Olifant verstaat alleen Duits wm 'Luid klonken ons de vaderlandsche liederen tegen' „i Het Vrije Volk SCHIEDAM Even weg Stank scoort hoog in Vlaardingen Tropische sfeer aan het einde van Schiedamse vakantiefeest 1 F w Nieuw fitness centrum maakt ook risico-gram OP ME GRENS Zomersluitirtg bibliotheken Softhalldames uit VS op bezoek PAGINA 4 ZATERDAG 28 JUL11990 Door Renol Vestergaard SCHIEDAM - Neem een Indi sche olifant, een scootertaxi, Thai se danseressen en bovendien een stralende zon, dan ontstaat er al snel een tropische sfeer. Dat was precies de bedoeling van Jeugd landcoördinator Joop van Broekhoven toen hij de voorberei dingen trof voor het grote slotfeest van Jeugdland Schiedam. Op het parkeerterrein aan de Parkweg hadden zich gistermiddag ongeveer negenhonderd kinderen en ouders verzameld om het feest mee te maken. Geinspireerd door de wereldreizen die hij regelmatig met zijn vrouw maakt, heeft Van Broekhoven dit jaar Thailand als thema gekozen. ,Op die manier maak je de kinderen iets meer be kend met andere culturen,' ver klaart de besnorde organisator. Kinderen konden een Thais spel- parcours doorlopen en zich als echte bewoners van dat land laten kleden. Een van de aantrekkelijk ste spellen die de jonge Schiedam mers konden spelen, bleek het 'jungle—spel' waarbij het de be doeling is dat er met een bal hou ten bananen uit een boom worden gegooid. Ook een plankje tussen dp kaken van een enorme namaak- krokodil is doelwit waardoor het reptiel regelmatig met een klap de bek sluit. Er klinkt Thais gezang door de luidsprekers. Tientallen jongens en meisjes wachten ongeduldig tot zij ook een keer de bal in de bek van de krokodil mogen gooien. Zodra de deelnemertjes alle spellen heb ben afgewerkt kunnen ze hun spel kaarten laten afstempelen. Een ge stempelde kaart geeft recht op een unieke foto met een Thais decor op de achtergrond waarna de oli fant Chamba klaar staat voor een spectaculair ritje over de parkeer plaats. De zesjarige Bart die een stoere hoofdband omheeft, kijkt een beetje benauwd naar de dikhuid. Zijn wenkbrauwen zijn gefronst. - „Zo hé, das een joekel," mompelt hij eerbiedig. Zijn moeder vraagt of hij er misschien bang voor is. „Nee, natuurlijk niet; ik heb al zo vaak op een olifant gezeten," klinkt het alsof dat de normaalste zaak van de wereld is. „Mijn kaart is alleen nog niet gestempeld." On dertussen kijkt Chamba, ongeïnte resseerd op wat takken kauwend, over het publiek. Plots klinken er bevelen in het Duits waarop de ko los zich wat naar achteren be weegt. Het is weer tijd voor een ri tje. De begeleider legt een meisje uit dat de olifant in een Westduits circus is getramd en dus alleen die taal verstaat. 300 liter Joop van Broekhoven loopt druk gebarend over het terrein. Een medewerkster vraagt hem of het geen tijd is om de olifant weer wat water te geven. Met heet weer drinkt het beest al snel driehon derd liter water per dag. Zich be hendig door de kindermassa ma noeuvrerend, op zoek naar water, steekt Van Broekhoven zijn en thousiasme over de opkomst niet onder stoelen of banken. „We pro beren ieder jaar weer voor een aantrekkelijk progamma te zorgen en dat blijkt te werken. Ik schat dat er deze zomer 6500 kinderen aan Jeugdland hebben meegedaan. Dat is ook te danken aan het feit dat we als een soort rattevanger van Hameien alle Schiedamse wij ken bezoeken zodat de kinderen er niet ver voor hoeven te fietsen. Ik ken zelfs ouders die er hun vakan tie voor hebben uitgesteld." Het succes van een project als Jeugdland hangt volgens Van Broekhoven echter voor het groot ste deel af van de vrijwilligers die hij bekarakteriseert als een .gou den team'. Eén van die medewer kers is de HAVO-scholier Mark Wouters. Hij past bij de botsauto's op dat er geen ongelukken gebeu ren. Voor Mark is het de tweede