Alles gaat sneller en gemakkelijker Beertje n luchtballon Fem na-wedstr d voor huis-, tuin- en keuken-utv nders Groeiende interesse voor vraag en aanbod Gilde WD wil helderheid over toekomst handbalvereniging Het Vrije Volk SCHIEDAM Schiedamse bibliotheken 'keken eerst de kat uit de boom' bij automatisering Marineschip in de Voorhaven Studio fcjfc] Express ji". Pasfoto's met kwaliteits garantie GASHAARDEN PAGINA 4 WOENSDAG 26 SEPTEMBER 1990 T- Agent gewond SCHIEDAM Een Schie- damse politieman heeft gister middag in die plaats een zwaar gekeusde pols opgelopen. Dat gebeurde tijdens een achtervol ging, waarbij de slippende poli tiewagen tegen de vluchtauto opknalde. Deze was op de Scheepvaartweg tegen een be tonnen bloembak ik de midden berm tot stilstand gekomen. De bestuurder van de auto, een 26- jarige Schiedammer, bleek zwaar onder invloed van drugs. Even tevoren was hij op de vlucht geslagen, nadat hij per soneel van het verpleeghuis De DrieMaasStede in Schiedam had bedreigd. De auto bleek bo vendien in mei te zijn gestolen in Rotterdam. Wilde achtervolging SCHIEDAM Nadat een automobilist op de Franselaan in Rotterdam eerst een surveil lancewagen van de Schiedamse politie had 'gesneden', ging de ze er vannacht met een snel heid van 130 kilometer per uur vandoor. Tijdens de achtervol ging door ook wagens van Rot terdamse politie, raakte men het spoor rijster. Later in de nacht is de auto aangetroffen aan de Noorderlaan in de Maasstad en werd weggesleept naar het politiebureau in Schie dam, waar later de eigenaar zich ook meldde. Hij vertelde dat zijn wagen was gestolen bij garage Ambacht, waar deze een APK-keuring zou ondergaan. De politie zet vraagtekens bij deze verklaring, want de auto toon de geen sporen van braak en de man wenste ook geen aangifte te doen. De auto bleek boven dien niet verzekerd. Als de ei genaar een polis kan tonen en ook de wegsleepkosten heeft be taald, krijgt hij zijn auto weer terug. Vrouw verwondt zich hij inslaan deurruitje SCHIEDAM Een achttien jarige bewoonster van de Boer- haavelaan heeft zichzelf gister avond een snijwond aan haar pols bezorgd. Ze was haar huis sleutel vergeten en sloeg daar om een deurruitje in. De aan vankelijk vrees voor een slaga derlijke bloeding bleek onge grond. Bromfietser gewond bij ongeluk De Brauwweg SCHIEDAM Met onbe kend letsel is gistermorgen een 16-jarige bromfietser uit Rotter dam overgebracht naar het Schieland-Ziekenhuis. Hij kreeg op de De Brauwweg geen voor- rand van een 25-jarige automo biliste uit Zoetermeer. Snelheidscontroles: 44 maai proces-verbaal SCHIEDAM Bij snelheid scontroles op de Havendijk en de Willem de Zwijgerlaan heeft de politie 44 bekeuringen uitge schreven. Van 14,30 ot 16.00 uur passeerden op de Haven- dijk 160 voertuigen. Hiervan reden er 32 harder dan de toe gestane snelheid van 50 kilome ter per uur. De hoogst gemeten snelheid van 82 kilometer per uur. Op de Willem de Zwijgerl aan werd tussen 16.00 en 17.00 gecontroleerd. Van de 180 voer tuigen reden er 12 te snel uur. Bleemseance Harmonia SCHIEDAM Harry Woerst uit Schiedam verzorgt morgen bij de Spirituele Ver eniging Harmonia een bloemsé- ance met waarnemingen. Wie erbij wil zijn .moet bloemen meebrengen. De bijeenkomst begint om 20.00 uur in het wijkcentrum Nieuwland aan het dr. Wibautplein 165. De toegangsprijs is ƒ7,50. Inlich tingen over de bijeenkomst zijn verkrijgbaar bij Frits Lang- strook, telelefoonnummer 4266092. Drs. P. treedt op in De Teerstoof SCHIEDAM De nooit cli chématige cabaretier Drs. P. brengt vrijdagavond in De Teerstoof zijn Literair Cabaret. Zijn originaliteit en vakman schap worden duidelijk vanaf half negen. Open Dag van Passage tijdens Brandersfeesten SCHIEDAM Aanstaande zaterdag houdt het Passage Theater haar Open