CDA: 'Schiedam draait klok terug' Brand IJzertijddorp: 'Geluk bij ongeluk' t. Het Vrije Volk SCHIEDAM Afdelings- en fractievoorzitter halen uit naar PvdA: 'Dominant en arrogant' Eerste dag Jeugdland: twaalfhonderdkinderen Sloperskogel in Goeman Borgesiusschool KUNST TE KIJK i» Schiedam stoomt op naar zeventigduizend inwoners Uitkeringsfraudeurs krijgen bijna drie ton ten onrechte PAGINA 4 DINSDAG 10 JULI 199Ö Door Rein Wolters 4 SCHIEDAM Het CDA levert 'géén bouwstenen aan de PvdA/Groen Links/D66-coalitie in de gemeenteraad. „Want," zo stelt ""de nieuwbakken CDA-afdelings- voorzitter Riet van Lambalgen- Brouwer in de jongste uitgave van het blad CDA-Facetten, „het is een college dat zéér kritisch benaderd moet worden." Bovendien vindt Van Lambalgen dat Schiedam door toedoen van de PvdA achteruit loopt. Zij is de opvolger van Jan den Brinker, die zijn functie na acht jaar heeft moeten neerleggén. „Als enige middelgrote gemeen te in Nederland draait Schiedam de klok terug. Het is op zijn minst verbazingwekkend dat de Partij van de Arbeid in Schiedam heeft gekozen voor een uiterst links col lege terwijl in Oost-Europa geble ken is dat het socialistisch/communistisch ge- dachtengoed juist het tegengestelde heeft bereikt van wat men van een rechtsstaat en democratie mag verwachten," schrijft de nieuwe- voorzitster van de christen-demo- carten. Riet van Lambalgen hekelt ook de terugkomst in het college van de PvdA met drie wethouders. Het oud-gemeenteraadslid van het CDA acht dit volstrekt niet in overeen stemming met het verlies van de PvdA bij de laatste verkiezingen voor de gemeenteraad van zestien naar twaalf zetels. Evenmin is ze te spreken over de politieke porte feuille (Algemene en Bestuurlijke Zaken) die 'zesde wethouder' bur gemeester Reinier Scheeres be heert. „Indertijd werd deze aan burgemeester Te Loo ontzegd. Het is op zijn minst dominant, zoniet arrogant," zegt Riet van Lambal gen. Elders in het blad beticht de CDA-fractievoorzitter, Daan Baart, met name PvdA-lijsttrekker Aad Wiegman van hooghartigheid. Die reactie riep hij op omdat Wiegman een voorstel van het CDA, om de' eerste gespreksronde voor de coali tiebesprekingen te houden met alle lijsttrekkers, van de hand wees. Wiegman koos voor individuele gesprekken met de lijsttrekkers. Daan Baart meldt ook hierover on genoegen. „In tegenstelling tot eer dere afspraken was bij het gesprek met ons ook de afdelingsvoorzitter van de PvdA aanwezig." Conform haar verkiezingspro gramma zegt het CDA in de onder handelingen te hebben willen ko men tot een zo breed mogelijke coalitie. In eerste instantie werd door de christen-democraten ge dacht aan een combinatie van ,PvdA/CDA/D66 (25 van de 33 raadszetels) met vijf wethouders. Ook een coalitie PvdA/CDA (20 'van de 33 zetels) leek op voorhand niet uitgesloten. Het D66/Groen Links blok genoot uiteindelijk de voorkeur van de PvdA en sneed opnieuw voor het CDA de route naar bestuursverantwoording af. ff V\ --V; ^\V/ Volop belangstelling voor onder anderen de clown, op de eerste dag van Jeugdland. SCHIEDAM Joop Broekho ven; coördinator, van. het jaarlijkse 'kinderevenement';'Jeugdland, is dik 'tevreden. Niet minder dan twaalfhonderd kinderen mocht hij gisteren verwelkomen op de ope ningsdag van de uakantiehappe- ning bij het Stadskantoor. Daar waren in alle vroegte tal van ker misachtige attracties opgebouwd zoals een ezelrace, hobbelgiraffe, springtoren van Pisa, zweefhoepel- baan en nog veel meer. Bij de klei nere kinderen waren de zweeft en draaimolen1 erg in trek. Maar ook het Miss Piggy-treintje op de rails en het enorme kasteelluchtkussen genoten hun waardering. „Zoveel kinderen had ik niet verwacht," sprak Joop Broekho ven gistermiddag verheugd. „Over al hoor ik sombere geluiden over het bezoekersaantal bij evenemen ten. Een tennistoernooi in Over- schie is bijvoorbeeld door de regen danig1 is 'het' water gevallen.Néé, ik heb geen klagen.