Wethouder Reijnhout doet geert beloftes in Oostwijk 'Van;elke mug werd 'n olifant gemaakt" Het Vrije Volk SCHIEDAM Vrijwilligers hard nodig bij thuiswonende ouderen ROTOR krijgt extra jaar, maar moet leven beteren FastoIQ een cv-ketel die weet wat lekker is! Ijlaiih E FABER Scyedam zamelt 2000 gulden in voor Sophia Bewoners: 'Het (ijkt nu een stad die wil lachen, maar nog veel rotte kiezen bevat' ■I! 1 ws PAGINA 4 MAANDAG 17 SEPTEMBER 1990 SCHIEDAM Het vrijwilli- gersproject De Oproepcentrale Nieuwe Waterweg Noord heeft behoefte aan vrijwilligers die zich willen inzetten voor thuis wonende ouderen. Het is de be doeling dat eventuele geïnteres- seerden een paar uurtjes per week ouderen behulpzaam gaan zijn. De centrale belooft alvast een goede begeleiding en voor lichting vooraf door een mede werker van het RIAGG. Zowel in Vlaardingen, Maas sluis als Schiedam zijn vrijwilli gers nodig. En niet alleen vrou wen, nee, ook mannen worden opgeroepen zich te melden. Van de vrijwilligers wordt verwacht dat zij wekelijks een vast adres bezoeken. In de tijd dat de vaste verzorgende afwezig is, kan hij dan met de oudere een praatje maken, een spelletje doen of een stukje gaan wandelen. Het pro ject dient vooral om de vaste verzorgende af en toe de tijd te geven voor zichzelf. Volgens de oproepcentrale is het verzorgen van iemand die lijdt aan geheu gen- en gedragsstoornissen na melijk erg zwaar. Voor de vrijwilligers zal iede re twee maanden een contact bijeenkomst worden gehouden, zodat ervaringen kunnen wor den uitgewisseld. Bovendien zul len de nodige verzekeringen door de organisatie worden af gesloten en natuurlijk worden ook de reiskosten vergoed. Voor meer informatie kun nen de volgende nummers wor den gebeld: 010-4278199 (Schie dam, tussen 9 en 14 uur), 010-4601225 (Vlaardingen, tus sen 12 en 13 uur en tussen 19 en 20 uur) en 01899-23488 (Maassluis, op dinsdag- en don derdagmorgen, tussen 10 en 12 uur). ROTTERDAM De Rotterda- mer economische ontwikkelings- raad ROTOR krijgt een extra jaar de tijd om eindelijk waardevolle' adviezen te maken. Volgens burge meester dr. A, Peper heeft ROTOR tot nu toe alleen rapporten opgele verd over wat er aan de hand is in de regionale economie en wat daarin zou moeten verbeteren. smederij H. v. Kooij A maar nog niet hoe die verbeterin gen precies te bereiken zijn. En daarom ging het toch bij de op richting van het adviesorgaan RO TOR. Peper: „ROTOR moet als veranderingsagent optreden. Dus als we nu voor een vierde jaar sub sidie geven, moet dat wel uitdruk kelijk een oogstjaar worden." Deze week uitte ook de vakcen trale CNV kritiek op het werk van ROTOR, omdat er te weinig sug gesties voor vernieuwing uit kwa men. Het toppunt vond het CNV het feit dat ROTOR een nota pro duceerde die alleen maar op een rijtje zette wat voor eerdere advie zen allerlei clubs de afgelopen ja ren al op economisch, sociaal en politiek terrein gemaakt hebben. ROTOR was één van de stok paardjes in het rapport van de Commissie Albèda, drie jaar gele den. De ontwikkelingsraad zou vastgeroeste verhoudingen moeten loswrikken en mensen en organi saties moeten wakkerschudden. ROTOR zou een motor voor veran dering moeten worden. Maar van af het begin was er van. alle kan ten veel kritiek, omdat ROTOR er slecht in slaagde haar bestaan te rechtvaardigen. Gisteren maakte burgemeester Peper bekend dat ROTOR ge vraagd heeft een jaar langer