r 1 VLOERTEGELS. VLOERVERWARMING. Vbn «ter Moei IBM', lilaiili m Het Vrije Volk SCHIEDAM Boze bewoners Limburg Stirumstraat: „Belachelijk, waar moeten we heen? Onze huizen zijn heus niet zo slecht Hoorzitting vestiging MSR brengt weinig nieuwe feiten aan 't licht HFABER Turken beschikken over tv-, wogramma uit eigen land DONDERDAG 13 SEPTEMBER 1990 PAGINA 4 Door Rein Wolters SCHIEDAM Twee blokjes van elk achttien na-oorlogse por tiekwoningen in de Van Limburg Stirumstraat staan op de nomina tie te worden gesloopt. Door af braak van de uit 1956 daterende woningen ontstaat ruimte voor de bouw van vijfendertig eengezins woningen. De andere 192 wonin gen in het als 'Van Hogendorp en omgeving' betitelde verbeterings plan worden gerenoveerd, waar van-36 zelfs op een hoogwaardige wijze. Met de uitvoering van deze vorm van stadsvernieuwing wil de gemeente body geven aan een nieuw woonelan in het verpauper de wijkdeel. In een huis-aan-huis verspreide brief heeft huisbaas Ge meentelijk Woningbeheer het schetsplan aan de huurders gepre senteerd en ze uitgenodigd om over die aanpak te komen praten. Het in de brief aangekondigde nieuws is bij de 36 huurders in de Van Limburg Stirumstraat ingesla gen als een bom. „Belachelijk," roept de 61-jarige Rieka den Hol lander boos. „Waar zijn ze nou al lemaal mee bezig. Het is toch om knetter van te worden," voegt ze er onomwonden aan toe. Als ze iets is gekalmeerd: „We wonen in dit huis 34 jaar. Nu staan we dade lijk met zijn viertjes op straat. On ze zonen van 33 en 35 wonen ook nog bij ons. Wat moeten we nou? Mijn man heeft altijd bij Gusto ge werkt. Is dat nou onze dank voor een leven van hard werken?" Dat haar driekamerwoning fei telijk te klein is, geeft ze toe. „Maar het is een fijne en betaalba re woning in een straat die de mooiste is van de hele omgeving. Als ze nou de flats in de Van Ho- gendorpstraat zouden afbreken, dan kan ik me dat levendig voor stellen. Het is in die straat een soepzooitje. Niemand maakt er bij voorbeeld de trappen schoon. Dat doen wij in onze straat allemaal." En na enig nadenken relativeert ze: „Maar als ik straks dan toch de straat uitmoet, dan graag naar een vierkamerwoning. Néé, niet naar Groenoord. Daar begint het verval ook al. Bovendien zijn de huren er hoog. Dat kunnen wij niet beta len." Een andere straatbewoner die uit vrees voor het ingooien van de ruiten geen naam in de krant wil, zegt: „De omgeving is verschrikke lijk verpauperd. Regelmatig komt de politie aan de deur hij mensen met een drank- of drugsprobleem. Het is in de buurt een vergaarbak van nationaliteiten en culturen. Ie dereen moet wonen en leven, maar het blijkt dat het in een buurt als de onze niet gezamenlijk kan. 's Avonds durf ik mijn wo ning niet meer uit. Je bent je le ven niet zeker. Ik wil nu in ieder geval zo spoedig mogelijk verhui zen, want zoals het nu toegaat kan het onmogelijk langer." Overval Bewoner Herman van Hofwe gen woont ook vanaf het begin in de Van Limburg Stirumstraat. Hij is evenmin te spreken over de 'overval', zoals hij de inhoud van de brief karakteriseert. „Natuur lijk gingen er geruchten over sloop, maar niet voor onze straat. Het is hier lekker rustig. Nooit geen problemen. Er wonen in deze straat bijna allemaal oudere men sen. Die veroorzaken geen over last." En: „Ik moet nog zien of het allemaal wel doorgaat. Hoewel, waar rook is, is ook vuur. Natuur lijk ga ik straks naar die vergade ring en zal, indien nodig, mijn zeg je doen." Secretaris Wim Elgers van de Wijk- en Bewonersvereniging Wo nen en Leven Nieuwland, beaamt op de hoogte te zijn van de brief. „Bij de vorming van de beheer- plan voor Nieuwland zijn we be trokken