Misnoegen is groot bij Schiemond Jarige Jacques Tange toont vissen en violen Zware laatste etappedag In de Tour van Drie 'leder verdedigt eigen koninkrijkje' X- Het Vrije Volk SCHIEDAM m Minder werkzoekenden van Drie Ruzie X PAGINA 4 ws DONDERDAG 26 JUL11990 Jacques Tange „Het is een kwestie van zit ten in stoel, le zen, denkwerk. Dan ga je asso ciaties maken." SCHIEDAM De interne orga nisatie bij de bedrijfsgemeenschap Schiemond (BGS) rammelt aan alle kanten. Tussen management en middenkader heerst al jarenlang een structureel w? ntrouwen. Bin nen de sociale werkplaats bestaat nauwelijks overleg, de directeur treedt voornamelijk op als solist. Op sommige afdelingen is de werk voorbereiding en planning gebrek kig. Van gericht personeelsbeleid is geen sprake. Deze harde constateringen zijn te lezen in een tussentijdse rappor tage over het functioneren van het bedrijf van het Amsterdamse management-adviesbureau Cassee/Groen/Runderkamp Het is vooral de onderlinge communi catie waar het aan schort bij Schiemond, rapporteren zij aan het Schiedamse college van burge meester en wethouders. „In feite runt iedereen zijn eigen konink rijkje, zonder al te veel voeling met de leiding. Dat territorium probeert men zo goed mogelijk te verdedigen tegen bemoeienis van buitenaf," zegt een medewerker. Het adviesbureau was oorspron kelijk binnengehaald om de BGS te begeleiden bij de omschakeling naar -een andere bedrijfscultuur. Zoals overal in het land bij de so ciale werkplaatsen moet ook de BGS meer marktgericht gaan den ken en werken. Met contractma nagement' en budgetfinanciering als leidende principes krijgt het bedrijf meer verantwoordelijkhe den en kan het zich zelfstandigen actiever op de markt bewegen. In vesteren, risico's nemen, nieuwe afzetmogelijkheden zoeken worden eigen taken. Tijdens de sessies om het mid denkader vertrouwd te maken met- de nieuwe stijl van werken kwam echter zoveel kritiek-op het mana gement'naar ^oren'/'dat de advi seurs hun opdracht moesten bij stellen. Voornaamste inzet is nu om het vertrouwen tussen de di verse geledingente i herstellen en het hokjesdenken te doorbreken. De bedrijfsgemeenschap Schie- mond tslt drie poten rHr is een ministratieve groep (drukkerij, binderij), een houtafdeling (meubi lair, boekenkasten) beide geves tigd aan de Van Berckenrodestraat en een zogeheten Groen-groep (tuinaanleg- en onderhoud) aan de Fokkerstraat. De afbakening van verantwoor delijkheden vormt een probleem binnen het bedrijf. Zo is het ondui delijk wie de zorg heeft voor de or- derverwerving. Directeur W. van der Veen speelt hierin een rol, maar maakt er volgens anderen te veel een one-man-show van. Ook de verdere procedure is onduide lijk, vernamen de onderzoekers van het middenkader. De bedrijfs leiders van de diverse onderdelen zouden het liefst zelf de markt ver kennen, contacten onderhouden en de lijn uitzetten van te maken producten. SCHIEDAM Het aantal werkzoekenden in de regio Nieuwe Waterweg Noord is in juni, net als in de maand mei, licht gedaald. Dit blijkt uit de maandelijkse cijfers van het arbeidsbureau. De daling heeft zich vooral bij de mannen voorgedaan ter wijl het aantal ingeschreven vrouwen zonder werk nage noeg gelijk is gebleven. Op vallend is dat de gunstige ontwikkeling zich voorname lijk in Schiedam heeft voor gedaan. Het totaal aantal inge schrevenen daalde van 7192 naar 7099, wat een daling van 1,3 percent inhoudt. De mensen, die werk vonden, kwamen voornamelijk in de metaalsector, de algemene dienst en de horeca-sector te recht. Een lichte stijging van het aantal werkzoekenden was te zien in de sectoren kantoor, onderwijs en dien sten. Het aantal aangemelde nieuwe vacatures daalde in de maand juni overigens sterk: van 175 naar 135. Vooral in de bouw was min der vraag maar ook in de sectoren handel, reparatie en horeca deed zich een lichte daling voor. In totaal werden vorige maand. 