Zijdeveld reageert lacon ek op 'u ithaal winkeüersvoorzitter Gemeentewerken komt plan voor onderhoud met eigen scholen Zomerwerk Het Vrije Volk SCHIEDAM Erker-kampen: vermoeienissen eisen hun tol Huiswacht in Hoogkamer: hard werken in 'n paradijs 1 PAGINA 4 WOENSDAG 18 JULI 1S Weer inbraak kantine van voetbalclub SFC SCHIEDAM Voor de der de keer in twee weken hebben onverlaten ingebroken in de kantine van de voetbalvereni ging SFC aan de Parkweg., Uit vrees voor nieuwe diefstallen was al weinig meer van waarde aanwezig. De buit bestond dit keer uit zes gulden wisselgeld. Men kwam binnen na het in gooien van een ruit. Hiervan bedraagt de schade driehon derd gulden. Fietstocht voor ouderen SCHIEDAM Morgen avond vertrekt aan de achter kant van de Spieringhoekflat een fietstocht voor ouderen. De tocht is ongeveer vijftien kilo meter lang en voert door Schie dam en Vlaardingen. Meedoen kost niets. De fietstocht start om 19.00 uur precies. Morgen wandelen en puzzelen met Jeugdland SCHIEDAM Jeugdland verwacht morgen al het vier- duizendste kind te mogen ver welkomen. Op het programma staat morgenmiddag een wan- delpuzzeltocht, die de deelne mende kinderen beginnen in de hal van het Stadskantoor aan het Emmaplein 1. Daar moet om 13.30 uur tegen betaling van één gulden eerst een bewijs van inschrijving worden afge haald. De tocht begint om 14.00 uur. Het straattheater van Henk Driessen is morgen om «10.30 uur aanwezig op het Frans Halsplein. Meedoen aan -creatieve spelletjes zoals het •bakken van pannekoeken kan om 10.00 uur op het Edison- plein en om 14.00 uur in ge bouw 't Zuiderkwartier aan de Leliestraat 10. Het spelencircuit van Jeugdland is om 10.15 uur op het Faassenplein. Deelne men is gratis. Visserijmuseum op maandag gesloten VLAA-vDINGEN Met in gang van 1 augustus blijft het Visserijmuseum op maandag voor het publiek gesloten. Het aantal bezoekers is op die dag gering ^n daarom is besloten voörïhairt!kIdé:'yfihïèiv' dicht te houden om het museumperso neel in de gelegenheid te stellen noodzakelijke werkzaamheden te doen. Op overige werkdagen en op zaterdag blijft net Visse rijmuseum geopend^ van 10.00 tot 17.00 uur. Op zondag gaat het museum pas om 14.00 open en net als de andere dagen slui- i ten de déurén om 17.00 uur. In de maand augustus zijn de zo- merexposities 'Katwijk, gekleed en geschilderd' en 'W.J. Dijk, tekeningen en grafiek van zee-, kust- en binnenvisserij' nog te zien. Op vrijdag 5 oktober wordt een grote stoomlogger- tentoonstelling 'Stoom op Ha ring' geopend. Die tentoonstel ling vult de rest van het jaar zo wel de expositiezaal als de gale rij van het museum. Rotterdammer in Almelo tot celstraf veroordeeld ALMELO De rechtbank in Almelo heeft gisteren een 29-ja- ^rige Rotterdammer voor het uitvoeren van een pond cocaïne naar West-Duitsland veroor deeld tot twee jaar gevangenis straf. Tegen de man was 2,5 jaar geëist. De man werd op 13 april van dit jaar aan de Neder- lands-Westduitse grens in En schede gepakt. Voor het cocaï netransport zou de Rotterdam-, mer vijfduizend gulden ontvan gen. De man was sinds 1984 reeds tot in totaal 4,5 jaar ge vangenisstraf voor drugshandel veroordeeld. Vrijkaarten voor paardasportovonoment ROTTERDAM Gratis toe gangsbewijzen worden wegge geven voor de eerste dag van het CHIO, het paardesporteve- nement dat in het Kralingse Bos wordt gehouden van 15 tot en met 19 augustus. Bij de re creatiebalie in het Hulp- en In formatiecentrum (HIC) in de Centrale Bibliotheek (Hoog straat 110) te Rotterdam kun nen de kaarten vanaf morgen worden opgehaald. De ope