Stadsvernieuwing raakt in 't slop Weekeind lang oude schepen kijken Rabobank wil luifels op Broersvest Ooïevaarsbrug: alleen voor peddelaars mm\ i Het Vrije Volk SCHIEDAM Tuin-excursie naar park Kethel Tekort van vijf miljoen: Reijnhout overweegt kleine nieuwbouwprojecten te schrappen Burgemeester wil onderzoek na wapenvondst in jongerencentrum Zwemmarathon nummer 12 in bad Groenoord 'PAGINA 4 ws WOENSDAG 29 AUGUSTUS 1990 SCHIEDAM De maandelijkse excursie van de heemtuin voert op zondag 2 september naar het park Kethel. Gids "Hannie Keesmaat be geleidt de anderhalf uur durende wandeling. Park Kethel is het jongste park van Schiedam waarin het oorspronkelijke polderland schap, zoals nu in Midden-Delf land, herkenbaar is. De wandeling voert via de heemtuin in het Prin ses Beatiixpark, waar om 14.00 uur de start is {deelname gratis), naar het park Kethel. Hier vormen de hooilanden, grienden en poldersloten een heel ander park dan de traditionele stadsparken in de stad. Hannie Keesmaat informeert de deelne mers over de oorsprong en huidige vorm van het park, dat deel uit maakt van de Schiedamse groen- gordel. De verbindt op groene wij ze de steden Rotterdam, Schiedam en Vlaardingen met elkaar. Er loopt ook een officiële ANWB-fiets- route, de Brandersstadroute, door het gebied. Door Rein Wolters SCHIEDAM Kleine (tussen)- .bouwprojecten in stadsvernieu wingsgebieden zijn door geldge brek waarschijnlijk niet meer uit voerbaar. 2e zijn peperduur en daarom financieel niet meer te verantwoorden binnen het Stads vernieuwingsfonds. Op deze poten tiële bouwplaatsen kunnen als compensatie stukjes groenvoorzie ning en speelplaatsjes komen. Met deze gedachte speelt wet houder Add Reijnhout na een blik op het tekort van ruim vijf mil joen gulden op de meerjarenbegro- ting voor de stadsvernieuwing. De begroting voor dit jaar is niet goedgekeurd en dat bezorgt de kersverse portefeuillehouder grijze haren. Het gapende gat moet worden gedicht, maar concrete voorstellen zijn er nog niet Ook moet er een nieuwe meerjarenbegroting wor den gemaakt. „En die moet wel sluitend zijn," benadrukt Reijn hout. „Misschien moeten we geld lenen voor het dekken van het te kort. Op dit moment weet ik dat nog niet." Het probleem is door hem ook op het bordje van Aad Wiegman gelegd, de wethouder van Financiën. „Misschien heeft hij nog creatieve ideeën voor een oplossing," lacht de D66-wethou- der net niet spontaan. Het is Reijnhout aan te zien dat hij worstelt met de affaire, waar in feite niemand iets aan kan doen. Het tekort is een erfenis uit het verleden. Eerst waren er maar weinig plannen om te vernieuwen en was er geld te over en nu is dat juist andersom. „De zandloper is volledig omgekeerd," zegt de wet houder. Daarnaast gaat Schiedam ge bukt onder aanzienlijke financiële tegenvallers op het gebied van dp bodemsanering en ook omdat bouwprijzen en andere kosten on voorzien zijn gestegen. De tegen valler komt voor rekening van het Stadsvernieuwingsfonds, dat door het rijk jaarlijks wordt gevuld met Adri Reijn hout rekent op collega Aad Wiegman van Financiën: „Misschien heeft hij nog creatieve ideeën voor een oplos sing." ongeveer negen miljoen gulden, ciale woningbouw de reden van Dat dekt de plannen niet. het financieel tekort. Het stadsbe- Anderzijds is ook de visie van stuur vindt dat geen woningbouw het Schiedamse stadsbestuur op so- gepleegd moet worden volgens rijksregels die 'kippenhokken' als resultaat hebben. „In de toekomst gezien is dat niet reëel. Je moet goede woningen houwen. Dat kost extra geld en die visie heeft bijge dragen aan het tekort." Reijnhout benadrukt dat de pro jecten die thans in uitvoering zijn, ook worden afgemaakt, zejfs als de tekorten daardoor verder oplopen. „Maar alle nieuwe plannen wor den eerst nadrukkelijk tegen het licht gehouden. Het kan niet an ders. Er zullen projecten moeten worden uitgesteld," aldus de wet houder, die overigens niet kan of wil aangeven om welke projecten het gaat. Wel krijgt het Dr. Wibautplein een extra oppepper. Een speciale werkgroep beziet op welke wijze alle winkelpanden in deze