Kluis en geldkist opgedoken Jongerenwerker Edsai Kok wil smet öp De Dijk wegwerken FRED EN MARIJKE HUYSKES DICHTEN GA T IN DE MARKT MET 50 VAKANTIECLUB Het Vrije Volk SCHIEDAM AFTRAP mm. m Elke dag nieuwe feiten boven water; buit 'vuurwapenzaak' mogelijk meer dan miljoen OP DE GRENS PAGINA 4 ZATERDAG 1 SEPTEMBER 1990 Barrika weer open SCHIEDAM Het Vrou- wenontmoetinscentrum Barri ka aan de Lange Kerkstraat 62 is vanaf 7 september weer elke vrijdag geopend van 10.00 tot 15.30 uur. Er kunnen vrouwen terecht die gezellig met elkaar willen praten onder het genot van koffie of iets anders. Vrije fietstochten Toerclub Rijnmond SCHIEDAM De Toerclub Rijnmond organiseert op zon dag 9 september drie vrije toer tochten over een afstand van 30, 75 en 150 kilometer. Fiet sers die 30 of 75 kilometer af willen leggen kunnen tussen 08.00 en 12.00 uur beginnen. Deelnemers aan de tocht van 150 kilometer starten tussen 08.00 en 09.00 uur. Het in schrijfgeld bedraagt een rijks daalder voor de tochten van 30 en 75 kilometer en ƒ3.50 voor de lange fietstocht. Belangstel lenden kunnen voor meer in formatie contact opnemen met de Toerclub Rijnmond. Tel. 416.76.84 of 474.95.18. Klaverjasseizoen start weer in Klubhuis-Zuid SCHIEDAM Het klaver- jasseizoen voor senioren in Klubhuis-Zuid gaat weer van start. Iedere woensdagmiddag, van 13.45 tot 16.00 kan er ge speeld worden. Tijdens de wed strijden wordt individueel ge speeld. Er wordt geloot om partners. De kosten bedragen ƒ4,25 per maand. Tel. 426.72.97. Of aanmelden aan de Dwarsstraat 42. Orpheus kan nog zangers gebruiken SCHIEDAM Het oudste Schiedamse mannenkoor, Or pheus, kan nog versterking ge bruiken. De repetities vinden vanaf dinsdag 4 september plaats in Maison Tivoli aan de Nieuwe Haven 237. Het koor5 werkt thans aan de uitvoering van een operaconcert die op 9 november wordt gegeven in De Ark. Informatie over een lid maatschap worden verstrekt door Enny Stouthandel, tel. 4267067. Door Rein Wolters STEENBERGEN/SCHIEDAM Elke" dag komen in het verhoor van de vier verdachten van de 'vuurwapenzaak' nieuwe feiten aan het licht. De recherche van de rijkspolitie 'in Steenbergen en de politie van Schiedam hebben er de handen aan vol. „De zaak is om vangrijker dan we dachten. Elke dag stapelen de bekentenissen zich op," bevestigt in het Brabantse Steenbergen woordvoerder Ton Zijderveld. „Het gaat om zeker tientallen inbraken, snelkraken, overvallen op tankstations en dief stal van kluizen en geldkisten." De waarde van de buit zou weieens het bedrag van miljoen gulden kunnen overschrijden. Het aangehouden viertal heeft inmiddels vijf inhraken en andere delicten in Schiedam bekend. „Maar er bestaat nog verdenking tegen hen van tientallen andere inbraken in benzinestations, be drijven en woningen in Schie dam," beaamt de Schiedamse com missaris Jan van Hoff. „Het is moeilijk in dit stadium van het on derzoek daarover verdere medede lingen te doen," zegt hij In Steenbergen verklaart zijn college Zijderveld: „Tot op heden is van de buit weinig teruggevon den. Waarschijnlijk is het opge gaan aan wijntje. Trijntje en gok ken," zegt hij' beeldend. In het be lang van het onderzoek is ook Zij derveld zuinig met mededelingen. Hij sluit niet uit dat de vier ver dachten uit Schiedam en Berkel Rodenrijs ook werkten op bestel ling. Daarop duiden ook de zeventien vuurwapens die vorige week zijn gevonden in de garage van het jon gerencentrum De Dijk in Schie dam. Ze werden