-'Als 'de belang stelling zo goed blijft als nu, dan wordt Jeugdland opnieuw een groot succes." Morgen is de Jeugdlandkara vaan om 10.00 uur met creativiteit (onder meer pannekoeken bakken) op het Wilhelminaplein in Zuid. In Oost hunnen kinderen vanaf 10.15 uur in de Marconistraat meedoen aan sport en spel. Het kindercircus JoJo treedt om 14.00 uur op in het wijkcentrum Nieuw- land aan het Dr. Wibautplein 165. Toegangsprijs één gulden. Om 14.00 uur is er op het Hemaplein weer het onderdeel creativiteit. Sport en spelactiviteiten worden vanaf 14.15 uur afgewerkt op de Vlaardingerdijk tegenover de Ja cob Marisstraat. SCHIEDAM Schiedam telde op de laatste dag van mei 69.723 inwoners. Dat zijn er 99 meer dan een maand eerder. De toename van de be volking houdt verband met de nieuwbouw van woningen in de wijk Spaland-West. Er ver trokken in de maand mei 190 mensen naar een andere woonplaats. Daar stond tegen over dat 265 personen werden ingeschreven als Schiedam mer. Daar komt ook nog een geboorte-overschot van 24 bij. Bij de burgelijke stand wer den 88 borelingen aangemeld en van 64 mensen aangifte van overlijden gedaan. In mei werden 63 huwelij ken voltrokken. Dat is even veel als in maart en april daarvoor samen. Vijftien hu welijken werden ontbonden, hetgeen er twee meer waren dan in april. Tot op de laatste dag van mei zijn dit jaar 168 huwelijken gesloten en wer den 73 echtscheidingen een feit. In 1989 werden 470 hu welijken gesloten en zijn 201 echtscheidingen uitgesproken. Overleden zijn in mei 37 mannen en 27 vrouwen. Het aantal vrouwelijke in woners blijft met 35.714 aan- i .zienlijk hogerf dan ,de134,009 .mannen. Omgerekend nam het aantal vrouwelijke inwo ners in mei met 13 meer toe dan de mannelijke. Als het aantal inwoners blijft toene men in het tempo van de laat ste weken, kan Schiedam vol gende maand al de 70.000ste inwoner verwelkomen. '.Ocs Van het IJzertijddorp rest na de brand van zaterdag niet veel meer dan een zwartgeblakerd skelet. Het centrale huis dat een maand kostte om te bouwen, werd in een klein half uurtje door de brand verwoest. SCHIEDAM „Ik wil er niet te veel over kwijt," zegt Firn Schenkelaars, terwijl hij met zijn schoen een zwartgeblakerd graspol opzij schuift. „Dat geeft die vanda len alleen maar voldoening." Schenkelaars staat bij de resten van wat vorige week nog het IJ zertijddorp 'Harg' was Zaterdag om 18.03 uur kwam bij de brand weer in Schiedam de melding bin nen dat de houten opstallen brand den. Zes minuten later was een tankwagen ter plaatse en tegen half zeven kon het sein 'brand meester' worden gegeven. Van het centrale huis van Harg was toen niets meer over dan alleen een zwart, half verkoold skelet. De zware ketting, die de toegangsdeur in het weekend op slot moet hou den, hangt nog keurig op zijn plaats. Alleen is er geen huis meer om af te sluiten. Wat na de brand rest lijkt in niets meer op de kleine, histori sche nederzetting die Schenke laars, samen met enkele vrienden en collega's in een maand neerzet te. In de maand juni brachten ruim tweeduizend mensen een be zoek aan Harg. Niet alleen tienal- len schoolkinderen, ook andere be langstellenden. Inmiddels ligt het dorp er onta- keld bij. Het centrale huis is afge brand en alle bijgebouwtjes - de oven, de opslaguimte, de veekraal en de keuken - zijn helemaal of voor een deel afgebroken. „We willen alles zo snel mogelijk afbre ken, zodat niet nog meer mensen !