiliek. Dat is een hoge onderscheiding en pastoor mag nu allerlei liturgische voor werpen aanschaffen die iets te maken hebben met koninklijke status. Aanschaffen, Want de paus beperkt zich tot het uitschrijven van een oorkonde. Méébetalen aan het onderhoud van de „ge ridderde" kerk is er niet bij. Jo hannes Paulus II heeft er al moeite genoeg mee in zijn eigen Vaticaan de eindjes aan elkaar te knopen. Toch is pastoor Vismans bij zonder tevreden met het feit, dat zijn kerk tot basiliek verheven is. Hij is zelfs van plan met een delegatie gelovigen de heilige va der persoonlijk in Rome te gaan bedanken. Want Geloof en geld hebben niets met elkaar te ma ken. Al hoopt het kerkbestuur wél, dat de Nederlandse monu mentenzorg meer voor een echte basiliek over zal hebben dan voor een ordinaire parochiekerk. Hoe word» ppb kerk basiliek? Dat gebeurt op dezelfde manier als waarop vrienden en collega's en bazen er gezamenlijk voor zorgen, dat een geliefd medewer ker op zijn afscheid een konink lijke onderscheiding mee naar huis krijgt. Het gaat met veel om schrijvingen en verzoekschriften gepaard. De argumentatie voor de Singelkerk ligt voor de hand: ze ligt in. Schiedam, stad van Sint Lidwina, de enige Nederlandse heilige die ook in het buitenland ruimschoots bekend is. Ze is bo vendien aan deze Lidwina ge wijd, Op de achtergrond heeft waarschijnlijk ook meegespeeld, dat pastoor Vismans niets van kerkelijke vernieuwingen moet hebben. Hij is een aanhanger van Johannes Paulus H, die link se en moderne fratsen conse quent bestrijdt. Zoiets wordt van uit het Vaticaan beloond. Dan ziet men graag over het hoofd, dat de Singelkerk en Li dwina niet zoveel met elkaar te maken hebben. Eigenlijk is de Schiedamse heilige daar om het maar eens heel oneerbiedig te zepen een ondergeschoven kindje. Want de kerk was en is gewijd aan Onze Lieve Vrouw van de Rozenkrans. De oudste katholieke kerk van Schiedam aan de Lange Ha ven is gebouwd in 1822. Hij werd vanzelfsprekend gewijd aan Johannes de Doper, de Stads- patroon van Schiedam aan wie ook de middeleeuwse tegen woordig hervormde kerk aan de Grote Markt is opgedragen. Overigens is het gebouw al weer sinds jaar en dag in handen van Johan Maasbach en zijn pink sterbeweging. Deze Havenkerk zoals hij in de volksmond heet legt ge tuigenis af van rijkdom en wel vaart, maar hij probeert er nie* uit te springen. Er staat geen in drukwekkende toren naast. Hij past keurig in de rooilijn. In de eerste helft van de negentiende eeuw hadden de Rooms Katholie ken nog maar pas het recht ge kregen om als zodanig heri -a- re bedehuizen te bouwen. 2- pro voceerden liever niet. Dat wilde de volgende genera tie, die al veel meer zelfvertrou wen had, wel. Toen de Haven- kerk te klein bleek, stichtten de katholieken het was in de ja ren na 1850 een nieuwe paro chie. Er werd grond aangekocht aan de rand van de stad op de Nieuwe Haven tegenover de Oranjestraat, waar een nieuwe kerk verrees. De parochiebestu ren van die tijd hielden van neogothiek: ze wensten te bid den in een bo „wwerk, dat zoveel mogelijk op een middeleeuwse gothische kerk leek. In 1853 stond hij er dan ook. De nieuwe kerk had enorm hoge gewelven en een forse toren. Hij stak bo ven alles uit en was gedurende meer dan een halve eeuw het hoogste gebouw van Schiedam. Men wijdde de kerk aan Onze %im. Tijdens de sloop van de St. Lidwinakerk aan de Nieuwe Haven in Schiedam ontstond brand, waardoor de toren een rokende schoor steen leek. Lieve Vrouw Visitatie. Dat wil zeggen: aan Maria, die van de en gel Gabriél te horen krijgt, dat zij de zoon van God ter wereld zou brengen. Overigens had elke Schiedammer het over „de Fran- kelandse kerk". Maar toen volgde de heiligver klaring van Sint Lidwina. Het sprak vanzelf, dat Schiedam niet zonder een aan deze stadgenote gewijde kerk kon. Met enige moeite kreeg men gedaan, dat de Frankelandse kerk mocht worden omgedoopt. Maar als het tot splitsing van