'Naar huis met een molenzak vol ideeën eense molenliefhebbers brengen een bezoek aan de Schiedamse molens KUNST TE KIJK |<lanb Jaap van der Scheur bij! volkstuinders MAAK KENNIS MET DE NIEUWE GEUR VAN Het Vrije Volk SCHIEDAM B FABER ERMEULEN, Binnenwegplein Rotterdam-C. Twintig liefhebbers voor Stoppen-met-roken-cursus Problemen bij bezorging van maaltijden PAGINA 4 ws DINSDAG 18 SEPTEMBER 1990 SCHIEDAM Geen gewone toeristen bezochten gisteren de Schiedamse molens, maar een groep van ongeveer vijftig molen- experts uit Denemarken. Vandaar dat directeur JGunneweg van Stichting De Schie lamse Molens tijdens de rondleiding op molen De Vrijheid rijn uitleg nu maar eens oplepelde van een stuk pa pier Engelse vaktermen want Engels was de voertaal tijdens het bezoek gebruikt hij immers niet dagelijks en de Denen wilden het naadje van de kou<? weten. Ze rijn bezig aan een bootreis van een week langs de Nederland se molens en brachten een bezoek aan de molens van Kinderdijk en •Nieuwegein. Maar ook de molens van Schiedam stonden op hun ver langlijstje. „Zelfs in Denemarken weten we wat er in deze stad is bereikt," verklaarde de leider van de groep. De restauraties van de molens in Schiedam en de her bouw van molen De Nieuwe Palm boom trok volgens hem de aan dacht van het gezelschap. „We willen thuiskomen met eea 'molenzak' vol goede ideeën," verklaarde de groepsleider. „Veel molens in Denemarken staan er nog wel maar zijn gewoon leeg. Ze werken niet meet." Drie molens rijn in Schiedam nog in bedrijf De Drie Koornbloemen ligt mo menteel aan de ketting maar wordt waarschijnlijk volgend jaar gerepareerd en ook bij De Nieu we Palmboom is het de bedoeling dat deze gewoon draait. Helaas voor de Denen stond er geen bezoek aan de restauratie werkplaats, waar het 'gaande werk' van De Nieuwe Palmboom wordt gemaakt, op het progamma. Molenmaken leer je niet in een uurtje maar juist de werkzaamhe den. van molenmaker Batenburg zouden voor de Denen het bekij De Deense gasten toonden veel belangstelling voor de molen De Vrijheid. Voor burgemeester Scheeres (1) was er een passend cadeau. ken waard rijn geweest. Denemar ken kent een groot aantal molens maar die zijn voor het merendeel leeg en kunnen dus niet draaien. „We hebben momenteel twee korenmolens die nog werken," vertelde lene, één van de vrouwe lijke molenfans van de groep. „De Ringsted Vindmëlle en de Arsdale VindmSlie." Haar man is opge groeid als zoon van een molenaar maar in de familie ging het net als bij het merendeel van de Deense molenaars. „Toen rijn vader oud was, werd de molen verkocht. Nie mand heeft er sindsdien rijn brood mee verdiend. Er zat geen toe komst meer in molens," aldus Le ne, die ondanks haar liefde voor de bouwwerken met angst en be ven de laddertjes van De Vrijheid opklauterde. Molenmaker John Jensen was de laatste die onder de meel weer naar beneden kwam. Hij heeft voor één van de nog werkende Deense molens het gaande werk gemaakt en vond daarom de oer oude techniek in De Vrijheid ra zend interessant. „Hier valt een hoop te leren," verzuchtte Jensen. „Want eigenlijk zouden we het liefst alle molens, die nu leeg staan, restaureren. En hier in Schiedam rijn niet alleen experts wat betreft de techniek maar ook het systeem, waardoor de molens kunnen blijven draaien met de afnemers is uniek." Burgemeester R. Scheeres sprak als voorzitter van Stichting De Schiedamse Molens bij het begin van het progamma een wel komstwoord uit met een verhande ling in het Engels over de geschie denis van de molens in rijn stad. Even daarvoor liet hij weten dat rijn grootmoeder in Groningen perfect kon communiceren met Denen. Niet omdat ze de taal machtig is maar omdat het Deens een grote