Bawoners vrag ;n beter iltersysteem b MS Ft Het Vrije Volk SCHIEDAM Deskundigen-overleg tussen bedrijf en bewoners krijgt vooral technisch karakter Snelheid opruimen j Wilton-bom: 'Waarom; niet gewaarschuwd? Eindelijk een cv-ketel die weet wat lekker is! [daiih "entoonstelling, klapstuk Monumentendag, verlengd „Verrek, da's Gerrit uit de Houtstraat jöh, daar heb ik nog bij op de Mulo gezeten" Informat e-avond over bijstandsmogelijkheden H FABEft KOERIER (M/v) ws SERIEUZE AGENT(E) Andere PvdA Pet BEZ0B6IH8L 'Zij' bleek een 'hij' te zijn PAGINA 4 MAANDAG 10 SEPTEMBER 1990 SCHIEDAM Een nóg beter filtersysteem, zodat de uitstof van schadelijke stoffen verder wordt teruggedrongen. Dat vroegen be woners uit Schiedam-West en -Zuid vrijdagavond uiteindelijk na een 'inhoudelijke discussie' met vertegenwoordigers van Mineral Service (MRS). Maar het erstbedrijf nog al tijd zeer geïnteresseerd in een ves tigingsplaats op het nieuwe be drijfsterrein Vijfsluizen liet we ten zich daartoe niet gexoepfen te voelen. „We hebben al genoêg ge daan." i Vrijdagavond waren vertegen- woardigers van bewoners, het be drijf, de Dienst Centraal Milieube heer Rijnmond, TNO ende ge meente bij elkaar gekomenj voor een zogenaamd leg in het gebouw van de dienst Gemeentewerken. Die bijeenkomst moest eigenlijk een voorschotje vormen op de eigenlijke hporzit-. ting, die woensdag zal plaatsvin den. Dan kunnen bewoners monde ling hun bezwaren kenbaar maken tegen de mogelijke MSR-vestiging op Vijfsluizen. Tot nu toe maakten zij via zo'n achthonderd bezwaar schriften hun ongenoegen al dui delijk. De hoorzitting van «Tijdag kreeg een nogal technisch karak ter. De bewoners hadden een des kundige van de Technische Uni versiteit Delft opgetrommeld om hun kritiek te verwoorden over een NO rapport, dat meldde dat le uitstoot van MSR in de toe komst hoogstwaartschijnlijk niet boven de wettige normen zal iitkomen.De TU-deskundige S. Lemkovie beoordeelde het rapport als 'onvolledig' en zei terloops dat de bewoners in Zuid en West al te vee;; last hebben gehad van de ver vuilende industriële activiteiten in deze regio. Lemkovitz: „Bewoners hebben recht op een gezonde leefomge ving. Dit rapport biedt veel onze kerheden." Een TNO-deskundige gaf dat toe, maar zei te zijn uitge gaan van de meest negatieve voor spellingen. Zelfs die zouden nog onder de gangbare nonnen blij ven, probeerde hij de bewoners ge rust te stellen. Maar Lemkovitz zei dat de nor men het gevolg zijn van een maat schappelijk proces en zodoende -een zeer voorlopig karakter heb ben. „Misschien bestaan over een paar jaar wel heel andere normen en is de uitstoot van MSR dan veel te groot." Namens de bewoners pleitte Hennie Hagen daarom nu alvast voor een meetpunt in Schie dam, zodat meer duidelijk wordt over de totale uitstoot. Zjj vond daarin direct steun van de verte genwoordigers van de DCMR. Door Rein Wolters SCHIEDAM Met enige wre vel hebben bewoners van de Wil- helminaflat en Vijfsluizenflat vrij dag kennis genomen van het de monteren van de eerste van drie Engelse vliegtuigbom langs hun woningen aan de Vlaardingerdijk. Vorige week was op voormalig ter rein van de scheepswerf Wilton- Fijenoord het zoeken naar deze bom begonnen. De verwachting was hem pas over een week of twee aan te treffen. Geheel onver wacht