^r Kunstenaars waarschuwen egen wijzigen museumbeleid Zijdeveld: 'Binnenkort weer 70.000 inwoners' Weinig vragen over scheiden van GFT-afval Het Vrije Volk SCHIEDAM Stedelijk Museum ontleent zijn reputatie juist aan de moderne kunst' Dirk Gonlag (81) geeft spieren geen kans om te verstrammen mm 549.- Pasfoto's met kwaliteits garantie v. m GASFORNUIZEN GASHAARDEN GASGEISERS VAN Studio^ Expressfi BRIEVEN VAN KINDEREN Wonen <indersnelenen,beurs bij DrieMaasStede Em- ffio-fg *->• >4-; I.'t* 3, PAGINA 4 Door Ben van Haren SCHIEDAM in een lange apen brief waarschuwen vijf Schiedamse kunstenaars, die zich hebben verenigd in de Stichting Kimstwerkt, de plaatselijke poli tiek de waarde van het Stedelijk Museum niet te laten inboeten Zij pleiten voor de voortzetting van het beleid, dat in de afgelopen veertig jaar in het museum is ge voerd en dat een bovenregionale functie aan het Schiedamse Stede lijk heeft gegeven. Ze hebben hun brief geschreven vanuit de vrees, dat 'in een door jarenlange conflic ten vertroebelde situatie verkeerde beslissingen dreigen te worden ge nomen'. „Ook de Schiedamse kunste naars zijn alleen maar gebaat bij een beleid dat streeft naar een vol wassen en modern kunst- en muse umbeleid dat verder reikt dan de Koemarkt en Spaland," staat in de brief van Inge van Haastert, Peter Hellemons, Sjef Henderickx, Hen- ny van Leeuwen en Martin Moes man. De kunstenaars spreken htm zorg uit over een aantal gedachten, dat thans circuleert over de toe- komst van het museum dat sinds het vertrek van directeur Fi>ps Paalman tijdelijk geleid wordt door brandweercommandant Arie Metaal. Er moet een open sollicita tieprocedure komen, waarbij des kundigen ii de selectiecommissie zitting krijger om een deskundige, enthousiaste directeur aan te trek ken, vinden zij. In de brief constateert het vijf tal dat in het onderdeel 'Museum beleid' van het laatste verkiezings programma van de Partij van de Arbeid in Schiedam het woord kunst' geheel ontbreekt. „Ondanks het feit dat dit toch de laatste veertig jaar het hoofdbestanddeel van het beleid is en het museum juist aan de kunst zijn reputatie ontleentVerder refereren rij aan de vie mogelijkheden die aan de orde zijn gekomen in een inter view van het Schiedams Nieuws blad met de wethouder van Cul tuur, Chris Zijdeveld. Voor een historisch museum bezit het Schiedamse Stedelijk on voldoende historische voorwerpen en archeologica. Bovendien zou dan de al tien jaar geleden gevoer de discussie over eventuele ver koop van het aanwezige kunstbezit herhaald moeten worden. „Ieder een begrijpt dat Schiedam zich dan onsterfelijk belachelijk zou maken," aldus de briefschrijvers. Met de Cobra-verzameling als belangrijkste onderdeel van haar collectie beeldende kunst kan ge dacht worden aan een Cobra-muse um. Het internationale belang van de verzameling rechtvaardigt die overweging volgens de briefschrij vers, maar ze noemen ook bezwa ren. Het zou een statisch geheel aan het al met ruimte woekerende museum toevoegen en bovendien worden met grote regelmaat wer ken uit de verzameling gevraagd voor internationale tentoonstellin gen elders. Een educatief museum 'waar mensen leren om te gaan met kunst' is ook geen behoorlijke op tie, vinden de kunstenaars. De be staande educatieve dienst moet ge woon de kans krijgen op fatsoenlij ke wijze zijn mak uit te oefenen. Argwanend bekijken rij het naar voren schuiven van deze optie om dat hieruit geconcludeerd zou kun nen worden, dat het maar eens af gelopen moet rijn met kunstten toonstellingen en -aankopen en dat hel behoud van de belangrijkste werken ten behoeve van kunston derwijs voldoende zou zijn. De rest van de verzameling toevoegen aan het bezit van de artotheek stellen de kunstenaars niet op prijs. Blijft tenslotte over voortzet ting van het de laatste veertig jaar gevoerde beleid door het als een museum voor actuele jonge Neder landse kunst te behouden. Volgens de briefschrijvers ver geet wethouder Zijdeveld, dat de museumverzameling hij uitstek een afspiegeling is van maatschap pelijke ontwikkelingen. 