keer dat hij voor Jeugdland werkt. „Ik ben er via mijn broers vrien din ingerold,' vertelt hij achter de rij wachtende kinderen. ,Ik vind het gewoon leuk om met kinderen te werken. Als je eenmaal bezig bent denk je helemaal niet meer aan geld dat je met een vakantie baantje zou kunnen verdienen." Naast de botsauto's is een deel van het parkeerterrein afgezet met een rond luchtkussen. In de arena rijden kinderen, velen voor de eer ste keer van hun leven, op kleine crossmotoren. In de rij wach tenden staan Wouter en Stefan, respectievelijk 10 en II jaar oud. Ze hebben elkaar net in de rij le ren kennen, maar het lijkt alsof ze al jaren bevriend zijn. „Ga je straks mee in die scoot ertaxi?" vraagt Stefan. Maar zijn nieuwe vriendje is net bezig zijn ongenoegen te laten blijken over het voordringen van een grotere jongen. Net als Bart, die al jaren olifant rijdt, heeft Stefan een grote crossmotor waarmee hij al gerui me tijd de weg mee onveilig maakt. Je zou zeggen dat zo'n mi ni-motor hem dan niet meer zou interesseren maar hij wil er toch een ritje mee maken. „Gewoon om eens te proberen," verklaart Ste fan. %nS 5 a jè Cfwöfl iI 1 Neem een olifant, een scootertaxi en Thaise danseressen en er ontstaat een tropische sfeer. Door Han van der Horst SCHIEDAM De stad koes tert zich in de zonneglood en veel puffende moeders zijn blij met dat prachtige gemeente-initiatief Jeugdland. Het houdt de lieve kleinen van de straat en uit de buurt van het huishouden, dat vakantie of niet als vanouds doorgaat. Jeugdland is populair. Elk jaar weer verzinnen de organisatoren een aantal activiteiten, waarin de kinderen vooral zichzelf kunnen zijn. Het gaat er niet om ze bezig te houden. Ze moeten zelf wat doen. Ze hebben een eigen hoofd rol en ze mogen in hoge mate zelf bepalen, hoe ze die spelen. Dat was vroeger wel anders. Als dén de gemeente iets voor kinderen op touw zette, had dat een opvoedkundig doel. Men wil de geen creativiteit aankweken, maar bijvoorbeeld gehoorzaam heid of Oranjeliefde. Onderwij zers en bestuurders beschouwden de jeugd als een soort onaf beeld houwwerk, waar je naar believen aan kon beitelen. Iets als Jeugdland bestond niet. Kinderfeesten waren altijd gekoppeld aan andere belangrijke gebeurtenissen die aanleiding ga ven tot officiële juichtonen en van overheidswege beovrderde vreugde. Dat wil zeggen: ze had den iets met het Koninklijk Huis te maken. In de winter van 1901 huwde de jonge koningin Wilhelmina met de Duitse hertog Hendrik van Meeklenburg-Schwerin. De prins-gemaal zou zich ontwikke len tot een gezellig en ook be- jrucht schuinsmarcheerder, maar dat was toen nog aan niemand bekend. Een ding stond van den beginne af aan vast: het gold hier een sprookjeshuwelijk en Neder land pakte op enorme wijze. Ge kroonde en nog niet gekroonde hoofden uit Europa reisden aan met in hun kielzog een interna tionale journalistenschaar. Het was volstrekt vergelijk baar met de horden die sommige bladen nu uit laten rukken voor het zoveelste huw'elijk 'van prin ses Caroline of het prille geluk van de Nederlandse erfprins. Zelfs de Schiedamsche Courant bevatte pagina's en pagina's over de voorbereidingen, de trouw plechtigheden en het begin van de huwelijksreis zelf. Het volk nam vertederd kennis van de op hef rond de sprookjeskoningin en haar sprookjesprins die aan het begin stonden van een lang en gelukkig leven. Bij zoveel vreugde mochten de kinderen niet worden vergeten. De gemeenteraad wees bij accla matie vijftienhonderd gulden toe voor 'het onthalen der leerlin gen'. In één adem machtigden de toen nog vroede vaderen het col lege om een gelukstelegram te sturen 'bij gelegenheid van Hoogstderzelver huwelijk'. Wat gebeurde er met die cen ten? Op de huwelijksdag dienden de kinderen wel op school te ver schijnen, maar er werd geen les