Bastion-hotel geeft sociale controle en veel veil igheid Ombudscommissie neemt ambtenaren onder loep Busch-Roland: circus-spektakel vol allure Het Vrije Volk SCHIEDAM KUNST TE KIJK Hotelketen-directeur L. van Veldhoven: goede hoop op samenwerking met omwonenden Opleiding landmeters PAGINA 41 ws WOENSDAG 15 AUGUSTUS 1990 Door Rein Wolters SCHIEDAM „Schiedam vindt deze situatie net zo verve lend als wij. Met ieders medewer king komen we toch tot een goede afronding. Aan ons zal dat niet lig gen en naar mijn rotsvaste over tuiging óok niet aan de medewer king van het gemeentebestuur. Tot op heden is de samenwerking voortreffelijk." Directeur Leonard van Veldho ven van de snel groeiende Bastion- hotelketen is ervan overtuigd dat hij vanmiddag en vanavond toch spijkers met koppen kan slaan voor de bouw van een negende vestiging van zijn bedrijf in Schie dam. Vorige week zijn onverwacht grote problemen gerezen nadat het provinciaal bestuur goedkeuring onthield aan de bouw van een Bas tion-vestiging op de hoek van de Horvathweg en de 's-Gravelandse- weg. Die toestemming was al inge calculeerd, want met de voorberei dingen van de bouw was al begon nen. Er is bijvoorbeeld een aantal bomen omgehakt. „Dat klopt," zegt Van Veldho ven. „Door de gemeente is ter plekke ook een hoofdriool omge legd en zijn tegelijk nog enkele an dere voorbereidende werkzaamhe den uitgevoerd. Door ons in het bouwterrein opgehoogd. Dat werk is heus niet voor niets gedaan, in de toekomst had het ook uitge voerd moeten worden. In feite is het dus een investering in de toe komst." Ongeveer eenzelfde antwoord geeft Jules Peppelaar, beleidsme dewerker van de Dienst Gemeente werken. Ook hij beaamt dat er een aantal werkzaamheden is uitge voerd. Gevraagd naar het prijs kaartje, dat volgens een voorzichti ge raming in de tienduizenden gul dens moet belopen, zegt hij: „Dat is niet concreet aan te geven. Nie mand weet het." En: „Het zal zich later allemaal wel terug verdie nen." Peppelaar verder: „Twee partij en zijn in deze zaak niet gelukkig. Niemand had verwacht dat de pro vincie niet akkoord zou gaan. Door de gemeente is echter een clausule ingebakken, dus het eigen risico in deze zaak is voor het Bastion-con cern." Directeur Van Veldhoven: „Daarvan ben ik niet precies op de hoogte. Maar geld is op dit mo ment niet aan de orde. Dat door ons gestorte zand kan misschien blijven liggen. Maar het is ook heel goed mogelijk dat we het la ten verrijden naar de nieuwe bouwplaats." Zoals bekend heeft Schiedam, in het nauw gedreven door de pro- "incie en zich graag houdend aan de reeds gemaakte afspraken met de Bastion-keten, voorgesteld het hotel nu te houwen op een gras veld op de hoek van de Louis Ra- emaekersstraat en de Johan Braakensieckstraat. Vanavond wordt hierover in de kantine van het Stadskantoor een uitleg gege ven aan de bewoners. Aan deze be spreking vooraf krijgt Van Veldho ven, die de alternatieve lokatie geen slechte zegt te vinden, van het college uitleg over de stand van zaken. De bewoners hebben al aange kondigd zich niet zonder slag of stoot bij de bouw neer te leggen. Van Veldhoven: „Ik hoop met de bewoners op één lijn te komen. Van overlast door ons hotel is vol strekt geen sprake. Het is geen dis co- of congrescentrum, maar louter een pand om te overnachten. Het kost de buurt geen parkeerplaat sen, want die komen op het eigen Huismeester Chris Leerint- veld: „Jammer dat de hotel- bouw niet door gaat! Bouwconcept overal hetzelf de: een modern pand in laag bouw. terrein, in feite komen er zelfs méér parkeerplaatsen voor de ge hele buurt beschikbaar." Verder benadrukt de directeur: „Het hotel zal de sociale controle in de buurt gaan bevorderen en tevens de vei ligheid. Vergeet niet dat wij gespe cialiseerd personeel in dienst heb ben, die bij een camaliteit of onge val direct kunnen handelen. Bo vendien kunnen buurtbewoners er bij wijze van spreken 's middags op het terras een kopje koffie nut tigen en kan er 's