gestolen uit poli tiebureaus in Steenbergen en Born. De politie-onderkomens in kleinere plaatsen in Brabant zijn 's nachts onbemand. Sinds de dief stal van de wapens en ook een tiental uniformen van de rijkspoli tie, zijn de bureaus elektronisch beveiligd. Zijderveld vermoedt dat de uniformen waren voorbestemd om te gebruiken bij het plegen van overvallen. Een rechercheur onderzoekt de opgedregde geldkist, die op aanwijzing van de verdachten werd gevonden. De recherche houdt er ook re kening mee dat de wapens op be stelling kunnen zijn gestolen voor bijvoorbeeld het jungle-commando van Ronnie Brunswijk in Surina me. „Zover is het onderzoek nog niet gevorderd. Op voorhand hou den we met elke mogelijkheid re kening. Dus ook met die." Overi gens zijn in Schiedam niet alle van de politie gestolen wapens aange troffen. Zijderveld merkt terloops op dat een aantal vermiste politie pistolen nog niet boven tafel is. „Misschien zijn deze doorver kocht," suggereert hij. Om in het onderzoek duidelijk heid te verkrijgen is in gezelschap van een aantal rechercheurs met het in Breda in hechtenis zittende viertal de route gereden tussen Bergen op Zoom en Roermond. Op dit traject hebben ze verscheidene tankstations overvallen. Uit de verhoren kon de lokatie van de stations niet worden vastgesteld. „Dat zijn we nu naarstig aan het uitzoeken. Het is een zaak die, zo als het zich nu laat aanzien, zich uitspreidt over het gehele land. „We komen er nog wel achter. Volgens ons zijn we aardig op de goede weg," meent Zijderveld. Intussen is volgens het recher che-onderzoek wel duidelijk ge worden dat de vier, die in leeftijd variëren van 22 tot 28 jaar, ope reerden vanuit het Schiedamse jongerencentrum. Dat blijkt ook uit hun bekentenis dat ze in de di recte omgeving van het jongeren centrum in de Nieuwe Maas, in grachten van Schiedam en in eeu sloot in het buurtschapje Ketbal restanten van hun kraken hebben gedumpt. Duikers van de brand weer van Schiedam hebben deze gisteren bovengehaald In het water van de Vellevest vonden ze een gekraakte kluis. „Vermoedelijk de stille getuige van een inbraak in een supermarkt," bevestigt in Steenbergen woord voerder Zijderveld de vondst in het bijzijn van een collega uit Schiedam. In deze gecompliceerde zaak werken de politiekorpsen nauw samen. Voorts is in de Nieuwe Maas, ter hoogte van het restaurant La Duchesse, een lege geldkist opgedo ken. Uit de sloot in Kethel haalden de duikers een aantal sierbekers, zoals deze in prijzenkasten zijn te vinden. Zijderveld spreekt de ver wachting uit dat het nog geruime tijd zal duren voordat het onder zoek volledig kan worden afge rond. Het seizoen is weer be gonnen. Op alle fronten hebben de spelers en speelsters zich goed voorbereid. Na een tijdje van denken over de missers in de afgelopen tijd, wat uitrusten in de vakantie, soms wat oefenen maar in ie der geval tactisch overleg gaat het gezelschap de wei weer in. Na een weloverwogen war- ming-up willen ze allemaal snel tot scoren komen. Neen, ik bedoel in dit geval met de voetbalcompetitie. Hoe wel velen weer met belangstel ling uitkijken naar de verrich tingen van de verschillende ploegen. Zal SVV het redden Gaat HVO 't echt maken? Weet Excelsior'20 de weg terug te vinden? Hoe komt na HSC de tweede fusieclub van Vlaarain- gen, Deltasport naar voren in zijn nieuwe outfit? Zorgt Jan Baksteen voor een verrassing bij SFC? Weet Danny Molen dijk Zwaluwen op niveau te brengen? Was de 