'Het is geen echte bende, maar er zal overleg zijn' 'Plan Waterhuishouding nog onvoldoende uitgewerkt' HetYVjleVfolk Braks weg? Vraagtekens bij Portugese kant heroïnesmokkelzaak Schiedam sloopt eerste naoorlogse flats Weerstand tegen spreidings fonds theatervoorstellingen Anderhalf jaar voor fatale aanslag met ijzeren staaf !1 Het Vrije Volk METROPOOL Onderzoek overvallen cafés en benzinepompen richt zich op oud-Hoogvliet :iL)ONDERDAG 13 SEPTEMBER 1990 K PAGINA 3 Controle A 16: 10% te snel Politie heldert mishardeling op Naar tram hollende vrouw aangereden Weer Feyenoord- supporter vast Per spoor van Hoek van Holland naar Gele Zee Dodelijke val met heftruck uit contain -éf i' 4/^a r DORDRECHT Bij een snelheidscontrole met fotora- fdar op rijksweg A 16 (Breda- Botterdam) tussen de Moer- dijkbrug en 's-Gravendeel zijn gisteren tussen acht uur en 'half vier 1170 chauffeurs be- vtrapt op te hard rijden. In to taal passeerden 12.520 perso enen- en vrachtauto's. Ter plaatse mogen perso nenauto's 120 kilometer en vrachtauto's 80 kilometer per uur rijden. In 821 gevallen reed een bestuurder van een personenauto te hard. Het re cord "was 200 kilometer per üur. in 349 gevallen overtrad —een chauffeur van een vracht auto of bus de limiet. De hoog- .""ste gemeten snelheid bedroeg -in deze categorie 118 kilome- »ter per uur. In 112 gevallen "werd de bestuurder door mo torrijders van de politie met- "een aangehouden. Ten aan zien van buitenlandse overtre- '■-ders (65 mensen) werd het zo genoemde lik-op-stuk-beleid toegepast. Zij betaalden 8.310 gulden aan boetes. Door Marcel Potters ROTTERDAM Het doelwit waren vooral cafés, benzinepom pen, snackbars en winkels, maar ook mensen op straat bleken niet veilig. In sommige gevallen werd on der bedreiging van messen en vuurwapens geld afhandig ge maakt. Eén keer werd zelfs een ri- ot-gun op een nietsvermoedende pomphouder gericht. Waarschijn lijk afkomstig uit België, zegt pers officier van Justitie mr G. L. Bou- man, waar wel meer van dat spul vandaan komt. De daders van de lange reeks gewelddadige overvallen in met name Hoogvliet, een groep Antilli aanse jongeren uit het oude deel van de wijk, is de politie inmid dels op het spoor. Al acht verdach ten, in leeftijd variërend van vijf tien tot dertig jaar, zijn aangehou den, voorgeleid en vastgezet. Mr. Bouman zegt dat op deze manier 'een aanzienlijk deel' van de be trokken groep is ingerekend. „Het is geen echte bende," meent hij. „Het is niet zo dat er één man aan de top staat, die zegt wat er moet gebeuren. Maar ze ko men allemaal uit dezelfde wijk, dus er zal best wat onderling over leg zijn. Maar van een' echte coör dinatie van de overvaller! is mij niets bekend." Het rechercheteam, dat ope reert vanuit bureau Hoogvliet, werkt samen met onder meer de rijkspolitie in het district Dor drecht. „Er bestaat niet een heel duidelijk verband tussen de diver se zaken," zegt Bouman. „Het is begonnen met het lastigvallen van m edsen, portemonnees rollen, het één en ander is geësca- Later kwamen de afpersin gen. In totaal zijn op dit moment on geveer twintig zaken bekend. De meeste overvallen, waarbij een paar tientjes tot honderden gul dens werden buitgemaakt, vonden plaats in de buurt van de Wilhelm Teilplaats en de Oude Wal in Hoogvliet en in Rotterdam-Zuid. Zoals in café Baltimore aan de Brielselaan, dat de afgelopen maanden twee keer bezoek kreeg van overvallers. De eerste keer, zegt eigenaar A. Pols, werd 's nachts net voor sluitingstijd onder bedreiging van een mes zevenhon derd gulden afgegeven. De tweede keer liep het echt uit de hand. Drie gemaskerde mannen kwamen wéér net voor sluitings tijd het café binnen, gewapend, maar werden door de hond van Pols aangevallen. Eén van de overvallers schoot de hond dood. Een 36-jarige man, de broer van Pols, werd in de zij geschoten. Het drietal vluchtte zonder buit en werd later door de politie aangehouden. 