Kringloopcentrum moet handen en voeten kr gen' Jan Roder staat drie keer veertig jaar achter kraam Het Vrije Yolk SCHIEDAM 11 m Knapperig stokbrood uit het kampvuur en vroeg naar bed INBREKER WIL NAAM NIET BEKEND MAKEN Vlaardingen wil niet alle (on)kruid verwijderen PAGINA 4 VRIJDAG 20 JUL11990 im Extra controles Textieldlef op gestolen fiets gearresteerd foor 24.000 gulden aan bonzaibomen gestolen Kan Rauh en z'n kunsten Jubilerende groente- en fruithandelaar: 'Onze klanten gaan niet naar de markt, maar naar Gok en Jan' Asfaltfabriek vermoedelijke vervuiler Ridderkerksestraat Auto met aanhanger schampt wand Botlektunnel in Woltent Door Rein Wolters SCHIEDAM Wethouder Bart de Leede (Groen Links) wil probe ren het Kringloopcentrum Schie dam 'handen en voeten' te geven. Dit zegt hij naar aanleiding van een werkbezoek dat hij vorige week heeft gebracht aan de winkel van de drie kringloop-werkers aan het Dr. Wibautplein. Al geruime tijd kampen zij met klachten over het ontbreken van mogelijkheden tot uitbreiding. Ze moeten woeke ren met hun winkel- en opslag ruimte. „Ik was er nog nooit geweest," erkent de milieu-wethouder la chend. „Het probleem is me erg duidelijk geschetst. Die mannen zitten ontzettend aan te hikken te gen gebrek aan ruimte. Met mijn collega-wethouders wil ik gaan be kijken hoe we dit probleem kun nen oplossen. Dat er iets moet ge beuren is duidelijk. Anders sterft het project een zachte dood. Dat wil ik niet." En verder: „Het is een leuk ini tiatief dat klaarblijkelijk bij het publiek ook aanslaat. Aan handel heeft het Kringloopcentrum geen gebrek. Op korte termijn probeer ik al tegemoet te komen aan de op slagproblemen. Na de vakantie maanden wil ik vervolgens bespre ken hoe we de zaak definitief kun nen oplossen." Zoals door Het Vrije Volk al eerder uitgebreid is beschreven, floreert het Kringloopcentrum goed. In nauwelijks anderhalfjaar tijd hebben de drie medewerkers een steeds beter lopende handel in goede gebruiksartikelen opge bouwd. Zij halen overtollige huis raad en ander materiaal op, geven K/M, &wrK\ het indien nodig een opknapbeurt De winkel is echter veel te en verkopen het vervolgens voor klein om het brede assortiment een lage prijs. aan bankstellen, eethoeken, kas ten, gasfornuizen, wasmachines, boeken, lampen, televisies en au- dio-apparatuur te etaleren. De ruimte achter de winkel, die aan vankelijk was gepland als werk plaats, ligt tot de nok volgestouwd Bart de Leede op het dak van het Stadskantoor. „Langer dan acht jaar zie ik me geen wethouder zijn." met meubelen. Regelmatig komt het bovendien voor da: nog goed bruikbaar materiaal door gebrek aan opslagruimte noodgedwongen naar de vuilnisbelt wordt afge voerd. Het Kringloopcentrum is mede opgezet door de Gemeentelij ke Sociale Dienst. De drie (Cor en Meeuw Stout en Aad van der Stek) het centrum met behoud van hun uitkering. Het is echter de bedoe ling financieel zelfstandig te gaan draaien. Dat kan niet zonder uit breiden. „Als we het Kringloopcentrum echt handen en voeten willen ge ven, dan moet ook de inzet van de gemeente groter worden. Dat is ze ker zo noodzakelijk omdat het pro ject milieuvriendelijk is, het her gebruik bevordert en bijdraagt aan het indammen van de afvalberg. In positieve zin is er van beide kanten bovendien de inzet om er daadwerkelijk iets van te maken." Voor het verkrijgen van een goed beeld in het functioneren van soortgelijke projecten in Neder land, zegt de wethouder enkele an dere kringloopcentra te zullen gaan bezoeken. „Pas daarna wil ik ;z in een goed overleg alle betrokke- 5 nen de ideeën doorpraten en de plannen verder invullen. Ik ver- |5 wacht dat het dan intussen wel ok tober is," aldus wethouder De Leede. SCHIEDAM Wijteam 3 van de politie voert in de ko mende weken extra controles uit in het Centrum en het