M ineral Services: geen gevaar Zware etappe vergt uiterste van kinderen Dag bezoek Rotterdam is sterk toegenomen Henk Klop: 'De warmte komt van twee kanten' Bewoners Schiedam-West blijven argwanend bij vestiging nieuw bedrijf in park Vijfsluizen én vragen om contra-expertise Signalement overvaller van bedrijf aan Lange Haven Zomerwerk Het Vrije Volk SCHIEDAM Tour van Drie Vermoeiend Overlast door containerbrand Dief bezoekt rijdende bieb Jeugdland op Rozenburgplein Flinke schade na inbraak en brand PAGINA 4 DINSDAG 24 JUL11990 SCHIEDAM De bewoners vereniging West heeft contact op genomen met de Wetenschapswin kel in Rotterdam voor een contra expertise op de rapporten, die het ingenieursbureau Van Dorsser BV en TNO gemaakt hebben voor het nieuwe ertsbedrijf Mineral Ser vices Rotterdam BV. Dit dochter bedrijf van Frans Swarttouw wil op het industrieterrein Vijfsluizen, tussen Wiltonhaven en Vijfsluizen- haven, erts overslaan, opslaan, breken en vermalen. Omwonen den vrezen geluidoverlast en ver vuiling. Volgens de drie gemaakte rapporten blijft de overlast voor de omgeving binnen de geldende o verheidsnormen Bewoners uit Schiedam-Zuid en West protesteerden eind juni tij dens de commissievergadering van Welzijn, Sport, Volksgezondheid en Milieu tegen de komst van het bedrijf, omdat de kans op overlast en vervuiling groot zou zijn. Met de inhoud van de rapporten heeft het bedrijf de bewoners niet ge rustgesteld. Hennie Hagen, woordvoerster van de bewonersvereniging Schie dam-West en Vijfsluizenflat, heeft na lezing van decrapporten nog wel enkele vraagtekens. „In de rapporten worden veel gissingen gedaan omdat sommige gegevens niet bekend zijn," zegt zij, „Er staat dan: indienals.Maar wat er precies gaat gebeuren is niet be kend. De hoeveelheid stof die vrij komt is bijvoorbeeld gebaseerd op een bepaalde windsnelheid. Maar wat als het windracht 5 wordt, of hoger? Gaat het overslaan dan ge woon door? In de rapporten staat ook dat veel mineralen niet giftig zijn. Maar wat is niet giftig? Vijf tien van de ongeveer dertig stoffen die worden overgeslagen en ver werkt prikkelen de luchtwegen en ogen." Voorwaarde voor vestiging van bedrijven op het nieuwe bedrij venpark is dat ze geen extra stank-, stof- of geluidsoverlast ver oorzaken en daaraan voldoet Mi neral Services volgens de samen stellers van de rapporten. Uit de rapporten blijkt dat de geluidsoverlast niet boven de 39 decibel per etmaal uitkomt en daarmee onder de wettelijke toege stane norm blijft. Daarnaast is er geen gevaar voor stofexplosies of brand en ook de radio-activiteit die vrij komt blijft onder de norm voor natuurlijke radio-activiteit, zo staat in de rapporten. Slechts een klein aantal van de mineralen dat bij Mineral Services wordt opge slagen en bewerkt is giftig. Dit geldt met name voor chromiet, dat mogelijk kankerverwekkend is. TNO heeft voor Mineral Ser vices uitgerekend hoeveel stof er in de toekomst vrijkomt bij het verwerken van de grondstoffen. Helemaal kan dit nooit worden voorkomen. Vooral bij het lossen, maar ook bij het opslaan, bewer ken en weer laden van de ver schillende mineralen komt stof vrij. Verwacht wordt dat per jaar 7800 kilogram grove stof vrijkomt en 5800 kilogram fijne stof. Dit is zo weinig dat effecten op de ge zondheid van omwonenden als ge volg van vestiging van Mineral Services niet te verwachten zijn. Bovendien blijft de hoeveelheid stof onder de normen die zijn ge steld door de overheid, aldus de sa menstellers