1 Officier van Justitie mr, Bou man zegt dat het Hoogvliet-team zich niet alleen bezighoudt met het oplossen van de overvallen, maar ook met het voorkomen van nieu we problemen. Op de vraag of dat inhoudt dat er inmiddels in de be trokken groep jongeren is geïnfil treerd, weigert hij commentaar te geven. „Wél kan ik bevestigen dat het aantal aangiften inmiddels af neemt." De schrik onder de caféhouders zit er flink in, constateert Pols. Het café sluiten, zoals een collega slachtoffer overweegt, vindt hij onzinnig ,Ik moet ook eten," zegt hij tot besluit, „en dus kan ik moeilijk de tent dichtgooien." - ROTTERDAM Tegen de 34- jarige Rotterdammer A.M. O. is gisteren voor de rechtbank m Rot terdam een gevangenisstraf van tien jaar geëist voor de s.xiokkei van in totaal 66 kilogram heroïne uit Nederland naar Portugal. De •verschillende transporten vonden Volgens officier van Justitie me vrouw mr. J. Mooijen per auto plaats in de periode eind 1987 tot midden vorig jaar. O. is volgens de aanklaagster één van de hoofdverdachten in de ze internationale drugslijn. De Rot- terdammér ontkende aan het be gin van de zitting elke betrokken heid bij deze zaak. Hij weigerde verder elke vraag van de president van de rechtbank te beantwoor den. In deze zaak werden tien ver dachten aangehouden: vier in Ne derland, één in West-Duitsland en vijf in Portugal, onder wie de broer van O, in Lissabon. De man die-«in- -West-Duitsland vastzit 'wordt -ervaïi' 'Verdachrde koerier te zijn geweest." Vooral de-verklaringen van de verdachten in-Portugri bleken tij dens de zitting belastend voor O. De Rotterdammer 2ou volgens hen de transporten vanuit Nederland hebben geregeld, maar uit geen en kele verklaring bleek van wie O. de heroïne dan weer betrok en uit welk land de drugs afkomstig wa ren. De advocaat van 0. bepleitte vrijspraak. Mr. J. Jahae stelde dat de verklaringen van de verdachten in Portugal volstrekt onbetrouw baar waren. De raadsman beschuldigde de verdachten in Portugal ervan dat zij 'een akkoordje hadden gesloten' met de politie en justitie in Portu gal om 0. te belasten. Daardoor zouden ze zelf een langdurige ge vangenisstraf kunnen ontlopen en hadden de opsporingsambtenaren een hoofdverdachte in deze zaak, aldus de advoca? Volgens hem ->aseert ook mr. Mooijen de vervolging van O. en kel en alleen op deze leugenachtige verklaringen, want bewijsmidde len tegen zijri client werden in Ne derland en Portugal niet gevonden De rechtbank doet op 26 sep tember uitspraak. - - w ROTTERDAM Drie mannen die afgelopen zondag een 32-jarige Rotterdammer ernstig hebben mis handeld in de Jonker Fransstraat, zijn door de politie gepakt. Het gaat om drie Rotterdammers van 19, 21 en 27 jaar. Het drietal wordt poging tot doodslag ten laste 'gëlegd. ROTTERDAM Een 52-jarige vrouw is gisteren op de Vlietlaan in Rotterdam ernstig gewond ge raakt nadat zij hollend een tram probeerde te halen. De vrouw werd daarbij aangereden. Met meerdere bekkenfracturen is zij opgenomen in het IJssellandzie- kenhuis. - Een 18-jarige voetganger op de Crooswijkseweg werd gisteren ge schept door een motorrijder, pe voetganger liep een schedelbasis- fractuur op. De 34-jarige motorrij der ging onderuit, waarbij hij zijn pols brak. ROTTERDAM De Rotter damse politie heeft inzake de 'Driebergense bomaffaire' gisteren ópnïeuw een jeugdige Feyenoord- fan aangehouden. De twintigjarige B', V. is de vijfde Rotterdamse sup porter die ervan wordt verdacht betrokken te zijn geweest bij het vervaardigen en lanceren van een zelfgemaakte bom, die zondagmid dag een 55-jarige stadgenoot aan hét been verwondde. Volgens V. zou er eerder op de zelfde dag een soortgelijk projec tiel tot ontploffing zijn gekomen op het Beursplein. De politie trekt deze bekentenis echter sterk in twijfel. - Met,de vier andere verdachten, die dinsdag bekenden als kwartet te hebben geopereerd, is V. van daag voorgeleid aan de officier van Justitie, die