Schillenboer tIj del ijk terug in De Gorzen ONS heeft nieuwe drijfvuilvlet Waardering bij Joegoslavische scouts voor vaartocht over Nieuwe Maas Het Vrije Volk SCHIEDAM Experiment duurt voort tot invoering ophalen GFT-afval Moeheid slaat toe in waterkamp Nieuwland M, >90 Gerrit Vreeswijk vist jaarlijks vijftig ton vuilnis uit binnenwateren Eerste bewoners betrekken woonwagencentrum in Holy Dekbedhoezen gestolen Volkswagen Groep 10 nooteboom Rokerij minstens drie weken stil W3 PAGINA4 DONDERDAG 9 AUGUSTUS 1990 Door Rein Wolters SCHIEDAM De schillenboer haalt vanaf maandag weer schil len op in Schiedam-Zuid en een ge deelte van het oosten van de stad. Op de gebruikelijke dagen kunnen bewoners van deze wijken hun groente-, aardappelen-, fruit- en broodafval weer slijten aan de in zamelaar van de Openbare Nutsbe drijven Schiedam (ONS). Deze zorgt voor een milieu-vriendelijke verwerking van dit huishoudelijke afval De schillen en het andere af val dienen als voedsel voor vee van Schiedamse boeren. De terugkeer van de schillen boer in De Gorzen is slechts van tijdelijke aard. In het voorjaar van 1991 zal het Reinigingsbedrijf van de ONS ook in deze wijk starten met het apart ophalen van groen te-, fruit- en tuinafval (GFT-afval). De door de ONS overgenomen schillendienst wordt dan zinloos en dus gestaakt. Geruime tijd gele den keerde de schillenboer terug. Niet in dienst van de ONS, maar als kleine zelfstandige. Al korte tijd na de succesvolle start, gaf de inzamelaar er door persoonlijke redenen de brui aan. Omdat het milieu-project daarmee zou ophou den te bestaan, nam de ONS de in zameling over. Tijdens de vakantie is het inzamelen gestopt. Volgende maand begint de ONS in een. gedeelte van Woudhoek- Noord met het gescheiden ophalen van het GFT-afval. Hiervoor krij gen de bewoners speciale emmer tjes en containers uitgereikt. Hun natte, huishoudelijke afval mogen ze niet meer stoppen in de vuilnis zak. De vuilnisdienst komt, even als nu, twee keer per week opha- Gerrit Vrees wijk is hele maal in zyn element met Pierre, de nieu we drijfvuilvlet van de ONS. Op de foto 'vist* hy in de Lange Ha ven. Door Rein Wolters SCHIEDAM In Schiedam is Gerrit Vreeswijk de enige die zich 'reiniger te water' mag noemen. Eén keer'per week start hij de mo tor van het motorsschip Pierre, de drijfvuilvlet. -van de Openbare Nutsbedrijven Schiedam (ONS). Op de andere vier dagen van de week is de 49-jarige Vreeswijk chauffeur op de vuilniswagen. „Dat werk doe ik alweer acht tien jaar," vertelt hij handig ma noeuvrerend door de Nieuwe Sluis en onder de Beursbrug door. In de zelfde handeling pakt hij een op een riek gelijkend stuk gereed schap en haalt een drijvend stuk hout binnen boord. Aan het erva ren handelen van Gerrit Vreeswijk valt af te lezen dat hij zulke han delingen meer heeft gedaan. Drie weken geleden kreeg Ger rit Vreeswijk de beschikking over Pierre. In gezelschap van zijn vrouw Tiny en de dobermann -Rodger heeft hij het 9,45 meter „lange en 2,85 brede vlet, bij wijze „van proefvaart gevaren van de scheepswerf Bock en Meijer in Leymuiden naar Schiedam. „Op 20 juni liep het van hydraulische hoogstandjes voorziene vuilnis- schip daar van stapel. Het ver- 4 vangt het oude vuilnisvlet, die vijf endertig jaar dienst heeft gedaan. De bouw van het nieuwe vlet kost te honderdveertigduizend gulden en deze moet