BGS kan onvoldoende geschikt werk bieden Zolder oude stadhuis in route Monumentendag AAP, ROOS, ZEEF B E Z 0 B 6 FwêL u paginal Het Vrije Volk SCHIEDAM Directeur Van der Veen is tevreden over resultaat van 1989 Schoorsteen morgen tegen vlakte Met de VARA naar opnamen Zeg 'ns AAA Vrouwen leren zeggen wat zij denken Zaterdag achttiende haring- bierfeest ws VRIJDAG 31 AUGUSTUS 1990 SCHIEDAM Voor de Be- drijfsgemeensehap Schiemond als bedrijf verliep 1989 voorspoedig. Maar tegelijkertijd kondigden ach enige werkgelegenheidsproblemen aan, die waarschijnlijk in de ko mende jaren alleen maar groter zullen worden. Het blijkt steeds moeilijker te worden 'eenvoudig handmatig werk' te creëren. An derzijds kost het ook steeds meer moeite om gekwalificeerd perso neel aan te trekken. Dat schrijft directeur W. van der Veen in het jaarverslag over 1989, het jaar dat vooral in het te ken stond van de budgetfinancie ring. Volgens deze opzet moet de BGS bedrijfsmatiger gaan werken. In de praktijk blijkt echter dat veel minder goede arbeidsvoor waarden gegarandeerd kunnen worden dan bij 'gewone' bedrij ven. Een aantal mensen stapte daarom op. Geschoolde kandidaten zijn maar matig geïnteresseerd. Tegelijk nemen de doorgezette automatisering en mechanisatie de werknemers veel werk uit handen. Dat blijkt vooral ten koste te gaan van de eenvoudige handmatige werkgelegenheid, waarop de socia-, le werkplaats zich toch van ouds her heeft gericht. „Het is te hopen, dat de centrale overheid dit pro bleem tijdig weet te onderkennen en in het kader van de gehandi captenzorg hiervoor maatregelen weet te treffen," meldt de BGS-di- recteur in het jaarverslag. Deze problemen hebben volgens het jaarverslag invloed gehad op het bedrijfsresultaat. De netto-op brengst van het bedrijf steeg met 16 percent, maar had bij een gewone bezetting nog veel ho ger kunnen zijn. Zo moest de grafi sche afdeling bij gebrek aan perso neel regelmatig drukwerk uitbeste den. Dit jaar zal door verlenging van de werktijd getracht worden het resultaat te verbeteren. Teke nend is dat de afdeling meubelfa- bricage, die wél gekwalificeerd personeel kon aantrekken, een be trekkelijk goed resultaat boekte. En ook voor de komende jaren is men daar zeer hoopvol gestemd. Over de budgetfinanciering vond in 1989 nogal wat discussie plaats. Werknemers meenden dat de nieuwe organisatie zeer ten kos te zou gaan van de 'zwakkeren' binnen de BGS. Na een conflict tussen de ondernemingsraad (Or gaan van Overleg) en de directie, zat die discussie maandenlang in een impasse. Van der Veen weiger de lange tijd iedere vorm van overleg. Ondanks recente strubbe lingen binnen de BGS, lijkt in ie der geval de lucht rondom het overleg nu weer opgeklaard. Door Jaap ter t Linden Bij het woord Schoolmuseum denken veel mensen aan Aap, Noot, Mies. Dat is niet zo vreemd. Vanaf 1910 tot ver in de jaren vijf tig hebben de school kinderen met deze me thode leren lezen. Het was de methode-Hooge- veen. Bij het beroemde leesplankje hoorden twee rode letters. Later waren ze van geel plas tic. Op een standaard voor de klas stond het grote Aap-Noot-Mies- bord. De schooljuf frouw gaf soms een ge lukkig eersteklassertje de eer de grote letters op de juiste plek op te hangen. Bij de metho- de-Hoogeveen behoor den een zestal lees boekjes en de 'vertel selplaat', waarop alle personen staan afge beeld uit het dorp waar de verhalen uit de boekjes zich afspe len. Bij deze plaat kon de juf wel uren vertel len! Bezoekers van het Schoolmuseum die naar Aap, Roos, Zeef vragen hebben gega randeerd op een rooms-katholieke school gezeten. Deze methode werd ontwik keld door frater Be cker van de Fraters van Tilburg. Een derde leesplankje, de metho