Weinig vertrouwen rn m lieu-regelgev ng 'Het is een bloedserieus probleem' DAT KONIJN WORDT STEEDS BRUTALER! T mm Het Vrije Volk Discussie över; verbetering van het milieu in Kethel: „Er wordt vaak maar raak gerotzooid" Jongerencentrum De gaat alsnog even op slot Vrouwen op de bres voor rneer veiligheid op straat 'Paar percentjes twijfel over3twe€r'bankovervE!ien;:;. m FABER hÏi m&mMm ?r mm wmm llillPj W8 PAGINA 4 VRIJDAG 5 OKTOBER 1990 Door ReinWoIters SCHIEDAM De belangstel ling voor verbetering van het mi lieu lijkt in Schiedam-Zuid bijzon- dèr gering. Zeker als slechts de ze ventien bezoekers in aanmerking worden genomen, die gisteravond gehoor gaven aan een informatie/- discussie-avond over dit onder werp in de Bethel-kapel aan'de Nieuwe Maasstraat. Aan deze bij eenkomst is in de media ruime be langstelling besteed en daarnaast heeft de Bewoners Vereniging Schiedam-Zuid een uitnodiging bij haar anderhalfduizend leden in de brievenbus gestopt. In de beginfase van de discussie maakte een bezoeker duidelijk maar bitter weinig vertrouwen te hebben in de controle van de DCMR (Dienst Centraal Milieube heer Rijnmond) naar milieu-over tredingen door bedrijven. Hij doel de met name op de vestiging van verscheidene milieu-onvriendelijk bedrijven nabij de Nieuwe Water wegstraat. „Er wordt daar maar aangerotzooid. Bovendien worden de bedrijven vooraf gewaarschuwd als ambtenaren van de DCMR ko men controlen. Als er een goede regelgeving zou bestaan en ook een goed controlesysteem, dan zaten we hier vanavond niet te discusse ren." Een andere bezoeker opperde dat bij het toekennen van hinder wetsvergunningen aan bedrijven ook gelet moet worden op de mate rialen die worden verwerkt. Als voorbeeld droeg hij aan dat de alu- miniumgrondstof, bauxiet tot ver boden verwerkingsstof moet wor den verklaard. Niet alleen omdat er allerlei milieu-onvriendelijke produkten van worden gemaakt, maar ook omdat bij de ontginning van deze delfstof regenwouden au tomatisch het loodje leggen. Ook een super-industrieel als Shell zou volgens hem in de ver vuilende sferen aanzienlijk in de vrijheid beknot moeten worden. Op het Shell-complex in Pernisis thans een PVC-fabriek in aan bouw. „Iedereen weet dat deze stof schadelijk voor het milieu is, dus moet geen hinderwetsvergun ning worden afgegeven." Volgens H. van der Vlist, gedeputeerde van de provincie Zuid-Holland, ligt dat allemaal niet zo simpel. „Als je op grond van dit argument een ver gunning zou weigeren, dan verlies je dat. Shell zal met succes aanvoe ren dat het gebruik van die stof niet verboden is." De bezoeker stelde hier tegen over dat het dan in feite ook geen enkele zin heeft om" te praten over verbetering van het milieu als het verwerken van vervuilende stof fen niet is tegen te houden. „In de natuur is het nu al geen 'vijf voor twaalf meer, maar zeker al 'half één'." Van der Vlist beaamde dat het nog jaren kan duren voordat de directe invloed van nu te ne men milieu-maatregelen merkbaar zijn in de natuur. Hij merkte voorts op dat het bijvoorbeeld noodzakelijk is om niet alleen te kijken wat als rest- produkt uit de schoorsteen van een vuilnisverbranding in de natuur verdwijnt en waar maatregelen te gen genomen dienen te worden, maar zeker door te kijken naar wat er in de verbrandingsoven wordt gestopt en die de vervuiling in de uitstoot veroorzaakt. Van der Vlist benadrukte dat het geschei den ophalen van vuilnis al een be hoorlijke verbetering kan geven. De bijeenkomst van gistervond was onderdeel van een referen dum dat de BVSZ deze week houdt onder de leden. Via deze 'volks raadpleging' wil de BVSZ een in zicht krijgen in de mening onder de bevolking over de verhouding tussen milieu, wonen en werkgele genheid. Morgen worden de stem men van de ruim anderhalfdui zend uitgezette stemkaarten geteld. „SCHIEDAM De deur van jon gerencentrum De Dijk is gisteren vppr onbepaalde tijd op slot ge gaan. Met instemming