I*v dA en C DA beschimpen elkaar in partijbladen OOIEVAARSBRUG: TOEGANG TOT NIEUWE TIJD 'Managers' overleven reeks beproevingen in Ardennen NAMEN Rugletsel door uit strop geschoten paal OP 1-E GRENS 'Korenbeurs geen partycentrum' Toch een nieuwe olietank op woonwagencentrum 'ONDERZOEK SPEELPLAATSEN SCHRAPPEN: GELDVERSPILLING' i Door Rein Wolters SCHIEDAM Tussen de stede lijke afdelingen van de PvdA en het CDA is het niet bepaald 'boter tje tot de boom'. In de partijperio dieken wordt ongewoon fel naar elkaar uitgehaald. Onlangs laakten de christen-democraten in hun GDA-Facetten de wijze waarop 'PvdA-kroonprins' Aad Wiegman de besprekingen voor een nieuwe coalitie heeft gevoerd, in Voor waarts, het blad van de afdeling Schiedam van de Partij van de Ar beid, slaan nu twee man los van elkaar keihard terug. De manier waarop uiteindelijk een linkse coalitie met de grote verkiezingswinnaars Groen Links en B66 tot stand is gekomen en lijsttrekker Siem Rosman (toen be oogd wethouder) van het CDA voor de tweede achtereenvolgende keer in het zand beet, zit heel hoog. Van de door Wiegman gevolgde werkwijze bleef dus geen spaan heel. Het CDA voelde zich buiten spel gezet en gaf te kennen dat er stevig oppositie gevoerd zal gaan worden. Voor Menno Siljée, secretaris van de lokale PvdA-afdeling, was een en ander reden zijn (gifipen los te laten op het papier. In de partijkrant Voorwaarts schrijft hij: „Na de college-onderhandelingen zijn de druiven blijkbaar nogal zuur voor de christen-democraten, die geen moment onbenut laten om het prille huwelijk tussen Klein Links en de PvdA in een echtscheiding te laten uitlopen. Na de indrukwekkende defensieve da den van generaal (fractievoorzitter R.W.) Daan Baart en zijn troe pen in de gemeenteraad, doet maarschalk-in-ruste Riet van Lam- balgen ook nog wat duiten in het oppositiezakje." Mevrouw Lambalgen doet bij voorbeeld een aanval op burge meester Reinier Scheeres, die in het college ook een politieke porte feuille beheert. Verder vindt de nieuwe plaatselijke CDA-voorzitter het arrogant dat de PvdA, die met de verkiezingen zwaar verlies leed terwijl haar partij zelf iets won, opnieuw drie wethoudersposten bezet. Voorts vergelijkt mevrouw Lambalgen, tot groot ongenoegen van de PvdA, het huidige Schie- damse college met verdreven regi mes in Oost-Europa. Elders in 'Voorwaarts' haalt het raadslid Peter Stadhouders even eens fel uit naar de tweede grote partij in de raad. Hij verwijt frac tievoorzitter Daan Baart van mis bruik van zijn vrouwelijke fractie leden Nanda Gelderblom en Els Hellwig-Kuïjpers door hen tijdens de installatievergadering van de nieuwe gemeenteraad naar voren te schuiven als tegenkandidaten voor de wethoudersposten. „Beseft de CDA-fractievoorzitter wel dat 'het voor de toeschouwer op de pu blieke tribune een weinig verhef- fend schouwspel is om twee vrou wen zo misbruikt te zien worden." Stadhouders constateert verder dat Daan Baart zelf ook is afge gaan bij zijn voorstel vooi een on derzoek naar de milieuvriendelijk heid van de verschillende gemeen telijke diensten. Zo'n onderzoek bleek aFin gang te zijn. Stadhou ders komt tot de slotsom dat de CDA-fractie maar beter kan in schrijven voor de pieremegochel- vaart tijdens de Brandersfeesten. Hij geeft het CDA voorts het ad vies om nieuwe leden als wel komstgeschenk „een paar oogklep pen te schenken die groot genoeg zijn om een passerende driemaster de wind uit de zeilen te nemen". 