Eindzege Tour van Drie nog helemaal open 'De Noord' hoogste molen ter wereld Blote looddief ontkomt niet aan arrestatie Het Vrije Volk SCHIEDAM Groeiende belangstelling voor nieuwe liften bij oude flats drukt de prijs KUNST TE KIJK Fanatiek m P I 'J l\4 ws WOENSDAG 25 JUL11990 Ravage op Kethelplein SCHIEDAM Een te hard rijdende 23-jarige vrachtwagen bestuurder uit het Brabantse Sint Willibrord heeft gisteren een enorme ravage veroorzaakt op het Kethelplein. zijn vracht wagen geladen met 23 ton glas op de oplegger kantelde toen hij te hard een bocht in ging. De man remde eerst zo'n honderd meter, verloor de macht over het stuur, kantelde en gleed 45 meter door. De weg lag vanaf dat moment bezaaid met glas. Takelwerk en oprui mingswerkzaamheden duurden tot gisteravond laat. Zelfs van morgen was nog een rijbaan op het Kethelplein afgesloten. Bromfiets botst op bus SCHIEDAM Een achttien jarige Schiedamse is gistermid dag op de Brederoweg met haar bromfiets op een RET-bus ge botst. Volgens de politie lette zij bij het oversteken niet op de bus, die net uit de richting Vlaardingen kwam aangereden. Het meisje is met knieletsel door een ambulance naar het Schielandziekenhuis vervoerd. Fietstocht langs partnersteden SCHIEDAM Vanmorgen om acht uur zijn vier sportieve fietsers uit Schiedams' partner- stad Esslingen in de Bondsrepu bliek vanaf het stadskantoor begonnen voor eon lange fiets tocht. Via Esslingen en een uur durende stop aldaar moet de weg uiteindelijk leiden naar de partnerstad Udine in Noord-Italië. Burgemeester Scheeres heeft de Westduitse sporters schriftelijke groeten meegegeven. De Esslingers zul len ze overbrengen aan zijn col lega's in de Bondsrepubliek en Italië. Oostduitse jongeren op de fiets door Nederland SCHIEDAM Aanstaande maandag 30 juli, om precies te zijn, niet de trein van 10.24 uur, arriveert een groep Oostduitse jongeren op het station Schiedam/Rotterdam West. Ze zijn dan voor een week te gast bij jongeren van de Dorpskerk in Kethel. Op het programma staat een fietstocht door heel Nederland. Eén en ander is georgani seerd door Kees Mos, predikant van de Dorpskerk. Mos was vo rig jaar zomer met een aantal Schiedamse jongeren ook al op bezoek in de DDR. Na een suc cesvol verblijf in het Oostduitse Heckelberg leek het hem een goed idee de DDR-iongeren uit te nodigen. De nodige financiën werden door allerlei activitei ten en het aanschrijven van al lerlei fondsen door de Schie dammers van de Dorpskerk zelf bijelkaar gebracht. De Schiedammers hebben een fietstocht langs serieuze en minder serieuze activiteiten in Nederland gepland. Zo krijgen zowel de Efteling, Amsterdam, Middelburg als de Delta-expo bezoek van de fietsers. Op deze manier en natuurlijk door veel te discussiëren kunnen de Oostduitsers kennis maken met de manier van leven en denken van de Nederlanders. En anderzijds worden de Schie damse jongeren direct gecon fronteerd met mensen die hun leven lang leefden in een auto ritair regime. SCHIEDAM De belangstel ling voor het aanbrengen van lif ten bij bestaande flats begint door heel Nederland langzaamaan te groeien. Volgens deskundigen is het een must om dit soort wonin gen verhuurbaar te houden. Schie dam had de primeur van deze vorm van woningverbetering toen het twee jaar geleden in de Iden- burgstraat zijn eerste liftenproject begon. Inmiddels staat in Nieuw land een tweede project op stapel en worden dergelijke plannen in