1 Onderzoek naar andere plaats voor Bastion-hotel Steeds meer advocaten staan achter looneis 7 SCHANDBORD Het Vrije Volk SCHIEDAM Raadscommissies worden zo vroeg mogelijk bij beleid betrokken 'n Weekeind lang oude schepen kijken In Oude Haven Rotterdam Succes Sportraad met vijf Gebako trainingsvelden Vlaardings advocatencollectief doet mee aan actie in arrondissement Rotterdam Opleiding Medewerker Modern Secretariaat (MeMoS) MOOI WARM ws PAGINA 4 VRIJDAG 7 SEPTEMBER 1990 Schrijfmachine en vijf passersets gestolen SCHIEDAM Vijf passer sets en een schrijfmachine zijn gestolen uit de etalage van boekhandel Mercurius aan de Lange Haven, De dieven gooi den een ruit in en gristen de ar tikelen weg. Hierbij beschadig den ze een tekentafel. De scha de bedraagt zestienhonderd gul den. Drum Corps Holland in sportpark Kathol SCHIEDAM Het Drum Corps Holland, waarbij Ameri kaans ngesteide muziekkorp sen zijn aangesloten, houdt morgen een landelijke wed strijd op het veld van de voet balvereniging WK in het Sportpark Kethel aan de Schie- damseweg. Er doen acht gere nommeerde korpsen aan mee, waaronder Avalance uit Vlaar- dingen. De kampioen van vorig jaar, het Hilversumse Beatrix Drum Bugle Corps, komt om 22.00 uur in het strijdperk. De wedstrijd duurt van 19.30 tot 22.00 uur. Er wordt toegang ge heven. Kinderen betalen ƒ2,50 en ouderen 7,50 voor de ere tribune en vijf gulden voor een staanplaats. Cursus schilderen Delfts Blauw SCHIEDAM De Stichting Vrienden van Delfts Blauw start binnenkort in gebouw De Teerstoof aan de Kieuwstraat 12 met cusussen schilderen van Delfts Blauw. Er wordt geschil derd op kant en klare vormen. Na het beschilderen worden de produkten geglazuurd en gebak ken. De cursussen omvatten 12 of 24 lessen. Inlichtingen kan men verkrijgen via telefoon nummer 4267186. Computarclub nu op zaterdagmorgen bijeen SCHIEDAM De bijeen komsten van de Computer Club Schiedam (CCS) vinden vanaf morgen in het vervolg plaats o*n de twee weken op zaterdag an 10.00 tot 13.00 uur. Gebrui kers van alle merken compu ters kunnen ervoor terecht in gebouw De Teerstoof aan de Nieuwstraat 12. Het is ook mo gelijk om materiaal te laten re pareren. Inlichtingen over de CCS kan men telefonisch heko men tussen 19.00 en 22.00 uur via nummer 4732046. ATHCN« H. v. Kooij Door Rein Wolters SCHIEDAM De raadscom missies worden nauw betrokken bij nieuwe voorstellen voor de bouw van een Bastion-hotel in Schiedam. Om met een goed on derbouwd voorstel te komen, dient volgens het college van B en W eerst intern gezocht te worden naar andere lokaties. Het onder zoek is gaande en zal spoedig wor den afgerond, stelt het college in de beantwoording van schriftelijke vragen van het PvdA-raadslid Her man Posthoorn. Hij stelde deze naar aanleiding van onder meer de berichtgeving in Het Vrije Volk oyer het gehannes met stukken bouwgrond voor het nieuwe hotel. Het college stelt het gelijk aan de kant van Posthoorn waar het zijn stelling betreft dat de betrok ken raadscommissies in een zo vroeg mogelijk stadium betrokken moeten worden bij de beleidsvoor bereiding. Tegebjk stelt het college dat het informeren van de com missies pas aan waarde wint als het college zelf beschikt over de juiste informatie. De Bastion-hotelketen zou aan vankelijk het veertig kamers tel lende hotel bouwen op een par keerterrein achter een woonfïat op de hoek van Horvathweg en 's- Gravelandseweg. Alles was in kan nen en kruiken, op een goedkeu ring van de Provincie Zuid-Hol land na. Er waren zelfs al voorbe reidende werkzaamheden uitge voerd, toen de Provincie als don derslag bij heldere hemel het bouwplan afblies. Naarstig ging het stadbestuur op zoek naar een nieuwe lokatie en deze werd gevonden op een stuk grasveld op de hoek van Louis Ra- emaekerstraat en de Johan Braak- ensiekstraat. Voor de bewoners werd een informatie-avond belegd, die chaotisch verliep. De teneur van de avond kwam erop neer dat het hotel op grond van