van het rapport. Ook voor de volkstuinders die zich in de nabijheid van Vijfslui zen bevinden, zijn de gevolgen be rekend. Stofdeeltjes, die terecht komen op de gewassen kunnen worden opgenomen door de wor tels, maar de uiteindelijke hoeveel heden zijn volgens de onderzoe kers zeer gering. Meisjes Driedaagse Door Hein Wolters KRUININGERGORS Cor van Helden, John van Holst en Klaas Maaswinkel van de bezem wagen hadden gisteravond nau welijks nog gevoel in hun vin gers. De mecaniciens van de Tour van Drie, het jaarlijkse jeugdwielerspektakel van het re creatiecentrum Kruimngergors in Oostvoorne, kregen tijdens de 'koninginnerit' naar Vlaardingen zelfs nauwelijks tijd voor hun pakje brood. Steeds als ze zich door een golf van reparaties hadden ge worsteld, kregen ze opnieuw te maken met lekke banden, gebro ken kettingen, kapotte remkabels en andere mankementen. „Néé, een makkie is anders," wreef Van Holst met de rug van zijn hand de zweetdruppels van het voorhoofd, met als resultaat een smerige veeg van slaap tot slaap. „Ach, we hebben het er graag voor over. De kinderen hebben het uitstekend naar de zin en dat hebben wij dus ook," vulde Cor van Helden aan. Gistermorgen om zeven uur vertrok de karavaan achter de geluidswagen van Het Vrije Volk onder een dreigend hemeldak naar de veerpont tussen Rozen burg en Maassluis. De overtocht en de vervolgreis naar het sport park van Shell op de grens van Vlaardingen en Schiedam verliep eveneens erg vlot. En bovendien veilig, dankzij de escorte van hoofdagent Piet Stam (bijge naamd motormuis van Vlaar dingen. Hij dirigeerde de Tour beveiligers op hun snelle brom fietsen naar gevaarlijke kruisin gen en straathoeken. De ruim vijfhonderd meter lange kara vaan kreeg zodoende een onge hinderde doorgang. Een alternatieve atletiektien- kamp werd op soms fanatieke wijze afgewerkt. De ploeg van Karsten Isolaties stond voor de zware taak om zowel de witte als de gele trui uit handen van de gretige concurrentie te houden. Op alle onderdelen werd het een nek-aan-nek-race, die een fikse bezem haalde door het individu- >1$ w S-fli Voor de deelnemers aan de Tour van Drie stond gisteren een alternatieve atletiektienkamp op het programma met onder meer hoogspringen. ele klassement. Veel ouders en bekenden waren meegereisd en moedigden hun kroost op soms fanatieke wijze aan. De terugreis verliep niet rim pelloos. Regelmatig gingen in het peloton renners onderuit. Tot zes keer toe moest de karavaan stop pen om hen te bepleisteren (ge lukkig nimmer erger dan ge schaafde ledematen) en de fiet sen weer in rijdbare staat te brengen. De EHBO-ploeg had het er maar druk mee. Binnen de or ganisatie is echter overal aan ge dacht; geen probleem zo groot of er is wel een antwoord op. Dat steeds allert kan worden gerea geerd, is voor een groot deel te danken aan de communicatie per radio. Evenals voorgaande jaren gaf berger Smit Tak een comple te mobilifoon-installatie in bruik leen, Arie van Kleef uit Spijkenisse is met zijn elf lentes de benjamin van het peloton. De felle tegen wind werd hem gisteren soms te machtig. Tot twee keer toe dwar relde het joch als een blad van zijn fietsje. „Ik was verschrikke lijk moe," zei hij een tikje ver drietig aan het eind van de 61 kilometer lange rit. Maar hij ge droeg zich manmoedig. Telkens klom hij ook weer in het zadel en sloot weer aan." Tot slot van de tweede etappe dag werd aan de kop van het Brielsemeer, in zicht van thuis- en rusthaven