straat weer in bedrijf kunnen komen en daarnaast wordt onderzocht of de aanixekkelijkheid van dit winkel gebied kan worden vergroot met de bouw van kleine kiosken. SCHIEDAM Burgemeester R. Scheeres vindt het aantreffen van een partij vuurwapens in 'De Dijk' zo ernstig dat hij een onderzoek wil laten instellen naar de gang van zaken in het Schiedamse jon gerencentrum. Hij was gisteren nog niet op de hoogte van de bij zonderheden, hoewel hij formeel hoofd van de politie is. Wanneer Scheeres beter geïnformeerd is, wil hij verdere stappen onderne men. Vorige week deed de politie twee keer een inval in het jonge rencentrum. Tijdens de huiszoe kingen kwamen er zeventien vuur wapens met bijbehorende munitie, gestolen uit politiebureaus in Bor ne en Steenbergen, uit de kelder te voorschijn. Wat er nu precies gaat gebeuren het bestuur van het jongerencen trum niet. De politie is weinig me dedeelzaam omdat er nog een aan tal aanhoudingen wordt verwacht. Over de toekomst durft coordina tor André Woute'rsen van Klubhuis Zuid waar De Dijk onder valt dan ook geen voorspellingen te doen. „Ik heb het in de krant moeten lezen omdat de politie geen uit spraken doet," aldus Woutersen. „Maar het zal allemaal wel klop pen. In ieder geval hebben de eer ste berichten ons uitermate ge schokt. De Dijk draaide sinds het WK voetbal eindelijk weer goed, zes dagen in de week elke avond open. En dan gebeurt er dit. We hadden leuke plannen voor de toe komst, meer optredens van band jes bijvoorbeeld." De politie kwam het wapentuig in De Dijk op het spoor in samen werking met de rijksrecherche in Steenbergen, in deze Brabantse ge meente werden vier mannen uit Schiedam en Berkel en Rodenrijs aangehouden, dié behalve van het stelen van de wapens ook van een reeks inbraken bij pomp stations, snelkraken, en het open breken van kluizen bij bedrijven en particulieren worden verdacht. Of het ontdekken van de wa pens uiteindelijk een eventuele sluiting van het jongerencentrum tot gevolg zal hebben, is Wouter sen nog niet duidelijk. „Wat we op dit moment met deze zaak moeten, weten we eigenlijk niet. We weten niet wie er precies wel en niet met de zaak te maken hebben en wach ten mededelingen van de politie af. Voorlopig blijven we gewoon open want we kunnen niet zomaar tegen de jongeren zeggen dat dicht gaan omdat er 'iets' is gebeurd." Volgens de politie bestaat errin ieder geval enig verband tussen de arrestanten en het jongerencen trum. Een woordvoerder: „Het is niet zo dat de mannen hun waar daar alleen hebben verborgen. Ze kenden De Dijk en kwamen er ook." Wethouder Bart de Leede (Jeugd- en Jongerenzaken) ver wacht niet dat de verwikkelingen rond De Dijk uiteindelijk een stop op de subsidies zullen betekenen. „In principe is het bestuur verant woordelijk en aanspreekbaar voor dingen die in De Dijk gebeuren, hoêwel je het individuele gedrag van bezoekers eigenlijk niet mee kunt rekenen. Ik weet eigenlijk nog niets van deze zaak en zie vooralsnog geen aanleiding om op dit moment iets te doen in de vorm van het stopzetten van subsi dies." Door Canis Zijlmans ROTTERDAM Het tweede weekeinde in september kunnen de liefhebbers van zeilende en niet-zeilende oude binnenvaarts chepen hun hart ophalen. Van vrijdag 7 tot en met zondag 9 sep tember wordt in en om het Rotter damse Haringvliet en de Oude Ha ven het Historisch Maritiem Weekeind Rotterdam gehouden. Zo'n 150 tjalken, hoogaarzen, stoomslepers, kraken, zeilloggers, zabnschouwen, knippers, kwak ken, westlanders en andere typen zullen dan de havens invaren en met hun zeilen en stoompluimen oude tijden doen herleven. Het evenement begint met een stunt. Als hij niet voortijdig wordt weggeroepen voor een bergings operatie zal de 1200 ton zware Tak lift 7 van Smit-Tak vrijdagavond de 26 meter lange kraak De Voor uitgang ruim zestig meter boven het water uittillen om de schuit 'een blik over de stad te gunnen'. Dit 50 ton zware gerestaureerde zeilschip, dat bij Van der Giessen in Krimpen aan den Lïssel is ge bouwd, viert van het jaar zijn hon derdste vexjaardag. De krachtproef is om 19,30 uur aan de Boompjes