7-0 in Maas sluis een hoopvol teken voor Excelsior M of een signaal aan Fortuna? Allemaal vragen waarop de antwoorden beetje voor beetje op onze maandagse sportpagina's tot ons komen. Met de intrede van de maand september stromen echter ook naar andere plekken dan sport velden weer hele groepen men sen. Het spel in de plaatselijke politieke arena's gaat opnieuw het levensritme van velen bepa len. Er zijn al een aantal raads commissies achter de rug in Vlaardingen, Schiedam en Maassluis. De nodige briefwis seling is gepleegd. Een onderwerp kreeg zo vlak na de vakantie opvallend veel aandacht. Het milieu. Hopelijk blijft dat zo tot het aan het eind van de net begonnen gemeente raadsperiode, hoewel concrete re maatregelen zeker in Vlaar dingen en Maassluis wenselijk zijn. Wethouder Anj Maarle- veld heeft kennelijk zijn ambte naren opgepord om de nodige antwoorden te formuleren aan Vlaardingse burgers en organi saties, die zich oprecht zorgen maken om milieuproblemen. Een stapel antwoordbrieven ligt klaar om verzonden te wor den. De strekking is vaag: „Zo als u weet, hebben we plannen om...." Het aantal briefschrijvers met kennis van zaken van milieu problemen lijkt in deze plaats toegenomen. Mogelijk komt dat door de vervroegde uittreding via VUM, VUT of wat dan van oud-employé's van petro-chemi- sche bedrijven aan de overzijde of het onderzoekslab van Unile ver aan de eigen rivierzijde, die zich in Vlaardingen zijn gaan thuisvoelen. Uit die groep kwa men ruim 25 jaar geleden ook de oprichters van de Vereni ging Tegen Milieubederf, die toen een veel langere naam had. Zoals de omvang van het probleem toen ook duidelijker zichtbaar was door ondoor dringbare stankwolken. Moge lijk zorgen ze nu ook voor vol doende druk op de ketel om verder te gaan dan plannen ma ken. In Vlaardingen en Maassluis, maar ook in Schiedam, hebben de plaatselijke beroepspolitici juist vastgesteld, dat ze met enorme problemen uit het ver leden opgezadeld zitten. De bo demvervuiling rond het Buizen gat en het daarop aansluitende stuk van de Oude Haven van Vlaardingen zal een enkele tientallen miljoenen guldens kostende sanering vergen. In Schiedam zal het aanpassing van de stadsvernieuwing gaan betekenen. En in Maassluis heeft het nieuwe brede college de noodzaak erkent om zelf miljoenen guldens te reserveren voor reiniging van de bodem in zijn met gifslib uit Rotterdamse havens opgespoten al bebouwde stadsdelen. De komende jaren heeft het daarvoor meer dan vijftien miljoen gulden nodig. Wat overigens tien percent is van de totale kosten Het njk betaalt dus een veelvoud hier van. BEN VAN HAREN Jongerenwer ker Kok is niet van plan twee jaar werk in De Dijk weg te gooien. „Het is gewoon een hardstikke leu ke groep die hier komt. Ik heb nog nooit problemen meegemaakt." Door Annet van Aarsen SCHIEDAM Een smet op jon gerencentrum De Dijk. Zo noemt jongerenwerker Edsai Kok de vondst van zeventien vuurwapens in de garage bij het gebouw, twee weken geleden. Het 'incident' kwam voor hem als een schok; hij had nooit gedacht dat zoiets m 'zijn' Dijk zou gebeuren. „Toen ik het hoorde, zag de toekomst er voor mij zwart uit. Maar we moe ten gewoon verder," relativeert Kok de inval nu. Hij is niet van plan twee jaar werk weg te gooien. „Je vraagt je natuurlijk af hoe het kan dat de leiding er niets van wist," valt de jongerenwerker met de deur in huis. „Ik kan het niet goedpraten maar als het ze niet eens zoveel moeite kost in te