Kruiningergors, nog een sprintwedstrijd verre den. Langs de kant moedigden enkele honderden toeschouwers de rappe spurters aan. In het witte klassement (11- en 12-jari- gen) was Rik Slotboom uit Rijs- bergen van de ploeg Schildersbe drijf Holland met 16.65 seconden de snelste. Tweede en derde wer den Spijkenisser Christiaan Kar sten (16.73 seconden) en Papend- rechter Arthur van de Hill. Bei den zijn van de ploeg Karsten Isolaties. Uit dezelfde ploeg, die wordt geleid door Michel Brou wer en Kitty Behage, reed Ri chard Conijn uit Rotterdam het snelst in het klassement voor de gele trui (13- en 14-jarigen): 15.10.seconden over honderdvijf tig meter. Zijn naaste belager 'Martin Gouweleeuw uit Capelle aan den IJssel (van de ploeg Vi tesse) had voor de afstand 0.28 seconden meer nodig. Gerben Kuyten uit Zierikzee en rijdend voor de ploeg Schildersbedrijf Holland deed er 15.75 seconden over. De leiderstruien bleven om de schouders van Ricard Conijn (geel) en Christiaan Karsten (wit). Vitesse leidt het plcegenklasse- ment met 1.57.36 uur, op ruim twee minuten gevolgd door De Klok. Vandaag zal het klasse ment zonder twijfel opnieuw flink door elkaar gaan. Vanmor gen om zeven uur is het peloton is rustig tempo gekoerst naar de wielerbaan van de Putse-Delta- renners in Spijkenisse. Daar worden vandaag baanwedstrij- den afgewerkt, met aan het eind van de dag weer een sprintwed strijd nabij het Gors. Rugnummer 8 is van Richard Witter van de tien renners tel lende ploeg De Klok in de Tour van Drie. Hij woont in Schiedam in de Dirk van Wassenaarstraat en zit in de derde klas van de scholengemeenschap Buiten de Veste aan de Van der Leeuwlaan. Richard is veertien jaar en deed al twee keer eerder mee aan de Tour van Drie. Volgend jaar is hij te oud. „Verschrikkelijk jam mer, want ik mag dan niet meer meedoen. Daarom doe ik nu mijn uiterste best om zo hoog mogelijk te eindigen in het klassement." Richard zegt serieus te leven voor zijn sport: „Ik heb getraind en 's avond ga ik niet later dan half negen naar bed." De dag van gisteren zegt hij als uiterst vermoeiend te hebben ervaren. „Die rit naar Vlaardingen is op nieuw tegen gevallen. Ook nu was er weer veel tegenwind. Geen pretje, hóór." De jeugdige coureur voorspelt dat hij in het gele klassement zal eindigen ergens tussen de tiende en vijftiende plaats. Morgenmid dag zal het blijken bij het be kendmaken van het eindklasse ment. ROTTERDAM De VVV in Rotterdam is tevreden over de stij ging van het lantal toeristen, dat vorig jaar de Maasstad bezocht. Het dagbezoek aan Rotterdam is in 1989 met 23 percent toegenomen: 3.619.145 bezoeken tegen 2.934.769 in 1988. De Zondags markt, havenrondvaarten met de Spido en Diergaarde Blijdorp wa ren belangrijke toeristische attrac ties. In het gisteren gepresenteerde jaarverslag over 1989 staat verder dat het aantal hotelovernachtingen in 1989 is toegenomen: in de eer ste klas hotels 242.979 tegen 219.964 in 1988. Het aantal over nachtingen in de tweede en derde klas hotels steeg slechts met 0,5 percent. De omzet van de VVV nam ech ter vorig jaar af met 2,3 miljoen gulden en was 17.959.059 gulden. In 1988 was de omzet 20.278.271 miljoen gulden. De daling in 1989 is veroorzaakt door het geringer aantal popconcerten in Stadion Feyenoord en Sportpaleis Ahoy'. De VVV is voor concerten een be langrijk voorverkoopadres. Ook de VVV constateert dat Rotterdam steeds minder een con- gresstad wordt. De havenstad is op de lijst van belangrijkste Neder