'Grasmatten z jn te duur geworden, we moeten nu gewoon weer zaaien' m Glazen er ojvert voor beeld van werfarbeider Het Vrije Vblk SCHIEDAM Bomen naast NS-station onnodig gerooid; provincie weigert goedkeuring bouw Schiedam: extra geld voor grote aantal zwakke groepen GGD; Voorzichtig met rauwe eieren Kruiswerk wil fusie utII im Frits Henderickx (70): 'Als er vanuit scheepsbouw een opdracht komt, kan ik goed ontwerp op tafel leggen tl B 3 b l PAGINA 4 - DINSDAG 14 AUGUSTUS 1990 SCHIEDAM Naar aanleiding van een sterke landelijke toename van acute maag- en darmontste kingen adviseert de GGD Nieuwe Waterweg Noord geen rauwe ei eren of produkten waarin onver hitte eieren zijn verwerkt, zoals mayonaise te consumeren. Volgens een woordvoerder van de GGD is dit al de achtste explo sie van maag- en darmontsteking in 1990. De veroorzaker van acute gastro-enteritis, zoals de ontsteking ook wel genoemd wordt, is de bac- teriegroep „salmonella enteriti- dis". Om deze bacteriesoort geheel te doden moeten eieren hard gekookt worden, of aan .beide kanten ge bakken. Ook kippevlees kan een bron van infectie vormen. Vooral bij de barbecue is het gevaar van besmetting niet denkbeeldig. Daar om kan de kip voor het roosteren het best even gekookt worden. Bo vendien moet alles wat met het rauwe vlees in aanraking is ge weest, zoals handen, messen en snijplanken, goed schoongemaakt worden. SCHIEDAM Het Kruiswerk Nieuwe Waterweg-Noord en de af delingen gezinsverzorging in Vlaardingen, Schiedam en Maas sluis zijn van plan om over enkele maanden te fuseren. Volgens een woordvoerdster van het Kruiswerk zou een fusie grote voordelen bie den voor mensen, die nu al of in de toekomst gebruik maken van thuiszorg-organisaties. Eén grote thuiszorg-organisatie zou organisa torisch beter kunnen werken dan de kleine organisaties nu doen. Volgende maand hopen Kruiswerk en de verschillende afdelingen voor gezinsverzorging de definitie ve plannen op tafel te kunnen leg gen. SCHIEDAM Het Bastion Ho tel, waarvan de bouw gepland was aan de Burgemeester Van Haaren- laan tussen de Schie en de 's-Gra- velandseweg, komt nu als het aan de gemeente en de directie van de hotelketen ligt op de kruising Louis Raemaekersstraat/Johan Braakensieckstraat. Omdat de pro vincie bezwaar heeft aangetekend tegen de bouw op de oorspronkelij ke plek, moest er naarstig worden gezocht naar een ander stuk grond Bewoners van de Louis Baemae- kersstraat en de Johan Braken- sieckstraat hebben eind vorige week een brief in de bus gekregen waarin de gemeente het voorne men bekend maakt om het hotel op de plaats van het voormalige Vormingscentrum Nieuwe Waterweg-Noord Noord te bou wen. Het schrijven wekte onder de bewoners de nodige verbazing om dat er op de oude plek al begonnen was met het rooien van bomen. Volgens C. Conrads van de Louis Raemaekersstraat kunnen de gemeente en Bastion Development BV van de bewoners de nodige weerstand verwachten. „We zien dat helemaal niet zo zitten. Een hotel op die plek zal ons toch de nodige overlast bezorgen," aldus Conrads. „De mensen, die de nacht doorbrengen, zullen toch hun auto kwijt moeten en de werknemers zullen ook niet ko men lopen." Voor de gemeente kwam de be slissing van de provincie, dat het gebouw niet aan de Burgemeester van Haarenlaan mag worden ge bouwd, als een volslagen verras sing. „We hadden niet gedacht dat de provincie zich zo strikt zou op stellen ten aanzien van het be stemmingsplan. Maar het schijnt dus echt niet te mogen," aldus hoofd L. F. Griffioen van de afde ling stadsontwikkeling van ge meentewerken. Volgens de provincie is de plaats aan de Burgemeester Van Haarenlaan in strijd met het be stemmingsplan omdat het te dicht bij het station Schiedam/- Rotterdam-West ligt. Het station zal volgens de provincie een be langrijke plaats innemen in het Rijnmondgebied. De grond in de omgeving zou daarom beter ge bruikt kunnen