Bart de Leede: B ij verrast dat PvdA voor ons koos' Afzien onder 'koperen ploert' T Rotterdampas is ook in Vlaardingen een succes Het Vrije Volk SCHIEDAM ZOMERS CONCERT IN PLANTAGE Foto- en video-cursus starten in De Erker Milieugroepen in verzet tegen vergunning Hydro Agri Tour van Drie Grensgeval wa PAGINA 4 MAANDAG 23 JUL11990 Slijterszoon over zijn wethouderschap: 'Een baan die om actie vraagt' Door Rein Wolters SCHIEDAM^-— Op zijn nog naar drukinkt riekende visitekaartje staat: drs. A. F. de Leede, wethou ders voor Welzijn, Sport, Volksge zondheid en Milieu. Er staat niet op dat hij dertig jaar is en een fer vent uitdrager van Groen Links ge tinte politiek. Ook meldt het kaar tje met het gemeentewapen van Schiedam niet dat de in Rotter dam geboren en Schiedam getogen stadsbestuurder vorig jaar is ge trouwd en (hij is héél trots) over drie weken zijn eerste telg in de armen hoopt te sluiten. Evenmin maakt het bedrukte stukje papier- van-het-betere-soort duidelijk dat hij al sinds zijn 23ste zitting heeft in de gemeenteraad en dat De Leede zichzelf betitelt als een 'net niet eeuwige student'. Zijn werkplek is op de zesde verdieping van het Stadskantoor en daar begint de jeugdige pacifist, ook wel aangeduid als spijkerbroe- ken-Bart, nu te wennen. Naar hij zegt, bevalt het wethouderschap hem aardig, al beweert hij die post nooit te hebben geambieerd. Op l mei, de dag van de arbeid, ging zijn vierjarig contract in. Van de ene op de andere dag was het felle, meestal rechtvaardige, nimmer af latende en immer allerte PSP/- PPR-raadsIid vanuit de oppositie- bank belandt op een wethouders- zetel. Hij, die, in figuurlijk zin ge sproken, memg blauwe plek heeft geschopt op wethouderlijke scheenbenen, zat toen zelf op die bijna niet te missen plek. Drs. Bart de Leede is geen man van diepe beeldspraak. Hij is een Bart de Leede: „Langer dan acht jaar zie ik me geen wethouder zijn." nuchter mens van alle dag, die niet met zijn hoofd in de wolken loopt maar met twee benen vast op de grond staat. „Ik ben gewoon Bart gebleven, net zoals voorheen. Als mensen dat zelf prettig vinden, dan is het meneer." Hij verduide lijkt: „In mijn persoonlijke opstel ling is niks gewijzigd. Natuurlijk vervul ik wel een andere rol. Als wethouder ben je meer bezig met een bestuurlijk organisatorische structuur dan als raadslid. Dan profileer je je meer in de politiek," formuleert de slijterszoon die op groeide in de Prins Mauritsstraat en de lagere school doorliep in de aangrenzende St. Jozefschool. Tot zijn verbazing („Ik had dat nooit verwacht of zelfs maar ge dacht") werd hij wethouder. Na de verwachte overwinning in maart bij de gemeenteraadsverkiezingen zijn Groen Links en D66 eendrach tig de coalitiebesprekingen inge gaan. Pussen ons (in de vorige zit tingsperiode PSP/PPR, red.) en D66 is daarmee de lijn van het ge zamenlijk optrekken in de voorlig gende oppositiejaren voortgezet," legt hij uit. „In onze ogen was het noodza kelijk dat er in Schiedam een dichter op de bevolking afgestemd beleid moest komen. Naar de men sen moet beter worden geluisterd, vinden wij. Ik had heus niet de verwachting dat het zou komen tot een coalitie met de PvdA. Mijn in schatting was dat de socialisten zouden kiezen voor een gemakke lijke lijn naar het CDA. Ik was werkelijk blij verrast dat de PvdA koos voor een nader gesprek met ons en dus voor een veel moeilij ker weg." Bart de Leede bevestigt zijn vreugde over het akkoord met een gereserveerde blik in zijn ogen. „Maar tegelijkertijd dacht ik: jo chie, waar ben je aan begonnen. Uiteindelijk had ik net een