de-Colenbrander, gaf de onjuiste indruk dat hiermee de verzuiling in het onderwijs com pleet was. Aap, Noot, Mies voor het open baar onderwijs. Aap, Roos Zeef voor de ka tholieken en Geit, Zeep, Does voor de pro testants-christelijke scholen. De methoden- Hoogeveen en -Colen- brander waren echter niet aan een religieuze richting verbonden. Op de foto staan nog twee andere leesplank- jes afgebeeld. Boven links: Roos, Fik, Gat. De maker van deze methode heeft het pro bleem van het begrip 'gat' opgelost door een echt gat in het plankje te laten zagen. Het was echt niet bedoeld om er het plankje aan op te hangen, want in een vroegere uitgave zat het niet eens in het midden. Men heeft lange tijd niet geweten wat voor plankje dit was. Het is de oor spronkelijke methode- Hoogeveen die door hem in 1897 op de markt is gebracht. Om streeks 1910 werd deze leesplank geheel be werkt door Scheepstra» en Ligthart. Beiden zijn nu beroemde pe dagogen. De plaatjes werden gemaakt door C. Jetses, een naam die eveneens hoe langer hhoe bekender is gewor den. Tekeningen van Jetses vind je nu op af fiches, blikjes, puzzels en onderleggers. Het plankje links op de foto is nooit in Ne derland gebruikt. Op de plaats van Jet staat hier Boe, de afkorting van Baboe wat Maleis is voor. kindermeisje. De ivat morsige Teun is hier een keurige Oom geworden. Het plankje werd dan ook gemaakt voor order- wijs in het voormalige Nederlands-Indië. Er hoorden boekjes bij die geheel aan de Indische situatie waren aange past. Illustrator Jetses was nooit in Indië, maar ontleende alles aan foto's. Hij was er dan ook trots op toen men uit Indië liet we ten hoe levensecht hij alles had opgetekend. En de leesplankjes uit Suriname en de An tillen? Nee, die bestaan niet. Men heeft hier nog heel lang alles over laagveen en hoog veen, over dalgrond en over bloemkool in Broek op Langendijk moeten leren. De afgebeelde lees plankjes en nog veel meer boeiende zaken op onderwijsgebied kan men van dinsdag tot en met zaterdag (van 10 tot 17 uur) en op zondag (van 11 tot 17 uur) bezichtigen in het Nationaal School museum op de Nieuwe- markt la in Rotter dam. SCHIEDAM Slopers van de firma Sluyk uit Lekkerkerk voeren morgenochtend om 11.00 uur een niet alledaagse klus uit. Met dyna miet laten zij de ruim veertig me ter hoge schoorsteen van de voor malige moutwijnfabriek Hollandia 2 springen. De fabriek zelf is al ge sloopt. Deze stond achter de 's-Gra- velandseweg, waar nu alleen de schoorsteen nog staat. Op veilige afstand kan het publiek meekijken naar de spektaculaire klus. SCHIEDAM Pas op 16 janua ri 1991 vinden de opnamen plaats, maar nu al moeten liefhebbers zich opgeven. De belangstelling voor het bijwonen van de opanem van een aflevering van de populai re televisie-serie 'Zeg 'ns AAA' is zeer groot. Bewoners uit het Wa terweggebied moeten zich nu opge ven om de belevenissen van Koos en Mien Dobbelsteen en het dok tersechtpaar Lansbergen van dichtbij mee te'ma ken. De kosten bedragen vijfentwin tig gulden per persoon. Dit is in clusief de reis per touringcar en de ontvangst in Bussum met drankjes en hapjes. De reis wordt georgani seerd door de VARA-afdeling Nieu we Waterweg. Belangstellenden uit Schiedam kunnen zich aanmel den via telefoonnummer 426.90.17. De vraag is groot. SCHIEDAM Bij voldoende deelname starten over ongeveer twee weken bij de Stichting Vrou wen Vormingswerk twee cursus sen 'Hoe zeg je wat je denkt'. Om vrouwen die buitenshuis werken de gelegenheid te geven aan deze cursus deel te nemen, zal dit jaar voor het eerst naast een dagcursus ook een avondcursus worden gege ven. De bedoeling van de cursus is dat vrouwen beter voor zichzelf opkomen en hun zelfvertrouwen