l/Vim de CHIaan ten onrechte utt woning geze Duikboot voor toeristen m Volksuniversiteit krijgt na vijf jaar eigen kar :oor Het Vrije Volk SCHIEDAM m Jongeren én ouders betrekken bij reorganisatie jeugdhulpverlening Dichtende bokstrainer wint beroep tegen uitspraak van kantonrechter en eist financiële genoegdoening Kluphuis Zuid geeft tieners informatie over beroepen mmmmm i Straks ook lesgeven in pand op Moermancomplex; lustrumviering met talenfestival Mineral Services: ook ongezond voor de volkstuinders Meer spreekuren over vrouwenwerk ws PAGINA 4 DINSDAG 21 AUGUSTUS 1990 Door Rein Wolters SCHIEDAM Boksschoolhou- der Wim de Haan heeft weer ver trouwen in de Nederlandse recht spraak, Dat was volledig verdwe nen nadat de Schiedamse kanton rechter mr. Piket hem in de kers tweek van 1988 in het ongelijk stelde en beval zijn huurwoning aan de Lange Haven 96a te verla ten. Er bleef hem, weinig keuze. Drie maanden later verlieten de 61-jarige bokspromoter en zijn 14- jarige zoon de woning. Noodge dwongen nam het duo zijn intrek in de kleedlokalen boven de boks school, verderop aan de Lange Ha ven. Sindsdien huizen ze er, in af wachting van betere tijden. Tegen het vonnis tekende een furieuze Wim de Haan hoger be roep aan. Twee weken terug werd, na drie keer verdagen, daarin een tussenvonnis uitgesproken. Uit de overwegingen van de rechtbank blijkt dat kantonrechter Piket on voldoende onderzoek heeft gedaan naar het inhoudelijke verweer van De Haan, Met de uitspraak op zak voelt Wim de Haan zich aanmer kelijk beter. Maar hij laat het er niet bij zitten. „Ik vecht door tot yan het gaatje en ook tot ik finan cieel volledig tevreden ben ge steld," zegt hij met zijn vuist op ta fel. Kantonrechter Piket is bij De Haan de grote boosdoener. „Die man heeft zijn werk gewoon niet goed gedaan. Hij heeft zich laten vergiftigen door allerlei leugens. Daarvan ben ik de dupe geworden. Ze hebben me zwart gemaakt van hier tot ginder. Al deze ellende is me niet in de koude kleren gaan zitten. Ik loop al geruime tijd on der doktersbehandeling voor hy perventilatie." Het verhaal begint een kleine twintig jaar terug. Wim de Haan betrok toen de gewraakte woning- drie-hoog op de .Lange Haven. „Geen best huis. Er was grote ach terstand in het onderhoud. Maar ik kom uit de bouwvakwereld, dus heb ik de zaak inpandig zelf opge knapt." In 1985, aldus De Haan's relaas, kocht Tempo Team het pand. „Er moest toen werkelijk Wim de Haan voor het gewraakte pand aan de Lange Haven. Hij wil het graag weer betrekken. - broodnodig onderhoud worden ge pleegd. Alles werd opgenomen en zou worden gerepareerd. De ra men bleven echter wijken en ver toonden kieren van centimeters. Met alumunium tochtstrippen werden ze dichtgemaakt. Nd de winter zou het definitief worden gerepareerd. Intussen werd ook een deel van de buitenmuur geïm pregneerd. Omdat alleen het on derste muurdeel werd behandeld, onstond binnen vochtigheid. Pas toen geruime tijd later de gehele buitenmuur was geïmpregneerd, verdwenen de vochtigheidsklach ten. Tussen de huisbaas en mij was de stemming door al dat gedoe een stuk minder gewórden. M'n woongenot was er behoorlijk door aangetast," verhaalt Wim de Haan. En verder: „Men vond mij maar een zeur en op mijn klachten werd niet meer gereageerd. Wel ontving ik een brief met de mede deling dat ik een huurachterstand had van 670 gulden. Dat kon ik ge lukkig weerleggen. Men dreigde mij bovendien met de kantonrech ter. Door de nattigheid in huis had ik al twee keer een deel van het meubilair en de vloerbedekking moeten vernieuwen. Duidelijk was intussen ook geworden dat Tempo Team het pand wilde verkopen. Ik was een sta-in-de-weg, want ze wilden het leeg opleveren. Daarom deden ze zo moeilijk en daarom ben ik ook met behulp van leugens voor de rechter gesleept/'Volgens een Rotterdams makelaarsbedrijf zou Wim den Haan twee potentiële 