Bevoorrading van bases VS in BRD mogelijk via Rotterdam HES start eerste Engelstalige HEAO Het Vrije Volk ECONOMIE Andriessen waarschuwt voor inzakken economie Bremerhaven dreigt belangrijke klant in stukgoed kwijt te raken Binnenschippers willen naleving akkoord Gorinchem afdwingen Golfcrisis lèidt tot het opheffen van Schiedams rederijkantoor Brandstof duurder Telematica: technologische revolutie in haven novotel u «J ife PAGINA 2 Ifr DONDERDAG 6 SEPTEMBER 1990 DEN HAAG Het bedrijfs leven kan in de komende vijf jaar rekenen op 1,4 miljard gul- den steun van Economische Za ken. Van het bedrag zal 960 miljoen gulden besteed worden aan technologie, 150 miljoen aan toeristisch beleid en 150 miljoen aan onderzoek 'en voor lichting op energiegebied. De scheepsbouw krijgt 140 mil- joen. Het geld komt vrij door 'herschikking' van de midde len. Er komt echter geen cent 'extra' op tafel. Minister Andriessen (Econo mische Zaken) pleit in zijn nota Economie met Open Grenzen voor gezondmaking van het overheidstekort, loonmatiging, vrije loon- en prijsvorming en een versoepeling van het ont slagrecht Hij waarschuwt voor het inzakken van de volgens hem gezonde Nederlandse eco nomie. Vakbonden, werkgevers en overheid zullen er voor moe ten zorgen dat het bereikte her stel niet teniet wordt gedaan. De minister benadrukt de noodzaak van scholing en wer kervaring. Daarnaast is een grotere loondifferentiatie gebo den. De overheid moet de col lectieve lastendruk beperken en het verschil tussen bruto en netto loon verkleinen. Hij kon digt verder onderzoek aan naar het gebruik van kernenergie. Het kabinet zal komen met een Wet bevordering gelijke ar beidskansen, waardoor minde ren op de arbeidsmarkt een be tere kans krijgen op werk. Werkgevers moeten verplicht worden gedeeltelijk arbeidson- schikten langer in dienst te houden. Daarnaast wordt het moeilijker om een WAO-uitke- ring te krijgen. DEN HAAG Het wetsvoorstel voor wijziging van de Wet goede renvervoer binnenscheepvaart is niet conform de afspraken van het akkoord van Gorinchem, dat de vorige minister van Verkeer en Waterstaat Smit-Kroes met actie voerende binnenschippers sloot. Dat stelde advocaat mr. C. Sjenit- zer gisteren voor de rechtbank in Den Haag in een kort geding, dat hij namens zes actievoerdende bin nenschippers had aangespannen tegen de Staat der Nederlanden. Volgens de raadsman legt bet akkoord van Gorinchem de rege ring de 'afdwingbare verplichting' op om aan de Eerste en Tweede Kamer een wetsontwerp voor te leggen dat in overeenstemming is met de gemaakte afspraken en dat voorstel vervolgens ook met hand en tand te verdedigen. Hij wil de regering nu via een rechterlijke uitspraak houden aan „een welbe wust gesloten overeenkomst en welbewust gemaakte afspraken". De zes schippers zijn woedend op de huidige minister Maij-Weg- gen, omdat m het wetsvoorstel één van de essentiële punten van het akkoord ontbreekt. Het gaat om het Algemeen Vervoersbelang, een belangrijk toetsingscriterium om dat het wordt gebruikt voor het verstrekken van inschrijvingen voor eigen vervoer en voor het af geven van vergunningen voor bij zonder en beroepsvervoer. Smit-Kroes had volgens de zes zelfs toegezegd dat zij in de nieuwe wetgeving een strakkere omschrij ving zou geven van het begrip 'ei gen vervoer'. De zes vrezen nu dat door het verdwijnen van het be grip steeds meer lading wordt ont trokken aan de schippersbeurzen en dus aan de evenredige vracht verdeling wordt gemorreld. De president van dc rechtbank doet op woensdag 19 september uitspraak in dit kort geding. i Door Ruud Marneth ROTTERDAM Het Ameri kaanse leger overweegt zijn troe pen in