geweest. Ook een mogelij ke sloop van woningen is bij ons bekend. Maar een standpunt heb ben we nog niet," zegt hij. „We wachten de informatie-avond af. Natuurlijk staan de belangen van de bewoners bij ons voorop." Jacqueline Lansbergen, chef Be drijfsbureau van het Gemeentelijk Woningbeheer, zegt ten volle te be seffen dat de brief bij de bewoners een schrikreactie teweeg heeft ge bracht. „Maar hoe kim je het an ders aanpakken? Het is niet moge lijk elke bewoner persoonlijk te benaderen." Ze benadrukt: „Het betreft een experimenteel plan, SCHIEDAM Het volledig op vangen van de stofuitstoot door het bedrijf Mineral Services Rot terdam (MSR) is technisch onmo gelijk. Een deskundige van de Dienst Centraal Milieubeheer Rijn mond (DCMR) benadrukte dit gis teravond in het Stadskantoor op een hoorzitting over de vestiging van MSR op het terrein van Wil ton Fijenoord. Ruim honderd be woners benadrukten nog eens dat ze het bedrijf zo dicht bij hun wo ningen helemaal niet zien zitten. Wel is duidelijk uitgesproken dat de jaarlijks te vermalen mine ralen niet boven een vooraf vast gelegde hoeveelheid mag uitstij gen. Gebeurt dat toch, of breidt het bedrijf uit, dan zal het een Nova smeden m i Een van de twee blokjes van elk achttien na-oorlogse portiekwoningen aan de Van Limburg Stirumstraat die op de nominatie staan om te worden gesloopt. waarvan het helemaabnog niet ze ker is of het ooit wordt uitge voerd." Volgens mevrouw Lans bergen zal ongetwijfeld rekening worden gehouden met de wensen van de bewoners die worden weg gesaneerd. „Herhuisvesting en wo ningtoewijzing is een taak van het Gemeentelijke Bureau Huisvesting. Daar hebben wij als woningver huurder niets in te zeggen," wijst ze op voorhand vragen af. Prijskaartje Het project Van Hogendorps- traat en omgeving kan volgens ge meente-woordvoerder Jan Lang straat een schoolvoorbeeld worden voor de aanpak van na-oorlogse wijken. Eind september moet Schiedam het schetsplan, waaraan een prijskaartje komt te hangen van tientallen miljoenen guldens, bij de provincie Zuid-Holland heb ben ingediend. „Met het plan doet Schiedam een gooi naar een finan ciële bijdrage van maximaal vijf ton," zegt Langstraat. „Het plan kan een voorbeeld worden bij de oplossing van problemen die vrij wel alle gemeenten kennen in hun na-oorlogse woongebieden." Het schetsplan van het architec ten- en stedebouwkundige bureau Hoogstad en Van Tilburg past vol gens Langstraat geheel binnen de uitgangspunten van het onlangs ge reedgekomen beheerplan voor de wijk Nieuwland. In dit gebied, tus sen de spoorlijn, Nieuwe Damlaan en Burgemeester van Haarenlaan, staan tien flatgebouwen met m to taal 228 woningen. Twee flatge bouwen vormen de Van Limburg Stirumstraat, die bij afbraak uit het stedelijke stratenplan ver dwijnt, Er komen in de huidige woonblokken slechte drie woning typen voor. In de nieuwe situatie kunnen huurders kiezen uit negen basistypes: eengezinswoningen en diverse typen flatwoningen (waar onder dakwoningen), kopwonin- gen en tuinwoningen. Acht blok ken blijven gehandhaafd. Deze worden ingrijpend gerenoveerd, worden anders ingedeeld en voor zien van een lift. De koppen van twee flats krijgen in de vorm van een halve cirkel een verbinding met meuw te bouwen eengezins woningen. Voorts worden binnen terreinen opgeknapt en eveneens verbeterd. Ook Langstraat benadrukt: „Op dit moment gaat het nadrukkelijk nog om een schetsplan. Over de uitwerking en de financiële haal baarheid zal met de betrokken be woners en instanties nog uitge breid overleg moeten worden ge voerd Bij het provinciaal bestuur en het rijk dringen wij als ge meente aan op een verbeterde fï- nancieringvorm voor het