de parochie kwam, dan moest de nieuwe wel aan Onze Lieve Vrouw Visitatie worden gewijd. Toen in de jaren vijftig aan de Dr. Schaepmansingel een nieuwe katholieke kerk gebouwd werd, gebeurde dat dan ook. De Singelkerk was er nooit ge komen, als niet een rijke wedu we haar hele hebben en houden voor dat doel had nagelaten Was ze een paar jaar eerder overle den, dan had men het nieuwe ge bouw aan Sint Lidwina kunnen wijden. Nu was de Frankelandse kerk met de eer gaan strijken. Ook de Singelkerk werd in neo- gothische stijl opgetrokken. De bisschop wijdde haar aan Onze Lieve Vrouw van de Rozenkrans. De negentiende eeuwse kerke- bouwers hielden wel van middel eeuwse stijlen, maar niet van middeleeuwse degelijkheid. De neogothische kerken werden wel eens met wat slordigheid opge trokken. Met het gevolg, dat late re generaties voor enorme onder- houdsen reparatiekosten kwa men te staan. De grootste straf die een modern parochiebestuur kan overkomen, is opgescheept worden met zo'n scheurend en lekkend neogothische kreng. Je blijft restaureren en het blijft in regenen. Tegenwoordig krijgt men meestal wel enige steun van Monumentenzorg, want men be gint de negentiende eeuwse chitectuur steeds meer te Waar deren. Maar dat is een beuekke- lijk jong verschijnsel. De strijd voor het behoud van de Frankelandse Kerk is aan het begin van de jaren zestig opgege ven, toen de overheid nog geen cent overhad voor het behoud van een dergelijke monument. De parochie verkocht grond en gebouw. De sloper deed zijn werk, waarbij zelfs prachtige ge brandschilderde ramen in 1953 na een actie onder de paro chianen door de Schiedamse ge broeders Henderickx gemaakt zonder genade kapot geslagen werd. Op een gunstig moment brak brand uit. De half afgebro ken toren heeft nog dagen als een enorme fabrieksschoorsteen staan roken. Tegenwoordig staan er dure koopflats. De parochie ging samen met die van de Singelkerk. En Sint Lidwina ging mee Tot op de hui dige dag is de nieuwe basiliek ge wijd aan Onze Lieve Vrouw van de Rozenkrans én aan Sint Li dwina. Maria zal nu wel verdrongen worden. Het zij de Singelkerk allemaal gegund. Maar eigenlijk heeft de paus wel een beetje de verkeerde kerk bekroond. De Frankelandse- kerk had een beter lot verdiend dan haar overkomen is. Wat mij betreft is zij posthuum de Schie damse basiliek. Maar ja, ik ben er ook ge doopt. Dan blijf je loyaal. noemd naar zijn beide grootva ders) vergeefs had gepoogd bij de politie te komen. Zijn oom babbel de in Schiedam en zo gebeurde dat de toenmalige Schiedamse hoofd inspecteur Kees van der Haagen in Dordrecht op de stoep stond met het verzoek of de jongeheer Hage stein wilde komen solliciteren. „Voor ik het wist had ik een uni form aan," gebaart hij. Met zijn al vernoemde collega Leo Verhaas (ook 25 jaar in Schie dam bij de politie werkzaam) uit Maassluis, de Schiedammer Eddie de Held en Jeentje Abma uit Fries land togen de nieuwbakken Schie damse aspirant-agenten naar hun opleidingscentrum in Wassenaar. Gedurende een héél jaar trokken ze op en ze kwamen met een diplo ma op zak terug en helemaal ge reed voor het écht actieve politie werk. Onmenselijk hard Hennie Hagestein heeft ervaren dat het politievak soms onmense lijk hard kan zijn. Maar ook een vak waarin best gelachen wordt. In de loop van jaren hebben enke le zaken een diep spoor in zijn herinnering nagelaten. „Zoals die keer, ik was nog maar een paar dagen politieman, toen op de Bur gemeester van Haarenlaan een zandwagen inreed op een overste kend schoolklas. Verschrikkelijk, die gillende kinderen. Ik hoor de dokter nog zeggen: die gillende Kinderen zijn bij bewustzijn, daar kijk ik straks naar Eerst die kin deren maar die niet meer bewe gen, Twee kinderen waren dood." Zijn vlotte babbel stokt een mo ment. Dan: „Ik vergeet ook nooit de roofmoord in 172 op winke lier Van den Bosch. Hij woonde m een flat aan de Nieuwe Damlaan en had een supermarkt in de