Nooit meer evergeefs aankloppen bij psychiatrisch ziekenhuis Joris SchielandshuSs toont spoortunnel-vondsten CDA wil ruimere keuze architecten Stadserf froeger was wonen n Nieuwland een droomwens Het Vrije Volk SCHIEDAM Snoepreisje ambtenaren met 'trotse' Eendracht Jubilea Nieuwe cursussen School der Bewegende Kunsten Aleidapenning voor Theo 'Doop' Wiegman Nieuw beleid Joris sluit wachtlijsten uit OP DE GRENS PAGINA 4 ws ZATERDAG 22 SEPTEMBER 1990 SCHIEDAM Het zeilschip Eendracht meert aanstaande woensdag even aan bij de Wilhel- minahaven. Tussen acht en negen uur 's ochtends wordt deze drie master volgens velen 'Neer- lands trots te water' in de ha ven verwacht. Een uur of drie la ter vertrekt het alweer richting het ruime sop, mét wethouder Adri Reijnhout en een groep amb tenaren en vrienden als passa giers. Voor hen immers doet het schip Schiedam aan. Want van woens dag tot vrijdag is voor dit gezel schap een tocht langs de Zuidhol landse, Zeeuwse en Belgische kust gepland. De passagiers zullen vrij dag in Scheveningen weer van boord gaan. Echte zeilliefhebbers, Reijnhout is er zo één, varen vaker mee op het schip dat dit jaar in grotere en vernieuwde vorm in de vaart is gekomen.Volgens de gemeente zal de driemastschoener bijna zes tig meter lang en met een zeilop- pervlak van duizend vierkante me ter een imposante verschijning vormen in de Wilhelminahaven. SCHIEDAM De School der Bewegende Kunsten begint per 1 oktober met een aantal nieuwe cursussen. Volgende week worden er echter al een aantal gratis intro- duktielessen gegeven. Op dinsdag van zeven uur tot kwart over acht 's avonds is dat een les Tai Chi voor beginners; van half rgen tot kwart voor tien Tai chi voor ge vorderden; woensdag van half ne gen tot kwart voor tien een les mo derne dans; donderdag op dezelfde tijd een les authentieke beweging: vrijdag van zeven uur tot half ne gen een les Yoga en van half negen tot tien uur een les Aikido en zon dag van tien, .uur.'tot. half twaalf een le meditatie. Zaterdag is er een 'DaiisexpressieV Instuif van elf uur tot half één. Voor meer infor matie of een uitgebreide folder kunnen belangstellenden contact opnemen met de School der Bewe gende Kunsten-; tel: 4:11:85.62. SCHIEDAM De kunstenaar Theo Wiegman heeft gisteravond in het Passagetheater uit handen van burgemeester Scheeres de Aleidapenning gekregen. De be kende Schiedammer krijgt de on derscheiding voor zijn voortduren de artistieke inzet waardoor hij sen waardevolle bijdrage heeft ge leverd aan de beeldvorming van de stad Schiedam. Wiegman en zijn vrouw vierden gisteren htm vijftigjarig huwelijk. De vorige Aleidapenning werd twee jaar ge leden uitgereikt aan Gerard Ver- hulsdonk. VLAARDINGEN Mensen in psychische nood .zullen praktisch nooit meer tevergeefs aankloppen bij het Psychiatrisch Centrum Jo ris Nieuwe Waterweg Noord. Wachtlijsten zullen niet meer wor den aangelegd. Al bij het eerste te lefoontje valt de patiënt onder de verantwoordelijkheid van Joris. Eén en ander is een gevolg van een nieuw beleid, uitgevonden door de medewerkers van Joris zelf, dat ingaat vanaf 15 oktober. „Mogelijke opname van een pa tiënt is niet langer afhankelijk van de beschikbare capaciteit," was gisteren een veel gehoorde uit spraak. Bij de opening van de ge renoveerde opname-afdeling in het gebouw aan de Schiedamse Stad houderslaan, bleek nog eens hoe trots het personeel van Joris is op de vondst. „Uniek voor deze regio. Vrijwel uniek voor Nederland," zei eerste geneeskundige p. Vla minck gisteren, zich herinnerend dat in een Amsterdams psychiat risch ziekenhuis een soortgelijk be leid is ontwikkeld. Bovenal moet het beleid een einde maken aan het chronische beddentekort waarmee het zieken huis, sinds haar start in november van