minstens vijftien jaar meegaan. „Tegen die tijd ben ik al gepen sioneerd," lacht Gerrit Vreeswijk. Maar over vijftien jaar hoopt hij - nog wel veel plezier te hebben van het oude vuilnisvlet, dat door hem is gekocht. „Ik bouw er een kajuit op en knap de boot verder op. Va ren is mijn lust en leven." Bij café Scvedam naast het Zak kendragershuis aan de Oude Sluis meert Gerrit Vreeswijk af en stelt zijn vangnet in werking. Hij wijst: „In deze hoek vis ik doorgaans de meeste troep op. Het is een dooie hoek, waar de doorstroming van het water geen invloed heeft. Maar ook bij de bruggen, waar stukjes dood water zijn, drijft veel troep." De vuilnisschïpper zegt dat op de omvang van de vervuiling van het oppervlaktewater nauwe lijks een lijn is te trekken. „De ene keer ga ik met een lege boot terug en een andere keer moet ik bij wijze van spreken tussentijds gaan lossen." Het werkgebied van Gerrit Vreeswijk begint in de Schiedamse Schie (aan de achterkant van het ONS-complex) en strekt zich uit tot de Koningin Wilhelminabrug over de Buitensluis. In die omgang F bij ontwJkkefenen afdrukken van uw volle kleurenfilm S i FUJI (PÜ8 -de allerhoogste kwaliteit- len. De ene keer voor het gewone huisvuil en de andere keer met een aangepaste vuilniswagen voor het groente-, fruit- en tuinafval. Dit afval zal worden verwerkt tot compost en wordt daarna toege past als bodemverbateraar in de land- en tuinbouw. De ONS verzekert dat alle be trokkenen vroegtijdig van veran deringen op de hoogte worden ge bracht. Dat geldt ook voor andere wijken, waar het gescheiden opha len van GFT-afval in een later sta dium wordt ingevoerd. Voor bewo ners van laagbouwwoningen is het ook mogelijk om het natte huis houdelijke afval zelf te composte- ren en speciale compostvaten. De ze zijn verkrijgbaar bij de ONS. In lichtingen via telefoonnummer 4622222.' Snel even een dagje kijken in Nederland. On geveer vyftig scouts uit het Joegoslavische Titovo Velenje brachten giste ren een blik sembezoek aan Schiedam en omgeving. hoort ook de Nieuwe Haven, Wes terhaven, Houthaven, Noordvest- gracht en de Korte Haven. „Met deze boot kan ik niet meer vanuit de Nieuwe Haven de Korte Haven invaren. Hij is door de speciale kraanopbouw te hoog geworden, dat betekent dus omvaren. Met mijn nieuwe boot is het een genot om te werken. Alles is zo nieuw en zo modern. Het scheelt zelfs aan merkelijk in het vuil worden van mijn kleding." Gerrit Vreeswijk ervaart dat één dag vuilnisscheppen (naast de opgebouwde kraan beschikt hij ook over een hydraulisch, stalen vangnet! in feite onvoldoende is om de kanalen en havens grondig schoon te houden. „Vooral bij slecht en stormachtig weer is de troep in het water groot. Veel vuil niszakken waaien over straat en vinden in het water een eindbe stemming. En vergeet de feestda gen niet. Dan belanden heel wat kerstbomen in het water." Het nieuwe drijfvuilvlet dankt zijn naam aan de hoofdafdeling schef van de vuilnisdienst, Pierre Hendriks, die in februari 1991 vervroegd uittreedt. „Met het ge ven van zijn doopnaam wensen de ONS het vlet een lange en behou den vaart," aldus bedrijfsvoorlich- ter Mari Dingenouts. SCHIEDAM ,,Ze zijn zó ont zettend duf," verklaart een scout van de Franciscus-Lodewijk Groep. „Ze hebben 's nachts op de boot van Engeland naar hier een groot feest gehad en liggen hier nu half te