Wethouder Re nhout boos op Bewonersveren iging Oost 'Met Bonsai-boompje krijg je een relatiè' 1 HORNBOOK „Waarom zo'n negatief beeld geven van de eigen wijk?" Kruisingen en wegen na aan passingen overzichtelijker Het Vrije Volk SCHIEDAM Oudste bridgeclub jubileert: 45 jaar FABER Achtervolging met 200 km/uur Havenbedrijf: actie tegenyqrjqedering W8 PAGINA 4 VRIJDAG 14 SEPTEMBER 1990 Buit bij inbraak woning: 55.000,- SCHIEDAM Uit een woonhuis aan het Broersvest in Schiedam is bij een inbraak een geldbedrag gestolen van 35.000 gulden. Daarnaast werd ook nog voor 20.000 gulden aan sieraden meegenomen. Wandelend echtpaar beroofd van video SCHIEDAM Een 27-jarige man is gisteren in het Prinses Beatrixpark van zijn schouder tas" met ruim tweeduizend gul den aan video-apparatuur be roofd. Met zijn vrouw en doch tertje was hij aan de wandel, toen twee mannen op de brom fiets hen inhaalde. De duopas sagier greep de tas. Omdat de man, die het dochtertje op de arm droeg, dreigde te vallen, liet hij de tas los. Van de over vallers ontbreekt elk spoor. Aanhanger met ijzer uit bocht Kethelplein. SCHIEDAM Vermoedelijk als gevolg van een te hoge snel heid is gistermidsdag op het Ke- thelplein bij de Beneluxtunnel een aanhanger met oud ijzer ge kanteld. Twee toevallig passe rende kranen hebben de wagen weer overeind gezet. Het ver keer ondervond anderhalf uur vertraging. Man in huiskamer oog in oog met inbreker SCHIEDAM Omdat hij wakker werd van gestommel in de'huiskamer, ging gisteravond een 43-jarige bewoner van de Aleidastraat polshoogte nemen. Hij kam oog in oog te staan met een ongeveer vijftienjarige in breker. Deze koos het hazepad. De bewoner gaf het na een kor te achtervolging op. Harpe Davids treedt op in De Efteiing SCHIEDAM Wie zaterdag wil genieten van de muzikale klanken van de muziekvereni ging Harpe Davids, zal moeten afreizen naar het pretpark De Efteiing in Kaatsheuvel. De 120 leden tellende vereniging treedt vier keer een half uur op. Het harmonie-orkest presenteert zich vervolgens op maandag 17 september in het wijkgebouw De Erker aan de Jan van Aven- nesstraat. De vereniging musi ceert ook tijdens de open dag bij het nieuwe hoofdbureau van politie aan het Bijdorpplein op zaterdag 22 september. Avondmuziek in dorpskerk Kethel SCHIEDAM De serie 'avondmuziek' start op zondag 16 september in de Dorpskerk aan het Noordeinde te Kethel. Dat gebeurt met werken van Palestrina, Byrd, Schütz, Men delssohn, Reger en Distier. Aanvang 19.00 uur. De toegang is gratis, maar bij het verlaten van de kerk vindt wel een col lecte plaats. Denen bezoeken molens Schiedam SCHIEDAM Vijftig Denen brengen maandag een bezoek aan. de Schiedamse molens. Zij zijn in hun land werkzaam in musea en in molens en maken op twee schepen een studiereis door Nederland. Hun reis voert onder meer langs Nieuwegein en Kinderdijk. Hun speciale be langstelling gaat uit naar de hoogste molens van de wereld, zoals die in Schiedam staan. Burgemeester Reinier Scheeres ontvangt de gasten, die om streeks 17.00 uur de Buitenha ven binnenvaren. Aan de Noordvestgracht meren de twee schepen af, waarna het gezel schap wordt ontvangen in mo len De Vrijheid. Auto gestolen SCHIEDAM Bij Auto Am bacht aan de Bettoweg is is gis teren een geparkeerd staande Austin Maestro gestolen. De wagen is 22.000 gulden waard enheeft als kenteken TD-75- BF.; Singelkwartier houdt klaverjas-contactavond SCHIEDAM Leden, dona teurs en genodigden zijn maan dagavond welkom op de con tactavond van de klaveijasver- eniging Het Singelkwartier in zaal Marijke aan het Broers- veld. Aanvang 19.30 uur. Er wordt geklaverjast in drie keer zestien speelbeurten. Het in schrijfgeld bedraagt voor leden en donateurs drie gulden. Niet- leden betalen vijftig cent meer. Er zijn huishoudelijke artikelen als prijzen beschikbaar. SCHIEDAM D66-wethouder Adri Reijnhout (Stadsvernieuwing) is flink boos op uitlatingen van de Bewonersvereniging Oost in de plaatselijke media. Morgen brengt de wethouder en zijn raadscom missie een werkbezoek aan Oost. Hierop vooruitlopend is door de bewonersvereniging een aantal fa cetten in de stagnerende stadsver nieuwing in de openbaarheid ge bracht. „De bewonersvereniging Schie- dam-Oost verkiest kennelijk stem mingmakerij boven behoorlijke in formatie-uitwisseling en overleg," reageert de wethouder via zijn woordvoerder Theo Reyman. Reyman: „De wethouder be treurt dat het bestuur van de be wonersvereniging via de plaatselij ke media zo'n negatief beeld geeft van de eigen wijk. Die toonzetting schept geen goed klimaat voor het gesprek van morgen met de leden van de raadscommissie," Hij legt verder uit: „Bovendien bevat de informatie, die van de kant van de bewonersvereniging wordt gege ven, een aantal feitelijke onjuist heden. Reijnhout zal hier zaterdag tijdens het bezoek zeker op in gaan." Op voorhand geeft de wethou der aan dat er in de afgelopen ja ren vele projecten in de wijk Oost door de gemeente zijn gereali seerd. Zonder te streven naar vol ledigheid somt hij op: „De nieuw bouw aan de Stationsstraat, de re novatie van een complex van 305 woningen van de Woningbouwver eniging Schiedam, een groot aantal complexen van Gemeentelijk Wo- ningbeheer, nieuwbouw aan de Laurens Costerstraat en omgeving, Land van Ris, nieuwbouw aan de Singel, bejaardenwoningen aan de Wattstraat en particuliere woning verbeteringsprojecten aan de Oos terstraat en omgeving." Reijnhout erkent dat de finan ciële situatie van het stadsvernieu wingsfonds het nodig maakt om plannen minder snel tot uitvoering te laten komen. De wethouder: „Overigens tracht de gemeente om de pijn zoveel mogelijk over de stadsvemieuwingswijken te verde len." Hij benadrukt: „Dat er wij ken zijn, die de indruk hebben te worden achtergesteld, berust eer der op emotionele dan op feitelijke gronden." Reijnhout zegt dat hij ondanks de gekozen opstelling van de bewonersvereniging morgen toch hoopt een zinvol gesprek te kunnen voeren.De bewonersver eniging was vanmorgen niet be reikbaar voor commentaar. SCHIEDAM Het verkeer moet in de komende weken op di verse wegen en wegkruisingen re kening houden met vertraging. Er worden werkzaamheden uitge voerd met als doel de diverse ver keerssituaties overzichtelijker te maken. Met de uitvoering van het karwei wordt gestart op woensdag 19 september. De 's-Gravelandseweg hij de op en afritten van rijksweg A 20 en het kruispunt met de De Brauw- weg word Cu als eerste aangepast. Er komt een betere wegmarkering met duidelijke opstel- en invoeg- stroken. Deze kruising is de ge vaarlijkste in de gemeente. Ook het kruispunt Nieuwe Damlaan/- Mgr. Nolenslaan wordt overzichte lijker gemaakt en zal daarna ge makkelijker zijn over te steken. Op de Koemarkt, ter hoogte van de Buitenhavenweg, wordt een ribbelmarkering aangebracht. De ze moet automobilisten waarschu wen pis zij buiten hun rijbaan rij den. Om te voorkomen dat auto mobilisten, die vanuit de Burge meester Honnerlage Gretelaan de verkeerde rijbaan van de's-Grave- landseweg opdraaien, wordt een extra duidelijke markering aange bracht. Ook de kruisingen Burgemees ter van Haarenlaan/Parkweg enj_ Burgemeester Knappertlaan/- Aleidastraat zullen overzichtelijker— worden gemaakt. Het noordelijk"1' fietspad op de kruising Churehillweg/Prinses Beatrixlaan wordt verbreed, waardoor fietsers ter plekke beter kunnen overste ken. Verder worden waarschu wingsborden geplaatst op over steekplaatsen waar verkeersbriga- diers actief zijn. Deze maatregelen zijn een di- reet voortvloeisel uit de 'Actie -25%', waarmee het rijk het aantal verkeersla chtoffers in Nederland probeert terug te dringen. Gemeen ten die effectief aan de actie mee doen, omvangen van het rijk een extra premie. Schiedam heeft voor