gelijkenis vertoont met het dialect dat ze spreekt. Scheeres waagde zich echter niet aan een toespraak in het 'Deens'. In De Nieuwe Palmboom kon den de Denen na een koffiepauze opnieuw de ladder op om de vor deringen in de herbouw te bekij- ken. Ook de foto-expositie over het u> bouwproces werd bekeken. Daar na volgde een diapresentatie, waarna de Denen weer naar hun boten (één in Schiedam en één in Rotterdam omdat deze vanwege de hoogte van de mast niet kon aan leggen in dc haven) afreisden. De kunstdoos van Bonnie On- dervaater en Bram Uil, met als thema 'Strandjutten langs de Nieuwe Waterweg' ligt tót en met 6 oktober ter inzage bij res taurant De Hermandad in Schie dam. De kunstdoos bestaat uit twintig foto's, die Bonnie heeft gemaak op het terrein van de voormalige Gusto-werf. Op zoek naar nieuwe onderwerpen om te tekenen en schilderen, vond de kunstenares het braakliggende stuk land aan de Nieuwe Maas. Drie jaar zwierf ze er rond en fo tografeerde verroeste oliedrums, stukken touw, barsten in het be ton, oude hekken, een werkhand schoen, kortom alles wat de mensen er achterlieten. De foto's vertellen tezamen met de ge dichten die multimediakunste naar Bram Uil erbij maakte het verhaal van vele levens hard werken. De Hermandad is te vin den aan de Grote Markt 15. LUBERON Ook in het Stedelijk Museum in Schiedam is een tentoonstel ling gaande van Ans Hey. Het werk van deze kunstenares ken merkt rich door het gebruik van natuurlijk materiaal waaronder albast. Deze harde materialen be werkt rij op een klassieke beeld- houwwijze. Door middel van hakken en polijsten ontstaan sculpturen, in klein zowel als groot formaat. Haar oudere werk Bestaat voornamelijk uit torso achtige beelden. Mede door het polijsten van de albast, waarbij de natuurlijke aderen een apart reüSf aan de sculptuur geven, ontstaan intrigerende beelden. In de recente sculpturen vinden we een meer landschappelijke bena dering, waarbij zich de gedachte aan bergformaties opdringt. Ook in de tekeningen rijn groeivor men, rotsformatie en landschaps impressies duidelijk herkenbaar. Vandaar de titel, Luberon, die verwijst naar een gebergte in Frankrijk. Het museum is te vin den in de Hoogstraat. SPECTRUM De galerie annex konditorei Het Spectrum is nog maar een paar weken open, maar nu is al weer een tweede expositie inge richt. Kunstenares Gon Kentie laat een selectie zien van haar olieverfschilderijen, die haar ge voel en stemming weergeven. Ze schildert, zoals ze zelf zegt, van binnen uit en hoopt dat iedere belangstellende er iets van zich zelf in herkent. De kleuren rijn fris en sprekend. Inspiratie krijgt ze van andere schilders als Van Gogh, Klee, Kandinsky en Ger La taster. Het Spectrum is te vinden aan de Sint Liduinastraat 75 a. Het werk van Kentie blijft nog tot 14 oktober, KUNSTKLAS In het Stedelijk Museum in Schiedam is een tentoonstelling ingericht van gouaches, tekenin gen, linosneden en aquarellen die vorig jaar door volwassenen en kinderen zijn gemaakt tijdens de kunstklassen. Op de tentoon stelling zijn van de volwassenen ook verschillende 'koptekenin- gen' en 'grimassen' te zien die tijdens het modeltekenen rijn ge maakt. Daarnaast vallen de ver schillende gouaches en aquarel len op die naar aanleiding van een bepaald onderwerp, bijvoor beeld de natuur, rijn geschilderd. Het werk van de kinderen is spontaan en origineel. Er zijn bij voorbeeld kleurrijke en fantasie volle pastels en linosneden te be wonderen, maar ook enkele ab stracte werken, die rijn gemaakt in het kader van een project over het konstruktivisme. De werken hangen in het kunstklaslokaal van het museum. ABSURD „Ik 'tken, omdat ik tekenen moet. Mijn inspiratie haal ik uit het