allen mishande ling en overtreding van de Wet Wapens en Munitie ten laste heeft gelegd. BEIJING In het westen van China is woensdag een 460 kilometer lang spoorlijn- trace in gebruik gesteld, dat de ontbrekende schakel vorm de in de treinverbinding van West-Europa met China. Het is nu mogelijk om per trein van Hoek van Holland via Moskou en Beijing recht streeks naar de Chinese ha venstad Lianyungang aan de Gele Zee te reizen, een afstand van elfduizer 5 kilometer. Met de aanleg van het tracé werd begin jaren zestig al begon nen, maar d ">r de Sovjet-Chi- nese spanningen kwam het project lang sul te liggen. In de zoveelste affaire Braks sorry, maar we zijn een beetje de tel kwijtgeraakt speelt een invloedrijke tijdsfactor mee Volgende week maandag moet de geplaagde minister zich verde digen voor de vaste Kamercommissie voor Visserij. Twee veron derstellingen liggen voor de hand: het CDA blijft de eigen man steunen en de oppositiepartijen houden vast aan hun vernieti gende oordeel. Dat betekent dus dat het woord maandag aan de PvdA is. Op zich is het al moeilijk om politiek vonnis te wijzen, maar volgende week maandag is het extra moeilijk. Het is de dag voor Prinsjesdag! Kan de PvdA het zich veroorloven om juist op die dag een CDA-minister te laten vallen? Het gevolg zal zijn dat de Troonrede en de miljoenennota geheel in de schaduw ver dwijnen. Bijna een belediging van het staatshoofd. Natuurlijk zijn er trucs denkbaar. Zoals Joop den Uyl moeilijke zaken altijd over een weekend heentilde, kan de affaire-Braks over Prinsjesdag worden heengetild. Formeel kan de PvdA aan voeren dat in een Kamercommissie nooit een motie van wan trouwen of afkeuring aan de orde kan komen, daarvoor is een zitting van de hele Tweede Kamer nodig. Op voorhand kan die uitweg zwak worden genoemd. Voor niets en niemand is het goed om affaires langer te laten slepen dan nodig; voor de coalitie niet, voor het aanzien van de politiek niet en zelfs ook voor Braks zelf niet. Daarom dient de PvdA nu de balans op te maken. Daarin kan ook al de verdediging van Braks worden betrokken. Als de verhouding tussen de coalitie genoten goed is, moet Kok nu al aan Lubbers kunnen vragen of Braks met iets gaat komen dat op een sluitend excuus lijkt. Zo niet, dan rest slechts het advies aan de premier om de schade aan de coalitie te beperken. Het is dan aan Lubbers om Braks in ernstige overweging te geven de eer aan zichzelf te houden. Deze redenering volgend kunnen de komende dagen vooral con clusies worden getrokken uit dingen die NIET gebeuren. Als Braks blijft zitten waar ie zit en zich maandag gewoon meldt voor een verantwoording, kunnen we er gevoegelijk van uitgaan dat de PvdA achter gesloten deuren te kennen heeft gegeven ge noegen te nemen met de zoveelste verdediging van de land bouwminister. Een deel van de wyk Nieuwland met zijn eenvormige nieuwbouw uit de jaren vijftig. Links, tegenover de parkeerplaats bij het niauwe politiebureau, ligt aan de zuidzijde van de spoorbaan het voor het experi ment uitgekozen buurtje ingeklemd tussen NS-station Schiedam-Nieuwland, de tunnelweg in de Nieuwe Damlaan en de grote doorgaande weg Burgemeester van Haarenlaan. De twee dwars staande flats (zie pijlen) gaan tegen de vlakte. Door Rein Wolters SCHIEDAM Ouderdom van woningen is nu ook in Schiedam niet langer uitsluitend de reden voor sloop. Om de verpaupering in de eerste na-oorlogse uitbreidings wijk Nieuwland tegen te gaan, heeft de gemeente een experimen teel vernieuwingsplan ontworpen voor een van de buurtjes. Hierin maken twee gebouwen van elk achttien flatwoningen uit 1956 plaats voor 35 eengezinswoningen. De andere 192 flatwoningen wor den ingrijpend gerenoveerd, op nieuw ingedeeld. Soms op de bo venste etages voorzien van dakter rassen en op de begane grond van tuinen. De buurt achter het NS-station Nieuwland moet hierdoor een nieuw woonelan krijgen met keuze uit negen verschillende