emotionele bezwaren volstrekt niet welkom Het college in de beantwoor ding: „Om te voorkomen dat de omwonenden via de media zouden vernemen dat in hun directe woonomgeving mogelijk een hotel zou worden gebouwd, leek het ons juist hen eerst te informeren en de gevoelens ter zake in te winnen." En verderop: ,,De gemeente werd verweten via de techniek van een overval de omwonenden te hebben willen overdonderen en voor een voldongen feit te hebben willen stellen. Verder was er kri tiek op het tijdstip van de infor matie-avond. Men achtte de va kantieperiode voor een dergelijke avond minder geschikt. Meer steekhoudend waren de opmerkin gen over de te verwachten ver- keers- en parkeerdruk. Geruststel lende geluiden van de zijde van de gemeente en de Bastion-directie dat het parkeren op eigen erf plaatsvindt en dat de verkeers drukte nauwelijks zal toenemen omdat gerekend moet worden op maximaal zestig verkeersbewegin gen per etmaal, mochten de emo ties echter niet tot bedaren bren ger Het college benadrukt aan de vragensteller dat het horen van de bevolking nooit tijdverspilling is. „Voor de standpuntbepaling is het nodig te weten wat onder de bur gerij leeft. Een informatie-avond of een hoorzitting kan daartoe een bijdrage leveren." Overigens hebben zowel Bas tion-Development als de gemeente Schiedam bezwaar aangetekend te gen de afwijzing door de provin cie. Op het lijstje van de alternatie ve bouwplaatsen zal de gemeente ongetwijfeld ook de tramkeerlus op het Broersvest noemen. Er wordt ai langer over gedacht om op die plek een hotel te bouwen. Daarbij werd uitgegaan van een hoteltoren, maar daarvoor is in Schiedam zo menen deskundi gen toch geen emplooi. Daarom zou een kleinschalig hotel als Bas tion juist op die plaats niet mis staan. VLAARDINGEN Ben linde man van het Advocatencollectief Vlaardingen is deze week niet naar de Noordsingel in Rotterdam afgereisd om mee te demonstre ren, maar hij en zijn collega's staan wel pal achter de acties. „We "kregen het bericht over deze actie te iaat binnen om nog op tijd af te reizen, maar verder doen we actief mee," zegt hij in zijn kan toor aan de Waalstraat. De bereidheid van de sociale advocatuur in ons land om mee te doen aan acties voor meer loon breidt zich uit als een olievlek. Na dat eerst vooral advocatencollec- tieven en sociale kantoren uit de Randstand in actie kwamen tegen het bestaande vergoedingenstekel, loopt nu ook de advocatuur in de rest van Nederland warm voor meer salaris. Inmiddels hebben de Ordes van Advocaten in 's-Hertogenbosch er Maastricht zich solidair verklaart Het gaat om de vergoedingen voor toegevoegde zaken, waarvoor mi nister Hirsch Ballin (Justitie) wei gert meer te betalen, In Rotterdam maakt de Vereni ging voor Rechtshulp zich hard voor meer loon, in andere steden is dat vooral de Vereniging Sociale Advocatuur Nederland (VSAN). In zet van hun actie is om op korte termijn een verhoging van 25 per cent af te dwingen. Voor de over heid, die de sociale rechtshulp goeddeels betaalt, zou daarmee een bedrag van circa vijftig miljoen gulden zijn gemoeid. Voor een toegevoegde zaak staat een bedrag van zestig gulden bruto per uur. Die willen de sociale ad vocaten voor 1 januari 1991 opge trokken zien tot 85 gulden, om daarna over een verdere verhoging te kunnen onderhandelen. VVR-woordvoerster mr. Jannie Hommes: „De Staat is ingevolge de Grondwet verplicht rechtshulp aan iedereen te betalen die dat geld Aan de Noord singel kwa men Rotter damse juris ten gisteren bijeen voor een ludieke demonstratie voor het Ge rechtsgebouw: grafzerken op het talud van de singel ga ven aan waar het met de so ciale advoca ten naar toe dreigt te gaan. niet zelf kan opbrengen. Daarvoor huurt de overheid dan een advo caat in. Deze advocaten zijn meestal kleine zelfstandigen, verenigd in een advocatencollectief. Van die vergoeding blijft na af trek van alle kosten een tientje over. Als het nu een procedure te gen de overheid