Schiedamse ambtenaren zijn tegen huwelijk van homopaar Swingend Brandersfeest met drukke laatste dag J Het Vrije Volk SCHIEDAM Vooral jazzy Rijnmond MTS épeelt in op ^arbeidsmarkt BEWONERS MOETEN KIEZEN TUSSEN MILIEU EN WERK Nog maar 196 blokverwarm verleden tijd BFABER Fasto IQ Eindelijk een cv-ketel die weet wat lekker is! lilsilll» Vragen over opknapbeurt Agenten gewond en arrestant in ziekenhuis PAGINA 4 ws MAANDAG 1 OKTOBER 1990 SCHIEDAM Ambtenaren van de afdeling Burgerzaken van de gemeente Schiedam staan voor lopig de afsluiting van een huwe lijk tussen de Vlaardingse homo's Frank Stello en Gerard Kuuipers in de weg. VVD-raadslid én ambte naar van de burgerlijke stand Ge rard Verhulsdonk is in een ge sprek te kennen gegeven dat de ambtenarij niet zal meewerken bij, de voltrekking van een homohu welijk. Het hoofd van de afdeling Burgerzaken wenst de nodige for mulieren niet in te vullen. „Zolang de strafrechtelijke ge volgen van zo'n handeling niet zijn te overzien, gebeurt dat niet," heeft de ambtenaar tijdens een an derhalfuur durend gesprek gezegd tegen Verhulsdonk. De VVD'er nuchter: „Die gevolgen zijn pas duidelijk na voltrekking..." Hij be seft dat een eventuele voltrekking nietig zou worden verklaard door de officier van Justitie. Het Bur gerlijk Wetboek staat een homohu welijk niet toe. p Verhulsdonk had zich voor een oriënterend gesprek naar de afde ling Burgerzaken begeven, om bij die gelegenheid de mening van de gemeenteraad weer te geven. Hij zelf had al teerder aangegeven als 'trouwambtenaar' eventueel zelf het 'waagstuk van een huwelijks voltrekking tussen twee homo's' te willen nemen. De Vlaardingers Frank Stello en Gerard Kuipers hadden daarover reeds de Schie damse gemeenteraad aangeschre ven, nadat pogingen in onder meer Amsterdam, Leeuwarden en Vlaar- dingen op niets waren uitgelopen. Het hoofd van de afdeling Bur gerzaken laat zijn standpunt ech ter niet wijzigen door de mening van een meerderheid van de Schiedamse gemeenteraad. Hoogst waarschijnlijk heeft dat te maken met de politieke voorkeur van de ambtenaar („In ieder geval geen VVD'er of PvdA'er"), maar Ver hulsdonk durft dat niet te bevesti gen. Het raadslid noemt de houding van de ambtenaar 'wat overdreven gehoorzaam aan de wet'. Verhuls donk: „Maar hij heeft het recht zo'n zelfstandige beslissing te ne men. De betreffende ambtenaar bevindt zich nu in een soort sche mergebied tussen dat wat mag en dat wat kan." Verhulsdonk in deze kwestie ook met 'twee petten' op weet dat hem niets anders rest dan zo'n houding te accepte ren. Overigens spreekt CDA-fractie- voorzitter Daan Baart zich uit over de kwestie rond het homohuwelijk in het laatste nummer van CDA-fa- cetten, het periodiek van de CDA- afdeling Schiedam. Hij laat daarin nog eens weten in de bestaande si tuatie nog geen voorstander te zijn van zo'n huwelijksvoltrekking. Volgens de CDA-fractievoorzitter moet eerst de volksvertegenwoor diging (de Tweede Kamer dus) zich hebben uitgesproken over de wen selijkheid van een homohuwelijk. Hij vindt dat de raad niet op ei gen houtje een wetsovertreding mag uitlokken „over een kwestie als deze waarover de meningen en gevoelens, dwars door maatschap pelijke geledingen heen, zo divers zijn." Baart: „Vooral niet als daar bij niet de raad zelf, maar anderen namelijk de ambtenaren - de kastanjes uit het vuur mogen ha len. Dit is de eerste categorie men sen die tegen hun zin met dit vraagstuk opgezadeld worden." Door Rein Wolters SCHIEDAM Swingende moe ders achter de kinderwagen op een zebrapad op het Broersvest en dan sen onder de dreigende wolkenhe- mei. Tegelijkertijd op vier meter naast het podium een voorzichtig optrekkende tram van lijn 1. Gis termiddag waren deze ,n andere niet alledaagse taferelen werkelijk