Gemeente werken heeft moeite met de werkdruk Tekort aan vr wllligersbij Techn sch College met drie karakters rum S0SI- h e t w a a i g a t TINA TURNER VVV VLAARDINGEN l w BIKKELEN U Directeur De Block: „Hoe doelmatig te werken met onder druk staande werkgelegenheid?" Van KooyB.v. LAATSTE CONCERT A Het Vrije Volk SCHIEDAM ™Eoo BBB'bbbbb □ZED nmnrPOli wonen ws PAGINA 4 VRIJDAG 21 SEPTEMBER 1990 SCHIEDAM In een aantal opzichten niet bepaald gemakke lijk. Zo oordeelt directeur H. G. de Block van de dienst Gemeentewer ken over het vorig jaar. In het jaarversla van de dienst laat hij nog eens duidelijk merken wat hem dwars zat in 1989: De 'proble matiek' rondom de nota preventief onderhoud schoolgebouwen, het mogelijke banenverlies en de te grote werkdruk. Dat laatste was volgens de di recteur grotendeels het gevolg van de organisatorische wijzigingen binnen het bedrijf. Om daar een preciezer beeld van te geven, heb ben de samenstellers in het jaar verslag een uitgebreid overzicht van de belangrijkste wijzigingen gepubliceerd. Zij gaan daarvoor zelfs terug tot 1971. In ieder geval wordt wel duide lijk dat Gemeentewerken in de ja ren tachtig nogal wat is ingekrom pen, wat betreft het aantal ar beidsplaatsen, Slechts vorig jaar bleef dat de dienst bespaard. Maar de offers van de voorgaande jaren veroorzaken ook nu nog een te ho ge werkdruk, zo blijkt uit het jaar verslag. De doorgezette automatise ring heeft dus nog niet voor een afname van de werkdruk gezorgd. „Maar het automatiseringspro gramma vordert gestaag," zegt di recteur De Block. Uit zijn woorden over de dis cussie rondom de nota preventief onderhoud schoolgebouwen spreekt nogal wat ergernis Hij vraagt zich af hoe van de dienst nog kan worden verwacht doelma tig te werken als over de werkgele genheidssituatie zoveel onzeker heid bestaat. De Block stelt 'een discussie uitsluitend op basis van inhoudelijke argumenten' voor. „Dat zal een bijdrage leveren aan aan het opheffen van de terechte onrust," stelt de directeur Gemeen tewerken. Alle problemen hebben volgens het jaarverslag bepaald geen nega tieve invloed gehad op de verhou ding tussen directie en de mede zeggenschapscommissie. De Block spreekt van 'constructief overleg. Regelmatig stond daarbij overi gens de de gevolgen voor de werk gelegenheid van de 'nota preven tief onderhoud schoolgebouwen' centraal. De mc kwam in 1989 in totaal twaalf keer bijeen. De ver gadering met aanwezigheid van de wethouder van Onderwijs in de Opstandingskerk over de voor genoemde nota was er daar één van. Door Natascha Kayser SCHIEDAM Het is geen pre tje om in de stromende regen, auto-in-auto-uit, warme maaltijden rond te brengen. Toch doen de bij na zestig vrijwilligers van de maaltijdvoorziening het graag. „Je krijgt er veel voor terug," zeggen ze. Voor de mensen waar je aan huis komt, ben je niet alleen ie mand die ze voorziet van hun war me hap. Voor velen is het enige so ciale contact met de buitenwereld. Het is dankbaar werk." Zes dagen per week worden er tussen de tweehonderd en twee honderdvijftig maaltijden bezorgd aan ouderen in Schiedam. De meesten zijn alleenstaanden of echtparen die nog wel voor zich zelf kunnen zorgen, maar voor wie eten koken net iets teveel is. En zodoende gaan zo'n vijfentwintig vrijwilligers zes dagen per week op pad door acht wijken in Schie dam. Het is geen gemakkelijk werk, want er komt nogal wat bij kijken. C. Steenoven, één van de coördina trices, vertelt hoe ze op Tweede