i tike panden in trek door plannen Passage Geen écht jubileum, maar toch een boek over Griffijn Zomeractie winkeliers Hoogstraat geflopt m Het Vriie Volk SCHIEDAM bezorgingL SCHIEDAM WIL 25 MENSEN IN BANENPOOL KLEUTERONDERWIJS Mi- Minder vraag naar schuldhulpverlening EOC ruimt 500-ponders op bij Wilton-terrein m Kentie in Spectrum (Clubhuis Zuid bekijkt voeding mn .jas* PAGINA4 VRIJDAG 24 AUGUSTUS 1990 Fikss buit bij inbraken SCHIEDAM Bij twee in braken is de afgelopeh dagen voor zeventienduizend gulden aan materiaal gestolen. Uit een woning aan de Delflandseweg werd voor zevenduizend gulden aan geluidsapparatuur meege nomen. De dieven kwamen bin nen via een bovenlicht. Voor tienduizend gulden aan haar- ver2orgingsprodukten is gesto- len Uit een garagebox aan de Daltonstraat. Men kwam bin nen door het forceren van een deur. Motorrijder gewond SCHIEDAM Een 19-jarige motorrijder uit Schiedam is gis teravond overgebracht naar het Schieland-Ziekenhuis. Hij raak te gewond bij >n aanrijding met een auto op de kruising van de Burgemeester van Haar- enlaan en de Vlaardingerdijk. De 35-jarige Schiedamse auto mobilist verleende geen voor rang. Autobrand SCHIEDAM- Kortsluiting was gistermorgen op de Burge meester van Haarenlaan de oor zaak van een brand in een Opel Kadett. De schade bleef beperkt tot het motorgedeelte. SCHIEDAM - - Olieverfschil- derijen van de kunstenares Gon Kentie vormen de tweede expo sitie In galerie/konditorei Het Spectrum aan de St. Liduina- straat 75a te Schiedam. Haar werk is onderhevig aan positie ve kritieken en is daarom aan leiding tot een groeiend aantal verzoeken om te exposeren. Gon Kentie schildert, naar ze zegt, van binnen uit. Haar werk is een weerspiegeling van haar gevoel en stemming. Zij laat zich voorts inspireren door Van Gogh, Klee, Kadinsky en Ger Lataster. Gon Kentie is een creatief mens. Naast schilderen schrijft ze en ontwerpt ze haar eigen kleiding. Momenteel gaat haar grote liefde echter uit naar haar schilderijen. De ex positie is te bezichtigen van 29 augustus tot 14 oktober op win- keldagen en -tijden, inclusief de kcopnvond. Nieuwe weg bij kantoorflats SCHIEDAM Er komt een nieuwe verbindingsweg tussen de Overschieseweg en het ver lengde van de Hogebanweg in Rotterdam. Deze nieuwe weg wordt aangelegd tusse*. de spoorbaan en de rijk weg en is bedoeld om het gebied met de nieuwe kantoorflats te ontslui ten. Als straatnaam is voorge steld Den Hollanderweg. SCHIEDAM Voor het tweede achtereenvolgende jaar gaat Kluphuis Zuid de voedings gewoonten van mensen onder de aandacht bréngen. Diëtiste ,Joke Verberg zal haar mede werking verlenen aan een spe ciale cursus. Uiteindelijk moe iten de deelnemers in staat zyn op een verantwoorde en gezon- ,.'de manier het voedingspatroon ,te veranderen. Vanaf dinsdag morgen 25 september zullen '"tien lessen volgen. De bijeen- komsten zullen duren van half tien tot elf uur. Vrouwen vanaf 'lachttien jaar zijn welkom, 'maar moeten wel 25 gulden bij dragen. Tot 8 september kan men zich aanmelden. Telefoon: 4267297. Koetsiertje op tropisch toer SCHIEDAM Inspelend in nog opspelende vakantiegevoe- lens houdt biertapperij 't Koet siertje' van vrijdag tot zondag een zogenaamd 'tropical week end'. De meest zomerse cock tails zullen voor die gelegen heid worden klaargemaakt. De discjockey zal tegen een achter grond van palmen en zand tro pische muziek doen klinken. De toegang is gratis maar vol is vol, zo melden de organisato ren. Winkeiketens melden zich bij eigenaren panden aan Hoogstraat Door Rein Wolters SCHIEDAM Bezitters van winkelpanden in het voorste ge deelte van de Hoogstraat hebben geen enkele moeite meer met het verkopen van hun bezit. Speculan ten en grotere winkelbedrijven staan bij wijze van spreken in de rij om hen tegen