Mannen profiteren 't meest van sterke dali ng werkloosheid 'Vooral de Nederlanders kr gen een cultuur-shock' 'Koperen ploert' teistert karavaan Me s es Driedaagse Moe mm* pagina 4 Het Vrije Volk SCHIEDAM dinsdag 31 juli 1990 m Gewestelijk Arbeidsbureau Nieuwe Waterweg-Noord optimistisch Twijfel over ouderdom van skelet ÉFÜ W Wi ws SCHIEDAM Een zeer gunsti ge economische situatie en zicht op „voortduring van de hoogcon junctuur" in deze regio. Dat is zo ongeveer de teneur van het on langs verschenen jaarverslag over 1989 van het Gewestelijk Arbeids bureau Nieuwe Waterweg-Noord. De consequent terugkerende mee vallers geven de organisatie alle reden voor een optimistisch ver haal. Zo kan het arbeidsbureau terug zien op een duidelijke verminde ring van het aantal werklozen in het gebied Nieuwe Waterweg- Noord. In totaal nam dat aantal af met 1369 personen, wat neerkomt op een percentage van 15 percent. Aan het eind van vorig jaar kon den vooral Vlaardingen en Hoek van Holland (beiden -19 percent) tevreden zijn over de daling van de werkloosheid. Vooral mannen profiteerden van de daling van de werkloosheid in de regio. Vorig jaar daalde het aantal werkloze mannen met 1032. De groep werkloze vrouwen verminderde met 337 personen. In december van het vorig jaar wa ren 7726 mensen werkloos, het gaat om zo'n 10,3 percent van de beroepsbevolking. Redelijk tevreden is het ar beidsbureau ook over het aantal vacatures dat in het afgelopen jaar werd ingediend. Geraamd waren er 1900, uiteindelijk kwamen werkgevers met 1918 vacatures. „Een postief resultaat," meldt het jaarverslag. Volgens het arbeidsbu reau dat aantal zelfs overschreden kunnen worden wanneer onderne mers minder terughoudend zouden zijn geweest met het aanmelden van vacatures. Zij zouden regel matig ten onrechte denken dat de opengevallen banen toch niet kunnen worden opgevuld. Overigens slaagde het arbeids bureau erin om 55,3 percent (1060 banen) van deze vacatures op nieuw te vervullen. Dit cijfer ligt ook hoger dan ramingspercentage, dat voor 1989 op 50 percent was vastgesteld. Zo'n 210 vacatures werden ingevuld door personen die langer dan een halfjaar werk loos waren. Aanvankelijk verwachtte het arbeidsbureau voor 1989 een enor me hoeveelheid ontslagaanvragen. Het leek vanzelfsprekend dat de collectieve ontslagen in de metaal industrie, zoals bijvoorbeeld in 1988 bij ondermeer Wilton Fij- enoord, ook gevolgen zou hebben voor de werkgelegenheid hij de toeleveringsbedrijven. Het Gewes telijk Arbeidsbureau Nieuwe Wa- erweg-Noord had daarom gere kend op 1200 ontslagaanvragen. Het werden er uiteindelijk slechts 690 én nieuwe collectieve ontsla gen bleven vorig jaar uit. Be scholing van werkzoekenden verliep vorig jaar volgens plan. Het eigen scholingsinstituut, het centrum voor Vakopleiding voor Volwassenen, ontving honderd personen. Vooral opleidingen voor automontage, installatietech niek, houtbewerking en metselen waren in trek. Via de zogenaamde heroriënteringsgesprekken werd op een andere manier gepoogd de arbeidsmarkt op een poisitieve wijze te beïnvloeden. Het arbeids bureau ging ook in dit opzicht over haar taakstelling van 540 gesprek ken heen. In totaal werden er vo rig jaar 620 gesprekken met men sen gevoerd. Voor 235 personen werd actie ondernomen, hij voor beeld in de vorm van het aanboe- den van scholing of een sollicita tietraining. Het resulteerde er uit eindelijk in dat 119 personen een baan kon worden aangeboden. VLAARDINGEN De ar- cheologie-studenten die aan het werk zijn in de Vlaar- dingse Zuidbuurt kunnen zich sinds - het afgelopen weekeinde verheugen in steeds meer belangstelling van het publiek. De reden daarvoor is niet het blootleg gen van de funderingen van een huis of de vondst van bijzondere scherven. De in- tersse is vooral gewekt door de onverwachte vondst van een skelet. Op een eilandje in de surf- plas enkele honderden me ters van het terrein van de opgravingen, vonden drie Vlaardingse jongens tijdens het weekeinde een skelet. De ouderdom van de menselijke resten staan nog niet vast. Nader onderzoek moet uit wijzen of het tweeduizend of 