Pinksterdag eten ging brengen bij een oude man. „Ik kwam daar aan en er werd niet opengedaan. Dan kijk je toch maar even door het raam of je niemand ziet. Nou, toen zag ik die man spiernaakt op de grond van zijn huisje liggen. Later bleek dat hij een hartinfarct heeft gehad. Die man is terecht geko men in een verzorgingstehuis. Hij is nooit meer thuis geweest. Heel triest." Volgens Steenoven is het signa leren van eventuele problemen één van de voornaamste functies van de maaltijdvoorziening. „Zo wel de rijders als de bijrijders heb ben een verantwoordelijke taak," vertelt ze. „Die taak krijgt veel waardering van de mensen in kwestie, maar te weinig van de overheid. Als wij bijvoorbeeld merken dat mensen hun eten niet aanraken, kun je zelf wel aanvoe len dat er iets niet in de haak is. Dat wordt doorgegeven aan de huisarts of familie." Het komt re gelmatig voor dat oudere mensen mimi l Kwart voor twaalf, de ploeg voor de wijk Oost laadt de maaltijden in de wagen bij Huize Frankenland. Op weg om ongeveer dertig ouderen te voorzien van hun warme hap. fouten maken. Ze beginnen dingen te vergeten of worden dement en dan kunnen er vreemde dingen ge beuren. Meneer Van Dongen is al elf jaar werkzaam als vrijwilliger bij de maaltijdvoorziening. „Je moet er niet gek van opkijken als er op een gegeven moment iemand open doet, die alleen zijn ondergoed aan heeft," stelt hij, „Ik zeg er op zo'n moment niet veel van, maar ik geef het wel door als die mensen reageren alsof er niks aan de hand is." Van Dongen loopt zelf ook al te gen de zeventig. Geen uitzondering onder de vrijwilligers overigens, want de meesten mogen zich on der de 65-pIussers rekenen. Ze doen het werk om bezig te blijven, om van nut te zijn voor de samen- Wij presenteren u een stijlvolle gas haard: de Faber Grandeur. Een authentiek ontwerp, meer dan een eeuw geleden gekreëerd. Ook vandaag op ambachtelijke wijze gekonstrueerd van gietijzer. Een verwarmingsbron, die zowel in een traditioneel als in een modern interieur opvalt door z'n markant design. Uiteraard voldoet de Gran deur qua techniek aan de eisen van deze tijd. Nu te bewonderen bij uw Faber-dealer. Oosthavenkade 14 Vlaardingen telefoon 010-4343213 massief beuken afgewerkt met biologische 00 rijn markt 57 vlaardingen 010-4343685 SCHIEDAM De verschil lende karakters van de drie scholen die samen zijn gegaan in het Regionaal Technisch College Rijnmond blijven be- houden.'ï)at"zegt algemeen di recteur P. A. M. Kee van het college. Het is de bedoeling dat de nieuwe school een samen werkingsverband wordt, waar in iedere levensbeschouwing een eigen plaats heeft. Volgende week worden de drie vestigingen van de school, in Vlaardingen. Schiedam en Rotterdam officieel geopend. Er wordt al sinds het begin van het schooljaar gewerkt vol gens de nieuwe formule van het samenwerkingsverband. Algemeen directeur Kee is te vreden over de werkwijze. „We moesten fuseren vanwege wettelijke maatregelen waarbij kleinere scholen wel moesten samengaan om te kunnen blij ven bestaan. Bovendien sta je als een grote school sterker dan als een paar kleine school tjes. Je hebt meer mogelijkhe den en kunt je beter manifeste ren naar buiten toe, bijvoor beeld richting het bedrijfsle ven.' De drie scholen die zijn op gegaan in het Regionaal Tech nisch College Rijnmond zijn de Rijnmond MTS Schiedam, de Katholieke MTS Rotterdam en de technische afdelingen van het oecumenisch KMBO Water weg-Noord uit Vlaardingen. Deze