te mo gen werken. De ontwikkelingsraad zou eigenlijk een levensduur van drie jaar hebben, van begin '89 tot eind '91. Volgens Peper zou dat be tekenen dat ROTOR al begin vol gend jaar aan eindrapportages moet gaan werken. Dat is te kort dag gebleken. De gemeente wil hu nog een jaar extra subsidie geven, onder voorwaarde dat het dan werkelijk een oogstjaar wordt, met rappor ten waar de stad echt iets aan heeft. Peper kreeg gisteren de steun van de leden van de raads commissie Algemeen Bestuurlijke Zaken voor zijn voorstel. ROTOR, met een groot kantoor in het Hilton-hotel, draait op sub sidies van gemeente én van de Ka mer van Koophandel, die ieder één miljoen gulden per jaar beta len. Volgens Peper kan ROTOR het vierde en definitief laatste jaar ook wel toe met een halvering van die subsidies. Hij hoopt daarmee de Kamer van Koophandel ook over de brug te krijgen voor een vierde jaar ROTOR-financiering. Peper: „De Kamer van Koop handel heeft een totale begroting van achtien- a negentien miljoen gulden. Voor de Kamer ligt één miljoen gulden voor ROTOR dus een stuk moeilijker dan voor de gemeente Rotterdam met een vele malen hogere begroting." Door Marcel de Klerk SCHIEDAM „Ik kan niet zo maar toezeggingen doen, maar ik vind wel dat ik me persoonlijk meer van de situatie op de hoogte moet gaan houden. Bovendien denk ik dat de sfeer waarbinnen het uiteindelijke overleg tussen ge meente en bewoners verloopt zo open mogelijk moet worden gehou den en ik kan nu niet anders con cluderen dan dat we vanaf van daag weer op de goede weg zijn." Met deze woorden gaf wethou der Adri Reijnhout afgelopen za terdag een duidelijke voorzet bin nen de belangenstrijd die op dit moment gaande is tussen de ge meente en bewoners van de wijk Oost. Hij deed zijn uitspraak, na dat leden van de bewonersvereni ging Oost samen met de wethouder en andere politici van de raads commissie Stadsontwikkeling een rondwandeling hadden gemaakt langs de grootste knelpunten. De route voerde van de Fran- klinstraat naar het Edisonplein, waar overlast van vuil op de straat voor een verpauperd beeld zorgt. Vervolgens, leidde de wandeling door de Ampèrestraat, Galileï- straat, Kluphuis Oost, Marconis traat, 2e Tuinsingel, Singel en de Van Leeuwenhoeckstraat terug naar het onderkomen van de be wonersvereniging. Ambtenaar Peppelaar liet niet na op te merken, dat de wandeling eigenlijk 'een beetje fake' was. „De projecten die wel deels of geheel geslaagd zijn, zien we nu natuur lijk niet." Toch moest hij toegeven de visie van de bewoners te kun nen aanvoelen. Het reëel kunnen inleven in eikaars belangen bleek zaterdag de rode draad. Door de vertraging die de vernieuwing van de wijk Oost met zich brengt, krij gen veel bewoners dé indruk, dat de gemeente niet serieus mét hun bezwaren omgaat. De bestuurders zelf proberen de protesten van de bewoners deels te relativeren met uitspraken als: „Jullie zijn niet de enige wijk in Schiedam" en: „We zijn. voor een groot deel van Den Haag afhanke lijk bij de uitvoering van onze plannen." Een ander punt dat door de politici wordt aangevoerd is het Raadsleden en bewoners bespreken tijdens de wijk wandeling hun problemen. De wethouder vond dat hij zich voortaan beter op de hoogte moet houd. feit, dat ze na de jongste gemeente raadsverkiezingen nog maar net de inwerktijd achter de rug heb- ben. Zo ook in de discussie die ont stond na de wandeling. In