gespekte prijzen van het onroerend goed af te hel pen. Duidelijk is dat men zich al vast wil verzekeren van een goed verkooppunt nu de geruchten over het doortrekken van de Passage steeds hardnekkiger worden. „Er staat in dat deel van onze winkelstraat, voor zover mij be kend, niet één pand meer te koop," zegt Ronald Prince, de voorzitter van de winkeliersver eniging Hoogstraat. „Daar staat wel veel vraag tegenover." Hij be vestigt eveneens dat de belangstel ling voor het winkelgebied nauw samenhangt met de toch nog vage plannen om de Passage te vernieu wen en te verlengen. Dat het be kende etablissement De Koffiepot op de hoek van Broersveld en de Hoogstraat is opgekocht door het Etos-concert, noemt Prince een toevalligheid van eerdere datum. „Ik denk dat Etos liever een win kel opent in de nieuwe Passage." Schril in tegenstelling tot de speculatieve belangstelling voor de eerste helft van de Hoogstraat, is de leegstand in het deel van de winkelpromenade tussen het Ste delijk Museum en de Grote Markt. In dit stuk staan al geruime tijd enkele winkels leeg. Volgens Ro nald Prince heeft dat beslist niet te maken met een teruglopend be zoek aan de Hoogstraat, maar is de leegstand een gevolg van het be drijfsbeleid van de winkels die er waren gevestigd. Volgens Pnnce heeft de mid denstand over klandizie weinig te klagen. Ook niet in de achterlig gende zomermaanden. Gisteren was het op de koopavond bijvoor beeld weer lopen over de hoofden van de duizenden. Minder tevreden is Prince over de medewerking van de politie by het oplossen van enkele knellende problemen. „Dat verloopt allemaal uiterst stroef," benadrukt hij. „Tot op heden zijn door ons aan de poli tie drie brieven verzonden. Deze zijn nog steeds onbeantwoord en dat geeft te denken." In de brie ven verzoekt de Hoogstraat om overleg voor het oplossen van on der meer het laden en lossen in de straat, het toelaten van taxiver- keer en het strenger optreden te gen ontoelaatbaar autoverkeer en parkeren tijdens de winkeltijden. „Dat willen we allemaal zo snel als maar mogelijk is hebben opge lost." Wél tevreden zegt Prince te zijn over het nieuwe samenwerkings verband met de winkeliers van Lange Kerkstraat, het Broersveld en de Broersvest. Dit resulteert bij voorbeeld in een gezamenlijke bra derie op zaterdag 22 september, de openingsdag van de Brandersfees ten. Ook de zondagsmarkt (de slot dag) op 30 september wordt een happening van de winkeliers geza menlijk. „Er komen die dag 250 marktkramen," aldus de verheug de Prince. De Grote Omloop in het stadscentrum, zoals wethouder Chris Zijdeveld deze steeds heeft geschetst, zal op beide dagen een feit zijn. „Al met al verloopt het allemaal best wel naar wens," vat voorzitter Prince de plussen en de minnen samen. Door Annet van Aarsen VLAARDINGEN Het 250-ja- rig bestaan, dat zou toch een leuke aanleiding zijn om een boek over de geschiedenis van het bedrijf uit te brengen, heeft directeur A. Fon- tijne van de machinefabriek Grif fijn gedacht. Toen hij echter enke le maanden geleden opdracht gaf voor een dergelijk drukwerk, bleek dat de voormalige smederij niet uit 1741 stamt maar uit 1607. Het jubileum kan dus volgend jaar niet worden gevierd, maar het boek is wel geschreven. Vanmiddag heeft burgemeester F. van Lier het eerste exemplaar ontvangen met de wat mysteri euze titel '...Het moet rakende mis zijn...' nadat hij het nieuwe ge bouw van Griffijn officieel opende. Samensteller/schrijver Dick van der Lugt heeft er een, wat hij noemt, lekker lees-, kijk- en bla derboek van gemaakt. „We hebben geen diepgaand boek gewrocht," beschrijft Van der Lugt het boek. „Het is meer te vergelijken met een kaleidoscoop. Er staan verhalen in over het sme den door de eeuwen heen. Jan Griffijn en zijn