ningstijden van de HIC-balie zijn: maandag van 12.30 tot 16.30 uur. Dinsdag tot en met vrijdag van 9 tot 16.30 uur, Wessel-scoutgroep op zoek naar oudleden VLAARDINGEN De Wes- selgroep van Scouting Vlaardin gen is op zoek naar oudleden en -leiding,* Met deze groep uit het oog verloren mensen willen de padvinders het veertigjarig be staan van de scoutinggroep vieren. De reünie vindt op vrij dag 14 september plaats in het groepshuis aan de Broekweg. De oudleden worden verzocht contact op te nemen met An van der Bos, telefoonnummer: (010)4.34.11.01. Wethouder: 'Van Thienen draagt het hart op de tong, een ander zou zich genuanceerder uitdrukken' Door Rein Wolters SCHIEDAM Wethouder Chris Zijdeveld (PvdA) zegt aller minst geschokt te zijn door de scherpe woorden van Broersveld- voorzitter Frans van Thienen aan het adres van het gemeentebe stuur. Van Thienen schetst het col lege van burgemeester en wethou ders in een open brief onder meer af als een 'zwak begaafde groep mensen'. Zijdeveld, schouderopha lend: „Ach, we kennen Van Thie nen allemaal. Hij draagt het hart op de tong. Een ander zou zich on getwijfeld genuanceerder hebben uitgedrukt." In de open brief, waarvan Het Vrije Volk gisteren al uitgebreid melding maakte, legt de winke liersvereniging Broersveld een aantal grieven op de collegetafel. Die vindt dat het gemeentebestuur onvoldoende luistert en dat een door wethouder Adri Reijnhout in te vullen wijk- en buurtbeleid op voorhand al een flop is. Ook deze D66-wethouder heeft, volgens Van Thienen, niet willen luisteren naar de grieven van de winkeliers vereniging. Zijdeveld legt mede namens Re ijnhout uit: „Van Thienen wil ken nelijk maar niet begrijpen dat het wijk- en buurtbeheer niet de com plexe zaken van een stadscentrum omvat. Binnen het college is een duidelijke scheidslijn getrokken voor zaken die wel en zaken die niet vallen onder het wijk- en buurtbeheer. Het Broersveld is on derdeel van de ontwikkeling van het stadscentrum en valt dus on der mijn portefeuille." Zijdeveld zegt van zijn collega Reijnhout te hebben begrepen dat die aan de ontmoeting met Van' Thienen een minder prettige smaak heeft overgehouden. „Ove rigens is Reijnhout beslist geen loopjongen van het college, zoals Van Thienen beweert." En verder: „De herinnering van Frans van Thienen schiet op sommige punten ook behoorlijk tekort. Na overleg en met instemming van zijn win keliersvereniging, diverse gemeen telijke diensten en de brandweer is vier of vijf jaar geleden het Broersveld gereconstrueerd. Van Thienen was ook de man die mij destijds erg trots meetroonde en duidelijk liet blijken hoe tevreden hij was met de opknapbeurt van zijn winkelstraat. De aanpak van dat plan is een voorbeeld van hoe het met inspraak moet. Later wa ren er nog enkele klachten, zoals over fietsklemmen. Die zijn opge pakt en voor zover ik weet ook op gelost." Zijdeveld zegt volstrekt niet boos te zijn op de wijze waarop Van Thienen zich nu met het ge meentebestuur verstaat. „In zijn emotie is hij uit de slof geschoten. Misschien is dat een tikje grens overschrijdend, maar in dat soort reacties zijn we als college ruim hartig. Je moet af en toe aanvaar den dat mensen, die het hart op de tong dragen, kunnen uitschieten. Als goed huisvader van de stad moet je op zulke dingen niet al te diep ingaan. Van Thienen bedoelt het goed en staat voor zijn winkel straat." Hoewel Zijdeveld het ontkent noch bevestigt, heeft de gemeente de fabriek van Kester nog niet aangekocht. „Over dat onderwerp is geen enkele stuk in de gemeen teraad gepasseerd. In dit geval zal dat wel