het hol van de leeuw mochten de raadsle den hun standpunten verdedigen. Toen het gesprek te veel de partij politieke kant op bleek te gaan: „We geven Reijnhout het voordeel van de twijfel" van CDA-zijde en „Groen Links is voorstander van feller ageren in Den Haag tegen het budget voor Stadsvernieu wing", greep Aad de Wolf van de bewonersvereniging in. „Laten we de discussie wel zuiver houden, het gaat nu ih de eerste plaats óm onze belangen." Niet alleen de politiek toonde haar goede wil en zei zo goed mo gelijk met die belangen om te wil len gaan als de begroting, die in oktober, behandeld wordt, het rno- gelijk"inaakt. De beworièrsvéréni- ging zelf formuleerde 'twee 'belang rijke punten.' Ten eerste moet de planning voor de stadsvernieu wing meer stapsgewijs gaan. „Waarom niet eerst een straat he-, lemaal echt bewoonbaar maken en dan pas ergens anders verder slo pen. Nu ontstaat de idiote situatie, dat er naast splinternieuwe huizen krotten komen." Ten tweede: „Sloop de woningen die je in be heer hebt, ook al staan daarnaast nog huizen die nog niet gemeen teneigendom zijn. Ook dat moet een stuk verpaupering tegengaan. Het lijkt nu net op een stad die wil lachen, maar nog veel rotte kiezen bevat;"-- ;0 r Reijnhout noemde ten slotte het werkgroepoverieg, dat komende dinsdag moet plaatsvinden, van groot belang voor de komende pe riode van onderhandelen. „Wij zijn er serieus mee bezig, ik vraag van jullie ook een stuk verant woording om de discussie aan te blijven gaan en ons te bestoken met voorstellen." Door Bart Raaijmakers SCHIEDAM Jongerencen trum Aladdin is vanaf vandaag de finitief verleden tijd. Menigeen vreesde vantevoren dat tijdens het slotfeest van afgelopen zaterdag de voorbereidende sloopwerkzaamhe den door de jongelui zélf al ver richt zouden gaan worden zonder dat er ook nog maar één vak kracht aan te pas zou zijn geko men. Deze mensen komen echter bedrogen uit, want ongetwijfeld tot opluchting van velen kunnen de 'vaklui' vanaf vandaag de han den flink uit de mouwen steken om het pand van de aardbodem te doen verdwijnen. „Dc verwachtingen die de men sen van dit slotfeest hadden zijn typerend voor de slechte naam die Aladdin in de loop der jaren opge speld heeft gekregen", vertelt Aad de Jong, penningmeester van Buurthuis Nieuwland, waar Alad din onderdeel van uitmaakt. „Die slechte naam heeft ons de laatste jaren achtervolgd en dat is er me de de oorzaak van dat het hele zaakje nu ophoudt te bestaan. Na tuurlijk zijn de jongelui die hier regelmatig kwamen geen lieverd jes en natuurlijk hebben ze wel eens voor niet geringe overlast ge zorgd vooral hier in Nieuwland, maar op een gegeven moment was het zo dat wanneer er bijvoorbeeld een vechtpartij was geweest bij SVV men dan maar blind aannam 'dat Aladdin daar wel achter zal hebben gezeten'. Ik zeg je dat Aladdin, vooral in de beginperiode heeft voldaan aan de behoeften die er in de wijk waren. Het was al leen zo, dat op een gegeven mo ment de behoeften bij de jongeren wat betreft het bezoeken van een jeugdcentrum is verdwenen." De Jong gaat verder: „Die kna pen van tegenwoordig gaan de deur niet meer uit voor een uur of tien, dat zie je vanavond ook weer. Tevens nam wat betreft de vrijwil ligers de animo zienderogen af. Dat had weer te maken met de steeds negatievere berichtgeving rond Aladdin. Op het laatst was er geen mogelijkheid meer om uit die vicieuze cirkel te