absurde van mijn fantasie." Dit zegt (le Rotterdammer Joop van den Driesche over de pente keningen, collages en pastel-teke ningen die hij exposeert in de ga lerie van het Schielandzieken- huis in Schiedam. Van den Drie sche maakt gebruik van verschil lende materialen en technieken; houtskool, conté en gemengde schildertechnieken. Het werk van de Rotterdammer blijft tot en met 28 september hangen. Het Schieland ziekenhuis is te vinden aan de Burgemeester Knappertlaan en de galerie is op werkdagen geopend van 9.00 uur tot 17.00 uur, KLANKBEELD Op de tentoonstelling Klank beeld in het Muriekinformatie- en documentatiecentrum Ton Stolk rijn beelden en schilderijen te zien van de kunstenaars Wilna Haffmans, Connie van de Ven-De Bruijn en Hans van de Ven. Tot en met 7 oktober exposeren rij hun figuratieve werk. Het cen trum Ton Stolk is gevestigd aan de Westhavenkade 45 in Vlaar- dingen. Daar rijn naast deze ex positie dagelijks van 10.00 tot 12.00 uur vele soorten muziekin strumenten uit alle delen van de wereld. Tevens op zaterdag 6 en zondag 7 oktober van 14.00 tot 17.00 uur. FIGURATIEF 'Talent alleen is niet voldoen de'. Onder deze titel toont het ge meentemuseum in Maassluis werk van kunstenaars uit de tweede helft van de 19e eeuw en deze eeuw die figuratief werken. Naast werk van de vermaarde kunstenaar Sierk Schröder zijn er ook schilderijen te zien van John Hulk jr. ooit conservator in het Teylersmuseum in Haar lem en jonkheer mr. Johan de Jonge. Het werk van De Jonge iaat het Kurhaus in Schevenin- gen zien. De aquarellisten Her man Bogman en Rudolf de Bruin Ouboter zijn ook met werk verte genwoordigd. De expositie is te bezichtigen tot en met 4 novem ber. Het museum is van dinsdag tot en met zondag geopend "an 14.00 tot 17.00 uur. SPOORBRUG De oude spoorbrug en de om geving van de le van Leyden Ga- elstraat zijn onder meer te zien op de expositie van de Vlaar- dingse kunstenaar Hans Rikken, die tot 29 september in cultureel centrum 'Hollandia' wordt ge houden. De tentoonstelling in de Galerie-Artoteek in het Hol- landia-gebouw aan de Oosthaven- kade 42 te Vlaardingen geeft een overzicht van rijn werk. Zowel enkele oudere schilderijen, uit 1986, als recent werk is te zien. Het is de eerste keer dat de wer ken met een omvang van min stens anderhalf bij twee meter worden tentoongesteld. DROMEN 'De mensen moeten er bij weg kunnen dromen,' een gevleugelde uitspraak van schilder F. Treu ren, die de hele maand septem ber exposeert in Het Zonnehuis. Op de expositie toont hij land schappen, bloemen en een enkel abstrakt werk. Geen fotografi sche weergaven van de werke lijkheid, maar realistisch werk naar eigen inzicht en wijze van werken. Treuren begon pas na rijn pensionering met aquarelle ren. Door de studie van rijn dochter werd rijn belangstelling gewekt voor schilderen. Hij volg de enkele cursussen en kwam in contact met Arie Boers, die hem les gaf en begeleidde bij het schilderen. Aan zijn werk is goed te zien dat hij een- aangeoren ga ve voor schilderen meekreeg. Wat hij vooral wil is dé schoon heid van de schepping weerge ven. Het Zonnehuis, dat is te vin den aan de Dillenburgsingel 5 in Vlaardingen, is op dinsdag tot en met vrijdag geopend van 10.00 tot 20.00 uur en op zaterdag en maandag van 14.00 tot 20.00 uur. COÖPERATIE De Verbruikerscoöperatie Rot terdam heeft meer dan een eeuw bestaan. In 1860 werd de eerste coöperatieve winkelvereniging Neer lands Werkman opgericht en kort daarna volgde de Rotter damse Verbruikersvereniging, de Ambtenarencoöperatie, De Voor uitgang en de socialistische co öperatie Voorwaarts. Na de oor log fuseerde de Vooruitgang met de in 1920 opgerichte Rooms Ka tholieke coöperatie De Ster. In het