moeten gebeuren," geeft hij als vingerwijzing vanaf ze zij lijn. Zijdeveld spreekt met klem te gen dat alreeds plannen bestaan om het stuk Broersveld tussen de Blauwesteeg en Baanstraat af te breken. De wethouder meldt dat juist plannen in ontwikkeling zijn om de winkelfunctie van het Broers veld te verstevigen. Hij verwijst naar plannen voor het Imelda- terrein en het opknappen en door trekken van de Passage. „Dus al lerminst afkalving, maar juist een opbouw." Op de grief van Van Thienen dat het stadsbestuur brieven onbe antwoord zou laten, zegt de wet houder: „Voor zover ik heb kun nen natrekken, dateert de laatste brief over klachten van het Broersveld van één jaar terug. Daarop is antwoord gegeven. Wel licht kan er ergens nog een brief zijn met klachten over fietsklem men, maar meer is er volgens mij niet." Van brieven met klachten over het uitblijven van schriftelij ke toestemming voor het ophangen van zeventig verlichte B-ornamen ten aan gevels in het Broerveld, zegt Zijdeveld niets te weten. „Mis schien zijn die in bezit van de af deling die de Precariorechten be handelt. Ik weet er niets van. Voor mij is het gehele onderwerp trouwens nieuw." Ook klachten over verkeersop stoppingen in de winkelstraat zegt Zijdeveld onmogelijk te kunnen oplossen. „Dat hangt nu eenmaal samen met het historische karak ter van de straat. Binnenstadsstra ten zijn nu eenmaal lastig als een vrachtauto moet lossen. En al hele maal als automobilisten ongedul dig zijn en over het trottoir gaan rijden. Helaas gebeurt dat, toegege ven. Maar gelukkig niet alleen in Schiedam." Prot emen die de win keliersvereniging 2egt te ervaren doordat kramen van de week markt erg dicht op hun gevel staan, schuift Zijdeveld af op het karakter van deze markt in een historische straat. „Het Broersveld is nu eenmaal een straat die smal is. Destijds is uitgebreid overlegd en zijn afspraken gemaakt over het plaatsen van de kramen. Per soonlijk vind ik het smalle van on ze weekmarkt wel passen bij het karakter van het oude stadscen trum." De zes deelne mende kinde ren aan het fietskamp van De Erker en hun tweekoppi ge leiding heb ben op camping de Heidepol in Wouw zojuist hun avondmaal beëindigd. 'JfM "'ifc'.!? J Vierendertig kinderen uit West van vijf tot twaalf jaar brengen met acht begeleiders een vakan tieweek door in het Gelderse va kantiecentrum XJsselstein in Hattem, Zes oudere kinderen van dertien tot zeventien houden met twee begeleiders een fietsvakan tie in de omgeving van Bergen op Zoom in Brabant. Ook hun va kantie is georganiseerd door het wijkcentrum De Erker. Iedere dag doet Het Vrije Volk verslag van hun belevenissen. HATTEM/WOUW Spelen, ravotten en weinig slapen breekt de kampkinderen van De Erker op. Dat bleek gistermorgen. Ze hadden vroeg uit de veren gemoeten,maar daar kwam niks van terecht. Iedereen versliep zich grandioos. Pas tegen negen uur klonken in de slaapzalen de eerste tekenen van leven. „Maar ieder een was gelijk ook goed wakker en wonderwel goed uitgerust," geeft leidster Nel Zuidam de gang van zaken weer. „Ze kwamen kwiek uit de veren. Binnen een uur wa ren we met de IJsseltrein op weg naar Wezep voor een echte trein reis naar het recreatiepark Har derwijk." Voor kampleidster Roney van der Weiden verliep dat allemaal niet zo best. Eén van de kinderen ging per ongeluk (maar wel fors) op haar grote teen staan. Die is nu gekeusd en gewikkeld in verband. Ook Sylvia de Regt loopt rond met een pleister. Dit zit eveneens op een teen. Die heeft ze geschonden tijdens een stoeipartij. „Voor de rest heeft nog niemand gebruik