Poltitiefretstoer op de tocht Kunstzinnige partners openen galerie annex konditorei in fraai pand Het Vrije Volk SCHIEDAM Slapen in de open lucht favoriet in het waterkamp van Nieuwland Demente bejaarde wordt niet verplicht opgenomen KUNST TE KIJK ?n PAGINA 4 ws DINSDAG 7 AUGUSTUS 1990 Elf jongens en meisjes van elf tot vijftien jaar brengen op initiatief van bet Schiedamse buurthuis Nieuwland (Albardastraat 65) een watervakantie door in het Reigersnest aan de boorden van de Binnen maas in Westmaas. Zater dag keren de tieners terug. Vier mensen verzorgen hun begeleiding. Het Vrije Volk geeft dagelijks een verslag van hun belevenis sen. Door Rein Wolters WESTMAAS Kamperen is experimenteren. Onder deze ge dachte hebben Douchine, Jasghat- ta, Jan, John, Maziar, Mathijs, Pe tra en Tamara hun slaapkrib in waterkamp het Reigersnest ver ruild voor een slaapzak op de grond in de buitenlucht. Met name zondagnacht, toen Nederland nog gebukt ging onder de naweeën van een hittegolf, ervaarden de tieners( deze wijze van slapen als uiterst prettig. „Hun wens is het om alle, nachten buiten te blijven maffen," droeg leider Leo van Loenen (20) gisteravond uit aan de buiten wacht. „Maar dat laten we natuur lijk wel afhangen van het weer. In een plensbui laten we de kinderen niet slapen. Zieke kinderen kun nen we niet gebruiken en boven dien zou dat hun eigen plezier ver gallen." Overigens maakt het slapen in de open lucht weinig verschil voor het tijdstip waarop de ogen zich werkelijk sluiten. Het werd zon dagnacht opnieuw drie uur voor dat de fauna in de omgeving van het kampverblijf ongestoord kon slapen tot de morgenstond. „De kinderen blaken van energie en zijn bijna niet moe te krijgen," al dus Leo van Loenen. Om kwart over acht werd gistermorgen de slaap uit de ogen gewreven. Er wachtte opnieuw een drukke dag in het waterkamp langs de Bin nenmaas in de Hoeksewaard. In twee groepen werden van oud- en wrakhout vlotten gebouwd, die la ter werden samengevoegd tot één vlot. Het bleek drijfwaardig en zelfs nog te varen ook. Omdat de groep zichzelf moet bedruipen, ging in de middag een deel van hen winkelen in Oud-Be- ijeiland. Daarna was het kokkerel len geblazen onder leiding van kokkin Nel. „Het werd macaroni met saus ala tante Nel, best lekker. Misschien gaan we er vandaag al lemaal van aan de race, maar dat kan de heerlijke smaak niet meer wegnemen," grapte Leo van Loe nen. Hij coördineert elke dag de kampkrant, waarvoor afwisselend drie deelnemers de verhalen schrijven.Mathijs Claasens en John van Loenen (het jongere De gezamenlijke maaltijden in Het Reigersnest smaken uitstekend en gaan tot de laatste kruimel op. broertje van woordvoerder Leo) moesten gistermiddag toch nog even een fikse zwempartij onder nemen om een door de wind losge slagen roeiboot binnen te halen. De dag en de avond werden verder gevuld met spelen als monopoli, dammen en film kijken. „Voorts heb ik alleen nog te melden dat ie dereen het uitstekend naar de zin heeft en dat we er het liefst nog een week aan vastplakken." Vandaag is het programma, waarop het leren van roeien, zei len en windsurfen een belangrijke plaats inneemt, voor een groot deel afhankelijk gesteld van het weer. Als alternatief staat er een dierengeluidenspel en een speur tocht genoteerd. Carlo l'Ami van SVV naar Dordrecht '90 SCHIEDAM Dordrecht '90 heeft gisteravond met SVV overeenstemming bereikt over een transfer van doelman Carlo l'Ami. Vanavond onderhandelt l'Ami met Cees den Braven, de voorzitter van Dordrecht '90, over een meerjarige verbinte nis. Den Braven hoopt zijn