3AM Een 52-jarige grondwerker uit Ouderkerk aan den IJssel is gistermiddag met rug letsel overgebracht naar het Schie- land-Ziekenhuis. Het slachtoffer kreeg een paal van driehonderd kilo over zich heen. Deze was los geschoten uit een strop. Samen met een bestuurder van een laad- sehop uit Purmerend was hij bezig de paal te verwijderen uit een ter rein achter de Itho aan de Admi raal de Ruyterstraat. Door Han van der Horst SCHIEDAM Het Groot Om rijden waartoe de dienst Gemeen tewerken de Schiedammers dwingt door groot onderhoud te plegen aan zowat alle bruggen te gelijk, is nog niet voorbij. Maar de Ooievaarsbrug in het Centrum kan weer gepasseerd worden. Daar be gon de ellende tenslotte en is hij weer het eerst voorbij. De brug was wel aan een goede beurt toe. Sinds 1951 ligt hij daar trouw en degelijk te wezen. En al is de grootse rol die de ontwerpers voor de Ooievaarsbrug in petto hadden, nooit werkelijkheid ge worden, de tand des tijds doet toch zijn trage, maar gestage arbeid. De Ooievaarsbrug... ooit vormde die met de oude Spoelingbrug de toegang tot het Noorderkwartier, waar het belangrijkste deel van het brandersbedrijf gevestigd was. Ergens over de helft van de negen tiende eeuw moet de-voorganger van de huidige brug zijn geplaatst, een fraai smeedijzeren geheel in de stijl van de Korte Havenhrug. Voor druk verkeer was hij niet bedoeld. Aan de andere kant van de Schie begon het Spinhuispad, een smal straatje, dat uitkwam op de Noordmolenstraat, waar toen nog een smal grachtje vloeide. De huidige kaalslag was volgebouwd met steegjes en hofjes. Branders knechts bewoonden" er met hun talrijk kroost de verkrottende wo ninkjes. Eigenlijk gaf de Ooi evaarsbrug toegang tot een dool hof. Met dat doolhof is na de Twee de Wereldoorlog korte metten ge maakt. In 1949 begon de demping van alle grachtjes in het Noorder kwartier. De Raam, de Zijl, het Klein Watertje, de Noordmolen- gracht en, de .sloot in de Sint Anna Zusterstraat - allen minstens date rend uit de middeleeuwen ver dwenen in een paar maanden van 'het toneel. Dat gebeurde om hygiënische redenen. Het hele stelsel had maar twee smalle uitgangen naar de Schie en één naar de Korte Haven. De tijd van de open riolen, zo oor deelden, de vroede vaderen, waren voorbij. Het was nu de tijd van de we deropbouw. Men moest vooruit zien, De plannen voor de wijk Nieuwland lagen al klaar. Het oos- De oude Ooievaarsbrug, die ergens over de helft van de negentiende eeuw was geplaatst, was nog een fraai smeedijzeren geheel in de stijl van de Korte Havenbrug., m $f. telijk gedeelte van de wijk 1 waaraan men pas in de, tweede helft van de jaren vijftigzou be ginnen moest ontsloten worden. Dat kon het best gebeuren via een paar stevige doorbraken in het ve rachte Noorderkwartier. Men besloot dus tot de bouw van een volwassen Ooievaarsbrug. Het Spinhuispad moest een brede weg worden. Er zou een doorbraak komen bij de Noordmolenstraat. In een later stadium kon dan een brede brug over de Noordvest ge bouwd worden, pal naast de Noordmolen. Het bedrijfsleven werkte mee. Distilleerderij Wenneker overlegde plannen voor een groot nieuw be drijfspand, dat uitstekend in de sfeer van de grote moderne Ooi- evaarssteeg zou passen. Wie foto's van vroeger ziet, wordt bevangen door heimwee. Maar de bewoners van het Noor derkwartier uit die periode lieten geen traan om de aanslag op hun huurt. Ze kwamen nu misschien in aanmerking voor een van de