van onder meer Klubhuis Zuid is het pand aan de Westfrankelandsedijk ont ruimd door de dienst Gemeente werken, die1 voorlopig het; beheer op zich neemt. Aanleiding voor de maatregelen zijn de' recente wa penvondsten in een garage van het pand. i Na die vondsten nu zo'n an derhalve maand geleden bleek dat een aantal jongeren van De Dijk met deze wapens te maken had. Wethouder De Leede zei toen nog dat de gebeurtenissen voor hem geen reden waren het jonge rencentrum te sluiten. Maar dat is nu dus toch gebeurd. Een woordvoerder van de ge meente benadrukt dat de mede werkers van Klubhuis Zuid,-waar onder De Dijk 'valt', zelf hadden aangedrongen op sluiting- Met het verloop van het politie-onderzoek zou de sluiting niets te maken heb ben. Volgens de gemeente is de slui ting vooral een gevolg van het overleg tussen de Stichting Sociaal Kultureel Werk en de raadcommis- sie. Zodoende wordt anderhalve maand na de spectaculaire wapen vondst De Dijk alsnog gesloten. De jongerenwerk-activiteiten zullep voorlopig vanuit Klubhuis Zuid aan de Dwarsstraat worden voort gezet. „Op deze manier willen we weer enige vorm gaan geven aan het jongerenwerk in Zuid," zegt de woordvoerder van de gemeente. „Via De Dijk ging dat niet meer. De zogenaamde criminele groepen stonden dat in de weg en verkre gen zelfs een monopoliepositie. An dere jongeren werden weggedron gen. Vanuit Klubhuis Zuid kan aan het jongerenwerk weer zinvol han den en voeten worden gegeven," Jtoqqeï JsH OAAH 1/1 «mh*. rrDEN HAAG:—-^Brlieb toch een paar-ypercentjes twijfel-'en vraag daarom vrijspraak." Dat zei de procureur-generaal bij het Haagse gerechtshof mr. P.-, Wurzer gisteren tegen de -34rjjffigeJK; Qvsuit Sehie- dftrogNerdacbi va#9tj«ee, bankover- veUejïiin eij«.WOg»Flaats.- s. ...Ook.,door de, rechtbank in Rot terdam was de man al vrijgespro ken wegens gebrek aan bewijs. De officier van Justitie in Rotterdam ging tegen die uitspraak in beroep. Hij kreeg gisteren echter de kous op de kop van zijn 'collega', de procureur-generaal bij het ge rechtshof. jï >r Eerste inzameling GFT-afval succes SCHIEDAM Ruim vijfenhal- ve ton groente-, fruit- en tuinafval (GFT-afval) was gisteren het resul taat van de eerste ophaalbeurt in de wijk Woudhoek-Noord. Deze week is bij de duizend gezinnen in dit stadsdeel begonnen met het ge scheiden ophalen van gewoon en nat huisvuil,'» ^„Geschat was dat de eerste keer zo'n drie ton opgehaald zou wor den. Dat het bijna dubbel zoveel is, wijst op het nut dat men ziet van deze werkwijze," zegt Mari Dingenouts van de Openbare Nuts bedrijven Schiedam, -na - Overigens blijken nog niet alle béWoners op de hoogte met de juis te''ophaaldagen. Tot vorige week kwam de vuilniswagen langs op maandag en donderdag. Met de in- vbèring van het apart inzamelen van GFT-afval, komt de vuilnis auto alleen nog op maandag langs voor het ophalen van gewoon huis vuil. Op donderdag komt de spe ciale GFT-afvalwagen langs. Giste ren stonden langs de route nog een aantal zakken met gewoon vuilnis. Déze worden dus op donderdag niet meer opgehaald. De overvallen vonden'öp.'lS ren" 21 april 1988 plaats bij de kanto ren van de Bondsspaarbank aan respectievelijk de Van' Beethoven- laan en de Schiedamseweg. De da- der liet beide keren sen-brieve»'» zien met de tekst 'Ikigjgn gew&S| pend' en suggereerde wapen onder zijn kleding in de aanslag hield. De buit bedroeg in totaal 25.000 gulden. Enkele getui gen wezen later G. aan als de da der, die als klant bij de bank be kend was. Hun verklaringen spra ken elkaar op onderdelen echter ook tegen. Zo verklaarde de ene ge tuige dat de dader mank liep, ter wijl anderen zeiden dat hij hard wegrende. „Ik had in die tijd inderdaad een gekneusde enkel, maar ik ben het niet geweest," verklaarde de verdachte gisteren. Ook het feit dat hij in die periode flinke schul den had, is volgens de verdachte en diens advocaat geen bewijs dat hij de overvallen zou hebben ge