nieuwe aanwinst morgen aan de pers te kunnen presenteren. l'Ami werd enkele weken gele den voor 120.000 gulden door SVV van Excelsior gekocht, na dat hij het afgelopen seizoen op huurbasis bij de Schiedamse club had gespeeld. l'Ami teken de een tweejarig contract bij SVV, maar kreeg na de komst van Joop Hiele de toezegging, dat hij de overeenkomst mocht verbreken als hij een aanbie ding van een andere club kreeg. Joegoslavische scouts op vriendschapsbezoek SCHIEDAM Vijftig Joego slavische scouts uit de Schie damse zusterplaats Titovo Ve- lenje brengen morgen een vriendschapsbezoek. De jonge ren, in leeftijd variërend van twaalf tot vijfentwintig jaar, ar riveren morgenochtend met de boot uit Engeland in Hoek van Holland. De volgelingen van het' levenswerk van Baden Po well (verbroedering door sport en spel van alle jongeren over de gehele wereld) zijn daar op kamp geweest. Alvorens zij naar huis reizen, brengen zij een bezoek aan Schiedam. Het betreft een vriendsehaps-tegen- bezoek. Vorig jaar was name lijk een aantal Schiedamse scouts van de Franciscus-Lode- wijk Groep op bezoek in Titovo Velenje. De Joegoslavische scouts wordt rondgeleid in mo len De Vrijheid en maken 's middags een rondvaart vanuit de Voorhaven over de Nieuwe Waterweg. Aan het eind van de middag eten de jongeren in het Stadskantoor. Donderdagmor gen keren ze terug naar hun va derland. Bewoners in voortuin; inbraak via achterkant SCHIEDAM Terwijl de bewoners van een woning aan de Ieperlaan 's middags lagen te soezen in de voortuin, sloe gen dieven hun slag aan de ach terzijde. Op de eerste etage drongen ze de woning binnen en namen een onbekende hoe veelheid sieraden mee. Roemenen over grens gezet SCHIEDAM De twee Roe menen die zondagavond aan Bijsterstraat hebben getracht een autoradio te stelen, zijn gis teren door de politie over de grens gezet. Het duo heeft zon dagnacht en een deel van maandag in hechtenis doorge bracht. Na het betalen van de schade mochten de krakers naar hun thuisland vertrekken. Fotograaf bestolen ROTTERDAM Persfoto graaf John de Pater is gister-, middag om één uur zwaar gedu peerd, toen zijn fototas met ca mera's en lenzen ter waarde van enkele duizenden guldens uit zijn auto werden gestolen. De auto, die stond op hoek van de Wolphaertsbocht en de Doklaan, werd opengebroken. Internationaal wielerspektakel waarschijnlijk van de baan door wegvallen miljoenensponsor Door Joop van der Hor ROTTERDAM/NEW YORK Op 2 en 3 september moeten zo'n duizend politiemensen uit veertien Europese landen vertrekken voor een fietstoertocht over 2.780 kilo meter door de Verenigde Staten. Onder de deelnemers is een dele gatie van ongeveer vierhonderd Nederlandse politiemensen. Uit Rotterdam en omgeving doen zo'n zestig politiemensen mee aan dit grootste politiewielerspektakel uit de geschiedenis. Deze unieke 'tour de force', met als startplaats New York, voert het rennersveld dwars door Pennsylvania, Georgia en Flo rida, om op 22 september te eindi gen in Miami. Of deze tocht doorgaat is echter sinds afgelopen zaterdag uiterst onzeker. Toen verscheen in De Te legraaf een paginagrote adverten tie van het organisatiebureau Ma- ran uit Terborg onder de kop 'Say no to drugs and yes to sponsors hip'. Terwijl tickets, transport en uitrusting al zijn geregeld en de duizend politiemensen hun vakan tie hebben afgestemd op het bijna drie weken durende wielerevene- ment, blijkt zich al twee weken te rug een belangrijke sponsor te heb ben teruggetrokken. Een catastrofe dreigt nu voor zowel Maran als deelnemers, die hun reis reeds hebben