Uitgraven 'Wilton-bommen' gestart m m jfr. Het Vrije Volk SCHIEDAM Omvangrijke klus kan weken in beslag gaan nemen KUNST TE KIJK WÊÊ m Expos tie Beatri Mortui in kapel begraafplaats Chaos door sluiten Oranjebrug en Buitenhavenweg Weekeinde wadiopen voor jongeren PAGINA 4 ws DINSDAG 4 SEPTEMBER 1990 Bromfietster uit de bocht gevlogen Twee personenauto's uit straat gestolen Ouderenwerk op Ziekenomroep Toertochten over drie afstanden bij Rijnmond Rommelmarkt Erker GGD gaat rokers heipen afkicken -*33"f"yjlfc y ismmmsi SCHIEDAM Een negen tienjarige bromfietster is gister avond op de Kerkweg uit een bocht gevlogen en kwam hier bij ongelukkig ten val. Duizelig en met een wond aan haar hand is ze overgebracht naar het Schieland-Ziekenhuis. SCHIEDAM Gisteren zijn in Schiedam twee personenen- auto's gestolen. Uit de Over- schiesestraat werd een beige Mitsubitshi met het kenteken JR-70-KN ontvreemd. In de Ro zenburgstraat wordt een rode Hyundai vermist. De auto is voorzien van het kenteken TT- 60-BV. SCHIEDAM Het program ma Sterrebos voor ouderen van de Zieken Omroep Schiedam (ZOS) besteedt in september op de donderdagavonden in sa menwerking met de Stichting Gecoördineerd Ouderenwerk speciale aandacht aan zaken waar ouderen mee te maken hebben. Donderdag (6 septem ber) staat meer bewegen cen traal en de week daarop komt incontinentie aan de orde. Op 27 september wordt een leuke quiz uitgezonden. Hierbij zijn prijzen te winnen. Het pro gramma begint steeds om 20.00 uur Het is te beluisteren via de kabel op 94.1 Mhz, via de ether op 106.7 Mhz en via het zieken huis op kanaal 4. Meer infor matie over het programma is verkrijgbaar bij de Stichting Gecoördineerd Ouderenwerk, telefoonnummer 4731976 (vra gen naar Boukje of Ellen). SCHIEDAM Zestien jonge ren tussen de vijftien en vier entwintig jaar kunnen in het weekeinde van 22 en 23 sep tember meedoen aan een Wad denloop van Wierum naar de Engelmansplaat. Het vertrek is oo zaterdagmorgen. Geslapen ordt op een camping in het ..aatsje Moddergat. Deelnemen kost 25 gulden. Aanmelding in De Erker, Jan van Avennes- straat 32, telefoonnummer 4263161 (vragen naar Piet Pen ning). SCHIEDAM Wielerlief- hebhers kunnen zondag deelne men aan toertochten van de Tourclub Rijnmond over af standen van 30, 75 en 150 kilo meter. Voor de kortste afstan den kan men vertrekken vanaf de wielerbaan in het Harga- complex tussen 08.00 en 12.00 uur. Voor de langste afstand is vertrek verplicht tussen 08.00 en 09.00 uur. Het inschrijfbu- reau is open vanaf 07.00 uur. Deeelnemen kost 2,50 of 3,50 gulden. Inlichtingen via tele foonnummer 4357266. SCHIEDAM Wie zijn zol der of schuur wil opruimen, kan op zondag 16 september deelnemen aan een rommel markt in het wijkcentrum De Erker aan de Jan van Avennes- straat 32. De markt duurt van 12 00 tot 16.00 uur. Er zijn nog enige tafels te huur van tien en vijftien gulden. Ook kan men bruikbare spullen voor de ver koop beschikbaar stellen. De opbrengst van de markt is be stemd voor de in oktober te or ganiseren survival voor jonge ren en voor het tienerkamp volgend jaar. SCHIEDAM De GGD Nieuwe Waterweg gaat een se rie Stop-met-roken-trainmgen organiseren. Op maandag 17 september wordt in het GGD- gebouw aan de Vlaardingse Soendalaan én aan de 's Grave- landseweg 567 te Schiedam daaraan voorafgaand een infor matie-avond gehouden. De toe gang is gratis en begint om 19.45 uur. Inclusief het cursu smateriaal moeten eventuele