pleegd. Het laatste Woord is aan het ge rechtshof, dat over twee weken uitspraak doet. Door Natascha Kayser SCHIEDAM De opkomst viel bar tegen, maar gezellig was het wel, gisteravond in vrou wen-ontmoetingscentrum Barrika. Het was de bedoeling dat een grote groep vrouwen, ver kleed als heks, een fakkeltocht ging maken langs plaatsen in Schiedam waar vrouwen zich niet veilig voelen. „Het is eigenlijk bij de wilde spinnen af dat er acties gevoerd moeten wor den om het 's nachts veilig te maken op straat voor vrouwen," vindt Enrica Bruyninckx, één van de vrouwen die het wél de moeite vindt om actie te voeren. „Het is toch belachelijk dat veel vrouwen niet alleen over straat durven als het donker is!" Onder het motto 'Ontdek de heks in jezelf wilden de vrouwen aandacht schenken aan de sociale veiligheid. Rond acht uur begon het schminken. Drie vrouwen veranderen gaande weg van hele normale mensen in drie verschil lende types heksen: een gemene, een grappige en een sexy heks. De resultaten waren verbluf fend. „Waar blijven al die meiden die zo enthousi- ,a£it.waren," vraagt. Vera Wijnker, de enige be- «w» racht in het SchiedamseJvrouwenwerk, ieh*af. „Als iedereen dié'Kad "toegi {e'ko men hier zou zijn, waren we met een stuk of twintig vrouwen geweest. Nu heeft het geen zin om te gaan wandelen. En dat terwijl er zoveel klachten binnenkomen over onveilige of enge plaatsen in Schiedam." Het was de bedoeling om rond;, half;elf op §pad ;te gaan De,enge plaatsen-^uden.-wprden -gemarkeerd "met"krijt. „Een sciort heksenkrin gen," grapt Vera. „Nee, even serieus. Het moet echt veiliger worden in de stad. Er gebeurt wel iets, maar dat is nog lang niet voldoende." £n- rica valt haar bij: „Het is treurig dat mensen het probleem van de veiligheid op straat niet serieus nemen, terwijl het bloedserieus is!" De dames zijn van mening, dat er in Schie dam veel te veel onveilige plaatsen zijn. „Iede re enge plek is er een te veel natuurlijk. We snappen ook wel dat je moeilijk een hele stad kunt gaan ombouwen, maar er kunnen wel dingen veranderen. Architecten leren in hun opleiding tegenwoordig wel rekening te houden met sociale veiligheid: geen dode hoeken, oplet ten met portieken, ramen niet te hoog, enzo voorts. Dat zijn goede zaken en ze zullen onge twijfeld bijdragen aan de veiligheid, maar daar schiet je nu weinig mee op." Als onveilige plaatsen in Schiedam worden genoemd: het tunneltje onder het spoor bij de 's Gravenlandseweg, de weg langs het zwembad Groenoord, het Spinhuispad, de Breedstraat bij 1*« liiil I f*„ «ik - - -• Mm Nel Otten wordt van een gewone huisvrouw, die zich 's nachts op straat niet veilig voelt omgetoverd in een gemene heks die protesteert tegen de sociale onveiligheid. Ontdek de heks in jezelf en durf weer over straat te gaan, is het motto. de brandweerkazerne, de Hoogstraat met alle donkere steegjes die erop uitkomen, de Boter- straat en de Lange Achterweg. Ondanks de tegenvallende opkomst voor de heksentocht willen de vrouwen toch doorgaan met hun strijd voor meer veiligheid op straat. „Als vrouwen al niet eens hier naar toe durven komen is het triest gesteld," meent Enrica. „Veel vrouwen durven zich ook gewoon niet weerbaar op te stellen. Maar er zijn toch nog mensen op deze aardbol die anderen willen helpen, die zich ergens mee durven bemoeien als iemand in de problemen komt. Daar moet je wel lef voor hebben. Door de vele angstaan jagende verhalen durft niemand meer op te staan of ergens iets van te zeggen. Daar moet ook eens aan gewerkt worden!" H. v. Kooij A Door Natascha Kayser SCHIEDAM Plotseling waren de dieren weg. Paniek onder de buurtbewoners van de componis- tenbuurt in Schiedam-Noord. Na een telefoontje naar de gemeente werd langzaam maar zeker duide lijk wat er aan de hand was: dé ge meente had geen geld meer om de kinderboerderij aan de Puccinis- traat te onderhouden en dus moes ten de dieren weg. De bewoners van de wijk waren