betaald en op het punt staan te vertrekken. Doordat de niet bij name ge noemde sponsor zich amper vier weken voor het vertrek naar New York heeft teruggetrokken, heeft de organisatie nu een tekort van zo'n drie miljoen gulden. Geduren de het afgelopen weekeinde zaten medewerkers van het organisatie bureau Maran aan de telefoon om de volgens een woordvoerster vele telefoontjes van potentiële spon sors te beantwoorden. Ton Wig- gers, directeur van Maran, schat de kans dat de politiefietstocht toch doorgaat echter op slechts tien percent. „We hebben de afge lopen twee jaar met hart en ziel gewerkt aan dit miljoenenproject. Het niet doorgaan betekent een ge weldige klap en verschrikkeliike deuk in ons moreel. Zestien men sen werken nu dag en nacht om de tocht alsnog door te kunnen laten gaan, maar erg veel hoop daarop heb ik niet. Zelf hebben we hier ruim zes ton ingestoken, toen in januari het project al dreigde te mislukken. Wij willen de schuld van het eventueel mislukken zeker niet naar andere afschuiven, maar zijn nu eenmaal afhankelijk van elke beweging, die de stichting organi satie fietstochten, zeg maar de In ternational Police Association (IPA), maakt. Zij zijn de opdracht gever en hebben de eindverant woordelijkheid," zegt een hevig te leurgestelde Wiggers vanuit het crisiscentrum in Terborg. Het terugtrekken van de spon sor was bij de organisatoren al ruim twee weken bekend. On danks de sombere verwachtingen werden de renners en begeleiders per brief verzocht zo spoedig mo gelijk de borgsom van hun spon- sorkleding over te maken. De deel nemende politiemensen dreigen als voor uiterlijk aanstaande woensdag de benodigde drie mil joen niet op tafel komt, er per per soon zo'n 1.800 gulden bij in te schieten. Los van alle extra kosten die een dergelijke trip met zich meebrengt. Politiemensen vanuit het gehele land hebben kwaad gereageerd. De meesten hebben hun vakantie met gezin er voor ingekort of bij in la ten schieten om het avontuur in Amerika te kunnen meemaken. De renners hebben er inmiddels vele duizenden trainingskilometers op zitten. De politiefietstocht zou wor den opgedragen aan de 'Just say no to drugs foundation', die in Amerika onder leiding van Nancy Reagan strijd levert tegen drugsge bruik. Een eventueel batig saldo zou voor deze foundation bestemd zijn. De voorzitter van de IPA Ne derland, de Rotterdamse brigadier H. Stoop, was niet bereikbaar voor commentaar. SCHIEDAM De demente be jaarde Johanna Klaassen zal voor lopig niet worden opgenomen in een psychiatrische inrichting. De vrouw, regelmatig rondzwervend over de Rotterdamsedijk, vormt volgens de politie en het RIAGG geen gevaar voor zichzelf en haar omgeving. Volgens de wet is een gedwongen opname dan niet moge- lijk. Tijdens het afgelopen weekend werd de 82-jarige bejaarde, in de volksmond 'Jopie' genaamd, weer zwalkend aangetroffen op de Rot terdamsedijk. Ondanks een tempe ratuur van boven de dertig graden, liep de vrouw met een dik vest aan. Bewoners, hiertoe aangemoe digd door een huis-aan-huis be zorgde folder van het Leger des Heils (die ook geen raad meer weet met de vrouw), belden de po litie. Agenten hebben haar meege nomen naar het bureau en later weer naar haar woning op het Lo- rentzplein gebracht. Volgens een woordvoerder komt deze situatie regelmatig voor. „Als we haar 's nachts weer zien rondzwerven wordt ze meestal direct meegeno men naar het bureau. Na een praatje ja, ze is best aanspreek baar brengen we haar weer thuis. Meestal ligt haar sleutel nog binnen, dus breken we even voor haar in." Johanna Klaassen heeft