deelnemers negentig gulden be talen. „Voor veel rokers niet meer dan 3 a 4 weken rook waar," melden de organisato ren. Tijdens de verschillende trainingen zal uitgebreid wor den gepraat over hulpmiddelen, die de 'stoppoging' moeten on dersteunen. De cursus omvat acht trainigsavonden in een pe riode van vijf weken. De eerste bijeenkomst zal plaatsvinden op maandag 24 september. In die week zullen overigens nog drie trainigen volgen. /°5,1,* i K (V Ma Met grote voorzichtigheid worden in het gebied waar de bom wordt verondersteld de vuile, bovenste grondlagen afgegraven. Door Rein Wolters SCHIEDAM Werknemers van de firma Monshouwers uit Heeijansdam zijn vorige week op het terrein van Wilton-Fijenoord begonnen met het zoeken naar de eerste van drie niet ontplofte En gelse vliegtuigbommen uit de Tweede Wereldoorlog. Het blijkt nu al een omvangrijke klus, die niet in enkele dagen is geklaard. De bom waar de aandacht zich nu op richt, ligt waarschijnlijk onder een voormalig parkeertterrem van de scheepswerf, nabij de Vlaardin- gerdijk Als eerste karwij is het as- falterrein verbrokkeld en afge voerd. „Nu zijn we bezig om het ge bied waar de bom vermoedelijk ligt, voorzichtig af te graven tot in de schone grond," vertelde gister morgen een van de werkers Hij verduidelijkte aansluitend dat in de bovenste, niet schone grondla gen nogal eens metalen voorwer pen voorkomen. Die zouden in de volgende werkfase misleidend kunnen werken. „Als het afgraven is geklaard, dan gaan we het vak met detectiemeters afspeuren. Mis schien kan dan a) duidelijker wor den vastgesteld waar de bom ligt en op welke diepte," legde hij ver der uit. Wanneer de detectie geen dui delijkheid brengt, volgt de derde fase: het boren tot op een diepte van veertien meter. „Door deze werkwijze kunnen we stralen uit zenden. Wanneer die worden on derbroken, kan dat duiden op de plek waar de bom zou kunnen lig gen. Helemaal duidelijk wordt het pas als de bom is uitgegraven. Dan weten we welke maatregelen no dig zijn," Jan Brouwer van het Kabinet van het college van burgemeester en wethouders verklaart woorde lijk hetzelfde. Hij is belast met de rampenbestrijding in Schiedam, waaronder ook het onschadelijk maken van een bom valt. „Over het nemen maatregelen als de bommen worden aangetroffen, is nog niets zinnigs te zeggen Dins dag heb ik de eerste gesprekken met vertegenwoordigers van poli tie, brandweer en de Explosieven Opruimings Dienst (EOD)." Brouwer vermoedt, dat als de Engelse vijfhonderdponders met hun 125 kilo springstof inderdaad worden aangetroffen, er speciale maatregelen volgen voor de bewo ners van de flats langs de aangren zende Vlaardingerdijk. Ook het wegverkeer zal tijdens de demon tage stil worden gelegd. Omdat er sprake is van drie bommen (de twee anderen zim verder van de bebouwde kom in geslagen) streeft Brouwer op voor hand naar een gelijktijdige demon tage van de ontstekers. „Anders zou je drie keer dezelfde beveili gingsmaatregelen moeten treffen Dat kost handenvol geld. Als het enigszins mogelijk is dan proberen we het opruimen in eén keer te doen." Naar verwachting zal het nog enige weken duren voordat Jan Brouwer concrete medelingen kan doen. Een ding is echter wel dui delijk: omwonenden hoeven geen angst te hebben. De werkzaamhe den worden in grote., omzichtig heid uitgevoerd door een gespecia liseerd bedrijf. De firma Monshou wers is"in de omgeving van Rotter dam al vele keren betrokken ge weest