het vorig jaar, mee te maken heeft. Dat kwam vooral door de matige samenwerking tussen Joris en he RIAGG, de instantie die normaliter aangeeft dat mensen moeten worden opgenomen. Deze zogenaamde 'indicaties' overtrof fen het beschikbare aantal bedden, terwijl het ziekenhuis alle psychia trische patiënten in Schiedam, Vlaardingen en Maassluis van no dige hulp moet voorzien. Zo ontstonden wachtlijsten. En daarbij telde niet de urgentie van opname, maar slechts het credo „wie eerst komt, wie eerst maalt..". Dus kon het gebeuren dat lichte gevallen werden opgeno men omdat de echt ernstig zieke patiënten lager op de wachtlijst stonden P. Vlaminck van Joris: „Onder de medewerkers ontstond een soort ziekenhuisklimaat. Echt zware patiënten die bij de eerste tegenslag persé wegwilden, hiel den we niet echt tegen. Weer een bed erbij redeneerden we dan. Terwijl juist die patiënten de zorg het hardst nodig hebben." Een ander probleem was dat patiënten langer dan nodig in het ziekenhuis werden gehouden. Vla minck: „Iemand die naar huis mocht, zou dan weer bij een be handelaar van het RIAGG terecht komen. Dan zou die patiënt zijn hele probleem weer moeten op hoesten. Dus hielden we hem weer iets langer Wat natuurlijk weer een bed bezet hield. Voor die problemen .is volgens Vlaminck nu een oplossing gevon den. Voor de opname komt er een centraal aanmeldingspunt, waarin het RIAGG en het psychiatrisch ziekenhuis samenwerken. Zodoen de kan al naar gelang de urgentie tot opname worden besloten. „De vijftien bedden op de afdeling van intensieve hulp tal daarom altijd zijn voorbehouden aan de vijftien zwaarste gevallen op de honderd tachtigduizend inwoners van deze regio," belooft Vlaminck. De rest van de psychiatrisch hulpbehoe venden zal worden opgevangen via de dertig bedden voor patiënten die niat langer dan zes maanden worden opgenomen of op de dagaf- deling, waar plaats is voor vijfen vijftig patiënten. Door al deze afdelingen naast natuurlijk de polikliniek ir Vlaardingen in het gebouw aan de Stadhouderslaan te houden, lost Joris een ander probleem op. Pati ënten houden vanaf de dag van op name of hulp altijd dezelfde be handelaar, Vlaminck: „Hoeveel ze ook veranderen van afdeling, het contact tussen patiëm en behande laar blijft bestaan." Gisteren werd gesproken van een nieuwe start. Een derde van de medewerkers komt nieuw in dienst en kan dus én gebruik gaan maken van de mogelijkheden van het nieuwe beleid, én van de gere noveerde opname-afdeling. Toch zal het personeel over vier tot zes jaar weer aan een nieuwe werk omgeving moeten gaan wennen. Vanuit den Haag is reeds toestem- ming gegeven voor de nieuwbouw van het psychiatrisch zienhuis. Die zal in de loop van 1992 aan vangen, waarna in 1996 een nieuw en groter Algemeen Psychi atrisch Ziekenhuis zal verrijzen. Dat nieuwe ziekenhuis zal ruimte krijgen voor zo'n honderd bedden en veertig dagbehandelingsplaat sen. ROTTERDAM Het Rotter damse Schielandshuis heeft vanaf 2 oktober tot het einde van dit jaar de tentoonstelling 'Rotterdam Opgespoord' onder zijn beheer. De tentoonstelling toont de resultaten van opgravingen, die de afgelopen jaren hebben plaatsgevonden tij dens de aanleg van de Willemss poortunnel. Niet alleen voorwer pen, maar ook kaartjes en tekenin gen geven een beeld van de Rotter damse geschiedenis tussen 700 tot 1870. Op enkele plaatsen in het tun neltracé, waar werkzaamheden be zig zijn om de bestaande spoorlijn ce vervangen door een tunnel, heeft het Bureau Oudheidkundig Onderzoek van Gemeentewerken Rotterdam (BOOR) vondsten opge daan uit de periode 700 tot 1Ï5Q. Hierdoor kwam 'naar boven' dat het dorpje Rotta al in de achtste aeuw langs de oever van de Rotte lag. Aan het einde van de dertiende eeuw ontstond ongeveer op