vergroten. Elke cursus duurt twaalf weken en er kunnen in to taal vierentwintig vrouwen aan deelnemen in gebouw Barrika aan de Lange Kerkstraat 62. Deelne men kost dertig gulden en is er kinderopvang aanwezig. Inlichtin gen bij Mies Derks via telefoon nummer 4749907. SCHIEDAM Exposities over de Schiedamse monumentenzorg zijn op zaterdag 8 september te be zichtigen in de Grote Kerk van Schiedam. Voorts is het die dag mogelijk aan de hand van een spe ciale beschrijving een wandeling te maken langs historische gebou wen in de binnenstad. Een en an der vindt'plaats in, het kader van de vierde landelijke Open Munu- mentendag, waarop Schiedam in haakt. Wethouder Adri Reijnhout opent de monumentendag 's mor gens om 10.00 uur in de Grote Kerk. In deze ruimte zijn vanaf dat moment tot 17.00 uur verschil lende exposities te bezichtigen. De belangrijkste van de tentoonstel lingen bestaat uit zo'n 75 foto's op groot formaat van 25 historische panden die de laatste jaren (met steun van de gemeente) zijn geres taureerd. De foto's tonen zowel de binnen- als buitenzijde van de ge bouwen en zijn een alternatief voor het openstellen van die pan den. Het betreft vaak woonhuizen, waarvan de mensen die er wonen niet zoveel mensen kunnen (of wil len) ontvangen. De tweede expositie bestaat uit historische bouwmaterialen. Bij de restauratie en de verbouwing van oude gebouwen blijven vaak mate rialen over die later bij andere restauraties weer gebruikt kunnen worden. Peter van Velzen van de Dienst Gemeentewerken, die de monumenten onder de hoede heeft, is de samensteller van de tentoonstelling. Deze omvat oude weegschalen van de Waag, gevel stenen, zonnewijzers, wijzerplaten van een uurwerk dat vroeger op het torentje van de Lindenhof zat, binnendeuren, fraai houtsnijwerk en nog veel meer. Om 12.00, 14.00 en 16.00 uur geeft Van Velzen dia-lezingen van ongeveer twintig minuten over de wijze waarop men in Vienne, de Franse zusterstad van Schiedam, omgaat met het culturele erfgoed. In die stad zijn nogal wat Romein se resten. De Stichting Beschermd Stadsgezicht Schiedam en de His torische Vereniging Schiedam zijn 'in de Grote Kerk elk vertegen woordigd met een stand. Het ge heel wordt bovendien omlijst met orgelmuziek. In de Grote Kerk zijn beschrij vingen te verkrijgen voor de wan delroute door de binnenstad. Deze voert langs plaatsen waar men normaal niet zomaar kan komen. Zo is het mogelijk om op de zolder van het oude stadhuis aan de Gro te Markt een inzicht te krijgen van de indrukwekkende kapconstruc tie. Juist nu het stadhuis gerestau reerd wordt, is het mogelijk een kijkje op de zolder te nemen. De onlangs gerestaureerde St. Joris- doelen en de regentenkamer van de Lindenhof zijn ook open voor bezichtiging. Verder kan men van af het dakterras van het verbouw de pakhuis aan de Lange Haven 54 uitkijken over de stad. De deuren van de Havenkerk, Singelkerk en Oud-Katholieke Kerk op de Dam staan eveneens wijd open. Natuurlijk zijn ook de Waag en een aantal molens toegankelijk. Met de monumentenroute komt men bovendien op de Lange Haven nog langs een aantal panden van particulieren, die op dit moment gerestaureerd worden. Ook in deze gebouwen is bezichtiging toege staan. fiARINGhandelaren van ouds zijn de (oud)reders Hoogen- dijk, Kwakkelstein, Warmelo Van der Drift en de firma Nieuwstraten. Zij doen ook dit jaar weer aan een brokje produkt- promotïe door de haringen be schikbaar te stellen, die aan de patiënten in het Holyziekenhuis en het Zonnehuis zullen worden uitgedeeld door hostesses van het Nationaal Visbureau. BIER is niet de favoriete drank van eerste loco-burgemees ter John Ranshuijsen, die de met vakantie vertrokken bescherm heer van de Stichting