avonds ook een vergeten pakje sigaretten worden gekocht." Chris Leerintveld, de huismees ter van het flatgebouw 's-Grave- land, zegt van veel bewoners be grepen dat ze niet gelukkig zijn met de afwijzing van de hotelbouw op de parkeerplaats achter hun woonflat. „Aanvankelijk was ie dereen fel tegen en dat heeft een berg stof doen opwaaien. Maar uit eindelijk, en na een bezoek aan een andere vestiging van Bastion, was vrijwel iedereen content met de komst. Het hotel zou voor ons een uitstekend wapen zijn tegen diefstallen uit auto's en andere za ken die het daglicht niet kunnen verdragen." Leerintveld verder: „Maar er zijn wel prachtige bomen omge zaagd en bovendien zitten wij nou wel met een gigantische zandbak voor de deur. Dat heeft veel geld gekost. Allemaal voor noppes. Bij de gemeente hadden ze dat toch wel even iets beter kunnen bekij ken. Hoe moet het trouwens ver der? Komt er nieuwe aanplant?" Ambtenaar Jules Peppelaar: „Dat is een zaak voor het project team van Nieuwland. Daar zal het best in een van de vergaderingen aan de orde worden gesteld. Als gemeente kunnen we hieraan alle maal niets doen. Het is overmacht doordat de provincie ons heeft te ruggefloten." Het hotel gaat ongeveer veertig kamers tellen met een restaurant. Het is de bedoeling zo snel als maar mogelijk is met de bouw te starten. In Leiden werd op 23 maart 1986 het eerste Bastion Ho tel geopend. Het is de bedoeling in Nederland in enkele jaren dertig vestigingen te bouwen. Daarnaast gaat Bastion in de komende jaren ook hotels in het buitenland bou wen. Gereedschap gestolen SCHIEDAM Uit een op slagcontainer op de bouwplaats van Kantorenhuis achter het station Rotterdam-West/- Schiedam is voor ruim vierdui zend gulden aan gereedschap gestolen. Het materiaal behoor de toe aan liftenfahrikant Schindler, Werkwinkel start SCHIEDAM - Wie als vrouw plannen heeft een eigen bedrijf te beginnen maar niet weet hoe ze dat aan moet pak ken, kan vanaf 3 september de cursus 'eigen bedrijf van de Vrouw en Werkwinkel gaan volgen. Deze cursus is bestemd voor vrouwen die willen onder zoeken of hun plannen reëel zijn. Tijdens de lessen wordt onder andere aandacht besteed aan benodigde diploma's, vestigingseisen, financiën en een ondernemingsplan. De cur susdagen zijn op maandag en donderdag en worden in Schie dam gegeven. Eveneens in sep tember organiseert Vrouw en Werkwinkel een cursus Beroepenoriëntatie voor vrou wen die (weer) willen gaan werken. Gedurende twaalf we ken komen vragen als wat kan ik, wat wil ik en wat zijn er voor beroeps- en opleidingsmo gelijkheden aan de orde, even als solliciteren. Vanaf deze week kunnen geïnteresseerden telefonisch informatie aanvra gen bij de Vrouw en Werkwin kel, telefoonnummer: 01880-14252. ROTTERDAM De afde ling Landmeten en Vastgoedin formatie van de dienst Gemeen tewerken Rotterdam gaat per 1 september zijn eigen landmeet kundigen opleiden, omdat de belangstelling voor dit vak op technische scholen de laatste jaren sterk is afgenomen. Het Rotterdamse Arbeidsbureau heeft voor bet project herintre dende vrouwen en langdurige jonge werklozen geworven. Om hun wiskundige kennis op te vijzelen hebben de aankomende landmeters, in totaal zestien vrouwen en drie mannen, gedu rende zeventien weken een bij scholingscursus gevolgd aan de MTS Prinsenland. Bij Gemeen tewerken zijn op dit moment circa honderd landmeters in dienst. Met technisch geavan ceerde apparatuur verzamelen zij topografische informatie over Rotterdam, die wordt op geslagen in het Stadstimmer- huis aan het Marconiplein. Het Chinese slangenmeisje Yin-Yin: absolu te lichaamsbe- heersing met een schalenpa gode. Door Nico van Vliet ROTTERDAM Kan een cir cus met een internationale reputa tie het zich permitteren het nog al tijd 'hooggeëerde publiek* een pro gramma zonder 'klassiekers' als roofdieren en olifanten voor te zet ten? Jawel, want de Westduitse onderneming Busch-Roland brengt vanaf morgen in Rotterdam met de rijk gevarieerde show 'Het cir cus komt...' zoveel kwaliteit in de piste, dat je deze toch altijd weer vrij spectaculaire dressuren (bijna) niet mist. Directeur Heinz Geier is er trouwens de man niet naar de mensen met veel tam-tam naar het circus te lokken en hen dan niet te bieden, waarop zij ook en voor al gelet op de toegangsprijzen recht hebben. Daarmee zou hij al leen maar de ondergang van z'n ei gen bedrijf inluiden. Geier zet zich al jarenlang in voor het behoud van het onvervalste circus, waarin de drie belangrijkste elementen clowns, dieren en acrobaten de show beheersen. >v?' .