Oos ten van de stad en in de wijk Nieuwland. De controle is voor al gericht op foutparkeerders, mensen die over trottoirs en ook te snel rijden en op de ge breken aan bromfietsen. SCHIEDAM Een 21-jarige Schiedammer zit sinds vanmor gen vijf uur in verzekerde be waring. De politie onderschepte de vluchtende man in de Graaf Florisstraat. Hij had ingebro ken in een textielgroothandel aan de Westfrankelandsestraat. Al enige keren was hij met ge stolen goed op de bagagedrager naar huis gefietst. SCHIEDAM Uit een loods van BGS aan de Fokkerstraat zijn veertig bonzaiboompjes ge- stolen. De bijzondere sierbomen stonden in een afgeschermde hoek en vertegenwoordigen een waarde van 24.000 gulden. SCHIEDAM Het kunsten makerstheater van Jan Rauh is morgen in het kader van het" kindervakantiefestijn Jeugdland present op het Hemaplein. Om 14.00 uur begint de voorstelling. Deze is geheel gratis bij te wo nen. Vierendertig kinderen uit West van vijf tot twaalf jaar brengen met acht begeleiders een vakantieweek door in het Gelderse vakantiecentrum Usselstein in Hattem. Zes ou dere, kinderen van dertien tot zeventien houden met twee begeleiders een fietsvakantie in de omgeving van Bergen op Zoom in Brabant. Ook hun va kantie is georganiseerd door het wijkcentrum De Erker. Ie dere dag doet Het Vrije Volk verslag van hun belevenissen. HATTEM/HUIBERGEN Ongeduldige en net niet ver brande vingers gisteravond rond het kampvuur van de Er- ker-jeugd in Hattem. Haastig als de kinderen waren om het lekkere, knapperige stokbrood uit het vuur te halen, kon de leiding dat tijdig beletten en dus het smeren van brandzalf voorkomen. Van zelfgekneed deeg mocht* de groep 'Schie- dams-welvaren' in het vuur stokbrood roosteren. Soms lik ten de vlammen te lang, rook het deeg onaangenaam en kreeg het ook een smerig zwarte brandkleur. Het kon de pret niet drukken. Ze vermaakten zich uitstekend en dat was ook te danken aan het schitterende zomerweer. Hiervan hadden de oudere kinderen woensdagnacht ook profijt bij hun nachtelijke drop ping. Pas om half vier in de ochtend hadden de 26 deelne mers in het bos een goede slaapplaats gevonden. Ze heb ben gesnurkt tot kwart over ne gen. Tot htm verrassing stond daar ineens de IJsseltrein (huif kar met tractor) bij hun leger stee. Die bracht vers brood, drinken en volop complimen ten van de meegekomen lei ding. „De kinderen hebben zich schitterend gehouden. Alleen waren ze wel bang in het don ker. Een aantal opdrachten is om die reden niet uitgevoerd. Maar ze hebben het ook bijzon der naar de zin gehad," meldt leidster Nel Zuidam. De 37-jarige Schiedamse is één van. de vrijwillige mede werkers van het kamp. „Vol gend jaar ga ik beslist weer mee. Het werken met kinderen (haar zoon van zeven is ook mee! is héérlijk." Van de ver moeienissen gaat ze volgende week wel uitrusten in Joegosla vië. „De kampweek is heel goed verlopen en prima georgani seerd," complimenteert ze. Vanmorgen is de ganse ploeg begonnen met het bijeen verga ren van 'alle troep', zoals Nel Zuidam het uitdrukt. „We moe ten proberen dat handdoeken en sokken weer terechtkomen bij de rechtmatige bezitters en dat zal een hele klus zijn." Voorts staat nog een boottocht over de IJssel op het program ma. „Daarna begint het aftel len," zegt Nel een tikje somber. „Vanavond nog de bonte avond en morgen weer naar Schie dam." Vanmiddag al zijn de zes fïetsvakantiegangers uit het Brabantse teruggekeerd. In het wijkcentrum De Erker is hun kampweek afgesloten met een uitgebreid diner. „Volgend jaar ga ik zeker weer mee. Het was een fantastische vakantie," ver woordt de dertienjarige Angeli- que van Bekhoven namens haar vijf mede-kampgenoten en tweekoppige leiding. Vanmor gen om zeven uur is het gezel schap in Huibergen (nabij Ber gen op Zoom) op de fiets ge stapt. Op opstaan gaf