voorgangers, Vlaar- dingen aan het begin van de ze ventiende eeuw en interviews met de dochter van Griffijn, (oud- )werknemers en de laatste hoef- Matthijs Struijs, mede werker van het Gemeente Ar chief Vlaardin- gen en mede auteur van het boek 'Het moet rakende mis zyn', ontdekte dat de oprich tingsdatum in het briefhoofd van Griffijn niet klopte. m smid van de stad." Freelance-journalist Rob van Stek en archiefmedewerker Matt hijs Struijs leverden bijdragen aan 'Het moet rakende mis zijn'. De laatste ontdekte dat de tekst 'se dert 1741' op het drukwerk van Griffijn niet klopt. Een voorgangs ter had het jaartal uit een klapper een zelfgemaakt alfabetisch re gister in het archief opgediept. De smid Jan Jansz Mojet kocht in dat jaar een huis aan het Zwarte- veld om daar zijn beroep uit te oe fenen. In het vorige onderzoek werd er van uitgegaan dat de eigenaar voor Mojet gewoon een particulier was. Struijs las echter in de oor spronkelijke verkoopakte dat deze Leendert Willemsz IJdo zelf ook smid was geweest. Na de nodige li- t '--«uurvorsing ^kwam hij uitein- uit in het jaar 1607, toen de mud Pieter Claeszn uit Schiplui den als eerste een smederij begon aan ÜetrzwarteVeldl**j Struijs is er niet achter of dit jaartal ook het stichtingsjaar van Griffijn was. Het kan zijn dat Cla eszn in Schipluiden of eventueel Maassluis (waar zijn broer woon de}* oak.al.een smederij bezat. 1607 kan mchtér wel - met grote zeker heid aangeduid worden als het jaar waarin de smederij, die pas eind vorige eeuw de naam Griffijn kreeg, voor het eerst in Vlaardin- gen gevestigd is. De titel van het boek is afgeleid van een uitdrukking van 'Baas Van Os'. Deze vakman had de da gelijkse leiding over Griffijn, vlak na de oorlog toen Ary Hoogendijk directeur was. Oud-werknemer Gerrit Boog in het boek: „Als iets goed moest passen (tegenwoordig zou je buiten- en binnenmatfen krijgen) dan was zijn gezegde 'het moet rakende mis zijn'. Je moest veel zelf improviseren." Hetzelfde geldt ook voor het boek. Het bestaansrecht daarvan was immers het jubileum. Fontij- ne, de huidige eigenaar van Grif fijn, knoopt de publikatie van het boek nu maar vast aan de in ge- bruikname van het nieuwe be drijfspand. '...Het moet rakende mis zyn...' van Dick van der Lugt e.a. verschijnt in een oplage van achthonderd exemplaren. De meeste gaan als relatiegeschenken van de hand. De overige exemplaren zijn 29,50 per stuk in de Vlaardingse boekhandels verkrygbaar. 010-4004.444 Voor nabezorging bellen maandag t/m vrijdag 18.00-19.00 uur Zaterdag tot 16.00 uur. Adressen en overige tel nrs. zie service-pagina. SCHIEDAM De zomeractie van de winkeliersvereniging Hoog straat is door gebrek aan mede werking van de aangesloten win keliers een flop geworden. Voorzit ter Ronald Prince heeft ernstige kritiek op de lakse houding van de middenstanders. Hij zei dit gister- zvb-v- vooraf aan de prijsuitrei king van de actie op het terras van café De Passant. „Hierdoor is de respons vanuit het winkelend pu bliek ook maar gering," zo ver klaarde hij de slechts honderd twintig formulieren die in de ach terliggende weken ingevuld zijn ingeleverd. Er zijn tienduizend deelnamefonnulieren gedrukt. Slechts tien winkeliers van de ruim honderd aangesloten bedrij ven hebben aan hun klanten deel nameformulieren uitgereikt. „Veel te weinig en bepaald geen draag vlak voor een succesvolle zomerac tie," oordeelde Prince. Het belette hem niet om de aangekondigde prijzen met enig ceremonieel uit te reiken. Dat waren als troostprijzen acht mini-cruises voor twee perso nen en als hoofdprijzen twee ar rangementen voor twee personen met het m.s. Koningin Beatrix vanuit Hoek van Holland naar Harwich en vervolgens naar Lon den. De hoofdprijzen gingen naar K. Blankert, Schiedamseweg 507b en J, van