Nationaal Coöperatie muse um aan de Lange Haven/hoek Appelmarkt in Schiedam is tot eind oktober een tentoonstelling te zien over de geschiedenis van deze coöperaties, geïllustreerd met geschriften, foto's, contrac- i ten en oude gebruiksvoorwerpen. De openingstijden zijn beperkt; op donderdag is het museum open van 12.30 tot 17.00 uur en van 19.00 tot 21.00 uur en op vrijdag van 12.30 tot 17.00 uur. Op zaterdag opent het museum haar deuren van 11.00 tot 17.00 uur. De toegang is gratis. smederij SCHIEDAM Op initiatief van de twee Schiedamse volks- tuindersverenigingen Vijfslui zen en Thurlede wordt op 26 september jm 20.00 uur een in formatie-avond gehouden in het verenigingsgebouw van Vijfslui zen aan de Rijksweg in Schie dam. De spreker van de avond is Jaap van der Scheur, de nieuwe voorzitter van het Alge meen Verbond van Volkstuin- dersverenigingen in Nederland (AVVN). Het eerste deel van de avond wordt gevuld door de uiteenzet tingen en meningen van Van der Scheur over de noodzaak en problematiek rond volkstuinen in Nederland, en met name rond Schiedam. In het tweede deel krijgen de aanwezigen de kans om vragen te stellen aan de nieuwe voorzitter, die vooral bekendheid verwierf als voor zitter van de ambtenarenvak bond AbvaKabo, en andere be stuursleden van de AVVN. SCHIEDAM Voor de Stoppen-met-Roken-Trainingen van de GGD Nieuwe Waterweg- Noord hebben zich gisteren tijdens informatieavonden in Vlaardingen en Schiedam ruim twintig mensen opgegeven. De GGD organiseert de cursus in samenwerking met de Stichting Leven en Gezondheid uit Bilthoven voor mensen die het moeilijk vinden om alleen met ro ken te stoppen. De informatie avond was vooral bedoeld toekom stige deelnemers een indruk te ge ven van het verloop van de cursus. De bezoekers noemden gister avond verschillende motieven om zich voor de cursus op te geven. Veel mensen mogen sinds 1 janua ri het algemene rookverbod in openbare gebouwen niet meer op het werk roken en willen daar om helemaal stoppen. Anderen willen stoppen, omdat vrienden en familie daarop aandringen. Daar naast gaf een mevrouw zich op omdat ze zwanger is en de kapi tein van een vrachtschip omdat hij vanwege het ontploffingsgevaar op rijn schip niet meer mag roken. Tijdens de cursus, die vijf we ken in beslag neemt, moeten de deelnemers een logboek bijhouden waarin ze opschrijven wanneer ze roken en waarom. Daarnaast krij gen ze ontspanningsoefeningen en voorlichting over voeding. Die voorlichting is vooral bedoeld om aan te geven dat stoppen met ro ken niet gepaard moet gaan met snoepen. Inge Drop, eén van de deelne mers en tevens werkzaam bij de GGD: „Bij veel mensen leeft het idee dat als je stopt met roken, je tegelijkertijd kilo's aankomt. Dat is niet waar. Tenzij je natuurlijk het roken vervangt door snoepen, omdat je toch iets met je handen wilt doen. Aan het begin van de cursus wordt daarom het gewicht van de deelnemers geregistreerd, zodat we aan het eind kunnen la ten zien dat ze helemaal niet zo veel aankomen." Belangrijk onderdeel van de voedingsvoorlichting is ook het vermijden van koffie en wijn. In ge Drop: „Het drinken van koffie of wijn gaat vaak gepaard met het roken van een sigaret. Tijdens de cursus beperken we ons dan ook tot thee en vruchtensap." De cursus gaat aanstaande maandag van start. Tijdens de eer ste week rijn er vier cursusavond en. In de weken daarop is er steeds één bijeenkomst. Belangstel lenden kunnen zich nog opgeven bij de GGD. Deze week treft u een speciale geurpresentatie aan in uw warenhuis Op woensdag 19 en donderdag 20 september van 14.00 tot 16.00 uur is de bekende Rotterdamse modeontwerper Peter van Holland zelf bij deze presentatie aanwezig. Sportartikelen