'slechts een ^paar honderd jaar' oud is. De drie jongens die de het skelet hebben gevonden zijn Aijan, Erik en Arie. „We wa ren op de surfplas aan het varen met een bootje, toen we in een kleine baai wilden aanleggen," vertellen ze over hun 1 lugubere ontdekking. '„Arie begon te' graven en stuitte op een paart botjes. Nou, dat is niks bijzonders. Het. kan van .alles 'zijn, ook van een koe. Die borjes heb ben we dus achter ons in het water gegooid. Toen we ver der groeven, kwamen we de ribbenkast tegen en even la ter het hoofd," vertellen zij. Toen de jongens eenmaal in de gaten kregen dat het om een menselijk skelet ging, hebben zij de politie gebeld. Die was snel ter plaatse, net als de brandweer en Jeroen Ter Brugge, debegeleider is van de archeologie-studen- ten. „Voor ons onderzoek kan deze ontdekking heel belang rijk zijn," vertelt een blije Ter Brugge. Na het uitgraven bleek het skelet niet com pleet te zijn. De handen en benen ontbraken. Voor de handen heeft Ter Brugge geen verklaring. „Maar de benen kunnen best zijn ver dwenen door de graafmachi ne die het kunstmatige ei landje heeft aangelegd." Het skelet is inmiddels overgebracht naar het Ge rechtelijk Laboratorium in Rijswijk. Door Liesbeth Buitink SCHIEDAM-KETHEL Ze ar riveerden gistermorgen om 10.24 op station Schiedam/Rotterdam- West. Sindsdien maken veertien Oostduitse jongeren zich op voor een fietstocht door Nederland. Sa men met leeftijds- en geloofsgeno ten van de hervormde Dorpskerk in Schiedam-Kethel bezoeken ze deze week onder meer Schiedam, de EfteHrig, Middelburg en Am sterdam. Het doel van de reis is niet alleen de jongeren kennis la ten maken met eikaars culturen, maar ook een basis leggen voor een verenigd Europa. „Doordat de jongeren intensief met elkaar optrekken tijdens zo'n fietstocht, leg je een vloertje voor een verenigd Europa," zegt organi sator Kees Mos, predikant in Xe- thel. „Daarbij krijgen niet de Oost duitsers, maar juist de Nederlan ders een cultuur-shock. De Duit sers hebben na november allemaal al een kijkje in de Bondsrepubliek genomen en zijn al wel gewend aan de Westerse luxe. De Neder landse jongeren hebben er vaak geen idee van dat leeftijdsgenoten op driehonderd kilometer afstand een jaar geleden nog verplicht marxisme op school kregen en, niet konden (uitkomenvoor hun geloof.' Ze schrikken ervan dat daan zo'n waanzinnige onderdrukking was." Het thema van de fietsweek is 'het grootste gebod'. Dominee Mos: „Dat is het gebod-van Jezus je naaste lief te hebben als jezelf en God boven alles. Het houdt,wel de gelijk -verband-met dat' verenigde EuropaTAlles staat nu op zijn kop; in feite, zijn we terug inil945,en>-, ,J *4 u fV"' moeten* del'kaartfinl'bpnieuwi) vjotJ Vmoëten-mntwiBcfften? - De? kerk is nu in een rol geduwd,waarin?ze êsiët" S? -V -J 10.24 uur. Sta tion Schie- dam/Rotter- dam-West. De Schiedamse do minee Kees Mos verwel komt zijn Oost duitse collega. LekkageiAuto vliegt in brand SCHIEDAM De brand weer van Schiedam moest gis termorgen in actie komen om een autobrand te blussen. Een aan de Nieuwe Haven gepar keerde Citroën was als gevolg van een benzine-lekkage n de brand gevlogen. Volgens de po litie heeft het verkeer weinig last gehad van de bluswerk zaamheden. Diefstal bij bedrijven SCHIEDAM Twee bedrij ven aan de Brauwweg in Schie dam hebben afgelopen weekend bezoek gekregen van inbrekers. De daders openden ondermeer de brandkast. De totale waarde van him buit is nog onbekend. De politie vermoedt dat de mannen zich vrijdagmiddag al in de gebopuwen van de onder nemingen hebben laten inslui ten. Vismaaltijd voor ouderen SCHIEDAM De jaarlijkse vismaaltijd voor ouderen, geser veerd door het dienstencen trum De Woudhoek vindt dit - keer plaats op 23 augustus aan- k staande. Brood, koffie, thee en twee visjes naar keuze staan op het menu. Lis zal als toetje die- r nen. De gasten betalen vier gul-1 den voor de maaltijd en kun- nen zich vanaf volgende week maandag aanmelden aan de ba- lie van het dienstencentrum, t De eerste vissen liggen om één l uur op tafel. Vanaf kwart voor E één kan een ieder aanschuiven j aan de tafel in de recreatie- ruimte. j De Woudhoek op zoek naar vrijwilligers SCHIEDAM Dienstencen- trum De Woudhoek is op zoek 1 naar vrijwilligers voor het rondbrengen van maaltijden 1 aan ouderen in de wijk. Dat ge- J beurt iedere dag tussen twaalf en één 's middags. Vooral nu, j tijdens de zomerperiode, levert 1 het nogal wat moeite op om j vrijwilligers te vinden. Mensen t met een auto en eventuele be- zorgers zonder auto kunnen zich aanmelden bij het dien stencentrum. Het autoverbruik j zal worden vergoed. Hét tele- foonnummer van Dienstencen- j trum De Woudhoek is 470.95.55.