Klaveren, Mgr. Nolenslaan 618. SCHIEDAM Schiedam be schikt per 1 september over een gemeentelijke arbeidspool met vijf entwintig arbeidsplaatsen. Deze heeft als doel werk te bieden aan langdurig en zeer moeilijk plaats bare werklozen. Het zal in de na bije toekomst ook mogelijk zijn de deelnemers in te zetten bij werk zaamheden in een regionale ar beidspool. Al geruime tijd geleden heeft Schiedam een start gemaakt met het realiseren van alternatieve ar beidsplaatsen zoals de schillenop- haaldienst, het Kringloopcentrum, meidenproject No Problem en be waakte fietsenstallingen. De Ge meentelijke Sociale Dienst kan nu putten int een reservoir van hon derdzestig arbeidsplaatsen, welke SCHIEDAM Het aantal aan vragen bij het Project Schuldhulp verlening (PS) is teruggelopen. In het tweede kwartaal van dit jaar hebben zestig mensen een verzoek om hulp ingediend. Dit is een laag terecord. Bij de start in 1989 vroe gen in het eerste kwartaal 206 mensen om hulp. Het tweede kwartaai kwamen daar nog eens 103 cliënten bij. Tijdens de eerste zes maanden van 1990 klopten 138 mensen aan. Vooral de maand juni gaf een sterke daling te zien. In die maand hebben zich twaalf mensen met financiële problemen zich tot het PS gewend. „Afgezet tegen het aantal afge sloten dossiers in het tweede kwartaal van 1990, geeft dit aan leiding om na de vakantieperiode serieus werk te gaan maken van publiciteit," schrijven de rappor teurs. „Het geringe aantal nieuwe aanmeldingen in de maand juni laat zich verklaren door het uitbe talen in de voorgaande maand van de kinderbijslag en de vakantietoe slagen." In het vorige kwartaal sloot het PS 72 dossiers af en dat is weer een hoogterecord. Men noemt dit bemoedigend. Toch kent -het PS nog een wachtlijst van 106 cliënten. ingezet kunnen worden voor de verschillende regelingen voor werk met behoud van de uitke ring. In het verslag over het tweede kwartaal van 1990 meldt de Ge meentelijke Sociale Dienst (GSD) dat er los van de arbeidspool in middels een scala van mogelijkhe den voor mensen zonder betaald werk bestaat om hun kansen op de arbeidsmarkt te vergroten en maatschappelijk zinvol werk te 'verrichten. Projecten als No Pro blem en Homed functioneren goed en proberen extra aandacht te schenken aan een individuele be geleiding van laaggeschoolde werkloze meisjes en jonge vrou wen. Homed tracht met name langdurig werklozen te interesse ren voor een beroep in de admini stratieve sector. De organisatie verzorgt hiervoor ook de oplei ding. Ook het Kringloopcentrum (her gebruik van huishoudelijke goede ren) floreert volgens het GSD-ver- slag goed. „Probleem vormt echter nog steeds de huisvesting. De win kel aan het dr. Wibautplein is te klein om het brede assortiment uit te stallen. Er Is onvoldoende op slagruimte en een werkplaats voor kleine reparaties ontbreekt. Het zoeken blijft naar een andere huis vesting," nidus de GSD. Verder meldt het kwartaalver slag: „De bewaakte fietsenstalling op de Koemarkt voorziet duidelijk in een behoefte en kan zich ver heugen in een stijgende belangstel ling. SCHIEDAM Het Explosieven Opruimings Commando (EOD) en de gemeente Schiedam treffen voorbereidingen voor het oprui men van drife oude bommen op het terrein van de scheepswerf Wilton Fijenoord. Op maandag 3 september begin nen de werkzaamheden voor het lokaliseren van het eerste exem plaar. Vermoedelijk ligt de bom op zo'n honderd meter van de Vlaar dingerdijk. Dezer dagen grendelt de dienst Gemeentewerken het ge bied rondom de bom al met hek ken af. Ook zal verlichting worden aangebracht. De firma Monshouwers uit Heerjansdam, de vaste aannemer van het EOC, verwijdert eerst de asfaltlaag van het parkeerterrein waar de bom ligt. Het lokaliseren en opsporen van de bom duurt on geveer drie weken. Omstreeks 