worden voor ande re doeleinden dan voor de bouw van een kleinschalig hotel als Bas tion. Volgens Griffioen blijkt uit in formele contacten met het provin ciaal bestuur dat tegen de nieuwe plek geen bezwaren zullen worden aangetekend. „In het oorspronke lijke bestemmingsplan wordt ge sproken over scholen en consulta- tiebureau's. Een hotel wijkt daar als bijzondere bebouwing nauwe lijks van af." Bastion Development wil zo snel mogelijk met de bouw begin nen. Tijdens de feestdagen moet het low-budget hotel met een capa citeit van veertig kamers in ge bruik zijn genomen. Morgenavond om 20.00 uur lichten de gemeente en de directie van de hotelketen de bewoners in de recreatiezaal van het Stadskantoor in over de procedures en de bouwwerkzaam heden. Griffioen hoopt dan dat bezwa ren van de zijde van bewoners uit gepraat kunnen worden. „Bastion zal geen zware belasting voor de omgeving vormen. Er komen geen uitgebreide horeca-voorzieningen, geen eetgelegenheden en geen con grescentrum. Parkeerproblemen en andere overlast zullen zich dus niet voordoen." Door Renol Veste rgaard SCHIEDAM - „Als je met de (naaimachine tien keer die voet balvelden op en neer bent gereden ga je wel eens in je zelf praten maar ik vind het heerlijk werk om te doen." Schiedammer Cees Olst- hoom (58) is al weken met een vijfkoppige ploeg van openbare werken „bezig het gemeentelijk grasbestand een kopje kleiner te maken. Deze week zijn de mannen bezig op de sportvelden aan de Hargaweg. Heen en weer, heen en weer. Zo op het eerste gezicht lijkt maaien niet bepaald een opwindende be zigheid maar Olsthoom ontkent die indruk ten stelligste, de enkele conversatie met zichzelf ten spijt. „Vooral op sportvelden moet je er constant met je hoofd bij blijven. Je kunt niet zomaar over zo'n veld rondrijden en maar hopen dat het er een beetje redelijk uit komt te zien. Je moet je materiaal goed kiezen en het werk voorbereiden." Het maaiseizoen begint eind april en eindigt half oktober. Voor sportvelden zijn die marges iets ruimer omdat ze meestal in de luwte liggen waardoor de tempera tuur iets hoger is dat de groei be vordert. Eigenlijk zou je de term maaien beter kunnen vervangen door .veldonderhoud'. Het meeste werk wordt immers vóór het maaien verzet. Bijzaaien, egalise ren, bemesten, besproeien en ver- ticuteren (beluchten) gaan het daadwerkelijke snijden van het gras voor. Pas daarna, als het bij- gezaaide gras voldoende wortel heeft geschoten, kunnen de maai- machines worden ingezet. Voor sportvelden gebruikt de gemeente een zaadmelange waarin het En gelse ,raygras' de meerderheid heeft Deze soort kenmerkt zich door de wat donkergroene kleur en stevige wortels. „Maar we ex perimenteren constant met andere soorten," merkt Olsthoorn op ter wijl hij keurend een plukje groen uit de mat trekt. We staan op het zonovergoten veld van voetbalvereniging Her mes. De mat is al voor de helft ge schoren. Vooral in de doelgebieden staat het gras er nog wat dunnetjes bij. De lijnen die de ^zaaimachine er eind mei in achterliet zijn nog duidelijk te onderscheiden. Toch moeten hier over een paar weken weer forse doeltrappen gegeven kunnen worden, het liefst zonder dat er kluiten gras mee vliegen. Gehurkt naar de aarde kijkend, vat Cees Olsthoorn in het kort de toestand van het gras samen. „Ei genlijk is het nog te kort dag om die doelgebieden al te maaien. Eerst zouden de wortels nog wat moeten groeien. Maar ja, over een paar weken moeten de kalklijnen er al op voor de eerste trainingen en dan kijken we niet zo nauw. Vroeger legden we er gewoon gras matten in, die zij sterk en groeien snel vast. Maar omdat die tegen woordig zo duur zijn, moeten we gewoon zaaien." Voor de klus op het sportpark Cees Olst hoorn, meest al op de klei ne 'Torro- maaier' by het veldenon- derhoud: „Hier hebje nog echt eer4j&* van je werk.1 De sporters zyn echt te vreden over ons werk." Harga