'kopers met dreigementen hebben afgeschrokken. Tegen een exploi tant van een automatenhal zou hij hebben gezegd dat hij de boel wei eens zou komen verbouwen en de tweede gegadigde zou hij hebben afgeschrikt met de boodschap het onder water doen lopen van het restaurant dat hij er zou willen openen. „Allemaal leugens," roept De Haan, de bokstrainer die ook gedichten schrijft. „Ik heb alles weerlegd, maar de rechter heeft zich er niks van aangetrokken. De man die het restaurant zou willen openen, blijkt helemaal met op het opgegeven adres in Alphen aan de Rijn te wonen. Hij blijkt bij na vraag zelfs niet te bestaan. Ook de eigenaar van de automatenhal, die intussen op de Hoogstraat is geves tigd, zegt mij niet te kennen laat staan voordien ooit gesproken te hebben." Smerigheidjes Ook het twistpunt over de juiste hoogte van de huishuur werd m hoger beroep in het voordeel van Wim de Haan beslist. „Die was 'vastgesteld op ƒ113,50 per maand maar Tempo Team beweerde in de eis dat de huurprijs 122,76 was en dat ik in gebreke was gebleven met betalen. Hoewel ik dat bij de kantonrechter met bewijzen heb weerlegd, heeft deze dat als niet ter zake doende naast zich neerge legd en mij op grond van onder meer dat onjuiste gegeven gevon nist en uit huis gezet. Dat is toch geen rechtspraak meer?" Een ander strijdpunt is een als achterstallig aangemerkte huurbe taling van twee maanden. De Haan: „In de periode dat alles nog pais en vree was, waaide op een stormachtige donderdagavond het complete raam uit de kamer van mijn zoon. Dat kon Tempo Team de andere dag niet direct repare ren. Als tussenweg stelde ik voor zelf een raam te kopen en het te monteren Ik kocht het bij een be drijf in de Boterstraat voor ƒ219 en stuurde m overleg de bon op. Ik zou deze verrekenen door twee maanden geen huur te betalen. De kwitanties kreeg ik niet. Dat hoef de ook niet want alles verliep steeds in goeie harmonie. Maar achteraf beweerden ze bij de rech ter dat ik die twee maanden niet heb betaald Het zijn allemaal van dergelijke smerigheidjes waarop de kantonrechter zijn vonnis heeft gebaseerd Van zo'n doorgeleerd man als kantonrechter Piket had ik verwacht dat hij zijn huiswerk m mijn zaak beter had gemaakt. Ik ben geen man die zich neerlegt bij onrecht. Daarom vecht ik door tot aan het gaatje en stop pas als ik volledige genoegdoening heb ge kregen." Wim de Haan verder: „Tempo Team heeft het bewuste pand in tussen verkocht aan de heer Vint- ges van het Rotanhuis. Hij is ook een beetje dé dupe in deze kwestie, want hij mag de woning niet ver huren zo lang mijn beroepsproce dure loopt. Meneer Vintges heeft wel gezegd dat ik er weer kan ko men wonen. Hij wil eerst het pand grondig renoveren. Daar voel ik uiteraard veel voor. Maar eerst zal mijn recht zegevieren." SCHIEDAM Jongens en meisjes van 13 tot en met 16 jaar kunnen vanaf 28 september in Kluphuis Zuid deelnemen aan een cursus beroepenoriëntatie. Deze is vooral gericht op jongens en meis jes die nu een LEAO, MAVO of HAVO opleiding volgen, maar nog geen idee hebben van hetgeen ze na hun examen willen gaan doen. In een achttal bijeenkomsten wordt de keuze voor een beroep of verdere studie van verschillende kanten belicht. Na een eerste bij eenkomst met een teroepskeuze- test volgt informatie over het leer lingwezen, het Gewestelijk Arbeids Bureau (GAB) en de studiefinancie ring. In de volgende avonden komen mannen en vrouwen vertellen over hun beroep. Zij geven ant woord op vragen over opleiding, verdiensten en de leuke en minder leuke kanten van hun job. De deel nemers kunnen hun vragen afvu ren op onder meer een automon teur, onderwijzer, peuterleidster en een computerdeskundige. Maar het is took. .mogelijk om mensen met een 'apóere beroepsgroep uit te nodigen. Bij de voorlaatste bijeen komst worden ook de ouders uitge nodigd. Het resultaat van beroepentest en de andere