West-Duitsland voortaan via de Rotterdamse haven te be voorraden. In Washington wordt onderzocht of dat goedkoper en sneller is dan de huidige route via Bremerhaven. Die mogelijkheid is in het verle den al eens ter sprake gebracht. De regering van de Westduitse deelstaat Bremen heeft toen alles in het werk gesteld om deze be langrijke klant te behouden. Het Amerikaanse leger is goed voor vier percent van de stukgoedover- slag in de Duitse havenplaats. De ladingstroom waarover nu wordt gesproken, bestaat uitslui tend uit civiele goederen als voed sel, kleding, meubilair en perso nenwagens, bestemd voor het ex- gen personeel op de bases in Duits land. Volgens het Military Traffic Management Command (MTMC) in Capelle aan den Ussel is de on rust in Bremen nogal voorbarig. Een woordvoerster bevestigt wel dat 'op het niveau van Washing ton* wordt nagedacht over een mo gelijke wijziging van de bevoorra dingsroute. „Maar of de containers voortaan in Rotterdam aan land moeten komen en daarna naar Duitsland gaan of direct naar de eindbestemming worden vefvoerd, daarover is nog geen beslissing ge nomen." Het MTMC wijst er bo vendien op dat de ontwikkelingen in de Golfcrisis ook nog van in vloed kunnen zijn op de besluit vorming. Rotterdam speelt nu al een be langrijke rol in de bevoorrading van het Amerikaanse leger in West-Europa. De goederen arrive ren per container in de haven, worden daar overgeslagen en gaan vervolgens met binnenvaartsche pen over de Rijn naar Duitsland. Woordvoerders van de Amerikaan se containerrederij Sealand en het stuwadoorsbedrijf Quick Dispatch zeggen nog niet te zijn benaderd over een mogelijke nieuwe order van het Amerikaanse leger. Quick Dispatch beeft al wel met enige re gelmaat klandizie aan de Amerika nen. Bijvoorbeeld tijdens de NA- VO-oefening REFORGER wanneer het materiaal van het Amerikaan se leger bij het Rotterdamse over slagbedrijf aan land wordt ge bracht. Maar ook de Duitse bedrijven die betrokken zijn bij de bevoorra ding van de troepen zijn nog niet op de hoogte van eventuele veran deringen. Het is vooral het Bremer Lagerhaus Gesellschaft - (BIG) die de logistiek voor zijn rekening neemt. Dit bedrijf heeft vooralsnog geen politieke steun gevraagd aan de deelstaat-regering voor het ge val het Amerikaanse leger het con tract opzegt. Volgens het Westduit se regionale dagblad Ostfriesische Nachrichten is de deelstaat nog niet officieel op de hoogte ge bracht van de Amerikaanse plan nen. Volgens het Onderzoeksinstituut voor Vredespolitiek in het Beierse Weilheim zou de keuze van de Amerikanen voor de Rotterdamse haven definitief zijn. Het hoofd van dit instituut, Erich Schmidt- Eenboom, meent dat op termijn ook het Amerikaanse garnizoen in Garlstedt zal worden opgeheven of niet verder worden uitgebreid. In het eerste geval zou, zo maakte het instituut vorige week bekend, het merendeel van de inwoners van de militaire gemeente Garlstedt/Bremen vertrekken; 7500 soldaten, 900 man Ameri kaans burgerpersoneel en 6000 fa milieleden. Opheffing van het gar nizoen betekent dat ook 1500 Duit sers hun werk kwijt zullen raken, aldus Schmidt-Eenbootn. In het concurrentiespel met de havens in West-Duitsland en Bel gië raakte Rotterdam deze week een belangrijke klant kwijt. Lykes -Lines uit de Verenigde Staten, dat al twintig jaar zaken doet met con- taineroverslagbedrijf ECT in Rot terdam, zal vanaf 1 november de Belgische haven aandoen. Lykes ruilde in mei 1988 Rot terdam ook al in voor Antwerpen als aanloophaven voor militaire transporten. Die samenwerking bevalt zo goed dat de in New Orle ans gevestigde rederij heeft beslo ten haar veel belangrijkere com merciële