leuke en goed betaalde baan gevonden bij de LOTA (Lagere Overheden Tegen Apartheid). Toch heb ik de stap gezet. Daar heb ik geen spijt van, hoe moeilijk het misschien ook nog gaat worden. Ik weet in tussen best dat het niet zo germ1 kelijk is om hetgeen je voor ogei staat ook te kunnen realiseren. Als wethouder loop je voortdurend aan tegen de grenzen van wat mo gelijk is. Vooral financieel," er vaart de afgestudeerde politico loog. Hij bekent niet te zijn gestart onder de gedachte 'dat ga ik effe allemaal veranderen', „Ook tegen mijn achterban heb ik duidelijk gemaakt dat ze niet ineens wonde ren moeten verwachten. Ik kan ook geen ijzer met handen bre ken." Eén van de zaken waartegen hij zegt zich in bet college te blij ven verzetten en tegenstanders blijvend te zullen ondersteunen, is een gedeeltelijke afbraak van de Lange Kerkstraat ten gunste van de bouw van een ABC-koopcen- trum, ABC staat voor Albert Heijn, Blokker en C&A. Duidelijk is dat het centrum er gaat komen, on danks verzet van Groen Links en de beloften daaromtrent aan de kiezers. „We blijven tegen," ver klaart Bart de Leede nadrukkelijk. „Natuurlijk hadden we het hierop in de coalitiebesprekingen kunnen laten afketsen, maar anderzijds kunnen we nu scoren met een aan tal andere zaken. Het was afwe gen. Ik denk dat ons besluit ook het beste was." De Leede zegt niet zijn hele ïe- ven wethouder te willen blijven. Dus beslist niet te treden in de voetsporen van zijn PvdA-collega Chris Zijdeveld, die al bezig is aan zijn zeventiende jaar als wethou der. „Acht jaar en dan is het wel letjes," geeft De Leede aan. „Als ik dan daarbij mijn raadslidmaat schap van acht jaar optel, dan is het helemaal tijd voor vers bloed." VLAARDINGEN Een aantal milieugroepen heeft grote twijfels over het voornemen van het mi nisterie van Verkeer en Water staat om het Vlaardingse bedrijf Hydro Agri (voorheen Windmill), een vergunning voor het lozen van afvalwater en gips te verlenen. De huidige milieuproblemen en natio nale doelstellingen zouden zo'n vergunning vreemd doen overko men. De directie Zuid-Holland van Rijkswaterstaat heeft inmiddels een brief ontvangen waarin de or ganisaties hun bezwaren motive ren. Eén en ander gaat over een eventuele vergunning tot het jaar 2000. Onder de voorwaarden dat Hydro Agri zijn jaarlijkse cadmi umlozingen terugbrengt tot zeshon derd kilogram, de fosfaatlozingen tot de helft reduceert en de lozing van zware metalen zover als moge lijk doet afnemen, heeft het minis terie reeds een vergunning be loofd. De briefschrijvers de Zuidhollandse Milieufederatie, de Stichting Reinwater, de Werk groep Noordzee, de Stichting Na tuur en Milieu, de Waddenvereni ging en de Vereniging Milieude fensie vinden die voorwaarden veel te slap. Bovendien begrijpen zij niet waarom nu reeds gesproken wordt over een vergunning voor de jaren 1994 tot 2000. De milieugroepen vinden dat pas op het laatste mo ment een beslissing kan worden genomen over het verlenen van een lozingsvergunning. „Op basis van de meest recente inzichten in de milieu-effecten van de lozing en de best bestaande technieken op dat moment zal een afweging moe ten worden gemaakt," staat in de brief. Zo melden de organisaties dat nog lang niet duidelijk is of zo'n cadmiumlozing van zeshonderd ki logram aanvaardbaar is voor het Noordzee-ecosysteem. Bovendien wordt in de brief een bepaald che misch proces beschreven, dat als alternatief kan dienen en zodoen de de lozing van 'zwarte lijst stof cadmium' voor een groot gedeelte kan voorkomen. Een gelijksoortig oordeel is er over de voorwaarde, die een