ge maakt van de ziekenboeg of de EHBQ-trommel. Alle kinderen ver keren in een blakende gezondheid. Aan de enorme stapel boterham men en bergen aardappelen die ze telkens verzwelgen is dat ook wel te merken," lacht Nel Zuidam. Gisteren heeft de mede aan haar toevertrouwde kinderschare zich de gehele dag in het recreatie park vermaakt. Met belangstelling werden de schroef-en- draaicapriolen van Ernestina op de hoge glijbaan gevolgd. „Haar manier van glijbaangebruik was minder gevaarlijk dan het eruit zag. Ze leek wel een acrobaat." Pas tegen zes uur werd met knorrende magen de trein weer opgezocht. Johan van Leeuwen, de beheerder van het vakantiecen trum, haalde met zijn IJsseltrein het vermoeide gezelschap weer op van het station in Wezep. Pas om half acht gingen de kinderen aan tafel. Ze lieten zich de capucijners met spek en vette jus uitstekend smaken. Daarna hebben ze nog heel even geluierd. Het slapen gaf vervolgens geen enkel probleem. SCHIEDAM De dienst Ge meentewerken wil samen met de scholen en de afdeling Onderwijs een alternatief plan voor het on derhoud aan schoolgebouwen ont werpen. Daarom heeft ze de ge meenteraad schriftelijk gevraagd een principe-besluit van het colle ge van burgemeester en wethou ders het onderhoud aan de afde ling onderwijs over te dragen, niet over te nemen. Het besluit van het college baart het personeel vau Gemeente werken al geruime tijd ernstige zorgen. De reorganisatie zou de dienst zes arbeidsplaatsen kosten en dat stuitte op verzet. De mede zeggenschapscommissie protesteer de met dit gegeven en met de ver klaring dat het besluit gebaseerd zou zijn op onjuist cijfermateriaal. De besparingen volgens het plan van wethouder Van Kleef zouden in werkelijkheid flink tegenvallen. Volgens Rob Wark van de me dezeggenschapscommissie, die al enige notities naar de gemeente raad stuurde, resulteerden de di verse cijfersopstellingen in een ware 'cijferoorlog' tussen de wet houder en de dienst. „We kwamen dus geen stap verder. De gang van zaken kwam op ons heel bedrei gend over," Nu kijkt Gemeentewerker er optimistischer tegenaan, aldus Wark. Daartoe heeft een bezoek van een raadsdelegatie aan de bui tendiensten ven Gemeentewerken bijgedragen. Wark: „Bovendien hebben de leden van de raadscom missie, die deze zaak behandelt, tijdens de vergadering maandag voor het eerst laten blijken dat ze belangstelling hebben voor een al ternatief plan." Volgens Wark is dit nu de eer ste keer dat Gemeentewerken de kans krijgt te bewijzen, dat de werkwijze kan worden verbeterd zonder een ingrijpende reorganisa tie. Hij hoopt nu na de vakantiepe riode overleg te kunnen voeren met de afdeling Onderwijs en de scholen. Wethouder Van Kleef heeft in middels verklaard hebben dat het bij de reorganisatie niet om een bezuiniging gaat maar om het ver groten van de beslissingsbevoegd heid bij de schoolleiding. wa v. Binnen enkele minuten vertoefden alle kinderen in het land der dro men. Vandaag worden de kinde ren rondom het kamphuis ver maakt met kermisachtige activitei ten. Ook in Wouw maken de zes deelnemers van het tienerfiets- kamp van De Erker het uitste kend. Slaapgebrek was eveneens de oorzaak dat de kinderen gister morgen pas om elf uur de slaap uit hun ogen wreven. Maandagnacht lagen ze pas tegen twee uur op bed. „We hebben een leuk bosspel gedaan," verklaart Bianca Goudap pel het late dichtritsen van de slaapzakken. Na de corvee zijn de kinderen en hun leiding gisteren naar het aangrenzende Bergen op Zoom ge fietst. „In die mooie stad hebben we eerst fijn gewinkeld. Natuurlijk hebben we gelijk