102 vacatures uit het bestand geschrapt. Bij de hout-afdeling is sprake van een gebrekkige planning en werkvoorbereiding. Zowel de ma chinale- als montage-afdeling sla gen er niet in om hun mensen goed in te zetten en bevredigend te laten produceren. In de Groen- groep is het weinig constante aan bod van werk een probleem, 's Winters is er vaak weinig te doen. Er zou gericht gezocht moeten worden naar alternatief werk in deze periode. De afdeling administratie/financiën beschikt over een goed ontwikkeld informa tiesysteem, maar daar wordt door de andere afdelingen nauwelijks gebruik van gemaakt. De gegevens over de omzetten en resultaten van de diverse onderdelen blijven zodoende onbenut. Volgens sommige leden van het middenkader wordt de sfeer bij de BGS al vijftien jaar gekenmerkt door onderling wantrouwen en ge- hrek aan openheid. Zij verwachten niet dat die situatie snel zal veran deren. De beschuldigende vinger gaat men name in de richting van directeur W. van der Veen. Zijn stijl van leidinggeven zou gepaard gaan met willekeur, manipulatie en hiërarchisch denken. Hij zou de inhoudelijke discussie schuwen, in andermans competenties treden en te impulsief opereren. Een aantal stafleden heeft in het verleden het veld al moeten ruimen na conflic ten met Van der Veen, Eén van de bedrijfsleiders is op dit moment ziek thuis vanwege alle proble men. Vorig jaar kwam Van der Veen al in botsing met het personeel toen hij eenzydig het overleg met de ondernemingsraad van. de, BGS negen maanden,, lang 'opschortte. Door Han van der Horst SCHIEDAM Verjaardagen die nen te worden gevierd, maar wie der tig wordt, heeft een kroonjaar te pak ken. Dat overkomt de Schiedamse kunstenaar Jacques Tange deze week en daarom opent hij op 3 augustus in zijn atelier een tentoonstelling van ei gen werk. De schilderijen, tekeningen en pastels blijven het hele weekend daarna te bezichtigen Tange is wat je noemt een produk- tief kunstenaar. Hij laat alleen recent werk zien, maar zelfs daarvoor is zijn atelier een fors bemeten klaslokaal in de voormalige Sint Catharina- school veel te klein. Zijn schilde rijen hangen ook op de gang en langs de stenen trappen, waar zoveel Schie damse mevrouwen als kind zoveel voetstapjes hebben gezet onder de welwillend-strenge blik van juffrouw Elshof. Nu een paar dagen voor de ten toonstelling staan de schilderijen in rijties tegen de muur. Van een paar >rken moet Tange nog de lijs ten zag' i, want dat doet hij in tegen stelling cot zijn meeste collega's alle maal zeif. Wij zien een exploderende stad, die vissen spuit. Aan de muur hangt een kleine tekening van brandende piano's Daarnaast marcheert een soort muziekkorps, de rechte toeters hoog in de lucht. Boven deze muzi kanten zweeft een dame, die een maansikkel in de hand houdt. Tange schenkt een glas thee in. „Het is een kwestie van zitten in stoel, lezen, denkwerk. Dan ga je as sociaties maken. De mensen herken nen in mijn werk veel motieven uit de bijbel, al ben ik ongodsdienstig op gevoed. Zelfs met een zekere afkeer van het geloof. Ik bedoel, iedereen moet maar geloven wat hij wil, maar die