betreft, ontvangt het kantoor van de Landsadvocaat in dezelfde zaak ineens driehon derd gulden per uur. Daarmee wordt meteen onze frustratie dui delijk." Ben Lindeman, die aan de Waalstraat samen met Trees Phi- lipsen en Saskia Stenfert Kroese hel Vlaardingse Advocatencollec tief bemant, deelt die mening. Hêt drietal behoort tot de naar schat ting honderd advocaten die toege voegde zaken voor hun rekening nemen bij de Rotterdamse recht bank, Landelijk gezien ligt dat aantal op circa zevenhonderd ju risten, van wie een meerderheid m de Randstad werkt. De Ordes van Advocaten van Den Haag, Am sterdam, Utrecht en Rotterdam hadden zich al op een lijn ge plaatst en nu ook die in Den Bosch en Maasstricht. Ook de Deken van de Landelijke Orde van Advocaten mr. L. Spigt, staat achter het pro test. Deze week liep mr. Spigt boos weg uit een gesprek met minister Hirsch Ballin. Hij was gevraagd om namens alle arrondissementen zijn bezorgdheid kenbaar te ma ken over de ontwikkelingen in de sociale advocatuur. Dat gesprek liep op niets uit. Daarmee lijkt het sein op groen te staan voor een massale actie van sociale advoca ten in Nederland. Jannie Hommes hoopt nu op een landelijk protest in de richting van het ministerie van Justitie. „De kans is groter dat we succes boeken als alle Orde-advocaten meedoen. Hoe massaler het pro test, hoe beter. Verder zouden we ook de steun kunnen gebruiken van progressieve groeperingen. Want de meeste organisaties die politiek actief zijn, zoals bewoners groeperingen, actiecomités en hulpverlenende instanties, beho ren tot de klantenkring van de so ciale advocatuur. Het besef dat de vergoedingen ophoog moeten zal ook daar moeten doordringen. In direct is ook de kwaliteit van hun rechtshulp in het geding." Woensdagochtend demonstreer den zo'n veertig juristen voor het Gerechtsgebouw in Rotterdam. Voor de hoofdingang, op het talud van de Noordsingel, waren daartoe grafzerken geplaatst, verpakt In zwarte toga met witte bef. Het be gin van een reeks acties. Een harder actiemiddel als het weigeren van toegevoegde zaken is volgens Jannie Hommes beslist niet uitgesloten. „Over dat actie middel wordt nog gepraat. We moeten eerst vaststellen tot hoever we kunnen gaan. Maar als de mi nister weigert naar ons te luiste ren, sluit ik niet uit dat het zover komt. Daarom willen we op korte termijn een verhoging van 25 per cent, om daarna verder te praten." Door Canis Zijlmans ROTTERDAM Komend weekeinde kunnen de liefheb bers van zeilende en niet-zei lende oude binnenvaartschepen in Rotterdam hun hart opha len. Van vrijdag 7 tot en mat zondag 9 september wordt in en om het Rotterdamse Haring vliet en de Oude Haven het His torisch Maritiem Weekeind Rotterdam gehouden. Zo'n hon- derdvijfrig tjalken, hoogaarzen, stoomslepers, kraken, zeillog- gers, zalxnschouwen, knippers, kwakken, westlanders en ande re typen zullen dan de havens invaren en met hun zeilen en stoompluimen oude tijden doen herleven. Het evenement begint met een stunt. Als hij niet voortijdig wordt weggeroepen voor een bergingsoperatie zal de 1200 ton zware Tak Lift 7 van het Rotterdamse bergingsbedrijf Smit Tak vrijdagavond de 26 meter lange kraak De Vooruit gang ruim zestig meter boven het water uittillen om de schuit 'een blik over de stad te gun nen'. Dit 50 ton zware gerestau reerde zeilschip, dat bij de werf Van der Giessen-de Noord in Krimpen aan den IJssal is ge bouwd, viert van het jaar zijn honderdste verjaardag. De krachtproef is om 19.30 uur aan de Boompjes te aanschou wen. Het spektakel wordt gevolgd door de officiële opening door burgemeester A. Peper in een tent op de Koningsdam. De Stichting Openlucht Binnen vaart Museum heeft de mani festatie georganiseerd in het ka der van Rotterdam 1990. Na de opening volgt een spe ciaal vervaardigde video-pre sentatie over de geschiedenis van de Oude Haven. De eerste havenwerken lagen op deze plaats en dateren van begin veertiende eeuw. Daarvoor