steeds meer plaatsen ontwikkeld. De mogelijkheid om met steun van de stichting Stuurgroep Expe rimenten Volkshuisvesting (SEV) bestaande portiek- en galerijflats vooral voor ouderen aantrekkelij ker te maken, heeft in twee jaar tijd landelijk tot enkele tientallen verbouwingen geleid. Het eerste jaar van het liftenproject, een on derdeel van het experimentenpro gramma Ouderenhuisvesting van de SEV, zijn tien projecten waarbij verhuurders één tot meer liften hebben laten bouwen van de grond gekomen. Vorig jaar wa ren dat er al vijfentwintig en in 1990 zullen naar schatting veertig woningbeheerders minder popu lair bezit op deze wijze verbeteren. De SEV in Rotterdam toont zich, bij monde van het hoofd Ex perimentenprogramma, J. Singe lenberg, tevreden over de resulta ten tot nu toe. „Wij hebben nog niet eerder gedurende de eerste ja ren van een proef zo veel verzoe ken om informatie gehad," zegt Singelenberg. „Wij weten door er varingen in het verleden dat ver huurders eerst het klappen van de zweep moeten leren kennen. De bekendheid met de bestaande sub sidieregeling neemt toe, bovendien is het bedrijfsleven er de afgelopen paar jaar in geslaagd kleinere en goedkopere liften te ontwikkelen." Het nieuwe boekje 'Een Lift? Vijftien betaalbare oplossingen voor bestaande flats', een uitgave van de SEV, moet de belangstel ling voor het aanbrengen van lif ten aan bestaande flats verder aan wakkeren. In de 62 pagina's tel lende brochure zijn vijftien projec ten uitvoerig gedocumenteerd. Be langstellenden kunnen er alle tech nische en financiële informatie vinden. De beschreven en gefoto grafeerde projecten bevinden zich overal in Nederland. Het gaat zo wel om huur- als koopflats als om galerij- en portiekflats van twee tot vier etages. De gevoigen van het aanbren gen van een lift voor de bewoners van een flat kunnen volgens de SEV beperkt blijven tot een Huur verhoging van gemiddeld tussen de tien tot dertig gulden per maand. „Bij het eerste project, in de Schiedamse wijk Nieuwland, zijn nog traditionele liften van zo'n 250.000 gulden per stuk gebruikt," vertelt Singelenberg. „De door het bedrijfsleven ontwikkelde nieuwe liften zijn niet alleen lichter, maar ook veel goedkoper. Deze kosten ongeveer één anderhalve ton per stuk." Adjunct-directeur W. J. Meij- boom van gemeentelijk Woningbe- heer gelooft wel, dat inmiddels goedkopere liften beschikbaar ko men maar waarschuwt toch voor het maken van vergelijkingen. „Er zijn zoveel factoren, die een rol spelen bij zo'n project. In elke flat is er sprake van een andere situa tie, De bouwkundige consequenties wijken zelfs in een wijk als Nieuwland van elkaar af. We heb ben er bijvoorbeeld flatgebouwen met een gering aantal woningen en op een andere plek twee flats, die van dezelfde lift gebruik kun nen snaken. Dat maakt een aan zienlijk verschil." Voorts wijst hij erop, dat de bouw van een lift bij flats van maximaal vier verdiepingen zel den een op zichzelf staande zaak is. „Ze maakt meestal deel uit van een grote renovatiebeurt. Nu zijn we bijvoorbeeld in touw met een nieuw project van 412 woningen in Nieuwland, waar behalve liften ook andere voorzieningen worden aangebracht." Over de financiële consequen ties van het eerste liftenproject voor de huurders zegt Meijboom: „Bij de vaststelling van de huur verhoging hebben we dankzij een aanzienlijke bijdrage van de ge meente niet het volle pond hoeven doorberekenen. Voor