\w 't srpï?m SCHIEDAM Inwoners kun nen sinds kort met klachten over de meeste gemeentelijke organen terecht bij de Ombudscommissie van Schiedam. Deze onafhankelij ke commissie beoordeelt of bij voorbeeld ambtenaren zich correct aan de regels hebben gehouden. Maar ook Schiedammers die vin den dat de gemeente hen niet be hoorlijk heeft behandeld, kunnen bij de Ombudscomissie aanklop pen. Enige tijd geleden heeft de ge meenteraad de verordening op de Ombudscommissie vastgesteld en de leden voor deze commissie be noemd. Dit zijn (voorzitter) C.J.M. Bolmers en de leden mr. W.J. No- teboom, mr. M.H. van Kuijk en als plaatsvervangend lid mr. W. Huur man. De Schiedamse commissie is een onafhankelijke organisatie, welke in de secretariaatswerk zaamheden wordt ondersteund door een ambtenaar. Inwoners kunnen bij de Om budscommissie klachten indienen over de wijze waarop zij door de gemeente zijn behandeld. Dus of men correct te woord is gestaan, voldoende informatie verstrekt heeft gekregen, enzovoorts. Over de politie en het openhaar onder wijs worden geen klachten in be handeling genomen. Ook kan men bij de commissie geen klachten in dienen over het beleid dat de ge meente voert en evenmin over de regels en voorschriften die de ge meenteraad vaststelt. De Ombudscommissie mag ook niet in actie komen wanneer men bij een andere instantie, bijvoor beeld via een Arob-procedure, een beroep instelt. Het gaat de Om budscommissie er niet om of de gemeente rechtmatig heeft opge reden, maar of de gemeente zich in een bepaalde situatie op een be hoorlijke, juiste manier heeft ge dragen tegenover de inwoners. De Ombudscommissie neemt pas klachten in behandeling als de betreffende ambtenaar of instantie op de hoogte is gebracht van de grief die men heeft. Als de com missie een klacht in behandeling neemt, zal zij de verschillende par tijen vragen schriftelijk of monde ling hun standpunten toe te lich ten. Na afloop van het onderzoek maakt de Ombudscommissie een openbaar rapport. Daarin maakt de commissie ook kenbaar of de klacht terecht is en worden aanbe velingen gedaan. Het is aan de ge meente om die aanbeveling al of niet over te nemen. Wie is geïnteresseerd in de Schiedamse Ombudscommissie, kan op het Stadskantoor een folder krijgen. Men kan ook contact opnemen met mevrouw F. Waardenburg, secretaresse van de Ombudscommissie. Zy Is bereikbaar in het kantoorgebouw 's-Graveland, 's-Gravelandseweg 567, telefoonnummer 4732111, toestel 328. Het is al weer elf jaar geleden, dat circus Busch-Roland in Rotter dam op een inmiddels volge bouwd terrein bij het Haringvliet te zien was. Nu is Rotterdam altijd een 'moeilijke' stad voor het circus. Toernee-manager Laurens Thoen: „Je weet hier, in tegenstel ling tot andere grote steden, nooit of het publiek er op af zal komen, 't Is altijd weer afwachten gebla zen. We meenden echter dat Rot terdam, nu het 650 jaar bestaat, beslist niet in deze toernee mocht ontbreken." Busch-Roland brengt met 'Het circus komt...' een op hoog artis tiek niveau staand familiepro gramma, waarin naast een aantal topattracties ook veel andere num mers de aandacht gevangen hou den. Eén van die toppers is Ursula Böttcher uit de DDR, die met tien ijsberen een werkelijk unieke dressuur brengt. Uniek, niet alleen vanwege de grootte van de groep dieren, maar ook en vooral vanwe ge het aantal bijzondere 'tricks*. Zonder meer grote