- den geschud .worden. Daarin moe ten we samen zoeken naar nieuwe geboden. De Bijbel kan daarin cen traal staan." In Heckelherg, waar de fietsers vandaan komen, heeft de kerk een belangrijke functie in de maat schappelijke omwenteling. Mos: „Christian Knuth, de dominee die deze week mee-organiseert, is daar echt een soort burgemeester, een ongekroonde koning. Dat komt omdat de mensen het gevestigde bestuur wantrouwen en denken dat zij nog allemaal socialisten zijn. Knuth probeert mensen te la ten vasthouden aan de goede din gen van het socialisme, maar hij neemt een uitverkoop van nonnen en waarden waar. Hij signaleert dat veel mensen helemaal door slaan naar het kapitalisme." Volgens Knuth zelf is de Oost duitse kerk echter voorlopig nog in een identiteitscrisis verwikkeld. „De vraag is nu of we één kerk moeten gaan vormen met de West- duitse evangelische kerk waar aan we gelieerd zijn of juist on ze Oostduitse indentiteit verder verantwoordelijk wordt' gehouden voor het huidige beleid, omdat ze altijd het alternatief voor het so cialisme was. De strijd wordt nu gevoerd rond de vraag of de kerk die oude provocerende rol kan houden of zich moet aanpassen aan de nieuwe regering. Dat is verwarrend, want in de DDR is er geen maatstaf meer. Het land slin gert als een schip zonder stuurman in de storm, of hoogstens met een niet Oostduitse stuurman," zegt de Heckelbergse predikant. Be week van de Oostduitsers eindigt volgende week woensdag in het Amsterdamse Anne Frank Huis. „Daar zit misschien wel iets opvoedkundigs in," erkent Kees Mos. „We hebben er voor gekozen omdat het aansluit op de leefdwe- reld van jongeren, zoiets spreekt ze gewoon aan. Maar ook omdat op de Oostduitse scholen het joodse vraagstuk absoluut niet wordt be handeld. De jongeren daar weten niets van het vergassen van joden, niets van de concentratiekampen." „Van de geschiedenis wordt bij ons geen objectief beeld gegeven^", zegt ook Christian Knuth. „De na-t zi's worden vereenzelfïgd met de** Bondsrepubliek, alsof de schuld al leen bij hen hoort. Dat is heel schizofreen, In de evangelische ge meenschap is de traditie wel le vend gehouden en worden bij voorbeeld bij de herdenking van de Kristalnacht nog altijd de klok ken geluid. Er is ook het bewust zijn dat wij een bijzondere verant woordelijkheid hebben voor de jo den in onze gemeenschap." De Oostduitse jongeren zien de week iets luchtiger. „Wij hopen hier vooral contacten te leggen en vriendschappen te sluiten," zegt Knuths 14-jarige dochter Thekla. Het programma spreekt haar wel aan. „Ik wil wel graag naar het Anne Frank Huis, want ik heb haar dagboek gelezen en ook het boek van Miep Gies. Dat vond ik heel indrukwekkend." Maar ook het vooruitzicht van een bezoek aan de Efteling en de disco-avond op zaterdag wekt haar enthousi asme. „Bij ons heb je ook wel dis co's, maar als je veertien bent mag je daar maar tot tien uur blijven Rugnummer 44 wordt ge dragen door Debby Lems. Het elfjarige meisje rijdt voor de tienkoppige ploeg van Heine- ken. Zij woont in Schiedam aan de Vellevest en is leerling van groep 8 van de Dominicus Sa- vio school aan de dr. Schaep- mansingel. Voor het tweede jaar doet ze mee aan de Meisjes Driedaagse. Vorig jaar was ze bijna rode lantaarndrager van het peloton. Gisteren begon ze de dag als 47ste in het klassement. „Na tuurlijk probeer ik hoger te ein digen dan vorig jaar. Maar be langrijk is het allemaal niet. Meedoen is voor mij het voor naamste," zei ze gistermiddag na het beëindigen van de tri athlon. En