bij het opruimen van onbe mande vlietuigbommen van het ty pe V-l en V-2. SCHIEDAM Kunstenaar Ben Oostrum uit Rotterdam exposeert m samenwerking met de gemeente Schiedam zijn installatie Beatri Mortui in de kapel van de voorma lige rooms-katholieke begraaf plaats aan de Vlaardingerdijk 50. Schiedam heeft aan de expositie drieduizend gulden bijgedragen. Voor zijn installatie heeft Oostrum van gips drie cylindervormen ge goten, die aan de boven- en onder randen zijn afgewerkt met stuc- lijst. Eenzelfde afwerking is aan de onderranden van de kapel aange bracht. De cylinders, die een door- snede hebben die is afgeleid van het visblaasmotief, zijn aan de bo venzijden afgedekt met glasplaten en gevuld met een laag rozen van gips. De onderdelen van de installa tie zijn afgeleid van ornamenten uit de oudere bouwkunst'en chris telijke iconografie. Ben Oostrum heeft deze op een algemene ma nier verwerkt en heeft een meer zelfstandige in plaats van een on dersteunende of versierende func tie als resultaat. De cylindervor men zijn op de snijpunten ge plaatst van een op de vloer aange brachte tekening in zwart krijt. Op deze manier probeert hij de ruim te in het plaatsgebonden beeld te betrekken. Op deze wijze heeft hij een installatie ontwikkeld, die het karakter van de neo-classistische kapel benadrukt. De in Schiedam geboren Ben Oostrum is in juni 1989 afgestu deerd aan de Rotterdamse Acade mie voor de Beeldende Kunsten. Begin dit jaar exposeerde hij in ga lerie Tendres Stocks in Delft. De expositie is te bezichtigen van 8 september tot en met 4 okto ber in de RK-kapel, Vlaardinger dijk 50. Open van donderdag tot en met zondag van 14.00 tot 17.00 uur. Wegversper ring in de Oranjestraat. Het verkeer moet als ge volg van onge coördineerd afsluiten van straten reke ning houden met ergernis en vertraging. A v mm Door Rein Wolters SCHIEDAM Weg- en brugon- derhoud is noodzakelijk. In Schie dam zijn, evenals in andere ste den, regelmatig wegen opgebroken en bruggen afgesloten. Daar kan soms over worden gemopperd. Het is nooit leuk je vaste route te moe ten verleggen, maar vervolgens gaat men over tot de orde van de dag. Luidruchtiger klinkt het ge mopper als blijkt dat in de directe doorgangsroute maar liefst twee belangrijke straten gestremd zijn. Dat is sinds gisteren het geval met de Oranjebrug over de Nieuwe Ha ven en Oranjestraat en op een steenworp afstand ook de Buiten havenweg. Met name vrachtwagencombi naties veroorzaken fikse opstop pingen. Als ze vanaf de Koemarkt de Buitenhavenweg willen oprij den, dan kan dat niet. Vervolgens rijden ze door naar de Gerrit Ver- boonstraat, maar die blijkt dan ook potdicht te zitten. De Oranje straat is immers afgesloten. Men kan rechtsaf afslaan naar de West- vest of linksaf de Lange Nieuw- straat in. Maar ook dit blijkt aller minst soepel te verlopen. Vergeten is om de verkeerslichten-installa tie aan te passen. Het gevolg is dat het groene licht zinloos staat op rechtdoorrijden en per schakelcir- cuit maar vijf of zes auto's linksaf laat afslaan. Het veroorzaakte gis teren met regelmaat opstoppingen en ook gevaarlijke situaties, ver oorzaakt door ongeduldige automo bilisten „Een vervelende zaak," beaam de op het stadskantoor mr. D.F.C. de Munnik, stafmedewerker van de Dienst Gemeentewerken. „Is de Buitenhavenweg ook afgesloten? Goh, dat wist ik niet. 0 ja, er wordt een nieuw riool ingegraven, da's waar. We mogen met meer lo zen op de