gestolen uit LTS Ter Schle SCHIEDAM Tussen 14 en 17 september zijn er uit de LTS Ter Schie aan de Mgr. Nolens- laan verschillende sportartike len gestolen. De daders richtten nog enkele vernielingen aan in de docentenkamer en de sport zaal. Automobilist geeft geen voorrang SCHIEDAM Een 31-jarige Schiedamse automobilist ver leende gisterochtend geen voor rang aan een 18-jarige fietser op de hoek van de Nieuwe Ha ven en de Oranjestraat. De fiet ser kwam ten val en werd naar het ziekenhuis vervoerd, maar mocht met een paar kneuzin gen weer naar huis. Mountainbike uur na diefstal terug SCHIEDAM Rond 20.00 uur gisteren zag een agent in burger twee bij de politie be kende personen op een gloed nieuwe mountainbike rijden. De agent vertrouwde het zaakje niet en schakelde een surveil lancewagen in. Na enig zoek werk werd een der verdachten aangehouden. De fiets bleek een uurtje eerder te zijn meege nomen bij het postkantoor aan de Lange Nieuwstraat. Diefstal en vernieling rond Stationsplein SCHIEDAM Aan de Nieu we Mathenessestraat is tussen 15 en 17 september een aan hangwagen met een stuk of ze ventig autobanden gestolen. Het geheel had een waarde van ruim 2500 gulden. Aan het Sta tionsplein werden gisteren een paar automaten gekraakt. De daders gingen er vandoor met een buit van ongeveer zeshon derd gulden. Nieuwe cursussen bij project No Problem SCHIEDAM Na de ge slaagde open dag van leer/werkproject No Problem rijn er nog plaatsen bij enkele cursussen. Op woensdag- en vrijdagmiddag rijn er nog plaat sen bij de kapperscursus en op donderdagmiddag is er nog ruimte bij de public relations- cursus. Beide programma's du ren zestien weken. De projecten van No Problem zijn voorname lijk bedoeld voor werkloze meisjes en jonge vrouwen. In het kader daarvan is er de mo gelijkheid tot kinderopvang tij dens de lessen. Informatie is te krijgen bij No Problem, 010 - 4730770. Rotterdamse dansgroep in Passage theater SCHIEDAM De Rotter damse dansgroep, onder leiding van Kathy Gosschalk presen teert zaterdagavond haar nieuwste choreografie 'Beroem de Kinderen'. In het stuk, dat zal worden opgevoerd in de grote zaal van het Passage thea ter, komt onder meer naar vo ren hoe vrouwen door mannen worden bekeken. De groep komt vanaf kwart over acht in beweging. Een kaartje kost vijf tien gulden. SCHIEDAM Dienstencen trum 'De Vier Molens' zoekt dringend vrijwilligers voor de bezorging van warme maaltij den bij ouderen in Schiedam. De bezorging van de maaltijden dreigt als gevolg van een mede werkerstekort in de knel te ko men. Om de ouderen in Schie dam van hun warme maaltijd te kunnen blijven voorzien, zijn mensen nodig die één keer per week tussen 11.30 en 13.00 uur beschikbaar rijn voor het rond brengen van het eten. De bezor ging gebeurt per wijk. Informa tie is te krijgen bij dienstencen trum 'De Vier Molens', 010 - 4705500. Opening zevende Brandersfeesten SCHIEDAM Burgemeester R. Scheeres opent zaterdag om 10.30 uur op de Koemarkt de Brandersfeesten. Voor de ze vende keer staat Schiedam bol van de activiteiten. De opening van de festiviteiten wordt mu zikaal omlijst door de Jeugd Rijnmondband. Na de officiële opening wordt er een rondgang gemaakt langs de activiteiten, waarbij iedereen welkom is. Computercursus voor mensen zonder baan SCHIEDAM Bij het Edu catief Centrum voor Volwasse nen (ECV! is nog plaats op type- en computercursussen. Men kan op dagen naar keuze naar de cursus. Deelnemen per cur sus kost zestig gulden. Inlich tingen in het ECV-centrum aan de Stadhouderslaan 30. 3Pn rrOT.rnn IM—- (INGEZONDEN MEDEDELING) DOOS Dalara CALLENBURGSTRAAT 80 VLAARDINGEN - TEL 010 4343093 (INGF20NDEN MEDEDELING)

Het Vrije volk | 1990 | | pagina 1