gegeven. Elk klaslokaal van elke school in de stad was versierd. Meester en juf gingen voor in het zingen van oranjeliederen, maar er was nog iets veel belangrij- kers. De redacteur van de Schie damsche Courant: „Want feeste lijk getooid waren zij alle, de lo kalen waarin de jeugd haar blijde liederen deed schallen en waar zij, het materieele niet vergeten de, met genot de chocolade of de limonade met de krentebroodjes nuttigde." Dat laatste, daar ging het om. w $of Wilhslmma «n jfimiqèföeninK In 1901 verkeerde Schiedam in een crisis en jonge opstandige schoolmeesters schreven in De Moker, het weekblad van de So ciaaldemocratische Arbeiderspar tij afdeling Schiedam, verontrus tende stukken over ondervoede kindertjes op de armenscholen. Het was een strenge winter en je zag ze 's avonds tussen de as van de branderijen naar nog bruikba re stukjes kool zoeken. Die kinderen kregen nu lim onade en krentenbrood Dat was een ongehoorde tractatie die on getwijfeld nog jaren lang in hun geheugen is blijven hangen. Re den genoeg voor het aanheffen van vaderlandse liederen. Zelfs de bewaarscholen gaven blijk van oranjeliefde. Weer de Schie damsche Courant: „De Alida- bewaarschool en die van de Maatschappij tot Nut van het Al gemeen vertoonden bij ons be zoek de jubelende kleinen, ver sierd met oranjesjerpen en vlag gen, zingende en springende on der een netwerk van veelkleurige bogen' n.*tuxrr fi Vt< b*. 's Avonds kregen de kinderen nog twee schatten mee naar huis: een portret van het koninklijk bruidspaar en een zak bruidsui kers. i i i De kinderen van school C ga ven bovendien een concert voor ouders en andere belangstellen den. Er was ook een sneltekenaar van de partij. Hij wierp op het scherm een portret van de ver dreven president der Zuidafn- kaanse Republiek, Paul Kruger, die net een triomftocht door Ne derland had gemaakt Het en thousiasme en de belangstelling en de heiligverklaring bij het le ven van deze president is alleen maar te vergelijken met de ont vangst die bijna negentig jaar la ter Nelson Mandela ten deel zou vallen. Spontaan hieven kinderen en publiek het éndere volkslied aan, dat toen op ieders lip lag. „Kent gij dat volk vol helden moed en toch zo lang geknecht. Het heeft geofferd goed en bloed voor vrijheid en voor rechtZo begon het volklied van Trans vaal. Kruger en zijn Afrikaner Boe ren hadden een Nederlaag gele den tegen een Britse overmacht Hij was in de rest van Europa en zeker in Nederland de grote en vereerde vrijheidsheld. Zo vertonen geheel verschil lende dingen toch parallellen. Maar een parallel trekken tussen de kinderfeesten toen en het hui dige Jeugdland, dat blijft moei lijk. k ga naar Frankrijk en kom nooit meer te rug." De tekst van on ze eigen Amazing Stroopwafels en hun daarbij ho rende mij immer meeslepende muziek zweeft de laatste dagen voortdurend door mijn hoofd. Het uitstekende weer mag dan een wegvluchten uit eigen omge ving niet bevorderen, maar al pratend met mijn net terugge keerde kinderen over hun re cente ervaringen in La Douce France komen toch weer de kriebels om linea recta naar mijn vrienden in Saint Alvère te rijden. Even weg, voor de jaarlijkse babbel in de enige bar-tabac van het dorp in de Perigord met Gil les, de oud-slager die nu als boer, paardenhandelaar en aan komend restauranthouder actief is, of met Philip die er een be langrijke pijler van het een paar man tellend dienstje gemeente werken is, of Jean-Philip als hij tenminste juist verlof heeft van zijn werk als lid van een olie- boorploeg ergens in Afrika en natuurlijk met Rob de geheel verfranste Nederlandse opvolger van Monsieur Dupont, de Farij- zenaar die jaren geleden met zijn premie als oorlogsveteraan begon aan de ontwikkeling van zijn camping in het naburige Pe- zuls. Ook natuurlijk voor de heerlijke keuken