öp/het idee komen om'de boel in 'de fik'ie steken/' Want dat het om vandalisme gaat, staat voor Schen kelaars vast. „Woensdag is het vuur uitge maakt en het zou wel erg vreemd zijn als het zaterdag opeens weer zou oplaaien." Ook de brandweer denkt aan brandstichting omdat dat de enige manier was waarop het vuur kon ontstaan. In het dorp was geen elektriciteit aanwezig, zodat kortsluiting is uitgesloten. Schenkelaars: „Vorige week woensdag was net de laatste schoolklas geweest. Dat was een enorm feest, want die kinderen zijn twee dagen geweest. Donder dag hebben we het vee terugge bracht naar de kinderboerderij. Het project was daarmee afgelo pen." Vervolgens voegt hij eraan toe: „Ik weet ook wel dat het dorp toch wel moest worden afgebro ken, maar ik had het liever zelf gedaan Schenkelaars heeft zelf bijna ie der weekend doorgebracht in de nederzetting. Toch heeft hij niet kunnen voorkomen waar hij al dïe tijd bang voor is geweest. Hij is in ieder geval blij dat alle schoolklas sen zijn geweest. r Ook Arie Metaal, de brandweer1 commandant die tevens tijdelijk optreedt als directeur van het Ste delijk Museum, spreekt van een geluk bij een ongeluk. „Het is na tuurlijk vreselijk jammer dat op deze manier een einde moest ko men aan het IJzertijddorp, maar gelukkig was het project inmiddels afgesloten. "J Metaal werd dit weekend wel op een erg absurde manier gecon fronteerd met zijn tijdelijke dub belfunctie. Metaal: „Zaterdag kreeg ik twee meldingen binnen. Als commandant van de brand weer kreeg ik het bericht door dat er brand was'in het Beatrixpark en als directeur van het museum werd ik gewaarschuwd omdat ééri van onze buitenprojecten in brand stond." *h Schenkelaars gaat inmiddels verder met het afbreken. „Ovet één ding ben ik eigenlijk wel tb- weden. Van het centrale huis zijn het dak verbrand en de zijmuren, maar het houten skelet is blijven staan. Dat bewijst toch wel dat we het heel stevig in elkaar hadden gezet!" SCHIEDAM Bijna driehon derdduizend gulden hebben enkele «Schiedammers ten onrechte als uitkering opgestreken. Dit is na een uitvoerig onderzoek vastge steld door sociaal-rechercheurs van de gemeente. Tegen de betrok kenen is proces-verbaal opge maakt. Zij zullen zich moeten ver antwoorden voor de rechtbank in Rotterdam, Een 28-jarige vrouw is opgepakt omdat zij sinds 1985 regelmatig had gewerkt voor verscheidene uitzendbureau's. De inkomsten en ook die van haar echtgenoot, die eveneené verdiensten had gehad, heeft ze verzwegen. Tijdens haar aanhouding bleek dat de vrouw van het GAK een uitkering krach tens de ziektewet ontving. Als ex cuses voerde ze aan bij het ver hoor dat het „wel lekker was om tegelijk een uitkering en verdien sten uit arbeid te hebben". De vrouw heeft de sociale dienst be nadeeld voor ruim 32.000 gulden. Haar uitkering werd terstond be ëindigd en met de vrouw werd een regeling voor terugbetaling getrof- Sieraden gestolen SCHIEDAM Uit een wo ning aan de Van der Duin van Maasdamstraat zijn bij een in braak o a. sieraden en een foto camera gestolen. Auto schept snorfietser SCHIEDAM Met schou derletsel moest gisteren een 73- jarige snorfietser uit Vlaardin- gen naar het ziekenhuis. Een afslaande automobilist schepte de man op de Vlaardingerdijk. Regen bekeuringen SCHIEDAM Gisteren zijn