gegevens worden dan gezamenlijk doorgenomen. Als af sluiting van de cursus ontvangen de deelnemers bij de laatste bij eenkomst een uitgebreid informa tiepakket. De organisatie zegt uit drukkelijk de deelnemers niet in de richting van één bepaald be roep te stimuleren. „De uiteindelij ke keuze blijft altijd bij de deelne mers en hun ouders," verklaart' stafmedewerkster Lida Tode. Zij verstrekt alle inlichtingen over de cursus in het gebouw aan de Dwarsstraat 42 of via telefoon nummer 4267297. De cursus start op vrijdagavond 28 september om 19.30 uur. Deelnemen kost vijftien gulden. Wachtend op een exotische bestemming ligt het duik- bootje Alexan dria al bijna twee weken in de Coolha- ven in Rotter dam. Verpakt in een houten krat en rus tend op een ponton. De onderzeeër is van Fins fa brikaat en is in Rotterdam op doorreis naar Egypte. Daar zal het vaartuig wor den ingezet om toeristen de onderwa terwereld te tonen. De ge lukkige toeris ten die ge bruik gaan maken van de Finse Alexan dria, kunnen door de enor me patrijs poorten vele meters van ver zien. VLAARDINGEN De Volks universiteit Vlaardingen (VUV'f be gint dit jaar vernieuwd aan het lesseizoen. Niet alleen heeft de in stelling een aantal nieuwe cursus sen in de aanbieding, ook heeft de Volksuniversiteit voor het eerst in haar vijfjarig bestaan een eigen ruimte voor het sekretariaat in wat zij noemt 'het Moermanhuis'. „Tot nu toe was het een huiska meraangelegenheid, de administra tie," verklaart voorzitter Els Enne- king van de VUV. „Dit is dus wel heel Wat anders. We zijn nu einden- lijk goed bereikbaar voor 'de stad' en nog belangrijker voor on ze medewerkers en docenten. En de boerderij van Moerman op zich is natuurlijk schitterend. Voorlo pig gebruiken we onze ruimte al leen als secretariaat niaar we wil len binnenkort ook de daglessen hier gaan geven." Dat zou in ieder geval een stuk goedkoper zijn, aldus Enneking. 'Haar' universiteit moet de finan cien rond zien te krijgen zonder subsidies van rijk of gemeente. „De gebouwen waar we nu lesge ven, kosten heel wat aan huur. Daar zouden we op deze manier dus heel wat op kunnen bespa ren." De avondlessen zullen niet in het Moermancomplex aan de Westlandseweg worden gegeven. „Daarvoor ligt het eigenlijk te af gelegen." Het lustrum van de Volksuni versiteit wordt in oktober gevierd. „Met een talenfestival. Muziek en dans uit de landen waar we taal- lessen van hebben," aldus Enne king. „Het feest is op 26 oktober in de Stadsgehoorzaal maar we hebben ter ere van ons vijfjarig bestaan ook een serie lezingen en voordrachten georganiseerd. Dat habben we al vanaf het begin in 1986 op ons verlanglijstje staan." De Volksuniversiteit heeft ook dit jaar weer een aantal nieuwe cursussen georganiseerd. In het ta lenpakket zijn Portugees, Neder lands voor anderstaligen en Servo- Kroatisch voor op reis opgenomen. Het progamma Algemene vorming heeft er Prozaschrijven, Geologie, Handanalyse, Word Perfect 5.0 en Kuituurgeschiedenis van Japan bijgekregen. In de sector Recreatie waar ook lessen belasting- en -beleggingskunde onder vallen staan de nieuwe cursussen Restau rantkeuken thuis, Patisserie, Ko ken met de magnetron en Binnen huisarchitectuur op het progam ma. Trends De Volksuniversiteit kende van af het begin een grote belangstel ling vanuit de Vlaardingse bevol king. Uit het niets vijfjaar geleden kwamen er het eerste jaar al vier honderd cursisten op het progam- ma-aanbod af. Vorig lesjaar steeg het aantal cursisten uiteindelijk naar veertienhonderd. In de toe komst wil de Volksuniversiteit zich ook steeds meer gaan richten op steden ais Schiedam. „Misschien worden we ooit nog eens Volksuniversiteit Nieuwe Wa terweg-Noord," aldus Enneking. De belangstelling voor de Volks universiteit is ten dele te verkla ren omdat de VUV naast reguliere cursussen als Engels, Frans en an dere talen ook in andere