Haring- Bierfeest Vlaardingen, burgemees ter Fred van Lier, vervangt bij de officiële opening van het acht tiende feest. Een jonge borrel laat Ranshuijsen zich meestal best smaken. Hij zal om elf uur op het Veexplein onder begeleiding van de showkorpsen Avalance en Jong Avalance de speciale feest- vlag hijsen. HARlNGbanken in de Noordzee kunnen hele oude vis- serslieden misschien nog opnoe men uit de tijd, dat de echte teelt -zoals een visseizoen werd ge noemd- van ongeveer mei tot de cember liep. Begonnen werd in het noorden en in de buurt van de Doggersbank werden de malste maatjes gevangen. Na een tocht langs de verschillende zandban ken in de Noordzee eindigde de teelt in Het Kanaal, waar een on rustige zee regelmatig de vissers noodzaakte tot het binnenlopen van havens als Dieppe, Fecamp en Le Treport. In Dieppe was zelfs een vast opvangcentrum voor de Nederlandse vissers. Op de jaarlijkse happening trekken verdeeld over het feestparcours de Rabo-bank en de Bondsspaar bank de aandacht als sponsors van verschillende activiteiten. BlERwagens met stevige knol len ervoor zijn bijna alleen nog maar in reclamefimpjes te zien. Net als de stoere binken, die ogenschijnlijk moeiteloos de' zwaarste* klussen in een verzen gende hitte verichten als ze maar zo nu en dan een sigaret kunnen roken. Aan de Parallelweg staan zaterdag vele paarden en pony's op de eerste paardenmarkt, die na 43 jaar weer eens in Vlaardingen wordt gehouden. Er zal ook klein vee worden verhandeld. Stoere binken hopen de mensen van de Camel Trophy Roadshow te ont moeten aan de Oosthavenkade, waar ook honden hun gehoor zaamheid en behendigheid tonen. HARING wordt voor de een heidsprijs van twee gulden zonder en voor een rijksdaalder met broodje verkocht rond de haven en op de andere verkooppunten in de Vlaardingse hinnenstad. In totaal zijn er 35 haringkramen. Ook voor het buiten, langs de al leen voor wandelaars toegankelij ke feestroute, getapte pilsje geldt een vaste prijs van twee gulden. De prijzen aan de ongeveer zestig eetkramen, die geen haring in het assortiment hebben maar exoti sche hapjes, hot-dogs, friet, olie bollen etc, zijn verschillend. BIERslootstegen waren zo'n dertig jaar geleden nog te vinden op de plek waar nu onder meer de eerste Vlaardingse parkeerga rage is gebouwd. De exploitatie kosten hiervan, waarin de ge meente ook bijdraagt, zijn nog steeds negatief. Dat weerhoudt de exploitant er overigens niet van om traditiegetrouw op het Ha ring- en Bierfeest de parkeerdek ken gratis open te stellen. Zoals trouwens alle attracties langs het opnieuw uitgebreide parcours gra tis zijn. Ook de Oosterse show met een fakir, die langs de Oosthaven kade is gekomen om de ruimte te vullen die vrijkwam toen de paar denmarkt uitweek naar de Paral lelweg. HARING stinkt vinden bui tenstaanders, maar afstammelin gen van echte Vlaardingse vissers houden het erop dat haring hoog- stens te ruiken is maar zeker niet stinkt. Veel Vlaardingers zetten trouwens op het jaarlijkse volks feest van hun stad, waarop ze ve le, jaren geleden uit de stad ver trokken plaatsgenoten terugzien, hun beste beentje voor. Rita Young is een vast weerkerende artieste die met nieuwe en oude bekenden onder wie Angelina van Dijk, Martin Eden en Wally Freyll, op een van de acht podia voor zang- en muziek zorg draagt. Gerard van de Berg (Zo vader, zo zoon) is een andere, die dit jaar uitgenodigd is door een groep on dernemers rond de haven om zijn voet op het 'boulevardje of fame' aan de Westhavenplaats te zetten. Auto uitgebrand - SCHIEDAM Door onbe kende oorzaak is gistermiddag op het Plein 1940-1945 de Au- di-80 van een 62-jarige Rotter dammer uitgebrand. De brand weer bluste het vuur en tapte