was het een 'natuurlijke' havenkom, ontstaan door de aanleg van een dam in de Rotte. Niek Hogeland van de orga niserende stichting noemt het van groot belang dat de oude binnenvaartschepen volgende maand in de belangstelling ko men te staan. „Zij vormen toch een niet weg te cijferen onder deel van het Nederlands cul tuurgoed," zegt hij. „In Gouda is onlangs voor het eerst een schip op de Monumentenlijst geplaatst. In Rotterdam hebben we zeker een stuk of tien sche pen, die daarvoor in aanmer king zouden komen Eén van de hoogtepunten van het weekeind moet de vlootschouw worden, waaraan zeventig nostalgische bedrxjfs- vaartuigen deelnemen Op za terdag zal premier Lubbers met de zeillogger Geesje van Urk vanuit de onlangs opgeknapte Veerhaven vertrekken en deze heropenen door een ketting door te varen. Vervolgens neemt de minister-president op de Nieuwe Maas ter hoogte van de Boompjespromenade vanaf 13.30 uur de vlootschouw af, waarna de schepen onder muzi kale leiding weer het Haring vliet opvaren. Zondag is de dag van de in middels traditionele Boompjes race, waaraan voor het eerst het maximum van dertig sche pen meedoet. Vertrokken wordt er even voorbij de werf Boele in Bolnes om 10.30 uur, waar na ongeveer drieëneenhalf uur later gefïnished wordt op de Nieuwe Maas bij de Koningsha ven. Tijdens de race vaart de salonboot Carolina, die eens de bootverbinding lussen Harlin- gen en Terschelling verzorgde, met publiek rond op het wed strijdwater. Anderen kunnen een kijkje nemen vanaf het dakterras van het Witte Huis, dat wordt opengesteld. Wie van dichtbij wil zien waarmee vroeger een groot deel van het transport werd ver zorgd, kan in de havens te recht. Ook het 'walprogram', moet helpen om de sfeer van de jaren twintig en aertig terug te halen. Rond de Oude Haven, Koningsdam en beide zijden van het Haringvliet, die voor deze gelegenheid geheel auto vrij worden gemaakt, laten touwslagers, glasblazers, zeil en blokkenmakers en knopen- leggende schiemannen hun kunnen zien. De sjouwers van het Schiedamse Zakkendragers- gilde tonen hoe men vroeger ze ven ton graan loste en afvoer de. Er is een informatiemarkt, er zijn varende scheepsmodel len te zien en er staat een keur van ronkende motoren vari ërend van een 1-cilinder scheepsdiesel tot een 7 tonsma- chine. En om de illusie nog te verhogen onderhouden een stoomsleper en een paardetram een lijndienst tussen de Leuve- haven en het Oude-Havenge- bied. SCHIEDAM De Sportraad Schiedam heeft met het opleveren van vijf Gebako-trainingsvelden in het sportpark Harga een belangrijk succes geboekt. De trainingsvelden van gebakken kleikorrels (Gebako) zijn grondig gerenoveerd en bete kenen een aanzienlijke verbete ring voor de trainingsfaciliteiten voor tal van stedelijke voetbalver enigingen. Nadat de gemeenteraad een kre diet van bijna zeshonderdduizend gulden beschikbaar had gesteld, is het werk met voortvarendheid ge klaard. Eind juli werd het eerste veld al in gebruik genomen. Hoe wel de velden onder meer door een intensief gebruik nog de nodi ge stabiliteit moeten krijgen, zijn de eerste ervaringen van de spor ters positief. Het dagelijks bestuur van de Sportraad Schiedam wordt ge vormd door voorzitter F.M. van Krugten, plaatsvervangend voorzit ter J. Groen en secretaris H Zand wijk. Directeur Jaap ter Linden van het Nationaal School museum in Rotterdam vertelt regelmatig in deze krant over beroemde voorwerpen uit de rijke verzameling van zijn mu seum, of over opvallende nieuwe aanwinsten. Door Jaap ter Linden In een tijd, waarin het heel normaal is dat leerlingen van de ba sisschool hun leraar of le rares bij hun voornaam noemen, is het heel moei lijk om duidelijk te maken dat het er vroeger op school anders aan toeging. Keurig juf en 'meester' zeggen, met je armen over elkaar zwijgend in de bank zitten wachten tot er weer een opdracht volgt. Dét al leen lijkt nu al ontzettend streng. Veel leerlingen kunnen het dan