heid in het centrum vat de stad. De Amsterdamse formatie Druk werk van Harry Slinger was de grote inspirator van de muzikale happening. Nog eenmaal bracht de groep op de slotdag van de Bran- dersfccsten (onder het motto 'wat mooi is moet ook maar keihard ge speeld worden') nog eenmaal het talentvolle reperoire ten gehore. Drukwerk houdt het verder voor gezien; de groep stopt met optre den in het openbaar. Het applaus was terecht ovationeel. Naar schatting driehonderdvijf tigduizend mensen hebben giste ren de laatste dag van de Bran dersfeesten bezocht. Al om tien uur liepen drommen mensen over de Hoogstraat, waar ze hun 'Zijde veld-rondgang' (Hoogstraat, Broers- veld, Lange Kerkstraat, Broersveld/Vest) begonnen over de vierhonderd kramen omvattende zondagsmarkt. Met het tikken van de klok nam óok de drukte toe. De binnenstad zat rond het middag uur volledig verstopt en dat bleef de hele middag zo, tot omstreeks drie uur de gevreesde regen bij bakken neerviel. Toch was dit geen breker van de drukte. Nadat het een half uur later droog was geworden, nam de drukte weer toe. Frans van Thienen en Dik Poot van de winkeliersvereniging Broersveld toohden zich halverwe ge de zondagmiddag bijzonder te vreden over het verloop van de markt en het aantal bezoekers. „Prima zo," zei Poot. „Je kunt je nagenoeg geen beter resultaat be denken." Frans van Thienen had op dat moment al ruim twaalf uur hard werken achter de rug. „Vannacht om twee uur zijn we met mensen van het kramenbedrijf begonnen met het neerzetten van alle kra- Drukwerk was de grote inspirator van de muzikale happening. men en het verwijderen van de ge parkeerde auto's. Op één auto na is dat helemaal gelukt. Ik ben tevre den over ieders medewerking. En gut, wat 'n feest. Geweldig toch...?" Het duo benadrukt dat het ge lijk over een bredere opstelling van de marktkramen toch aan hun kant is. „Nu staan er geen auto's achter de kramen, is er een goeie doorgang voer de brandweer en ziekenwagens en is er bovendien volop loopruimte voor het publiek. Deze opstelling hebben wij steeds bepleit, maar er is nooit naar ons geluisterd," aldus bestuurder Poot. „Voor ons hoeft de vrijdagse markt niet te verkassen naar el ders, want vandaag is bewezen dat het op deze wijze heel goed kan el kaar te vinden in de wederzijdse belangen."Ook zaterdag was de stad op de voorlaatste Brandersdag propvol. Her en der traden mu ziekgroepen op. C p het Hemaplein mocht de Spaans*. Vereniging zich verheugen in eer ruime belang stelling. Dat gold ok voor de ker mis op het Emmaplein, waar het spreekwoordelijk eveneens lopen was over de hoofden van de bezoe kers. Bijzonder gezellig was het ook rond het drijvende ponton in de Lange Haven, waar muziekgroe pen musiceerden. Horecaman Frans Leermakers hoopt dit onderdeel van het feest volgend jaar uit te breiden. Hij verklaarde dit voor de microfoon van de Stadsomroep. Voor dezelfde microfoon zei burgemeester Rei- nier Scheeres in de overgrote be langstelling voor de Brandersfees- ten geen aanleiding te zien om de formule te veranderen of beroeps mensen aan te stellen. Zaterdag was het ook mogelijk om het drinkwaterpompstation aan de Rotterdamsedijk te bezich tigen. Ruim duizend mensen maakten hiervan gebruik. De helft liet zich vanaf de Koemarkt ver voeren met de speciaal ingezette paardetram uit Delft. In het Passa ge-Theater was eveneens veel be langstelling in de CAI-voorlieh- tingsstand van het kabelbedrijf van de Openbare Nutsbedrijven Schiedam. SCHIEDAM All that Jazz. Door Marcel de Klerk B 'MB D| SSÊm SCHIEDAM All that Jazz. Rokerige café's. Opeengepakte mensen. Trieste blikken. Of juist heel uitgesproken trotse. Persoon lijke emoties. Armoede en toch rijkdom. Jazz' -is. verleden. Fet is blues. Het heeft ritme. Jazz