de plaats van Rotta het plaatsje Rot terdam. Tot ongeveer 1580 was Rotterdam alleen regionaal gezien van betekenis. Vanaf die tijd groei den zowel het aantal inwoners, als de omvang van de stad. Toeh om streeks 1870 de Binnenrotte werd gedempt ten behoeve van het spoorviaduct was Rotterdam bezig uit te groeien tot een belangrijke havenstad. De tentoonstelling 'Rotterdam Opgespoord' is te zien in het Schie landshuis aan de Korte Hoogstraat 31. Een paar spoortunnel-vondsten die op de expositie in het Schielandshuis te zien zijn SCHIEDAM Het CDA heeft grote twijfels over de gang van zaken rond de keuze van de architecten voor de nieuwbouw van theater, biblio theek en bestuurscentrum op het Stadserf. De partij ver moedt dat wethouder Chris Zij develd vastbesloten is de op dracht te gunnen aan de archi tectengroep Amsterdam. Tij dens aen excursie voor leden van de commissie stadsontwik keling werden afgelopen maan dag slechts objecten van dit bu reau bezocht. Het CDA had het zich alle maal iets anders voorgesteld. In een brief aan Zijdeveld, voorzit ter van de commissie, laat de partij weten dat een eerdere dia-presentatie «»en ander beeld had opgeroepen. „Een presenta tie van het werk van meerdere architecten met verschillende architectonische oplossingen," had het CDA van de excursie verwacht. Maar tijdens de tocht langs onder meer Amster dam, Almere en Apeldoorn kre gen de commissieleden alleen werk van de architectengroep Amsterdam te zien. De christen-democraten pleitten nu daarom voor een hernieuwde dia-presentatie en spreken de hoop uit dat „één en ander niet tot vertraging in de voortgang van het project zal leiden". Twee in Vlaardingen ver schijnende huis-aan-huis- bladen herdenken dit jaar een jubileum. Groot-Vlaar- dingen pronkt met het feit, dat veertig jaar geleden in septem ber het echtpaar Bakker-Ver boon in het sterk groeiende Vlaardingen een advertentieblad startte waarin in de loop der ja ren redactionele bijdragen ver schenen. Op de Vlaardings- Schiedamse sportpagina van De Havenloods herinnert Gerard S. Verver zijn lezers eraan, dat 25 jaar geleden dit van oorsprong Rotterdamse huis-aan-huisblad naar deze regio uitbreidde. Nu zijn jubilea als altijd betrek kelijk. Ze kunnen een mooie aanleiding vormen voor een spe ciale activiteit. Zo zullen lief hebbers van een feestje bij voortduring roepen: Valt er nog wat te vieren? En dan is er wel licht iets te vinden. Commercië le krachten azen zo uiteraard ook op aanleidingen voor specia le uitgaven. En zelfs vereni- gingsbestuurders laten zich op dit gebied niet onbetuigd. Bij de genoemde jubilea wil ik toch wel even stil staan omdat ze iets zeggen over de ontwikke lingen in een krantenstad als Vlaardingen van oudsher is ge weest en kennelijk nog is, ge zien de plannen voor nieuwe uitgaven. Nu is natuurlijk zo'n Groot- Vlaardingen van Verba (zoals Bakker-Verboon him uitgeverij tje noemden) uit 1950 nauwe lijks een krant te noemen. Het was een serie advertenties en wat predikbeurten. Maar het was wel een nieuw medium voor het doorgeven van com merciële boodschappen in de plaatselijke gemeenschap, waar tegen het uit de negentiende eeuw stammende driemaal per week verschijnende nieuwsblad Nieuwe Vlaardingsche Courant (waarvoor abonnementsgeld moest worden betaald) op den duur niet kon opboksen. Pas later kreeg het advertentie blad Groot-Vlaardingen wat meer gestalte toen ene Klaas Vlaring als rubriekschrijver er alle ruimte kreeg om de plaatse lijke gemoederen te beïnvloeden door zijn stadgenoten over stem mingen in vergaderingen van het college van burgemeester en wethouders te informeren. Dat was in de jaren zestig, toen men op stadhuizen en in andere over heidsgebouwen van 'openbaar heid van bestuur' nog gruwde. De