bre ken m politiebureaus, dan is het niet vreemd dat we niet ontdekt hebben dat er in de garage echt een bouwval waar niemand ooit komt, maar waar iedereen zo naar binnen kan dat soort spul lag. Maai" natuurlijk voel ik me wel verantwoordelijk. Dit soort dingen wil ik niet en zou ik nooit getole reerd hebben als ik er van af had geweten." Eigenlijk wil hij het er liever niet over hebben. Wat er allemaal precies gebeurt is rondom De Dijk, blijft, voor hem giswerk zolang de politie er geen mededelingen over doet. Kok weet niet wie er bij be trokken waren en of dat vrijwilli gers dan wel bezoekers van de Dijk zijn Feit is dat hij sinds een poosje een paar vrijwilligers mist. Hij is echter met van plan zijn 'crew' op dit moment af te vallen. Hetzelfde geldt voor de jongeren die er komen. „Ik heb nooit problemen gehad in De Dijk," aldus Edsai Kok. „Sinds ik ben aangesteld heb ik nog nooit te maken gehad met eni ge vorm van geweld, niet door de bezoekers, niet door de vrijwilli gers en ook niet door mij. De slechte naam die het centrum had, is afgezwakt Het is gewoon een hartstikke leuke groep, die er komt. Wat ik hoor van de jonge ren, is dat ze trots zijn als ze werk hebben. En ze begrijpen best dat ze naar school moeten. De houding van de huidige bezoekers is heel anders dan die van de bezoekers jaren geleden." Kok werkt nu bijna twee jaar in het jongerencentrum, dat de ja ren daarvoor gesloten was. Hij kreeg de opdracht de groep zwerf jongeren in Schiedam-Zuid te be reiken. Op een dag heeft hij toen gewoon de deuren van De Dijk weer opengegooid. „Ik ben een beetje gaan vegen, echt enorme stofwolken, en meteen stonden er jongeren voor de deur," aldus Ed sai. „Ze hadden al gelezen dat De Dijk weer openging en werden nieuwsgierig. Het was een beetje aftasten maar het klikte eigenlijk meteen." Kok stond voor de keuze: öf hij ging verder met een jongerencen trum dat hetzelfde karakter had als voorheen of hij moest proberen verbeteringen aan te brengen. „Ik wilde en wil vooruit," aldus de jongerenwerker. „Het moet een plaats worden voor Schiedam Zuid maar andere kant wil ik ook dat het een naam heeft, die ze in de stad kennen. Op een goede manier, de jongeren in het centrum moe ten weten dat De Dijk er voor jon geren is. Dat gebeurt nu ook, vroe ger waren er wel eens vetes tussen de jongeren van Zuid en groepen uit het centrum maar dat zie je momenteel helemaal niet meer." De nieuwe generatie is een an dere dan die vroeger het jongeren centrum bezocht, meent Kok. „De mensen toen waren sensatiegerich- ter, rebellerender en kwamen nog al eens op een negatieve manier in de pers. Ze waren knokkeriger, niet bang om klappen uit te delen. Af en toe leek het net wild west als je de verhalen nu hoort. Dat is nu allemaal minder geworden. Ei genlijk vind j'e in de hele stad het zelfde type jongeren. Ze zijn er niet op uit om herrie te trappen." Voor het nieuwe seizoen heeft Kok grootse plannen. Zo wil hij vanaf december elke maand optre dens boeken van de wat 'bekende re' bandjes uit bijvoorbeeld Rotter dam. Maar ook groepen uit Am sterdam sluit hij niet uit. Ook staat er volgend jaar een popfestival op het progamma, dat gehouden moet gaan worden op het grasveld bij De Dijk. Daarnaast wil hij wed strijden gaan organiseren met de wat spektaculairdere sporten als honkbal, beachball en fietsen op de mountainbike. Ook wil hij nog een keer een schans voor skatebor- den. Edsai hoopt intussen dat er een streep