nabij de kruising 's-Graveland- seweg en De Brauwweg 63 au tomobilisten staande gehouden en bekeurd voor te snel rijden. fen. Voor ongeveer tweehonderddui zend gulden hebben een 35-jarige vrouw en haar 39-jarige ex-man in tien jaar tijd de staat benadeeld. Vanaf februari 1980 ontving de vrouw een ABW-uitkering. Al eer der werd ze verdacht van een ge zamenlijke huishouding met haar ex-man. Dat heeft ze steeds ont kend, Omdat het tegendeel werd verondersteld, werd het duo opge pakt en enige dagen op het politie bureau verhoord. Uit het onder zoek en de verhoren kwam vast te staan dat beiden al vanaf 1980 sa menwoonden en dat de man al die jaren verdiensten uit arbeid had genoten. Beiden waren voor de wet gescheiden om zich te blijven verzekeren van een (extra) uitke ring van de sociale dienst. De man verklaarde voordeel te hebben genoten van de uitkering die de vrouw ontving en dat hij zo genaamd woonde op fictieve adres sen in Rotterdam. Door de fraude leidde het duo een redelijk luxe bestaan en bleek de man een rede lijk spaartegoed te hebben opge bouwd. De uitkering werd terstond gestopt. Vooruitlopende op een terugbe talingsregeling werd van het spaartegoed van de man alvast tienduizend gulden teruggestort naar de sociale dienst. Na twee da gen cel verklaarden de man en vrouw dat ze door hun bekentenis opgeluclt waren. Na jaren van frauderen waren er toch wel in nerlijke spanningen ontstaan. Een man van 53 jaar verklaar de er niet bij te hebben stilgestaan dat hij' zijn AWW-pensioenuitke- ring, die hij ontving van de Socia le Verzekeringsbank, moest aan melden bij de sociale dienst omdat hij daarvan ook een werkloos heidsuitkering ontving. Hij genoot van deze tweede uitkering ruim anderhalf jaar en dat leverde hem een bedrag van 34.500 gulden op. Van zijn AWW moet hij nu maan delijks aflossen aan de sociale dienst. ¥i,!1 Inpandig is gisteren begonnen aan het slopen van de Goeman Borgesiusschool. Over twee weken is het gebouw verdwenen. SCHIEDAM Werknemers van Bik Sloopwerken en Houthan del uit Lekkerkerk zijn gisteren in de Anthonie Muysstraat begonm u met het slopen van de Goeman Borgesiusschool. De eerste fase van het sloopwerk moet gereed zijn op 20 juli. Het gebouw gaat in die pe riode tegen de vlakte. Kelders en andere gaten van het pand worden tijdelijk volgestort met puin of op een andere wijze afgedekt. Dit is nodig om tijdens de bouwvakva kantie risico's voor vakantievie rende jeugd te voorkomen. Direct na de vakantie worden de begane grondvloer en kelders ook gesloopt en worden oude palen uit de grond getrokken. Panden die aan de school gren zen en er tegenover staan, zijn in opdracht van de gemeente gefoto grafeerd door het bureau Leen- ders. Dit is noodzakelijk om even tuele schade door de sloop en het vervolgens nieuwbouwen van een school te kunnen vaststellen. In lichtingen over het sloopwerk zijn te bekomen bij de Dienst Gemeen tewerken, de heer H. Kuiper, tele foonnummer 4260500, toestel 358. Zoals als eerder in Het Vrije Volk stond vermeld, gaan de Goe man Borgesiusschool en de Eras- musschool uit de aangrenzende Huysmansstraat tijdelijk lesgeven in het gebouw van Erasmus. Als op de plaats van de oude Goeman Borgesiusschool een nieuwe school is gebouwd, fuseren beide scholen en verhuizen ze naar het nieuwe pand. In de Erasmusschool wor den tijdens de vakantie voorzie ningen getroffen om alle leerlin gen aan het begin van het nieuwe schooljaar een plekje te kunnen ge ven, Naar verwachting zal de nieu we school in de loop van volgend jaar gereed zijn. GRAFICUS