woningty pen. De woningbouw van nu heeft slechts drie varianten. Het experi mentele plan gaat deze maand ter goedkeuring naar de provincie. De gehele wijk Nieuwland in Schiedam telt achtduizend, vrijwel uniforme woningen. In de periode van ernstige woningnood zijn deze na de Tweede Wereldoorlog uit de grond gestampt. Hoewel kwalita tief nog goed is, voldoen ze niet meer aan de eisen van deze tijd. Er zijn al verschillende complexen gerenoveerd en bijvoorbeeld van liften voorzien, maar sloop van nog meer woonblokken om ruimte te krijgen nie we laagbouw sluit Schiedam m de toekoipst niet uit. Door crnieuwen en uitbrei den zijn woningvoorraad hoopt ut, stad de verhuurbaarheid te vergroten. Hele delen van de wijk zijn nu verpauperd. Voor de relatief goedkope huurwoningen bestaat met name in de hogere in komensklassen geen interesse. Rot terdam heeft in Hoogvliet een der gelijke nieuwe vorm van stadsver nieuwing in gang gezet. Daar zijn de eerste nieuwe laagbouwwonin- gen gisteren opgeleverd. ROTTERDAM - Het voorstel van minister d'Ancona (WVC) om een fonds in het leven te roepen voor een betere spreiding van theatervoorstellingen lijkt niet le vensvatbaar. Dat viel af te leiden uit de forumdiscussie die gister middag tijdens het Theaterfestival in Rotterdam gevoerd werd. Vol gens* ambtenaar George Lawson, hoofd podiumkunsten van WVC, maakt de weerstand in de theater wereld tegen zo'n afname- of pro grammeringsfonds de instelling er van twijfelachtig. Weliswaar blijft het voorstel vooralsnog gehand haafd, .rnaar er zal,zo,steldé hij, gezocht worden naar alternatieven om hetzelfde doel te bereiken. Hoewel' de vereniging van schouwburgdirecteuren, de VSCD, in principe voorstander is, zoals voorzitter Firn van Klink meedeel de, kan het voorstel op weinig bij val rekenen. Een aantal schouw burgdirecteuren beeft al laten we ten het standpunt van de vereni ging niet te delen. Maar vooral de toneelgezelschappen zien niets in het voorstel. Het afnamefonds zou immers voor een deel bekostigd moeten worden uit de subsidies aan de gezelschappen. Op die ma nier hoopt WVC geld vrij te maken om met name een twintigtal grote schouwburgen financieel te kun nen ondersteunen. Een verruimd budget zou de theaters dan in staat stellen meer gesubsidieerde voor stellingen op het programma te zetten. De toneelgezelschappen zouden daardoor vaker in het land moeten spelen en een betere beta ling voor hun produkties tegemoet kunnen zien. Ook omdat de enige theaterma ker in het forum (Gerardjan Rijn- ders van Toneelgroep Amsterdam) het op het allerlaatste moment liet afweten, waren de deelnemers het er snel over eens dat de verbete ring die WVC met het fonds be oogt, nodig is. Een grotere 'maat schappelijke respons' en een bete re spreiding van het theater zou den nagestreefd' moeten worden. Maar zowel Walter Etty (ex-wet houder van Financiën in Amster dam) als onderzoeker Hans Onno van den Berg meenden dat het af namefonds daar niet het juiste middel voor zou zijn, omdat dat vooral tot meer bureaucratie zou leiden. ROTTERDAM Stuntwerk met een vorkheftruck in een hangende container heeft gisteren in de Rijnhaven in Rotterdam het leven gekost aan de 24-jarige bestuurder. Wegens een defecte lift had hij ervoor geko zen om zijn voertuig per container naar de tweede verdieping van een loods met tapijten te laten hijsen. Bij het wegrijden op de gewenste hoog te bleek de laadkist niet stevig genoeg verankerd, waardoor die begon te kantelen en de vorkheftruck er achterwaarts uit rolde. De chauffeur zag geen kans zich te bevrijden en ontkwam daardoor niet aan de val. Ar beidsinspectie en rivierpolitie stellen een onderzoek in. ROTTERDAM De rechtbank in Rotterdam heeft gisteren een 29-jarige Rotterdammer veroor deeld tot achttien maanden gevan genisstraf. Tijdens een ruzie over de nog'-Steeds niet betaalde schade auto stak de Rotterdam- op 13 mei een ijzeren staaf het geopende