zijn inspanningen in de afgelopen driejaar 215.000 gulden gekregen. Daarnaast ontving de gemeente ook nog eens 160.000 gulden voor verbetering van wegvoorzienin- gen. SCHIEDAM Met een bridge drive en aansluitend een feest avond vieren de leden van de Bridgevereniging Schiedam-West zaterdagavond in het Novotel het 45-jarig bestaan. Het is de oudste vereniging van Schiedam en te vens een van de eerste in Neder land. Vanuit een kleine vrienden club is de vereniging uitgegroeid tot een volwaardige bridgevereni ging, waar zowel de beginnende bridger als de gevorderde wed strijdspeler aan zijn trekken komt. Schiedam-West is aangesloten bij de Nederlandse Bridge Bond en biedt de leden, naast de wekelijkse clubavonden, alle faciliteiten the met het lidmaatschap van de NBB samenhangen De aandacht gaat echter niet alleen uit naar wed- strijdbridge. Op de clubavonden"*" heeft ook de 'thuisbridger' zijn plaats Met spelers van het eigen niveau wordt wedstrijdbridge ge-"^ speeld, waarbij de gezelligheid voorop staat. De vereniging houdt* ook cursussen waar men bridgen'" kan leren of het spelpeil op een hoger niveau kan brengen. De Bridgevereniging Schiedam-* r West houdt de wekelijkse club avond op donderdag in de boven- zaal van de sporthal Margriet. Aanvang 19.30 uur. De ledenstop is onlangs opgeheven. Inlichtingen worden verstrekt door mevrouw Broeren-van Leeuwen, telefoon nummer 01899-17751. SCHIEDAM 'De' directed is' 24 jaar oud,''komt?1 uit 'Rhoón-en heeft twee visitekaartjes: een in het Nederlands en een ür her Chi nees. Executive Manager is de functie die hij zich toebedacht heeft. „Kijk," wijst hij aan, „Dit is het karakter voor Bonsai. Grappig hè?" Gedreven heent hij door de be nauwd warme kas van zijn bedrijf, het China's Bonsai Centre. Alom miniboompjes, zo ver het oog reikt. Geen duizenden, maar tien duizenden, in alle denkbare soor ten en maten. Zowel binnen als buiten de kas staan her en aer ver spreid open houten kratten, vol met de kenmerkende, ondiepe aar dewerken potten. Komen net als de boompjes per container in Rot terdam aan, rechtstreeks uit Sjang hai. Liefderijk, als was het een ba by, pakt Erik van der Pol een boompje op. „Met een bonsai boompje krijg je vroeg of laat een relatie. Het is een soort klant van jt." verklaart hij*. „Als je ze jaren lang v -zorgt krijg je er een band mee. Het wordt helemaal jouw boom, omdat je hem zelf vorm geeft." Da's dus een andere hobby als geraniums kweken. Al was het al leen maar vanwege de astronomi sche prijzen die voor de boompjes betaald worden. Dat begint bij 50 gulden en eindigt bij een slordige 25 mille. Trots showt Van der Pol een van zijn "topmodellen*. De leek zal er niet meer in zien dan een onooglijke knoestenstronk met een paar verdrietige uitlopertjes, maar liefhebbers tellen er zonder blik ken of blozen 10.000 gulden voor neer. „Vanwege het fraaie even- Prisma HL v. Kooif showroom er.«no, Oosthavenkade 14 "gay Vlaardmgen W 4343213 Bdnèai-xmporteur Erik van der I Pol'metrde Chinèsë e pertSun" 5 Jiang'Horig.' y,BeNederlahdse1 particulier betaalt geen 10.000 gulden voor een boompje. Ook geen 2000 gulden trouwens." wicht," legt de directeur uit, om vervolgens in lyrische bewoordin gen de bijzondere harmonie in de compositie te bezingen. Want daar gaat het om: alles moet perfect in verhouding zijn. Bonsai is geen naam voor een be paalde soort boom, maar voor een cultuur. In principe is elke boom geschikt om in miniatuur-vorm ge kweekt te worden, maar men kijkt vooral uit naar naar soorten met decoratieve hast en blaadjes, die bovendien het snoeien goed kun nen verdragen. Om de subtiele proporties met te verstoren mogen de blaadjes ook niet te groot zijn. Door de wortels weinig ruimte en voeding te bieden groeit de boom zeer langzaam en ontstaan de ka rakteristieke gedrongen "ormen. Van der Pol is een adept. Hij heeft er geen