is er of is er niet. De Schiedamse variant van jazz was meer: jazzy. Het heeft een vleugje triestheid. De regen kletterde immers overvloedig. Het heeft een snufje verleden. De jazz- nacht is inmiddels een jaarlijks te rugkerend fenomeen aan het wor den bij de Brandersfeesten. Per soonlijke emoties waren er ook. Soesja Citroen in theatercafé De Tender. Schitterend. Swing, kwali teit. Ambiance. Helaas ook andere emoties. Ka- potgooien van bierglazen sprak een klein groepje jongeren aan, die niet tot de echte fans gerekend mogen worden. Verder aaneenge sloten rijen mensen. Massaal de zelfde routes volgend. Hier en daar was er plaats voor oprechte verba zing en een gevoel voor authentici teit, Het waterspektakel voor het Stedelijk Museum. Voor een decor van marmeren zuilen stegen de waterfonteinen op uit een diep duister gat. De muziek was te the atraal voor echte jazz. Maar de be levenis was echt. Fascinatie die je even deelt met volslagen onbeken den. Jazz tijdens de Brandersfeesten lijkt zo paradoxaal. Een zo per soonlijke individueel bepaalde be leving, die op een grootschalige manier wordt aangepakt in een decor van schitterende etalages en volop geld op zak. Dat maakte deze jazznacht tot een uitgebreid week endje stappen met een knipoog naar de echte jazz. De Branders feesten krijgen verleden. Door Marcel de Klerk „Naast alle,goede punten, is er helaas een nijpend probleem, dat tot dusverre niet oplosbaar bleek. Het communicatieproces tussen onderwijs en bedrijfsleven zit muurvast." Directeur J. Meijer concludeerde dit afgelopen zater dagmiddag tijdens de reünie van de Rijnmond MTS, waar vierhon derd oud-leerlingen aanwezig wa ren. De reünie werd gehouden naar aanleiding van de fusie die de Rijnmond MTS op 1 augustus aan ging met de Katholieke MTS Rot terdam en de technische poot van het KMBO Maassluis. De fusie was een gevolg van een landelijk be sluit om te bezuinigen op de ex ploitatie van de gebouwen. Onder de naam Regionaal Tech nisch College Rijnmond zal men proberen het aantal van 1200 leer lingen die de school nu heeft op zijn minst te handhaven. „Veel meer hoeven het er voor mij per soonlijk niet te worden," zegt Me ijer. „De band die je als docent toch met zoveel mogelijk leerlin gen wilt aangaan, kan in het ge drang komen bij te grote klassen." De demografische terugloop van het leerlingenaantal moet voor een deel opgevangen worden door het aantrekkelijker maken van het technisch onderwijs. Meijer:„Toen we in 1970 begon nen hadden we een jong en bijzon der enthousiast docentenkorps. We zijn al snel binnen de toen gangba re standaardrichtingen specialisa ties gaan aanbieden. We begonnen met 120 leerlingen in 1970. De Rijmond MTS had er in Augustus 750. We willen onze creativiteit nu benutten om meer specialisa ties te verwezenlijken." Ui Foto's bekijken was een van de aangename bezigheden op de reünie van de Rijnmond-MTS. Zo komt er een specialisatie commerciële techniek. Een gecom bineerde vakopleiding van MEAO- en MTS-onderwijs. Meijer:,,We ho pen hiermee vooral meer meisjes te interesseren voor techniek. Het idee van alleen lassen en timme ren moet nodig bijgesteld." Een praktijkdiploma informatica is ook een nieuwigheid. Binnen een half jaar moeten de eerste leerlingen hun papiertje kunnen halen. Meijer is erg blij met de moge lijkheid contractonderwijs te be drijven. Voor de fusie mocht de school zich daar niet mee bezig houden. Maar door de wijziging binnen de wetgeving van het be roepsonderwijs is die ruimte er nu wel. Vooral tekenburo's en engi- neeringbedrijven blijken geïnteres seerd in de cursus CAD-tekenen. Bijgeschoolde docenten van het R.T.C.R. geven de cursussen. Dit lijkt een gunstige situatie. Contacten met het bedrijfsleven en meer diversiteit binnen de