de lift be taald men ƒ12,50, voor het geheel vernieuwde, afsluitbare portiek ƒ8,50 en dan nog een rijksdaalder voor andere voorzieningen." Of het nu goedkoper zou kunnen, be twijfelt de waarnemend directeur van Woningbeheer. De interesse voor het liftenpro ject zal naar de mening van SEV- woordvoerder Van Singelenberg de komende jaren alleen maar groeien, al erkent hij dat de be langstelling voor de 'mini-liften' in bij voorbeeld een stad als Rotter dam wat tegenvalt. „Het aantal initiatieven wil hier minder vlot ten," noemt hij dat. De oorzaak is volgens hem wat verschil van me ning tussen de woningbouwcorpo raties en de gemeente Rotterdam over de vraag welke flats via het gebruikelijke aantal jaarlijks te verbeteren huizen (het zogenaam de woningbouwcontigent) het eerst in aanmerking komen voor een opknapbeurt. „De gemeente Rot terdam en de corporaties hebben overigens dit voorjaar tijdens een overleg met de SEV toegezegd snel een eensgezind antwoord te zoeken op de vraag of alleen flats met ou dere bewoners in aanmerking moeten komen voor een opknap beurt met lift," zegt Singelenberg. De brochure 'Een lift? Vyftien bestaande oplossingen voor bestaande flats' kost 10 en is te bestellen by de SEV, postbus 20730, 3001 JA Rotterdam. In de omgeving van de Mgr. Noienslaan en de Dr.A. Kuyperlaan in Nieuwland kwam het eerste liftenproject tot stand. Tegen galeryen zijn liften van 250.000 gulden gebouwd. Door Rein Wolters KRUININGERGORS Pas aan het eind van de middag zal het duidelijk zijn wie de 34ste jaar gang van de Tour van Drie wint. Gisteravond gaf de ranglijst nog le gio kansen voor andere wielren ners dan de dragers van de ere- truien. De tijdsverschillen tussen de verscheidene koplopers in het klassement zijn na drie koersda- gen minimaal „Er hoeft maar geringe materi- aalpech op te treden en het is ge daan met het leidersschap," waar schuwde Franny Gijze vooi al te veel optimisme. Zij is lid van de wedstrijdleiding en zegt in voor gaande jaren meer koplopers op de laatste etappedag te hebben zien 'sneuvelen'. Op de wielerbaan van de Putse Deltarenners in Spijkenisse is gis teren een fikse strijd uitgevochten tussen met name de drager van de gele trui, Rotterdammer Richard Conijn, en zijn naaste belagers Gerben Kuyten uit Zierikzee en Ca- pellenaar Martin Gouweleeuw. De strijd 'op leven en dood' viel nog nipt uit in het voordeel van de renner van de ploeg Karstens Iso latie. Kuyten, van de ploeg Schil dersbedrijf Holland, kwam uitein delijk in het algemeen klassement voor 13- en 14-jarigen vijftien lut tele seconden tekort op de leider. Gouweleeuw van Vitesse stond vanmorgen aan het begin van de vierde en laatste etappedag op 58 seconden, in het witte klassement (11- en 12-jarigen) lijkt het even- Concentratie by de start op de wielerbaan in Spykenisse, waar de deelnemers aan de Tour van Drie vistoren te gast waren. eens af te stevenen op een span nende ontknoping. Christiaan Kar- sten draagt al sinds de openings etappe van zaterdag de witte trui. Hij wist Barendrechter Casper van der Hoek van De Klok tot henen 49 seconden voor te blijven. Nieuwkomer Mark Roze van Van der Poll uit Rhoon heeft zich tot op 1.07 minuut van de leider ge fietst. Om zeven uur ging de renners karavaan gistermorgen (de Tour van Drie is een Tour de France- acntig wielerevenement voor kin deren van het recreatiecentrum Kruiningergors in Oostvoorne) pe- dalerend naar de