door de gebeurtenissen van de afgelopen weken gezet kan wor den, Nog altijd kent De Dijk zo'n vijftig tot zestig trouwe bezoekers per dag en dat moet zo blijven, meent de jongerenwerker. „We praten er allemaal wel over na tuurlijk. De jongeren zijn met gek, ze lezen ook de krant. Maar ook volgens hun staat De Dijk als cen trum los van de vuurwapenkwes tie." Door Rein Wolters ROTTERDAM Drie jaar gele den was het*'een gok, maar nu is het een bewezen, zekerheid. Fred en Marijke Huyskes (44 en 42 jaar) hebben een aardig gat in de va- kantiemarkt gedicht. Hun 50+ Va kantieclub boekt dit jaar de tien duizendste klant. Vergeleken bij cijfers van grote reis- en vakantie-organisaties is dat niet zo erg veel, maar voor het officieel geregistreerde thuisreis bureau van het echtpaar beslist wél. „Eigenlijk zitten we nu al te gen de top van onze capaciteit," zo houdt Fred op voorhand een nog grotere omzet van het familiebe drijf met bezwerende gebaren te gen. „De omvang moet niet uit de liand lopen, daar waken we ern stig voor," zegt ook Marijke. „Dat zou de exclusiviteit van ons bedrijf niet ten goede komen. Wij zijn nu eenmaal een ander reisbureau dan de gevestigde orde. Als 50+ Va kantieclub organiseren wij reizen, die in kwaliteit uitstijgen boven de middelmaat. Onze opzet is een be tere verzorging dan elders als nor maal wordt beschouwd. Bovendien zijn aan onze reizen verrassende extra's verbonden, die niks kosten. Iedereen in de leeftijd van 50+ be taalt bij het boeken van een van onze reizen een all-in prijs Dus niks geen gezeur tijdens de vakan tie voor een extra bijdrage voor zus of zo. Néé, alles en ook de ex cursies zijn in de reissom inbegre pen. Onze reisgids laat aan duide lijkheid niets te wensen over. Zo hoort dat ook." Fred Huyskes is in de regio Rot terdam als organisator en entertai ner geen onbekende. De geboren Achterhoeker kwam via een on derwijsopleiding in Brabant in 1968 als jeugdleider te werken bij het clubhuis Franciscus aan de Dordtselaan te Rotterdam. Vanaf 1974 was hij gedurende tien jaar leider van dienstencentrum Feij- enoord. Huyskes was ook de man die in Rotterdam tevens de eerste wijkbuslijn van de grond wist te krijgen. Hij moest er wel voor op de bietstoer, Fred Huyskes was ook de drijvende kracht achter verscheidene carnavalsverenigin gen in de Maasstad. Uit die tijd stampt ook zijn onbestreden talent voor het organiseren van grote evenementen, waaronder betaalba re vakantie- en andere reizen. Hij richtte tussen neus en lippen ook nog het Groot Rotterdams Koor op, dat met bijna driehonderd zingen de leden het grootste van Neder land en misschien ook wel van de wereld is. Hiermee is ook de band verklaard die het echtpaar Huy- iiMim feSiss# Maryke en Fred Huyskes hebben naast hun thuisreisbureau een gro te belangstelling voor muziek. Hij dirigeert het Groot Rotterdams Koor en zij is één van de 265 vocalisten. skes (zij zingt in het koor sopraan) heeft met het wijkgebouw De La- renkamp in Zuidwijk. Daar repe teert het koor voor geplande uit voeringen in binnen- en buiten land. Na tien jaar hield Huyskes, die in Feijenoord alom werd gewaar deerd, het in Rotterdam vervol gens voor gezien Hij werd direc teur van het vakantiebureau De Amelander op het gelijknamige Waddeneiland. Hij hield het er drie jaar uit om vervolgens direc teur te worden van een verzor gingshuis voor ouderen in Delft. In feite was dat zijn kortste werk kring, want toen drong de beslis sing