overtollige benzine af. De auto is daarna afgevoerd naar een sloperij. Brand in keuken SCHIEDAM Een overver hitte frituurpan heeft gister middag in een woning aan de van Rijnstraat voor flinke rook schade gezorgd. De bewoner was vergeten de pan uit te zet ten en was weggegaan. De brandweer dacht aanvankelijk aan een keukenbrand en zette een hogedxukstraal in. Vrouw overleden na aanrijding SCHIEDAM Een 84-jarige vrouw is gisteren in het zieken huis Dijkzigt overleden aan de gevolgen van een ongeval. Gis termorgen werd ze hij het over steken van de kruising Vlaardingerdijk/Slachthuislaan aangereden door een uit de richting Vlaardingen komende 23-jarige automobilist uit Zwijndrecht.De hoogbejaarde vrouw klapte met haar*hoofd tegen het wegdek en werd met spoed naar het ziekenhuis over gebracht, ~,(- Hond toch mishandeld SCHIEDAM Opnieuw heeft de politie de berichtge ving over een gewonde hond op een sloopterrein aan de Nieuwe Waterwegstraat herroepen. Eerst zou de hond zijn mishan deld. In een tweede lezing droeg de politie uit dat het dier op het terrein zou zijn aangere den door een auto. Maar vol gens de derde lezing is dat weer niet waar. De hond zou door vandalen tegen sloopauto's zijn gegooid en zou hierbij een sche delbreuk-hebben opgelopen. De politie zegt de berichtgeving te herroepen op verzoek van de eigenaar van de hond. Ooievaarsbrug nog dicht SCHIEDAM In tegenstel ling tot eerdere berichten, is de Ooievaarsbrug morgen nog niet berijdbaar voor het wegver keer. Aan de oeververbinding worden onderhoudswerkzaam heden verricht, maar deze ne men meer tijd in beslag dan was .voorzien. Pas na 18.00 uur morgenavond is de brug weer opengesteld voor zowel het wegverkeer als de scheepvaart. Brandweerkazerne open voor bezoekers SCHIEDAM In het kader van de Nationale Brandweer dag is het mogelijk op zaterdag 8 september tussen 13.00 en 17.00 uur een bezoek te bren gen aan de kazerne van de brandweer aan de Breedstraat 1. Door middel van een aantal demonstraties zal worden ge toond waartoe een goed en mo dern uitgerust brandweerkorps in staat is. Uiteraard kunnen grote branden niet in scene worden gezet, maar het prop- gramma vermeldt verscheidene interessante acties. Natuurlijk is voor kinderen 1 "t zogenaam de spuitfestijn wc t aanwezig en kan enkele malen per uur met een brandweervoertuig een rondrit worden gemaakt. Van zelfsprekend wordt iedereen in de gelegenheid gesteld het ma terieel, de alarmcentrale enzo voort te bezichtigen. Voorts kunnen vragen op het gebied van de brandpreventie worden gesteld. Dahliavereniging fors in de prijzen gevallen SCHIEDAM De Dahlia- vereniging Schiedam is gisteren op de Zomertentoonstelling in Naaldwijk fors in de prijzen ge vallen. De Schiedamse amateur- kwekers deden mee met tien inzendingen van elk vijfen twintig bloemen. Hiermee be haalden ze twee eerste plaatsen en acht tweede plaatsen. „Een schitterend resultaat," aldus se cretaris Anton Toussaint van morgen. „Dit hadden we niet verwacht." De vereniging, die haar residentie heeft aan de Vlaardingerdijk naast de voor malige begraafplaats, is al eer der in de prijzen gevallen. Dit jaar wordt echter niet meege daan aan de landelijke wed strijden. „Die vinden plaats in Zwolle. Voor ons is dat als klei ne vereniging veel te ver weg. We hebben de mensen niet om erheen te sturen." 010-4004.444 Adressen en overige tei. nrs. zie service-pagina. r roos VWI mms J tJrnt Utr fiiV Directeur Jaap ter Linden van het Natio naal Schoolmuseum in Botterdam vertelt regelmatig in deze krant over beroemde voorwerpen uit de rij ke verzameling van zijn museum, of over opvallende nieuwe aanwinsten. •m* Mntw Sas t- i. J- 4-vt. j ji V fJ a 7l

Het Vrije volk | 1990 | | pagina 1