te aanschouwen. Het spektakel wordt gevolgd door de officiële opening door bur gemeester A. Peper in een tent op de Koningsdam. De Stichting Openlucht Binnenvaart Museum organiseert de manifestatie in het kader van Rotterdam 1990. Na de opening volgt een speci aal vervaardigde video-presentatie over de geschiedenis van de Oude Haven. De eerste havenwerken la gen op deze plaats en dateren van "begin 14e eeuw. Daarvoor was het een 'natuurlijke' havenkom, ont staan door de aanleg van een dam in de Rotte. Niek Hogeland van de organise rende stichting noemt het van groot belang dat de oude binnen vaartschepen volgende maand in de belangstelling komen te staan. ,„Zij vormen toch een niet weg te cijferen onderdeel van het Neder lands cultuurgoed. In Gouda is on langs voor het eerst een schip op de Monumentenlijst geplaatst. In Rotterdam hebben we zeker een stuk of tien schepen, die daarvoor in aanmerking zouden komen," meent Hogeland. Een van de hoogtepunten van het weekeind moet de vlootschouw worden, waaraan 70 nostalgische bedrijfsvaartuigen deelnemen. Op zaterdag zal premier Lubbers met de zeillogger Geesje van Urk van uit de onlangs opgeknapte Veerha ven vertrekken en deze heropenen door een ketting door te varen. Vervolgens neemt de minister-pre sident op de Nieuwe Maas ter hoogte van de Boompjes-promena de vanaf 13.30 uur de vlootschouw af, waarna de schepen onder muzi kale leiding weer het Haringvliet opvaren. Zondag is de dag van de inmid dels traditionele Boompjesrace, waaraan voor het eerst het maxi mum van dertig schepen meedoet. Vertrokken wordt er even voorhij Boele-Bolnes om 10.30 uur, waar na ongeveer 354 uur later gefinis- hed wordt op de Nieuwe Maas bij de Koningshaven, Tijdens de race vaart de salonboot Karolina, die eens de bootverbinding tussen Harlingen en Terschelling verzorg de, met publiek rond op het wed- strijdwater. Anderen kunnen een kijkje nemen vanaf het dakterras van het Witte Huis, dat wordt opengesteld. Wie van dichtbij wil zien waar mee vroeger een groot deel van het transport werd verzorgd, kan in de havens terecht. Ook het 'wal- program', moet helpen om de sfeer van de jaren twintig en dertig te rug te halen. Door Rein Wolters SCHIEDAM De oostzijde van het Broersvest krijgt een aantrek kelijke face-lift in de vorm van ge- velbeluifeling. Tijdens de opening van de vernieuwde en vergrote Rabobank aan deze centrumstraat werd dit gistermiddag bekend ge maakt. Bij de verbouwing van de bank, die is gevestigd op de hoek van het Broersvest en de Korte Singelstraat, is al een luifel aange bracht. In overleg met de gemeen te heeft de directie van de Rabo bank het initiatief genomen voor het luifelproject. Het streven van de gemeente is er op gericht het stuk Broersvest tussen de Rotterdamsedijk en het Emmaplein geheel te beluifelen. „Hierdoor krijgt dit gebied als ^winkelcentrum een fraaier* aan zicht en wordt vooral het winke lend publiek de nodige beschutting geboden in ons grillige klimaat," zo benadrukte de algemeen Rabo- directeur voor Schiedam en Vlaar dingen, P .F. A. Pouwer. Zijn be drijf telt in Nederland negenhon derd vestigingen en het beheert veertig percent van het totale par ticuliere spaartegoed. Het luifelplan ziet er aantrekke lijk uit, maar meer dan een jont- werpschetsr van architect, JM. M. Kanters is het nog niet. Er bestaat nog geen financieel plaatje en over het tijdstip van uitvoering is al he lemaal nog niets bekend. Burge meester drs. R. Scheeres verrichtte de officiële opening van het bank filiaal. Hij karakteriseerde de bankwereld als de motor van de economie. Aan het eind van zijn '1^5 De oostzijde van de Broersvest zal straks in zijn geheel beluifeïd zijn. De Rabobank, die het initiatief hiertoe nam, heeft zelf al een voorschot genomen. in de geschiedenis van de Rabo bank en Schiedam gravende toe spraakje, ontving Scheeres uit han den van Pouwer een cheque van vijfentwintighonderd gulden. De burgemeester incasseerde het geld en droeg het publiekelijk over aan Jos Gunneweg van de Stichting De Schiedamse Molens, HetRabokantoor aan het Broersvest is in 1980 gesticht