sectoren lesprogamma's aanbiedt. Daarbij wordt vaak ingespron gen op trends. Zo is de cursus Pa leografie het lezen en begrijpen van oude archiefstukken/handschriften op een gegeven moment ingevoerd nadat steeds meer mensen zich gingen bezighouden met stam boomonderzoek. Maar ook voor cursussen als Astrologie, Kalligra fie, Tuinieren en Beleggen kunnen leergierigen bij de Volksuniversi teit terecht. Nieuwe cursussen worden vaak op het progamma gezet nadat men sen er naar hebben gevraagd. Dan gaat de de Volksuniversiteit ver volgens op zoek naar bevoegde leerkrachten, die de lessen moeten gaan geven. Soms levert dat pro blemen op. De VUV is nu bijvoor beeld op zoek naar een Turkse leerkracht en die zijn niet zo dicht gezaaid. Hoewel er les wordt gegeven door bevoegde leerkrachten, reikt de VUV geen diploma's uit. „We hebben geen examens, zoals bij voorbeeld de avondhavo," aldus Enneking. „De cursisten wülen wei leren, maar vaak hebben ze geen zin in verplichtingen als 'oh, dan moet ik per se naar les' of 'dan en dan zijn er examens en dan moet ik goed scoren'. Nadat ze het progamma hebben gevolgd, hebben ze wel het niveau van een gewone opleiding gehaald, alleen het diploma ontbreekt." De Volksuniversiteit houdt za terdag Open Huis in de Stadsge hoorzaal aan de Schiedamseweg in Vlaardingen Progammaboekjes zijn gratis af te halen bij onder an dere de VVV's en bibliotheken in Vlaardingen, Maassluis en Schie- dam-West Pas 65-houders en uit keringsgerechtigden komen in aanmerking voor een korting van 25 percent op de cursussen. UTRECHT/ROTTERDAM De 'klanten' van de hulpverlening aan jeugdigen moeten worden be trokken bij de ingrijpende reorga nisatie van deze tak van het wel zijnswerk. Dat heeft de directeur Jeugdbeleid van het ministerie van WVC, S. Rijpma, gisteren ge zegd bij de presentatie van het 'Ge zamenlijk plan van aanpak jeugd hulpverlening' van het Interpro vinciaal Overleg (IPO) en de vier grote steden. Volgens Rijpma valt er in het overleg over die operatie een be langrijke groep buiten de boot: de jeugdigen zelf, hun ouders en bij voorbeeld organisaties van pleeg ouders. „En daar is het toch alle maal om te doen," sprak de direc teur Jeugdbeleid. Centraal in de plannen staan immers de jeugdi gen en hun ouders. Voorzitter N. van den Broek- Laman Trip van het Interprovinci aal Overleg Welzijn was het ten dele eens met de kritiek van de WVC-topambtenaar. „Je verwacht natuurlijk dat de instellingen de belangen van de cliënten en hun ouders behartigen," zei zij in een reactie. „Maar misschien moeten we ze er toch wat meer bij betrek ken dan we tot nu toe hebben ge daan." Op 1 januari 1992 moeten de planning en de financiering van de hulpverlening aan jeugdi gen (onder meer jongerenadvies centra, bureaus vertrouwensart sen, pleegzorg en kindertehuizen) door het rijk zijn overgedragen aan de provincies en de vier grote steden Amsterdam, Rotterdam, Den Haag en Utrecht. Daarmee is een bedrag van ongeveer 675 mil joen gulden gemoeid. De gedachte daarachter is dat de hulpverlening dichter bij de 'klant' komt. „Regionalisering van de jeugdhulpverlening biedt ruim te en kansen aan de uitvoerende instellingen om de kwaliteit van de hulp te verbeteren en flexibel in te spelen op maatschappelijke veranderingen," meldt de IPO-ad- viesgroep Jeugdhulpverlening in het voorwoord bij het plan van aanpak. Vertegenwoordigers van de twaalf provincies en de vier grote steden, het rijk en de betrokken instellingen voeren geregeld over leg om de overdracht tijdig en op een inhoudelijk verantwoorde wij ze rond te krijgen. Het plan van aanpak biedt een 'ambitieus' pro gramma om dejaatste fase van het decentralisatieproces gezamenlijk af te ronden De 'klanten' van de hulpverlening zijn er evenwel niet direct bij betrokken. Of de reorganisatie begin 1992 geheel zal zijn afgerond, js nog maar de vraag Rijpma