komen en op dat moment hebben wij dan ook ge zegd tegen de gemeente dat het tijd werd om er mee te stoppen." Dat moment is dus nu aange broken. Middels een afscheids feest, waarvoor niet alleen de hui dige en vroegere gebruikers van het jeugdcentrum zijn uitgenodigd, maar ook de buurtbewoners, de collega-buurthuizen, de verschil lende officiële instanties zoals ge meente, politie en brandweer een uitnodiging hebben ontvangen. Een afscheidsfeest, waarin op de valreep wordt aangetoond dat de woorden die hierboven door de Jong gebezigd worden, niet uit de lucht gegrepen zijn. Alle genodigden spreken van een geslaagde en probleemloze avond, waarin de sfeer er totaal niet naar is om er een rotzooi van te maken. Daarvoor lijkt bij met name de jongeren het besef te groot dat Aladdin toch een bepaal de functie in hun leven heeft ge had. Greta (23) en Chantal ('bijna 18') zijn twee jongeren die vaak' van de diensten van Aladdin ge bruik hebben gemaakt. „We wa ren hier niet alleen in het week end, maar ook doordeweeks tussen de middag en 's avonds. Wat we hier deden? Tafelvoetballen, pool en en flink ouwehoeren natuur lijk." Het sluiten van Aladdin laat voor hen een grote leegte achter. „Het is echt zo jammer dat het dicht is. Waar moeten we anders naar toe? De Erker is dicht, dé Dijk is dicht, er blijft helemaal niets over. En waarom? De men sen verzinnen allemaal maar wat, terwijl ze nauwlijks weten waar over ze praten. Van elke mug werd altijd meteen een olifant gemaakt en nou hebben wij niets meer." De logische vraag is nu wat er verder gaat gebeuren. Wederom Aad de Jong hierover: „In princi pe heb ik er wel vertrouwen in dat we met de gemeente uit dat vraagstuk zullen komen. Wat dat betreft zijn we er met het verdwij nen van Hafkamp en de komst van De Leede als wethouder een stuk op vooruit gegaan. Er wordt nu in ieder geval naar ons geluis terd en de bedoeling is dat er eerst een onderzoek verricht gaat wor den door een nieuw aan te stellen jongerenwerker naar de behoeften van de jeugd hier en dat daaruit nieuwe plannen tevoorschijn gaan komen. Het énige probleem is dat we het tot die tijd zonder moeten doen." Opleiding Begeleider Persoonlijk Computergebruik (BPC) SCHIEDAM Ruim twee duizend gulden heeft het beken de café Scyedam aan de Oude Sluis gisteren toegevoegd aan het saldo van de Rotterdamse Stichting Sophia. Deze stichting stelt zich ten doel geld in te za melen voor een familie-afdeling in het nieuw te bouwen kinder ziekenhuis Sophia bij het aca- demisch-ziekenhuis Dijkzigt in Rotterdam. Het geldbedrag in het etablissement van Steef Tet- tero is bijeengebracht door ver lotingen en een afsluitende vis wedstrijd, die gisteren is gehou den in de Schiedamse Schie. Achttien hengelaars traden aan. „Ik had er veel meer deel nemers verwacht," aldus een lichtelijk teleurgestelde Tettero. „Misschien hadden we een uit gebreidere publiciteitscampag ne moeten voeren. In elk geval een goeie leer voor de volgende keer." Op de Oude Sluis was het niettemin een gezellige bedoe ning en dat had in hoge mate te maken met de aanwezigheid van de Rotterdamse zanger Mart Mei. Hij zet zich elke week belangeloos in voor de Stichting Sophia. Mart Mei (ei genlijk Martin Melief) gaf in de openlucht een fijn concert weg. Eerst werd nog bekend ge maakt dat hengelaar Hennie Veldhoven met precies vijftien honderd gram vis de wedstrijd had gewonnen. Daarna werd