enkele moeite mee om wekelijks zo'n 60 tot 80 uur tussen zijn handelswaar door te brengen. En het begon nog wel al lemaal zo onschuldig. Samen met zijn huidige compagnon dreef Van der Pol een heel gewoon tuincen trum, totdat het tweetal besloot om een container Bonsai-boompjes uit China te laten 'komen, 'om het eens te uroberen'. Dat iniatief sloeg zo goed aan dat binnen de kortste keren de Bonsai-tak van het bedrijf verzelfstandigd werd. Euromast Het Centrum trok in bij de drij vende Chinees aan de voet van de Euromast, maar een jaar geleden werd de ruimte daar te krap en verhuisde men naar de huidige lo- katie op het industrieterrein aan de 's Gravelandsepolder in Schie dam. Bovendien schakelde het be drijf over van Wering aan parti culieren naar groothandel en ex port. Van der Pok „Niet om het een of ander, maar particulieren komen soms 50 keer terug met zo'n boompje. Die service konden we niet leveren. De export is steeds belangrijker geworden, we leveren nu door héél Europa. Met de groothandel erbij gaan er zo'n 70.000 boompjes per jaar de deur uit." Omdat ze graag willen weten wat ze precies inkopen maken Van der Pol en zijn compagnon jaar lijks drie reizen naar China. Tijd voor toeristische uitstapjes is er niet, want ze moeten in zo kort mogelijke tijd het hele land doortrekken.Overal bezoeken ze kwekerijen. In het uiterste noor- deifva China bekijken ze de win terharde* boompjes, in het zuiden de tropische soorten en in het mid den de variëteiten die het best ge dijen in een gematigd klimaat. Zaken doen in China, dat was even wennen. „In China kun je geen zaken doen zonder goede re latie met de mensen. Respect komt op de eerste plaats," vertelt de jon ge ondernemer. „Dus niet de kas instiefelen, even aanwijzen watje wilt hebben, inpakken en wegwe zen. Het gaat allemaal heol voor zichtig, en nooit direct. De eerste dag datje komt ga je een hele *n'd dag theedrinken. Dan wordt er ge sproken over de natuur, de fami lie, kinderen, koetjes, kalfjes, en wat al niet, maar één onderwerp is taboe: bonsai. De tweede dag zeggen zij dan een keertje terloops: 'Oh ja, wij hebben nog wat bonsai staan, heeft u daar misschien be langstelling voor?' Maar het liefst zouden ze je eerst nog de hele streek laten zien Het bedrijf heeft inmiddels een goed contact opgebouwd met de di verse Chinese kwekerijen. Zo goed zelfs dat een kwekerij zijn voor man, de 36-jarige Sun Jiang Rong, voor drie maanden bij het Schie damse centrum gedetacheerd heeft. Sun, die geen woord Neder lands spreekt, moet de vijf perso neelsleden van het Bonsai Centre bijscholen in de verzorging van de boompjes en de duurdere soorten bijsnoeien en met diverse kunst grepen weer in model brengen. „Een soort service-monteur dus," omschrijft Van der Pol de functie van zijn oosterse gast. „Want de juiste vorm erin bren gen, dat kan je als Hollands r niet." De boompjes die me per con tainer arriveren (45CX1 stuks per keer, 15 containers per jaar) krij gen in het Centre eerst een tijdje rust Ze hebben een reis van 4 tot 8 weken zonder verzorging achter de rug en verkeren bij aankomst meestal in slechte conditie. Meest al kost het twee maanden om ze op te kalefateren, maar bij sommi ge exemplaren kan het uitlopen tot twee jaar. De vaderlandse hobbyist richt Zn h doorgaans op de niet al te du re types, weet Van der Pol inmid dels. „De topmodellen gaan vrij wel uitsluitend naar bedrijven en chique boutiques in Antwerpen en Parijs. De Nederlander blijft een nuchtere en kritische consument. Die betaalt geen 10.000 gulden voor een boompje. En ook geen 2000 trouwens," Het China's Bonsai Centre verzorgt vrijdag 14 en zaterdag SCHIEDAM Een 42-jarige ^dronken automobilist uit Schie dam heeft de politie vannacht ste vig in beweging gehouden. In zijn woonplaats onttrok hij zich met hoge sfaelheid aan een controle en ging er vapdopr in de richting van RotterdamI*Achtervolgd door vier 15 septemberW.bonsai-s^ih^^ra^otterdamse poli- bij tuincentrum Ted Kop Jansen aan de Kromme Zandweg 81 in Rotterdam Charlois. 