pitten." Met 'ze' bedoelt de scout een groep van vijftig padvin ders uit de Schiedamse zusterstad Titovo Velenje in Joegoslavië. De Joegoslavische scouts in de leeftijd van twaalf tot 25 jaar hebben net een twee weken du rend kamp in onder andere Cam bridge in Engeland achter de rug. Gisteren brachten ze een bliksem bezoek aan Schiedam om eens te kijken hoe het hier is. Een paar scouts van de Franciscus-Lodewijk Groep hadden namelijk vorig jaar al een bezoek aan Titovo Velenje gebracht zodat een tegenbezoek wel op zijn plaats was. Op het progamma stonden on der meer een bezoek aan molen De Vrijheid en een rondvaart door het havengebied. Vooral het laat ste onderdeel werd door de Joego- slaven ontzettend gewaardeerd. Niet alleen omdat dat zo ontzet tend interessant was, maar vooral ook omdat er eindelijk een beetje kon worden uitgerust van de ver moeienissen van de afgelopen twee weken en vooral de nacht op de boot. Her en der op het dek van .de salonboot Diane lagen leden van de groep te slapen. „We zijn allemaal echt heel moe want het progamma was zo druk," verklaart leider Tone de Cóste van de Jezerski Zmai groep. „We zijn naar Londen geweest, naar Stratford en ga zo maar door. Elke dag was er wel een bezoek en voordat we in Engeland aankwa men, hebben we Parijs en Mün- chen ook al verkend. We hebben zo veel bezienswaardigheden ge zien." Aan boord van de Diane wordt behalve geslapen ook het nodige besproken. Vergelijkingen tussen scouting in de beide landen, we tenswaardigheden over Nederland, de havens, het weer en Schiedam, de lonen in Joegoslavië, het komt allemaal aan bod. Zo blijkt scou ting in Joegoslavië meer in trek bij de jeugd dan hier. Jezerski Zmai telt samen met een andere groep uit de omgeving elfhonderd leden terwijl de vier Schiedamse scouting-groepen bevolkt worden door amper vierhonderd leden. „Niet zo verwonderlijk," meent Hans Willemse van de Schiedamse groep. „Want daar komen de kin deren eigenlijk door school bij de scouting. De meeste leiders zijn le raren. Hier willen de scholen niets met verenigingen te maken heb- bem. En bovendien, hier kun je net zo gemakkelijk naar een sport vereniging gaan en dat is in Joego slavië toch een stuk minder." Zijn collega Tone vult aan: „We hebben in Joegoslavië zelfs scou- ting-scholen. De mensen, die nu mee zijn, hebben zo'n school bijna allemaal doorlopen en zijn nu lei ders van de jongste groepen." De verschillende leeftijdsgroe pen van Jezerski Zmai gaan ieder jaar ook in Joegoslavië op kamp. „Dat is dus heel anders dan wat we in Engeland en Schiedam heb ben gedaan. Hier wilden we het land een beetje leren kennen," al dus Tone: „Maar tijdens de kam pen in Joegoslavië leren we te overleven in de natuur. We moe ten kampvuren en houten onder komens kunnen maken en zelf ko ken." Het bezoek aan Schiedam had volgens de Joegoslavische scouts wel langer mogen duren. „Als ze ons uitnodigen, willen wede vol gende keer langer op bezoek," al dus Tone. Hans heeft hier echter zijn bedenkingen over. „Het lijkt ons hardstikke leuk maar dan moeten ze wel zelf de verblijfskos ten en maaltijden betalen. Anders is het voor ons niet te doen. De ge meente heeft nu de rondvaart be taald en een diner in het stadskan toor. Maar dat is natuurlijk een malig. En onze scoutinggroep kan het allemaal niet zelf opbrengen, een volgende keer." Na het diner