het daar abso luut niet mee eens en namen het initiatief om de kinderboerderij voortaan zelf te verzorgen. Deze week was het zover. De kinder boerderij, mooi versierd met slin gers, is toen officieel heropend en kreeg de naam 't Geitenweitje. De naam is verzonnen door de 8-jari- ge Martin Bergwerf, die daarvoor een prijsje kreeg en de naam mocht onthullen tijdens de ope ning. Na het officiële deel kregen de kinderen de kans op in groepjes kennis te maken met de dieren. De buurtbewoners namen zelf het voortouw om de zorg voor de kinderboerderij te dragen om die toch te kunnen behouden, in over leg met de gemeente. „Als dat niet was gebeurt, "was er nu geen kin derboerderij meer," zegt Annemie- ke de Koning, één van de twaalf vrijwilligers uit de buurt. „Toen we ontdekten wat er aan de hand was, zijn we er meteen op gespron gen. Begin september zijn de vrij willigers voor het eerst bij elkaar gekomen en nu gaat de zaak draai en. Het rolt als een verschrikkelijk grote sneeuwbalDe kinderboer derij is al bijna vijfentwintig jaar Annemieke de Koning is een van de twaalf vrijwillegers uit de buurt die de zorg voor kinder boerderij 't Geitenweitje op zich ne men. Het voe ren van de geitjes hoort daar ook by. een sociaal ontmoetingspunt voor de buurtbewoners. De coördinatie van het hele ge beuren rond 't Geitenweitje is in handen van Liset van Berkel, de buurtcongierge die op basis van een jaarprojekt van de Stichting Samenlevingsopbouw Schiedam- Noord (SSSN) in de wijk is gesta tioneerd. „Ik regel de inhoudelijke ondersteuning," vertelt ze. „Ik ben een soort sleutelpersoon tussen de gemeente en de bewoners." Contact tussen die twee partyen is van het uiterste belang. De ge- meente zorgt voor de middelen om de kinderboerderij op gang te hou den, zoals het voer voor de dieren, stro voor de hokken en gereed schap voor het onderhoud. De praktische invulling, het verzorgen van de dieren en het onderhoud, is in handen van de vrijwilligers zelf. Liset noemt deze vorm van privatisering erg gunstig. „De be trokkenen willen houden wat ze hebben. Als dat in gevaar komt, zijn ze bereid zelf de boel te onder houden. Je ziet dan vaak dat het niet alleen geld bespaart voor de gemeente, maar dat het onderhoud ook beter verzorgd wordt." De ontwikkelingen rond de kin derboerderij beginnen inmiddels lijn te vertonen. „We hebben een proeftijd van een half jaar, dus al les moet goed draaien," vertelt An nemieke. „Na dat halfjaar wordt gekeken of het enthousiasme nog net zo groot is als nu. Het is wel gebleken dat de kinderboerderij door de buurtbewoners wordt ge koesterd, anders was er niet zoveel moeite gedaan om de zaak te be houden. Daarom heeft Liset nu een rooster opgesteld voor het werk bij de boerdery. zodat dat in elk geval soepel verloopt. Als alles eenmaal goed draait, gaan we eens gaan kij ken of er wat meer beesten by kunnen." Inderdaad is de bevol king van 't Geitenweitje momen teel wat schamel: drie geiten, twee schapen en een konyntje. „Dat ko nijn wordt wel steeds brutaler," zegt Liset. „Hij dringt zich gewoon op aan de kinderen die aan het hek komen." „Ja," beaamt Anne mieke, „Ik wou een hokje voor hem maken, maar hij scharrelt nu rond In het grote hok tussen de geiten. Blijkbaar is-ie daar tevre den mee, dus dan blijft hij daar maar!" Als de plannen doorgaan, komt er een konijnenberg met een hele boel vriendjes voor het konijn, dat het nu eenzaam tussen de schapen en de geiten vertoefd. „We willen ook een pauw, maar voor we nieu we dieren aannemen, moeten we goed weten of alles bij elkaar past, wat het kost en hoeveel werk er aan is. Een ezeltje bijvoorbeeld kan niet, want daar is teveel werk aan,"verklaart Annemieke. De kinderen uit de buurt wor den zoveel mogelijk betrokken by de verzorging van de dieren. „Na verloop van tijd, als alles goed loopt, willen we een vaste ope ningstijd instellen. Dan kunnen de kinderen regelmatig terecht." Nu kan dat ook