landse congressteden gezakt naar de vierde plaats. Rotterdam is ge passeerd door Maastricht, dat na Amsterdam en Den Haag derde congresstad is geworden. De Rotterdamse VVV betreurt het besluit dat het Doelen-complex niet wordt uitgebreid tot congres centrum. Doordat andere steden wel investeren in congres accommodaties, zal deze ontwikke ling de internationale positie van Rotterdam schaden. Om dat tegen te gaan hebben onder meet de VVV, het bedrijfsleven en hotels het initiatief genomen voor de op richting var: de Stichting Rotter dam Congresbureau. De gemeente Rotterdam is gevraagd om een startsubsidie. Uit een begin deze maand door de Erasmus Universiteit Rotter dam gepubliceerd onderzoek naar verblijfstoerisme in Rotterdam is gebleken dat de stad onaantrekke lijk is voor een toeristisch bezoek. Er is vooral geen belangstelling voor een meerdaags toeristisch en zakelijk verblijf in de Maasstad. De onderzoekers stelden dat Rotterdam een grote, toeristische attractie mist. En ook zij conclu deerden dat Rotterdam als con gresstad weinig voorstelt. De on derzoekers betwijfelden in hun rapport ook of de Rotterdamse VVV in haar huidige werkwijze wel in staat is om slagvaardig in te spelen op een dynamische ontwik keling van het toerisme. De Rot terdamse VVV moet volgens de EUR zo snel mogelijk een beleid van moderne marketing en promo tie gaan uitstippelen. VVV-directrice mevrouw M. van der Lingen zegt in een reactie dat er wordt gewerkt aan een meerjarenplan voor de toeristische ontwikkeling van Rotterdam en regio. In de komende jaren zijn marketing en promotie belangrijke aandachtspunten. Van der Lingen: „Maar ik zwak de kritiek toch af: we hebben altijd hard gewerkt aan marketing en promotie." SCHIEDAM De politie heeft vanmorgen een signalement uitge geven over de dader van de bero ving aan de Lange Haven. Daar werd afgelopen vrijdag de gehele dagopbrengst van een bedrijf uit de handen van de eigenaar ge roofd. De dief ging er vandoor met eers bedrag van twintigduizend gulden. De politie* heeft aanwijzingen dat de overval is gepleegd door een man met een donkere huidskleur, die de dagen voorafgaande aan het misdrijf vaker in de buurt van de Lange Haven is gesignaleerd. Al die keren ook tijdens de over val droeg de man een zwarte integraalhelm en een zogenaamde 'Ray Ban'-zonnebril. Volgens de politie heeft de man een lengte van zo'n 1,75 meter, kort kroes haar, dat 'van boven plat is afgeschoren' en droeg hij steeds een joggingbroek. Tijdens de overval droeg hij sportschoenen met losse veters en een shirt met korte mouwen. Getuigen kunnen zch melden bij de Schiedamse politie, telefoon nummer 4494499. SCHIEDAM Een container brandje aan de Nieuwe Maasstraat heeft gisteravond nogal wat over last veroorzaakt. Zo'n zeshonderd brandende autobanden konden weliswaar worden geblust, maar veroorzaakten ook later een enor me stank en rookontwikkeling. De container is daarom door de poli tie naar een andere lokatie ge bracht. De brand zou zijn veroor zaakt door brandstichting. Getui gen hebben even na het uitbreken van de brand een ongeveer 20-jari- ge man 'in spijkerkleding' zien weglopen. SCHIEDAM Bij de politie is gistermiddag aangifte gedaan van een diefstal uit de zogenaamde bi bliotrailer, die geparkeerd stond aan de Westfrankelandsedijk. De vrachtwagen gewoonlijk als rij dende bibliotheek actief zou be gin vorige week zijn opengebro ken. Dieven namen toen automati seringsapparatuur ter waarde van 22 duizend gulden