nood- winkels, die toen stonden op het Bachplein. Er was bekend dat op hem een overval zou worden ge pleegd. Dat zou gebeuren als hij zich naar huis begaf. In de omge ving lagen politiemannen in hin derlaag. Van den Bosch werd in derdaad overvallen. Maar nie mand had voorzien dat hij zich zou verzetten en ook niet dat de daders gewapend zouden zijn. In de hal van zijn woongebouw werd hij doodgeschoten. Die zaak heeft indertijd veel stof doen opwaai- en- Hennie Hagestein was ook één van de politiemensen die als taak hadden de ruim twintig slachtof fers van een explosie op het bij Tanker cleaning afgemeerde schip Aqua Clara. In 176 vielen er ook ruim twintig doden bij een trein ongeval bij Schiedam. Hagen heeft ook hierbij minder prettig werk moeten verzetten. Op den duur doet zich bij onge vallen met bloed of doden een soort immuniteit voor. „Op een avond belde ik, even voordat mijn dienst erop zat, naar huis en vroeg of mijn vrouw nog effe wat bami wilde opwarmen. Ik kom zo, zei ik nog. Net toen ik het bureau wilde verlaten, ik zat bij de recherche, kwam er een melding dat een man zich voor de trein had geworpen. Hij lag in stukken gereden op de rails. Wij dus de zaak onderzocht en de restanten opgeruimd. Daar na naar huis, alsnog de bami opge smikkeld en ook een pilsje gedron ken. 's Morgens bedacht ik, voor dat ik naar het bureau ging, dat het beter was om nog even op de plek van de zelfmoord te gaan kij ken. Je ziet in het donker van de nacht ongewild iets over het hoofd. Op die plek vierden knoe- ren van ratten een feestje. Ze de- i n zich te goed aan restjes vlees van het slachoffer, dat nog aan de rails was blijven hangen. Hiervan ging ik wel over mijn nek Omwo nenden zagen me gebogen kotsend over de rails staan en belden de politie. Collega's arriveerden enke le ogenblikken later. Er was hun gemeld dat er weer een man aan het pogen was zelfmoord te plegen. Dat was dus de lach bij de traan." Hennie Hagestein was als politie man in 176 ook betrokken bij de zogeheten Turkenrellen. „Joop Glimmerveen van de later verbo den Volksunie deelde toen pam fletten met allerminst fraaie tek sten uit," herinnert hij zich. Hage stein was ook direct betrokken bij het ophelderen van een bomaan slag in 186 op een Turks theehuis aan de Parkweg, Huwelijk De politie heeft aan zijn per soonlijke leven ook richting gege ven. Hij trouwde zelfs eerder dan was gepland. Als jong en onge huwd politieman was hij 'door de baas' verplicht tot inwonen bij een gezin in de Brugmanstraat. Dat verveelde Hennie Hagestein al snel. Hij wilde thuis wonen, dus bij zijn ouders m Dordrecht. Dat werd niet te-gestaan. Hennie dreigde met ontslag, 'Korpschef Klaas Rijpma („bijgenaamd de lan ge") ging alsnog overstag. „Ik mocht thuis gaan wonen als ik be loofde snel te trouwen. Ik had ver kering, maar ze was nog maar achttien jaar. Mijn schoonvader moest best een paar keer flink slikken, toen ik om haar hand kwam. Rijpma zorgde vervolgens voor een woning aan de Lo- rentzlaan Van ons huwelijk heb ben we nimmer spijt gekregen. We zijn verrijkt met twee zonen," zegt hij enigszins prozarisch. Hennie Hagestein beaamt zijn werk nog steeds met plezier te ver richten. Zijn huidige functie vindt hij best aardig, maar hij mist er wel het echte buitenwerk in. „Ik ben graag onder de mensen. Dat is nu minder het geval." Familie, korpsleiding, vrienden en collega's stuurden hem attenties bij het bereiken van het jubileum. Jat geen echt jubileum is. „Vorig jaar was ik 25 jaar in overheids dienst en dat telt officieel. Toen is er ook gefeest," verduidelijkt hij. En tot besluit: „Het fijne van deze tijd vind ik dat binnen het korps niet meer zo'n strakke dicipline heerst. Vroeger sprak je je meerde re aan met 'meneer'. Nu zeg je te gen de korpschef gewoon Piet." 41 Voorverkoop: de Doéien, tel. 010-4132490 en alle V.V.V. -TBB. Rotterdam Rijnhotel w Jnjl? M f h ingezonden mededeling it

Het Vrije volk | 1990 | | pagina 1