haven. Tsja. Het verkeer in de knoop? Ach, dat is in de bin nenstad toch steeds al zo? Ja, ver velend is het wel." Op de vraag waarom de ver schillende gemeentediensten hun werkzaamheden niet beter op el kaar afstemmen, zegt hij- „Grote club, hè. Valt niet mee, hoor. Ei genlijk hebben we voor zulke werkzaamheden per jaar maar een paar weken beschikbaar Dan kan het niet vanwege de Brandersfees ten en een andere keer weer niet door weet-ik-veel-wat. Maar het werk moet voor de winter ge klaard zijn Dus moet je het persen in een paar weken en krijg je ge volgen die je misschien helemaal niet wilt. Néé, hoe het allemaal komt, weet ik ook niet precies. Tsja, vervelend is het wel. Het kan natuurlijk ook nog langer duren, dat ongemak Het onderhoudswerk aan een brug kost weieens méér dagen dan was begroot." De Oranjebrug is sinds gisteren tot en met woensdag 19 september elke werkdag van 07.30 tot 18.00 uur afgesloten voor autoverkeer en de scheepvaart. Fietsers en voet gangers kunnen tot en met maan dag 10 september wel passeren. Daarna moeten zij gebruik maken van de Kippeburg over de Nieuwe Haven tussen de Westvest en de St. Liduinastraat. De omleidings- route voor auto's wordt aangege ven door middel van borden, maar daar werken de omleidingsborden voor de Buitenhavenweg weer ui terst verwarrend op. KUNSTKLAS In het Stedelijk Museum in Schiedam is een tentoonstelling in gericht van gouaches, tekeningen, linosneden en aquarellen die vorig jaar door volwaasenen en kinde ren zijn gemaakt tijdens de kunst klassen. Op de tentoonstelling zijn van de volwassenen ook verschil lende 'koptekeningen' en 'grimas sen' te zien die tijdens het model tekenen zijn gemaakt. Daarnaast vallen de verschillende gouaches en aquarellen op die naar aanlei ding van een bepaald onderwerp, bijvoorbeeld de natuur, zijn ge schilderd. Het werk van de kinde ren is spontaan en origineel. Er zijn bijvoorbeeld kleurrijke en fan tasievolle pastels en linosneden te bewonderen, maar ook enkele ab stracte werken, die zijn gemaakt in het kader van een project over het konstruktivisme. De werken hangen in het kunstklaslokaal van het museum, DOOS De kunstdoos van Bonnie On- derwaater en Bram Uil, met als thema 'Strandjutten langs de Nieu we Waterweg' ligt tot en met 6 ok tober ter inzage bij restaurant De Hermandad in Schiedam. De kunstdoos bestaat uit twintig fo to's, die Bonnie heeft gemaakt op het terrein van de voormalige Gus- to-werf. Op zoek naar nieuwe on derwerpen om te tekeöfen en schil deren, vond de kunstenares het braakliggende stuk land aan de Nieuwe Maas. Drie jaar zwierf ze er rond en fotografeerde verroeste oliedrums, stukken touw, barsten in het beton, oude hekken, een werkhandschoen, kortom alles wat de mensen er achterlieten. De fo to's vertellen tezamen met de gedichten die multimediakunste naar Bram Uil erbij maakte het •-verhaal van vele levens hard wer ken. De Hermandad is te vinden aan de Grote Markt 15. LUBERON Donderdag wordt ook in het Stedelijk Museum in Schiedam een tentoonstelling geopend van Ans Hey. Het werk van deze kun stenares kenmerkt zich door het gebruik van natuurlijk materiaal waaronder albast. Deze harde ma terialen bewerkt zij op een klassie ke beeldhouwwijze. Door middel van hakken en polijsten ontstaan sculpturen, in klein zowel als groot formaat. Haar oudere werk bestaat voornamelijk uit torso-achtige beelden. Mede door het polijsten van de albast, waarbij de natuur lijke aderen