Dag. Ieder een kan een kijkje komen ne men achter de schermen. Rond leidingen zullen worden ver zorgd, waarbij bezoeken zullen worden gebracht aan de kleed kamers, het toneel en de regie cabine. Bovendien zal de dag volledig in het teken staan van radio en televisie. Zo wordt de HDTV (High Definition Televi sion) als een grote trekpleister aangekondigd. De Open dag duurt van tien tot half vijf, de toegang is uiteraard gratis. Door Natascha Kayser SCHIEDAM Ruim een jaar geleden beet filiaal Noord van de Schiedamse bibliotheek het af met de automatisering van de uitleen van boeken. Volgende week volgt de hoofdbibliotheek aan de Lange Haven dat voorbeeld. /,Voor de ge bruikers verandert er niet zo gek veel," zegt B. Fackler, hoofd van de hoofdvestiging van de biblio theek. „Er zijn alleen voordelen aan verbonden, zowel voor de le den als voor het per aneel van de bibliotheek. Schiedam is ten opzichte van de rest van de Nederlandse bibliothe ken vrij laat met automatisering van de uitleen. „Dat komt omdat we eerst zorgvuldig de kat uit de boom hebben gekeken," verklaart Fackler. „Maar we kunnen niet eeuwig blijven afwachten tot we een optimaal en foutloos systeem tegenkomen. Schiedam moet mee in de vaart der volkeren. Daarom heeft filiaal Noord proefgedraaid met het systeem en dat is erg goed bevallen Door die proefperiode zijn de kinderziektes die er waren, er uitgehaald. Problemen ver wachten we niet meer." Door de goede ervaringen van Noord met het nieuwe computer systeem, is ook de Rotterdamse bi bliotheek overgegaan op dit net. Schiedam en Rotterdam staan nu dan ook met elkaar in verbinding. Als een boek in Schiedam niet voorradig is, kan de lezer zelf kij ken of het in Rotterdam wel aan wezig is en kan die voorraad door de Schiedammers worden aange sproken. „Door dit systeem kun nen we titels uitwisselen en boe ken ook snel en simpel aanvragen of reserveren. Door het handmati ge werk met kaartenbakken, zoals we dat tot nu toe hadden, duurde dat veel langer en slopen er nogal eens fouten in," zegt het nieuwe hoofd van de bibliotheek. Na twee jaar voorbereiding is het dan eindelijk zover. Op 1 okto ber gaat de hoofdbibliotheek van start met het uitleensysteem. Fili aal Oost volgt op 15 oktober en de Centrale Jeugdbibliotheek aan de Korte Haven op 22 oktober. De bi bliotheken in Nieuwland en Zuid zijn nog druk bezig met de voorbe reidingen en volgen later. De voorbereidingen hebben zo veel tijd gekost omdat alle vijfen vijftigduizend titels die in de hoofdbibliotheek te krijgen zijn, moesten worden voorzien van een sticker met de juiste streepjescode. Daarna moesten al die boeken in de computer. Dat is grotendeels ge beurd door titels die ook in de Rot terdamse bibliotheek stonden over te schrijven naar het Schiedamse netwerk. Volgens Fackler krygt het per- soneel van de bibliotheek nu de handen vrij om de gebruikers te> helpen bij hun speurtochten naar een boek. „Gediplomeerd biblio theekpersoneel was altijd te veel tijd kwijt aan administratief werk. Nu wordt die druk minder en kun nen ze dus meer tijd besteden aan het werk waarvoor ze daadwerke lijk zijn opgeleid. Het kost dan ook geen banen, gelukkig. Bovendien kunnen de gebruikers nu ook zelf makkelijker iets vinden. De kaar- tenbakmethode was voor buiten staanders veel te ingewikkeld. Voor het personeel was het geen probleem, maar die hadden dus geen tijd om zich daarmee bezig te houden. Door de computers die we nu hebben ziet de gebruiker zelf waar het boek dat hij zoekt in huis is en waar het te vinden is. Boe ken zijn ook makkelijker te vinden omdat er meerdere zoekmethoden zijn voor de gebruiker, die ^oven- dien makkelijk stap voor stap te bedienen zijn. Het is een grote vooruitgang." Ook wat betreft de actualiteit in de bibliotheek