een heeft sindsdien een flinke groei doorgemaakt. Directeur Pouwer schetste gisteren bij de opening van het nieuwe kantoor al dat over een jaar of vijf de nieuwe jas alweer te krap zal zijn. jpr-r^i mmmf Geen autoverkeer over «n geen scheepvaart onder de Ooievaarsbrug. De brug krygt een grondige schiïdersbeurt en dat duurt tot en met vrij dagnacht. De bezitters van kano's en roeiboten hebben nu vry spel. Zij komen gewoonlijk toch al weinig schepen tegen. NS-conducteur gewond bij sassen vechtpartij SCHIEDAM Een conduc teur van de Nederlandse Spoor wegen is gisteren licht gewond geraakt op het station Schiedam/Rotterdam-West. Een 37-jarige Schiedammer en een 34-jarige man uit Maassluis waren slaags geraakt in de trein. Toen de conducteur tus senbeide kwam, werd hij gesto ken met een klein mesje. De Schiedammer verklaarde dat de vechtpartij onstond omdat hij bedreigd werd met het mesje. Volgens de man uit Maacduig was de Schiedammer in de trein naast hem gaan zitten en handtastelijk geworden. Om hem van het lijf te houden had hij het mes te voorschijn ge haald. Nadat het tweetal door de politie was aangehouden, heeft de spoorwegpolitie het on derzoek overgenomen. Zwaargewonde hond op sloopterrein SCHIEDAM De dierenam bulance heeft gisteren aan de Nieuwe Waterwegstraat een mishandelde hond opgehaald. De hond had een gat in zijn kop en een beschadigde bek. Het dier is eigendom van een 43-ja- rige Schiedammer die aan de Nieuwe Waterwegstraat een sloopbedrijf heeft. Droogrok met wasgoed van balkon gestolen SCHIEDAM De bewoner van een huis aan de Grofbaan in het centrum keek gisteren vreemd op toen zijn wasgoed dat te drogen hing opeens was verdwenen. Het droogrek was compleet met de eraan opge hangen 2es spijkerbroeken, handdoeken en het bedden goed, ter waarde van zeshon derd gulden, weg. Het rek hing aan het balkon op de eerste eta ge- Onderscheiding voor J.J. Marschall SCHIEDAM Veertig jaar werken als elektromonteur bij het bedrijf Van Rietschote en Houwens heeft de 56-jarige Schiedammer J.H. Marschall vandaag een koninklijke onder scheiding opgeleverd. In het stadskantoor werd hem door burgemeester drs. R. Scheeres vanmorgen de ere-medaille op gespeld. De heer Marschall woon aan het Johan Strauss- plein 341. Halfjaar proef met gebedsoproop moskee MAASSLUIS De Turkse Moskeevereniging heeft van burgemeester en wethouders voorlopige goedkeuring gekre gen, om wekelijks een gebedsop- roep te doen via luidsprekers op de moskee, die naast het po litiebureau is gebouwd. Voorlo pig voor een halfjaar mag de vereniging met ingang van 21 september op vrijdag tussen 12.00 en 14.00 uur één gebeds- oproep doen van maximaal twee minuten. Russisch avondles VLAARDINGEN Karin Heller is de docente Russisch, die vanaf 4 september aan het Mercuriuscollege in de Claudius Civiluslaan te Vlaardingen een nieuwe avondcursus geeft. Elke dinsdag van 20.00 tot 22.30 uur wordt Russische les gegeven. Karin en haar collega's zijn morgen op de open dag van Mereurius van 10.00 tot 14.00 en van 19.00 tot 21.00 uur in het schoolgebouw aanwezig om meer informatie te geven over het nieuwe cursusjaar SCHIEDAM In bad Groe noord organiseert de Schiedamse Reddings Brigade vrijdagnacht de twaalfde nachtzwemmarathon. Di recteur Van Vugt van de Dienst Sport en Recreatie lost om precies acht uur 's avonds het startschot. De 42 deelnemende teams moeten er vanaf dat moment voor zorgen twaalf uur lang één persoon in het water te houden. Om half acht worden de ploegen aan het publiek gepresenteerd. Wethouder Bart de leede [Sportzaken) reikt zaterdagochtend om kwart over acht de prijzen uit aan de best presterende teams. Om half negen vrijdagavond reikt se cretaris P. Verhoef van de Neder landse Bond tot het Redden van Drenkelingen bovendien een oor konde uit aan mevrouw J. Quadt, die begin dit jaar in Zwembad Zuid iemand van de verdrinkings dood redde. Belangstellenden moe ten een toegangskaartje kopen (twee gulden voor volwassenen en een gulden voor kinderen). H -v J -üAj. <^s I >-5? T. I A <-# ---VW $4» if ,4'% ü'KWS ÉÉ8 H m

Het Vrije volk | 1990 | | pagina 1