wielerbaan van Spijkenisse, dertig kilometer 'lan dinwaarts'. In ruim één uur werd de afstand overbrugd. Voor de ploeg Van der Poll, ge leid door Patrick den Exter en Edward van der Sluis, was het een 'fèM 1 regelrechte rampdag. Door pech was de met tien renners gestarte ploeg in de voorgaande dagen al afgeslankt tot zeven. Tot overmaat van ramp kwakten de Papendrech- ter Menno van Twist en zijn Hoog- vlietse maat Ronald Spee tegen de asfalt. Beiden werden voor de ze kerheid naar een ziekenhuis in Spijkenisse afgevoerd. Gelukkig wezen de foto's slechts kneuzingen uit, maar verder fietsen werd door de behandelende artsen verboden. Waarmee de ploeg toen was gere duceerd tot nog maar vijf renners. Dat betekende dat zij in een aantal van de wedstrijdonderdelen twee keer moesten aantreden. Het ging ze overigens uitstekend af. Spectaculair verliep de etappe wedstrijd over twintig kilometer. Richard Conijn, de drager van de gele trui, besloot deze winnend in een tijd van 37.20 minuten, het geen een gemiddelde uursnelheid inhield van 35,3 kilometer. De ploegenestafette werd gewonnen door de ploeg van De Klok. Dit on derdeel verliep voor Schildersbe drijf Holland catastrofaal. Onder het oog van de tientallen meege reisde supporters liep van Schie dammer Ronnie Ververs (voor de zoveelste keer) de ketting van het tandwiel. Zijn ploeggenoot Serge Berrevoets uit Zierikzee moest hierdoor ongewild fungeren als trieste hekkelsloiter. Maar de toe juichingen gaven enige verzach ting. Rotterdammer Peter Wellens van de ploeg Vitesse raakte bij een valpartij behoorlijk aan zijn knie gewond. Hoewel hevig bloedend, krimpend van pijn en later voor zien van een dikke bandage, was hij niet te bewegen tot opgeven. „Ik rijd de Tour uit," zei hij wils krachtig en resoluut. André de Ko- rining0yan ploeg, ,'t,,Plateau is ook een pechvogel. Bij het vertrek aan de startstreep, brak zijn stuur af. g Maar ook dit euvel werd snel ver- g holpen en door het snelle hande- len kon hij toch voor het klasse- ffi ment blijven rijden."Vanmorgen zijn de renners, na een oproep van g speaker Aad van der Sluis vertrok- ken naar de „Maasvlakte voor een 0 individuele tijdrit rond het Oost- voornsemeer. Aan het begin van de lïUuüag viel hei swn&ein voor een mini-triathlon, het laatste on derdeel van de Tour van Drie. Rugnummer 30 is van Remco van der Kruit van de ploeg 't Plateau. Eén van de tien renners van deze wie lerploeg heeft intussen opge geven. Remco woont aan de Westlander in Schiedam en zif in de derde klas van de St. Jozef-Mavo in zijn buur gemeente Vlaardingen. Hij is veertien jaar en doet voor het eerst mee aan de Tour van Drie. „Dat is tevens mijn laatste keer. Volgend jaar ben ik volgens de regle menten te oud. Jammer," vertelt hij. En, openhartig: „Ik had best eerder willen inschrij ven. Mijn ouders waren en zijn nog steeds een beetje te gen de Tour van Drie. Zij vinden dat het soms erg fa natiek toegaat. Néé, ik vind dat niet. De Tour is juist hardstikke gezellig. Vooral met die leuke muziek uit de luidsprekers van de geluids wagen van Het Vrije Volk. Néé, ik vind het niet belang rijk op welke plek ik in het klassement ga eindigen. Voor mij is de lol het be langrijkste. Ik ben overigens wel benieuwd hoe ik de tri athlon zal doorkomen. Het onderdeel lijkt me erg zwaar." SPECTRUM Kunst bekijken onder het ge not van een kop koffie en een ge bakje, dat kan in de kersverse galerie/konditorei Het