nieu we flats die bij de Vijfsluizen en in de buurt van de Hogebanweg ver rezen. Ze konden in ieder geval weg uit de vochtige krotten. Ze ontsnapten aan de stank van de di stilleerderijen. Ze verlangden niet terug naar het rottende water uit de eindelijk gedempte grachtjes. De Schiedammers v mden hem prachtig, die nieuwe Ooievaars brug. Het was een brede toegangs weg tot de nieuwe tijd, die wel vaart zou brengen en ontsnapping uit de oude ellende. De Ooievaarsbrug heeft de hem toegedachte rol maar even ver vuld. De Parkweg, die de Noord- vest met de Burgemeester van Haarenlaan verbindt, was een tijd i-tf t «V» Wfa&r <St A.-w' <»V lang een belangrijke verkeersader, waarover bussen en vrachtverkeer raasden. Maar in de jaren zeventig weerde nieuw beleid doorgaand verkeer uit de binnenstad. De Parkweg kreeg een tweede leven als half woonerf met verkeers drempels. De brede Ooievaarsbrug en het even brede Spinhuispad hebben dus hun verkeerstechnische bete kenis verloren. De nieuwe tijd is ook heel anders geworden dan ie dereen toen verwachtte. Net als de Ooievaarsbrug nu leidden progno ses meestal nergens toe. Voor de komst van een kind is er altijd een boeiende periode, waar in de verwekkers zich moeten buigen over de vraag hoe ze de boreling zullen noemen. Want dan mag Shakespeare al zolang geleden geroepen hebben dat een naam maar betrekkelijk is (What's in a name?) en herha len velen dat in verschillende toonaarden. Het geven van een naam is en blijft toch een zaak, die enige serieus nadenken ver diend. Lang niet iedereen is zo luchthartig op dit punt als de radio-verslaggever, die in een uitzending over de Tour de France liet ontvallen: „Ik heb niks aan namen, ik wil rug nummers." Naar ik pas ergens las was het Barend Barendse, die vanonder zijn pet tot die ontboezeming kwam toen op de Tourradio een bericht over Pompidou, de toenmalige presi dent van Frankrijk, werd voor gelezen. De serieusheid waarmee bij ge boortes over namen wordt ge praat, acht ik wel terecht. Het betrokken kind moet het be denksel tenslotte zijn hele leven meesjouwen. Gelukkig hebben tegenwoordige aanstaande ou ders het wat gemakkelijker ge kregen. De tijd van verplichte vernoeming naar grootouders of anderszins om de vrede in de familie te bewaren, lijkt me voorgoed voorbij.-Of erfenis- of opvolgingskwesties nog wel een rol spelen, betwijfel ik ook. Het telt tegenwoordig allemaal wat mindefc, zwaar en aan de aetua- rliteit aangepaste lijsten vol na men circuleren in kringen van aanstaande ouders. Bij het'maken van zo'n keuze, vind ik, dient wel goed nage dacht te worden over de drager van de naam. Toen ik destijds zelf voor die beslissingen kwam te staan, heb ik bijvoorbeeld het standpunt ingenomen datje een kind nooit met een naam moet opzadelen van meer dan twee lettergrepen. Alleen om dat in de praktijk dit toch het maximum is wat mensen in de omgang op straat, school of in eigen gezin wensen te gebrui ken. Aan die serieusheid bij het ge ven van namen moest ik afgelo pen week terugdenken, toen in de Vlaardingse gemeenteraad een voorstel over de vaststel ling van een reeks straatnamen werd behandeld. Leny van Hal teren van de VVD vond het maar niks, dat in de nieuw te bouwen koopwoningen aan de Vlaardingse Vaart de namen van feministen het achtervoeg sel 'kade' kregen. Dat zouden 'lanen' moeten worden, vond zij want bij kades denkt zij aan koopmansactiviteiten en niet aan de huiskamersferen zoals loggia, gordijn, balcon etc. die door de ontwerpers van de hui zen zijn gebezigd. 