werd het projectiel uit de Tweede Wereldoorlog vrijdag in de loop van de middag aangetrof fen. Omdat de situatie uiterst gun stig was, besloten experts van het Explosieven Opruimings Comman do (EOC) de 250-ponder direct te demonteren. „Er was 's middags een ver hoogde activiteit in het gebied waar ze aan het graven waren," meldt bewoonster Hennie Hagen. „Dat is gezien door met name mensen van de Wilhelminafïat. Ze hebben zich daarover verbaasd, zonder er echter conclusies aan te verbinden. We zouden immers worden gewaarschuwd als er spra ke zou zijn van het ontmantelen van een bom. Omdat dat niet het geval was, dacht niemand eraan dat het werk al zover was gevor derd." smederij 010-4004.444 Voor nabezorging j bellen maandag t/m vrijdag 18.00- 19.C mr Zaterdag tot 16.00 uur. SCHIEDAM-WEST DE AVONDBLADEN COMBINATIE ROTTERDAM zoekt voor direkt: voor SCHIEDAM-OOST Interesse? Om tien over zes werd duidelijk dat er inderdaad iets stond'te ge beuren. „Agenten zetten toen de Vlaardingerdijk af. Dat duurde on geveer een kwartier," aldus Hen nie Hagen. „Daarna zijn twèe lich te knallen gehoord (het opblazen van de verwijderd ontstekers) en zagen we in het bomterrein man nen elkaar de hand schudden. Ver volgens werd de weg weer; vrijge geven." Henme Hagen verder „Mis schien was er voor onze huizen to taal geen gevaar, dat kan ik niet beoordelen. Maar het blijft een vreemde zaak dat de gemeiente de bewoners niet heeft gèwaar- schuwd door bijvoorbeeld even een geluidswagen te laten rondrij den. Wij kijken direct op het ter rein en dat geeft op zichzelf al vraagtekens genoeg. Het had heus niet veel moeite hoeven geven om ons enige informatie te verstrek ken. Ik zal aan de gemeente hier over opheldering vragen. Per slot van rekening liggen er nog twee te ontmantelen vliegtuigbommen, die eveneens gevaar voor de omgeving kunnen opleveren. In dat geval is niets beter dan uiterst [heldere voorlichting aan de bewoners te geven." I Niet alleen de bewoners zijn van informatie verstoken geble ven, de lokale persorganen zijn vrijdag evenmin vooraf ingelicht. _Dit was vanmorgen, bij de persbe- zichtigen van het nieuwe hoofdbu reau van politie aan het Bijdorp plein, redei voor het stellen van vragen aan burgemeester Scheeres en korpschef Van de Hengel. l SCHIEDAM In onze krant van zaterdag is ia het j artikel 'PvdA en CDA beschimpen alkaar in partijbladen' abusievelijk de naam van het PvdA-raadslid Peter Stadshouders gebruikt, terwijl die van het PvdA-bestuuilid Peter Groeneweg genoemd had [moeten worden. Voor deze Peter-verwisse ling onze welgemeende excuses. Net als elders in het land was er ook in Schiedam grote belangstelling voor de Open Monumentendag, Door Bart Raaijmakers SCHIEDAM Veel oude Schie dammers halen zichtbaar hun hart op in de Grote Kerk. Het zijn niet alleen de prachtige foto's van Pe ter van Velzen die de aandacht 'trekken; ook de mini tentoonstelling van H. Kiela krijgt veel bezoekers. Hoewel zijn foto's van een kwalitatief mindere kwa liteit zijn, zo wil hij zelf ook wel bekennen, hebben zijn afdrukken toch iets wat veel oude bewoners van Schiedam aantrekt. Ze geven een 'levende' weerga ve van de Schiedamse geschiede- ais. Oude klassefoto's, oude straat beelden, kortom allemaal plaatjes met mensen erop en dat is, zo luidt de stellige