mee. Mogelijk verband tussen inbraken SCHIEDAM De politie lijkt een stapje dichterbij te zijn geko men bij de oplossing van een flin ke serie inbraken. Weliswaar is gisteren weer aangifte gedaan van een aantal inbraken in een portiek van woningen in de Van Hall straat, maar daarbij zijn een aan tal in 'blauwe overalls' geklede mannen gesignaleerd. Vermoed wordt zij te maken hebben met een serie nog onopgehelderde in braken bij woningen aan portie ken aan het Royaardsplein. Twee weekeinden achterelkaar werd daar op een soortgelijke manier in gebroken. SCHIEDAM Op het Rozen burgplein (14.00 uur) en het Dr. Wibautplein (10.00 uur! kan mor gen gratis worden deelgenomen aan creativiteits-activiteiten van Jeugdland. De afdeling sport en spel van bet kinderevenement is om 10.15 uur te vinden aan de Vlaardingerdijk. 'Het Circus' asfalteert een zware laag op Schiedamsedijk voor de bouwvak Zomer. Vakantie. Vrij! Ja, voor velen geldt dat. Maar lang niet voor iedereen. Het vrij zijn van de een betekent voor de ander soms een kans op werk of juist extra werk. Waar de massa vertrokken is, krijgt de specialist eindelijk de ruimte om zijn werk te doen. Waar de massa van zijn vrijheid wil genieten, groeit de hoeveelheid werk gast vrouwen en heren boven het hoofd. Waar de massa zoekt naar een zinnige vakantiebe steding, rijst de vraag naar in formatie. Wie zyn het, die juist in die zomervakantie in de weer zijn? En waarom doen ze zo merwerk? In een kort®1 serie laat Het Vrije Volk een aantal voorbeelden aan het woord. Paul, Gerrit, Gert, Arie en Bert vormen 'Het Circus', de kern van het asfaltteam. Zij zorgen ervoor dat het zwarte straattapijt netjes wordt gelegd. De wals (links) is er vervolgens voor de af werking. Door Carolien van Eykelen VLAARDINGEN „Asfalte ren is echt een klus voor de zo mer,' zegt Henk Klop, opzich ter bij Verlaat Wegenbouw, be zig met een klus aan de Schie damsedijk in Vlaardingen. „Je hebt tenslotte droog weer no dig. Voor de onderste lagen is het niet erg als het een beetje regent, dat verdampt gewoon als het water het asfalt raakt. Maar voor de bovenste laag moet het toch wel droog zijn Anders blijft de steenslag niet vastzitten." Henk Klop vertelt met verve over alle soorten asfalt. „Ik zou er uren over kunnen vertel len," bevestigt hij het enthousi asme voor zijn vak. „Voor een weg als de Schiedamsedijk heb je een ander soort asfalt nodig dan voor de rijksweg. Op de rijksweg wordt het wegdek zo vreselijk zwaar belast dan moet je echt het beste van het beste gebruiken." Toch wordt ook op de oude dijk van Vlaardingen naar Schiedam een flinke, stevige laag asfalt aangebracht. Henk Klop: „Eerst hebben we ruim een halve meter zand gestort. Daarop een laag puin. Dan een grove laag asfalt, een fijnere en na de bouwvakvakantie volgt een toplaag van drie centime ter. Het puin is afkomstig uit de bouw. Het is eigenlijk een soort recycling. Materiaal dat vroe ger gewoon ergens op een grote afvalberg terechtkwam, wordt nu hergebruikt. Het kan echt van alles zijn. Een huis dat is gesloopt, een stuk weg dat is weggebroken. En het is beter dan slakken van de Hoogovens, of de Afvalverwerking Rijn mond, die zijn toch meer ver ontreinigd. Zo werken we op onze manier mee een klein stukje van het afvalprobleem op te lossen." Ondertussen zijn de vijf as- falteerders van Verlaat Wegen bouw hard bezig om het werk voor die dag af te krijgen. De laag waar ze aan werken moet vóór de bouwvakvakantie klaar