Spectrum aan de St. Liduinastraat 75a. De eerste tentoonstelling is van het werk van één van de eigenaren, John Lathouwers. Samen met zijn compagnon, Arthur van Steen, zorgt hij dat er iedere maand andere schilders hun werk exposeren. De naïeve en fi guratieve kunst van John La thouwers blijft tot eind augustus hangen. HET PAARD Nog de gehele maand juli is in café 'Het Paard' aan de Hoog straat een expositie te bewonde ren van Cor de Jong. Het werk bestaat uit een serie litho's met daarnaast enkele acryl-schilderij- en op papier. Zijn werk heeft geen vast onderwerp of thema. Hij begint zonder een bepaald idee en met zoeken en experi menteren wordt het uiteindelijke beeld gevonden. De Jong volgde zijn opleiding aan de Vrije Aca demie in Den Haag waar hij zich specialiseerde in de lithografie. In 1988 kreeg hij voor zijn werk een eervolle vermelding van de jury van de grafische tentoonstel ling 'Grafiek Nu' in Laren. JUBILEUM 'Stedelijk Museum Schiedam 90 jaar' is de eerste expositie na de verbouwing van het Schie dams museum. De jubileum-ten toonstelling is verdeeld over de Grote Kerk en het opgeknapte museum. Ze geeft de geschiedenis weer van de kleine oudheidska mer die uitgroeide tot een muse um van eigentijdse kunst, het Schiedams Stedelijk. De expositie geeft een beeld van de collectie op het geb" ~d van de oude en he dendaagse kunst. Bovendien wordt er een overzicht getoond van de Schiedamse sierkunste naar A.F. Gips (1841-1943). De expositie is tot en met 26 augus tus te zien in het Stedelijk Muse um, Hoogstraat 112 en in de Gro te Kerk te Schiedam, SIERAAD In Galerie Alpha is een collec tie sieraden te zien van Wim Kok en Sigrid Boot en monoprints van Gwe'nale Diascorn De siera den zijn gemaakt van titanium en zilver en vervolgens gekleurd door het metaal met vloeistoffen te bewerken. De monoprints be staan voornamelijk uit portretten en zijn uitgevoerd in kleurige vlakken. Galerie Alpha maakt deel uit van de juwelierszaak Kok aan het Broersvest 93 te Schiedam. Sinds een half jaar wordt iedere maand een nieuwe tentoonstelling ingericht. HEIFRA Tot half augustus is hij De Zee man werk te zien van de Schie dammer Frans Jan van der Hei de. Na zijn studie en leertijd bij enkele kunstschilders vestigde Van der Heide zich als zelfstan dig beeldend kunstenaar. Omdat zijn werk, onder de naam Heifra, al snel bekend werd in het bui tenland, besloot hij enkele jaren in Noorwegen, Spanje, Portugal en Frankrijk te gaan schilderen. Het werk dat in het theehuis De Zeeman (Hoogstraat 205 in Vlaar dingen) hangt is expressionisti- scher dan zijn vroege werk. De kleuren zijn sterk en diep en de schilderijen zijn meestal uitge voerd in acryl of olieverf. POLICE-ART Bij Monsieur Paul, de crois- santerie aan de Noordvliet 5 in Maassluis, hangen acryl schilde rijen van Nicolaas. Dat is de vas te ondertekening van de 55-jari- ge Maassluizer N. van de Berg, hoofd van de beheersdienst van de gemeentepolitie en voorzitter van de Vrienden van het Ge meentemuseum, die zich al van jongsaf aan met schilderkunst bezighoudt. Op dit moment han gen ook werken van hem in de Police Art Galery in Warnsveld en eerder exposeerde hij dit jaar in het Schuurkerkje en in Naald wijk, Bij Monsieur Paul toont hij recent werk waarin het doorbre ken van grenzen tot uitdrukking komt. Nicolaas schildert sinds 1960 bijna uitsluitend non-figu ratief. De schilderijen hangen tot begin september bij