heeft de ploeg drie maaiers ter beschikking. Twee daarvan worden door tractors voortgetrok ken. Cees Olsthoom is meestal op de kleine 'Torro-maaier' te vinden, een voertuig dat wat omvang be treft nog het meest van een bots auto op de kermis wegheeft. Zoals voor de meeste apparaten geldt, zijn er in het .maaimachine park' ook exemplaren voor speci fieke doeleinden. De wendbare Torro met zijwaarts roterende bla den geeft niet zo'n mooi ,snijbeeld' zoals Olsthoom het noemt, maar is wel geschikt voor de kleine hoek jes en het grovere werk. Op het sportveld wordt de Tor ro nu ingezet om de 'sprieten' het hoofd te bieden. Sprieten is vak jargon voor oude, zaaddragende grasstengels die de tractormaaiers niet kunnen snijden omdat ze te lang zijn. Vooral bij regenachtig weer glijden de opwaarts draaien de messen er daardoor langs. Blijk baar veroorzaken ,de sprieten' nogal wat ongenoegen bij de maai ers, Alleen al bij het noemen van het woord trekt Olsthoorn een geïrriteerd gezicht. De messen van de Torro, die iets hoger boven het gras zijn afgesteld en meer als een zeis werken, pakken het hinderlij ke uitschot echter wêl mee. Mis schien verklaart dat de voorkeur van Olsthoom voor de Torro. Je zou de Torro kunnen be schouwen als een machine die eerst het grove werk doet waarna het span maaiers achter de trac tors de mat in een keurig patroon afwerken. Volgens Cees Olsthoom heeft elke sportvereniging zo haar eigen voorkeur wat patroon en graslengte betreft. Zo ziet SVV graag de bekende banen op de mat omdat dat er op televisie wat ver zorgder uit zou zien. De cricketver eniging verwacht net als de ho ckeyclub dat haar velden precies op twee centimeter hoogte worden gemaaid. Dat klinkt wat veelei send maar de graslengte heeft alles met de omvang van de speelbal te maken: hoe kleiner de bal, hoe korter het gras dient te zijn om hem optimaal te laten rollen. Slootploeg Het gezicht van Olsthoom is ge tekend door het werk in de buiten lucht. Gebruind en met scherpe lij nen rond de mondhoeken. Vroeger toen Kethel nog echt agrarisch ge bied was, werkte hij er als knecht op een veehouderij. Door de stads uitbreiding hield het bedrijf er mee op. Daarna, nu zo'n vijftien jaar geleden, solliciteerde hij bij de plantsoenendienst en kon aan het werk bij de slootploeg'. Sinds dien heeft Olsthoom alle afdelin gen van de dienst doorlopen, waarvan zeven jaar bij de maai- ploeg. „Ik heb altijd met beesten gewerkt en dat mis ik soms nog wel eens. Op de kinderboerderij in het Beatrixpark heb ik nog een tijd de beheerder geholpen als er iets met een kip of geit aan de hand was. Nu zit ik eigenlijk in het algemeen onderhoud: snoeien, kappen, zaaien, schoffelen; al naar gelang het seizoen. Omdat ik zo veel ervaring met maaien heb, heeft het diensthoofd me als .re servemaaier' 'ingeroosterd. Dat is ook de reden dat ik nu hier op het park ben. Ik val in voor een zie ke." ,Het geeft veel meer voldoening om op sportvelden te werken dan in de stad. Hier heb je nog echt eer van je werk. De sporters zijn echt tevreden over ons werk. In stadsparken is het de dag na het onderhoud weer een puinhoop. Bo vendien wordt je constant door omwonenden in de gaten gehou den. Eigenlijk werk je in een gla zen kooitje. De plantsoenendienst staat nogal negatief te boek bij het publiek. Ze denken dat we alles op ons dooie gemakje doen. Vroeger was dat wel eens terecht; nu doen vijf mensen veelal dezelfde hoe veelheid werk waar vroeger acht personen voor stonden.' De Schiedamse glazenier Frits Henderickx: „Er staan hier te weinig beel den, Je kunt ei genlijk nergens iets zien over de historie van Schiedam". Door Annet van Aarsen SCHIEDAM —-Schiedam ver- r ijdient Tiet," een beeld van dëSverft 'arbeider. Daar is glazenier Frits Henderickx stellig vaif-overtuigd. „Er staan veel te weinig beelden in de stad. Je kunt "eigenlijk ner~- gens iets zien "over.de' historie van, Schiedam.