dus nog altijd een eigen woning, maar kan zichzelf niet meer verzorgen. Ze staat bovenaan de wachtlijst voor een plaats in verzorgingstehuis DrieMaasStede. Nu krijgt ze nog de nodige hulp van Leger des Heils soldate De Heer, die zelf op de Rot terdamsedijk woont. Maar als De Heer niet thuis is, of 'Jopie' het adres niet kan vinden, veroorzaakt zij regelmatig overlast in de buurt. „Dan loopt ze, ook 's nachts, roe pend over de straat en wekt de halve buurt," aldus een bewoner. Hij en andere buurtbewoners vinden dat zij vooral voor zichzelf wel een gevaar vormt. „Ze loopt over de trambaan en eet uit vuil niszakken. Dat kan zo niet door gaan." Gepleit wordt daarom voor verplichte opname van de bejaar de, die overigens zelf geen huisarts heeft. Een woordvoerder van de poli tie: „Maar een verplichte opname kunnen we wel vergeten. Een ad viseur van het RIAGG heeft haar al eens onderzocht en kwam tot de conclusie dat ze voor zichzelf en voor haar omgeving geen direct gevaar vormt. Bij zo'n advies kan ze niet verplicht worden opgeno men. We houden haar dus nog maar even in de gaten. Totdat ze in DrieMaasStede terecht kan." AIDS De foto-expositie 'Mensen met Aids' is vanaf 3 augustus te zien in de Openbare Biblio theek aan het Bachplein in Schiedam. De expositie bestaat uit foto's van New Yorkers die lijden aan de dodelijke ziekte en zijn gemaakt door de Am sterdamse fotograaf Frits de Ridder. De Ridder werkte in 1988 en 1989 enkele maanden in het Bailey House in New York, een voormalig hotel dat ruimte biedt aan ruim veertig daklozen met aids. Tijdens zijn vrijwilligerswerk daar maakte De Ridder dertig collages van de aids-patiënten, die dankzij het Bailey House niet op straat hoeven te sterven. De foto's la ten zien dat de ziekte iedereen kan treffen. De expositie wordt gefinancierd door de Stichting Aids Fonds. De expositie duurt tot en met 27 augustus. VENETIË Riflessione locale Weer spiegeling van een stad. Het Italiaanse woord 'riflessione' betekent weerspiegeling. Onder deze titel laten Kees Lesuis en Annette Braad tijdens de zo mermaanden tekeningen zien in de Bondspaarbank aan de Schiedamseweg 12 in Vlaardin- gen. Ze zijn gemaakt naar aan leiding van een reis naar Vene tië. Het paar Lesuis en Braad trof m deze Italiaanse stad een stemming van vergane glorie: het geluid van een plotseling opdoemend pleintje, kwebbe lende dames, de kleuren oker en warmrood. De indrukken lieten zich volgens de kunste naars niet vangen door een fo totoestel. De expositie duurt tot en met 31 augustus. HEIFRA Tot half augustus is bij De Zeeman werk te zien van de Schiedammer Frans Jan van der Heide, Na zijn studie en leertijd bij enkele kunstschil ders vestigde Van der Heide zich als zelfstandig beeldend kunstenaar. Omdat zijn werk, onder de naam Heifra, al snel bekend werd in het buitenland, besloot hij enkele jaren in Noorwegen, Spanje, Portugal en Frankrijk te gaan schilderen. Het werk dat in het theehuis De Zeeman (Hoogstraat 205 in Vlaardingen) hangt is expres- sionistischer dan zijn vroege werk. De kleuren zijn sterk en diep en de schilderijen zijn meestal uitgevoerd in acryl of olieverf, JUBILEUM 'Stedelijk Museum Schiedam 90 jaar' is de eerste expositie na de verbouwing van het Schiedams museum. De jubile um-tentoonstelling is verdeeld over de Grote Kerk en het opge knapte museum. Ze geeft de ge schiedenis weer van de kleine oudheidskamer die uitgroeide tot een museum van eigentijdse kunst, het Schiedams Stedelijk. De expositie geeft een beeld van de collectie op het gebied van de oude en hedendaagse kunst. Bovendien