is de automatise ring zeer nuttig. „We kunnen nu beter overzien wat er gewild is bij het publiek," legt Fackler uit. „Boeken die niet of nauwelijks worden uitgeleend, kom je dus ook niet tegen bij de uitleen. We groei en zachtjes aan uit het gebouw, dus die boeken zijn we bever kwijt. Door die automatisering zien we heel gemakkelijk wat er wel of niet geliefd is. Daarop kun nen we de voorraad afstemmen. Het overzicht wordt een stuk actu eler dan." Door de automatisering van de uitleen zullen er waarschijnlijk ook meer boeken worden uitge leend. „Dat is wel gebleken in fili aal Noord. Daar werden na de in voering van het computersysteem ineens meer boeken uitgeleend. Ik weet niet of er dan ook meer men sen kwamen lenen of dat mensen meer materiaal meenamen, maar dat wordt nog wel bekeken als de andere filialen geautomatiseerd zijn," Volgens Fackler komt die stijging van de uitleen mede door het feit dat boeken sneller en mak kelijker aan te vragen en te reser veren zijn. Als 'cadeautje' voor de gebrui kers kunnen alle boeken op 28 en 29 september boetevrij worden in geleverd. Alle leden kunnen dus met een schone lei beginnen. De hoofdbiblio theek aan de Lan ge Haven heeft vanaf volgende week een geauto matiseerde uit leen. Voor gebrui kers en personeel wordt alles veel makkelijk. Het zoeken in een kaartenbak be hoort dan tot de verleden tijd. W SCHIEDAM Het roifnenbe- strijdingsvaartuig Hr.Ms Haarlem brengt in het kader van de Bran dersfeesten tot en met zondagmor gen een officieel bezoek aan Schie dam. Het schip kiest morgen lig plaats in de Voorhaven en ver vangt de Hr.Ms Schiedam, die met nog vier andere tijdelijk is opge legd. Periodiek worden de schepen uit bezuinigingsoogpunt uit de vaart gehouden. De commandant van de Schiedam, luitenant M. van Bussel en een aantal van zijn officieren en bemanningsleden zijn overgeplaats naar de Haarlem. Om die reden legt dit schip het be zoek aan Schiedam af. Het schip is zaterdag te bezich tigen van 10.00 tot 12.00 uur en van 13.00 tot 17.00 uur. Zondag morgen vaart de Haarlem om 10.00 uur weer uit naar de thuis haven Den Helder. Morgenavond zal de bemanning een voetbalwed strijd spelen tegen een selectie van de voetbalvereniging Schiedam in het sportpark Harga. Aanvang 18.30 uur. Ton Leusen, eigenaar van Bebinella De Ooi evaar op de Hoogstraat, had het er gisteren knap druk mee: het vul len van ballonnen met speelgoedbeesten. Als warme brooches gingen de bollen met inhoud van de hand. Leusen deed dat bovendien voor een spotprijsje, zo dat hij aan het eind van de dag door zyn voor raad heen was. Bebinel- le was met deze stunt één van de weinige winkels waar echt iets te merken was van de Dwaze Brandersdinsdag met, zoals aangekondigd 'leuke, gekke of dwaze aanbiedingen op de Dam en in de Hoog straat'. In het kader van de Brandersfeesten vindt vanavond om 19.30 uur op het Hemaplein een taptoe plaats. Morgen avond treedt tijdens de koopavond op het Broersveld en de Hoog straat het looporkest The Jazzy Rabbits op. Polaroid H MONDRIAAN Door Ellen Scholtens ROTTERDAM Een slagroom klopper die op geringe handkracht supersnel werkt hoeft niet meer te worden uitgevonden. Net zo min als een afwasborstel met in de steel een supergeconcentreerd af- wasmiddel. Of een blikopener waarvoor nauwelijks kracht nodig is, die je desnoods met je pink kunt bedienen. Wie echter een ingenieuze vondst heeft gedaan of een idee heeft waar de mensheid op zit te wachten, is van harte uitgenodigd om mee te doen aan 'Inventiek, ei genhandig uitgevonden'. In samen werking met de Avondbladen Combinatie Rotterdam (ACR) uitgeefster van onder andere Het Vrije Volk en de Stichting 'Innovatiecentrum voor Uitvindin gen ID-NL in Rotterdam organi seert de familiebeurs Femina een wedstrijd