aange boden cursussen. Een goede door stroom van leerlingen naar het be drijfsleven lijkt haalbaar. Toch is Meijer erg sceptisch. „Je ziet dat er ondanks alle commissies toch een veel te trage communicatie is, dan vind ik dat erg jammer. Na tuurlijk moet het bedrijfsleven concurrend zijn. Zij willen snelle levering vafti goed gekwalificeerde mensen. Wij kunnen daar eenvou dig weg niet snel en accuraat ge- ffoeg op inspelen. Het zou goed zijn als we samen proberen construc ties te bedenken die ook op lange termijn zinvol zijn. Bedrijfsleven en onderwijs 2,01 den er allebei bij zonder bij gebaat zijn." SCHIEDAM Op 31 juli was Schiedam nog maar 196 inwoners verwijderd van de magische grens van zeventigduizend. Niet ondenk baar is dat deze grens, vandaag twee maanden na dato, intussen reeds lang is bereikt. De officiële telling loopt echter achter, dus kan het nog wel twee maanden duren voordat precies bekend is wie als zeventigduizendste inwoner is in geschreven. Gezien de oplevering van woningen in Spaland en de groei van het aantal inwoners sinds 1 januari tot de peildatum van 31 juli met 387, lijkt die ver onderstelling gerechtvaardigd. In juli is het aantal inwoners met 'slechts' 26 vermeerderd tot 69.804. In de twee maanden daarvoor nam het aantal inwoners toe met 156. In juli werden 75 kinderen geboren; 38 jongens en 37 meisjes. Als gevolg van overlijden zijn 70 mensen uitgeschreven; 38 mannen en 32 vrouwen. In Schiedam ves tigden zich 282 nieuwe burgers en 261 verhuisden naar elders. SCHIEDAM De blokverwar ming van honderd nieuwbouwwo ningen van de Woningbouwver eniging Schiedam in de binnen stad behoort tot het verleden. Deze veel bekritiseerde collectieve- stookinstallatie is vervangen door individuele cv-ketels. Vanaf het komende stooksei- zoen kunnen de huurders hun ver warming nu zelf regelen. Voordien was er sprake van veel te warme ruimten of kamers die niet warm te stoken waren. Bovendien trad warmteverlies op in ruimten die niet verwarmd hoefden te worden. Hierdoor ontstonden ook grote ver schillen op de eindafrekening.Voordat deze wijzi ging kon worden doorgevoerd, heeft zich heel wat afgespeeld, met name op het gebied van de jaar lijkse eindafrekening. De Bewo nersvereniging Schiedam-Centrum (BVSC) was de stellige overtuiging toegedaan, dat er iets niet klopte. Het gevolg was dat de bouwvereni ging niet durfde overgaan tot het uitschrijven van eindafrekenin gen. Dit leidde weer tot een impas se, die enkele jaren heeft geduurd. „Maar deze is opgelost nadat tussen ons en de BVSC weer een goed overleg op gang was geko men," aldus directeur Fenny de Graaf. „Er werd voor gezamenlijke rekening een technisch onderzoek uitgevoerd. Nadat de maatregelen die genomen moesten worden be kend waren, bleek dat het voor weinig geld méér mogelijk was in dividuele stookketels te plaatsen." Omdat er in dat geval sprake was van een geriefsverbetering is over deze zaak uitgebreid met de huurders gesproken. In overgrote meerderheid heeft men ingestemd en dat was begin augustus de aan leiding voor het startsein voor het vervangen van de ketels. Het werk is intussen geklaard en stemt ie dereen, aldus directeur De Graaf, tot tevredenheid. In samenwer king met de aannemer en de BVSC wordt het project op dinsdag 9 ok tober met een eenvoudige feestelij ke bijeenkomst in het BVSC-ge- bouw aan het Broersveld afgeslo ten. SCHIEDAM De raadsleden Cor Huijken (PvdA) en Marcel Houtkamp (D66) willen van het college opheldering over de plan nen voor de verbetering van de Van Hogendorpstraat en omge ving. Ze hebben schriftelijk vragen ingediend over de plannen. Van het college willen Huijken en Houtkamp vernemen of de be woners inderdaad zijn geïnfor meerd over het meedingen van een prijs van een half miljoen