in het stadskan toor vertrok de Joegoslavische scoutinggroep naar Amsterdam voor nog weer een dosis 'sightsee- en'. „Nee, we gaan daar geen feest vieren maar we hebben zo veel over Amsterdam gehoord dat we het nu ook wel eens willen zien," verklaart Tone het enthousiasme waarmee zijn groep Nederland 'te lijf gaat. En geef Joegoslavi sche scouts eens or._ -lijk. Het is immers voorlopig de k-tste avond dat ze in Nederland zijn." Hoogstraat 106 - Schiedam telefoon 010-4266720 VLAARDINGEN ,,Het is nog even wennen," zegt Tiny van Schaften, één van de eerste bewoners van het woonwagencentrum aan de Holyweg. „We zijn nu wel zo'n beetje klaar met verhuizen, maar alles moet nog goed ingericht worden. De keuken moet nog wor den ingebouwd. En alles duurt ook zo lang hè. Het gas kan pas aangesloten worden als de keuken klaar is en dan moet er weer iemand komen voor het water." Tiny zucht even. Zo'n verhuizing gaat niet in je kouwe kleren zitten. „Met het warme weer van de af gelopen dagen doe je ook zo weinig. Alleen 's avonds, als de kinderen op bed liggen, kunnen we lekker door werken. Maar dan gaan we ook tot drie uur door." Op het terrein aan de Holyweg komen in totaal vijf tien wagens^ te staan. Er is niet alleen ruimte voor be staande gezinnen. Er zijn ook standplaatsen voor de kinderen van woonwagenbewoners, die willen gaan samenwonen. Alle nieuwe bewoners zijn afkomstig van het woonwagenkamp in Schiedam, ook Tiny. Ze is wel blij dat ze in Vlaardingen zit. „Je hebt hier de ruimte. De kinderen kunnen lekker spelen. Ik hoop al leen dat de gemeente nog een verkeersdrempel aanlegt in de Holyweg, want sommige automobilisten scheu ren hier met 80 kilometer per uur voorbij." De wagen van Tiny en haar man Leo meet van raam tot raam vijf meter. Tiny: „Om 'm hierheen te verhuizen hebben we politiebegeleiding moeten vra gen omdat hij zo breed Is. Toen kwamen we ook nog vast te zitten onder een viaduct. Ik dacht echt 'daar gaat mijn wagen'. Het is gelukkig goed afgelopen hoor, zegt ze terwijl ze naar de woonwagen wijst, „maar het was echt milimeterwerk." In de andere woonwagens op het kamp wordt on dertussen nog druk getimmerd. Niet iedereen is al zo ver als Tiny en haar gezin, maar volgende week zal de familie Van Schaften al een aantal buren hebben op het woonwagencentrum Holy. Door Rein Wolters WESTMAAS Verdwaald? In het holst van de nacht? Geen pro bleem! Gewoon ergens aanbellen en vragen of de telefoon gebruikt mag worden. Voor de vrouwelijke deelnemers van het waterkamp van het buurthuis Nieuwland was het gisternacht een laatste 'red middel' om in bed te geraken. Bij de dropping waren de meiden ver dwaald. Op een kilometer of tien afstand van het kamphuis waren ze in Strijen gedropt. Zo rond een uur of half twee werd de groep door een op afstand spiedende lei der in de omgeving van hun slaap verblijf gesignaleerd. Maar toen ging liet met de oriëntatie goed mis. De meiden daagden niet meer op en bleken ook onvindbaar. Te gen half vier kwam uit Mijnsheer- enland een verlossend telefoontje: ze waren verdwaald en konden van vermoeienis niet meer op de benen staan.Met een auto zijn ze opgehaald, waarna ze tegen vier uur (zonder enig kabaal) zijn inge slapen. De meiden hadden ten ein de raad bij een huis aangebeld. Door de bewoners werden ze gast vrij onthaald en verder geholpen. Door de kampleiding zijn