Litho's en acrylschilderijen van de hand van Cor de Jong zijn de gehe le maand juli te bezichtigen in het kunstcafé 't Paard aan de Hoog straat 162 te Schiedam. In het werk van De Jong is niet duidelijk een vast onderwerp of thema te vinden. Hij begint zonder een vast omlijnd idee. Met zoeken en expe rimenteren wordt het uiteindelijk beeld gevonden. Cor de Jong kreeg zijn opleiding aan de Vrije Acade mie in Den Haag. Hij specialiseer de zich in de grafische techniek van de lithografie De Jong heeft een atelier in Rotterdam. In 1988 kreeg hij een eervolle vermelding door de jury van de tentoonstelling 'Grafiek nu' te Laren voor zijn in zending grafische werken. SIERAAD In Galerie Alpha is een collectie sieraden te zien van Wim en Si- gnd Kok en monoprints van Cwé- ndle Diascorn. De sieraden zijn ge maakt van titanium en zilver. De monoprints bestaan voornamelijk uit portretten en zijn uitgevoerd m kleurige vlakken. Galerie Alpha is gevestigd in juwelier Kok aan het Broersvest 93 te Schiedam. Sinds een half jaar wordt iedere maand een nieuwe tentoonstelling inge richt. HEIERA Tot half augustus is bij De Zeeman in Vlaardingen werk te zien van de Schiedammer Frans Jan van der Heide. Na zijn studie en leer tijd bij enkele kunstschilders ves tigde Van der Heide zich als zelf standig beeldend kunstenaar. Om dat zijn werk, onder de naam Hei- fra, al snel bekend werd in het buitenland, besloot hij enkele ja ren in Noorwegen, Spanje, Portu gal en Frankrijk te gaan schilde ren Het werk dat in het theehuis De Zeeman (Hoogstraat 205 in Vlaardingen) hangt is expressionis- tischer dan zijn vroege werk. JUBILEUM 'Stedelijk Museum Schiedam 90 jaar' is de eerste expositie na de verbouwing van het Schiedams museum. De jubileum-tentoonstel ling is verdeeld over de Grote Kerk en het opgeknapte museum. De expositie geeft een beeld van de collectie op het gebied van de oude en hedendaagse kunst. Bo vendien wordt er een overzicht ge toond van de Schiedamse sierkun stenaar A.F. Gips (1841-1943). De expositie is tot en met 26 augustus te zien in het Stedelijk Museum, Hoogstraat 112 en in de Grote Kerk te Schiedam. COÖPERATIE De Verbruikerscoöperatie Rotter dam heeft meer dan een eeuw be staan. In 1860 werd de eerste co öperatieve winkelvereniging Neer- lands Werkman opgericht en kort daarna volgde de Rotterdamse Verbruikersvereniging, de Ambtë- narencoöperatie, De Vooruitgang en de socialistische coöperatie Voorwaarts. Na de oorlog fuseerde de Vooruitgang met de in 1920 op gerichte Rooms Katholieke coöpe ratie De Ster. In het Nationaal Co öperatie museum aan de Lange Haven/hoek Appelmarkt in Schié- dam is een tentoonstelling te zien over de geschiedenis van deze coö peraties, geïllustreerd met ge schriften, foto's, contracten en ou de gebruiksvoorwerpen. De ope ningstijden zijn. beperkt: op dori- derdag is het museum open vah 12.30 tot 17.00 uur en van 19,00 tot 21.00 uur en op vrijdag van 12.30 tot 17.00 uur. Op zaterdag opent het museum haar deuren van 11.00 tot 17.00 uur. De toe gang is gratis. DE DUIG p- In Galerie De Duig wordt tot 1 sep tember werk gepresenteerd vaii mensen die het afgelopen seizoeh bij de galerie een teken- of schil dercursus hebben gevolgd. De ten toonstelling bestaat uit een selectie van olieverven, aquarellen en te keningen van verschillende cursis ten. De expositie wordt 7 juli geo pend en is iedere zaterdagmiddag te bezichtigen van 13.30 tot 16.30, ws Cl ÉBtf -N j j y. V- \sy/ SS ^'v"VLi "ity -J cJC-VZWGH fiiZ VlAWBWA- A 1—IMWM: I

Het Vrije volk | 1990 | | pagina 1