zich op om definitief te kie zen voor een specialistisch reisbu reau, dat zich met name richt op mensen van vijftig jaar en ouder. Huyskes: „Die doelgroep is be wust gekozen. De pensioengerech tigde leeftijd daalt en men treedt steeds vroeger uit de werkkring. Doelbewust hebben we gekozen van een vakantieclub, dus alleen bestemd voor een kleine intieme groep. Al onze reizen begeleiden we persoonlijk. We weten precies wat onze gasten te wachten staat, want we zijn erbij om alle zaken te regelen. Juist dat persoonlijke is onderdeel van het exclusieve en dat wordt ook door onze klanten als uiterst prettig ervaren. Door onze persoonlijke aanwezigheid kan het ook nooit misgaan. Proble men worden terstond opgelost. Juist door alles zelf uit te zoeken, zelf te organiseren en het pro gramma zelf samen te stellen heeft ons streven naar klasse gestalte ge kregen. Dat vertaalt zich ook in de boekingen. Er zijn mensen die zes keer, ja heus, zes keer per jaar met ons meegaan. Dat doen men heus niet vanwege mijn grijze sik of de blonde haren van Marijke." Huyskes verder: „De opbouw van onze organisatie bestaat niet uit een grote winkel met veel per soneel, geen dure exclusie folders en ook geen overbodige luxe Alles is simpel en kost nauwelijks geld. Zulke zaken zijn bij andere organi saties doorgaans verwerkt in de boekprijs. Door het ontbreken van overbodige overheadkosten, zijn onze prijzen lager." Hij verduide lijkt: „Als men onze tarieven ver gelijkt met die van andere onder nemers, dan vallen die van ons doorgaans hoger uit. Maar het ver schil is wel dat bij onze reizen de knip verder gesloten kan blijven. Alle excursies en extra's zijn in de reissom inbegrepen evenals een reis-, ziekte- en bagageverzekering Als je alles plus en mint, dan blijkt dat we ook nog goedkoper zijn. Bovendien werken wij regio naal gericht, dus niet verder dan Rotterdam, Schiedam, Vlaardin gen, Spijkenisse en de Drechtste- den. Dit voorkomt lange aanvoer- routes, dus niet urenlang in de bus zitten voordat de eigenlijke reis begint en ook niet overstappen op allerlei verzamelplaatsen. Boven dien halen wij meer dan acht mensen uit een serviceflat apart op. Een annuleringsverzekering is bij ons overbodig. Als door welke reden dan ook een boeking onge daan moet worden gemaakt, zelfs al is het op de dag van vertrek, dat krijgt men altijd de volledige boe kingssom terug, zonder ook maar één cent aftrek voor de al wel ge maakte kosten." Het reisaanbod van de 50+ Va kantieclub is beperkt. Het is het gehele jaar heen mogelijk dagtoch ten door Nederland te maken, te boeken voor enkele bekende cen tra als bijvoorbeeld De Bonte We ver in Slagharen, reizen naar Oos tenrijk en met in de laatste plaats vakantievaartochten met het mo derne Rijncruiseschip Rex Rheni. In oktober maken Fred en Marijke Huyskes met dit schip vier reizen tussen Keulen en Rüdesheim. Twee hiervan zijn intussen volge boekt en voor de twee andere is nog in beperkte mate een hut be schikbaar. Zaterdag gaan de twee charterbussen van de 50+ Vakan tieclub richting Oostenrijk. „Op nieuw helemaal vol. Voor onze rei zen hoeven we eigenlijk geen re clame te maken. De mondreclame van onze klanten is al voldoende," lacht Fred Huyskes. Voor inlichtingen over de 50+ vakantiereizen of het toezenden van de kleurenprospectus kan men zich wenden tot postbus 81161, 3009 GD Rotterdam of telefonisch via (010) 4550697. i «-utaa»."v, N V15J.

Het Vrije volk | 1990 | | pagina 1