overtuiging van Kiela, wat zijn verzameling zo aan trekkelijk maakt. „Weetje wat het is," vertelt hij, ,,de mensen zien graag zichzelf of iemand uit hun directe omgeving. Daarom zie je zoveel mensen heel aandachtig kijken en daarom hoor je af en toe ineens ook kreten als 'Verrek, tla's Gerrit uit de Hout straat jöh, daar heb ik nog bij op de Mulo gezeten!' Op dat soort mo menten weet ik gewoon dat mijn hobby zo heel wat mensen, die hun stad misschien wel niet meer 'vinden wat het ooit was, toch een hoop plezier doe en dat levert voor mij ook weer wat op, want via die mensen kom ik altijd weer aan nieuw materiaal voor mijn derde boekje over de oude binnenstad van Schiedam." Een boekwerk dat, zo valt aan d vrij massale belangstelling voor zijn tentoonstellinkje af te lezen, wel eens gretig aftrek zou kunnen gaan vinden hij menig oud Schie dammer, hongerig als deze vaak ziji naar plaatj'es van plekjes die al jaren tot het verleden behoren. Dat zijn het Dielehofje, de Kleine Baan, het HoQe van Belois en al die andere dierbare plekjes van vroeger. Maar zaterdag was er ook veel aandacht voor de rijke, monumen tale geschiedenis van Schiedam. Een stad, die zich bij uitstek leent voor de Open Monumentendag. Wethouder Reijnhout verwoordde het bij de officiële in de Grote Kerk als volgt: „Schiedam had al tijd een enorm potentieel aan mo numentale panden, maar pas sinds de laatste jaren zijn we daar pas wat mee gaan doen. Dat heeft tot nu toe al enorm veel tijd, energie en geld gekost en we zijn er ook nog lang niet, maar we zijn wel op de goede weg. De Lange Haven raakt duidelijk steeds meer in trek en ook het aantal buitenlandse toe risten neemt jaarlijks toe. Vroeger hadden we die ook wel," grapte de wethouder, „maar dat was vaak meer omdat ze van wege de verwarrende stations naam Schiedam Rotterdam-West een halte te vroeg uit de trein stap ten met de stellige overtuiging in Rotterdam aan te zijn gekomen in Iplaats van bij het 'broertje' van het beoogde reisdoel." De Lange Haven staat model voor het gerestaureerde Schiedam en de fototentoonstelling van Peter van Velzen, die als titel 'Een ande re kijk op monumenten' heeft ge kregen, bevat derhalve heel wat plaatjes van de verschillende mo numentale panden aan de Lange Haven, Wat houdt die 'andere kijk' fei telijk in? Van Velzen: „Iedere Schiedammer heeft wel eens over bijvoorbeeld de Lange Haven gelo pen. Wat ik me deze tentoonstel ling wilde bereiken is dat die men sen vandaag de mogelijkheid krij gen om eens wat meer van de ge bouwen te zien dan alleen de ge vels. Een kijkje achter de gevels als het ware. Niet alleen door mid del van mijn foto's, maar ook een échte kijk achter de schermen middels de wandelroute. Dat alle maal om de mensen een beeld te geven wat er de laatste tijd met de verschillende panden gebeurdis, er. dat is vooral voor de oude Schiedammers iets waar ze graag een dag voor uittrekken. Het is toch heerlijk om al die mensen de kans te geven om weer eens met hun oude Schiedam geconfron teerd te worden." Van Velzen slaat hiermee de spijker op de kop gezien ook de enorme aanloop die vooral de ten toonstelling de hele dag te verwer ken kreeg. De enige domper op het geheel is dat het stadhuis vandaag dicht blijft, vanwege het plotselin ge slechte weer van de afgelopen dagen. Hierdoor