scholen hadden van ouds her hun eigen levensbeschou welijke karakter. En juist dat blijft (voorlopig) behouden. „We willen dat levensbe schouwelijke punt niet uit het oog verliezen. We willen een school cree'eren waarin ieder een iets van zijn gading vindt en zich thuis kan voelen,' legt Kee uit. „De naamsverandering en de centrale directie zijn dus tot nu toe de enige wezenlijke verandering.' In de loop der tijd wil de school wel veranderingen doorvoeren. Daarvoor komen doelgerichte acties die de wijzi gingen geleidelijk aan moeten doorvoeren. Hoe dat allemaal in zijn werk moet gaan, wil Kee nog niet kwijt. Het Regionaal Technisch College Rijnmond gaat in de toekomst meer nadruk leggen op de korte technische oplei dingen. Tot nu toe werden die opleidingen alleen verzorgd door het filiaal in Vlaardingen. „Dat blijft voorlopig ook nog zo,' verklaart directeur Kee. „Die school is gespecialiseerd in korte opleidingen en heeft ook de ruimte om uit te brei den. De andere twee vestigin gen hebben geen ervaring met die opleidingen en Vlaardingen heeft dat wel. Het is dus handi ger om die cursussen daar te concentreren." De school streeft wel naar een uitbrei ding naar de andere twee loca ties, maar dat zal op termijn zijn. Welke termijn dat is, kan Kee nog niet zeggen. De filialen worden in Schie dam en Vlaardingen geopend door de respectievelijke wet houders van onderwijs. In Vlaardingen verricht Arij Maarleveld de opening om 10.00 uur, in Schiedam Hans van Kleef om 16.30 uur. Voet baller Bart Latuheru komt naar Rotterdam om daar om 12.00 uur de RTCR-vestiging te openen. start voorverkoop ZATERDAG 22 september, 10.00 uur geopend: maandag t/m vrijdag 9-17.30 uur zaterdag: 10-14 uur leving. Ze zijn hlij om anderen, die minder gezond zijn, een handje te helpen. De vergrijzing is wel één van de problemen waarmee de vrijwilli gers te maken hebben. L. Gideon- se, die de voorzieningen regelt vanuit het dienstencentrum De Vier Molens, zit wat dat betreft met de handen in het haar. „We verliezen steeds meer vrijwilligers doordat ze ziek worden, te oud worden voor dit werk of overlij den," geeft ze aan. „Het is heel moeilijk om aan nieuwe vrijwilli gers te komen. Juist het feit dat het vrijwillig is, maakt het zo moeilijk. Werklozen bijvoorbeeld hebben wel tijd om het werk op te vangen, maar omdat ze niets of weinig be taald krijgen staan ze niet te trap pelen. De rijders krijgen wel een kleine vergoeding, maar aan de bijrijders kunnen we niks geven. Daarover wordt al lange tijd over leg gepleegd, maar dat heeft nog niets opgeleverd." Door het tekort aan vrijwilli gers dreigt de sociale functie van de maaltijdvoorziening te verval len. Coördinatrice Steenoven vindt dat erg jammer. „De wijken wor den steeds groter, maar er zijn te weinig mensen. Als je dan een wijk moet verzorgen, heb je amper de tijd omeens een praatje met 'Mie mensen te maken. Toch mer ken we wel dat ze het erg fijn vin den als daar wel tijd voor is. De mensen beginnen vaak zelf hun verhaal en het kan heel vervelend zijn als je dan geen tijd hebt om even te blijven staan babbelen," legt ze uit. Onderweg naar de eerste klant vertelt bezorger Van Dongen over de contacten met de mensen. „Ik probeer altijd wel een vriendelijk woord voor de mensen, over te hebben. Kijk, als ik het nodig zou hebben, zou ik het ook prettig vin den om een praatje te kunnen ma ken. Ik doe dit werk nu elf jaar en dan begin je de mensen toch te kennen. Je weet wat