huis-aan-huisbezorging had ondertussen in heel het land zijn intrede gedaan. De veelal kleine particuliere uitgevers sloegen de handen ineen om zo ook andere adverteerders dan plaatselijke middenstanders in hun kolommen te veroveren. In Schiedam floreerde in die tijd een uitgave onder de naam Het Stadsblad, aan de wieg waarvan de heer Van der Klink stond. In Rotterdam bloeide De Haven loods, in handen van de Stich ting Jeugdhaven en niet met commerciële bedoelingen ge start. Zij bewees toen hoe een huis-aan-huisblad ook een goed journalistiek product kan zijn. De Havenloods sloeg onder druk van zijn Rotterdamse adverteer ders zijn vleugels uit naar Schie dam en Vlaardingen. Zij legde grote druk op de daar heersende advertentiebladen, die gedwon- gen werden him hoeveelheid re dactionele pagina's uit te brei den. Inmiddels is ook De Havenloods alweer meer dan vijftien jaar niet meer in handen van een ideële instelling maar eigendom van een van de grote uitgevers maatschappijen in ons land. Groot-Vlaardingen en Het Stads blad zijn ook in groter verband opgegaan. Daarbij is de zoon van het echtpaar Bakker-Ver boon, Tom Bakker, meege groeid. Hij, eens in de voetspo ren van zijn vader op pad om advertenties te verzamelen door geheel Vlaardingen, maakt nu deel uit van de Raad van Be stuur van Sijthoff Pers. Hij woont niet meer in deze kran tenstad. BEN VAN HAREN Door Han van der Horst SCHIEDAM Als de gemeente haar zin krijgt, gaan binnen een paar jaar de flats aan de Van Lim burg Stirumstraat tegen de vlakte. Voor het kleine wijkje tussen het Station Nieuwland en de Burge meester Van Haarenlaan is een re novatieplan opgesteld, dat weinig heel laat van de huidige bebou wing. Waar nu nog woningwetwo ningen staan, komen straks dure maisonnettes en eensgezinshuizen. Toch staan de flats er nog maar vijfendertig jaar en op de sponnin gen na is alles piekfijn in orde. Met name in de Van Limburg Stirumstraat zijn de mensen niet erg gecharmeerd van de plannen. De meeste bewoners zijn al wat ouder. Vaak betrokken zij hun flat direct na de oplevering. Ze zijn nog steeds redelijk tevreden met het geboden wooncomfort en vre zen straks een goedkope flat te moeten verruilen voor een veel duurdere woning. Vijfendertig jaar geleden was een huis in Nieuwland de droom wens van bijna elke Schiedammer. De stad had toen bijna vijftiendui zend inwoners meer dan tegen woordig, maar het huizenbestand besloeg nog niet de helft van het huidige. Er heerste woningnood en de wachtlijsten waren ellenlang. Je moest wel heel erg veel geduld hebben om in aanmwerking te ko men voor zo'n flat in Nieuwland. Nederland verkeerde nog volop in de wederopbouw. Er was niet zoveel geld voor nieuwe huizen. Nieuwland groeide gestaag, maar langzaam en in 1955 was alleen nog maar de wijk rond de P.J. Troelstralaan voltooid. De regering probeerde de hui- zenvoorraad zo eerlijk mogelijk te verdelen door bezitters van grote woningen te dwingen om inwo ning te nemen. Daarbij gingen fa milieleden voor. De meeste jonge paartjes begonnen bij vader of schoonmoeder op zolder, waar met veel huisvlijt een voor en een ach terkamer werden getimmerd. Het was de grote bloeitijd van het op- klapbed. Natuurlijk stond iedereen inge schreven bij volkshuisvesting, maar zolang er geen kinderen wa ren, hoefde je niet op een echte woning te rekenen. Regelmatig mocht je bij het huisvestingsbureau aan de Westmolenstraat op gesprek ko men. Je bepleitte je zaak. Een be grijpende ambtenaar legde dan uit, dat er nu eenmaal geen huizen wa ren. Dat kon jaren zo door gaan en op de Westmolenstraat speelden zich dan ook regelmatig heftige to nelen af, als een woningzoekende zijn bezinning verloor. Stadsarchitect Horvath, die destijds met s weinig midde len voor Nieuwland