ook nauwelijks ge loven als we tijdens een rondleiding door het Schoolmuseum vertellen over de zeventiende eeuw. In die tijd werden er nog geen scholen gebouwd. Men 'hield school' in ieder denkbare ruimte: een woonhuis, een schuur, of zelfs in een kerk. We moeten ons dan ook niet te veel voorstellen van het onderwijs in die dagen. Lezen, schrijven en reke nen waren de vakken, sa men met zingen en gods dienstonderwijs. Er bestonden /ook nog geen leerplannen, je ging een aantal jaren naar school en wat je dan ge leerd had was mooi meege nomen. Opleidingen voor schoolmeesters bestonden niet. Als je kon lezen, schrijven en rekenen en bij voldoende bijbelkennis, kon je schoolmeester wor den. Bij sollicitaties gaf vaak de mening van de kerkeraad de doorslag. Er werd in die tijd streng gestraft, vooral li chamelijk. Van de psycho logie van de kinderziel had nog nooit iemand iets ge hoord. Toch bestonden er toen ook wat wij nu 'psy chologische straffen' zou den noemen. In die tijd werd je twee keer per dag overhoord. Je moest dan by de grote lessenaar van de meester komen staan om je lesje op te zeggen of je schrijfwerk of sommen te laten zien. Maakte je nu een 'blunder' of beweerde je dat 12 min 5 8 was, dan gaf je daarmee aan dat je zo stom was als een ezel. En dat werd je goed inge peperd! Achter de lessenaar had de schoolmeester daarvoor een handige oplossing: een houten bord met daarop een ezel geschilderd. Dat bord kreeg je omgehangen en dan moest je daarmee voor de klas gaan staan. Ie dereen kon dan zien hoe stom je was en je werd 'Dat pikje toch niet* was er vroeger op schooi niet by. hartelijk uitgelachen. Dat was buitengewoon verve lend en beschamend. De schoolmeester had echter nóg een houten bord veel groter en veel zwaarder. Daar stond in sierlijke letters op geschil derd: 'schandbord'. Als je bijvoorbeeld op straat ste nen had gegooid naar een hond, of een oude man of vrouw had geplaagd, of ap pels had gestolen uit de tuin van een ander, dan was dat natuurlijk schan dalig, Met het zware en grote schandbord om je nek werd je niet voor de klas gezet, nee, bij voor keur voor de school, zodat iedereen die langs kwam kon zien dat je iets erg slechts had gedaan Vertellen wij dit ver haal aan een groep leerlin gen anno 1990, dan is er altijd wel eentje, die onge lovig kijkt en zegt: Nou, dan doe je dat bord toch af. Dat pik je toch niet!' Probeer dan maar eens uit te leggen dat zoiets in die tijd volstrekt ondenkbaar was. Het afgebeelde schand bord en nog veel meer boeiende zaken op onder wijsgebied kan men van dinsdag tot en met zater dag (van tien tot vijf uur)en op zondag (van elf tot vijf uur) bezichtigen in het Nationaal Schoolmuse um, Nieuwemarkt 1, Rot terdam. 1^1 (INGEZONDEN MEDEDELING) showroom JÉÉL Oosthavenkade 14 Vlaardmgen 4343213 is. (INGEZONDEN MEDEDELING) EDUKATIEF CENTRUM In onze opleiding Medewerker Modern Secretariaat wordt u opgeleid voor functies in het kantoor van de toekomst In een jaar tijd krijgt u inzicht in de middelen waar het moderne kantoor over beschikt Natuurlijk leert u de traditio nele vaardigheden zoals notuleren, rapporteren, memo's en agenda's maken en dergelijke, maar veel tijd zal besteed worden aan informaticatheorie, bedrijfs- en organisatiekunde, het leren van (administratieve) software', typografie en opmaak en het opzetten van een gegevensverwerkingssysteem De opleiding duurt het hele schooljaar, er wordt vier dagen per week lesgegeven van 09 00 tot 15 00 uur De opleiding is bedoeld voor herintredende vrouwen met MULO/HAVO-vooropleidmg en administratieve ervaring De opleiding begint in de week van 17 september Wilt u meer informatie, of wilt u zich inschrijven voor de opleiding MeMoS {Medewerker Modern Secretariaat) neemt u dan contact op met Stichting Beroepseducatie Nieuwe Waterweg, Cornells Houtmanstraat 2a 3134 B Vlaardingen STICHTING BEROEPSEDUCATIE Tel 010-4602099 NIEUWE WATERWEG

Het Vrije volk | 1990 | | pagina 1