van Bolssilo met half jaar vertraagd Wethouders voor homo-huwelijk maar kritiseren GAXLKrant Schilderijen uit Katwijks Museum in Vlaardingen te zien Opbrengst competitie opnieuw voor Vogetasidl Sieraden en kleding versterken beeld van dagelijks leven in kustplaats Het Vrije Volk SCHIEDAM Opnieuw conflicten tussen gemeente en Toth; projectontwikkelaar stapt naar rechter Aanlegsteigers in de Schie /•ivfitev? MS» *k: ¥jAA\ n'm vwk\ v ïp1 BEZORG IH 6 03 -^ll'-50^~ ff »v È0* gp*' tr> PAGINA 4 WOENSDAG 11 JUL11990 Door Rein Wolters SCHIEDAM De afbraak van de voormalige Bolssilo duurt zeker 'een half jaar langer dan was ge- pland. Pas in de loop van 1991 gaat nu het ruim veertig meter ho ge en ontsierende gevaarte tegen de vlakte. Daarop wacht de ont wikkeling van woningbouw in het reeds 'gouden randje van het cen trum' genoemde overgangsgebied in Nieuwland. - De vertraging is volgens de PvdA-wethouder Aad Wiegman ontstaan door een langere procedu re voor een bouwvergunning voor projectontwikkelaar Gyorgy Toth. Daarnaast zijn er opnieuw enkele 'andere hobbels' gegroeid tussen de gemeente en Toth, maar die zouden niet van invloed zijn op de wederzijdse afspraken over de aanpak van het Bolsterrein. „Er is niks dramatisch aan de hand. Sommige zaken vergen meer tijd lan was voorzien," zegt ook voorlichter Jan Langstraat van ge meentewerken. „De vertraging ligt aan de bouwvergunning, die door Toth is ingediend voor de opbouw van het cascopand naast de Bolssi- lo aan de Burgemeester Honnerla- ge Gretelaan. Deze ligt nu ter goed keuring bij de provincie. Dit duurt maximaal drie maanden. Als de vergunning afkomt kan Toth be ginnen met bouwen," legt Lang- istraat uit. {C| Maar op de dag dat de bouwver gunning wordt afgegeven beginnen voor Toth de echte problemen. Contractueel is hij verplicht het casco binnen een half jaar tot een echt kantoor te verbouwen. Want precies zes maanden na de dagte kening zal de gemeente de Bolssilo en omliggende opstallen gaan slo pen. in die ruimten houden nu nog enkele bedrijven kantoor. Het zijn huurders van Toth. Na de zes maanden moeten zij verkast zijn naar het nieuwe Toth-pand. Met de betreffende huurders heeft de projectontwikkelaar rege lingen getroffen. Eén van hen ligt echter dwars en daarom heeft Toth de gemeente gevraagd hem meer tijd te geven dan de contrac tueel vastgelegde zes maanden. De gemeente houdt echter vast aan schriftelijke afspraken. Voor Toth is dat aanleiding voor het aanspan- neri van een geding, dat volgende week dient voor de Rotterdamse rechtbank. „In feite is het niets meer of minder dan een peanut," zo schampert wethouder Wiegman over de weg die Toth heeft ingesla gen. „Het stelt nixs voor en het ge ding zal de ontwikkeling van het Lanvasterrein niet belemmeren. Dat gaat allemaal gewoon door Als gemeente houden we ons aan de contractuele verplichtingen met Toth en wij verwachten van zijn kant niets anders," Jan Langstraat geeft toe dat zich tussen de gemeente en Toth voortdurende allerlei problemen voordoen. „Wij willen bijvoor beeld graag iets meer grond van hem onder en naast het casco overnemen. Voor de uitwerking van onze plannen zou dat gunstig zijr. Voorlopig weigert Toth mede werking te verlenen. Zo zijn er nog wel enkele voorbeelden te noemen waar hij en de gemeente botsen." Wethouder Wiegman beaamt dat deze problemen bestaan. „Als ge meente komen we de heer Toth telkens weer tegen. Dat was bij voorbeeld met de verkoop van de (intussen afgebrande) boerderij aan de Polderweg in Kethel en ook met het door hem in erfpacht krij gen van een terrein aan de Nieuw Mathenesserstraat. Een