een moderne inrichting ontwierp. Volkshuisvesting wees niet zo maar toe. Ze stuurden zelfs ambte naren op huisbezoek. Die moesten kijken, of het betreffende gezin wel netjes genoeg was en of men de huur zou kunnen betalen. Veel mensen leenden spulletjes van el kaar, als zo'n bezoek er aan zat te komen, want meende men je kwam sneller in aanmerking voor een huis, als je er knap bij zat. En dan toch nog onverwacht kwam, wat heette 'bericht'. Mijn ouders waren al zeven jaar getrouwd, toen eindelijk het ver lossende bericht kwam. Ze hadden een huis toegewezen gekregen op de Van Limburg Stirumstraat. Het feit, dat een jaar tevoren gezinsuit breiding had plaats gevonden, zal daar niet vreemd aan zijn geweest. Nu waren er wel mogelijkheden om hoger op de wachtlijst te ko men De grote werven van Schie dam hadden bijvoorbeeld een aan tal nieuwbouwwoningen weten te reserveren voor hun personeel. Er was een enorm gebrek aan ge schoolde vakkrachten in die tijd. Ze werden uit heel Nederland aan getrokken en dan moest zo'n be drijf natuurlijk wel een woning kunnen bieden, In het open veld, midden tussen de weilanden, stond al een flatgebouw op de plek die later de Van Hogendorpstraat zou worden. Daar woonden Drent se werknemers van Wilton Fij- enoord. De meesten van deze voor lopers der gastarbeiders zijn tegen het eind van de jaren vijftig weer naar hun provincie teruggegaan. Maar de meeste Schiedammers hadden geen recht op zo'n voor keursbehandeling en er zat niets anders op dan wachten. De flats waren duur. Mijn moe der herinnert zich, dat de huur maar liefst dertieneneenhalve gul den per week bedroeg. Maar de lo nen waren navenant laag, want de hoogconjunctuur en de welvaart lagen nog in het verschiet. Mijn ouders beschikten nu over een rui me flat met douche, maar ze moes ten wel heel zuinig zijn. Dat heeft een jaar of drie ge duurd. Toen steeg de welvaart met sprongen en deden artikelen als ijskast, televisie en wasautomaat hun intrede, zaken die het gemid delde Schiedamse kind alleen uit de Donald Duck kende en niet uit dev werkelijkheid. Langs de stoe prand verschenen steeds meer au to's. De Schiedammers woonden toen graag in Nieuwland. Tegen woordig wordt er geklaagd over de eenvormingheid van de buurt, maar daaraan stoorde zich nie mand. De mensen hadden grotere ramen dan ze ooit in het Westen of in de Gorzen hadden gezien. Tussen de flats lagen brede groen stroken. Het was allemaal stukken leefbaarder dan in de oudere ge deeltes van de stad. Dat was het werk van de stads architect Horvath. Horvath geloofde in licht en lucht en afwisseling. Nu viel dat niet zo gemakkelijk te realiseren, want hij had zeker vergeleken met nu slechts de beschikking over een klein budget. En er waren maar aen paar flatmodellen waaruit hij kon kiezen. Horvath koos efficiënte ontwer pen. De flats in Nieuwland hebben nauwelijks loze ruimtes, zoals gan gen en Overlopen, waar je als be woner eigenlijk niets mee kon doen. Hij zette de gebouwen ook niet allemaal in een rijtje achter elkaar, maar liet de boel een beetje verspringen. Zo probeerde Horvath eenvormingheid te voor komen en het resultaat mag nog steeds gezien worden. Nieuwland werd een wijk van jonge mensen die bezig waren vooruit te komen in het leven. Die mensen zien terug op een zeer werkzaam leven. Zij zijn aan hun AOW toe, meestal aangevuld met een schraal pensioen. Nu ziet het er naar uit, dat ook hun wijk uitgediend is. Dat kun nen maar weinigen verkroppen. ifümfietser breekt pols bij aanrijding met auto SCHIEDAM Op de krui sing van de Laan van Bol'Es en de Churchillweg is gistermor gen een 16-jarige bromfietser uit Vlaardingen aangereden door een 47-jarige automobilist uit dezelfde plaats. De jongen is met een gebroken pols overge" bracht naar het Koly-Zieken- huis. Hij is waarschijnlijk door een rood licht gereden waarna de automoblist, die van de Be atrixlaan kwam, hem niet"" meer kon ontwijken. Een sóórt?'