vrachten ook naar Ant werpen te vervoeren. Volgens Christian Leysen van Ahlers Agency, de Antwerpse agent van Lykes, betekent dit voor Antwerpen een groei van ongeveer 60.000 tot 80.000 containereenhe den per jaar. De schepen van Ly kes zullen afmeren aan de Schelde- containerterminal. Daarmee wor den de Amerikanen de eerste ech te nieuwe klanten van deze termi nal. SCHIEDAM Alle negentien medewerkers van het Europese hoofdkantoor van de Amerikaanse rederij American Transport Lines (ATL) in Schiedam zullen binnen enkele maanden worden ontsla gen. Het ontslag is een direct ge volg van de crisis in de Perzische Golf. De twee schepen van de rederij, die een lijndienst onderhouden tussen de oostkust van de Verenig de Staten en Rotterdam/Antwerpen, zijn voor achttien maanden door de Ameri kaanse marine gecharterd, zn be vestigde de directeur van de rede rij P. van Pietersom gisteren. De twee roU-on-roll-off schepen van ATL, de American Falcon en de American Condor zullen wor den ingezet om materieel van het Amerikaanse leger naar de Golf te vervoeren. Doordat de schepen zijn vercharterd is er voor bet per soneel in Schiedam geen werk meer. Met het personeel is een af vloeiingsregeling overeengekomen. „We blijven nog een paar maan den om de lopende zaken af te wikkelen en dan hopen we dat we bij een ander bedrijf aan de slag kunnen," aldus Van Pietersom. American Transport Lines maakt deel uit van de Amerikaan se rederij Crowly. Het lijndienst kantoor in Schiedam werd enkele dagen geleden van het besluit op de hoogte gesteld. J. Stuhbe, hoofd van de HES, en A. Siddré, de motor achter de Engelstalige HEAO. Door Wessel de Jong ROTTERDAM Toen minister Ritzen van onderwijs dit jaar het voorstel deed om meer onderwijs in het Engels te geven, werd zijn idee bij de Hogeschool voor Econo mische Studies (HES) in Rotterdam niet weggehoond, zoals bij de meeste onderwijsinstellingen in Nedeland. Integendeel, de oudste Nederlandse Hogere Economische- Administratieve Onderwijsinstel ling (HEAO) was op dat moment al twee jaar bezig een intertnatlonale studierichting op te zetten, waarbij Engels de voertaal zou worden. Maandag opent de 25 jaar oude Hogeschool zijn poorten voor hon derd studenten, die afkomstig zijn uit veertien landen. Zij zullen deel- ROTTERDAM Shell en de vrije pompen verhogen vandaag opnieuw hun brandstofprijzen. Bij Shell gaan benzine, diesel, gasolie, huisbrandolie en petroleum met vier cent per liter omhoog. De or ganisatie van zelfstandige olie- en kolenhandelaren heeft besloten de adviesprijzen voor benzine met twee cent en voor diesel met een cent per liter te verhogen. Volgens het ministerie van Economische Zaken zijn de olievoorraden in ons land nog goed voor zo'n 170 dagen. Door Ad Hoogerwerf ROTTERDAM De opkomst van telematica in de Rotterdamse haven, het koppelen van compu terbestanden in het goederenver voer, is een even ingrijpende ver andering als de invoering van de container enkele decennia gele den. Het is voor -ondernemers steeds weer de kunst om bij derge lijke technologische revoluties tij dig de mogelijkheden ervan te on derkennen en op de vernieuwing in te spelen. Met die woorden gaf drs. J. M. Dekkers het belang aan van het Telematica Advies Cen- 'trum (TAC), waarvan hij secretaris is. Het gisteren door de havenwet houder drs. R. M. Smit geopende informatiecentrum bij de Waalha ven is opgericht om de onderne mers in de haven over te halen de (onderlinge) automatisering door te zetten en het niet te laten bij inter ne automatisering. Het informatiecentrum is voor al bedoeld voor de zeshonderd kleine en middelgrote cargadoors en expediteurs in de Rotterdamse