klasse. Tot de absolute hoogtepunten behoren ook de vrijheidsdressu- ren, die de Engelse 'circusprinses' Yasmine Smart met haar prachtige paarden brengt. Haar charme en uitstraling geven een extra di mensie aan dit festijn, dat al meni ge hoge circus-onderscheiding heeft opgeleverd. Met haar Belgi sche echtgenoot Dany César rijdt Yasmine Smart ook een dubbele hoge school. Het programma telt overigens twee vrijheidsdressuren, want ook Oliver Geier de zoon van de directeur verschijnt met paarden in de piste. Nog twee wereldnummers. In de eerste plaats het Chinese slan genmeisje Yin-Yin, dat met een pa gode van porceleinen schaaltjes en glaasjes balanceert en daarmee staaltjes van absolute lichaamsbe- heersing en welhaast beangstigen de perfectie ten heste geeft. En dan de trapezegroep Flying Navas uit Equador: temperamentvolle ar tiesten, die een hoog tempo niet schuwen en daarbij meer dan eens origineel te werk gaan. De muzikale clowns The Mit chells uit Spanje maken er met een waterbaÜet een dolle boel van. Er is ook nog een reprise-clown: de welgeteld 90 centimeter hoge Patatina uit Turkije. Verder nog exoten, een zwevende dame, een verdwijntruc, een buitengewoon intelligent paard en als uitsmijter een 'onberijdbaar' paard, waarbij het publiek nauw wordt betrok ken. Gelukkig is er levende muziek en wel van een zes man sterk en semble uit Polen. Circus Busch-Roland staat in Rotterdam op het terrein van het voormalige zwembad De Plompert nabij sportpaleis Ahoy'. De première vond gisteren plaats. Tot en met zondag 19 augustus zyn er dagelyks twee voorstellingen en wel om 15,00 en 20.00 uur. Zaterdagmiddag omstreeks 12.30 uur geven enkele artiesten op het podium van winkelcentrum Zuidplein een (gratis) voorproefje van het gebeuren. ZILVER Strakke geometrische figuren, vaak iets ten opzichte van elkaar verschoven en soms met een lichte knik die een schaduw-effect geeft. Dat zijn de kenmerken van de zil veren sieraden, die Cecile van Eeden tot 13 september exposeert in galerie Alpha. Van Eeden volg de haar opleiding aan de Gerrit Rietveld Academie in Amsterdam en is lid van de Vereniging van Edelsmeden en Sieraadontwerpers. Eerder exposeerde zij in het Stede lijk Museum van Amsterdam en het Singer Museum in Laren. De galerie Alpha is gevestigd aan de Broersvest 93 en van dinsdag tot en met zaterdag geopend van 9.30 tot 17.00 uur. JUBILEUM 1 Theo 'Doop' Wiegman, de nes tor van de Schiedamse kunste naars, heeft wat te vieren. Drie kwart eeuw geleden zond hij zevenjarig knaapje als hij was een tekening in voor de talenten jacht van een toenmalig weekblad. Wiegman viel meteen in de prij zen. Dat was het begin van een zeer rijk en vooral werkzaam ar tistiek leven. In café Het Paard op de Hoogstraat hangt een kleine se lectie van zijn recente produktie. Het tegenwoordige werk van Wiegman is deels abstract, deels gebaseerd op zijn rijke herinnerin gen. Recent is bijvoorbeeld een aquarel van een al lang verdwe nen molen op de Poldervaart, of een Rotterdams havengezicht dat aan de jaren twintig doet denken of de scheepswerf van De Jong, die weg is. Theo (Doop) Wiegman exposeert in Het Paard, Hoogstraat 162, Schiedam, tot 9 september. Zijn werken zijn te bezichtigen tij dens de openingstijden van het ca fé. AIDS De foto-expositie 'Mensen met Aids' is vanaf 3 augustus te zien in de Openbare Bibliotheek aan het Bachplein in Schiedam. De exposi tie bestaat uit foto's van New Yor kers die lijden aan de dodelijke ziekte en zijn gemaakt door de Amsterdamse fotograaf Frits de Ridder. De Ridder werkte in 1988 en 1989 enkele maanden in het Bailey House in New York, een voormalig hotel dat ruimte biedt aan ruim veertig daklozen met Aids. Tijdens zijn vrijwilligers werk daar maakte De Ridder der tig collages van de Aids-patiënten, die dankzij het Bailey House niet op straat hoeven te sterven. De fo to's laten zien dat de ziekte ieder een kan treffen. De expositie wordt gefinancierd door de Stich ting Aids Fonds. De