opnieuw enige moeite. Gisteravond werd het opnieuw laat. „Onze bonte avond, hé," legt Angelique uit. „We hebben de hele avond ge playbackt, vooral op de de me lodie van Barberella in de Pin- Up Club. Het verliep allemaal hardstikke leuk." De avond is verder gevuld met dansen van Griekse herkomst en het voeren van eten aan. elkaar op afstand. Uit gekkigheid is ook nog het waslokaal van de kampeerboer derij versierd.Angelique en De- siré Goudappel zijn gisteren nog wel bij een dokter op visite ge weest „Ik ben nogal diep ver brand door de zon en boven dien was mijn knie onwillig. Gelukkig was er niks aan de hand, zei de dokter. Desiré kreeg op haar hand ineens uit slag, maar ook dat stelde niets voor. Nou ja, beter voor niks naar de pil dan eventueel te laat," lacht Angelique nuchter. Als 'galgenmaaltijd' is gister avond behoorlijk eer gedaan aan hamburgers, pizza's en broodjes shoarma. „En natuur lijk hebben we vanwege de broodnodige vitamientjes ook flink diep in de glazen sinaas appelsap gekeken." Tot slot zegt wocrdvoerdster Angelique na men het fietsgezelschap. „Wij zijn erg blij met de dagelijkse publicaties over onze belevenis sen in Het Vrije Volk. Hierdoor bleef het thuisfront goed op de hoogte. Hardstikke bedankt!" MAASSLUIS De gemeentepo litie van M3s«sluis heeft een in de ze plaats verblijvende Fransman in bewaring gesteld omdat deze zijn identiteit niet wil prijsgeven. De man verbleef illegal in Maas sluis en is gisteren voorgeleid aan de Rotterdamse officier van Justi tie. Hij werd maandag door de Vlaardingse politie aangehouden m SCHIEDAM De asbestvervui- ling In de grond van een woning bouwterrein aan de Ridderkerkse straat, Den Bommelsestraat en Nieuwe Maasstraat in Zuid is ver moedelijk veroorzaakt door een as- bestfabriek. Deze heeft op die plek gestaan van ongeveer 1850 tot het jaar 19ip.jDit voorlopige resultaat ,is gekomen uit eep., historisch on- f derzoek. naar het terrein. Hoewel het ook'ómr vervuiling van asbest gaat, is het van een andere orde dan de vervuiling in de aangren zende Rijnstraat. Wethouder Bart de Leede (Mi lieu) heeft dit gisteren bekend gemaaktHij zei voorts dat een na der bodemonderzoek pas duidelijk heid!'zal'fgeven'over dé omvang 1 van'de vervuiling.1 De Leede: „Deze zit overigens erg1 diep en kan op die plaats geen gevaar voor de volksgezondheid geven. Bovendien was het al de planning om de top laag van het terrein te saneren en daarna op te hogen. Het terrein ligt vrij diep." De leede benadrukt dat hij in de richting van de omwonende al le openheid betracht over de om vang van de bodemvervuiling. „Ik ben niet iemand die zegt dat men maar rustig moet gaan slapen ais er iets aan de hand zou zijn. Er is intussen wel door de provincie Zuid-Holland en de Rijksinspectie voor de Volksgezondheid vastge steld dat er geen accuut bezwaar bestaat." Teleurgesteld zegt wethouder De Leede te zijn'"over de minimale informatie die hij nog maar "kan verstrekken aan de bewoners van de Rijnstraat. In een eerder stadi um zijn in de straat grote hoeveel heden asbesthoudende eternitplaa- tjes in de bodem aangetroffen. Een deel van de grond is al afgegraven. Maar het spul, dat destijds is ge bruikt al isolatie, van de woningen, ligt ook in,voor en achtertuinen. Voor het opruimen is nog geen be sluit gevallen. „In augustus heb ik opnieuw overleg met de provincie voor het opruimen van de troep. Ik zal er zeker op aandringen dat er spoed moet worden betracht. Maar intus sen blijven de bewoners met onze boodschap zitten dat ze niet in hun tuintjes moeten spitten." Jan en Cok Röder: op de markt een paar apart. op verdenking van diefstal. De Fransman zou begin vorige maand op klaarlichte dag hebben ingebro ken in woningen in de Rijkestraat, Delftseveerweg en op de Maas- sluissedijk in Vlaardingen. Uit de woningen werden