verder: „Met de meiden in de ploeg kan ik het goed vin den. We lachen tussen de wed strijden door heel wat af. Na tuurlijk houden we 's avonds een kussengevecht. Maar niet lang. Ik ben steeds erg moe. Die vier dagen in Limburg vind ik fijn. Daar heb ik steeds graag voor getraind." Vandaag denkt Debby hoge ogen te gooien bij de atletiek wedstrijden op de sintelbaan van het gemeentelijke sport park in Venray. „Hardlopen vind ik leuk en kan ik ook* goed. Hiermee hoop ik enkele r plaatsen te stijgen m het alge meen klassement." Door Rein Wolters YSSELSTEYN Zon, hitte en jeuk door vervellen beginnen in het peloton van de Meisjes Drie daagse een ware plaag te wor den. Onder tropische temperatu ren, van boven de dertig graden, hebben de rensters gisteren on voorstelbaar zware wedstrijden verreden. Het begon allemaal met een ploegentijdrit met de start direct naast een farm met twintigduizend kakelende kip pen. Al rond tien uur was de zon zo onbarmhartig warm dat het asfalt smolt. De meiden ploegden zich niettemin fanatiek door het golvende, snikhete parcours van zeven kilometer heen. De ploeg van Het Zuiden, met als ploeg- leidsters Nel Vos en Sylvia Veen- stra, was met een tijd van 12.32.37 minuten verreweg het snelst. Dit team voert ook het al gemeen ploegenklassement aan en het moet al heel vreemd ver lopen als Het Zuiden morgenmid dag de eindoverwinning niet mee naar huis neemt. Onder het lover van een bosrand werd aan sluitend nog een sprint verreden. Wat behalve de wedstrijdlei ding op dat moment niemand wist, was dat Maaike Vos van Het Zuiden, de fiere leidster van het witte klassement (10-, 11- en 12-jarigen) op dat moment zelfs de leidster van het gele punten klassement (13-, 14- en 15-jari- gen) was gepasseerd. Dat is haar ploeggenoot Pascale Maasdam. In feite droeg het ranke meisje op dat moment beide, fel begeerde, tricots. Maar er volgde ook nog een zware triathlon en 's avonds ook nog een veldtrial achter het vakantiecentrum De Peelhaas in Ysselsteyn. Ook deze waren door de hitte moordend zwaar. Wonderlijk genoeg bleef bij al le misère Diana Verwest van de ploeg Schilderbedrijf Holland ste vig in het zadel. Het renstertje uit Capelle aan den Ussel rijdt alle wedstrijden op een doodge wone dikke banden-fiets. En ze doet toch niet onder voor haar collega's met de duurste wed- strijdfïetsen of mountain bike's. Diana rijdt haar eigen wedstrijd en doet dat uitstekend. Ze staat nu op de veertiende plaats in het algemeen klassement. „Dat vindt ik niet zo belangrijk," zei ze gis teravond na het beëindigen van de trial. „Doe namens mij maar de groeten aan iedereen in het Kruiningergors." De Meisjes Driedaagse (MDD) is een kinder-fiets-evenement van het recreatiecentrum Krui ningergors in Oostvoome. Omdat de MDD twintig jaar bestaat, worden de wedstrijden verreden in Limburg, Morgen reist het ruim honderdvijftig mensen om vattende gezelschap weer naar huis. Leidster Netty Struik van de ploeg Vitesse keert terug in het gips. Gisteren liet ze op ad vies van begeleidende EHBO'ers toch maai een foto maken van haar pijnlijke pols. Maandag was ze daarop ongelukkig gevallen. De dokter stelde als diagnose een gebroken pols. Na de enerverende dag van gisteren bleek dat Maaike Vos, als het regelement dat zou toela ten, vandaag inderdaad met twee truien zou mogen rijden. Ze ont troonde Pascale Maasdam, die door slechter rijden naar een vierde plaats werd verwezen. Maar de gele trui hangt nu om de schouders van Patricia Kie- boom, eveneens van de ploeg Het Zuiden. Tanja van Klaveren van Schildersbedrijf Holland was gis teren de grote pechvogel. De sprint moest ze drie keer over doen vanwege materiaalpech en tijdens de trial kwam ze vrij pijnlijk terecht op de stang van haar fiets. Sportief als ze was, le verde het meisje elke keer de ex tra inspanning. Vandaag wordt een gecombi neerd atletiek- en wielerpro- gramma afgewerkt. W iWk. b-v frisse duik Het begin van de triation in Venray betekende geluk by een ongeluk een memsten aan de Meisjes Tour. voor de deel- SrtC. 5- I - fi 1 SsXi BhtT i&Tv -v— li

Het Vrije volk | 1990 | | pagina 1