bekend gemaakt dat dankzij 'beroepsbietser' Toon Sparre- boom (bijnaam Johan van Bo degraven de Tweede) de tombo la, de hengelwedstrijd en nog veel meer acties vanuit café Scyedam ruim tweeduizend had opgeleverd. „Een grandioos succes," vatte Scyedam-eige- naar Steef Tettero na afloop sa men. „Alle klanten hebben ach ter de actie gestaan. Zonder ie mand te Kort te willen doen, wil ik Toon Sparreboom extra in het voetlicht zetten. Zijn inzet heeft in hoge mate bijgedragen aan het eindsaldo." Opleiding Medewerker Modern Secretariaat (MeMoS) Kleine vernielingen na feest bij Aladdin SCHIEDAM - Bij de„sluiting van buurthuis Aladdin hebben volgens de politie jongeren in de nacht van zaterdag op zon dag kleine vernielingen aange richt. Omdat het rond Aladdin erg onrustig was werd al regel matig gecontroleerd door bewa kingspersoneel. Rond drie uur ging in de omgeving van het buurthuis luid alarm af en daarom heeft de politie, samen met een medewerkster van buurthuis Nieuwland het pand afgesloten. Twee arrestaties bij vechtpartij busbaan SCHIEDAM - Bij kleine schermutselingen op de bus baan Europaboulevard-Bredero- weg op de grens van Vlaardin gen en Schiedam zijn vrijdag avond twee Schiedamse jongens aangehouden. Een 17-jarige Schiedammer werd door de po litie doorverwezen naar Bureau Halt, omdat hij een valse naam opgaf. De ander, een 15-jarige jongen uit Schiedam kreeg een boete omdat hij zich na een be vel van de politie niet wilde- verwijderen. Auto's van viaduct met stenen bekogeld SCHIEDAM - Drie meisjes van ongeveer twaalf jaar heb ben gistermiddag vanaf het voetgangersviaduct over de A4 stenen gegooid naar automobi listen. Van één personenauto, waarvan de bestuurster voor een vakantie op weg was naar Engeland, werd de voorruit in gegooid. De politie is er niet in geslaagd de meisjes op te spo ren. Man overlijdt op straat na een hartaanval SCHIEDAM - Een 46-jarige Schiedammer is gisteren op het Broersvest getroffen door een hartaanval. Hij werd onwel, waarna de GGD hem naar het Schieland-ziekenhuis vervoer de. Pogingen om te reanimeren mislukten. Inbraken in woningen, garage en tuinhuisje SCHIEDAM - Bij een in braak in de Tollensstraat is za terdag een fotocamera gestolen ter waarde van duizend gulden. Ook gingen de dieven er van door met zilveren munten. De waarde daarvan is nog onbe kend. Uit een garagebox aan de Louis Colignystraat werd in, de nacht van zaterdag op ..zondag een damesfiets ter waarde van vijfhonderd gulden gestolen. Uit een auto die in de garage stond geparkeerd werd een ste- reocassettespeler ontvreemd. Op het volkstuinencomplex Thurlede is zaterdag ingebro ken in twee tuinhuisjes. Bij bei de werd een klapraampje ver nield. De dieven verdwenen i met een kleurentelevisie en een lantaarn. De totale schade be draagt bijna vijftienhonderd gulden. Jong cabarettalent in De Teerstoof SCHIEDAM -In theater De Teerstoof vindt vrijdagavond een selectie-avond plaats voor het Cameretten-cabaretfestival. Drie vier groepen zullen gedu rende dertig minuten hun kwaiteiten tonen. Mogelijk is één van hen goed genoeg om deel te nemen aan de laatste voorronden van het Cameret- tenfestival, op 20, 21 en 22 no vember in het Rotterdamse Luxortheater. De allerbesten staan daar ook tijdens de finale op 24 november. Wie weet is één van hen er vrijdagavond in Schiedam bij. De voorstelling begint om 20.30 uur. De toe gang kost vijf gulden. Lintje