gul den, die door de rijksoverheid is verbonden aan een wedstrijd voor vernieuwend beleid voor de verbe tering van na-oorlogde wijken. Volgens de plannenmakers is er sprake van vernieuwend beleid. Verder wil het duo een uit spraak van burgemeester en wet houders of zij ook vinden dat de betrokken raadscommissie vooraf en onder overlegging van elke nut tige informatie om advies moet worden gevraagd. Verder willen de twee dat de onrust onder de be woners wordt weggenomen. SCHIEDAM Economische be langen en werkgelegenheid of mi lieu en volksgezondheid. Over dit zo actuele vraagstuk buigen zich deze week de veertienhonderd le den van de Bewonersvereniging Schiedam Zuid. Via een referen dum kunnen zij zich uitspreken over de vestiging van de zoge naamde milieu-onvriendelijke be drijven in en rond de Nieuwe Wa terweg. Afegelopen zaterdag viel bij de BVSZ-leden een stemkaart op de deurmat. En als het goed is, depo neren ze deze voor zaterdag, inge vuld en al, in één van de twaalf stembussen, die in winkels en an dere openbare gebouwen in de Gorzen zijn opgesteld. Zaterdag zul len de stemmen worden geteld door een drietal onafhankelijke personen van buiten de wijk. De uitslag zal pas bindend zijn als meer dan de helft van de stem- kaarten geldig wordt ingeleverd. Niet geheel toevallig vindt het referendum plaats tijdens een nog levendige discussie over de moge lijke vestiging van het ertsbedrijf Mineral Service op een lokatie op het oude Wilton-terrein. Bewoners tonen zich al maandenlang fel te genstander van zo'n bedrijfsvesti ging. Via hoorzittingen en be zwaarschriften hebben zij dat reeds meermalen kenbaar ge maakt. Vooralsnog ziet de bewoners vereniging het referendum onder haar leden bijna de helft van de wijkbewoners is betalend lid als een experiment. Maar bij een hoge opkomst zal iedere twee jaar de bewoners een actueel vraagstuk worden voorgelegd. Doel van zo'n refendum is om de wijkbewoners te interesseren en te betrekken bij belangrijke discussies. Tot nu toe is de BVSZ allesbehalve tevreden over de opkomst tijdens ledenver gaderingen. Om niet helemaal onvoorbereid een keuze te maken zijn er voor de bewoners twee mogelijkheden om aanvullende informatie te verkrij gen. Radio Rijnmond vult aan staande dinsdag tussen zes en ze ven uur 's avonds het programma 'Post aan de telefoon' met deze ✓kwestie. En speciaal voor de wijk bewoners wordt donderdagavond in de Bethel-kapel aan de Nieuwe Maasstraat 68 een informatie avond gehouden. Onder leiding van journalist Kor Kegel zal een discussie moeten gaan ontstaan met en tussen onder andere gede puteerde Zuid-Holland J. Van der Vlist en G. Mildenberg, directeur van het ertsbedrijf Mineral Ser vice. Natuurlijk wordt dan ook op inbreng van de bewoners gere kend. Op een informatie-formulier, bijgevoegd bij de stemkaart, wordt de bewoners duidelijk gemaakt dat Schiedam-Zuid in het zwaarst be laste deel van de Rijnomd ligt, waardoor de keuze tussen milieu en werk zeer actueel is. De BVSZ heeft het standpunt dat rond de wijk alleen maar 'milieuvriendelij ke of geen overlastgevende bedrij ven' mogen komen. „Dat is de bes te garantie voor verbetering van het leefmilieu èn behoud van de wijk," aldus de BVSZ. Verder laat zij de keuze aan de bewoners. Kiezen zij voor stelling A die werkgelegenheid belang rijker vindt dan stank, lawaai en gevaar voor de volksgezondheid of voor B die de volksgezond heid de prioriteit geeft en alleen milieuvrindeijke bedrijven toelaat rond de wijk? H. v. Kooij A smederi| SCHIEDAM Twee agenten van de Schiedamse politie zijn za terdagavond behandeld aan ver scheidene bijtwonden en kneuzin gen aan het gezicht. Deze zijn hen toegebracht door een 32-jarige Schiedammer, die nauwelijks meer was te kalmeren. De arres tant belandde