en ander verloopt niet helemaal vlekke loos erkent Wiegman. Hij ont kent met klem dat Toth de ge meente bewust zou tegenwerken. Langstraat geeft als visie: „De rela tie tussen Toth en de gemeente is nooit optimaal geweest en zal dat ook wel nooit worden." Langstraat legt verder uit: „Het bedoelde terrein aan de Nieuw Mathenesserstraat is in pacht bij het bedrijf Wuust. Men wil van het contract af en Toth wil daar een nieuw pand bouwen. De bo dem is echter behoorlijk verontrei nigd. Van de huidige huurder wil len wij als gemeente eerst een ver klaring dat deze aansprakelijk ge steld kan worden voor het schoon maken van de bodem. Pas als dat is vastgelegd kan er verder wor den onderhandeld met Toth." Het is de bedoeling van de ge meente om tussen Burg, Honnerla- ge Gretelaan en de Noordvest luxu euze woningbouw te realiseren. Daar zou, aan de rand van het cen trum, veel belangstelling voor be staan. De gemeente heeft voor het gebied weinig andere keus dan du re koopwoningbouw. De exploita tie van de grond zou anders zwaar verliesgevend worden. Naar ver wachting zal direct na de sloop van het Bolscomplex gefaseerd met de nieuwbouw worden begon nen. lïsgaU sj Lr »tL. as zumsuor» VLAARDINGEN De PvdA- wethouders Arij Maarleveld en John Ranshuijsen, vinden de wijze waarop de GAX Krant deze week de gang van zaken in hun gemeen te rond het .Vlaardingse'homopaar Frans Stello en Gerard Kuipers af schildert niet correct. De wethou ders wijzen de suggestie af, dat ibinnen hetnstadbuis. verschillend wórdCigedacht over het niet kun nen plaatsvinden van een huwe lijk tussen de twee mannen. De wijze waarop de GAY Krant Vlaardingen betrekt in een nieuwe publicatie over de kruistocht van de twee noemt Arij Maarleveld on juist. Onder de kop 'Vlaardingen maakt mooie sier met anti-discri minatie, maar weigert homo-hu welijk' schrijft het homo-blad van deze week, dat zijn partijgenoten wethouder John Ranshuijsen en burgemeester Fred van Lier 'po gingen van Maarleveld om beide Vlaardingers ertoe te bewegen toch vooral in hun eigen woon plaats in een homo-huwelijk te tre den' hebben 'getorpedeerd'. Maarleveld vertelt: „Ik heb be gin dit jaar de telefoon gepakt toen die twee stadgenoten in de publici teit iets over ons gemeentebestuur hadden gezegd. Ik heb toen meege deeld dat ik me met discriminatie zaken bezighield als wethouder Emancipatiezaken en ze gevraagd eens te komen toelichten wat ze ei genlijk bedoelden en over discri minatie in deze stad dorsten te be weren zonder hun eigen gemeente bestuur te raadplegen." In een in terview met het huis-aan-huisblad De Havenloods bevestigden de twee enkele maanden later dat hun keuze voor Amsterdam door andere motieven was ingegeven. In het werkgebied van de Rotter damse rechtbank liep al een soort gelijke procedure van twee lesbi sche vrouwen en het voor de nage streefde publiciteit aantrekkelijke- SCHIEDAM Bij de 'Huis te Ri- viere'-brug in de Schie zijn voor watersporters twee aanlegsteigers geplaatst. Watersporters die op het openen van de brug wachten krij gen zo de mogelijkheid tijdelijk af te stappen. De gemeente en de twee watersportverenigingen 'De Schie' en 'De vrije Liggers', die het initiatief voor de steigers na men, hopen vooral dat hiermee het 'filedobberen' op zondagavond tot het verleden behoort. De capaciteit van de achtenveertig meter lange aanlegsteiger bedraagt ongeveer twintig vaartuigen. De steiger aan de stadskant is slechts eenentwintig meter lang, omdat van de de stadskant vrijwel nooit een groot aantal pleziervaartuigen op het openen van de brug hoeft te wachten. -ft ,5? re Amsterdam