voor Van Spelden na 40 jaar zouterij SCHIEDAM De heer P.N.J. van Spelden, Havendijk 218a, is vanmiddag koninklijk onderscheiden. Hij is veertig jaar ia dienst bij Schop Vlees waren- en Conservenfabriek te Rotterdam. Van Spelden is er assistent-chef in Zouterij. Bur gemeester drs. R. Scheeres reik te de versierselen uit aan de ju bilaris. Dat gebeurde in, de be drijfskantine in de Rotterdamse Van Helmontstraat. Lezing over de spirituele wetten SCHIEDAM Het wijkcen trum Nieuwland aan het Wi- bautplein 165 zal donderdag avond in de ban zijn van 'het hogere'. Bij de Spirituele ver eniging Haronia vindt daar die avond namelijk een lezing over de spirituele wetten plaats. De Eindhovense Ivanka Kalina gaat voor en heeft als thema 'Geheime kennis' uitgekozen. De lezing begint om 20 uur. Een kaartje kost 7,50. t I] Ui v 1 (INGEZONDEN MEDEDELING) Vraag oe gratis IQ brochure bij: CW.LENBURGSTRAAT 80 VLAAROINGEN - TEL. 010-4343096 (INGE20NDEN MEDEDELING) Gevelkachel XG-30-TK showroom: erkend CASICC««*CM Ooslhavenkade 14 Vlaardingen 4343213 WOB 73&S9 'X# V* ifo* (INGEZONGEN MEDEDELING) E DU K ATI E F CENTRUM De opleiding Begeleider Persoonlijk Computergebruik leidt op voor commer ciële functies, zoals het adviseren, begeleiden en instrueren van gebruikers bij invoering en gebruik van computers en software, als ook ondersteunende en management-functies. De AMBI-module HE-O wordt helemaal behandeld, en delen van de modules HE-1 en HS-4, als ook alle voorkomende software, orga nisatie, management en economie. In de loop van het schooljaar wordt een praktijkverkenning van twee weken georganiseerd. De opleiding duurt het hele schooljaar, er wordt vier dagen per week les gegeven van 09.00 uur tot 15.00 uur. Kosten 160,- cursusgeld en 225,- boekengeld. De opleiding is bedoeld voor herintredende vrouwen met MULO/HAVO-vooropleiding. De opleiding begint in de week van 17 september. Wilt u meer informatie, of wilt u zich inschrijven voor de opleiding BPC (Begeleider Persoonlijk Computergebruik) neemt u dan contact op met: Stichting Beroepseducatie Nieuwe Waterweg, Cornelis Houtmanstraat 2a 3134 LB VLAARDINGEN Tel.: 010-4602099 STICHTING BEROEPEDUCATIE NIEUWE WATERWEG (INGEZONDEN MEDEDELING) edukatief centrum In onze opleiding Medewerker Modern Secretariaat wordt u opgeleid voor func ties in het kantoor van de toekomst. !n een jaar tijd krijgt u inzicht in de midde len waar het moderne kantoor over beschikt. Natuurlijk leert u de traditionele vaardigheden zoals notuleren, rapporteren, memo's en agenda's maken en dergelijke, maar veel tijd zal besteed worden aan informaticatheorie, bedrijfs- en organisatiekunde, het leren van (administratieve) software, typografie en op maak en het opzetten van een gegevensverwerkingssysteem. De opleiding duurt het hele schooljaar, er wordt vier, dagen per week les gegeven van 09.00 uur tot 15.00 uur. Kosten: 160,- cursusgeld en 250,- boekengeld. De opleiding Is bedoeld voor herintredende vrouwen met MULO/HAVO-vooroplelding en administratieve ervaring. De opleiding begint in de week van 17 september Wilt u meer informatie, of wilt u zich inschrijven voor de opleiding MeMoS (Medewerker Modern Secretariaat) neemt u dan contact op met: Stichting Beroepseducatie Nieuwe Waterweg, Cornelis Houtmanslraat 2a 3134 LB VLAARDINGEN Tel. 010-4602099 SHEWING BEIOEKEDUMIIE NIEUWE WAtEBWEG i I i l 1 ;l

Het Vrije volk | 1990 | | pagina 1