sieraden, geld, kleding en geluidsapparatuur mee genomen. Van de buit is nog niets teruggevonden. Door Rein Wolters SCHIEDAM „Vakanti-;? Doen we niet aan! Weieens gepro beerd? Dat wel, ja. Liep op nikt, uit. Heimwee, al na één dag. Hob by's? Vroeger sport. Nu niks meer. Of toch: werken. Dat doen we graag. Negentig uren per week en tweeenvijftig weken per jaar. Niks doen is niks. Dan ga ik dood," be zweert Jan Röder. De 63-jarige geboren en getogen Rotterdammer, maar nu in Oud- Beijerland wonende groente- en fruithandelaar, communiceert in korte zinnen. Praten met een jour nalist vindt hij ongemakkelijk. Normaal praat hij dagelijks hon derd uit. Maar dan tegen klanten. „Ach, het is toch allemaal niks bij zonders," zegt hij. „Werken op de markt doe ik graag. Dét én de mensen zijn mijn lust en leven. En ook van Cok, mijn vrouw." Jan Röder staat in september veertig jaar op de Centrummarkt van Schiedam. Dat is evenlang als de markt bestaat. „Mijn broers Frans, Gerrie en Arie staan er ook veertig jaar," probeert Jan het ju bileumaccent te verschuiven. Hij verkoopt trouwens ook al veertig jaar zijn waren op de markt aan de Broekweg in Vlaardingen en op de zaterdagmarkt in Gouda. „Niks bijzonders. Gewoon doorgaan. Ik blijf naar de markt komen tot mijn dood. Vader stond op zijn 83ste ook nog achter de kraam." Op 28 september wordt aan het marktjubileum een extra feestelijk tintje gegeven. Die dag vindt voor het vijftiende jaar (ook een mijl paal) ook het Schiedamse Stand werkersconcours plaats. Het feest programma is nog onderwerp van bespreking van een speciaal inge stelde marktcommissie met als le den onder meer voorlichter Mari Dingenouts van de Openbare Nuts bedrijven Schiedam (ONS) en marktkoopman Dick Vriens. In september 1950 is de markt bij wijze van proef op het Broersveld geopend door wethouder Piet van Bochove. Op 31 augustus 1951 werd de Centrummarkt definitief. „Göh, ik wist niet eens dat het al veertig jaar terug is. Néé, ik vier er geen feest voor. Niet nodig. Veertig jaar is toch niks...." vindt Jan Rdder. De bekende vishandelaar Aldert Koppendraijer (51) denkt daar an ders over. De Rotterdammer nam 35 jaar geleden in Schiedam de standplaats over van zijn grootva der. „Opa was een van de eersten die een standplaats op het Broers veld kreeg toegewezen. Ik blijf het een van de leukere markten vin den. Vrijdag is voor mij altijd een plezierige werkdag geweest. De laatste jaren ifets minder door de veranderde opstelling van de kra men. Maar gelukkig gaat de markt weg van het Broersveld naar het parkeerterrein achter de Hema. Een wordt een hele verbetering, voor iedereen." Koppendraijer zegt nog even af te wachten met welke voorstellen de 'feestcommissie' komt. „Ik ben in ieder geval voornemens om op de jubileumdag te gaan verkopen voor prijsjes van vroeger. Dan is dan mijn blijk van waardering aan de klanten die al lie jaren mij trouw bezoeken." Over trouwe en tevreden klan ten kan Jan Röder meepraten. „De klandizie komt van generatie op ge neratie. Wie veertig jaar geleden" kwam als jong mens is nu groot ouder en komt aan de kraam met klein- of zelfs al achterkleinkinde ren. Leuk toch? Ze kennen me alle maal bij naam en toenaam en ik hen. Die mensen gaan niet naar de markt, maar naar Cok en Jan. Wij hebben geen klantenkring, maar een vriendenkring. Kijk, dat maakt het allemaal zo leuk. Wat kan mij nou een buitje regen of een stevige vrieswind schelen? Niks toch..." Weinigen weten dat Jan Röder ook een gediplomeerd sportmas seur is en dat hij vroeger een ver dienstelijk amateur bokser was in de school van Theo Huizenaar. „Ik trainde samen met Piet, Wim en Bep van Klaveren. En ook met Jan de Haan, die als beroeps bokste on der de naam Jo Lamers. Hij ge bruikte een schuilnaam vanwege een vast dienstverband als ambte naar. In