van de talloze restauran tjes in die buurt. Voor de truffel paté, de forel en allerlei andere lekkernijen, die in een warme, vaak historische ambiance opge diend worden voor redelijke prijzen. Uiteraard met een heer lijk wijntje. Of gewoon voor een heerlijke koele duik of een span ning èn rust gevende tocht met een kano in de snelstromende, heldere Dordogne. Ach, er zijn zo veel verlokkingen die tot een rit naar dit stekkie in Frankrijk aansporen. Zelfs ondanks vele veranderingen lokt het land ook nog in het jaar, dat definitief de laatste 2cv van de productie band afrolt. Juist vandaag wordt, overigens in Portugal, het laatste exemplaar van dit oer-Franse symbool door Citroén gemaakt. Al in 1935 gaf André Citroén zijn ingenieurs opdracht een auto te ontwerpen, die twee personen en vijftig kilo aardap pels met een snelheid van zestig kilometer per uur kan vervoe ren. Practisch, zonder versie ring Voorlopig zitten we nog hier waar in deze vakantietijd in Vlaardingen de voorvrouwe van de SP van Remi Poppe vriend en vijand verrast door een ge meentebestuurder teveel open heid kwalijk te nemen. Wethou der Agnes van Ardenne had vol gens Joke Fial-van Wingerden het Beheerplan Broekpolder, waarin een verdere ontwikke ling tot bos wordt voorgesteld, nooit eerst aan de pers mogen presenteren voordat ze er met de gemeenteraad over had ge sproken. Een onbegrijpelijk standpunt voor een partij, die juist beweert dat Het Volk meer invloed moet kunnen uitoefenen op overheidsbeslissingen. De nu gekozen werkwijze, via de pers de bevolking op de hoogte bren gen van het plan om straks die bevolking de gelegenheid te ge ven te zeggen wat ze ervan vindt, is toch precies wat Poppe en de zijnen telkens voor alle za ken eist? Is Remi soms even weg? 'De gekozen volksvertegenwoor digers', zoals Joke Fial in het consequente SP-jargon de raads leden noemt, zijn op deze wijze gepasseerd beweert zij. Daarom heeft ze geheel in de SP-traditie vragen gesteld aan het college en onder de pers verspreid. Of het nieuwe politiek is om colle geplannen eerst aan de pers voor te leggen en zo, wil ze we ten. Ik hoop maar dat het college van Vlaardingen hierop 'ja' gaat antwoorden en tegelijk dat Schiedam zich aan dat beleid gaat spiegelen. Want aan die kant van de grens, waar de SP maar geen poot aan de grond kan krijgen, zou wat meer open heid over bijvoorbeeld de cen trumplannen, het ABC en de Passage veel gegis van midden standers en andere bewoners kunnen voorkomen. Nu lijkt het erop, dat die ontwikkeling van het nieuwe hart van Schiedam, helemaal achterkamertjeswerk (om eens een vaste term van Poppe te lenen) blijft. Dat was jaren geleden al het verwijt van actievoerders als Van Kleef, Wiegman en Bakker tegen toen malige regenten als Bolman. BEN VAN HAREN MAASSLUIS - Wethouder Tim mermans (onder andere Volksge zondheid) heeft gisteravond het In stituut voor Sport en Preventieve Gezondheidszorg 'Fit Line' offici eel geopend. Vandaag was de ope ning "-voor «het publiek met een -„open-daOn, EgM^JJolgeiis de oprichters Rolando Pereira en Cees van Toor tussen een fitness en een gezondheidscentrum in. „Er kan .aap,„conditietraining en fitness .gedaan rworden,^maar we controleren ook-' de- bloeddruk, hart- en vaatziekten. We zijn ech ter geen medisch instituut. We zul len nooit op de stoel van de dokter gaan zitten." zo verklaart Cees van Toor. Het idee voor het instituut on stond twee jaar geleden. Pereira had al tien jaar ervaring bij de ge meente Rotterdam met het begelei den van sporters en vond dat de begeleiding van sporters vaak met deugt Pereira: „Bij andere sport scholen zie je wel dat er wordt ge* ROTTERDAM Inwoners van Hoogvliet-Noord, Vlaardingen-Zuid en Hoek van Holland ondervinden in het Rijnmondgebied verreweg de meeste hinder van stankover last. Metingen