*<Oké, er*is een f--beeld; van de brandersknecht en een' béeld van de zakkendrager, maar daar houdt het mee op." Henderickx maakte in het verleden zelf de Brandersknecht, een beeld dat bij de Korenbeurs staat, omdat hij vond dat niets in Schiedam nog aan dit verloren beroep herinnerde. Voor de Werfarbeider geldt volgens de glazenier hetzelfde. Het beroep is in Schiedam min of meer passé. „Toen Wilton Fijenoord in 1920 begon, werkten er duizenden mensen. Nu is daar nog hooguit een derde van over. Ook bij de andere werven gaat het minder of ze zijn zelfs helemaal -Verdwe nen." Voor de zeventigjarige glaze nier is het natuurlijk heel mak kelijk te 2eggen dat de stad een beeld van werfarbeider verdient, Hij zou immers het beeld zelf kunnen maken. Henderickx zit echter niet direct op een op dracht te azen. „Momenteel zou ik in staat zijn het aan te pakken maar ik moet toch rekening hou den met mijn leeftijd. Voor het maken van zo'n beeld heb je zo ontzettend veel spierkracht nodig en op mijn leeftijd word je toch kwetsbaar." Toch raakt de oude baas, da gelijks in zijn atelier aan de Ou de Sluis te vinden, enthousiast als hij begint te filosoferen over 'het beeld'. „In mijn jeugd voet balde ik altijd in het Oude Wes- ''tèmrDaar hoorde je constant die hamers dreunen tegen de scheepswand. Dat waren kerels zeg, met van die enorme klinkha- - mers. Die mensen moesten een kracht' opbrengen:. Goh, ik heb ooit wel eens een klinkhamer op- getildvinaar dat was echt met moeite." En zo'n. "vent zwaaide daar de hele dag mee." Henderickx komt van oor sprong uit Raamsdonksveer maar verhuisde in- 1923 als vierjarige met zijn ouders naar Schiedam. De eerste indrukken heeft hij op gedaan toen familie en inboedel op een binnenvaartschip de Nieuwe Haven binnen liepen. Sindsdien heeft Henderickx de stad enorm zien veranderen. Hij praat graag en met veel nostalgie over het oude Schiedam van .driekwart eeuw geleden. „Het is onbegrijpelijk hoe een stad in zo'n korte tijd zo enorm kan veranderen. De paarden met wagens, de straatventers die met goudvissen, schildpadjes, kope ren kannen en andere waar langs de deur kwamen. Het is al lemaal verdwenen. Het rollen van vaten met 500 liter jenever naar de Lange Nieuwstraat en niet te vergeten de geur van die jenever, die altijd boven de stad leek te hangen." „Ach, als je mij er nu over hoort praten, lijkt het alsof het toen allemaal veel beter was. Maar zo is het niet," haast de glazenier zich te zeggen. „Schie dam liep op allerlei gebied toch wel achter. Eind vorige eeuw stierf er hier nog een groot aan tal mensen aan cholera. Dat was voor mijn tijd maar toen ik hier kwam, waren er toch ook nog een heleboel misstanden." „Neem nou de brandersknech ten. Een groot deel van de bevol king kwam toch in dit beroep te recht als kind. Ze hadden nauwe lijks onderwijs genoten, geen zelfvertrouwen en de alcohol heeft ook nog heel wat veroor zaakt. Hemel, een emmer jenever kostte zonder accijns vijf cent. Ik iheb horen vertellen dat moeders hun kinderen er zelfs in was ten." Nee, dan de werfarbeiders: dat waren pas grote gezonde ro buuste kerels, aldus Henderickx. Het beeld van de werfarbeider, dat hij in gedachten beeft, is dan ook heel anders dan de Branders knecht, die hij heeft gecreëerd. „Die heb ik zo naturalistisch mo gelijk gemaakt. Zo als dat oude Schiedamse dialect, zo moest de Brandersknecht worden. Er is ooit een een meisje bij me ge weest en die zei 'die Branders knecht lijkt precies op mijn opa', y Dat was dus precies de bedoe ling. Maar de Werfarbeider zou anders worden. Als die er komt dan moet het een groot monu- mentaal beeld zijn, een beeld dat kracht uitstraalt. Hoekiger mis schien." Anders dan bij de Branders knecht zal Henderickx met de Werfarbeider niet zo maar op de bonnefooi beginnen. „Ik begin niet zonder opdracht. Het zou een te groot project zijn. Maar als er vanuit de wereld