ze vroeger ge daan hebben, wat ze graag lusten, hoe ze reageren. Je bent voor hun ook een bekend gezicht, snap je. De mensen zijn ook inderdaad blij als hun warme maaltijd wordt afgeleverd. Vaak zitten ze als voor het raam te wachten en weten ze niet hoe snel ze bij de deur moeten zijn. Ondanks de regen blijft het eten lekker warm, door de piep schuim dozen waarin het vervoerd wordt. De pot schaft varkensrolla de, snijboontjes en aardappelkro- ketjes. De meesten vinden het wel best, zolang het eten maar warmer en beter is dan het weer. De maal tijden zijn erg gevarieerd. Iedere dag staat er wat anders op het pro gramma. Eens in de drie weken is er sla, per week is er een keer pas ta of chinees, voor elk wat wils dus. Als mensen iets niet lusten, geven ze dat door en wordt er re kening mee gehouden. Lust je geen spinazie, dan krijg je iets anders. Geen visliefhebber? Dan maar vlees op het menu. De maaltijden worden dagelijks verzorgd door de keuken van Hui ze Frankenland. Rond kwart voor twaalf gaat de eerste ploeg van twee op pad. Dertig keer de auto uit, aanbellen, doosje uitpakken, eten overhandigen en weer op pad naar de volgende. Dertig keer klin ken de dezelfde woc rden bij een vriendelijke lach:„Goeiemiddag, hier is uw maaltijd. Eet smake lijk!" H. v. Kooij Schot verdwijnt met spullen lifter SCHIEDAM Hen Engels man is woensdagavond op de rijksweg 20 beroofd door een Schotse automobilist die hem vanuit Amsterdam een lift had gegeven. Na autopech door ben zinegebrek had de lifter aange boden benzine te gaan halen. Maar toen hij terugkeerde was alleen de auto nog daar. De Schot was weg en had alie waardevolle spullen van de En gelsman meegenomen. ?as de volgende nacht eerst had hij nog een paar uurtjes in de a o geslapen deed de beroofde man aagifte bij de politie. Na onderzoek werd duidelijk dat de auto eigendom was van een Amsterdams verhuurbedrijf, dat al wekenlang de auto weer in haar bezit had moeten heb ben. Voorlopig is de Schot spoorloos. De Engelsman is met medewerking van de politie weer naar zijn land vertrokken. Post gestolen SCHIEDAM Uit een drie tal PTT-brievenbussen is vorige week post gestolen. Bovendien werden de bussen staande aan de Havendijk, Lange Nieuwstraat en Laan van Bol'es vernield. Per bus leverde dat een schade van zo'n twaalfhon derd gulden op. Bloemstukken gestolen uit feesttent politie SCHIEDAM Uit een feest tent bij het politiebureau zijn woensdagnacht een paar bloem stukken gestolen. Vanuit de feesttent vonden eerder deze week de openingsfestiviteiten rond het nieuwe politiebureau plaats. De politie had het in verband met de vrij waardeloze inboedel niet nodig gevonden de tent te bewaken. De bloe men waren afkomstig van de Dahliavereniging. Brand en diefstal op Broersvold SCHIEDAM De brand weer moest vannacht met vier wagens in actie komen bij een uitslaande brand bij een wo ning boven een shoarmatent aan het Broerst *ld, Nadat de brand geblust was, bleek dat uit een aantal gokkasten in de sho armatent zelf geld was gehaald. De poltie vermoedt daarom dat sprake is geweest van brand stichting. Tweetal betrapt bij diefstal in supermarkt SCHIEDAM Een 30-jarige Schiedammer en een 35-jarige Rotterdammer zijn vannacht op heterdaad betrapt bij een in braak in een supermarkt aan de Regoutstraat. Na een tip kon het tweetal worden gearres teerd. Buiten de supermarkt hadden de mannen een busje geparkeerd. Hierin torf de pol tie een deel van de buit aan. Verzoek om