op dertien verschil lende plaatsen in Zuid-Holland, waarvan vier in het Rijnmondge bied, hebben dat uitgewezen. Het onderzoek werd in 1988 uitgevoerd in het kader van het zo geheten milieubelevingsonderzoek door de provincie in samenwer king met de Dienst centraal Mi lieubeheer Rijnmond (DCMR). Bij de zes milieuklachtennum- mers van de provincie kwamen in 1989 17.500 klachten binnen, ruim vijftig percent meer dan het jaar daarvoor. Uit de gemeente Vlaardingen werden 1700 meer (stank)klachten gemeld, uit Schie- broek en Berkel en Rodenrijs 800 meer. In die plaatsen ging het ech ter om geluidklachten. De klach ten over stankoverlast kwamen vaak binnen wanneer de waar schuwingsfase luchtverontreini ging van kracht was Om de stijging van het aantal stankklachten verder te onderzoe ken, werd in januari 1990 nog eens een meting gedaan. In Vlaar- dingen-Zuid en Hoek van Holland werd in januari negatiever over de stank geoordeeld dan tijdens de eerste meting in 1988. In Hoog vliet-Noord waren de klachten iets afgenomen. Wat betreft stankoverlast van bedrijven beoordeelde 46 percent van de ondervraagden in 1988 de situatie met het rapportcijfer 5 of lager. In 1989 bleek dit percentage tot 52 percent gestegen te zijn. Dertig percent van de onder vraagden zei 'vaak' of 'regelmatig' last te hebben van industriestank en veertig percent 'soms'. De hin der van stof- en roetneerslag nam echter toe. traind zonder deskundige begelei ding en dat veroorzaakt allerlei blessures omdat spieren verkeerd worden gebruikt. Dat willen wij juist voorkomen en daarom wer ken we samen met een fysiothera peut en een sportmasseur. Er wordt ook' drie'jceér per dag'èen warmmg-up gegeven, zodat allé spieren goed zijn losgemaakt voor dat het trainen begint." Tevens bestaat voor bezoekers de mogélijkhpid' óm éen 'bIoedanar lyse te laten maken. Pereira: l„Met de analyse kunnen we kijken naar het cholesterol-, glucose en hemo- globinegehalte. Vervolgens wordt er een risico-gram uitgedraaid. SCHIEDAM De bibliothe" ken in Oost- en Zuid-Schiedam- zijn gedurende de zomer enige weken gesloten. Zuid heeft zijn deuren van 23 juli tot 4 augus tus gesloten en Oost van 6 tot 18 augustus. De bibliotheek in Nieuwland heeft de zomerslui; ting achter de rug. De Centrale bibliotheek, Noord en de Jeugd bibliotheek blijven de hele zo- mer geopend. *u Gedeelte Spaland wordt vlinderwijk SCHIEDAM Het deel van Spaland bij de Kerkweg krijgt straatnamen die vernoemt zijn naar vlinders. De Vlinderho ven, het Hofpad, de Atalanta hof, Koolwitjehof, Oranjetiphof, Dagpauwooghof, Zandooghof, Spannerhof en Aureliahof, zo luiden de namen van de nieu we straten. De suggestie om dé straten naar vlinders te vernoe men, is afkomstig van Schfcp damse burgers. De gemeente heeft dit idee opgepakt. SCHIEDAM Het Amerikaan se dames-softballteam The Town of Rotterdam is begin volgende maand te gast bij de softbalvereni-* ging Schiedam. Op het programma staan wedstrijden tegen jeugd- teams van Schiedam en tegen een softball-selectie van Zuidwest-Ne derland. Alle wedstrijden vinden plaats op sportpark Harga. Het contact tussen het Ameri-, kaanse team met de 'Rotterdamse/.' naam The town of Rotterdam ligt in de staat New York op vier., uur rijden van de stad zelf en» de softbalvereniging Schiedam be staat al sinds 1982. De Schiedamse softballers namen vorig jaar al deel aan een toernooi bij hun gas ten van volgende week. De Amerikaanse speelsters ver blijven van 31 juli tot 10 augustus in Rotterdam. Hun eerste wedstrij den spelen ze op donderdag 2 en vrijdag 3 augustus op sportpark Harga. De aanvangstijd is 19.30 uur. fr If K*-». rro VS'.. r 1ff. - :-,v- O? v-v-J JLjJw. ■WO.*-» A. i<«r-WSS *s '3*i jft !*j*5 Jf WEaiwwwwMw* •Ms** li* A3 4 git jp f- lilt -s f ~>.ti r&A» li'. Vr

Het Vrije volk | 1990 | | pagina 1