haven. Juist deze branche reageert terughoudend op de verdergaande automatisering, omdat ze vrezen zich bij de noodzakelijke uitwisse ling van gegevens te veel in de kaart te laten kijken. „Dat is flink wennen en verklaart mede waar om, ondanks alle voordelen, EDI in de kinderschoenen staat," meent Smit. Een voorbeeld van telematica is Electronic Data Interchange (EDI), wat staat voor het elektronisch uit wisselen van gegevens tussen ver schillende bedrijven in het goede renvervoer. Per jaar worden al leen al in de Rotterdamse haven Havenwethouder drs. Smit. 40 miljoen documenten en formu lieren ingevuld. Deze papierwinkel kost de transportondernemer on nodig geld en tijd. Aansluiting op een internationaal computernet werk betekent louter voordelen, aldus de initiatiefnemers van TAC. Nu de kat uit de boom kijken, zei Dekkers, betekent al snel een achterstand oplopen op informa tiegebied. En dat kunnen we in de Rotterdamse haven niet gebrui ken, willen we wereldhaven num mer één blijven, voegde wethou der Smit eraan toe. Ook burge meester Peper gaf in januari van dit jaar al aan dat de Rotterdamse havenwerkgevers haast moeten maken met invoering van telema tica. Het mede door de overheid gesubsidieerde TAC moet hen daarbij helpen. Het TAC, gesteund door be drijfsleven, overheden en andere nnties, maakt een ondernemer idelijk wat er op de automatise- nngsroarkt te koop is, welke toe passingen mogelijk zijn, waarom hij bepaalde automatisering moet toepassen en wat het een bedrijf kost, als het op de oude voet zou doorgaan. De informatie wordt verstrekt via cursussen en een de monstratiecentrum. Cijfers maken duidelijk dat Ne derland als distributieland geen slecht figuur slaat, maar evenmin voorop loopt. Het aantal bedrijven dat aangesloten is op het EDI-pro- ject bedroeg eind vorig jaar 1500. In de Verenigde Staten waren er 8000 gebruikers, terwijl in Enge land 3000 ondernemingen waren aangesloten. Behalve EDI is er inmiddels een heel scala van soft-ware pro gramma's beschikbaar die de transportondernemer ten dienste staat. Zo is het mogelijk de voor in- en uitvoer benodigde douane documenten via de computer naar de Belastingdienst te verzenden. De Telegatedienst verstrekt onder meer informatie over scheepvaart bewegingen. Ook maakt het ver schillende databanken toeganke lijk. Rijkswaterstaat en het Ge meentelijk Havenbedrijf doen me dedelingen via het PIN-boardsys- teem. Lorelei heet het programma dat zich speciaal richt op het vol gen van de binnenvaart, Het TAC is een initiatief van het PIT, een platform waarin een indrukwekkende reeks overlegor ganen, instanties en overheden vertegenwoordigd zijn. Behalve ge meente, provincie en rijk heeft ook de Europese Gemeenschap aan het informatiecentrum meebe taald. Gisteren maakte Dekkers be kend dat de EG een financiële bij drage heeft toegezegd uit het potje voor 'economisch zwaar getroffen regio's'. nemen aan een studieprogramma, dat dit jaar voor het eerst van start gaat. De schoolbanken wor den bezet door onder anderen der tien Fransen, elf Spanjaarden, tien Engelsen, één Tsjech en een Gba- nees. De International School of Economics Rotterdam (ISER), zo als de zevende en nieuwste studie richting aan de HES heet, heeft ongeveer vierhonderd inschrijvin gen getrokken. Meer dan driehon derd belangstellenden moesten worden afgewezen. Het begon allemaal zo beschei den. Het hoofd van de ISER, me vrouw A. Siddré, hoopte te kunnen starten met twee groepen van der tig studenten, „maar op onze slof fen kregen we er drie vol". De ISER heeft zelfs selecties gehou den, wat maar door een enkele be roepsopleiding in Nederland wordt gedaan. Zelfs studenten