wordt er een overzicht getoond van de Schie damse sierkunstenaar A.F. Gips (1841-1943). De expositie is tot en met 26 augustus te zien in het Stedelijk Museum, Hoog straat 112 en in de Grote Kerk te Schiedam. POLICE-ART Bij Monsieur Paul, de crcis- santerie aan de Noordvliet 5 in Maassluis, hangen acryl schil derijen van Nicolaas. Dat is de vaste ondertekening van de 55- jarige Maassluizer N. van de Berg, hoofd van de beheers dienst van de gemeentepolitie en voorzitter van de Vrienden van het Gemeentemuseum, die zich al van jongsaf aan met schilderkunst bezighoudt. Op dit moment hangen ook werken van hem in de Police Art Gale- ry in Warnsveld en eerder ex poseerde hij dit jaar in het Schuurkerkje en in Naaldwijk. Bij Monsieur Paul toont hij re cent werk waarin het doorbre ken van grenzen tot uitdruk king komt. Nicolaas schildert sinds 1960 bijna uitsluitend non-figuratief. De schilderijen hangen tot begin september bij Monsieur Paul. Openingstijden maandag tot en met zaterdag van 9.00 tot 18.00 uur. SIERAAD In Galerie Alpha is een col lectie sieraden te zien van Wim Kok en Sigrid Boot en mono prints van Gwéndle Diascorn De sieraden zijn gemaakt van titanium en zilver en vervol gens gekleurd door het metaal met vloeistoffen te bewerken. De monoprints bestaan voorna melijk uit portretten en zijn uit gevoerd in kleurige vlakken. Galerie Alpha maakt deel uit van de juwelierszaak Kok aan het Broersvest 93 te Schiedam. Sinds een half jaar wordt iede re maand een nieuwe tentoon stelling ingericht. COÖPERATIE De Verbruikerscoóperatie Rotterdam heeft meer dan een eeuw bestaan. In 1860 werd de eerste coöperatieve winkelver eniging Neerlands Werkman opgericht en kort daarna volgde de Rotterdamse Verbruikers vereniging, de Ambtenaren- coöperatie, De Vooruitgang en de socialistische coöperatie Voorwaarts. Na de oorlog fu seerde de Vooruitgang met de in 1920 opgerichte Rooms Ka tholieke coöperatie De Ster. In het Nationaal Coöperatie muse um aan de Lange Haven/hoek Appelmarkt in Schiedam is een tentoonstelling te zien over de geschiedenis van deze coöpera ties, geïllustreerd met geschrif ten, foto's, contracten en oude gebruiksvoorwerpen. De ope ningstijden zijn beperkt: op donderdag is het museum open van 12.30 tot 17.00 uur en van 19.00 tot 21.00 uur en op vrij dag van 12.30 tot 17.00 uur. Op zaterdag opent het museum haar deuren van 11.00 tot 17.00 uur. De toegang is gratis. SPECTRUM Kunst bekijken onder het ge not van een kop koffie en een gebakje, dat kan in de kernver se galerie/konditorei Het Spec trum aan de St. Liduinastraat 75a in Schiedam. De eerste ten toonstelling is van het werk van één van de eigenaren, John lathouwers. Samen met zijn compagnon, Arthur van Steen, zorgt hij dat er iedere maand andere schilders hun werk ex poseren, De naïeve en figuratie ve kunst van John Lathouwers blijft tot eind augustus hangen. Door Rein Wolters SCHIEDAM Koffie, koek, ijs en kunst. In galerie-kon ditorei Het Spectrum is het allemaal verenigd en te koop. Evenals trouwens een frisdrankje, maar geen alcohol, want dat is taboe bij de exploitan ten en levenspartners John La thouwers en Arthur van Steen. In enkele maanden tijd heeft het on dernemende duo een, zoals het tweetal het zelf omschrijft, zwaar verwaarloosd, vochtig en beschim meld pand aan de St. Liduina straat 75a in Schiedam verbouwd tot een juweeltje van een galerie. Licht en lichte kleuren voeren de boventoon. „Er was een T-shirt drukkerij in gevestigd," vertelt John Lathou wers, die 34 jaar geleden in Schoonhoven het levenslicht zag. „We hebben lang