2e ging daar bij voorbij aan het/bestaan, juist langs de Vlaardingse Vaart, van Trek- en Broekkade. Anderen; zoals Maarten Ver meer vai) het CDA en Rien Lensvelt van de SGP, zagen er liever in navolging van een voorstel van stadsarchivaris Hans Mathijssen niet de namen van feministen maar de uit het verre verleden opgedoken na men van bij de ontginning van de Holierhoeksepolder onstane 'strekweren', zoals Surgenweer of Huysweer. Het voorstel was echter kades, dus worden het ook naar femi nisten genoemde kades. Zo werd ook de rest van het voor stel gevolgd en krijgt Vlaardin- gen straks tussen oude histori sche namen in het centrum als Dijksteeg, het Westnieuwland en de Struyckstraat een Dr. Sa- charovplaats. Tot mijn persoon lijke teleurstelling viel ook de beslissing om de vierenhalve eeuw geleden aangelegde 'crom- te' bij de molen Aeolus niet lan ger Schiedamsedijk te noemen maar het oude stuk dijk tot aan station Vlaardingen-Oost ook tot Westlandseweg te bombar deren. Een troost heb ik. Ik woon niet in het nieuwe Dijkzicht, want nu is het toch mooi Weg Zicht. BEN VAN HAREN SCHIEDAM In de monu mentale Korenbeurs wordt beslist geen partycentrum gevestigd. Dit antwoord geeft het college van burge meester en wethouders op een schriftelijke vraag van het PvdA-raadslid Herman Posthoorn. In de toelichting schrijft het college dat de Korenbeurs sinds enige tijd op beperkte schaal wordt ge bruikt voor andere activitei ten als tafeltennis. Dit ge beurt in goed overleg met de betrokken verenigingen. On der meer is dat het geval voor de gemeentelijke Nieuwjaarsreceptie, bij de Branderfeesten, het Molen festival en de Kerstmarkt. Daarnaast ligt het in de be doeling, aldus het college, om de Korenbeurs inciden teel te verhuren of in ge bruik te geven. Voor enige van deze activiteiten, waar over bet college overigens geen concrete informatie verstrekt, is een vergunning noodzakelijk. De aanvraag voor deze vergunning is in procedure gebracht. „Aange zien thans niet bezien kan worden wie en voor welke doeleinden men de Koren beurs wil buren, is de Drank- en Eorecawetaan- vraag ruim opgesteld." In het kader van de Drank en Horecawetaanvraag zijn de omwonenden onlangs ge hoord. Er was dus sprake van een hoorzitting en niet van een voorlichtingsavond, zoals Posthoorn in zijn vraag stelde. Door Ron de Groot VILLERS-SAINTE-GERTRUDE Alsof er niets was gebeurd, zo zaten zij afgelopen week weer net jes achter him bureau in de Rotter damse Alexanderpolder. Vergade ringetje hier, sigaretje daar, kopje koffie binnen handbereik. Dat was wel even anders, vorig weekeinde in die prachtige Ardennen. Kantoormannen Cees Daim, Rien Wolff, Raymond Packbier en Theo Verhagen deden onder de naam Variamaties mee met het Johnny Walker Friends Forever Event. Een kruising tussen een overlevingsweekeinde en een ma nagementtraining. Ze dachten dat het 'wel leuk was' om met het event mee te doen. De dag voordat de inschrijvingtermijn afliep, be landde de aanmelding van de Va riamaties bij de organisatie. Het was voor het tweede ach tereenvolgende jaar dat de Belgi sche Ardennen werden geteisterd door een horde in het 'whisky- rood' gehulde overlevers. Dit alles als onderdeel van een internatio nale reclamecampagne. Het dran ken-bedrijf Verbunt, importeur van onder andere Johnny Walker, heeft bedacht dat het stoere imago van de drank gemakkelijk