strakheid, daar heb ik een hekel aan. Ik heb er wel interesse in Ik heb de bijbel gelezen, maar niet als de waarheid, gewoon als een boek Tange toont een boek met middel eeuwse miniaturen. „Nou, verder word ik hierdoor beïnvloed. Maar ook door abstracties, zoals muziek. Dan gaan we tekenen, vaak niet meer dan van die telefoonblokkrabbeltjes. Je hebt die krabbeltjes Je combi neert ze tot een pastel en dat is dan vaak de basis voor een schilderij. Die brandende piano's heb ik ge maakt, omdat ik bang ben voor brand in mijn huis en ik heb' er ook een heel mooie piano staan. Het geeft dus mijn angst voor brand weer. Die teke ning met de muzikanten heb ik een paar weken geleden gemaakt. Ik zat naar muziek van Sjostakovitsj te luis teren en dat toetert dan op een gege ven moment zo lekker zo elkaar. En vraag me nou niet, wat dat meisje met die maan betekent. Als er drie mensen naar kijken, nan moeten die elk voor zich er ook 'jrie verschillen de dingen uithalen. De associaties die ik leg, hoeft een ander niet op mijn manier uit te leggen." En de vissen dan die op veel van Tanges schilderijen te vinden zijn? Jacques Tange legt uit: „Een vis is bij mij ontstaan, omdat ik het een pretti ge vorm vmd, gelijk een viool Ik zal je een schilderij laten zien, dat zijn alleen maar vissen en violen. Ik denk namelijk nooit in symbolen. Als ie mand in die vissen een symbool van het gristendom wil zien, dan moet hij dat maar doen. Ik schilder vissen en vioelen. Kijk, die violen hangen in de lucht. Je zou kunnen zeggen: het re gent violen en daarom heb ik een om lijsting van water gemaakt. En water, dat zijn vissen Vandaar. Hier is een schilderij van vrou wenbenen Datis geïnspireerd door die mooie dagen die we in de lente hebben gehad. Toen liepen alle vrou wen ineens met korte rokjes op straat Ik dacht- de invasie van de vrouwebenen. Weer met visjes op de achtergrond Ik neem eigenlijk niks zo serieus. Ik ben zelf een heel serieus en intro vert mens, maar er zit e 'n grond in van alles in het belachelijke te willen trekken. Ik vind. dat dat nodig is Aan de ene kant zou ik het liefst een zolderkamerartiest geweest zijn, voor wie het altijd herfst is. Zwelgen in zelfbeklag, heerlijk' Het is net, of je op rolschaatsen een helling afrijdt. Ik associeer me zelf met die manne tjes in pandjesjas op mijn schilderij en. Er gebeurt op mijn schilderijen altijd wel iets rots, maar het is nooit echt rot Zoals je dat op die middel eeuwse miniaturen ook wel ziet: er gens in een hokje gaat de duivel er met iemand vandoor, maar je kunt aan zijn gezicht zien, dat het hele maal niet zo erg is Ateliertentoonstelling Jaques Tange. Opening: vrijdag 3 augustus 16.00 uur. Verder: 4 en 5 augustus, 10.00-18.00 uur. Sint Catharinaschool, Westmolenstraat 20, Schiedam. Dooc Rein Wolters KBUININGERGORS Veilig heid voor alles. Onder dit motto blies de'leiding van de Tour «van Drie gistermiddag het zwemon- derdeel van de mini-triathlon af. „Onverantwoordelijk, die sterke stroming in het water," gaf Tour leider Ed Lubbe als reden aan de teleurgestelde toeschouwers. Ge lijk had hij. Mindere zwemmers zouden zelfs in ernstige proble men zijn gekomen. Als eerste onderdeel van de triathlon moesten de deelnemers aan de 34ste jaargang van de Tour van Drie het vijftig meter brede spuikanaal aan de kop van het Brielsemeer overzwemmen. Het anders zo rustige water bleek verschrikkelijk sterk te stromen. Te sterk en te gevaarlijk om daar de kinderen verantwoord van start te laten gaan. Rugnummer 