Geïrriteerde st er en boze boer achtervolgen Jeugd van Erker Plan voor verhuizen markt naar parkeerterrein Hema Het Vrije Volk SCHIEDAM Springplank hangen in Groenoord-bad 'Als de zon schijnt, moet je er tegen aar Zomerwerk .p-rS- PAGINA 4 DONDERDAG 19 JULI 1990^ Vierendertig kinderen uit West van vy f tot twaalf jaar brengen met acht begeleiders een vakan tieweek door in het Gelderse va kantiecentrum Usselstein in Hattem. Zes oudere kinderen van dertien tot zeventien houden met twee begeleiders een fietsvakan tie in de omgeving van Bergen op Zoom in Brabant. Ook hun va kantie is georganiseerd door het wijkcentrum De Erker. HUIBERGEN/HATTEM Kleurig rood maakt een stier nog altijd boos. Robert Brouns van het fietskamp van De Erker weet dat sinds gasteren als geen ander. De bejamin van de ploeg hij is twaalf jaar kreeg zo'n vleesko los achter zich aan. Niet omdat Robert het dier had uitgedaagd, maar omdat hij een rood rugtasje droeg. „Dat beest deed werkelijk vervelend. Gelukkig dat er nog een hek tussen zat," vertelde hij gister avond opgelucht. Gistermorgen zijn in Wouw de tenten opgevouwen en ingepakt. Dat kon omdat de kinderen en hun leiding gastvrij onderdak heb ben gevonden op de boerderijzol der van boer Neele in Huijbergen. Daar raakten ze verzeild na een survival-tocht door weilanden, maisvelden en langs een moeras. „Toevallig hebben we wel kompas- lezen geleerd," vult een tevreden Robert zijn relaas aan. Daaruit blijkt verder dat ze behalve door de stier ook nog achterna zijn ge zeten door een boze boer. „Die man was hardstikke nijdig omdat we door zijn akkergebied wandel den. Hij dreigde met de politie. Daar hebben we maar niet op ge wacht." Slapen doen de kinderen in Us selstein steeds langer. Gistermor gen maar liefst tot half elf. „Van een ontbijt was dus geen sprake meer, eerder van een brunch," moest leidster Nel Zuidam onder een aanstekelijke lach bekennen. Rondom het vakantiecentrum zijn de bruingebrande Schiedammër- tjes bezig gehouden met kinderker- mis. „Touwtrekken kunnen de kinderen eter dan de leiding," grinnikt. Nel. „Wij gingen eervol ten onder. Ook het voetballen viel met 4-1 uit in het voordeel van de kinderen. Marvin van der Belt snapt nog steeds niks van het ei-raadsel. De jongen maakte in een boom van gras en ander materiaal een vogel nest. Om het net echt' te maken werd er het ei van een kip inge legd. Dat ei is spoorloos verdwe nen. In de buurt hroedt echter een kip. Iedereen denkt nu dat het beest zijn ei heeft teruggepikt. Gisteravond om half elf zijn de 26 oudste kinderen begonnen aan hun wellicht grootste en span nendste onderdeel van de kamp- week. Op bijna drie uur afstand van het kamphuis zijn ze gedropt. Zonder leiding. Met als enige op dracht het vinden van een slaap plaats in het bos en daar te over nachten. Of dat allemaal goed is afgelopen, zal pas in de krant van morgen duidelijk worden. „Ieder een de groeten vanuit een stikge- zond kamp. Behalve de leiding, want die heeft na het voetballen en het touwtrekken veel last van spierpijn," roept Nel tot besluit. Marktmeester Van Meel: 'Méér ruimte biedt Broersveld nu eenmaal niet' Door Rein Wohers SCHIEDAM Op gezag van de PvdA-wethouder Aad Wiegman zijn ambtenaren een onderzoek ge start voor het verplaatsen van de weekmarkt van het Broersveld naar het parkeerterrein achter de Hema. „Van alle kanten is de wen selijkheid uitgesproken om dit deel van de markt te verhuizen," geeft de wethouder als motief voor het onderzoek. „De bedoeling is alleen het Broersvest-gedeelte te verplaatsen. De markt in de Lange Kerkstraat blijft zoals deze nu is." Wiegman zegt dat een verhuizing naar het parkeerterrein van tijdelijke aard is. „De gemeenteraad heeft uitge sproken dat de Centrummarkt in de toekomst een plek op of by het nieuwe Stadserf moet krijgen. Pro