te bena drukken valt door overlevings- weekeinden en de publiciteit daar omheen. Later deze maand volgt in Schotland de Europese finale van het event, waarvoor zich afge lopen weekeinden drie Nederland se teams kwalificeerden. Helaas voor de Variamaties, maar zij behoorden niet tot de uit verkorenen. De twee medewerkers van Mees en Zoonen (Daim en Wolff, verzekeringen) en de twee automatiseringsexperts van Vol- mac (Packbier en Verhagen, bij Mees aan het werk) eindigden be scheiden jn de middenmoot. „Maar dat maakt ons niets uit. Het ging ons om de lol, om te kijken of wij ook huiten xantoor goed met elkaar kunnen opschieten," aldus Kees Daim. Het event duurde dit jaar ruim 36 uur. Vrijdag verzamelden zich de managers, economiestudenten, verzekeraars en computerdeskun digen in het zeer landelijk gelegen Domaine Touristique in Villers Sainte Gertrude, even ten zuiden van het bekendere Spa. Uit tiental len aanmeldingen had de jury on der vijftien teams (plus drie teams journalisten) geselecteerd die de lange reeks beproevingen op kos ten van Verbunt mochten door staan. De spanning over wat komen ging, was van veel gezichten af te lezen, al waren de meeste deelne mers juist voor die spanning naar het zuiden afgereisd. De oefenin gen varieerden van het (vrijdag) 's avonds Iaat opzoeken van bepaalde punten in het pikdonkere land schap tot het wild-water kanoën en het altijd spectaculaire afdalen van een steile rotswand van ruim dertig meter. Tussen alle fysieke inspanningen door werd ook de marketing-kennis getest en moes ten de teams een eigen reclame filmpje in elkaar zetten. Het weekeinde wordt, afgezien van de reclame-doeleinden, ver kocht als management-training. Als het goed is leren de deelne mers doortastend op te treden in onverwachte situaties, samen te werken met anderen en wordt de parate kennis ook nog eens schrif telijk getest. De Variamaties (de naam is een samenvoeging van de 'varia', een bepaald terrein binnen het verze keringswezen, en automatisering) voldeden voortreffelijk aan de cri teria die Verbunt hanteert voor de deelnemers aan het event. Be he ren zijn werkzaam in manage- ment-achtige functies en kenden elkaar als collega's op het werk. Als het aan onze Variamaties ligt, mag het hoofdstukje manage- t'lrr 1 Raymond Packbier ondergaat de meest spectaculaire beproeving: de afdeling van langs een ruim dertig meter hoge, steile rotswand. ment wel wat minder worden be nadrukt. „Dit is geen manage ment-training," concludeerde bij voorbeeld Rien Wolff na 36 uur Johnny Walker-gevoel. „Dit was gewoon lol maken. We hebben wel vragen beantwoord (Kees Daim: „Oude koek") en een marketings trategie op papier gezet maar dat stelde echt niets voor. Manage ment betekent onder andere terug koppelen: dat is op de eerste vra genlijst na nimmer gebeurt." Raymond Packbier voegt daar aan toe: „Wij zijn in ons werk ge wend aan het nemen van beslui ten, het oplossen van problemen. Dat duurt bij ons hoogstens vijf minuten. Dat was hier niet an ders." Het overigens ingecalculeerde gebrek aan managementtraining, mocht de pret niet drukken. Aan de lachende gezichten van de Va riamaties was zondagmiddag te zien dat de heren het prima naar hun zin hadden gehad en de trai ning niet hadden gemist. D? tests werden zonder noemenswaardige problemen afgelegd. Slechts één keer werd de teamgeest zwaar op de proef gesteld: tijdens het wild- waterkanoén op de prachtige Our- the moesten twee