13, Gerard Bravenboer van ploeg Van der Poll, werd bijna de dupe. Hij werd door een opkomende, sterke stroom uit zijn koers gesla gen en verdween onder de brug waar hij naast moest zwemmen. Er had hem overigens niks kun nen gebeuren. Enige ervaren vol wassen zwemmers stonden pa raat voor bijstand. Hun duik bleek niet nodig. Tegen alle afspraken en ver leende vergunningen in, was de directie van de Brielse Dijkkring vergeten om het personeel van de spuigemaal te verwittigen van de zwempartij. Dus was het gemaal volop in bedrijf. Geruime tijd la ter werd het stilgezet, maar dat mocht niet baten. De onder stroom in het water bleef gevaar lijk stuwen. Na zeven deelnemers werd dit onderdeel van de tri athlon daarom voortijdig beëin digd. Voor de jury gaf het wel het nodige rekenwerk extra. Maar al les kwam op zijn pootjes terecht. Gisteren was het de vierde en laatste etappedag van het wijds bekende jeugdfietsevenement van het recreatiecentrum Kruininger- gors in Oostvoorne. De gesponsor de merkenploegen met elk tien kinderen van elf tot en met veer tien jaar werkten in die periode tal van fiets- en andere sportieve wedstrijden af. Om half acht reed het door velen uitgewuifde peloton in het verplaatsingstem po van 22 kilometer per uur naar de Slufterdam op de Maasvlakte. Daar werd gestart voor een indi viduele tijdücit door het duinge bied naar het centrum van Oost voorne over een afstand van twaalf kilometer. De strijd ver liep op het scherpst van de snede. Richard Conijn bewees dat hij niet voor niets drager van de gele Meisies Driedaagse trui is. In zijn klassement van 10- en 14-jarigen reed de Rotterdam mer de afstand het snelst. Zijn jongere ploeggenoot, de Spijkenis- ser Christian Karsten, en drager van de witte trui voor 11- en 12- jarigen, "was in zijn klassement eveneens het rapst. Vervolgens werd in het cen trum van Oostvoorne, onder rui me belangstelling van alweer honderden toeschouwers, nog een sprintwedstrijd verreden. De ka ravaan met zijn lengte van vijf honderd meter verplaatste zich vervolgens naar het Kruininger- gors. Zoals steeds werden de kin deren door de rijendik aanwezige mensen langs de wegkant inge haald en toegejuicht. Na de lunch was het tijd voor de triathlon (fietsen en hardlopen), met de fi nish in het vakantiecentrum. Honderden zagen hoe de renners meer dood dan levend over de meet kwamen. Maar binnen en kele minuten waren ze opgekale faterd en liepen ze alweer katte- kwaad uit te halen. Sander Haas, de 11-jarige ben jamin van ploeg 't Plateau, kwam ongelukkig ten val. Gewond aan borst en maag legde hij het par cours niettemin nog helemaal af. Zijn klachten werden niet ver trouwd. De geconsulteerde dokter stelde behoorlijke kneuzingen vast. Tot slot werden de prijzen uit gedeeld. Ook hierbij was de be langstelling groot. Zoals verwacht behielden Richard Conijn en Christian Karsten van de ploeg Karsten Isolaties de gele en de witte trui. In de roemrijke ge schiedenis Van de Tour van Drie is het nog maar zelden voorgeko men dat beide, fel hegeerde, tri cots in één ploeg terecht z;jn ge komen. Vanaf zaterdag is 1 et de beurt aan de Meisjes Driedaagse, de vrouwelijke tegenhanger van de Tour van Drie. De meiden van 11 tot en met 14 jaar jaar gaan op de fiets voor het rijden van de twintigste editie. Met een proloog wordt hun wedstrijdenreeks za terdagmorgen op het Kruininger- gors gestart. Omdat het een jubi- Na een lood zware laatste etappedag werd de Tour van Drie besloten met een bloe menhulde voor alle deelne