'Mooi voor aan de mum is al lang niet meer de enige doelstelling in de kunst, aldus de kunstenaars. Zij roemen de f. teruggetreden directeur Hans Paalman om rijn verdiensten op het gebied van collectie-uitbrei ding Ze stellen, dat aan rijn per soonlijke inzet te danken is dat het Stedelijk Museum de laatste jaren voor minstens 800.000 gulden aan actuele kunst heeft kunnen ver werven met financiële steun van het ministerie van Welzjn, Volks gezondheid en Cultuur. „Zoiets krijg je niet zo maar ca deau! Het moet duidelijk rijn dat deze subsidies direct zullen wor den stopgezet wanneer het beleid afdaalt naar een lokaal en statisch niveau en mogelijk zelfs aange kochte werken zal terugvorderen," schrijven de kunstenaars. Ervan uitgaande dat nog deze maand over de toekomst van het museum zal worden gesproken in gemeentelijke commissies hebben de kunstenaars nu hun brief ge schreven. „Voor de Schiedamse kunstenaars is het volstrekt onin teressant te exposeren in een mu seum waarvan de uitstraling niet verder reikt dan de gemeentegren zen,' stellen de kunstenaars aan het eind van htm brief. SCHIEDAM Wethouder Chris Zijdeveld (Stadsontwikke ling) heeft afgelopen maandag en vanmiddag de eerste palen gesla gen voor twee bouwprojecten, op nieuw in Spaland. Het betreft veertig koopwoningen van Era Bouw en 42 drive-in vide-wonin gen van Eurowoningen. „En ik krijg van dat palen slaan beslist nog niet genoeg," benadruk te hij in een toespraakje. Zijdeveld sloeg ook de eerste palen voor ne gen andere deelprojecten, waar door al ruim zeshonderd woningen tot ontwikkeling rijn gekomen In Spaland worden ruim tweeduizend woningen gebouwd. „Er is nog een reden waarom ik, als het even kan, geen eerste paal oversla. Die heeft te maken met de grote bete kenis van de woningbouw in Spa land voor Schiedam." Volgens de wethouder voldoet Schiedam hiermee aan de enorme vraag naar met name eengezins- koopwoningen. „Dit heeft een gun stig effect op ons inwonersaantal: binnenkort verwachten we de grens van zeventigduizend te pas seren." Dc woningen van Era wor den gebouwd van milieu-vriende lijke materialen. Ook tijdens de bouw wordt gewerkt aan de mi lieu-problematiek. Era Bouw scheidt inmiddels op al haar wer ken het bouwafval dat tijdens het bouwproces ontstaat, om dit ver volgens gescheiden af te voeren of voor recycling aan te bieden. SCHIEDAM De aankondi ging van de Openbare Nutsbedrij ven Schiedam (ONS) voor het ge scheiden ophalen van groente-, fruit- en tuinafval (GFT-afval) is bij vijjwel alle negenhonderd ge zinnen in het proefgebied goed ge vallen. Dit bleek gisteravond op de eerste van twee voorlichtingsbij eenkomsten in wijkcentrum De Blauwe Brug. De opkomst viel met slechts 24 bezoekers wel zwaar tegen. Uit hun vragen bleek geen weerstand tegen .de nieuwe wijze van inzame len. Er werden slechts een aantal praktische vragen gesteld over het ophalen, bewaren en verwerken. Vanaf 4 oktober haalt de reini gingsdienst in De Woudhoek nog maar eenmaal per week het nor male, droge huisvuil op. Op een andere dag in de week verschijnt een speciale GFT-ophaalwagen voor het 'natte huisvuil', dat de helft van de wekelijkse produktie van een gezin is. In andere wijken van de stad