een apart reliëf aan de sculptuur geven, ontstaan intri gerende beelden. In de recente sculpturen vinden we een meer landschappelijke benadering, waarbij zich de gedachte aan berg- formaties opdringt. Ook in de teke ningen zijn groeivormen, rotsfor matie! en landschapsimpressies duidelijk herkenbaar. Vandaar de titel, Lubeion, die verwijst naar een gebergte in Frankrijk. Het mu seum is te vinden in de Hoog straat. SPECTRUM De galerie annex konditorei Het Spectrum is nog maar een paar weken open, maar nu is al weer een tweede expositie ingericht. Kunstenares Gon Kentie laat een selectie zien van haar olieverf schilderijen, die haar gevoel en stemming weergeven. Ze schildert, zoals ze zelf zegt, van binnen uit en hoopt dat iedere belangstellen de er iets van zichzelf in herkent. De kleuren zijn fris en sprekend. Inspiratie krijgt ze van andere schilders als Van Gogh, Klee, Kan- dinsky en Ger Lataster. Het Spec trum is te vinden aan de Sint Li duinastraat 75 a. Het werk van Kentie blijft nog tot 14 oktober. JUBILEUM Theo 'Doop' Wiegman, de nestor van de Schiedamse kunstenaars, heeft wat te vieren. Drie kwart eeuw geleden zond hij zevenja rig knaapje als hij was een te kening in voor de talentenjacht van een toenmalig weekblad. Wiegman viel meteen in de prij zen. Dat was het begin van een zeer rijk en vooral werkzaam ar tistiek leven. In café Het Paard op de Hoogstraat hangt een kleine se lectie van zijn recente produktie. Het tegenwoordige werk van Wiegman is deels abstract, deels gebaseerd op zijn rijke herinnerin gen. Recent is bijvoorbeeld een aquarel van een al lang verdwe nen molen op de Poldervaart, of een Rotterdams havengezicht dat aan de jaren twintig doet denken of de scheepswerf van De Jong, die weg is. Theo (Doop) Wiegman exposeert in Het Paard, Hoogstraat 162, Schiedam, tot 9 september. Zijn werken zijn te bezichtigen op de openingstijden van het café. ZILVER Strakke geometrische figuren, vaak iets ten opzichte van elkaar verschoven en soms met een lichte knik die een schaduw-effect geeft. Dat zijn de kenmerken van de zil veren sieraden, die Cecile van Eeden tot 13 september exposeert in galerie Alpha. Van Eeden volg de haar opleiding aan de Gerrit Rietveld Academie in Amsterdam en is lid van de Vereniging van Edelsmeden en Sieraadontwerpers. Eerder exposeerde zij in het Stede lijk Museum van Amsterdam en het Singer Museum in Laren. De galerie Alpha is gevestigd aan de Broersvest 93 en van dmsdag tot en met zaterdag geopend van 9.30 tot 17.00 uur. ABSURD „Ik teken, omdat ik tekenen moet. Mijn inspiratie haal ik uit het absurde van mijn fantasie. Dit zegt de Rotterdammer Joop van den Driesche over de penteke ningen, collages en pastel-tekenin gen die hij exposeert in de galerie van het Schielandziekenhuis in Schiedam. Van den Driesche maakt gebruik van verschillende materialen en techniéken; hout skool, conté en gemengde schilder technieken. Het werk van de Rot terdammer blijft tot en met 28 september hangen. Het Schieland ziekenhuis is te vinden aan de Burgemeester Knappertlaan en de galerie is op werkdagen geopend van 9.00 uur tot 17.00 uur. COÖPERATIE De Verbruikerscoóperatie Rot terdam heeft meer dan een eeuw bestaan. In 1860 werd de eerste coöperatieve winkelvereniging Neerlands Werkman opgericht en kort daarna volgde de Rotterdam se Verbruikersvereniging, de Amb- tenarencooperatie, De Vooruitgang en de socialistische coöperatie Voorwaarts. Na de oorlog