!" gelijk ongeluk deed zich gister middag voor op de kruising;'" Van HarenlaanParkweg. Hier "Z werd een 16-jarige hromfietster it Schiedam aangereden dbor 60-jarige Schiedamse automobi list. Ze is met onbekend letsel opgenomen in het Schieland- Ziekenhuis. De automobilist reed in dit geval vermoedelijk door rood. ttapirde breekt heup bij dienstencentrum SCHIEDAM Een 78-jarige Schiedammer liep gistermiddag een gebroken heup op bij het naar binnen gaan van diensten centrum De Vier Molens. Hij raakte bekneld tussen de auto; matische deuren en viel vervol gens de hal in. Daarbij brak hij zijn heup. De man is opgeno men in het Schieland-Zieken- huis. Fietser en automobilist vernielen hun rijtuigen SCHIEDAM Een 25-jarige automobilist uit Rotterdam ging gistermiddag de fiets van een' 67-jarige Schiedammer te lijf; De Rotterdammer blokkeerde in een file een voetgangersover steekplaats op de Broersvest. De Schiedammer wond zich hier over zo op, dat hij met zijn vuist op de motorkap van de wagen sloeg. Dit veroorzaakte een deuk. De automobilist werd hierop zo boos, dat hij de wa gen uitstapte, niet om zijn ver haal te halen bij de fietser, maar om zijn woede te koelen op de fiets. De politie probeerde vervolgens fietser en automobi list tot rede te brengen. Toen dit niet lukte, kregen beiden een proces-verbaal. Informatieserie over gezondheidouderen SCHIEDAM Ouder wor den, geheugen, voeding, medi cijnen, slapeloosheid en veilig heid zijn enkele van de onder werpen die behandeld worden tijdens een serie informatie-bij eenkomsten over de gezondheid van ouderen. De serie van acht bijeenkomsten is een initiatief van de Voorbereidingsgroep Projekt Gezondheidsvoorlich ting 55+ en de Stichting Geco ördineerd Ouderenwerk en is bedoeld voor mensen van 55 jaar en ouder uit de regio Schiedam. De bijeenkomsten zijn op donderdagmiddag en op vrijdagochtend in Wijkpost- Zuid aan de Oude Maasstraat Schiedam. Op 12 oktober is de eerste bijeenkomst. De inform;:: tie-bijeenkomsten zijn gratis! maar er wordt wel verwacht'"" dat de deelnemers de hele sefïênn' meemaken. Feesten Woutershof SCHIEDAM Dagverblijf fe Woutershof voor verstandelijk"^ gehandicapten bestaat tien jaar."" Om dat te vieren zijn er diverse - activiteiten georganiseerd. Zo 'is er op 3 oktober van 10.Q0 tot' 1.30 uur en van 13.30 tot^ 15.00 uur een open dag bij" Woutershof. De dag daarna is er een sport- en speldag op het' sportterrein Schiedam. Op 5 ok- tober wordt er dan een feest avond met een loterij gehouden voor bewoners van het dagver blijf en hun familie in wijkcen trum De Blauwe Brug om 19.30 uur. Voor meer informatie: 4263786. Jazz-party SCHIEDAM De deuren van Sitton Partyhouse zullen op 29 september vanaf 22.00 uur geopend zijn voor de liefheb bers van jazzmuziek. Tijdens d jazz-night van de Schiedamse»'" Brandersfeesten speelt hier da_ Green River Jazz Band. Bezoe-i-m kers kunnen gratis genieten-""" van de dixieland-muziek van de,.... band en de hapjes van de bar-, mi becue. Kaarten zijn telefonisch te bestellen: 4264644 of,.,,, 4710849. a'rrqrr Milisuprijs MAASSLUIS Op 2 okto--- ber zal in de eerste stad aan de. Nieuwe Waterweg voor het. eerst de milieuprijs voor bedrij ven worden uitgereikt. De jury, bestaande uit gemeenteraadslid H. van Hoeven, J. van der Griend van het Milieu Overleg Maassluis en een vertegenwoor diger van de Vereniging Tegen Milieubederf in en om de Nieu we Waterweg, brengen op die datum verslag uit van de mi lieubewustheid van de Maas- sluise bedrijven en reiken dan tevens de prijs uit. v f k"r r

Het Vrije volk | 1990 | | pagina 1