werd progressiever ingeschat. Maarleveld heeft Stello en Kui pers met 'Aun adviseur van de GAY Krant' op 3 april op het stad huis ontvangen en na het gesprek meegedeeld, dat hij de reden van het tweetal om te trouwen plausi bel acht. „Ik vind dat nog steeds en volgens "mij mqetf de wet óp/dit punt ook worden aangepast, her- haalt Maarleveld nu. „Die mannen hebben mij in dat gesprek in april zelf gezegd, dat ze na de uitspraak in Amsterdam het zouden proberen in Leeuwarden omdat het gemeentebestuur daar bezig was zich er sterk voor te ma ken of ergens in het zuiden van het land waar een justitieel autori teit ermee bezig was. Na ons ge sprek hebben ambtenaren hier zich in de zaak verdiept en onder meer met Leeuwarden contact ge zocht. Over het resultaat daarvan for- S* zouden ze later worden geïr meerd. En dat is ook gebeurd." .Lind mei, als inmiddels het 'nieuwe college van burgemeester en weiH„aders is geformeerd en Emacïpatiezaken bij loco-burge meester John Ruashuijsen terecht is gekomen, krijgen Kuipers en Stello en tv ee adviseurs het resul taat te ho:m. Ranshuijsen vertelt hen: „De portefeuillehouder.voor Burgerzaken, burgemeester Van Lier, en .de ambtenaren van de Burgelijke Stand zijn van mening dat de wet een homo-huwelijk niet toestaat en dus kan dat in Vlaar- .dingen niet gerioten^worden jam mer, maar helaas." 0 j John Ranshuijsen, die het 'on smakelijk' vindt dat een foto van zijn huwelijk bij het artikel in de GAY Krant is geplaatst, zegt geen enkele moeite met homo-huwelij ken te hebben. „Ik vind dat het moet kunnen, maar als gemeente bestuur hebben we daar geen zeg genschap over. Zelfs kunnen wij, als we dat wel zouden willen, een ambtenaar van de Burgelijke Stand niets verplichten. De man valt in zulke gevallen onder justi tie." Net als Maarleveld heeft hij be denkingen tegen de laatste publica tie in het homo-blad. „Het kost ook zoveel tijd, want allerlei pers mensen vliegen nu op ons af." En dat omdat de GAY Krant de inhoud van zijn artikel vooraf via een persbericht aan alle redacties heeft gezonden. Jiele duizenden worpen zijn tijdens de Schiedamse zoniet onipetitie naar het dartsbord gedaan. 'iABe W erdep deJaatste dafö gegooid. In café SCHIEDAM Gisteravond zijn de laatste wedstrijden gehouden van de Schiedamse zomerdarts- competitie 1990. De prijsuitreiking vindt zondag plaats aan het slot van een individueel toernooi. In café De Pacha aan de Hoogstraat is de wedstrijdenreeks afgesloten. Aan de competitie hebben 154 mensen verdeeld over 28 teams deelgenomen. De wedstrijden zijn gespeeld in cafes, bedrijfskantines en buurtcentra. „Onze competitie had een ui terst spannend verloop," meldt wedstrijdsecretaris Rob Eekman trots. „De deelnemers waren erg enthousiast. Als organisatie zijn we daar vanzelfsprekend erg blij mee." De competitie is gestart nadat het officiële competitieseizoen van de bonden waren afgesloten. Het doel van de Schiedamse organisa tie is het overbruggen van de zo- merloze competitiewedstrijden en' daarmee het individuele wedstrijd ritme te .waarborgen. Vorig jaar werd de zomercompetitie voor het eerst afgewerkt. Toen deden 21 teams mat 122 deelnemers mee. „Ook aan de toename van van het aantal deelnemers en teams kun je afleiden dat onze competitie een leemte opvult." Zaterdagmiddag worden in Het Filmhuis aan de Nieuwstraat 12 vanaf 13.00 uur de kruisfinales voor de stedelijke wisselbeker af gewerkt. Zondagmiddag strijden in gebouw Tivoli aan de Nieuwe Ha ven vanaf 12.00 uur de 16 beste individuele spelers van de zomer competitie om de ere-plaatsen. Vanaf 14 00 doen zo'n 70 spelers en