mers. is, verplaatst de zondag naar het dorp IJsselsteyn in Limburg. Nog dezelfde dag wordt daar de eerste wedstrijd verreden. Er volgen nog drie etappedagen in het Lim burgse voordat de ruim honderd vijftig rensters, verzorgers, weg beveiligers en juryleden weer te rugkeren in het Gors. Het Vrije Volk verslaat elke dag de beleve nissen. leumaflevermg karavaan zich Rugnummer 22 in de gisteren beëindigde Tour van Drie werd gedragen door Danny Bos van de ploeg 't Plateau. Danny woont in Schiedam aan het Schubertplein en is elf jaar. Hij is leerling van groep 7 van de Ouvertureschool aan het Bachplein. „Volgend jaar doe ik zeker weer mee. Het was hardstikke leuk. Alleen jammer dat een knul van een andere ploeg me bijna keelde. We kregen na de triathlon ruzie, maar het liep gelukkig goed af." Hij vertelt verder: „In het eindklassement ben ik 46ste ge worden. Néé, niet best. Maar dat hoeft ook niet, hóór. Het gaat' toch om de lol, om het sportieve karakter? Ik heb het best naar mijn zin gehad." De Tour van Drie is in de familie Bos niet on bekend. Danny: „Mijn zus doet al vijf jaar mee aan de Tour van Drie. Eerst als renster in de Meis jes Driedaagse. Nu is Judith daar voor te oud. Daarom is ze wegbe- veiligster. Als ik over een paar jaar ook te oud ben en niet meer mag meedoen aan de Tour van Drie, dan wil ik ook bij de weg- beveiliging. Leuk joh, op een snelle brommer de wegen afzet ten en te zorgen dat het peloton ongehinderd kan passeren. Toe vallig zie ik dat nu al zitten." Container opengebroken en keiderbox gekraakt SCHIEDAM De politie heeft gisteren alsnog aangifte gekregen van twee inbraken in het weekeinde. Uit een contai ner in de Van Vlissingenstraat is in de nacht van vrijdag op zaterdag gereedschap gestolen ter waarde vierduizend gulden. De dieven braken de container open en ontkwamen met een boormachine, een accu, een zaagblad en een zaagtafel. Uit een keldeibox aan de 's Grave- landseweg zijn zondagnacht koffers, beddegoed, een schilde rij en verschillende meubels weggenomen Waarde 3500 gul den. De dieven konden de kel derbox betreden door de deur te foiceren. Reisbureau bestolen SCHIEDAM Bij een reis bureau aan de Broersvest is gis teren een geldcassette gestolen. Rond twee uur kwamen twee mannen binnen en terwijl dé een het personeel aan de praat hield, ging de ander er vandoor met het geldkistje. De man die had geprobeerd het personeel af te leiden kon worden aange houden, het is een 44-jarige man uit Antwerpen, de eigenlij ke dief ontkwam. Hardleerse dievegge opnieuw aangehouden SCHIEDAM Een 24-jarige Rotterdamse is gistermiddag aangehouden in de Hema om dat ze er vandoor wilde gaan met tien lingerie-pakjes Bij aankomst op het politiebureau bleek de vrouw nog 391 dagen gevangenisstraf te goed te heb ben voor diefstallen die ze in het verleden heeft gepleegd. Te gen de vrouw is proces verbaal opgemaakt. In de loop van van daag is ze overgedragen aan de parketpolitie, die er alsnog voor zal zorgen dat ze haar straf uit zit. Dauwzwemmen in bad Groenoord SCHIEDAM Heel vroege zwemmers kunnen op zaterdag 4 augustus terecht in Bad Groe noord voor het zogenaamde 'dauwzwemmen'. Echte liefheb bers die het tijdstip niet te vroeg vinden en het water niet te koud kunnen om zes uur in het water duiken. Vanaf kwart voor zeven kan dan wor den ontbeten, waarna om half acht een korte wandeling volgt. Het inschrijvingsgeld kost zes gulden. Deelnemers ontvangen na afloop een aauwdruppel. J3 1 rmninger Gors '90

Het Vrije volk | 1990 | | pagina 1