uiteindelijk ook in het ziekenhuis. Woordvoerder J. van Hoff van de Schiedamse poli tie verklaarde vanmorgen dat de arrestant een goede bekende van de politie is. Zaterdag mocht de man, die verplicht deelneemt aan een resocialisatieproject, onder ge leide voor het eerst een dag naar huis. Hij onttrok zich al snel aan zijn begeleider en kwam terecht in café 't Paadje aan het Broersvest, waar hij zich een flink stuk in de kraag dronk. Toen het op afreke nen aankwam bleek hij geen geld te hebben en bedreigde de barjuf frouw. Van Hoff: „Hij begon ook de in boedel te vernielen en andere be zoekers lastig te vallen. Bovendien werd hij agressief en begon ook te slaan. De agenten deden hem handboeien om en stopten hem in de surveillancewagen." Volgens de lezing van Van Hoff verliep dat niet zonder slag of stoot. De arres tant schopte een ruit kapot, ontzet te het achterportier en zag ook nog kans de achterruit te versplinte ren. „Met behulp van de wapen stok is getracht de man te kalme ren," aldus Van Hoff. Eenmaal in de cel besloot men de arrestant, die bij de worsteling de nodige klappen had opgelopen, te onder werpen aan een doktersonderzoek. In eerste instantie leek het niet nodig de man ter observatie over te brengen naar het ziekenhuis. Hiertoe werd gistermiddag, in overleg met de Officier van Justi tie, alsnog besloten. Van Hoff kon niets meedelen over de aard van de verwondingen. Sportkantine van SVV bezocht door inbrekers SCHIEDAM In de afgelo pen dagen is de kantine van SVV twee keer het doelwit ge weest van inbrekers. In beide gevallen werd een ruit inge gooid en de gokautomaten opengebroken.*. Voorbeen kleine tweeduizend gulden is aan muntgeld uit de gokkasten ge stolen. Zakkenroliers opnieuw actief op weekmarkt SCHIEDAM De politie waarschuwt voor zakkenrol lers. Vrijdag waren deze actief op de weekmarkt. De tas van een 67-jarige vrouw bleek te zijn opengesneden en daaruit haar portemonnee met hon derddertig gulden en persoonlij ke bescheiden verdwenen. Ook de portemonnee met vijfenveer tig gulden bleek te zijn gehaald uit de zak van een 65-jarige man. Kenner st80lt precies duurste bonsaibomen SCHIEDAM Zes bonsaibo men met een waarde van vijen- dertighonderd gulden zijn ge stolen van het Chinees Bonsai Centre aan de Fokkerstraat. Volgens de politie moet de dief een kenner zijn. Uit de voor raad koos hij precies de zes duurste exemplaren. Horiopes en sieraden gestolen bij inbraak SCHIEDAM Uit een wo ning aan de Laan van Spaland is bij een inbraak voor vijfen dertighonderd gulden aan hor loges en sieraden gestolen. Jongen speelt op kermis met zijn leven SCHIEDAM De politie heeft gisteren een hardnekkige 13-jarige jongen" van de kermis op het Emmaplein verwijderd en aan zijn ouders overgedra gen. Tijdens een rit met de Ranger een overdekop draai ende schommelschuit waren twee munstukken van vijf gul- den uit zijn zak gevallen. Terug op de grond besloot hij deze te zoeken onder de attractie en be gaf zich tussen de draaiende de len. De knaap riskerde hierbij zijn leven. De exploitant stuur de de jongen enkele malen weg, maar hij bleef terugkomen. Daarop is de politie ingescha keld. Brand in slooppand SCHIEDAM De politie stelt een onderzoek naar de oor zaak van een uitslaande brand, die de afgelopen nacht woedde in een slooppand aan de Bui- tenhavenweg. De brand ont stond in het slooppand. Uit voorzorg voor het overslaan van het vuur naar het naastge legen café 't Fust, gaf de brand weer middenalarm, lp de om vang van de schade zegt de po litie nog geen zich te hebben. (INGEZONDEN MEDEDELING) Vera showroom erkend Vlaardingen 4343213 gTAtUAtem (INGEZONDEN MEDEDELING) Vraag de gratis IQ brochure bi| CAllENBURGSTRAAT 80 VLAARDINGEN - TEL 010-4343096

Het Vrije volk | 1990 | | pagina 1