vijftig percent afname van de fosfaatlo zingen voorstaat. Volgens de orga nisaties is dat weliswaar „een lo gisch uitvloeisel van internationa le afspraken, maar houdt dat toch in dat Hydro Agri de grootste lozer van Nederland blijft. Tegelijk is men ervan overtuigd dat andere bedrijven meer inspan ningen doen, en meer geld uitge ven, om de fosfaatlozingen te be perken. „Om landelijke doelstellin gen, aangaande de fosfaatlozingen, te halen zal Hydro Agri de komen de jaren een grotere reduktie moe ten realiseren," stellen de milieu groepen. Bij gebruik van allerlei technieken is volgens hen in 1994 een reduktie van 75 percent haal baar. De briefschrijvers hegrijpen ook niet dat het ministerie geen li mieten aangeeft voor de reduktie van de 'zware metaal-lozingen', maar slechts spreekt van "zover mogelijk'. Bovendien neemt het ministerie volgens de milieugroe pen de mogelijkheden tot herge bruik van tot lozing gedoemde stoffen niet serieus, In het slot van de brief wordt het ministerie gewaarschuwd voor de gevolgen van het nu gevoerde 'lozingsbeleid'. „De huidige lozing van fosfaten, zware metalen en ra- dioaktieve stoffen is voor ons on aanvaardbaar vanwege de effecten op het Noordzee-ecosysteem en de gezondheid," stellen de milieugroe pen. SSSötl VLAARDINGEN „Zo, lekker met de kinderen naar Tropicana en naar Blijdorp. Bij de Rotter dampas zit een boekje met cou pons, zodat ik gratis naar binnen kan." F. Maltha was de tweehon- dervijftigste Viaardinger die de Rotterdampas in eigen gemeente aanvroeg en hij kreeg hem daarom samen met een bos bloemen en een geschenkbon van de VVV, gra tis uit handen van wethouder Kool (Maatschappelijke Dienstverle ning), Het was overigens niet voor de eerste keer dat hij de Rotter dampas aanschafte. Ook vorig jaar kocht hij de kaart, „Eén van mijn kinderen zit in Rotterdam op school en nu de stad haar 650-jarig bestaan viert, leek het me een goed idee om zo'n pas aan te schaffen," zegt Maltha, die een beetje overdonderd was door alle belangstelling. „Er zitten ge noeg bonnen in om ergens gratis naar toe te gaan, het geld heb je er dus zo uit. Bovendien vinden mijn kinderen het heel erg leuk." Wethouder Kool noemde de pas een groot succes. „We wilden dit jaar in ieder geval vijfhonderd passen verkopen. We zijn nu bijna twee maanden bezig en de helft is al over de toonbank gegaan." Vol gend jaar hoopt de gemeente dat bij meer activiteiten in Vlaardin gen gebruik kan worden gemaakt van de pas, „Dat is ook de reactie die je hoort van mensen die zo'n pas hebben gekocht, dat ze wilden dat er meer mee te doen zou zijn buiten Rotterdam." De pas kost 75,-. Vlaardingers met een uitkering of minimumsa laris betalen twintig gulden of een tientje. Afhankelijk van hoe lang ze al van het minimum rond moe ten komen. Kool vertelde dat ne gentig percent van de mensen die een Rotterdampas heeft gekocht niet de volle prijs betaalde. Veertig percent van hen betaalde twintig gulden en de rest tien gulden. Ook dit gegeven stemde de wethouder tot tevredenheid. Kool: „Met de Rotterdampas kunnen ook mensen met een mini muminkomen deelnemen aan al lerlei activiteiten en het bezit is toch niet stigmatiserend voor de minima." De start van de proloog van de Tour van Drie. Langs het parcours honderden toeschouwers. Door Rein Wolters KRUININGERGORS Menno van Twist is de grote pechvogel van de Tour van Drie. De kansvol le mededinger naar ós gele trui verspeelde zaterdag in de ope ningsproloog vele minuten. Zijn ketting raakte verfrommeld tussen tandwiel en frame en wilde alles behalve loskomen. Dubbele pech voor