al. Als er iemand be zig is, mogen de kinderen binnen de hekken komen. Volgens Anne mieke zijn ze dolenthousiast: „Zo dra er iemand is, gaat dat als een lopend vuurtje rond. Voor je het weet staan er vijf of zes kinderen voor je neus." Wagen met kadavers insloot langs Harreweg SCHIEDAM Ruim vier uur zijn brandweer en twee ta kelwagens gisteren bezig ge weest om een vrachtwagen met kadavers weer op de weg te zet ten. Omstreeks kwart voor elf kantelde de ophaalwagen van een Rotterdams destructiebe drijf na wegzakken in de berm in de sloot. Hierbij viel de la ding kadavers uit de wagen en bovendien ontstond brandge vaar doordat dieselolie vrij kwam. Ook de elektriciteit is afgesloten, want bij het kante len nam de wagen een lan taarnpaal mee. Onder invloed tepen boom; gebroken Been SCHIEDAM Nadat de brandweer hem uit zijn benar de positie had bevrijd, is van nacht een 22-jarige Schiedam mer met een gebroken scheen- en kuitbeen overgebracht naar het Schieiand-Ziekenhuis. Hij was op de Laan van Bol'Es met zijn auto tegen een boom ge- knald en daarin bekneld ge- raakt. De politie stelde overma tig drankgebruik vast. Paddestoelen zoeken in de heemtuin SCHIEDAM Belangstel- lenden kunnen op zondag 7 ok- tober met hulp van natuurgid- s sen in de heemtuin gaan zoe ken naar paddestoelen. De overbekende rood-met-witte- stippen-kabouterpaddestoel of de vliegenzwam zullen tijdens de gratis rondwandeling' niet worden gevonden, maar tal van andere paddestoelen komen wel in beeld. Heemtuingids Sierd Gerritsen verzorgt de rondwandeling en start hier mee om 14.00 uur bij de ingang van de heemtuin. Deze ligt in het Prinses Beatrixpark, nabij het Duivepad. De heemtuin is ook bereikbaar met buslijn 53, halte Koekoekslaan. Erica Burgerjon met poppen in De Teerstoof SCHIEDAM Het poppen theater .van Erica Burgeijon brengt op morgenmiddag in Theater De. Teerstoof voor kin deren van 4 tot 6 jaar het pro gramma ,'Ik ben één, jy bent twee'. Het programma handelt over een klein- lammetje dat van een oude knotwilg heeft le- ren tellen. Alles wil hij nu tel- len en dat maakt de andere die ren boos. Het lammere verstopt zich op een schip. Aanvang 14.00 uur. Toegangsprijs vijf gulden. Band Soiid Soul speelt in muziekcafé Podium SCHIEDAM De band Sou lid Soul, bestaande uit ervaren muzikanten, verzorgt morgen avond om 22.30 uur een con cert in het mueziekcafé Podium aan de Lange Haven 28. Doulid Soul is samengesteld uit drie zangeressen, een gitarist, een bassist, een drummer en drie blazers. De toegang is gratis. Jack Spijkerman met show in het Theater Passage SCHIEDAM 'Er staat een gek om de hoek' is de titel van het programma van het cabaret Dubbel en Dwars rond Jack Spijkerman, morgenavond in het Paspge Theater. Het is een mengeling van humor, emotie, satire en vooral dwaze mij. Het, is het verhaal van een man die tot ontdekking kwam dat de liefde die hij voor een vrouw had, van een kant kwam. Aan vang 20.15 uur. Toegangsprijs ƒ17,50. Pashouders betalen ƒ15,00. Rob Hoeke concerteert in wi|kgebouw School tje SCHIEDAM De Haarlem se boogie-woogie-pianist Rob Hoeke en zijn bluesgroep ver zorgen morgenavond een con cert in wijkgebouw 't Schooltje, Perenplein 5 in Kethel. Aan vang 20.00 uur. Niet-leden van de vereniging Back to Music be talen tien gulden entree. Kaar ten zijn in de voorverkoop ver krijgbaar by W. Giesselbach, Emxnastraat 2, Schiedam. PvdA houdt vergadoriRg in 'In den Rooie Koffer' SCHIEDAM Op maandag 8 oktober vindt in gebouw In den Rooie Koffer aan de Tuin- laan 50 een ledenvergadering plaats van de afdeling Schie dam van de PvdA. De bijeen komst begint om 20.00 uur en deze is ook toegankelijk voor met-partijgenoten. Er wordt on der meer gesproken over de ge meentebegroting 1991., „tJ JU (INGEZONDEN MEOEOEUNG) «jaKBgaspwBBaBa&a jptrtt Hé it WW"'- <00?# Prisma showroom erkend Qoslhavenkade 14 ScumiScS» Vlaardmgen 4343213 W'S/fj. it

Het Vrije volk | 1990 | | pagina 1