noemde de planning van de nog te verrichten werkzaamheden 'hier en daar wel wat erg optimistisch'. Jongerencentrum Aladdin wordt gesloopt SCHIEDAM Het jongeren centrum Aladdin gaat definitief dicht. Op zaterdag 15 septem-, ber vindt een groot slotfeest plaats waaraan het gemeentebe stuur vierduizend gulden bij draagt. Twee dagen later wordt begonnen met de sloop van de voormalige Mastenbroekschool. Tot die maatregel is besloten omdat van het eigenlijke jonge renwerk in Nieuwland weinig meer over is. Tegelijk met het verdwijnen van het centrum wordt een nieuwe beroeps kracht aangesteld. Deze gaat zich bezighouden met een in ventariserend behoefte-onder zoek naar het toekomstige jon gerenwerk in de wijk Nieuw land. De sloop van de school kost de gemeente ruim vijfenze ventigduizend gulden. De Dienst Gemeentewerken is, vooruitlopend op een besluit van de gemeenteraad, alvast op gedragen te beginnen met de voorbereiding voor de sloop van de school. Vertrek toertocht fietsclub vervroegd SCHIEDAM De vertrek tijd van de donderdagavond- tochten van de fietsclub De Mo- lenkrikkers is in verband met de vroeger invallende duister nis met een half uur vervroegd. Op donderdag 23 augustus is de vertrektijd nog om zeven uur. Daarna stapt men een half uur eerder op de fiets. Men vertrekt steeds vanaf de Spieringshoek- flat. Kluphuis zoekt hulp SCHIEDAM i— Kluphuis Zuid is op zoek naar'iemand die lessen in stijldansen kan geven aan tieners. Dit kan een vrij williger zijn, maar ook een vak kracht waaraan een geringe vergoeding wordt betaald. Het dansen vindt plaats op vrijdag avond. Inlichtingen bij Lida Tode, Dwarsstraat 42, telefoon nummer 4267297. SCHIEDAM De Vrouw en Werkwinkel gaat vanaf septem ber haar spreekuren uitbrei den. Iedere week kunnen vrou wen ergens in Schiedam of Vlaardingen terecht met vragen over opleidingen, solliciteren, arbeidsvoorwaarden en het starten van een bedrijf. De Vrouw en Werkwinkel geeft graag informatie over tijd en plaats van de spreekuren. Het telefoonnummer is 01880-14252. Voor de spreek uren dient vantevoren wel een afspraak te worden gemaakt. Collecte voor kankerbestrijding SCHIEDAM De Neder landse Kankerbestrijding gaat volgende week weer langs de deuren voor de jaarlijkse lande lijke collecte. Het merendeel van het ingezamelde geld wordt besteed aan wetenschappelijk onderzoek. De rest wordt ge bruikt voor voorlichting, steun aan verenigingen van kanker patiënten en opleidingen. De Schiedamse afdeling kan voor de komende collecte nog een aantal collectanten gebruiken. Wilt u meewerken aan de inza melingsactie, dan kunt u con tact opnemen met mevrouw Jeene-Verhagen, Burgemeester Knappertlaan 195 b, tel. 010-4266128 --SCHIEDAM Namens de Schiedamse Volkstuindersvereni- ging Vijfsluizen heeft het Alge meen Verbond van Volkstuinders- verenigingen in Nederland (AVVN) bij de gemeente Schiedam een be zwaarschrift ingediend tegen de vestiging van Mineral Services op het nog te ontwikkelen bedrijven park De Vijfsluizen op een deel van de scheepswerf Wilton Fij- enoord. Het bezwaarschrift is inge diend op grond van milieu-rappor ten die over het mineralen ver werkende bedrijf zijn uitgebracht. Op grond hiervan zegt de AVVN te vrezen voor de gezondheid van de individuele volkstuinders. „Op ongeveer duizend meter waar het bedrijf zich wil vestigen is sedert de jaren zestig het volks- tumdercomplex gevestigd. Hier re creëren ruim vierhonderdvijftig gezinnen. Volkstuinieren is een hobby die uitermate gevoelig is voor verontreiniging van het mi lieu," schetst het AVVN de situa tie. In het drie kantjes omvattende bezwaarschrift wijst de overkoepe ling op het feit dat veel volkstuin ders aardappelen, groenten en fruit consumeren uit eigen tuin en dat zelfs een marginaal risico voor de volksgezondheid een te hoog ri sico is. t jFitTlTlrJO Jin J im 'tik- m

Het Vrije volk | 1990 | | pagina 1