Menno, want de reparatiewa gen reed net aan de andere kant van het vijfentwintighonderd me ter lange parcours. Het duurde dus enige minuten voordat het wanho pige rennertje een helpende hand kon worden geboden.' De tranen stonden de coureur- in-de-dop nader dan het lachen. „De trui kan ik nu wel vergeten. De verloren tijd haal ik nooit meer in. Doorrijden heeft geen zin. Ik denk aan stoppen," zei de tiener in een eerste opwelling. Het tijdver lies bleek achteraf mee te vallen. Aanvankelijk was gedacht dat de onfortuinlijke jongen, die weken achtereen op het tijdrijden heeft getraind, een tijd van ruim een half uur op de klokken had gezet. Het bleek in werkelijkheid 12.14 minuten, dus niet schier onmoge lijk voor een betere klassering. Onder een stralende zon en gro te belangstelling is zaterdagmorgen je 34ste editie van de Tour van Drie, het jaarlijkse jeugdwielereve- nement van' Nederlands grootste recreatiecentrum Kruiningergors in Oostvoorne, van start gegaan. Geheel naar de traditie van de vier dagen durende wielerwedstrijd voor kinderen van elf tot vijftien jaar, werden eerst hun fietsen on derworpen aan een grondige con trole. „D'r is geen fiets bij die wer kelijk honderd percent is," mop perde de 77-jarige Elzo Baartmans. Hij is van beroep rijwielhersteller en geeft al dertig jaar medewer king aan de Tour. „Vooral die mo derne fietsen, die mountain bike's, moeten grondig worden onderhou den, Ik ben drie kromme wielen, veel lossen spaken en tal van hape rende remmen tegengekomen." Overigens zijn alle fietsen di rect gerepareerd door de mensen van de bezemwagen. Die zijn de gehele Tour van Drie van de par tij, evenals een EHBO-wagen, ver- Meisjes Driedaagse 'Krui ninger Gors '90 Rugnummer 46 is van Ron nie Ververs. Hij rijdt voor de ploeg schildersbedrijf Holland. Ronnie woont in Schiedam in de Van Swindenstraat. Hij is een 'grensgeval' al het gaat om de klassementsindeling. Zater dag was Ronnie nog twaalf. Vandaag is hij dertien jaar. Lo gische conclusie: gisteren was hij jarig. Hoewel nu 'geelplich- tig' rijdt Ronnie de Tour van Drie uit in het witte klasse ment. Het Tour-reglement zegt dat de leeftijd op de dag van het startschot geldt voor de in deling. Het zij dus zo. Ronnie is vanmorgen overigens bij het vertrek, vanwege zijn verjaar dag, uitbundig toegezongen. Zaterdag, na afloop van de proloog, zei de Mavo-leerling de eerste wedstrijd niet moeilijk te hebben gevonden, maar wel erg moe over de meet te zijn geko men. Zijn tijd lag in de midden moot. Ronnie is vol optimisme: „De Tour duurt nog drie dagen. Ik doe heus mijn best de witte trui te pakken." scheidene volgwagens en de ge- luidswagsn van Het Vrije Volk.„Gelukkig hadden we niks te doen," zei Coby van der Will van het jodium-, verband- en pleister korps aan het eind van de eerste etappedag tevreden. „Dat moet zo blijven. Dan kunnen we tussen de wedstrijden door fijn genieten van het prachtige weer."Langs het par cours stonden zaterdag honderden vaders, moeders, andere familiele den of zomaar mensen die het leuk vonden om te kijken naar de zich uit de naad racende kinderen. Net zoals de Tour de France, kent de Tour van Drie merkenploegen van elk tien renners en twee ploeglei- 3 ders. Rik Slotboom van de ploeg Schildersbedijf Holland kwam s zwaar gehandicapt aan de start- s lijn. Vrijdag vierde hij nog vakan- S tie in Limburg en was daar een 1 ongewild doelwit van een zwerm 5 wespen. Méér dan dertig steken kreeg de tiener in het gezicht. On danks de zwellingen sloeg hij zich er fiks doorheen en reed de pro loog in 4.39 minuten. „Opgeven doe ik niet. De