'Boompjesdokter' Sun Jiang Rong zal aanwezig zjjn om belangstellenden van advies te dienen en het nodige snoeiwerk te verrichten. tiewagens**schöot hij bij het Gies- senplein rijksweg A 20 op in de richting van Vlaardmgen. Omdat de snelheid boven de tweehonderd kilometer per uur lag, haakte ook de intussen gewaarschuwde Vlaar- dmgse politie af. In Maassluis werd hij tenslotte door de politie uit die plaats klemgereden en gear resteerd. ROTTERDAM JOnder het motto 'Verloedering? neel' wil het gemeentelijk Havenbedrijf" een halt toeroepen aan de vervuiling van het Rotterdamse havengebied. Het bedrijft Wili niensen beWust maken van de në'gêtöëM gevolgen die het storten van onder andere puin, huisi^l PP het milieu hebben. vf.4 r ,r+ De kunstenaar Hans Citroen van het collectie Kunst &Vaar- werk heeft een. speciaal bord ont worpen waarvan er in het haven gebied honderdvijftig worden ge plaatst. Op de borden staat met grote letters het thema van de ac tie aangegeven. Ze worden met na me neergezet op plaatsen waar vaak illegaal wordt gestort. Directeur Jaap ter Linden van het Natio naal Schoolmuseum in Rotterdam vertelt re gelmatig in deze krant over beroemde voor werpen uit de rjjke verzameling van zjjn museum, of over op vallende nieuwe aan winsten. Door Jaap ter Linden Op de foto ziet u een voorwerp, dat bekend staat onder de naam horn book, een Engelse naam dus voor een ook m Nederland veel ge bruikt leermiddel. Hoe vreemd het ook mag klinken, er is eigenlijk geen goede Nederlandse naam voor bekend. Waarschijnlijk noemde men ze ABC-plankje of ABC-bordje Ze werden gemaakt door op een plankje, meestal van ei kehout, een papiertje te leggen waarop een alfa bet was gedrukt, dat werd afgedekt met een plaatje hoorn. Het ge heel werd met koperen stripjes vastgezet. Door de horens van koeien te koken, ont staat een dikke brei, die in allerlei vormen kan worden gegoten. Zo ontstaan dan kammen, brilmonturen en derge- lijken. Men kan die vloeibare massa echter ook in dunne plakken walsen. Er ontstaat dan een heldere doorzichti ge laag, die een uitste kende bescherming biedt en het voordeel heeft niet zoals glas breekbaar te zijn. De ABC-plankjes zijn in de loop van tijden in miljoenen exemplaren in Engeland en Neder land gemaakt. Ze wa ren heel goedkoop en werden dus niet be waard. Dit is een reden dat ze nu zo buitenge woon zeldzaam zijn ge worden. Zeker in Ne derland, waar waar schijnlijk niet meer dan vijf exemplaren bekend zijn. We zyn dan ook heel trots, dat we in ons museum een exem plaar kunnen tonen. Nog extra leuk is het feit, dat ons exemplaar in Rotterdam is ge maakt. Onder het alfa bet is nog net leesbaar: „Thompson in Rotter dam". In één van de zalen in het museum hebben we een schilderij van een dorpsschool uit de zeventiende eeuw nage bouwd. Dit schilderij is in 1660 geschilderd door Adriaan van Osta- de en hangt in het Lou vre in Parijs. Op dit schilderij ko men ook ABC-plankjes voor. Ze zijn in een wat groter formaat en na tuurlijk niet 'echt'. Het echte exemplaar is vei lig in een vitrine ten toongesteld Binnenkort hopen we in het museum ko pieën van deze ABC- plankjes te gaan verko pen. De meeste bezoe kers vinden ze erg leuk, en... je kunt er nog steeds het ABC mee le ren. U hoeft niet hele maal naar Parijs om 'hornbooks' op schilde rijen te zien. In heel veel musea hangen schilderijen en prenten waarop kinderen zijn afgebeeld met deze bordjes, hangend aan een koordje aan riem of ceintuur. Wij zouden het leuk vinden, als u aan ons meldt waar u dergelijke afbeeldingen gezien hebt. Er zijn er vast veel meer dan wij weten. fix. (INOEZONOEN MEDEDELING) Int hmn PT,ff«F*OT"ai2

Het Vrije volk | 1990 | | pagina 1