wordt de nieuwe werkwijze in fasen ingevoerd. De ONS stelt voor het bewaren en verzamelen van het GFT-afval speciale emmers en containers be schikbaar. In de week van 24 sep tember worden deze huis-aan-huis uitgedeeld. Om iedereen te berei ken is gekozen voor de tijden tus sen 16.00 en 18.00 uur en 19.00 tot 21.00 uur. De eerste emmer is voor de familie W. van Deventer in de Heelmeesterstraat. De PvdA- wethouder Aad Wiegman bezorgt deze persoon op 24 september om 16.00 uur. Morgenavond om 20.00 uur wordt in De Blauwe Brug voor de tweede keer informatieverstrekt. Dat gebeurt aan de hand van een uitleg, videofilms en een expositie. SW 'trék?'*'* Dirk Gonlag en 'zijn' vrouwen gaan er wekelijks stevig tegen aan en houden hiermee hun spie ren soepel. Veel lege stoelen gisteren op de eerste GFT-afval voorlichtingavond in de Blauwe Brug. Mari Dingenouts denkt dat dit mede komt door de voorlichtingscampagne die al geruime tyd wordt gevoerd. Kinderen gymmen met ouders SCHIEDAM Klubhuis Zuid begint maandag om kwart ovc. negen 's morgens met een gymgroep voor peu ters en hun ouders. De nadruk bij üe gymnastieklessen ligt op het spelen van de kinderen met hun vader of moeder. De oefeningen kunnen ook thuis worden gedaan. De groep staat onder deskundige leiding en is toegankelijk voor kinde ren van anderhalf tot en met drie jaar met hun o iders. De" kosten bedragen 11,- per ge zin. Voor meer inlichtingen en aanmeldingen kan contact opgenomen worden met Con- ny Zee, Klubhuis Zuid aan de Dwarsstraat 42. tel: 4.26.7297. Door Rein Wolters SCHIEDAM Zijn gehoor is in de loop van de tijd iets minder ge worden, maar da's dan ook alles. De spieren rijn soepeler dan menig man of vrouw op de helft van zijn 81 levensjaren. Aan Dirk Gonlag is niet af te lezen dat hij de acht kruisjes al ruim is gepasseerd. Als het op de beoordeling van rijn dag taak aankomt, dan kan menig jon geling ook hier een puntje aan zui gen Dirk Gonlag is, zoals ANBO- voorritter Arie van Loencn rijn functie omschrijft, de zaalmanager van het Blaauwhuis, het onderko men van deze Schiedamse afdeling van de landelijke ouderenorganisa- tie. Maar dat is niet alles. Dirk is elke maandagmorgen ook de gym leraar van (voornamelijk vrouwe lijke) deelnemers. Op het aangeven en het slaan van de maat door Dirk gaai/de armen en benen van de vloer, krijgen de naar stijfheid neigende spieren geen kans te ver strammen, Elke maandag komen er ruim vijftig mensen. Zij onder werpen rich met plezier aan de gy- moefeningen van Dirk. „Iedereen draagt hem op handen," zegt Arie van Loenen terwijl Dirk Gonlag het compliment met een gebaar van 'acht joh, ga na gauw' afweert. Aanstaande zaterdag is het pre cies tien jaar geleden dat de gym- nastïek-afdeling van de plaatselij ke afdeling van de Algemene Ne derlandse Bond voor Ouderen werd opgericht. Dat is zaterdag in het onderkomen aan de Lange Nieuwstraat van 10.30 tot 16.00 uur reden voor feest. Waarschijn lijk komen burgemeester Reiner Scheeres en wethouder Aad Wieg man ook. zaterdag is het ook pre cies tien jaar geleden dat de door gewinterde turner Dirk Gonlag toezegde om als noodhulp voor drie maanden de gymclub te lei den. Hij ging echter nooit meer weg en is dat ook niet van plan zo lang rijn gezondheid het toelaat. Dirk werd geboren in de Dirkje de Meesjestraat. Dat is waar later de Strijensestraat is gebouwd. Als joch van twee verhuisde Dirk naar de Van Smaleveltstraat en daar woont hij nog steeds in hetzelfde ouderlijke pand. Vijf jaar geleden stierf rijn moeder er op 99-jarige leeftijd. „Tot het laatste moment is ze helder van geest geweest," ver telt de hoogbejaarde zoon die zelf 