papiertjes van een boven het water gespannen lijn worden afgegrist. Raymond Packbier: „We waren er eigenlijk te snel voorbij. Toen ik dat wilde herstellen en naar achteren leunde, sloegen we met kano en al om. Toen hadden we het wel even moeilijk ja." De teamgeest overwon het ech ter van de individuele grieven, „Voor de rest hebben we geen pro blemen gehad maar dat hadden we ook niet verwacht," aldus Packbier. „Op het werk kunnen wij het trouwens ook goed met el kaar vinden, laat dat even gezegd zijn. We zijn hier aan begonnen om eens dingen te doen die je an ders nooit doet. Ik heb wel het ge voeld dat we elkaar daardoor be ter zijn leren kennen. We hebben nog nooit zoveel over privé-zaken gesproken als hier. We zijn, ja, in tiemer geworden." „Nou, je hoeft volgende week heus niet meteen op de koffie te komen zeg," reageerde een angsti ge Rien Wolff. „Kom op zeg." Packhier pareerde ad rem: „Ik lust helemaal geen koffie." Voor Kees Daim deed het event de tijden van weleer weer even te rugkeren. „Het was net een school klas op reis," meende hij. ,,'s Avonds voor het slapen nog uren liggen kwekken over weet ik veel wat allemaal. De natte sokken vlo gen door de lucht, man. Een uitge laten boel net als vroeger. Daar doe je het toch ook een beetje voor." SCHIEDAM Hoewel bijna mosterd na de maaltijd, wordt de lekkende brandstoftank van het vereniginggebouw Hof van Cyrene op het woonwagencentrum aan de Schiekade toch nog vervangen. Met enige scepsis heeft de raads commissie voor Milieu met deze investering van 24.000 gulden in gestemd. De socialist Mahir Engin bracht in herinnering dat in 1987 al tot de vervanging was besloten. „Dat klopt," gaf vakwethouder Bart de Leede (Groen Links) toe. „Maar de uitvoering van het werk is destijds opgehouden omdat er toen zicht was op een nieuw woon wagencentrum en de vernieuwing kosten op het sterfhuis zouden zijn." Ook nu is er zicht op verplaat sing en volgens De Leede zou dat opnieuw reden kunnen zijn voor het uitstel. Maar het nieuwe stook- seizoen staat voor de deur en het ziet er niet naar uit dat de ruim dertig gezinnen spoedig verhuizen naar de nieuw geplande stand plaatsen in de wijk Spaland-West. Dus wordt de nieuwe tank toch in gegraven. „In wezen is het zonde van het geld," gaf De Leede toe. „Maar zo'n nieuwe tank kunnen we straks misschien opnieuw gebrui ken of verkopen." Om de vervui ling rond de oude, lekkende tank te bestrijden is een bedrag nodig van vijftigduizend gulden. SCHIEDAM - Er komt geen twintigduizend gulden kostend on derzoek naar het functioneren en de bereikbaarheid van speelplaat sen in de stad. Unaniem is dit voorstel afgewezen door de raads commissie voor welzijn. Men mo tiveert een onderzoek als volstrekt onnodig en pure geldverspilling. Wethouder Ban de Leede zal op verzoek van de commissie het be treffende voorstel voordragen voor afvloeien van de agenda voor de gemeenteraad. Joly Eakkert van Groen Links hield De Leede voor dat twintig duizend gulden snel verdiend kan worden door enkele telefoontjes te plegen met scholen, buurthuizen en bewonersorganisaties. „Die kunnen precies vertellen waar het aan schort." Gé Brouwer van de PvdA noemde het onderzoek bui tenproportioneel. Ton Seis van het CDA benadrukte nog eens dat als dergelijke onderzoeken gedaan zouden moeten worden, deze thuis horen in de vakcommissie voor so ciale vernieuwing.. té' Door Rein Wnlters ,--_it m i «t

Het Vrije volk | 1990 | | pagina 1