met al een propedeuse in de economie vielen daarbij af. De toelatingseisen zijn streng, omdat snel een hoge graad van zelfstandigheid moet worden ver kregen in verband met uitwisselin gen met het buitenland. Ook aan de kennis van het Engels worden hoge eisen gesteld. De nieuwe opleiding biedt zijn studenten een uitwisselingspro gramma met drie vergelijkbare on derwijsinstellingen in Engeland (Huil), Spanje (Madrid) en Frank rijk (Bordeaux). De Franse Ecole Multinationale des Affaires nodig de de Rotterdamse school uit om deel te nemen aan het uitwisse lingsprogramma, dat tussen de scholen uit Huil, Madrid en Bor deaux al langer bestond. „Door de ze gegarandeerde uitwisseling be schouwen wij ons zelf als uniek," zegt Siddré. De HES begon over de nieuwe opleiding te denken naar aanlei ding van het groeiend aantal bui tenlanders in Rotterdam dat slecht het Nederlands beheerst. Het En gels moet voor minderheden een drempelverlagend effect hebben. Een ander motief was de stijgende vraag van het bedrijfsleven naar mensen die tweetalig zijn. Met de nadering van het Europa zonder grenzen in 1992 zal deze vraag, volgens Siddré, alleen maar stij gen. Van de vier-jarige opleiding worden twee jaar volledig in het buitenland doorgebracht, inclusief de stage. De student zal op die ma nier niet alleen de nodige techni sche kennis en taalvaardigheid op doen, maar ook vertrouwd raken met de culturen van ten minste twee landen. Dat betekent voor multinationale werkgevers dat af gestudeerden van de ISER gemak kelijk zijn over te plaatsen zonder dat daarbij veel aanpassingsproble men optreden. Een student die in Rotterdam begint zal tijdens zijn tweede jaar in Frankrijk, Engeland of Spanje studeren. Na het derde jaar weer in Rotterdam te hebben gevolgd, keren zij in hun vierde jaar terug naar hetzelfde land, waar zij in het tweede jaar hebben gezeten. Aan het eind van hun studie ont vangen de studenten dan ook twee diploma's: een Rotterdams en bij voorbeeld een Madrüeens. De HES zou de HES niet zijn als zij niet verder zou kijken dan de grenzen van West-Europa. Siddré: „Wij hebben, samen met Eindho ven, een intentieverklaring gete kend over samenwerking met de International Business School van Moskou." De Eindhovenaren heb ben daar afgelopen zomer al een managementeursus aangeboden. Na een aanvanklijk koele ont vangst barstte de vragen aan de Brabanders los. „De meest elemen taire begrippen bleken de Russen niet te kennen. Daarom bleef er maar heel weinig tijd over voor de echte onderwerpen," vertelt Sid dré over de ervaringen van haar collega's. De Eindhovenaren werden vrij gehouden en betaald in roebels. Russen die straks hierheen komen zullen eveneens worden vrijgehou den. „De belangstelling van de Russen is enorm. Toen we voor een oriënterend gesprek in Mos kou waren, wilden bedrijven ons direct vliegtickets aanbieden naar de Kaspische Zee om ons daar cur sussen te laten geven," aldus Sid dré. Volgens Siddré is het enthousi asme van de studenten die maan dag op de stoep staan niet minder. In afwachting van hun komst hangt er op dit moment in de HES aan de Kralingse Zoom een ver wachtingsvolle spanning. GAO-onderhandelingen Kemira vastgelopen ROTTERDAM Met een poortactie en een kantine-hij- eenkomst heeft de Voedings bond CNV vanochtend vroeg geprotesteerd tegen het stroeve verloop van de CAO-onderhan- delingen bij kunstmestfahriek Kemira in Pemis. Het concern wil de VUT-regeling voor werk nemers ouder dan 62,5 jaar af schaffen en biedt de 450 werk nemers een loonsverhoging van 'slechts' 1,75 percent. Volgens de Voedingsbond CNV zijn de besprekingen vooral op deze twee zaken vastgelopen. Tij