blijft men versto ken van de ongetwijfeld prachtige kapconstructie op de zolder van het stadhuis en dat zal voor menig een een streep door de rekening zijn geweest. Daar tegenover staan echter nog enorm veel andere beziens waardigheden, die stuk voor stuk allemaal hun verdiende aandacht krijgen, wat niet in de laatste plaats te danken is aan de tentoon stelling 'Een andere kijk op monu menten' die vanwege de enorme belangstelling deze week een te recht vervolg krijgt. Vanaf dinsdag tot en met vrijdag zal de tentoonstelling in de Grote Kerk, die behalve uit de foto's ook uit een selectie van originele, historische bouwfragmenten bestaat, te bezichtigen zijn van 13.00 tot 17.00 uur en op zaterdag van 10.00 tot 17.00 uur. SCHIEDAM Om men sen, die lijden aan chronische ziekten, te wijzen op mogelijk heden van bijzondere bij stand, wordt op donderdag avond 20 september in Dien stencentrum de '4 Molens' een informatie-avond gehou den. Het onderwerp van deze avond is; Wie is er bang voor de Sociale Dienst. Het is de organiserende Reumapatiëntenvereniging Nieuwe Waterweg-Noord ge bleken dat veel mensen onwe tend zijn van het feit dat zij recht hebben op fianciële ver goedingen. Want naast de nor male bijstand kunnen velen ook aanspraak maken op bij zondere bijstand. Daarvoor krijgt men dan wel te maken met verschillende regels en verschillende instellingen Een tweetal medewerkers van de Sociale Dienst Maas sluis zal tijdens de bijeen komst informatie geven over allerlei mogelijkheden. Patiënten en hun partners worden vanaf half acht in ht Deinstencemrum aan de Nieu we Damlaan 766 verwacht. H. v. Kooïj f| VLAARDINGEN Een kapitein van een ii> de Koningin Wilhelminahaven in Vlaardingei! afgemeerd schip en een aan boord uitgenodigde gast raakten zaterdagnacht slaags omdat de gast) geen vrouw bleek te zijn. De kapitein had de (toen nog) gaste op zijn schip uitgenodigd middels een escortbureau en betaalde vooraf al een som geld. Op het 'moJ ment suprème' bleek de vrouw er eendje van het mannelijk geslacht te zijn. Hierdoor werd de ka pitein zo kwaad dat er een vechtpartij ontstond. De politie arriveerde op het moment dat hei de partijen elkaar lichte verwondingen hadden toegebracht. Zowel de kapitein als zijn gast wensten geen! aangifte te doen. Man doorzeven SCHIEDAM - Een 22-jarige Schiedammer is zondagmorgen om h'alf zes op de Hoogstraat door zeven mannen in elkaar geslagen. Met aanzienlijke ver wondingen is het slachtoffer opgenomen in het Schieland- Ziekenhuis. De politie trof een aantal belagers rond de bloe dende man op de grond. Ze gin gen er vandoor. Op de afrol van het Broersveld hield de politie een 18-jarige Schiedammer aan. Hij had gezwollen en be bloede handen, doch ontkende dat hij bij de aframmeling was betrokken Hij is ingesloten. Niet duidelijk is waarom de man werd gemolesteerd. Het onderzoek wordt vandaag voortgezet. Mountain bike weg uit afgesloten stalling SCHIEDAM Uit de afge-^ sloten stalling van de Rijnmond I MTS is tijdens de lesuren een'-» mountain bike gestolen. De fiets stond afgesloten met een zware ketting. Deze werd door- geknipt teruggevonden. De fiets" heeft een waarde van bijna vijftienhonderd gulden. "l Inbreker gepakt na korte achtervolging SCHIEDAM Oplettende bewakers hebben na een korte achtervolging