fuseerde de Vooruitgang met de in 1920 op gerichte Rooms Katholieke coöpe ratie De Ster. In het Nationaal Co öperatie museum aan de Lange Haven/hoek Appelmarkt in Schie dam is een tentoonstelling te zien over de geschiedenis van deze coö peraties, geïllustreerd met ge schriften, foto's, contracten en ou de gebruiksvoorwerpen. De ope ningstijden zijn beperkt: op don derdag is het museum open van 12.30 tot 17.00 uur en van 19.00 tot 21.00 uur en op vrijdag van 12.30 tot 17 00 uur. Op zaterdag opent het museum haar deuren van 11.00 tot 17.00 uur. De toe gang is gratis. SPOORBRUG De oude spoorbrug en de omge ving van de le van Leyden Gael- straat in Vlaardingen zijn onder meer te zien op de expositie van de Vlaardingse kunstenaar Hans Rikken, die tot 29 september in cultureel centrum 'Hollandia' wordt gehouden. De tentoonstel ling in de Galerie-Artoteek in het Hollandia-gebouw aan de Qostha- venkade 42 te Vlaardingen geeft een overzicht van zijn werk. Zowel enkele oudere schilderijen, uit 1986, als recent werk is te zien. Het is de eerste keer dat de wer ken met een omvang van minstens anderhalf bij twee meter worden tentoongesteld. DROMEN 'De mensen moeten er bij weg kunnen dromen,' een gevleugelde uitspraak van schilder F. Treuren, die de hele maand september ex poseert in Het Zonnehuis. Op de expositie toont hij landschappen, bloemen en een enkel abstrakt werk. Geen fotografische weerga ven van de werkelijkheid, maar realistisch werk naar eigen inzicht en wijze van werken. Treuren be gon pas na zijn pensionering met aquarelleren. Door de studie van zijn dochter werd zijn belangstel ling gewekt voor schilderen. Hij volgde enkele cursussen en kwam in contact met Arie Boers, die hem les gaf en begeleidde bij het schil deren. Aan zijn werk is goed te zien dat hij een aangeoren gave voor schilderen meekreeg. Wat hij vooral wil is de schoonheid van de schepping weergeven. Het Zonne huis, dat is te vinden aan de Dil lenburgsingel 5 in Vlaardingen, is op dinsdag tot en met vrijdag geo pend van 10.00 tot 20.00 uur en op zaterdag en maandag van 14.00 tot 20.00 uur. KLOP De kunstenares Freme Klop ex poseert haar aquarellen in de cen trale van de gemeentebibliotheek aan de Waalstraat in Vlaardingen. Frenie Klop volgt sinds vijf jaar lessen bij Dick Kats en Aad Hof man van galerie De Duig (Land- straat 29 in Vlaardingen). Haar werk zal tot en met woensdag 12 september te zien zijn. Het werk van deze Vlaardingse kunstenares maakt deel uit van een tentoon stelling over de mensen die het af gelopen seizoen bij de galerie een teken- of schildercursus hebben ge volgd en omvat olieverven, aqua rellenen tekeningen. De expositie is iedere zaterdagmiddag te bezich tigen van 13.30 tot 16.30. O FIGURATIEF 'Talent alleen is niet voldoen de'. Onder deze titel toont het ge meentemuseum in Maassluis werk van kunstenaars uit de tweede helft van de 19e eeuw en deze eeuw die figuratief werken. Naast werk van de vermaarde kunste naar Sierk Schróder zijn er ook schilderijen te zien van John Hulk jr ooit conservator in het Tey-i lersmuseum in Haarlem en jonkheer mr. Johan de Jonge. Het werk van De Jonge laat het Kur- haus in Scheveningen zien. De aquarellisten Herman Bogman 'en Rudolf de Brum Ouboter zijn ook Met werk vertegenwoordigd. De expositie is te bezichtigen tot en met 4 november. Het museum is van dinsdag tot en met zondag geo pend van 14.00 tot 17.00 uur. •V *7"Y

Het Vrije volk | 1990 | | pagina 1