ansichten ver stuurd." Maar daarna was het se rieus werken geblazen aan het ma ken van een dia-klankbeeld. Daar toe was van het thuisfront Schie dam Chris Scholten overgekomen. Hij deelde camera's en diarollen uit. „In Bergen op Zoom hebben we mooie plaatjes geschoten. In De Erker worden deze straks ver toond. We spreken ook zelf de tek sten in, zodat het een compleet dia-klankbeeld wordt. Een leuke herinnering aan onze fijne vakan tie," verduidelijkt Bianca. Met Samantha Janssen was zij gisteravond aan de beurt voor het koken van het avondeten. Na de patat met hamburgers van de vori ge dag, stond op het menu spaghet ti diet saus en een toetje. Gister avond is het opnieuw laat gewor den. Nu was het de schuld van het spoorzoekspel in de omringende bossen. Vandaag moeten de zes ook door een zware dag heen: op het programma staat een 'overle vingstocht'. „Daarover vertellen we morgen meer. Iedereen de groeten. Wij maken het uitstekend en denken even niet aan het thuis front," zijn de laatste woorden van Bianca Goudappel, •sab?! §A§i§i :SÉm Lenie van der Most en haar vriend Jan Jansen maakten veel mee: „Ik was even weggeweest en toen ik terugkwam stonden er ineens allemaal koeien binnen!" Lenie van der Most: 'Ik ben bang dat als deze grijze generatie op Is, we geen mensen meer over hebben' Door Liesbeth Buitink VLAARDINGEN „Het is liefdewerk oud papier in een klein paradijsje," definiëert Le nie van der Most (65) haar werk als huiswacht in het NI- VON-huis De Hoogkamer aan de Van Baerlestraat in Vlaar dingen. Samen met haar vriend Jan Jansen ontvangt ze de gas ten in het verblijf van het Ne derlands Instituut Voor Ont- wikkelingS- en Natuurvrienden- werk en de bijbehorende cam ping. „We zorgen dat de mensen een plekje krijgen en alles net jes houden. Verder zijn we een vraagbaak over wat er in de omgeving te doen is en ook een soort maatschappelijk werkers. We horen alle ellende aan en de mensen horen het liefst geen adviezen," zegt Lenie. Het geeft l dekhuis wachten een dagtaak die -om half acht 's ochtends begint en niet eerder ophoudt dan om elf uur 's avonds. Het koppel doet het vrijwillig en met liefde. „Er is niemand die hier ook maar één dubbeltje verdient," zegt Van der Most. „Het is onze hobby en iedere hobby kost geld. De Hoogkamer was vijfen twintig jaar geleden een voor( de sloop bestemde boerderij,, die het NIVON voor tien gulden per maand kon huren. Door vrijwilligers is het toen opge bouwd zoals het nu is,' gebaart Van der Most met duidelijke trots. „Die vrijwilligers werken hier nu nog steeds allemaal mensen van boven de 65. Daar drijft het huis nog steeds op. „Ik ben bang dat als die grij ze generatie op is, we geen mensen meer over hebben. Jonge mensen komen hier niet om te werken. Ik begrijp dat ei genlijk niet. Het is heel erg - leuk; je komt met heel veel mensen in aanraking. Een en kele keer is er wel een verve lende klier, maar die kom je overal tegen. Wij blijven het in ieder geval leuk vinden. Dat moet ook wel, want anders hou je het niet vol." De huiswachten wisselen el kaar vrijwel wekelijks af. Met twaalf paren wordt de ont vangst van de gasten en de kampeerboerderij aan het eind van de woonbebouwing in de Westwijk verzorgd. Daarnaast zijn er nog allerlei vrijwilligers in touw om reparaties te doen of voor grotere groepen te ko ken. De meeste gasten koken hun eigen potje. Ook het schoon maakwerk wordt door de gas ten zelf gedaan. Een echtpaar van 73 jaar verzorgt de tuin. „Het is echt een paradijsje hier. Er komen hier mensen uit het noorden en het zuiden, maar ook uit de Van