voor inventieve en crea tieve mensen. Hieraan kan ieder een meedoen die een uitvinding heeft gedaan die het huishoudelijk werk vergemakkelijkt of die het leven in het algemeen kan veraan genamen (zolang deze maar te ma ken heeft met de Femina-gedachte van 'in, op of rond het huis'). Het is de bedoeling om van In- ventiel een jaarlijks terugkerende wedstrijd te maken aan de hand van vaste criteria. In het aanmel dingsformulier staan vragen als: 'klopt de probleemstelling?', 'kan de vinding dit probleem oplossen?' en: 'is de vinding beter dan of minstens; gelijkw ardig aan be staande alternatieven?' Absolute geheimhouding staat voorop. Een deskundigenpanel van de in 1980 opgerichte belangenor ganisatie op het gebied van uitvin dingen beoordeelt alle inzendingen die door de voorselectie zijn geko menVervolgens wordt bekeken welk produkt of welk idee de meeste kans van slagen heeft op de markt. De beste inzending wordt beloond met een bedrag van 2500 gulden of komt in aanmerking voor een door de ACR bekostigde Nederlands octrooi-aanvraag in dien de uitvinding dat verdient. Volgend jaar wordt tijdens de Femina bekend gemaakt wie de eerste 'Inventiek Trofee' heeft ge wonnen met (naar keuze) een be drag van ƒ2500 of een octrooi-aan vraag. Op de Femina van dit jaar is bij de ACR-stand te zien welke huishoudelijke vindingen de laat ste jaren zijn ontwikkeld door toe- r.» i De Quooker een apparaat waar je alleen een knopje hoeft om te draaien om direct gefilterd en goed doorgekookt water te krijgen. Een uitvinding, op de markt gebracht door de Stichting Innovatiecen trum voor Uitvindingen ID-NL, die het huishoudelijke werk en het leven in het algemeen vergemakkelijkt. SCHIEDAM Het Gilde Nieu we Waterweg kent een groeiende groep aanbieders en aanvragers. Dat bleek gistermiddag bij de doop van de Tweede Gildegids. In de gids staan ongeveer zestig aanbie dingen van ouderen die hun ken nis en ervaring graag belangeloos willen overdragen aan andere mensen. De gids, met een oplage van tienduizend exemplaren, is de vervanger en opvolger van de Eer ste Gildegids, die in oktober vorig jaar verscheen. Eigenlijk was het de bedoeling dat de tweede gids al in het voor jaar zou verschijnen. Wegens geld gebrek was dit niet mogelijk en voorzitter J. Ouwens van het Gilde was dan ook blij dat het nu zover is. „Zonder de bijdragen van de ge meenten Schiedam en Vlaardm- gen, het Gecoördineerd Ouderen werk Maassluis en diverse fondsen was het nooit gelukt om weer een gids op de markt te brengen," zei hij in zijn speech. De eerste gids werd overhandigd aan mevrouw E. de Nie van het Koninging Julia- nafonds, een van de grootste geld schieters voor de Gildegidsen. De tweede ging naar wethouder L. Timmermans die namens de ge meente Maassluis aanwezig was bij de uitreiking. Voor dit jaar is het Gilde voor lopig uit de problemen, wat de fi nanciën betreft. „Wat 1991 betreft is er nog niets zeker," verklaarde de voorzitter. „Dat zit nog alle maal verborgen in de schoot van de toekomst Om meer geld bin nen te krijgen, wordt overwogen om in de volgende gids adverten ties op te nemen. Wanneer die uit komt staat dus ook nog niet vast. De Gildegids bevat ongeveer zestig aanbiedingen, bijna twintig meer dan in de Eerste Gildegids, variërend van bridgelessen en taallessen tot kantklossen en mar sepeinen figuren maken. De aan biedingen komen van vijftig-plus sers die hun kennis en ervaringen uit hobby en werk niet verloren willen laten gaan. Geïnteresseer den kunnen de bon uit de gids op sturen of bellen voor informatie. Het Gilde brengt aanvragers en aanbieders dan met elkaar in con tact. De aanbieders brengen hun kennis volledig belangeloos over, volgens het principe van het Gilde, Een onkostenvergoeding of een bosje bloemen is het