toelating Turkse zender op kaoel SCHIEDAM Om de Turk se zender TRT definitief samen met Rai Uno op één kanaal on der te brengen, heeft de ge meente bij het ministerie van WVC een ontheffing van een artikel uit de mediawet aange vraagd. Directeur Jaap ter Linden van het Natio naal Schoolmuseum in Rotterdam vertelt re gelmatig in deze krant over beroemde voor werpen uit de rijke verzameling van zyn museum, of over op vallende nieuwe aan winsten. Door Jaap ter Lin den ie kan er nog bikkelen? Dat het een oud spel is weten wij allemaal wel, onze grootouders hebben het gespeeld, maar hoe het precies ging, wat de spelregels waren, dat weet vrijwel niemand meer. U kunt zelf komen bikkelen in het muse um, dan leert u dat er vier bikkels nodig zijn en een bikkelballetje, dat de bikkels van been, brons, lood, of andere metalen kunnen zijn en dat de vier zij den van een bikkel mooie namen hebben als: kuilder, stovert, es- ser en staander. Hoe lang is het geleden dat u hinkelde, op stelten liep,kaatsebal speelde of hoepelde? Misschien werd hoepelen in de streek waar u geboren werd wel reeplopen ge noemd en zei u niet hinken maar hinkele- pink. In bepaalde tijden van het jaar was het plotseling knikkertijd, niemand wist waarom, of wie ermee begonnen was, maar opeens werd er overal geknikkerd. Even plotseling was het weer afgelopen en werd er getold met de dikke werptol ot ne paddestoelvormige zweeptol. De 'grote' jongens hadden dan vaak grote werptollen met een ve nijnige stalen punt waarmee ze de tollen van elkaar probeerden te splijten, door ze pre cies bovenop de draai ende tol van een ander te gooien. Lukte dat, dan barstte zo'n tol in twee stukken. Niet leuk natuurlijk voor die an- dei maar spel is spel en het hoorde erbij. De diabolo was voor de echte kunstenaars, vol afgunst werd er ge keken naar het kind, dat de diabolo allerlei toeren kon laten uitha len; hoog in de lucht gooien en dan weer op vangen op het touw met de twee handvat ten - een kunst, die maar voor weinigen was weggelegd. Heel wat diabolo's zijn door teleurgestelde kinde ren, die de kunst maar niet machtig konden worden, diep wegge stopt in kast of la, om maar niet te worden herinnerd aan deze mislukking. Nee, dan was steltlo pen heel wat gemakke lijker, een geschaafde knie hield je er wel vaak aan over, maar ach, hoeveel geschaafde knieën heb je als kind niet gehad, een knies oor die daarop lette. Ir het museum is en kleine tentoonstel ling ingericht van oud speelgoed, tegels met kinderspelen en pren ten; in dezelfde zaal zult u ook een speel- F nats aantreffen waar allerlei oude spelletjes gedaan kunnen wor den. VXW» (INGEZONDEN MEDEDELING) rj 1C1Ö iv i<tab<*i«v »b tóe -i (INGEZONDEN MEDEDEUNG) Als erste in Nederland tonen wij u een schitterend woonprogramma vat: massief beukenhout, afgewerkt met een biologische olie, gedekoreerd met inlegwerk van kops olmenhout. Dit programma bestaat uit eer aanbouwkaste programma met onderdelen in 7 hc ogtematen, 4 braedtematen en 3 dieptematen. Hierdoor ontstaat de mogelijkheid om kombmaties van ladenkast, dressoir, boekenkast tot een volledige wand samen te stellen. Bijpassend te leveren eettafels, stoelen en lage tafels. Kortom, dit moet u zien Waai eens bij ons aan, wij laten u dit gehele programma met zijn mogelijkheden graag zien. (INGEZONDEN MEDEDEUNG) (INGEZONDEN MEDEDELING) Varia showroom ja*™, Oosthavenkade 14 Vlaardingen 4343213 ERKENO ASUCMWSC m. «flut

Het Vrije volk | 1990 | | pagina 1