speelsters mee aan een indivi dueel toernooi. Ook hierbij zijn toeschouwers, of mensen die wil len kennismaken met de darts- sport, van harte welkom. De toe gang op beide middagen is gratis. Evenals vorig jaar schenkt de organisatie de netto-opbrengst van het toernooi aan de Stichting Vo gelasiel Schiedam. Secretaris Wil van Meggelen neemt het bedrag zondagmiddag in ontvangst. Rob Eekman verwacht dat de op brengst in de richting van vier honderd gulden zal zijn. Door Ben van Haren VLAARDINGEN Kustplaa sen hebben altijd een bijzondere aantrekkingskracht gehad op schil ders en tekenaars. De directe con frontatie met de natuur, de wisse lingen ia de vorm van de kustlijn, de ruigheid, het zeegeweld, hel eindeloze uitzicht. Wat het ook mag zijn, in ieder geval trekken door de eeuwen heen kunstenaars van vele nationaliteiten naar de vloedlijn of kruipen de duinen op. Zo ook in Katwijk. Rond de eeuwwisseling was de christelijke vissersplaats in de noordelijke kuststreek van Zuid- Holland een geliefde woon- en werkplek van Nederlandse, Belgi sche, Duitse en Amerikaanse kunstschilders. Het Katwijks Mu seum heeft een grote verzameling van werken uit die tijd. Het zijn niet alleen strandgezichten en landschappen van de brede en dichtbegroeide duinen:de vestiging van de verschillende kunstenaars in het kustdorp aan de monding van de Oude Rijn leidde ertoe, dat ook met penseel en potlood beel den werden vastgelegd van dage lijkse tafereeltjes. In de Katwijkse museumverzameling kan men zich een beeld vormen van de gewone Katwijker tijdens zijn werk of in zijn vrije tijd. Een combinatie van de werken van internationale schilders en de historische kleding van de plaatselijke bevolking was een vior de hand liggend onder werp voi>r een expositie, die in Katw, k 'J veel bezoek trok en* nu in hs» Visserijmuseum in Vlaar dingen te zien is. 'Katwijk, gekleed en geschil derd' is de titel van de expositie met werken van de Nederlander Willy Sluiter, de Duitser Munthe en de Belg Cassiers. Er is goed te zien met welke zorgvuldigheid de ze kunstschilders de straatbeelden zo'n honderd jaar geleden vastleg den. Dat komt vooral door de pre sentatie van de schilderijen temid den van de traditionele kleding stukken en sieraden. Die combina tie versterkt het beeld. Enkele schilderijen zijn ge plaatst in het van het doek nage bouwde decor, waarin poppen staan of zitten in de originele Kat wijkse kledij. Voorts is in vitrines een keur van sieraden te zien die in die tijd werden gedragen. Kle ding zowel als sieraden van de verschillende leden van de toen malige bevolking, dus zowel van reder, redersvrouw als van de vis serman of nettenboetster. Rustge vend is het schilderij dat Munthe maakte van de twee eenvoudige naast elkaar zittende Katwijkers in hun werkkleding, indrukwekkend het portret dat Sluiter maakte van de stoere visserman waarbij opvalt het ringetje in zijn rechteroor, dat Wat voor kleding de Katwykse vissers droegen, is onder andere te zien in de tentoonstelling van het Vlaardingse Visserijmuseum. volgens de toegevoegde informatie als sen soort verzekering dienst deed omdat de tegenwaarde vol doende was voor het betalen van een begrafenis en luchtig is de aquarel waarop Cassiers twee vrouwen op het strand afbeeldt. Expositie 'Katwijk, gekleed en geschilderd' is tot en met zondag 2 september te zien in bet Visserijmuseum aan de Westhavenkade 53 in Vlaardingen. Openingstijden dagelijks van 10.00 tot 17.00 uur, op zondag van 14.00 tot 17.00 uur en vanaf 1 augustus op maandag gesloten.