die tijd mocht je als over heidsdienaar niet bijverdienen. Gedurende de jaren vijftig en zes tig had Jan Röder achter zijn wo ning aan de Noordsingel te Rotter dam een grote loods. „Die gebruik ten we om te trainen. Heerlijk na het werk. Néé, nu doe ik al jaren niets meer aan sport. Geen zin meer in en ook te oud voor gewor den. Maar leuk was het wel." Jan komt uit een marktgezin van acht kinderen en zag in de Rubroekstraat in Rotterdam het levenslicht. „Moeder stond naast haar drukke huishouden ook nog op de markt. We zijn allemaal goed terecht gekomen. Dus beter kan toch niet? Zo nu ga ik weer verkopen, tot ziens'" VLAARDINGEN De gemeen te moet zich niet spiegelen aan an dere gemeenten, waar het gaat om de bestrijding van onkruid. Vlaardingen loopt al jaren voor op met een andere aanpak van de groenvoorzieningen en die ecologi sche aanpak krijgt elders in Neder land langzaam maar zeker navol ging. Dit laten burgemeester en wethouders weten aan raadslid Martin den Hollander (SGP/RPF/- GPV). Hij had vragen gesteld het nut van de invoering van de on kruidverbrander. 'Nauwelijks succesvol' consta teerde Den Hollander in zijn brief aan het college. „Het met de hand uittrekken van het onkruid gaat sneller!" Bo vendien wees hij op ergernis over de begroeiing van trottoirs, fiets paden en goten van straten en no- pemde deze onaanvaardbaar. In haar antwoord zegt het colle ge* te pleiten voor een herbezin ning over de grens tussen kruid en onkruid. „De beleving van (on)kruid als 'ongewenst en vuil' zou wellicht kunnen opschuiven naar 'groen en schoon'. Gezien de arbeidsintensie ve wijze van werken zonder be strijdingsmiddelen moet duidelijk onderscheid gemaakt worden tus sen onkruid dat wel en dat niet be streden moet worden." Bij die aanpak gelden de ver keersveiligheid en de afvoer van regenwater als belangsrijkste crite ria. De kwaliteit van de verhar ding van het wegdek, de kosten van verwijdering en het aanzien van de openbare ruimte spelen een rol. De verkeersveiligheid en de vervuiling van goten en kolken wegen nu het zwaarst, schrijven B en W. Een arbeidsintensieve aanpak is een logisch gevolg van de keuze om onkruid te bestrijden zonder gebruik te maken van chemische bestrijdingsmiddelen en in dat licht is de proef met de onkruid verbrander wel geslaagd. Een re sultaat als met chemisch middelen 'zo eenvoudig' wordt bereikt is in deze aahpak ook niet haalbaar, stelt het college. Ze kiest voor de ecologische manier van werken waarin de natuur meer vrije kans krijgt. Die verschuiving van het 'schoonheidsideaal' heeft zich al voor gedaan bij het inrichten van parken, plantsoenen en bermen. „Strak geschoren gazons en keurig ingerichte borders hebben plaats gemaakt voor een natuurlijke in richting met vooral inheemse planten," zo staat in de brief te le zen. Volgens de gemeente is de on- kxuidbrander, in tegenstelling tot wat Den Hollander beweert, wel degelijk succesvol. Alleen niet op grote schaal. Inmiddels is een proef gestart met een bosmaaier, uitgerust met een maaikop, die met behulp van een ronddraaiend nylon koord het onkruid afsnijdt. Net als bij het wegbranden van het onkruid blijven de wortels tus sen de stenen achter. ROTTERDAM Een slingeren de personenauto met aanhanger op zuidbaan van de Botlektimnel bij Rotterdam heeft gistermiddag tij dens het spituur een kettingbotsing veroorzaakt. Daarbij ontstond veel blikschade, maar deden zich geen persoonlijke ongelukkken voor. De bestuurder van de auto verloor omstreeks half zes de macht over het stuur toen hij in de tunnel af remde. Hij schampte daarop links en rechts de tunnelwand en bracht vijf achterop komende wagens in moeilijkheden. Het overige ver keer ondervond vertraging als ge volg van het ongeluk. >Sf J V'—V>> JiT v t* i >jr T 'J vsT**

Het Vrije volk | 1990 | | pagina 1