Tour is veel te leuk." Richard Conijn van de ploeg Karstens Installaties deed er in het gele klassement (13- en 14-jarigen) 3.44 minuuut over, hetgeen in hield een gemiddeld snelheid van 40,1 kilometer per uur. In het wit te klassement (11- en 12-jarigen) deed zijn ploeggenoot Christian Karsten 4.11 minuten over de af stand. Dat betekende dat zowel de gele als de witte trui binnen één ploeg worden gedragen. Zoals het na het omhangen van truien past, kregen de dragers aan het eind van de etappe klissen van Tour- Miss Melinda Hoogmoed en haar hofdame Amanda Lubbe. De karavaan, met daarin na tuurlijk de fiere dragers van de ere-truien, is vanmorgen om zeven uur vanaf het Kruiningergors fiet send vertrokken naar het sport park van Shell in Vlaardingen. Tot diep in de middag wordt op het complex een sporttienkamp afge werkt. Na de terugrit vindt aan de kop van het Brielsemeer tegen de avond nog een individuele sprint- wedstrijd plaats. Tijdens hun toernee langs onder meer New York, Parijs, Lugano en Londen, deden de American Musical Ambassadors zaterdagavond Schiedam aan. Het Amerikaanse orkest bestaat uit ongeveer honderd muzi kale studenten tussen de zestien en twintig jaar uit verschillende staten m Noora-Amenka. Hun i in de muziektent in de Plantage werd door bijna tweehonderd mensen bezocht. Aan het concert namen ook de Rijnmondband en de Clagary Stampede Showband deel. Zij speelden op de zomerse avond werken van vele componisten waaronder John Philip Sousa, waarnaar de Amerikanen een muziekstichting heb ben oenoemd waarin de vaste dirigent van de American Musical Ambassadors prof.Jerry Junkm een be langrijke positie bekleedt. Junkin was zaterdag niet aanwezig. De groep Amerikaanse muzikanten ston- den nu onder leiding van Don Wilcox, muziekpedagoog aan de universiteit van West Virginia. SCHIEDAM Vanaf septem ber houdt wijkcentrum De Erker sen tiental activiteiten op het ge bied van fotografie, film en video. Tijdens de workshop fotografie voor gevorderden worden dia's ge maakt, die daarna in de lesgroep worden getoond en besproken. Daarnaast is er een cursus fotogra fie voor beginners en een cursus Doka-technieken. Deze laatste cur sus is alleen yoor gevorderden. Daarnaast is er een cursus vi deo voor beginners en het videoiwijk)joumaal voor mensen die de basiscursus hebben doorlo pen, of voldoende ervaring hebben met de video-apparatuur. De be doeling van het journaal is om twee keer per jaar een gefilmd verslag te maken over de wijk. Voor scholen zijn er op aan vraag enkele projecten. In oktober wordt op woensdagochtenden voor de hoogste klassen van de basis scholen het project 'Filmzien' ge organiseerd. Na het bekijken van een kinderfilm wordt nagepraat met behulp van drama en video. Basisscholen kunnen zich hiervoor tot 15 september inschrijven. Ook bedoeld voor baisscholen is de wedstrijd scenarioschrijven. Tot 1 januari 1991 kunnen basis scholen een filmscenario insturen op enkele A4tjes. Het leukste ver haal wordt samen met de kinde ren opgenomen op video, onder begeleiding van een deskundig do cent. Voor het voortgezet onderwijs organiseert het wijkcentrum in no vember het project 'Filmanalyse- ren'. De kinderen krijgen eerst een speelfilm te zien en daarna wordt de film besproken aan de hand van een vragenlijst die de kinde ren in moeten vullen. Inschrijven hiervoor kan tot 1 oktober. Wie meer informatie wil over het cursusaanbod kan iedere woensdag bellen met Chris Scholte van wijkcentrum De Erker. Het te lefoonnummer is 426.77.67. Auto in brand SCHIEDAM Op de afrit van de rijksweg A 20 is afgelo pen zaterdag een personenauto in de brand gevlogen. De brand ontstaan door kortsluiting kon door omstanders wor den geblust. De vrouwelijke be stuurder kwam met de schrik vrij. 