opknap pen van na-oorlogse woonbuurten. Zonder extra financiële steun is het plan zeer moeilijk te realise ren." nieuwe aanvraag voor een Hinder wetvergunning moeten indienen. Werkelijke geluidsoverlast kan het bedrijf niet worden verweten, zo blijkt uit een onderzoek. Hierin is sprake van een geluidsbelasting van 43 tot 45 decibel. Dit is bin nen de norm van 55 decibel dlie voor het toekomstige bedrijven park Vijfsluizen, waar MSR deel van wil gaan uitmaken, gaat gel den nu. Mineral Services vermaalt mi neralen tot verfstoffen. Hierbij komt, volgens een rapport, jaar lijks 5700 kilogram stof vrij. Vol gens de klagers kan deze uitstoot aanzienlijk minder zijn als het be drijf speciale stoffïlters monteer».. Als dit facet niet dwingend in de Hinderwetvergunning wordt opge nomen, laat het bedrijf deze maat regel na. Het zou een gigantische' investering betekenen. Binnenkort publiceert het Schiedamse college een ontwerp beschikking voor de Hinderwet- aanvraag. Hierin gaat het stadsbe stuur gemotiveerd en gekwalifi ceerd in op de ingebrachte bezwa ren. Gedurende twee weken ligt de beschikking ter inzage. Mineral Services Rotterdam wil zich vestiging op een stuk kade van de Wiltonhaven. De scheeps werf heeft dit deel van het terrein niet meer ingebruik. Binnenkort gaan veertig vertegenwoordigers van West en Zuid samen met de gemeente een kleine excursie naar het gewraakte gebied maken. Ook gemeenteraadsleden krijgen het uitstapje aangeboden. Met een druk op de knop heeft wethouder Aad Wiegman gisteravond in de Turkse mos kee aan het Raam de Turkse satellietzender TRT-lnternationaa) op de kabel gezet. In een toespraak sprak de bestuurder (op de foto in het midden op de tweede rij en met snor) de uit ,jat de Turkse samenleving tot in de i»v "ie van dagen mag genieten van de pro gramma's uit het thuisland. „Bij een bezoek van ons aan het migrantencetrwm 'l Parkweg heb ik beloofd zo spoedig mogelyk TRT (Turkse Radio Televisie) op de kabe! te zet ten. Nu is het dan zover," liet de wethouder via een tolk weten aan de tientallen belang stellenden. Schiedam is de eerste gemeente in het Ryn- mondgebied die vanaf 18.00 uur het avond programma doorgeeft. TRT deelt de kabel met RAI-Uno. Het Turkse PvdA-raadslid Ma- hir Engin heeft zich byzonder sterk gemaakt voor de komst van TRT. „Byna dagelijks werd ik aan de broek getrokken met vragen wanneer het programma kwam. De moeite is niet voor niets geweest." De Turkse gemeen schap in Schiedam telt ruim drieduizend mensen. Aan de doorgifte is geen verhoging van de kabelcontributie verbonden. Naast onze bekende badkamershowroom hebben wij nu ook een nieuwe showroom ingericht met ±130 soorten vloertegels van uitsluitend de betere merken en le keus. Ook te zien in onze nieuwe showroom, een compleet aangesloten vloerverwarming. verzorgt ook het leggen en plaatsen van uw vloertegels en vloerver warming. Dit altijd tegen concurrerende prijzen, zoals u dat al 28 jaar van gewend bent. Kom eens langs in onze showroom en laat u eens deskundig voorlichten; kunt u bij slagen, dan krijgt u van een leuke aanbieding, die uw bezoek aan onze showroom zeer de moeite waard maakt. Villeren en Boch Mosa Sphinx Gail Ariostea Imoia Emt! Ceramica* Gardenia* ITALTILE Marca Corona* Certnda* Gor/ano Imoker Azalindus p BADKAMERS ACCESSOIRES DOUCHEKABINES «GEISERS «BOILERS TEGELS Buurt gewekt met lulde kerkmuziek SCHIEDAM - Op de tonen van keiharde kerkmuziek is gis termorgen een aantal bewoners van de Westfrankelandsestraat_ voortijdig gewekt. De schuldige was een 21-jarige buurman, die de geluidsknop van zijn stereo installatie op het maximum^ had gezet voor een geopend raam. De politie maakte