blemen over ruimte enzovoort be staan dan niet meer. Tot die tijd gaan we proberen om de proble men van nu op te lossen." Winkeliers van het Broersveld, kooplieden van de - vrijdagmarkt en een deel van de klanten zijn al geruime tijd ontevreden over de werkruimte en de bereikbaarheid van de bedrijven. In de loop van jaren zijn op verscheidene fronten klachten uitgedragen. En niet uit sluitend door neringdoenden, maar ook door de consument. Vooral de loopruimte in met name het Broersveld is uiterst minimaal. Tussen kraam en (winkel)gevel is de ruimte soms nauwelijks één meter. Moeders met kinderwagens en ouderen met een boodschappen- kar zijn al snel de veroorzakers van een file wachtenden. Twee kinderwagens kunnen elkaar vrij wel niet passeren en meer dan eens lopen op hun beurt wachten de klanten bij hum favoriete kraam blauwe tenen op. De winkeliersvereniging Broersveld heeft al enkele keren een krachtig protest laten horen tegen "de ongeorganiseerde en ook gevaarlijke troep'. „De' markt hoeft van ons beslist niet weg. Vol strekt niet, want het is een trek pleister voor het centrum. Maar onze winkels moeten wel bereik baar blijven. Dat wordt steeds minder," concludeer? woordvoer der Frans van Thienen. „Boven- Marktmeester Van Meel: „Klachten van Van Thienen zyri terecht. Helaas is Broersveld niet breder." dien is het gevaarlijk geworden. Als er brand uitbreekt is de ellen de niet te overzien. De brandweer kan er niet eens door." Wethouder Wiegman: „Nog niet zo heel lang geleden is er "een ge sprek geweest met Frans van Thie-1 nen. Hij was er toen .voorstander van dat de .markt; verdwijnt. Daar werken we nu dus aan." Marktmeester Joop van Meel beaamt dat er in de loop van de tijd van de markt méér doorgangs ruimte is afgeknibbeld dan vijf jaar geleden bij de reconstructie van het Broersveld is afgesproken. „Toen was de ruimte achter de kramen drieënhalve meter. Dat is nu nog nauwelijks drie meter. De extra achterruimte is opgeslokt door de marktkooplieden zelf. Zij voeren bijvoorbeeld hun spullen aan met steeds grote wagens, ter wijl het Broersveld geen millime ter breder is geworden." Brandweercommandant Arie Metaal zegt dat van een brandge vaarlijke situatie geen sprake kan zijn als de de marktkooplieden zich houden aan de hen toegeme ten ruimte. „Zij neigen naar het overschrijden van de stallings ruimte. Hierdoor kunnen wel min der gewenste situaties ontstaan. Maar ik neem aan dat onze afde ling preventie en de marktmeester daar goed op controleren.". Van Meel ontkent met klem dat door de versmalling een brandge vaarlijke situatie is ontstaan. „Ide aal is de ruimte allerminst, maar de brandweer kan er nog ruim schoots doorheen. Ook de vuilnis wagen passeert er op vrijdag twee keer en haalt tijdens de markt al vast losse rommel op." Voor een groot deel van de hon derddertig standplaatshouders is door de krapte het werken op de centrummarkt geen lolletje. Met name in het Broersveld en ook voor een deel in de Lange Kerk straat, staan de kramen op het trottoir en de verkopers gedeelte lijk op de rijstraat. „Dat betekent de hele dag een stapje omhoog en weer een stapje omlaag," legt de marktmeester uit. „Dat klopt als een zere enkel," legt viskraamhouder Aldert Kop pendraaier de vinger op het pijn lijke lichaamsdeel. „Je knikt de gehele dag door de enkels, 's Avonds voel je dat goed. Op bij voorbeeld de markt op het Afri- kaanderplein of de markt op het Grote Visserijplein in Rotterdam heb ik daarvan geen hinder." Hij noemt een verhuizing naar het parkeerterrein een goed plan. Hij ,t benadrukt: „Bij slecht weer moet je"in.Schiedam altijd laarzen aan, want je' staat langs de stoeprand soms tot je enkels in het water. Da's heus geen lolletje. Op zulke momenten vervloek je weieens dat je op de markt je brood moet verdienen,"En lachend: „Aan