van de scheepsbouw een opdracht zou komen, dan weet ik zeker dat ik wel een goed ontwerp op tafel zal kunnen leggen." SCHIEDAM De stichting Edukatief Centrum voor Volwasse nen krijgt tweehonderdduizend gulden extra voor een uitbreiding van het lesprogramma. Het totale budget voor het komende lesjaar komt daarmee op achthonderddui zend gulden. De oorzaak van de verhoging is onder andere de achterstandsposi tie waarin Schiedam verkeert. De gemeente heeft in vergelijking met omringende gemeentes veruit de grootste aantallen zwakke groepen. Minister Ritzen van WVC heeft in verband met het jaar van de alfa betisering extra geld uitgetrokken om de achterstanden in de ge meente te verkleinen. Voor het Edukatief Centrum be tekent dit dat het prioriteitenlijstje in het ontwerpprogamma over boord kan worden gezet. Alle ex tra activiteiten, die het centrum bedacht had om de achterstanden bij de zwakke groepen in de ge meente weg te werken, kunnen worden uitgevoerd. De enige voor waarde is dat er tijdig genoeg leer krachten voor het uitgebreid" pro gamma worden gevonden. In to taal komen er vier formatieplaat sen vrij, twee voor leerkrachten, een coördinerdende en een admi nistratieve plaats. Volgens directeur H. Tiggelho- ven van het Edukatief Centrum is het zo moeilijk leerkrachten te vinden omdat er geen nieuwe aan voer is. „Alleen een lerarenoplei ding is niet genoeg bij basiseduca tie," aldus Tiggelhoven. „Voor het lesgeven aan analfabeten is in ie der geval ervaring nodig of bij voorbeeld een jaar Sociale Acade mie naast de "reguliere opleiding tot docent." Het Edukatief Centrum heeft als uitwijkmogelijkheid om de va- katures te vervullen de moge lijkheid om een ontheffing bij de onderwijsinspectie aan te vragen. Op deze manier kunnen niet be voegde HBO-ers tijdelijk les gaan geven. Tiggelhoven is daarom niet bang dat de extra lessen onder andere voor een intensivering van de lessen aan de twee lees- en schrijfgroepen, een uitbreiding van het aantal beginnersgroepen allochtonen en lessen aan een nog op te richten groep woonwagenbe woners niet door zullen kunnen gaan. De directeur maakt zich meer zorgen over de manier waarop hij de doelgroepen voor basiseducatie moet bereiken. „We hebben te ma ken met twee groepen potentiële klanten voor basiseducatie," aldus Tiggelhoven. „De eerste bestaat uit echte analfabeten, die niet of nau welijks kunnen schrijven. Deze groep bereik je niet met folders en affiches, je moet het puur hebben van mond-op-mond reclame bij artsen, maatschappelijk werk en scholen." „De tweede groep bestaat uit wat wij noemen semi-analfabe- ten," aldus Tiggelaar. „Die kunnen nog wel lezen en schrijven maar onvoldoende om zichzelf te kun nen redden. Onder andere onze 'turbo-groep' bestaat uit deze men sen. Die komen voor een intensie ve scholing in korte tijd, halen zo rekenen en schrijven op, leren sol liciteren en proberen daarna aan het werk te komen of verder te le ren, Voor de groep semi-analfabe- ten hebben we een reclame-cam pagne met folders en affiches op touw gezet. De folders zijn nu al uit, de affiches komen in oktober in és abri's te hangen." Globaal zijn er voor mensen, die basiseducatie willen volgens vier mogelijkheden. Er is een Open School' voor vrouwen, waar geleerd wordt op een practische manier samen te werken en een mening te vormen. Er is een groep 'Zoeken naar school of werk', een soort inhaalcursus voor meiden tussen de achtien en 27 jaar. Een volgende mogelijkheid is een cur sus Nederlands voor buitenlan ders. En ten slotte is er de moge lijkheid om te beginnen in een tur- bo-groep. De kosten voor alle cursusmogelijkheden bedragen f 50,-per jaar. Voor meer informatie kan contact opgenomen worden met het Edukatief Centrum, Stadhouderslaan 30, telefoonnummer: (OIO) 4261511. I J l'l ■41 m W$ Bastion Hotel waarschijnlijk op andere plek 1 M| l I i i

Het Vrije volk | 1990 | | pagina 1