een eind aan de kerkelijke ouvertu re en nam de heftig tegenstai a-,, helende man mee naar het bu reau. Daar werd tegen hem een proces verbaal opgemaakt. Schipper vaart doer na- kraken afgemeerd jacht SCHIEDAM Door een ver- keerde manoeuvre kraakte een binnenvaartschipgisteravond in-» het kanaal langs de Buitenha- J venweg een jacht. De schipper gaf aan de Spijkenisser plezier- va ar der te kennen dat hij zijn jacht daar niet had mogen af- meren. Van een regeling van de schade wilde hij daarom niets weten en voer gewoon verder. De politie dacht daar anders over en dwong de schipper aan te leggen in de Buitenhaven van Schiedam. Daar werd de schade alsnog geregeld en kreeg de dorrc.°varen schipper ook een preses-verbaal uitgeschre- ven. s Diefstal graafmachine Ij van het Bolsterrein SCHIEDAM Een aanhang-' wagen, een daarop staande graafmachine en een grote hoe-* veelheid gereedschap zijn weg-» genomen van het voormalige J Bolsterrein aan de Burgemees-* ter Honnerlage Gretelaan, lol-' gens de politie moet de diefstal J tussen vorige week donderdag» en afgelopen dinsdag hebben; plaatsgevonden. Van eventuele, daders ontbreekt ieder spoor, i Koekoeksklok gestolen uit Kringloopwinkel SCHIEDAM Uit de Krin gloopwinkel aan het Wibaut- plein is gisternacht een scan ner, een auto-radiocassettere corder en een koekoeksklok weggenomen. Voor de diefstal werd door de dief de etalager uit vernield. Ghauffeurgaat eigen w verkeerschaos SCHIEDAM Meer dan een uur heeft gistermorgen het verkeer op de Churchillweg in de knoop gezeten. Dit was het gevolg tvan een eigenwijze chauffeur van een zwaar trans port. Het transport was afkom stig van HCG aan de Westfran- kelandsedijk en moest via de 'oortjes' van de Beneluxtunnel naar de rijksweg. Hoewel de chauffeur te kennen was gege ven achter het excorterende po- litiebusje aan te njden, koos hij voor een route over de Burge- meester van Haarenlaan in de richting van de Nieuwe Dam laan en de Churchillweg. DaarJ warenasfalteringswerkzaamhe- den aan de gang en kwam het' transport muurvast te zitten. 'e Passagier gewond bij aanrijding SCHIEDAM Bij een aan* rijding russen een personeneïT- auto en een bestelbusje is een meerijdende man gewond ge raakt. Hij werd overgebracht naar het Schieland-Ziekenhuis. De botsing ontstond op de krui sing Havendijk/Maasboulevard als gevolg van het niet verlenen van voorrang. Forse buit bij twee inbraken Lamarplein SCHIEDAM Gisteren is overdag ingebroken in twee woningen aan het Lamarplein. Een van de woningen werd* vol-' ledig overhoop gehaald. Men mist vijfhonderd gulden aan,' contant geld en voor tweedui zend gulden aan sieraden. Van de andere woning werd even-^ eens het slot geforceerd. Hier was de buit tienduizend gulden aan geld en cheques. 'Anita durft' voor brandweer groot succes< SCHIEDAM De affiches van 'Anita durft. Jij ook?' op de stadsmupi's hebben de gemeen tebrandweer geen windeieren gelegd. De tekst was bedoeld voor het aantrekken van vrij willigers. Het resulteerde in 26 reacties, waaronder 14 van vrouwen. Na een informatie- en selectieprocedure zijn uiteiri- «lelijk 7 kandidaten hier door heen gekomen. Onder de nieu we vrijwilligers zijn 3 vrou wen. Zij krijgen dinsdag de acte van aanstelling overhandigd door commandant Arie Metaal. Het aantal vrouwelijke vrijwil ligers onder de Schiedamse spuitgasten komt hierdoor op vier. Flats wijken voor woon-nieuwbouw v (INGEZONDEN MEDEDELING) CALLEN8URGSTRAAT 80 VLSARDSNGEN Ta 010-4343096 i i c (INGEZONDEN MEDEDELING) Diverse merken uit ons assortiment. Schie 50-52 - 3111 PN Schiedam Tel(010) - 4 73 20 77 kt Uw adviseur P, J, de BruIJn «t it b»H fj i t

Het Vrije volk | 1990 | | pagina 1