- Geld en apparaten weg bij inbraken SCHIEDAM Bij twee in reken is een fikse buit aan au- io-apparatuu" geld en betaal kaarten gemaakt. Overdag is gisteren met behulp van ver moedelijk een valse sleutel in gebroken in een woning aan de Dr. de Visserlaan. Men nam een videorecorder en een aan tal girobetaalkaarten mee. Het Griekse restaurant Korfoe aan de Lange Haven kreeg eveneens ongewenst bezoek. Via een ruit kwam men binnen. Uit een gokkast werd vierhonderd gul den meegenomen. Er verdween ook een cassettedeck. Politie zoekt getuigen overval SCHIEDAM De politie i zoekt getuigen van een straat- -• overval op een 55-jarige Schie- i-damsa, gistermorgen, om om- i streeks half twaalf om de Mgr Nolenslaan De vrouw liep ter hoogte van de drogisterij met een fiets aan de hand en een boodschappentas aan het stuur. Ze werd overvallen door een man die haar tas probeerde te roven. De vrouw bood hardnek kig verzet en kwam ten val. -Zonder tas ging de overvaller er vandoor Op aanwijzing van het slachtoffer en van een andere getuige (die de overval zelf ove rigens met heeft gezien), werd even later een 36-jarige man uit Rotterdam aangehouden. Om dat de verklaringen van de twee onvoldoende zijn om de verdachte in staat van beschul diging te stellen, zoekt de poli tie meer getuigen. Men "kan zich wenden tot het hoofdbu reau aan het Bijdorpplein 1, te lefoonnummer 4494499. Auto bekrast: schade vier mille SCHIEDAM Een perso nenauto van de werkgever van een 44-jarige Schiedammer is in de Obrechtstraat volledig be krast. behalve de lak werden ook* de ruiten onder handen ge nomen. De schade bedraagt ruim vierduizend gulden. De politie zegt niet uit te sluiten dat kinderen aan het werk zijn geweest en dat er in de omge ving nog-'meer auto's'het doel wit zijn gëweest?.oa Dieptemeter uit jacht ontvreemd SCHIEDAM Een eigenaar l van een plezieijacKt.uit Rotter dam mist een dieptemeter met ;{.een waarde van zevenhonderd gulden.'Hat apparaat lag onder een dekzeil van zijn in jachtha ven De Schie aangemeerde boot. Compressor met vrachtwagen gestolen SCHIEDAM Van een afge sloten bedrijfsterrein aan de Buitenhavenweg is tussen maandag en gisteren een ver-i rijdbare compressor gestolen. De politie vermoedt dat bij de diefstal gebruik is gemaakt van een vrachtwagen. De waarde van het apparaat is vijfentwin- tigduizend gulden. Jeugdlandkaravaan rijdt door de wijken SCHIEDAM De Jeugd landkaravaan doet morgen vrij wel alle wijken van de stad aan. Om 10.00 uur kunnen kin deren op het Dr. Wibautplein .meedoen aan creativiteitsactivi- teiten zoals pannekoeken bak ken. Op het schoolplein van De Klinker aan de Warmoezeniers- "traat wordt om 10 15 en 14.00 uur het spelencircuit en allerlei creativiteitsactiviteiten afge werkt. Om 14.00 uur treedt in gebouw Het Zuiderkwartier aan de Leliestraat 10 de clown Snabbel op. Toegangsprijs één gulden. Het spelencircuit is om 114.15 uur te vinden op het Vriendschapsplein in West. Vissen met Jeugdland in Poldervaart I SCHIEDAM Kinderen kunnen vanaf heden inschrij ven voor deelname aan een heuse viswedstrijd. Deze wordt zaterdag om 14.00 uur gehou den in de Poldervaart en is een onderdeel van de stedelijke Jeugdland-manifestatie. Deelne- men kost een gulden. Inschrij ven kan bij de winkeliers Co bra in Het Hof van Spaland, Mak aan het Broersvest, Bin nenveld aan de Groenelaan en het Fannekoekenhuis in het Prinses Beatrixpark, De toege stane hengellengte is vijf meter. Voor kinderen die zelf geen hengel bezitten, zijn hengels be schikbaar. 010-4004.444 Adressen en overige tel. nrs. j j zie service-pagina. s SiJs, *5 Si-2a, - HÖL „h11 mt-% - A In \V\/i iVVtrv •a**- it UJjé V-

Het Vrije volk | 1990 | | pagina 1