24 september zal duidelijk zijn of het projectiel ge borgen gaat worden. Als bepaald is welke maatregelen voor het on schadelijk maken noodzakelijk zijn, worden alle belanghebben den, waaronder de omwonenden, rechtstreeks door de gemeente geïnformeerd. Op dit moment, zo benadrukt gemeentevoorlichter Theo Reyman, ïestaat er geen en kele reden tot ongerustheid." Aan de eerstkomende werkzaamheden zijn geen risico's verbonden. De twee andere bommen zijn waarschijnlijk eveneens van En gelse makelij en liggen iets verde raf van de Vlaardingerdijk. Directeur Jaap ter Linden van het Natio naal Schoolmuseum in Rotterdam vertelt re gelmatig in deze krant over beroemde voor werpen uit de rijke verzameling van zijn museum, of over op vallende nieuwe aan winsten. Door Jaap ter Lin den Deze week maak ten de jongste leerplichtigen de gang naar de basis school, die kinderen van hun vierde tot hun twaalfde jaar moeten bezoeken. Door de Wet op het Nieuwe Basison derwijs van 1985 ver dwenen de kleuterscho len. Daarmee kwam een einde aan een lan ge ontwikkeling die be gon bij de 'Klopjes- of Begijntjesscholen' in de Middeleeuwen. Klopjes of Begijntjes waren vrome vrouwen, die leefden als nonnen zon der bij een geestelijke orde te behoren. Het onderwijs dat zij gaven was voornamelijk op de godsdienst gericht, zo leerden zij de kinderen de gebeden, de psal men, de geloofsartike len en bijbelteksten die de kinderen, die nog niet konden lezen of schrijven, uit het hoofd moesten leren. Later in de zeven tiende eeuw zijn er de matressenocholen, waar een oude vrouw, de 'Matres' op de klein tjes past. Van echt on derwijs is dan geen sprake. Het waren treu rige toestanden daar, lesmateriaal bestond nog niet, speelgoed was heel schaars en over de hygiéne, in die meestal bedompte hokken, kun nen we maar beter zwijgen. Door de opkomst van de industrieën gaan in de negentiende eeuw steeds meer vrou wen buitenshuis wer ken. Van vroeg tot laat zijn ze van huis in de fabrieken. Daarom worden daar bewaar plaatsen ingericht. Het woord zegt het al, het waren vaak niet meer dan opbergplaatsen voor kinderen, die op deze manier in ieder geval van de straat ge houden werden. Verandering ont staat er als Elise van Calcar de ideeën van de Duitse pedagoog Frie- drich Fröbel in Neder land introduceert. Rond 1863 worden de eerste Fröbelscholen opgericht, waar de kin deren nu echt onderwe zen worden aan de hand van materialen, de zogenaamde 'gaven', die Fröbel heeft ont wikkeld. Een andere beroem de pedagoog was Maria Montessori, een Ita liaanse kinderarts, die ook allerlei leermidde len ontwierp die in overeenstemming wa ren met haar ideeën over de opvoeding van kleuters. In 1926 wor den de eerste Montesso ri kleuterscholen in Ne derland geopend. Op steeds meer scholen wordt les gegeven vol gens een van deze twee methodes. Na de Tweede We reldoorlog ontstaat een mengvorm van beide systemen van Fröbel en van Montessori wor den die leermiddelen gebruikt die het bes te passen met de opvat tingen van de jaren vijftig en zestig. Het is misschien vreemd, maar pas in 1956 komt er een Wet op het Kleu teronderwijs. Voor het eerst na al die eeuwen worden er wettelijke regels vastgesteld. De wet heeft het slechts 29 jaar uitge houden. Het verdwij nen van de kleuter school was voor ons aanleiding om dé- ge schiedenis daarvan in het museum te tonen. Als u uw kleutertijd bij na vergeten bent, moet u zeker komen kijken, en als u zich nog het een en ander goed her innert, is het de moeite waard om ze nog eens terug te zien, de houten doosjes met blokken en ballen, de vlechtmatjes, de omtrekmodellen of de bellenplank. In de zelfde zaal wordt ook aandacht besteed aan het handwerken en het aanschouwingsonder- wijs. •*5 v. a

Het Vrije volk | 1990 | | pagina 1