autoraampje van de bestelauto van zijn stadge noot R. van den Berg. De staaf doorboorde het oog van Van den Berg, die twee dagen later over leed aan hersenletsel. De rechtbank achtte zware mis handeling de dood tot gevolg heb bend bewezen. De officier van Jus titie eiste twee weken geleden vier jaar gevangenisstraf wegens doods lag In het vonnis heeft de recht bank rekening gehouden met het feit dat de Rotterdammer, die als een rustig en evenwichtig man be kend staat, niet eerder met justitie in aanraking is geweest. Volgens de psychiaters die de verdachte hebben onderzocht werd de man overvallen door een uitbarsting van v oede, waardoor hij verminderd toerekeningsvat baar werd. De rechtbank nam de ze conclusie over. Aanleiding voor de fatale ruzie was het feit dat de vader van het slachtoffer rond Kerstmis vorig jaar met zijn bestelbus de gepar keerde auto van de Rotterdammer had Aangereden. Alle pogingen van K. om de schade vergoed te krijgen mislukten. Toen de verdachte het busje op 13 mei weer voor de deur van zijn huis zag staan en de scha de wilde regelen, kreeg hij de fata le ruzie met Van den Berg jr. T Een Chines conservator werkt, met handschoenen aan, in museum Boymans-van Beuningen aan het ophangen van een op zijde geschil derd portret van keizerin Xiaoxian Qianlung. De tentoonstelling De Verboden Stad gaat zondag open. ROTTERDAM 'Niet weer een ilan dat niet wordt uitge voerd'. Zo reageert de Zuidholland- se Milieufederatie (ZHM) op he; nieuwe Provinciale Waterhuishou dingsplan. Volgens de milieufede ratie, een koepelorganisatie voor milieugroepen in Zuid-Holland, is het nieuwe integrale plan om de kwaliteit van de wateren in de provincie -te beheren 'een goede eerste stap', maar verdient het nog de nodige uitwerking. De milieufederatie heeft de pro vincie gevraagd om aan dit plan een uitvoeringsprogramma met duidelijke en controleerbare tus senstappen toe te voegen, zodat het niet meer kan gebeuren dat er plannen worden gemaakt die ver volgens niet worden uitgevoerd „Want dat was het droeve lot dat hetWaterkwaliteitsplan 1985 ten deel viel," stelt de federatie. Verder wil de milieufederatie dat de provincie en het rijk het zo genoemde voorzorgsprincipe on derschrijven. Volgens dit principe kan de lozing van een stof al wor den verboden als er twijfel bestaat, over de schadelijke effecten die' deze voor het milieu kan hebben en is het niet nodig wetenschappe lijke bewijzen af te wachten. Volgens waterspecialist H. Mui lerman van de milieufederatie gaat het provinciale plan be trekking tot de bescherming van het grondwater lang niet ver ge noeg. „Grondwater is in de provin cie in ernstig gevaar," zegt hij. „We verspillen nog veel te veel van dit kostbare water. Onttrek king van grondwater voor andere doeleinden dan voor drinkwater dient verboden te worden." Ook de landbouw en het ver keer moeten door de provincie be ter worden aangepakt, stelt de ZHM. De neerslaande luchtveront reiniging en meststoffen en bestrij dingsmiddelen die meespoelen met de regen vormen een ernstige be dreiging van de waterkwaliteit waartegen nog veel te weinig wordt ondernomen. De milieufederatie vraagt zich ook af hoe de provincie haar ver plichtingen denkt waar te maken ten aanzien van het Rijn Actie Plan (RAP), een internationale af spraak tot zeventig percent minder lozing in 1995 van lood, kwik, cad mium en dioxine. Hierover wordt niet gesproken in het nieuwe Pro vinciale Waterhuishoudingsplan. 't Regent CV-ketels! Vl, V j i •A- i-F I 1 W I t iïij fJO, yCi -o (INGEZONDEN MEOEOEUNG) AS OP Want iedereen kiest de Radson NOXHR Hoog Rendement, dus Superzumig Milieuvriendelijk Overal royaal warm water Plus f 350,- subsidie1 Voordelig en milieubewust genieten van het hoogste warmtekomfort Kies Radson' Voor folders over de Radson NOX HR CV ketels en kombis belt u 04760 - 8 84 84 Of vraag uw installateur RADSON spurt nenegle rO

Het Vrije volk | 1990 | | pagina 2