zijn. Paul, Gerrit, Gert, Arie en Bert vormen het asfaltteam, 'Het Circus', zoals Klop ze stee vast noemt. Vijf vrachtwagens rijden de hele dag heen en weer tussen Gorkum en Vlaar dingen om asfalt op te halen. Het hete asfalt (160 graden Cel sius) wordt op de weg gestort en verspreid door een afwerk- machine. Ondertussen houdt een man de dikte van de laag in de gaten en wordt het asfalt dat ernaast valt netjes aange veegd. Twee walsmachines, eentje van twaalf ton en een kleintje van 'slechts' drie ton drukken de nieuwste laag aan. De wal sen worden gekoeld met water, om te voorkomen dat het asfalt blijft plakken. Het wegdek is nog zo warm, dat het koelwater verdampt op het moment dat het de grond raakt. De mannen dragen speciale schoenen dikke zolen om hun voeten te beschermen tegen de hitte. En terwijl de warmte opstijgt, brandt de zon op hun rug. Met het asfalteren van de bovenste laag liggen de mannen voor op de planning. Eigenlijk zou de tweede laag er pas na de vakantie op aangebracht wor den. „In de vakantie is er toch veel verkeer," legt Klop uit, ter wijl de zware vrachtwagens on afgebroken langsrijden, op weg naar de havens. „En dat kan best nog wat overlast geven. Opstuivend zand en grind. Ze ker als het warm en droog is, is dat heel vervelend. Vandaar." In de keet, tegenover Cinci- natti, hangt een planning waar op precies wordt bijgehouden wat al is gedaan en wat nog ge daan moet worden. Ko Crucq, opzichter bij de dienst Gemeen tewerken Vlaardingen, houdt van die zijde de voortgang in de gaten. „Voordat een aannemer aan een klus begint, krijgt hij van de gemeente een bestek waar precies in staat wat er ge daan moet worden. Hierin staan ook een aantal data waar hij zich aan moet houden. Bij voorbeeld wanneer een stuk weg klaar moet zijn. Voor hem is dat belangrijk om zijn plan- ning op af te stemmen en voor ons is het essentieel om goed samen te kunnen werken met de andere diensten." Hij geeft een voorbeeld. „Bij dit stukje weg hebben we de gas- en waterleidingen en hoog spanningskabels verlegd tot naast het wegdek. Ze liggen nu onder het toekomstige voetpad. Het is natuurlijk heel erg be langrijk om in de gaten te hou den wanneer de kabels verlegd worden en wanneer de aanne mer de wagens met asfalt laat aanrukken. Zodat dat niet tege lijkertijd gebeurt." „Wij baseren onze planning ook op het bestek," vult van aannemerskant Klop aan. „Zo weten we tenminste wanneer we welke machines nodig heb ben. Wanneer wordt de basis- laag gestort, wanneer de eerste afvallaag. Dan weten we ten minste welk materieel we no dig hebben. Op deze manier kan een bepaalde machine er gens anders worden ingezet als wij 'm niet nodig hebben." Aan vakantie denkt Klop nog niet. Crucq wel. Hij is pas verhuisd en is van plan veel in huis en in de tuin te gaan doen. „Misschien wel een tuinpad aanleggen." SCHIEDAM Een schade on geveer tweehonderdduizend gul den is het gevolg van een diefstal en daaropvolgende brandstichting in het bedrijf Bouwmaat aan de Philippusweg. Waarschijnlijk von den de beide misdrijven gistermor gen plaats. De inbreker zou ook drie personal computers meene men. Twee werknemers ontdekten gistermorgen dat het bedrijf vol rook stond. De brandweer bluste even later de beginnende brand. De politie vraagt mensen die in formatie kunnen verstrekken over de gebeurtenissen van gistermor gen, dat te melden. Het telefoon nummer van de gemeentepolitie is 4494499. Kruininger Gors '90 i O

Het Vrije volk | 1990 | | pagina 1