'Sportieve' kraak SCHIEDAM Inbrekers hebben vannacht een zoge naamde 'snelkraak' gepleegd bij een sportzaak aan de Oranje straat. Door de etalageruit te vernielen kon sportkleding worden weggenomen. De poli tie kwam te laat ter plaatse. 9000 gulden weg SCHIEDAM Uit een wo ning aan de 's-Gravelandseweg hebben dieven dit weekeinde sieraden, betaaalkaarten en contant geld weggenomen. Het gestolen goed heeft een waarde van zo'n negenduizend gulden. Door een toegangsdeur te force ren waren de dieven de woning binnengekomen. Weer inbraken op Royaardsplein SCHIEDAM Voor het tweede achtereenvolgende weekeinde hebben woningen aan het Royaardsplein uitge breid bezoek gekregen van in brekers. Dit keer werd een viertal panden, liggende aan een ander portiek, ongewenst betreden. De verschillende huisdeuren zijn met een koe voet opengebroken. Bewoners zeggen inderdaad gestommel te hebben gehoord. De inbrekers hebben de woningen volledig doorzocht. Martinit oofent SCHIEDAM De Schie- damse voetbalclub Martinit heeft Leonidas bereid gevonden als sparringpartner te fungeren in de eerste oefenwedstrijd voor het nieuwe seizoen. Die ontmoeting vindt plaats op 14 augustus en begint om 19.15 uur. Het verdere programma: 19 augustus MartinitBlijdorp 14.00, 23 augustus Martinit VDL 19.00, 28 augustus Marti nit—TOGB 19.00. Huisbrand SCHIEDAM In een wo ning aan de Ampèrestraat heeft eéta omgevallen petroleumstel vrijdagavond laat voor brand gezorgd. De 73-jarige inwoner was op dat moment gewoon thuis. De opgeroepen brand weer slaagde erin het huis- brandjke te blussen. De bejaar de man maakte een verwarde indruk en is door de politie even mee naar het bureau geno men. Overval Lange Haven SCHIEDAM Een 59-jarige Schiedammer is vijdagavond om zes uur overvallen door een onbekende man, die het voor zien had op de dagopbrengst van zijn zaak. De dief onher kenbaar doordat hij een zwarte integraalhelm droeg griste aan de Lange Haven een tas (met de opbrengst) uit de han den van de ondernemer. De man sloot op dat moment net zijn zaak af. Tijdens een daar opvolgende worsteling slaagde de Schiedammer er aanvanke lijk eerst in de tas weer terug te pakken. Later slaagde de dader er toch in te vluchten, mét de tas. De opgetrommelde politie vond geen spoor van de dader. Ook het inzetten van een poli tiehond was tevergeefs. Jeugdland houdt fietspuzzeltocht SCHIEDAM Morgen houdt Jeugdland een fietspuz zeltocht. Om 13.30 uur moet in de hal van het Stadskantoor eerst worden ingeschreven te gen betaling van één gulden. Het vertrek is om 14.00 uur. Er kan morgen op het Wilhelmina- plein (10.30 uur) en het Dr. Wi- bautplein (14.30 uur) ook wor den meegedaan aan bloem schikken. Het onderdeel sport, en spel is morgen vanaf 10.15 uur aanwezig in de Marconi straat. Deelnemen is gratis. Sieraden ontvreemd SCHIEDAM Sieraden en een geldkistje zijn dit weekein de gestolen uit een woning aan de Rozenburgsestraat. Volgens de politie vertegenwoordigt de buit een waarde van een paar duizend gulden. De bewoners waren tijdens het weekeinde niet thuis. Joggingpakken gestolen SCHIEDAM In de nacht van donderdag op vrijdag zijn uit een winkel aan de West- frankelandsestraat joggingpak ken, truien en spijkerbroeken weggenomen. Het gestolene had een waarde van ongeveer dui zend gulden. Inbrekers hadden zich toegang verschaft via de winkelruit. 1 ,g>0r t *4 - 'Ï&-S m —j—ni-r

Het Vrije volk | 1990 | | pagina 1