53 jaar geleden met rijn To Qlsthof uit Drenthe in het huwelijk trad. „Kinderen hebben we nooit gekre gen," vertelt hij Dirk Gonlag is intussen al wel 67 jaar lid van de eertijds grootste gymnastiekvereniging van de stad, Door Oefening Kracht (DOK). Door fusies heet de vereniging nu Alli- anti, waarvan Dirk al geruime tijd ere-lid is. Hij doorliep als kind de Erasmusstraat aan de Huysmans- straat en later de ambachtsschool in de St. Liduinastraat. Aanvanke lijk werkte hij als pijpfitter voor een bedrijf in de Mariastraat, maar later was hij bijna veertig jaar werkzaam als onderhouds monteur bij de Vereenigde Glasfa brieken. „Maar nu ben ik alweer zestien jaar gepensioneerd en even lang lid van de ANBO. Nee, nooit spijt van gehad. Het heeft mij een nieu we levensinvulling gegeven," aldus de krasse Schiedammer, J2IM, st mm en kookplaten alle merken. Hoge kortingen' met grill Kookplaten 215.- ook onderdelen! Ruime keus DRU-FA8ER-ETNA PELGRIM-BOCALea. ATH<f Witte gashaarden zijn in' Ook romantisch klassieke modellen. Muurkachels. Inruil tot f 500.-! OCCASIONS Boilers aktieprijzen' v.a. Extra: Goede gebr keukengeisers 5 »-(1 F gar) ■EN GASTOESTEL KOÖPTtJ VEILIGER BIJ EEN ERKENDE GASSPECiALIST Wanneer u aan een nieuwe gashaard toe bent, is het NU de jui- HOGE KORTINGEN 8roersv«ld 139, tal 4267736, Schladam. Pondardag koopavond. jtOCJMtt BEZORGINGL Voor nabezorgd bellen maandag t/m vrijdag 18 00-19 00 uur Zaterdag tot 16.00 uur. Polaroic' Watervervuiling De vogels die aanspoelen! ze maaken de zeehonden dood. In Schotland rijn heelveel dieren. Ik vind dat de watervervuiling moet ophouden. De zeedieren krijgen blie op him veren. Er is veel te veel vervuiling in de zee. Mooie zeidzamen planten die dood gaan. De zeemeeuwen rijn vogels. Ze moeten met de watervervuiling op houden. Mensen uit andere landen heb ben geen drinkwater. Andere kinderen in andere land heb geen water. Rosa, 8 jaar Rotterdam Voetbal Voetbal is soms heel leuk en soms niet. Op een dag vroeg mijn broer om te voetballen en we gingen één tegen één en mijn broer had gew -men Romano, 8 jaar Rotterdam Ik woon in Permis maar ik vind het hier helemaal niet leuk. Weet je waarom. Niet om dat hier in Pemis geen markt is en geen schoenewinkel en geen schoenemaker. En zo voorts. Daarom wil ik in een stad wonen. En je hebt hier geen speelplaats. Alleen maar de chineseschommel. En de glijbaan vind ik leuk hier in Pemis. En in het bos ga ik soms wandelen. Hakima, 8 jaar Pernis Discriminatie Ik vind het stom dat mensen tegen de buitenlanders zeggen: ga naar je land terug joh! Ik zal het nooit zeggen want mensen rijn mensen toch? Wat hebben nederlanders toch? Ik snap het niet. En dat Nelson Mandela is opgesloten vind ik helemaal stom toch? Richard, 9 jaar Rotterdam Rotterdam 1990 Rotterdam is al een heel oud stad. Het bestaat al 650 jaar. En het heeft het grootste haven ter wereld. En heeft ook de groot ste voetbalclub van nederland hijvoorbijld Sparte Fijenoord Exelsieoord maar er rijn nog veel voetbalclubs in Rotterdam zoals: H.O.V, D.-.S, G.L.Z. en Gouda. De meeste zangers ko men alleen in Rotterdam con certen te geven. Zoals Michel Jakson en Bruce Springsteen. In Rotterdam heb je moskeeien en in een dorp met. Hier kan ik gewoon lopen naar de mos kee. Ayatollah, 10 jaar Rotterdam Automobilist met 85 km/u door centrum SCHIEDAM Qp verschil lende plaatsen in het centrum, waaronder de Rotterdamsedijk, heeft de politie gistermorgen korte snelheidsheidscontroles gehouden. Het resultaat was 53 :eer een proces-verbaal. De hoogst gemeten snelheid was 85 kilometer per uur. Inbraak in supermarkt SCHIEDAM Bi; de Kro- markt aan de Laan van Bol'Es is bij een inbraak vierduizend gulden contant geld, duizend gulden aan zegels en voor vijf honderd gulden aan shag en Si garen gestolen. De dieven kwa men binnen na het forceren van een toegangsdeur. 