dens de kantine-bijeenkomst en de poortactie is het personeel ingelicht over het verloop van de onderhandelingen en is ge sproken over eventuele vervol gacties. Meer winst Vereenigde Glasfabrieken SCHIEDAM Vereenigde Glasfabrieken in Schiedam heeft in de eerste zes maanden van dit jaar een winst geboekt van 15,5 miljoen gulden. Dat is 2,3 piiljoen meer dan in de ver gelijkbare periode vorig jaar. De omzet groeide met 7,4'mil joen tot 255 miljoen gulden. Zonder verdere ecsalatie van de ontwikkelingen in het Midden- Oosten verwacht het bedrijf dit jaar ten minste dezelfde winst te boeken als m 1989. Die be droeg 29 miljoen gulden. RiSO wordt RISi ROTTERDAM De stich ting GOA, een samenwerkings verband van het regionale be drijfsleven, neemt de onder wijsactiviteiten over van de failliet gegane informatica-op- leiding RISO in Rotterdam. GOA zal opereren onder de naam RISI (Informatica Scho ling m Rijnmond) en zal voor wat betreft de praktijkopleidin gen gaan samenwerken met Computerij Opleidingen. Com- puterij zal daarvoor in Rotter dam op zeer korte termijn een praktijkopleidingscentrum ves tigen. De 175 cursisten hebben de garantie dat zij hun oplei ding kunnen starten. Winstdaling Inter/View AMSTERDAM De winst van marktonderzoekbureau Inter/View Europa van Mauri ce de Hojsd is in "de eerste helft van dit jaar met 54.000 gulden scherp lager uitgevallen dan m dezelfde'periode van vorig jaar. Toen bedroeg de winst y nog 376.000 gulden. Wel was' het halfjaarresultaat hoger dan de totale jaarwinst van 47.000 over 1989 Inter/View denkt het jaar met een geringe winst te kunnen afsluiten. Halvering winst Pirelli AMSTERDAM De winst van bandenfabrikant Pirelli is in het eerste halfjaar gedaald van 103 tot 40 miljoen gulden. De omzet daalde van 3,35 tot 3,16 miljard gulden. De ver mindering is het gevolg van aan de hevige concurrentie in Europa en Noord-Amerika. De onzekerheden m de wereldeco nomie en de moeilijke situatie in de bandenindustrie maken het bijzonder lastig een voor spelling voor 1990 te doen Pi relli zal minder geld gaan uitge ven aan de internationale rally- competitie. Sterke winstval bij Delft Instruments DELFT De winst van Delft Instruments is in het eer ste halfjaar sterk teruggevallen. De jwinst daalde van 4,6 naar 0,4 miljoen gulden en de omzet van 191 tot 179 miljoen gulden. Vooral door de ontwikkelingen in de defensiemarkt is een aan tal programma's herzien, waar door de kosten hoger uitvallen. De orderportefeuille is goed ge vuld. Voor het tweede halfjaar wordt dan ook een beter resul taat voorzien. Maar de winst over geheel 1990 zal achterblijf ven bij die over 1989, die 19,7 miljoen gulden bedroeg. De handelsondernemingen Vosko is verkocht. Franke en Co Optik in Giessen heeft de firma Steeg Reuter uit Frankfurt overge nomen. IMF vreest recessie LONDEN De stijging van de olieprijzen vergroot het risi co van een economische reces sie in de industrielanden, vreest het Internationale Mone taire Fonds (IMF). Met een prijs van ruwe olie tussen de 25 en 30 dollar (nu 29 dollar) per vat kan de economische groei een percent lager uitvallen Het IMF is vooral bezorgd over de Amerikaanse economie. De Amrobank voorziet ver traging van de economische hervorming in Oost-Europa Ar gentié en Brazilië krijgen een zware klap. Verder zuilen ook de Afrikaanse landen econo misch worden teruggeworpen -#f <&o? W J» -'W'-A. (INQEZ0NOEN M6060EUNO) In september opent Novotel Rotterdam Brainpark haar poorten Mede door de meer dan 200 parkeerplaatsen en 25 vergaderzalen het meest kompiete vierstenen hotel r Rotterdam Met hart voor zakenmensen en zakenauto's.

Het Vrije volk | 1990 | | pagina 2