deze mensen gisteren bedacht met een Elf jongens en meisjes van elf tot vijftien jaar brengen op initiatief van het Schiedamse buurthuis Nieuwland (Albardastraat 65) een watervakantie door in het Reigersnest aan de boorden van de Binnen maas in Westmaas. Zater dag keren de tieners terug. Vier mensen verzorgen hun begeleiding. Het Vrije Volk geeft dageiyks een verslag van hun belevenis sen. fraai bloemstuk. „Wij zijn hen erg dankbaar voor de spontane mede werking. In een grote stad hoefje midden in de nacht nergens aan te bellen, want dan laat men je staan," schreef gisteravond kamp leidster Marja de Graaf in het dag journaal van het kamp. Daarin maakte ze ook melding van enige irritatie onder de deel nemers. „Niks bijzonder, hóór. Ze staan elkaar heus niet naar het le ven. De vermoeidheid begint par ten te spelen. Dat is niet zo ver wonderlijk, want de hele dag zei len en roeien en bovendien steeds laat en kort slapen, begint de kin deren een tikje op te breken." Gisteren is het gezelschap in twee schepen naar het dorp ge zeild. Tegen de straffe wind in be tekende dat ruim een uur laveren en nog eens laveren. „In het dorp hebben we de middenstand ver rijkt door het kopen van snoep, limonade en souveniers. Daarna zijn we teruggevaren." Maija de Graaf: „De kinderen hebben trouwens de zettechnie ken al behoorlijk onder de knie ge kregen. Het gaat ze uitstekend af en dat komt in hoge mate door hun leergierigheid.' Gisteravond was op de slaapzalen via de neus al duidelijk waarneembaar dat uit de avondpot chili-concarne was ge serveerd „Het heeft in elk geval uitstekend gesmaakt," aldus Maija de Graaf. Om de kinderen enige rust te gunnen zijn na het eten nog enkele spelletjes gespeeld en daarna kre gen ze de gelegenheid vroegtijdig de slaapzak op te zoeken. Vandaag staat weer zeilen en roeien op het programma. „Iedereen de groeten en tot morgen," zo besloot Marja de Graaf haar dagjournaal. Gebouw Plantsoenen dienst doelwit inbraak SCHIEDAM Het gebouw tje van de Plantsoenendienst in het Hargapark heeft ongewenst bezoek gehad. Na het vernielen van een ruit werd het door zocht. Men nam een koffiezet apparaat, enkele apparaten en twee geluidsboxen mee. SCHIEDAM Veertig dek bedovertrekken zijn verdwenen uit de winkel van Chris Cop- pens Slaapcomfort na het in gooien van een etalageruit. On der een geparkeerde auto aan de Lange Haven vond de politie een deel van de buit terug. De waarde van de hoezen bedraagt zevenduizend gulden en de schade aan de ruit en etalage ruim viertienhonderd gulden., Verdraaide knie door val tijdens voetballen SCHIEDAM Bij het voet ballen op de Maasboulevard is een zestienjarige jongen zo on gelukkig ten val gekomen dat hij met een verdraaide knie naar het Schieland-Ziekenhuis moest worden vervoerd Met gips om zijn been kon hij na behandeling weer naar huis. Auto gestolen SCHIEDAM Een 27-jarige Schiedammer is zijn Volkswa gen Jetta met dieselmotor kwijt. De wagen, voorzien van het kenteken GV-69-ZB, stond geparkeerd in de Jan Steen straat. De diefstal is vermoede lijk gepleegd in de nacht van dinsdag op woensdag. inbraak in vijf vracht wagens van eén bedrijf SCHIEDAM De cabines van vijf geparkeerde vrachtwa gens van de firma Kleinekoort, Poot 8- Bade zijn opengebroken en doorzocht. De dieven namen een 24-volts koffiezet-apparaat mee, cassettebandjes en radio- en