expositie duurt tot en met 27 augustus. JUBILEUM 2 'Stedelijk Museum Schiedam 90 jaar' is de eerste expositie na de verbouwing van het Schiedams museum. De jubileum-tentoonstel ling is verdeeld over de Grote Kerk en het opgeknapte museum. Ze geeft de geschiedenis weer van de kleine oudheidskamer die uit groeide tot een museum van eigen tijdse kunst, het Schiedams Stede lijk. De expositie geeft een beeld van de collectie op het gebied van de oude en hedendaagse kunst. Bo vendien wordt er een overzicht ge toond van de Schiedamse sierkun stenaar A.F. Gips (1841-1943). De expositie is tot en met 26 augustus te zien in het Stedelijk Museum, Hoogstraat 112 en in de Grote Kerk te Schiedam. COÖPERATIE De Verbruikerscoöperatie Rot terdam heeft meer dan een eeuw bestaan. In 1860 werd de eerste coöperatieve winkelvereniging Neerlands Werkman opgericht en kort daarna volgde de Rotterdam se Verbruikersvereniging, de Amb- tenarencoöperatie, De Vooruitgang en de socialistische coöperatie Voorwaarts. Na de oorlog fuseerde de Vooruitgang met de in 1920 op gerichte Rooms Katholieke coöpe ratie De Ster. In het Nationaal Co öperatie Museum aan de Lange Haven/hoek Appelmarkt in Schie dam is een tentoonstelling te zien over de geschiedenis van deze coö peraties, geïllustreerd met ge schriften, foto's, contracten en ou de gebruiksvoorwerpen. De ope ningstijden zijn beperkt: op don derdag is het museum open van 12.30 tot 17.00 uur en van 19.00 tot 21.00 uur en op vrijdag van 12.30 tot 17.00 uur. Op zaterdag opent het museum haar .deuren van 11.00 tot 17.00 uur. De toe gang is gratis. AZIË In de expositieruimte van het Ontmoetingspunt in het Zonnehuis wordt op 7 augustus een fototen toonstelling geopend van Robert Braak. Robert maakte de foto's tij dens een reis door Azië, die begon in Turkije en eindigde in China. De onderwerpen van zijn foto's va riëren van lieflijk en zacht tot ruig, woest en onherbergzaam; cul tuur en natuur in al zijn facetten. Braak stelde de tentoonstelling met zowel kleur- als zwart/witmateriaal zelf samen. Bij de zwart/wit foto's vormden het lijnenspel en de vlakverdeling een belangrijke inspiratiebron voor hem en bij kleuropnames werd hij gemotiveerd door men sen. De expositie duurt tot 1 sep tember en is van dinsdag tot en met vrijdag te zien van 10.00 uur tot 20.00 uur en van zaterdag tot en met maandag van 14.00 uur tot 20.00 uur. Het Zonnehuis is te vin den aan de Dillenburgsingel 5 in Vlaardingen. VENETIË Riflessione locale Weerspie geling van een stad. Het Italiaanse woord 'riflessione' betekent weer spiegeling. Onder deze titel laten Kees Lesuis en Annette Braad tij dens de zomermaanden tekenin gen zien in de Bondsspaarbank aan de Schiedamseweg 12 in Vlaardingen. Ze zijn gemaakt naar aanleiding van een reis naar Vene tië. Het paar Lesuis en Braad trof in deze Italiaanse stad een stem ming van vergane glorie: het ge luid van een plotseling opdoemend pleintje, kwebbelende dames, de kleuren oxer en warmrood. De in drukken lieten zich volgens de kunstenaars niet vangen door een fototoestel. De expositie duurt tot en met 31 augustus. POLICE-ART Bij Monsieur Faul, de croissan- terie aan de Noordvliet 5 in Maas sluis, hangen acryl schilderijen van Nicolaas. Dat is de vaste on dertekening van de 55-jarige Maas- sluizer N. van de Berg, hoofd van de beheersdienst van de gemeente politie en voorzitter van de Vrien den van het Gemeentemuseum, die zich al van jongsaf aan met schil derkunst bezighoudt. Op dit mo ment hangen ook werken van hem in de Police Art Galery in Warns- veld en eerder exposeerde hij dit jaar in het Schuurkerkje en in Naaldwijk. Bij Monsieur Paul toont hij recent werk waarin het doorbreken van grenzen tot uit drukking komt. Nicolaas schildert sinds 1960 bijna uitsluitend non-fi guratief. De schilderijen hangen tot begin september bij Monsieur Paul. Openingstijden maandag tot en met zaterdag van 9.00 tot 18.00 uur. «Me* .5? r/V'.'A h

Het Vrije volk | 1990 | | pagina 1