de andere kant is de vrijdagmarkt in Schiedam best een leuke. Hij is knus en iedereen kent je. Ik heb steeds wel schik." Marktmeester Van Meel wil nog kwijt: „De meest ideale plek voor een markt is één groot plein. Daar heeft iedereen de ruimte." Van Meel zegt met enige scepsis dat een markt op het toekomstige Stadserf weieens een idee zou kun nen blijven. „Ik denk niet dat er voldoende ruimte voor zal zijn. Voor een markt heb je aanmerke lijk méér meters nodig dan je zo op het oog zou zeggen." Takkengordijn tegen nieuwsgierige blikken SCHIEDAM Takken tegen nieuwsgierige blikken. Een 29- jarige Brusselaar gaf dit aan de politie op als reden voor het ca moufleren van zijn auto. De Belg verklaarde geen geld te hebben voor een hotel. Om on gestoord te kunnen slapen gaf hij zijn auto een takkendeken. Inbraak koffieshop SCHIEDAM Met behulp van een valse sleutel hebben onverlaten ingebroken in een koffieshop aan de Snelliussin- gel. Ze braken een speelauto maat open. Dronken automobilist beschadigt twee auto's SCHIEDAM Bij het weg rijden van een parkeerplaats aan de Singel heeft een 42-jari- ge man uit Vlaardingen twee auto's beschadigd. Hij bleek ste vig onder invloed van alcohol. De man heeft al een aantal ver oordelingen voor alcoholge bruik in het verkeer op zijn naam staan. Leo's Kindersjoo morgen op Jeugdland SCHIEDAM Leo's Kinder sjoo verzorgt morgen een optre den voor de kinderen van Jeugdland in het wijkcentrum Nieuwland aan het Dr. Wibaut- plein 165. Aanvang 14.00 uur. Toegang één gulden. Om 10.00 uur {Rozenburgplein) en 14.00 uur {schoolplein Warmoeze- nierstraat) kan ook worden meegedaan aan allerlei leuke knutselactiviteiten 8 E Z 0 R G I N G 010-4004.444 Voor nabezorging bellen maandag t/m vrijdag 18.00-19.00 uur Zaterdag tot 16.00 uur. Adressen en overige tel. nrs. zie service-pagina. Braderie en rommelmarkt op feest Thurlede SCHIEDAM De Volkstuin ders Vereniging Thurlede houdt op zondag 5 augustus een groot na- tuurfeest op het complex aan de Parkweg 422. Van tien tot vijf uur js iedereen van harte welkom. „Ons feest omvat een braderie en een grote rommelmarkt," vertelt Dora Willems. ledereen kent haar als de kantinejuf van het complex. „We hopen veel geld aan het feest over te houden. Volgend jaar bou- iwen we een nieuw clubhuis, van daar!" Een klein deel van het geld zal ook worden gebruikt voor het or ganiseren van allerlei leuke activi teiten voor de kinderen. „Ons complex telt 250 tuinhuisjes en be staat alweer 27 jaar," doet Dora- Willems verder uit de doeken. En: „Voor onze rommelmarkt kunnen we nog veel spullen gebruiken. Ie dereen kan deze brengen of ze da gelijks vanaf 's middags één uur aanbieden via telefoonnummer 4710640. Dat is het nummer van onze kantine. Ik neem zelf de tele foon op." Organisaties die zich bezighou den met de bescherming van flora en fauna en vanVogelbeheer zijn met stands vertegenwoordigd. Om 12.00 uur gaat een draaiorgel over het-»complex., „Daarachter' komt een bloemcorso met kinderen.- Hun fietsen en karren versieren ze met bloemen en produkten die. op..,» het complex zijn gekweekt. Het wordt een bonte stoet," voorppelr Dora Willems bp voorhand. Vanaf» 15.00 uur gaan geitemelkers aan de slag. Er zijn prijzen te verdie-^j nen bij "het raden van de gemolken hoeveelheid melk. - „Natuurlijk is er ook een rad van avontuur," prijst de kantine beheerster tot slot nog aan. Extra studiekosten scholieren vergoed SCHIEDAM Schiedammers met schoolgaande kinderen van twaalf tot achttien jaar komen ook dit jaar onder bepaalde voorwaar den in aanmerking voor een ver goeding voor bijkomende studie kosten. Bijkomende studiekosten zijn de extra kosten die gemaakt moeten worden voor uitgaven als bijvoorbeeld werk- en sportkle- ding, een schooltas en het school fonds voor kinderen die voortgezet onderwijs