zendapparatuur. Van de wa gens, die stonden geparkeerd naast de loodsen van de glasfa briek op het oude Gustoterrein, werden ruiten ingeslagen. De schade en de waarde van de buit is nog niet bekend. Fietsen gestolen uit keiderbox SCHIEDAM Bij een in braak zijn uit een keiderbox onder de woningen aan de Bur gemeester Honnerlage Gretel- aan een damesrijwiel en een Batavus herenracefiets met tien versnellingen gestolen. Met een koevoet werd de deur openge broken, De waarde van de tweewielers bedraagt duizend gulden. Leszwemmen met nijlpaard Jip SCHIEDAM Het sport- fondsenbad aan de Burgemees ter Knappertlaan is onlangs een nieuwe leszwem-methode ge start, waarin het spelelement centraal staat. Dat zou vooral jongere leszwemmertjes bijzon der aanspreken. Ieder kind dat het zwemmen gaat leren in het sportfondsenbad ontvangt een poster van het Nijlpaard Jip, dé mascotte van, deze zwemlessen. Steeds als een onderdeel van het zwemmen 'voldoende' is af gerond ontvangen de kinderen een stickertje. Bovendien ont vangen de ouders in voorbe reiding op de zwemlessen een boekje met verhaaltjes. De ouderen kunnen dat aan de kinderen voorlezen. Het sport fondsenbad werkt niet met wachtlijsten en heeft nog op al le lesdagen ruimte voor de zwemmetjes-in-spê. Inlichtin gen over de lessen zijn verkrijg baar via telefoonnummer 4269600. OFF. DEALER VOOR SCHIEDAM. 5? AUTOBEDRIJF Volkswagen Groep. Winkelcentrum Spaland, Zwaluwlaan 84, Schiedam 010-4708122 SCHIEDAM Er staan nog wat kisten gerookte makrelen, maar dat zijn de laatstedie voorlopig bij makrelenrokerij Geerlings aan de Lange Haven de deur uit zullen gaan. Dins dag werd het familiebedrijf ge troffen door een fikse schoor steenbrand, waardoor de pro- duktie voor minstens drie we ken stil zal liggen. De gebroeders Van Gelderen zijn inmiddels met een bedrijf uit Middelburg aan het bekij ken op welke manier de scha de het best kan worden her steld. Op de plaats van de oude gemetselde schoorsteen, die di rect nadat de brand was ge doofd is afgebroken, komt nu een roestvrijstalen pijp. De familie Geerlings is in middels over de eerste schrik heen. „Het zal misschien een week of vier, vijf duren en hopelijk korter maar dan willen we weer aan het werk," zegt Joke Geerlings, die samen met haar man het bedrijf leidt. Het bedrijf is al ruim zestig jaar eigendom van de familie „Het is eigenlijk de laatste ech te makrelenrokerij van Neder land en dan houd je er niet zo maar mee op." De brandschade is niet de enige schade, die de makrelen rokerij heeft opgelopen. Joke: „Natuurlijk zijn we verzekerd maar we lopen nu wel enkele weken inkomsten mis. We ver dienen nu helemaal niets. We hebben alle afnemers moeten bellen dat ze voorlopig niet op vis kunnen rekenen. Gelukkig is het nu vakantietijd, dan is het gewoonlijk niet zo druk." Schoorsteenveger en -bou wer Henny van Gelderen denkt niet echt veel moeite te hebben met het bouwen van de nieuwe pijp. „Er staat een stel- ling op het dak en we werken met pijpen van een meter, die we dan in elkaar schuiven," al dus Henny. „Echte problemen verwachten we dus niet." Wanneer de pijp weer op het dak staat, moet deze goed gekeurd worden door de barndweer. „Er wordt zo vaak ondeugdelijk materiaal ver kocht, vandaar deze verplich ting," aldus Henny. (INGEZONDEN MEDEDELING) (INGEZONDEN MEDEDELING)

Het Vrije volk | 1990 | | pagina 1