Monsieur Paul. Openingstijden maandag tot en met zaterdag van 9 00 tot 18.00 uur. „Ik kom niet naar de kant," riep een 33-jarige Rotterdammer in onderbroek vanmorgen vroeg naar de politie. De man was even daarvoor betrapt bij het stelen van lood op het Hollandia-terrein. Hij was daar op voorbereid en had alvast een bootje klaargelegd om eventueel de Schie op te vluchten. Zijn plan lukte maar ten dele. Toen hij eenmaal met zyn bootje ronddobberde op de Schie, bleef de politie hem vanaf twee waterkanten volgen. Ondanks dringende verzoeken van de verschillende agenten gaf de Rotterdammer zich niet over. En ook op het moment dat de politie me behulp van een rubberboot /an de brandweer te water ging, probeerde hy nog te ontkomen. De man kleedde zich uit en in on zwom hy bliksemsnel naar de kant. Maar helaas voor hem, daar stonde andere agenten op hem te wachten. De "looddief vertelde op deze manier wat extra wilde bijverdienen. SCHIEDAM De molen De Noord staat dit jaar roet zijn 44 meter en 56 centimeter in het Guinness Book of Records geno teerd als hoogste molen ter wereld. Volgens J. Gunneweg van de Stich ting Schiedamse Molens heeft nog niemand kunnen aantonen dat er ergens een andere molen staat, die De Noord naar de kroon zou kun nen steken. Slechts de molen van Princenhage (bij Breda) zou een bedreiging kunnen vormen, ware het niet dat daar alleen de romp nog van over is gebleven. De Stichting Schiedamse Mo lens presenteert de Schiedamse molens (De Noord, De Vrijheid, De Drie Koornbloemen, De Walvisch en na de voltooiing van de her bouw ook de Palmboom) al gerui me tijd als de grootste molens van de wereld. Dit heeft volgens Gun neweg geleid tot een verhoogde be langstelling bij toeristen. „Vooral mensen uit het buitenland komen steeds vaker een kijkje nemen," vertelt Gunneweg. „De rondleidin gen zijn nu geconcentreerd rond De Vrijheid maar eigenlijk legt dat een te grote druk op de produktie van de molen, die nog steeds in be drijf is als korenmolen voor bak kers en de moutwijnjeneverindu- strie." De molenstichting hoopt nadat De Palmboom in oude staat is her steld het publiek beter te kunnen ontvangen. Deze molen, die in 1901 afbrandde, zal speciaal voer toeristen worden ingericht zodat De Vrijheid wordt ontlast. De bouw van de Nieuwe Palmboom vordert inmiddels gestaag. Beneden in de molen ligt de enorme balk, die als koningsspil dienst zal moeten doen. Ook de ie pen platen voor ringhouten en vei lingstukken liggen daar, dhoewel dezen nog een jaartje moeten dro gen. De acht zolders zijn inmiddels allemaal ingebouwd. Wanneer de mijlen bedrijfsklaar is, wil de stichting geen voorspellingen over doen. Sommige delen zijn nog al tijd niet gefinancierd. Voor de restauratie van De Drie Koornbloemen wordt inmiddels een plan de campagne opgesteld. Deze molen werd juli vorig jaar buiten gebruik gesteld en draaide alleen nog maar bij bijzondere ge legenheden. Tijdens de Molenfeesten in mei van dit jaar constateerde molenaar Frans Kroon dat het bovenwiel in een dermate slechte staat verkeer de dat het niet meer verantwoord was de wieken ook nog maar één slag te laten draaien. De molen werd dus aan de ketting gelegd. De Stichting Schiedamse Molens hoopt nu dat gemeente en provin cie genoeg geld bijdragen zodat volgend voorjaar met groot onder houd kan worden begonnen. In Nieuwland begint tweede liftenproject U?*S M-.i A TT TT?

Het Vrije volk | 1990 | | pagina 1