volgen. Om in aanmerking te komen voor deze vergoedingsregeling geldt dat men een inkomen of uit kering heeft dat netto niet meer bedraagt dan het minimum. Voor een echtpaar is dit 1611 gulden per maand en voor een alleen staande ouder 1450 gulden per maand. De aanvrager moet boven dien aantonen dat het maken van de kosten noodazakelijk is. Dit kan bijvoorbeeld blijken uit een brief van de school. Schiedammers die denken voor de regeling in aanmerking te ko men kunnen zich melden by de re ceptie van de Sociale Dienst ('s- Gravelandseweg 567). bondsspaarbank SCHIEDAM;In zwembad Groenoord wordt zon dag voor de zevende keer het kampioenschap spring plank hangen gehouden. Het gaat er om wie het langste aan de hoge springplank kan blijven hangen. Er kan in vier categorieën worden ingeschreven: meisjes in de leeftijd van twaalf tot en met vijftien jaar, meisjes en dames van zestien jaar en ouder, jon gens van twaalf tot en met vijftien en heren vanaf zestien jaar. Voor eerste en tweede plaatsen in elke groep zijn herinneringsprijzen beschikbaar gesteld. Het record springplank hangen staat sinds 1988 op zeven minuten en 32 seconden. Vorig jaar kwa men de deelnemers echter nauwelijks boven de drie minuten uit. 'Hangers', die willen proberen het re cord te breken, kunnen tot en met vrijdag 's avonds tussen zeven en acht uur oefenen. De wedstrijden be ginnen zondag om twaalf uur 's middags, inschrij ving is tot die tijd mogelijk bij de kassa van het zwembad. ADVERTENTIE-KRUISWOORDSPEL l.v.m. de zomervakantie verschijnt uw Adverten- tie-Kruiswoordspel niet in de maanden juli en augustus. De eerstvolgende puzzelpagina zal op donder dag 27 september a.s. weer in uw krant worden opgenomen. Oplossing Kruiswoordspel nr.56:r; "Het is beter té sïijten dan te roesten". De prijswinnaars zijn: Voor nieuwe eigenaar van café t Vierkantje zit vakantie er dit jaar niet in T - - v- ?£Y Ton van Eldert, de nieuwe eigenaar van 't Vierkantje: „Werken in een strandtent, telkens door dat mulle zand heen zwoegen is pas echt vermoeiend." Door Annnet van Aarsen SCHIEDAM „Bier en fris," verklaart Ton van Eldert met grote stelligheid. „Dat wordt toch het meeste besteld op het terras," Hij is sinds 9 ju li de nieuwe eigenaar van café 't Vierkantje op de Koemarkt. Gezien het móóie weer maakt Van-Eldert een goede start; het terras-voor de zaak is het groot- ste'deel van de dag druk bezet. .Vakantie' zit er/daarom dit jaar waarschijnlijk niet in. t „Een horecabedrijf als dit is tocli min of meer afhankelijk van het terras en de zon," aldus A Van Eldert. „Dus kun je in de zomerperiode geen vrij nemen. Zodra de zon schijnt, moet je er tegen aan. Helaas, want wie gaat er liever niet op vakantie met dit mooie weer." Hij verbetert zichzelf direct: „Het is geen vervelend werk hoor. Ik doe hef niet met tegen zin. De klanten zijn eigenlijk al lemaal in een goede stemming en dan heb je niet zo'n erg in al dat sjouwen." Nee, dan een strandtent. Dat is pas hard werken, meent Van Eldert. Ooit heeft hij in zo'n ge legenheid een zomer gewerkt. „Telkens door dat mulle zand heen zwoegen is pas echt ver moeiend. Daar is dit een feest bij." Sinds zijn zomer in de strandtent is hij in de horeca werkzaam. Hij bezat in het verleden een muziekcafé in Spijkenisse en een cafetaria in Bolnes. Het muziekcafé heeft hij al een poosje niet meer en het cafeta ria deed hij kort geleden van de hand. „Hij was te groot om in je eentje te runnen, dus deden we het met zijn tweeën. Maar eigenlijk wilde ik iets voor mij alleen. Op mijn zoektocht liep ik tegen 't Vierkantje aan." Het was precies wat Ton van Eldert in gedachten had, hoe wel hij geen exacte beschrij ving kan geven van het café, dat als adres Broersvest 1 heeft en in de jaren vijftig de vorm verloor waaraan het zijn naam ontleende toen de vierkante hoek in een halve cirkel veran derde door de aanbouw van een serre. „Het is niet echt een ca fé, het is ook geen restaurant en te klein om Grand Café ge noemd te worden," aldus Van Eldert. „Maar op de een of an dere manier voelen de mensen zich hier thuis. Het antieke ge bouw, de rustige ambiance, geen herriemuziek op het ter ras, dat speelt allemaal mee. Hier komen geen brullers, schreeuwers en zuipers." 