'Batman* bij Filmbuis SCHIEDAM De rolprent 'Batman' van regisseur Tim Burton wordt vrijdagavond ver toond in het Filmhuis aan "de Nieuwstraat 12. Aanvang 21.30 uur. Toegangsprijs voor dona teurs vijf gulden. De film was in Amerika een gigantisch kas succes en veroorzaakte een golf van 'Batmania'. In de hoofdrol len zijn te zien Michel Keaton als Batman en Jack Nicholson als 'The Joker'. GDA-Vrouwenberaad over rijksbegroting SCHIEDAM In het kader van een serie inleidingen van het CDAVrouwenberaad over het financiële staatsbestel, spreekt morgenochtend 'drs J.C. Hellendoorn, plaatsvervan gend hoofd van de afdeling'Re- leidsanalyses van het Directo raat Generaal van de Rijksbe groting, een algemene inleiding over de werking van de rijksbe groting en de begrotingsvoorbe reiding Aanvang 9.30 uuf in het kerkgebouw van de Neder landse Protestantenbond aan de Westvest 92. Rommelmarkt De Erker SCHIEDAM Wijkcentrum De Erker houdt aanstaande zon dag van twaalf tot vier een rommelmarkt. Tafels van tien en vijftien gulden kunnen wor den gehuurd. Kinderen betalen drie kwartjes entree, volwasse nen het dubbele.- SCHIEDAM Onder het motto 'roet elk feest voelt ieder mens zich een kind', vindt za terdag en in het Verpleeg- en Reactiveringscentrum Drie MaasStede van 11.00 tot 16.00 uur pen fancy-fair gehouden. De stands staan gedeeltelijk in het gebouw en voor een deel in de tuin opgesteld. Er is onder meer esn rommelmarkt, een bloemen- en plantenstand, rad van avontuur, snoepkraam en een stand met eigengemaakte handwerkprodukten. Voor de kinderen uit de omgevino or den kinderspelen gehouc Ze kunnen zich laten schr deen en er komt een clown. E dbel van het evenement is I .t ver pleeghuis meer te integrerentin de samenleveing. De opbrengst komt ten goede aan de patiën ten. De DrieMaasStede is1-te vinden aan de Voorberghlaan 35, Douglas Reeve geeft in Passage orgelconcert SCHIEDAM De Engelse organist Douglas Reeve geeft zondagmiddag een concert in de grote zaal van het Passage- Theater. Hij is geboren in de badplaats Brighton, waar hij opgroeide en studeerde bij Te- rance Casey. Naast theaterorga nist is hij ook kerkorganist. Hij genoot al vroeg een grote be kendheid. Reeve speelde in Manchester en in zijn geboorte plaats werd hij organist in de Savoy Cinema. Later werd hij manager van de Dome of Brighton en zeer bekend zijn de shows waar Douglas speelde in de zogenaamde 'Tuesday a to the Dome'.Aanvang van het concert 16.00 uur. Toegangsprijs 9,00 gulden, pas-houder 7,00 emJe den van de Nederlandse Orgel Federatie 5,00 gulden. Kaarten rijn één uur voor het begin van de voorstelling aan de kassa verkrijgbaar. Speciale Maria-wagen op Grote Markt SCHIEDAM De 'Mariale Informatiewagen' komt vrijdag naar de Grote Markt in Schie dam. Van half twaalf tot twaalf uur en van drie tot half vier kan voor het beeld van de Onze Lieve Vrouwe van Fatima (in de Mariale wagen) het rozen kransgebed worden gebeden voor vrede in de wereld. Van half tien tot vijf uur worden aan de wagen gratis kaarten, medailles, folders en een bro chure over de vijftien gehei men van de rozenkrans ver strekt. Ook verkrijgbaar beeld jes, en casssettebandjes. u. "o «- "vLSti s» -H-y >fc{ lAfw-'V't Ivi-H "- V i L 1 TK1T1 Vl O» THii/i/MiM. J a! 3_ lï'1.1 11 N* (-Y" JrS IIWr.gQHDEN MEPEDEUMQ) 010-4004.444 (INGEZONDEN MEOEOEUNG) Hoogstraat iCW-106 Schiedam Tel 0)0 4266720 trr

Het Vrije volk | 1990 | | pagina 1