Baerlestraat. Het is ook zalig om hier neer te strijken als je op een flatje woont." De NIVON-terreinen worden door niet-ingewijden vaak ver ward met nudistencampings. „We hadden hier een keer een man die lekker helemaal bloot bij zijn tentje was gaan liggen," vertelt Van der Most lachend. „Twee oude dametjes die naast hem kampeerden kwamen naar ons toe: 'Er ligt een hele blote man bij zijn tent. Maar het is geen echte naturist hoor, want zijn billen zijn nog helemaal wit'." De huiswachten maken ge noeg lachwekkende dingen mee, blijkt uit de ononderbro ken stroom anecdotes. „Op een keer was het mooi weer en had ik de deuren van de zaal open gezet. Ik was even weggeweest en toen ik terugkwam stonden Zomer. Vakantie. Vrij! Ja, voor velen geldt dat. Maar lang niet voor iedereen. Het vrij zijn van de een betekent voor de ander soms een kans op werk of juist extra werk. Waar de massa vertrokken is, krijgt de specialist eindelijk de ruimte om zijn werk te doen. Waar de massa van zyn vrijheid wil genieten, groeit de hoeveelheid werk gast vrouwen en heren boven het hoofd. Waar de massa zoekt naar een zinnige vakantiebe steding, rijst de vraag naar in formatie. r Wie zijn het,"die juist;in,dj zomervakantie in de weed zijn? En waarom dóen ze;fo^ merwerk? In een korte serie laat Het Vrije Volk een aantal voorbeelden aanjhet .wop^d.^.^ er ineens allemaaUJoeien|bi^^ nen! Die kwamen uit een wei; land hiernaast. Ze waren aan de wandel gegaan. Ik heb de politie gebeld natuurlijk, maar die kon die boer niet te pakken krijgen. In de tussentijd gaf ik ze maar wat cake te eten maar toen spetterden ze alle kanten op. De staarten omhoog en overal van die grote spina- zieplakken! Uiteindelijk is de politie ze met overvalwagens op komen halen.' In tegenstelling tot het ter rein van De Hoogkamer is het. huiswacht-zijn zelf niet altijd paradijslijk. „Soms krijgen we; hier groepen die het heel sme rig achterlaten, hoewel de gas ten eigenlijk zelf moeten schoonmaken. Ook komt het voor dat we mensen moeten wegsturen. We hadden bij voor beeld een keer een aanmelding van Engelse jeugdvoetballers. Die kwamen als keurige voet ballers binnen, maar 's nachts werden ze als een kanon zo dronken. Ze plasten waar ze stonden en gingen met schoe nen aan naar bed. De enige die nog nuchter was, was de chauf feur van hun bus, die heeft ze uiteindelijk mee uit rijden ge- J nomen. Hij vroeg nog of ik een J kan sterke koffie wilde maken, maar daar had ik echt geen zin meer in. Waar ze uiteindelijk zijn uitgekomen weet ik niet. Gelukkig zijn er in zo'n situatie - nog andere gasten in huis die je helpen de boel weer op te rui- men." „We hebben ook wel eens individuele gasten die moeilijk - zijn. We hadden hier hij voor beeld een keer een man die constant met zijn aktetasje rondliep, zo'n type bij wie me bij de inschrijving al een belle tje gaat rinkelen. Op zeker mo ment belde de politie, die elke avond een gastenlijst van ons ontvangt. Wat bleek, die man was uit een inrichting voor geestelijk gehandicapten wegge lopen. Hij had de kas meegeno- jS men, dat geld zat dus in die ak tetas,." Het zijn de uitzonderingen die Lenie van der Mosis uit spraak over haar paradijsje am per teniet doen. Het werk is zwaar, de dagen lang en niet el ke gast is even aardig. „Maar t elke keer als er weer een huis- wacht-periode is voor Jan en mij, heb ik er weer zin in. Jan is zeventig en. ik 65. Dit houdt ons leven afwisselend. Ik moet er niet aan denken om de hele dag thuis te zitten." wA m lor 3 O f t CL «*I i n q .Ij, h t i .»U. 0 t\t

Het Vrije volk | 1990 | | pagina 1