enige. Het bestuur van het Gilde Nieu we Waterweg hoopt dat de belang stelling blijft groeien. Daartoe zijn ook plannen in de vorm van inten sivering van de werving van aan bieders en aanvragers. Het Gilde, dat de gemeenten Schiedam, Vlaardingen, Maasland en Maas sluis beslaat, wil zich meer profile ren door bijvoorbeeld informatie te geven op braderieën en mark ten. doen van het Innovatiecentrum ID-NL. Zo zal de 'vouw-vaas' wor den gepresenteerd, de 'vacu-vin food saver' en de 'plant support'. Uitvinders-in-de-dop hoeven het overigens niet alleen te zoeken in technische hoogstandjes. Ook uit vindingen die op het eerste gezicht weinig om het lijf hebben, kunnen in de praktijk zeer succesvol blij ken te zijn. Zo is er een man die al twintig jaar leeft van zijn door hem zelf ontworpen lijsthaakjes: hij heeft er ruim acht miljoen exemplaren van verkocht. Ook is het niet nodig de keuken of het aanrecht als inspiratiebron te ne men: zowel huis-, tuin- als keuken hulpjes zullen serieus worden be oordeeld. Wie denkt dat zijn of haar (uit-)- vinding of produkt-idee een oplos sing biedt voor een probleem of voorziet in een behoefte, kan zich inschrijven voor de uitvinders wedstrijd. Aanmeldingen tot 1 au gustus 1991. Om deel te nemen, dient een aanmeldingsformulier te worden aangevraagd met daarin een aantal vragen waaraan het (toekomstig) produkt moet worden getoetst. Formulieren te verkrijgen bij Avondbladen Geminatie Rotter dam, Afdeling P.R. Promotie, Postbus 1162, 3000 BD Rotterdam. De procedure is als volgt: mede werkers van de Avondbladen Com binatie Rotterdam en de Femina maken een eerste schifting aan de hand van de criteria die in het aanmeldingsformulier worden ge steld. Vervolgens buigen medewer kers van ID-NL zich over de inzen dingen, waarna een panel van ex tern deskundigen de inzendingen evalueert. De toekenning van de nominaties en de eventuele pro- duktbegeleiding is tenslotte in han den van de Stichting Innovatie- Centrum voor Uitvindingen ID-NL. In de speciale Femina-krant, die zaterdag 29 september in Het Vrye Volk verschijnt, meer informatie over de wedstryd Inventiek en over één van de organisatoren, de Stichting Innovatiecentrum ID-NL. SCHIEDAM Het VVD-ge- rneenteraadslid Will van Wijk wil van het college van burgemeester en wethouders duidelijkheid over de positie van de handbalvereni ging UVG. Als gevolg van de bouw van een nieuw stadion voor SVV op Harga. zou UVG van het huidi ge onderkomen moeten verdwij nen. Hierover is onder meer in Het Vrije Volk bericht. Van Wijk wil weten op welke feiten de be richten zijn gestoeld. Bovendien wil hij de zekerheid dat de nieuw- bouwplannen van SVV niet ten koste gaan van UVG. v Verder wil de liberaal duide lijkheid over de plannen krijgen van het college en eventuele vor deringen van de plannen in het vervolg niet eerst vernemen uit de media. Van Wijk wil ook een ant woord op de vraag of wethouder Bart de Leede (Sportzaken) bereid is om in goed overleg met het be stuur van UVG tot een aanvaard bare oplossing te komen. Hij vindt ook dat door een vertrek van Har ga van UVG de verenigingsactivi teiten en de competitie daar niet onder mogen lyden. Verder stelt Van Wijk de vraag of het college bereid is de financiële consequen ties voor zowel SVV als UVG in de desbetreffende raadscommissies te bespreken alvorens tot toezeggin gen te komen. (INGEZONDEN MEDEDELING) Hoogstraat 104-106 Schiedam Tel 010 4266720 (INGEZONDEN MEDEDELING) Alle merken, keus uit 50 modellen1 HOGE KORTINGEN! Al 80 jaar een goed adres' 3 3 MODERNE 3 52 (5, ROMANTISCHE "5 KLASSIEKE STIJLHAARDEN 5 MUURKACHELS S CV Moederhaarden 5."° g CV Ketels Alle merken OCCASIONS ONDERDELEN SERVICE INRUIL Erkend installateur o (tJ QC 3* iM mi,, o

Het Vrije volk | 1990 | | pagina 1