over het bedrijfs terrein van HCG aan de West- frankelandsedijk een 17-jarige Zwijndrechtei' aangehouden. Zijn maat ontkwam door een gat in de afrastering. Het duo bleek even tevoren ingebroken- te hebben in de bedrijfskanti" ne. Ze hadden alvast goeden gereed gezet, toen ze door dë bewakers werden betrapt. - Brandstichting in kelder: geen telefoon SCHIEDAM Als gevolg van brandstichting is een elek- triciteitskast in een flatkelder in de Jan Oudegeeststraat in vlammen opgegaan. Hierbij smolten verscheidene telefoon draden, waardoor flatbewoners ier telefoon kwamen te zit- Jongen oideruit op te snelle brommer SCHIEDAM Als gevolg van een te hoge snelheid ver loor zaterdagmiddag op de Parkweg een 17-jarige jongen de macht over het stuur van zijn bromfiets. Hij ging onder uit en liep een groot aantal schaafwonden op. Na een be handeling ter plekke door de GGD mocht bij met een even eens behoorlijk beschadigde brommer naar huis wandelen. Gokautomaten in Spinnewiel gekraakt SCHIEDAM Twee gok automaten in café Spinnewiel, aan de St. Liduinastraat waren het doelwit van inbrekers. De apparaten werden opengebro-~t ken en daaruit is een onbekend geldbedrag meegenomen. De dieven kwamen binnen door over een muur te klimmen in de aangrenzende Fabristraat. Puzzeltocht op fiets van Singelkwartier SCHIEDAM Voor het vijf dejaar houdt de wijkvereniging Het Singelkwartier op zondag 16 september een fïetspuzzel- tocht. De start is om 12.00 uur bij zaal Marijke aan het Broers veld. Inschrijven om 11.30 uur tegen betaling van 2,50 gulden. Inlichtingen bij Johann Zwa nenburg Van Swindenstraat 61, telefoonnummer 4261393. Nieuwe gasleiding Westfrankelandsedilk SCHIEDAM In zes weken tijd denken de Openbare Nuts bedrijven Schiedam (ONS) een hogedrukleiding voor het trans porteren van aardgas ingegra ven te hebben langs de West- frankelandsedijk tussen de Vlaardingerdijk en de Admiraal de Ruyterstraat, waar een nieuw meet- ren regelstation voor de distributie wordt ge bouwd. Het verkeer zal van de werkzaamheden weinig last on dervinden, zo belooft de ONS. Nieuwe cursus EHBO bij afdeling Schiedam SCHIEDAM De EHBO- vereniging Schiedam start op 1 oktober weer met de nieuwe opleiding in het gebouw aan de Korte Haven 127. De cursus be staat uit ongeveer twintig les sen en wordt afgesloten met het examen voor het Eenheidsdi- ploma. Deelnemen kost ƒ125,00. Inlichtingen bij J.C.M. ïrein, Vendelfof 112, te lefoonnummer 4735467. {INGEZONDEN MEDEDELING) Vraag de gratis IQ brochure bij CALLENBURCSTRAAT 80 /LAMffilNGEN - TEL Q1Q 4343096 (INGEZONDEN MEDEDELING) DE AVONDBLADEN COMBINATIE ROTTERDAM uitgeefster van HET VRIJE VOLK en het ROTTERDAMS NIEUWSBLAD vraagt voor een Werkzaamheden: Uitdelen van kranten, dagelijks van 16.00 tot 17.00 uur Op zaterdag van 10.00 tot 11.00 uur Begeleiding van bezorgers Lichte administratie Heeft u interesse? Bel dan onze afd. Lezersservice. Tel. 010 - 4004 444. (INGEZONDEN MEDEDELING) voor het bevoorraden van onze kranten Het Vrije Volk en het Rotterdams Nieuwsblad aan onze wederverkopers. Bezorgtijden: ma t/m vr 13.00 -14 00 uur zaterdag 9 00 - 10 00 uur Bel dan onze afdeling lezersservice. Tel. OIO - 4004 444. A l f. I «GEZONDEN MEDEDELING) Vera showroom 1„ Ooslhavenkade 14 --1" Vlaardingen 4343213 t n.

Het Vrije volk | 1990 | | pagina 1