't Vierkantje behoort tot de drie oudste café's van Schie dam. In 1924 al begon de eerste eigenaar de vader van J. Wasman, die nu nog boven het café woont onder deze naam zijn zaak in het toen nog vier kante pand op de hoek van de Broersvest ter hoogte van de Koemarkt. Daarvoor zat er on der een andere naam ook al een café. 't Vierkantje ,heet dus al 66 jaar 't Vierkantje en Van Eldert is niet van plan daar verandering in te brengen. Hij wil die traditie in ere houden. Zomer. Vakantie. Vrijt Ja, voor velen geldt dat. Maar lang niet voor iedereen. Het vrij zijn van de een betekent n voor de ander soms een kans t op werk of juist extrk wérk. Waar de massa vertrokken is, krijgt de specialist'eindelijk de ruimte om zijn wprk te, doen. Waar de massa van rijn vryheid wil gemeden, groeit de hoeveelheidwerkgas t~;t 4 vrouwen en heremboven bet, hoofd. Waar de massa zoekt naar een zinnige vakantiebe steding, ryst de vraag naar in formatie. Wie zijn het, die juist in die t zomervakantie in de weer zijn? En waarom doen ze zo merwerk? In een korte serie laat Het Vrije Volk een aantal voorbeelden aan het woord. Hoewel Van Eldert het café nog niet zo lang in zijn bezit heeft, begint hij er nu al een beetje van te houden. „We wer ker, hier allemaal met ontzet tend veel plezier. Oké, als het een drukke dag is, ben je aan het eind wel versleten. Maar als je met tegenzin zou werken, telt dat dubbel zo hard." In de regel staat Van Eldert achter de har en zijn er met het mooie weer op het terras twee obers te vinden. Ze kennen hun klanten. De regelmatige bezoe kers stappen vaak naar binnen om daar af te rekenen en direct even een praatje te maken. „Da's dan 23,95 exclusief fooi," zegt ober Rob geksche rend tegen een wat ouder man. Hij heeft zichtbaar plezier in zijn werk hoewel hij ver klaart het 'te haten om met dit weer te werken' en zijn klant speelt het spelletje mee door hem slechts een stuivertje toe te geven. Dat verdwijnt met een wijds gebaar in de broek zak van de ober. Behalve vaste klanten bezoe ken in de vakantieperiode toe risten oók frequent 't Vierkan tje Van Eldert: „Duitsers en Engelsen voornamelijk. De eer ste haal je er 20 uit. Die betalen altijd zonder iets te vragen met Marken. Iedere andere buiten lander vraagt het eerst maar Duitsers nemen klakkeloos aan dat ze met eigen munt terecht kunnen." Zelf gaat Van Eldert dit jaar waarschijnlijk helemaal niet op vakantie. „Misschien een week je voor de Brandersfeesten be ginnen, maar helemaal zeker is dat niet. In november word ik vader en we moeten even kij ken hoe de zaak gaat lopen. Trouwens ook de volgende ja ren zal het wel moeilijk wor den. We zijn tenslotte in grote mate afhankelijk van het ter ras Mijn vakanties zullen waarschijnlijk in voor- of na seizoen blijven vallen." /iMnP7DNDEN MEDEDELING) (INGEZONDEN MEDEDELING) Ter voldoensng aan de haar in artikel 11, lid 1, van de Wet Toezicht Kredietwezen opge legde verplichting, maakt de Stichting Bondsspaarbank Schiedam Vlaardingen bekend dat op 17 juli 1990 ten kantore van het handels register bij Kamer van Koophandel te Rotterdam de jaarrekening over 1989 is neergelegd Schiedam Vlaardingen 1e prijs ƒ150,= Mevr. I. aan de Wiel, Cartesiusstraat 13a, 3112 XJ Schiedam. 2e prijs ƒ100,= M. Eikenbroek, Westvest 143, 3111 BT Schiedam. 3e prijs ƒ50,3Mevr. Teeuw, Heijermansplein 140,3123 LG Schiedam. if m "Ta i

Het Vrije volk | 1990 | | pagina 1