geaarzeld, maar uiteindelijk leek het ons toch de meest geschikte plek om onze gro te sprong te wagen." Drie weken geleden ging de galerie annex kon ditorei dan eindelijk open. „Het was meteen al een succes. We kre gen veel bijval voor onze opzet," lacht Arthur van Steen. John vult aan: „Maar intussen hebben we door al die warmte al wel meer ijs en fris dan kunst verkocht." En: „Natuurlijk is onze winkel als galerie nog nauwelijks bekend. Maar dat komt wel. Ik heb daar best vertrouwen in. Mijn optimis me is gebaseerd op geluiden van bezoekers van onze galerie. Die zeggen het concept goed te vin den." Aan het eind van deze maand wil Het Spectrum werken exposeren van een andere kunste naar. „Iedere beeldend kunstenaar kan bij ons terecht," nodigt Arthur van Steen andere vakbroeders uit. „Onder kunstenaars is steeds een grote vraag naar expositieruimte. Ze zijn welkom." Tot aan het eind van de maand exposeert John Lathouwers zijn ei gen acryl- en pastelwerken. Acht tien van zijn werken hangen ter bezichtiging aan de lichtgetinte wanden. Twaalf heeft hij er nog achter de hand. Voor het geval zich geen andere kunstenaar meldt. Dan kan hij deze als over brugging exposeren.John Lathou wers is geboren en getogen in de zilverstad. Aansluitend op de lage re school bezocht hij de Vakschool voor Bakkerij en Horecapersoneel in Rotterdam. Daarna behaalde hij nog enkele diploma's om vervol gens als kok te gaan varen bij de (niet meer bestaande) Stoomvaart Maatschappij Zeeland in Hoek van Holland (Harwichlijn). „Dat het ik zeven jaar met plezier gedaan. Ik heb ook gevaren op de oude en de nieuwe Beatrix. Uiteindelijk werd ik het gependel zat en besloot me verder in de beeldende kunst te verdiepen. Dat was op het Noor dereiland in Rotterdam, waar ik woonde en werkte aan de Olivier van Noortstraat." Arthur van Steen is geboren en getogen in de Alexanderpolder in Rotterdam. Hij volgde een gespe cialiseerde opleiding als laborant in Delft, gaf enkele jaren als prak tijkbegeleider les op scholenge meenschappen in Gouda, Helle- voetsluis en Spijkenisse en begon daarna met succes een praktijk in homeopathie. „Dat was allemaal best leuk. Toen ik John ontmoette, besloten we samen verder te gaan en onze gezamenlijke plannen tot uitvoering te brengen. Onze gale- rie-konditorei is daarvan het resul taat." John Lathouwers (een naief schilder) heeft intussen verschei dene opdrachten tot tevredenheid volbracht. Voor een grote ijssalon in Den Haag schilderde hij twee speciale 'zichtdoeken'. In de wo ning van minister Jan Pronk hangt van hem een schets van de Mathenesserbrug in Rotterdam. Deze is de minister op zijn verjaar dag cadeau gedaan door vrienden. Inderdaad, ik was met die op dracht best blij." De opzet van Het Spectrum is het publiek op een rustige wijze de kunst te tonen. Kindèren kunnen zich eveneens leuk veimaken, In de direct aan de galerie grenzende, fraai aangelegde, achtertuin ver toeven krielkippen en musketeen den. „Ook de tuin hebben we zelf en naar eigen inzicht aangelegd. Op het loodgieterswerk na hebben we de verbouwing eigenhandig uitgevoerd. Inderdaad, tot en met het leggen van de plavuizen toe, lacht John Lathouwers. Arthur van Steen (links) en John Lathouwers (staand tegen de wand) bedienen een echtpaar in hun galerie/konditorei. Galerie-konditorei Het Spec trum, St. Liduinastraat 75a, Schiedam, tel. 010-4739182. Geo pend van maandag tot en met za terdag van 10.00 tot 18.00 uur (op zaterdag tot 17.00 uur). Op de donderdagse koopavond tot 21.00 uur. t-jZZL' 'i'. t 'LJ ssr#*

Het Vrije volk | 1990 | | pagina 1